Werk in scheepsbouw beter verdelen bij Verto 350 banen in gevaar H:U OrmasH Sharp— reken machines met telstrook Meer vlees uitgevoerd dan (hier) opgegeten jndustriebond CNV niet afwijzend tegenover plan-Stikker; andere bonden verwerpen het Hilieu-inspecteur (vil textielbedrijf Visselink sluiten #\ORMAS BV Vier centrales in rivier Duitsers kunnen 200.000 mensen aan werk helpen Saoedi-Arabië zou dollar kwijt willen voor betaling olie Hypotheekrente per 10 jan. Consumptie 60 kilo per hoofd Halsteren bezorgd over fosgeenproduktie a confectiebedrijf ontslaat 25 man Verlaging opslag debetrente. Gezin geeft 3.300 aan kleding uit Meer werk in schildersbedrijf IDERDAG 12 JANUARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE HJONI Trouw/Kwartet PS 15 - RH 17 lEN HAAG „Het is de hoogste tijd om te gaan praten over een betere verdeling van het werk in e Nederlandse scheepsbouw. Werkgevers en overheid mogen een eerlijker verdeling niet als te uur van de hand ziwijzen." Dat zegt bestuurder David Rijkse van de Industriebond NVV, lid van' leleidscommissie Scheepsbouw (overheid, werkgevers en vakbonden). „We moeten er rekening lee houden dat er over enkele maanden op veel werven doodeenvoudig geen werk meer zal zijn ie reactie mag dan niet zijn: nu moeten er ontslagen vallen." overheid moet financieel bij- jringen om korter werken in de iheepsbouwmogelijk te maken, ijkse: „De overheid trekt miljoe- en guldens uit om werven te helpen an orders, die zwaar verliesgevend jn. Mede daardoor kan ons land ik in de jaren tachtig nog beschik- en over een afgeslankte leepsbouw. De overheid moet er oor zorgen, dat de mensen in de pmende moeilijke jaren aan het erk kunnen blijven. Zodra het de theepsbouw beter gaat kan de ar- eidsduur weer verlengd worden." estuurders Bas Nieuwland van de idustriebond CNV deelt deze me- Jng: „Als de orderportefeuilles leeg ken. moeten we bekijken hoe het ihaarse beschikbare werk verdeeld an worden over de werknemers, de erven en de regio's. De beleidscom- issie wil nu nog niet spreken ovtr en verdergaande inkrimping van de heepsbouwcapaciteit en over ver- r verlies aan arbeidsplaatsen." e Beleidscommissie Scheepsbouw heeft vorig jaar becijferd, dat de modernisering van de vaderlandse scheepsbouw gepaard gaat met ca paciteitsbeperking van dertig pro cent en het verlies van circa 4500 arbeidsplaatsen. Veranderingen De Industriebond CNV heeft niet afwijzend gereageerd op het eerste gedetailleerde plan. dat daarna uit de beleidscommissie is voortgeko men. De Industriebonden NW en NKV hebben dit plan van ir. Stik ker. topman van het Rijn-Schelde- Verolme concern „in de huidige vorm niet aanvaardbaar" genoemd. Beide bonden hebben gisteren laten weten welke veranderingen er naar hun mening aangebracht moeten worden. In het plan-Stikker wordt de Schie- damse werf Gusto (IHC-Holland) ge sloten. De raad van bestuur van het bedrijf heeft „taal noch teken gege ven. en zal wel ingenomen zijn met het plan", aldus Rijkse. Van de kant van de werknemers is fel geprotes teerd. Rijkse is niet van de nood zaak van sluiting overtuigd. Hij tast met name in het duister over de toekomst van de zogeheten off-sho- re. de produktie van schepen en apparatuur voor de olie- en gaswin ning op zee. „Wij worden heen en weer geslingerd tussen deskundigen met uiteenlopende meningen. Som migen zien in de off-shore een goud mijn voor ons land. anderen bestrij den dat. De vakbonden kunnen daarover nog geen oordeel vellen. Misschien is het nodig om binnen kort met een groep deskundigen om de tafel te gaan zitten." Rijkse vreest, dat sluiting van Gus to leidt tot onnodig verlies aan ar beidsplaatsen en deskundigheid als Gusto-onderdelen door andere wer ven worden overgenomen. Wij wil len in elk geVal meer gegevens over de vooruitzichten voor de off-shore en de mogelijke rol van Gusto daar in", aldus Rijkse. Bas Nieuwland (CNV) rekent erop, dat voor een belangrijk deel van het produktiepersoneel werk bij andere werven te vinden is. Gedwongen ontslagen zijn wellicht niet nodig. Van de werknemers wordt wel de bereidheid gevraagd om een over stap te maken, aldus Nieuwland. De mogelijkheid van werk elders is voor de CNV-leden bij de werven een van de redenen geweest, waarom de re actie op het plan-Stikker uiteinde lijk luidde: ja. mitsaldus Nieuw land. Hij heeft meer vertrouwen in de overname van off-shore activitei ten door andere wervan dan zijn NW-collega. Een van de „mitsen" van het CNV is ook de rechtvaardi ger verdeling van het werk. die noodzakelijk wordt als de Neder landse werven hun orderportefeuil les verder leeg zien raken. Evenals de Industriebond NW denkt Nieuwland aan korter wer ken, gedurende de tijd dat de scheepsbouw in het dal zit. Volgens verwachtingen van onder meer het ministerie van economische zaken zal de markt niet eerder dan 1983 aantrekken. Vorig jaar is de orderpositie van de Nederlandse werven enigszins ver beterd. In de twee jaren daarvoor lag het aantal orders op een zeer laag peil. De overheid heeft daarop gereageerd door de bouw van sche pen op Nederlandse werven via pre mies aantrekkelijker te maken. In de loop van vorig jaar is dit Mari tiem Plan nagenoeg 'uitgewerkt'. De verwachtingen voor de scheeps bouw in de nabije toekomst zijn ronduit somber. Volgens deskundi gen is het aantal opdrachten uit Europese landen 'welhaast te ver waarlozen'. Met name de ontwikke lingslanden bieden meer mogelijk heden. maar de concurrentie wordt steeds scherper. De vertegenwoordigers van over heid. bonden en werkgevers in de beleidscommissie hebben voorals nog niet de bedoeling te gaan praten over verdere inkrimping van de scheepsbouw. Niettemin bestaat de angst, dat het moeizame werk van de commissie wordt 'ingehaald' door de gebeurtenissen, of liever; door het uitblijven daarvan, bij ge brek aan orders. Het plan-Stikker is het eerste van de vijf, dat stoelt op het vorig jaar uitgebracht beleids plan. Aan het einde van deze maand zal de commissie zich uitvoerig be zighouden met het plan en de reac ties. 1ALTEN De inspecteur van de olksgezondheid in Gelderland neent dat Wisselink's textielfabrie- en in Aalten (Achterhoek) ten on echte een hinderwetvergunning is erleend. Het twee jaar geleden in ebruik genomen nieuwe complex lij het bedrijf veroorzaakt volgens le inspecteur zoveel geluids- en tril- ingsoverlast dat burgemeester en vethouders geen vergunning had- len mogen afgeven. De kwestie leeft inmiddels gediend voor de laad van State. Een beslissing noet nog worden genomen, let bedrijf (120 werknemers) meent- iet te kunnen voldoen aan de eis m de overlast verder terug te drin- Speciaal met het oog op de ermindering van de lawaaioverlast oor de omwonenden werd destijds e nieuwe hal gebouwd. Krijgt de ispecteur gelijk, dan zal dat slui ng van de vestiging betekenen. Be- uurder A. Sonneveld van de Indu- triebond CNV in Arnhem heeft een dringend beroep" gedaan op de laad van State om bij zijn beslis ing ruim aandacht te willen schen en aan het behoud van de arbeids- laatsen. Volgens hem komen bij luiting van Wisselink ook de hon- lerd arbeidsplaatsen in gevaar van Éoala Tricotagefabrieken. een in iet complex van Wisselink geves- 'gd bedrijf. Bovendien zou sluiting ,n Wisselink gevolgen kunnen heb- in voor de 900 personeelsleden van itoomspinnerij Twente, Waarvan 'isselink een onderdeel is. ADVERTENTIES. Bilihoven. Rembrandllaan 9 Tel (030)787844* Telex 40130y levering via dealers Ongeveer 200 kilometer voor de monding van de rivier de Zaire (de vroegere Congo-rivier) in de Atlanti sche Oceaan, is over een lengte van ongeveer 10 ki lometer een complex van vier waterkrachtcentrales gepland, die meer dan 40 miljoen KW kunnen op wekken. Een centrale is al in bedrijf, de tweede is in aanbouw en zal in 1980 in gebruik worden genomen, de derde centrale wordt ge pland en de vierde en grootste ligt nog op de te kentafels. Alle centrales dragen de naam „Inga", naar de stroomversnellin gen in de Zaire. BONN Maximaal 200.000 mensen zullen in de Bondsrepubliek extra aan de slag kunnen als gevolg van het conjuncturele programma van de Westduitse regering. Het pro gramma. gericht op het bevorderen van de investeringen en op belas tingverlaging, zal ook in de jaren na 1978 weinig extra invloed uitoefenen op het verloop van de Westduitse economie. Dit staat in een rapport van het Duitse instituut voor econo misch onderzoek. De conjuncturele maatregelen kosten de regering on geveer 23,5 miljard mark en zijn goed voor 300.000 extra banen. Maar aangezien de bedrijven niet op volle toeren draaien moet de behoefte aan personeel worden geraamd op 144.000 200.000 mensen. Zonder ex tra maatregelen zou de werkloosheid in West-Duitsland dit jaar zelfs ver der kunnen toenemen. RIAAD Saoedi-Arabië zou op de komende vergadering van de olie- exporterende landen, die zijn ver enigd in de OPEC, druk kunnen gaan uitoefenen op de andere OPEC-landen om voortaan geen dollars meer te accepteren als inter nationaal betaalmiddel voor ruwe olie. Volgens een woordvoerder van het Saoedische ministerie van olie geeft men de voorkeur aan een ge middelde prijs, die wordt berekend aan de hand van een aantal valuta's. In juni van dit jaar zullen de OPEC- landen weer bijeenkomen en dan zal ongetwijfeld de rol van de dollar opnieuw worden besproken. Tijdens de jongste OPEC-vergadering we zen verscheidene olieproducerende landen al op de sterke koersval van de dollar. Deze landen wilden de olieprijzen flink verhogen om het koersverlies te compenseren. Saoe di-Arabië toonde zich toen een felle tegenstander van een prijsverho ging. Volgens de woordvoerder zal Saoedi-Arabië zijn olieprijzen dit jaar niet verhogen. Ongeveer tweederde van de buiten landse investeringen van Saoedi- Arabië bestaat uit dollars. Het to taal wordt op ongeveer 80 miljard dollar geraamd. De daling van de dollar heeft een nadelig effect op de olie-inkomsten van Saoedi-Arabië ten bedrage van meer dan 25 miljard dollar per jaar. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 8.5 8.75 8.5 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5-2.- 8.75 8.5 875 8.5 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.9 85 8.3 89 8.5 8.3 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5 Ennia 10 jaar 85 85 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar 85 85 85 85 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 9- 9- Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 9- 9 RPS 5 jaar 1 - 8.5 8.5 Stad A'dam 5 jaar 1* 8.5 85 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 8.6 9- 8.7 8.8 9.2 87 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL De hypotheekrente blijkt weer iets te dalen. Het Bouwfonds en de Westland Utrecht Hypotheekbank hebben hun rentepercentages deze week iets verlaagd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort. Van een onzer verslaggevers ZEIST Voor het eerst in de geschiedenis is er in ons land meer vlees uitgevoerd dan opgegeten. Vorig jaar steeg de export met zeven procent, terwijl de (binnenlandse) consumptie met iets meer dan een procent daalde tot ongeveer 60 kilo pe rhoofd Dit bleek uit de nieuwjaarsbeschou wing die de heer G. A. Meijer, voor zitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, gisteren in Zeist hield. Hij tekende hierbij aan dat de totale produktie van vlees in 1977 circa twee procent hoger lag dan in 1976. De hoeveelheid rund- en kalfsvlees bleek wat te zijn teruggelopen, maar hiertegenover was de hoeveelheid varkensvlees gestegen. Wat dit laatste betreft zei de heer Meijer dat Nederland een varkens- produktie heeft die op grond van kwaliteit en prijs heeft geleid tot een „formidabele" export. Op basis van de economische en organisatori sche situatie kan dat zo blijven. Dat is niet alleen het belang van varkens houders, handelaren, slachters en ADVERTENTIES HALSTEREN (ANP) De gemeen te Halsteren heeft bij Gedeputeerde Staten van Brabant haar „grote be zorgdheid" uitgesproken over her vatting van de fosgeenproduktie bij General Electric Plastics in Bergen op Zoom. TRECHT Als de overheid niet snel met financiële steun over de brug komt dan dreigt er Jitslag voor zeker 350 van de 750 werknemers van Verto (Verenigde Touwfabrieken) en zal het edrljf twee van zijn vier produktiebedrijven in Oude Pekela en Apeldoorn moeten sluiten. De buurgemeente Halsteren vindt dat het college van GS er beter aan had gedaan de fosgeen-afdeling ge sloten te houden tot er een effectie ve beveiliging aangebracht is tegen gasontsnappingen. Dat is volgens B en W niet het geval. In verband met de recente daling van de tarieven op de geldmarkt zal de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 12 januari 1978 met Vi% worden verlaagd. De opslag bedraagt vanaf die datum tot nadere aankondiging h%. HOLLANDSCHE BANK-UNIE vakbonden hebben een en ander uisteren van de directie van Verto te &Dren gekregen. De bonden erken- l( en dat Verto problemen heeft, maar zijn er bepaald nog niet van over- iigd dat zo drastisch het mes in de iderneming gezet zou moeten wor- in De vakbonden willen zwart op 4it meer gegevens op tafel hebben Btpor er verder te praten valt. aldus strictsbestuurder Peperkamp van i'je Industriebond NKV. De bonden Jillen die gegevens voor 3 februari in bezit hebben. Dan gaan ze ver- ?r onderhandelen met de Verto-di- ctie. ok willen de bonden een arbeids- aatsenovereenkomst (APO) afslui- n om de werkgelegenheid zoveel hogelijk te behouden. De Verto-di- |Ctie voelt weinig voor die APO, iar dat is een geluid van werkge- hzijde waar we niet erg van aldus Peperkamp. ïsnetten problemen bij Verto spelen met a ime bij de produktie van visnetten. et bedrijf krijgt steeds meer con- irrentie van de ontwikkelingslan- die de grondstoffen voor de vis- Hproduktie leveren maar die nu j ik in toenemende mate zelf visnet- n gaan produceren, aldus Peper- u imp Verto zal dus naar alternatie- produkten moeten zoeken, maar dat vergt veel investeringen en het bedrijf zegt die zelf niet op te kunnen brengen. Verto leed vorig jaar een verlies van bijna zes miljoen gulden en dit jaar zou dat wel eens kunnen oplopen tot tien miljoen. Als de gevraagde over heidssteun uitblijft dan zou de grootste klap gaan vallen bij de net- tenfabriek Anza in Apeldoorn waar inclusief toeleveringsbedrijven en verkoopkantoor momenteel In to taal 296 man werken. Vorig jaar maart heeft men al bij de overheid om steun aangeklopt, maar „Den Haag" heeft nog steeds geen uitsluit sel gegeven. Volgens de Verto-direc- tie is de situatie bij Anza zo nijpend geworden dat men meende al ont slag aan te moeten vragen voor ne gen man, maar de vakbonden heb ben die ontslagprocedure terugge draaid, aldus Peperkamp. De tweede produktievestiging. die met sluiting wordt bedreigd is de netten fabriek De Volharding in Oude Pekela met 56 werknemers. Daar is de ontslagprocedure al aan de gang. Een studie naar alternatie ve produktiemogelijkheden in Oude Pekela is nog niet helemaal afge rond. Volgens de vakbonden zijn die mogelijkheden er wel, maar willen noch Verto. noch de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) opdraaien voor de aanloopverliezen. omdat ze er weinig brood in zien. Peperkamp heeft vooral kritiek op de NOM die volgens hem „voor de zoveelste keer meer oog heeft voor de economische kant van de zaak dan voor de werkgelegenheid". Van Schuppen Het confectiebedrijf VAN SCHUPPEN in Veenendaal heeft gisteren 25 personeelsleden ontslag aangezegd. Volgens de directie zijn de ontslagen nodig, omdat het Veen- endaalse bedrijf een samenwer kingsovereenkomst is aangegaan met Future Fashion in Helmond. Bij het bedrijf in Veenendaal zullen nog 15 mensen werkzaam blijven. Voor het bedrijf in Helmond zal de over eenkomst geen nadelig gevolgen hebben voor het personeel. Met de vakbonden is overleg gaande over een afvloeiingsregeling. In de bakkerijdivisie van MENE- BA is het bedrijfsresultaat in de voorgaande perioden enigszins ver beterd. In de 12e en 13e periode zullen de broodprijsverhogingen in de cijfers tot uitdrukking moeten komen In de meeldivisie lopen de zaken naar wens. Er zijn voldoende orders en er zijn goede resultaten geboekt In de zoetwarendivisie zijn de resultaten volgens de voorlopige cijfers van de laatste perioden iets beter, maar nog altijd beneden de begroting. Naar het zich laat aanzien zal bij MIJNMAATSCHAPPIJ CURACAO over 1977 een bruto winst voor be lastingen en voorzieningen worden behaald, die tenminste gelijk is aan die over 1976 1,2 min). Over 1977 zal een interimdividend betaalbaar worden gesteld dat gelijk is aan het primaire dividend van ƒ60 per be wijs van tien certificaten. Over 1976 werd in totaal 40 betaald en 3,16 per winstbewijs. NATIONALE NEDERLAND heeft via haar Belgische dochter „De Vaderlandsche" het vrijwel vol ledige aandelenkapitaal verworven van Sodefina met een kapitaal van B. Fr 61.875.000 en van de daarmee geassocieerde „Socleté de finance- ment Bufa" met een kapitaal van B.fr. 50 min. De transactie is ge schied tegen contante betaling. Deze maatschappijen houden zich in hoofdzaak bezig met het verstrek ken van persoonlijke leningen en afbetalingscredieten. De HUDIG-LANGEVELDT ver zekeringsgroep heeft als onderdeel van de voortgaande internationali satie een kantoor geopend in New York Het kantoor, dat de naam Hudig-Langeveldt North America draagt, zal zich richten op het bege leiden van Europese cliënten met vestigingen in de VS en Canada. De Hudig-Langeveldt groep houdt zich bezig met het verlenen van Verzeke ringsdiensten aan het bedrijfsleven. WINDMILL HOLLAND rekent voor het lopfende verslagjaar, waar van nu 8 maanden zijn verstreken, opnieuw met een negatief resultaat. Door een verbetering in de kunst mest- en veevoedersector zal dit ver lies echter aanzienlijk geringer zijn dan dat van het op 30 april 1977 beëindigde boekjaar, aldus de direc teur van het bedrijf, drs. G. Valkier, in zijn Nieuwjaarstoespraak. De scheepvaart- en opslagactivitelten zullen door de slechte vrachten- markt en een lage bezettingsgraad van zowel schepen als de opslagter- minals ook dit Jaar verliesgevend rijn. De financiële kracht van het bedrijf is evenwel voldoende om het verwachte negatieve resultaat te kunnen opvangen. De door de reces sie in 1975 en 1976 sterk gedaalde omzet vertoont weer een opgaande lijn. Voor het lopende jaar verwacht Windmill een omzetstijging van on geveer 10 pet. De uitgiftekoers van de 75 min. 8 pet. obligatielening 1978 per 1979- 1988 ten laste van BANK MEES EN HOPE is vastgesteld op 100,3 pet. (inschrijving 11 januari). Deze uitgif tekoers komt overeen met een ren dement van 7,92 pet. De omzet van Houthandel v.h. G. Key Is vorig jaar circa 14 pet. geste gen ten opzichte van 1976. Het resul taat zal waarschijnlijk wat beter zijn dan in 1976. Over de resultaten in 1978 kan nog niets worden meege deeld ROTTERDAM (ANP) - Een gezin van man, vrouw en twee kinderen boven tien Jaar heeft dit jaar 3.300 gulden nodig voor kleding en schoenen; per maand is dat 275. Dat heeft De Spaarbank te Rotterdam uitgerekend en gepubliceerd In zijn blad „Geld aktueel." Volgens de spaarbank is het een vage vuistregel dat 11 12 procent van het bruto-tnko- men aan kleren en schoenen mag worden besteed. Voor huisvesting is 15 tot 20 procent van het inkomen bestemd, ter wijl aan voeding 25 tot 30 pro cent aangegeven moet worden. Ontspanning, vakantie en de auto vergen ongeveer 20 tot 25 procent van het huishoud budget. Dat een vrouw meer geld aan kleding besteedt dan de man is volgens de spaarbankbond niet helemaal juist. De Jonge huisvrouw zal dit jaar gemid deld 79 per maand aan kle ding uitgeven, terwijl een vrouw van middelbare leeftijd slechts 64 per maand nodig heeft. Een man, die in de bui tenlucht werkt, kost 63 per maand aan kleding, maar zit hij dagelijks op kantoor, dan heeft hij 88 nodig verwerkers, maar ook in het belang van de werknemers Garanties De voorzitter voegde hieraan even wel toe dat er garanties moeten ko men voor de handhaving van de ex port, indien zich gevallen van var kenspest zullen voordoen. „In maart en april van het afgelopen jaar zijn we door het oog van de naald gekro pen. toen als gevolg van de zeer ernstige varkenspest de normale prijsvorming werd bedreigd door grenssluitingen." aldus de heer Meijer. De organisatorische voorsprong zou kunnen worden benut om zulke ga ranties te ontwikkelen, terwijl de overheid gevraagd zou kunnen wor den bij zulke garanties uit de eigen sector de varkenshouders te vrijwaren tegen grenssluitingen. Rundvlees De boven de markt „zwevende" voorraden rundvlees blijken vorig jaar groter geworden te zijn. De voortdurende interventie daarbij is een zorg Het was de heer Meijer niet moeilijk vast te stellen, dat een verdere ver betering van de prijzen (het afgelo pen jaar waren de prijzen al wat hoger) langer uitblijft dan te ver wachten zou zijn geweest, zonder die voorraden. Hij noemde het systeem ziek. De Europese Commissie heeft welis waar een uitgebreide analyse ge maakt. maar de discussie over de te nemen maatregelen stokt. Zo sukke len we maar verder, aldus de voor zitter. RIJSWIJK (ANP) - De werkgele genheid in de schildersbedrijven is in 1977 vergeleken met 1976 verbe terd. Tot december 1977 was de werkloosheid afgenomen met 31 procent ten opzichte van de periode januari-december 1976. Voorzitter J. Koeman van het Be drijfschap Schildersbedrijf heeft dit tijdens een openbare vergadering van het schap meegedeeld Hoewel een daling van de werkloosheid niet beslist eenzelfde groei van de werk gelegenheid betekent zag hij toch een verbeterde situatie van de werk gelegenheid De heer Koeman bepleitte het op nieuw instellen van de aftrekbaar heid voor de belastingen van de on derhoudskosten. Dit wegens de ge voelige klap. die de werkgelegen heid in 1970 heeft gekregen, toen de bewoner/eigenaar de onderhouds kosten niet meer in mindering mocht brengen. In het verlengde daarvan zag hij bevordering van het eigen woningbezit. Hij hoopte, dat het nieuwe kabinet over een en an der positief zal denken Maar dan moet niet het huurwaardeforfait zo danig worden opgetrokken, dat de voordelen van de aftrek voor de werkgelegenheid In een nadeel zou omslaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17