~<rr^ Voor rond10.000,- zóveel ruimle, toegankelijkheid,ekonomie en betrouwbaarheid, dat doen ze in Turijn en Tokio nog steeds niet na. KUNST Ontstaan schilderij Wim Kan en Corry Vonk uitgebeeld Win een 4 met 2500,- jubileum-voordeel. Manfred-symfonie were terecht niet populair ■Wvj jcfattéfar sa* jt*- oto t/t* u O* Haal IVijf miljoen xVier wedstrijdformulier bij de Renaultdealer. DONDERDAG 12 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET PS 10 - RH 1; Weinig gespeeld muziekstuk van Tsjaikowski door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Van Tschaikowski's symfonieën behoren vierde, de vijfde en de zesde symfonie tot het ijzeren repertoii van vrijwel ieder gerenommeerd symfonieorkest. Ze zijn dan oc algemeen bekend. Een van de voorstudies voor het schilderij die te zien zijn in het gemeentemuseum De Wieger te Deurne.Een paar regels in Wim Kans handschrift met een waardering voor het schilderij. Minder bekend is het feit. dat Tschaikowski tussen het ontstaan van de vierde en vijfde symfonie nog een symfonie schreef, namelijk de zg. „Manfred" symfonie (1885) naar het gelijknamig poëtisch drama van Lord Byron. Deze vierdelige compo sitie kan dus gevoeglijk tot de pro grammamuziek worden gerekend. Het schijnt, dat de componist zich aanvankelijk niet zo voelde aange trokken tot het onderwerp dat Schu mann reeds te voren had geïnspi reerd. Maar op sterke instigatie van Balakirew kwam Tschaikowski's Manfred niettemin tot stand. Tijdens het door Hans Vonk geleide dinsdagavondconcert van het Rot terdams Philharmonisch Orkest werd na de pauze een boeiende ver tolking gegeven van deze kleurrijke en klankvolle symfonie. Als geheel staat het werk duidelijk achter bij de zeer populaire vijfde en zesde symfo nie (pathétique) Een overmatig ge bruik van slagwerk (meer nog dan in de vierde) werkt op de duur vermoei- fa, end. Weinig zeggend passagewei speelt meermalen een te dominerei de rolk. Daar staat tegenóver, di met name in het tweede deel Scherzo) en het langzame derde di veel fraaie muziek valt te belui teren. Temperamentvol Hans Vonk bleek de partituur gehe te beheersen en vuurde het Orkei aan tot temperamentvol spel. Eï merkwaardige omstandigheid do< zich voor in het slotdeel, waar h orgel ter aanvulling van de orkes klank wordt aangewend. Behali een fragment, dat als een fugat aandoet, bevat dit laatste deel eige lijk de minst geïnspireerde muzit van de symfonie. Toch wel begrijpj lijk, dat dit werk nooit zo populair geworden. Een bijzondere solistische prestat leverde voor de pauze de piani Murray Perahia in Van Beethovei eerste klavierconcert. Aanvankeli stond aangekondigd diens derde pi noconcert in c kl., maar op vereoi van de pianist werd dit gewijzig Een opvallend fraai toucher, ga passagespel, grote speelsheid in h slotdeel en een zeer muzikale voo dracht van het langzame tussende kenmerkten de vertolking van dea jonge Amerikaanse pianist, die do< Hans Vonk en het Orkest op zorgvt dige wijze werd begeleid. Vrijda avond speelt Perahia met het Ro terdams Philharmonisch ond Vonk in het Amsterdamse COl CERTGEBOUW (Serie het Roma tische Pianoconcert) het Eerste pi noconcert van Chopin. Voor de pa ze gaat daar ook de Manfred Syi fonie. Wim Kan en Corry Vonk voor het schilderij dat Hans Bayens van hen maakte. DEURNE „Een van de grootste verdiensten vind ik, dat het geen gele genheidsschilderij is geworden. Ik denk bijvoorbeeld aan een soort sta tieportret, in keihard licht, van een naast elkaar staand echtpaar, waar van de door het poseren verstrakte blikken wetenloos de volgende 2S jaar insta ren." Dat is een linsnede uit de brief die Wim Kan schreef aan Hans Bayens naar aanleiding van het schilderij dat deze van „Wim Kan, alleen met Corry aan zijn zijde en Ru van Veen aan zijn vleugel" maakte. Het doek is in de cember vorig jaar geplaatst in het Nieuwe de la Mar theater te Amster dam dat toen 25 jaar bestond. Van de voorstudies die Bayens voor dit originele portret maakte („een stuk theater" aldus Kan) wordt vanaf vrijdag 21 januari een tentoonstelling gehouden in het gemeentemuseum De Wieger te Deurne. Alle voorstu dies en schetsen worden daar ge toond, zodat de bezoeker het ontstaan van het schilderij geheel kan volgen. Ter completering zijn vele andere por tretten van bekende Nederlandse kunstenaars bijgevoegd. De tentoonstelling is tot en met zon dag 12 februari van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. en 's maandags gesloten. De Renault 4 heeft ruimte voor 8 volwassen Nederlandse benen. Sommige auto's beloven véél aan de buitenkant. Maar als je er met je hele gezin instapt en je bekijkt (en voelt) eens heel nuchter wat je nu krijgt voor je gelddan kom je vaak tot énge ontdekkingen. Renault weet dat allerlei foefjes en franje weinig waard zijn als je niet de ruimte krijgt om van je komfort te genieten. En de Renault 4 geeft in z'n prijsklasse zit-, been- en bagageruimte als géén ander. Is de enige die zoveel ruimte met 5deuren toegankelijk maakt. En optimaal te benutten via de opklapbare achterbank. Al 16 jaar is de Vier het schoolvoorbeeld van ruimte door voorwielaandrijving. En omdat de Vier in uitrusting en zitkomfort helemaal met z'n tijd is meegegaan, wint ie 't nog steeds op de belangrijkste punten. Ook van z'n nieuwste konkurrenten. De Renault 4 biedt rijkomfort door voorwiel- aandrijving en onafhankelijk geveerde wielen. Ook van 'n voordelig geprijsde auto moet u een prima weggedrag kunnen verlangen. Op de grote weg, in de stad en op een hobbelig wegdek. De vering en de voorwielaandrijving van de Vier resulteren onder alle omstandigheden in een plezierig rijkomfort. Waar u voluit van ge niet in komfortabele stoelen. De Renault 4 TL heeft 'n komplete eigentijdse uitrusting. Let wel: niet alleen voor de show. De Renault 4 TL is nog steeds een nuchtere funktionele auto. En juist daarom geeft hij u zo kompleet wéér voor uw geld. 3. Achterruitverwarming. 4. Efficiënt ventilatie verwarmingssysteem. 5. Ruime bergvakken in en onder 't dashboard. 6. Autogordels met oprol- automaat voorir 7. Opklapbare en i neembare achts bank. 8. Wegklapbare hoedenplank. 9. Funktioneel dashboard. 10. Met vinyl beklede portieren. 11. Verstelbare koplampen. 12. Mist-achterlicht. De Renault 4 heeft z'n betrouwbaarheid 5 miljoen maal bewezen. Inderdaad: de 5 miljoenste Vier is inmiddels gefabriceerd. En zijn betrouwbaarheid is inmiddels welhaast legendarisch. Evenals het ekonomische benzineverbruik: 1 liter gewóne benzine op 15 km bij 90 km/u. konstant (hij kén veel sneller: 120 km/u.). Gescheiden remcircuit en remkrachtbegrenzer. De kwaliteit van de carrosserie kunt u aflezen aan de 5 jaar ML-Carrosserie-Garantie. En 't is logisch dat een auto die zóveel jaren achtereen alsmaar geperfektioneerd is, goedkoop in onderhoud is. 1. Komfortabele voor- stoelen met verstelbare rugleuningen. 2. Ruitewissers met 2 snelheden. 13. Alarmknipperlicht-installatie. Renault 4 f9.665,-. Renault 4TL f.10.560.-. Renault 4 Safan f. 10.350,-. Prijzen inkl. B.T.W. af importeur. Wjjzigingen voorbehouden. Doe mee: ter gelegenheid van de 5 miljoenste Vier zijn er 10 Renaults 4 TL te winnen met f2500,- jubileum-voordeel. Kom naar onze showroom en ontdek die eigentijdse Vier. Maak 'n grote gratis proefrit. En maak daarna een leuk verhaal over de Vier op uw "Vijf miljoen x Vier"-formulier. En bedenk een slagzin. Vraag ook 't gratis Renaultboek 78. 't Komt van pas bij het schrijven van uw verhaal. Inzending vóór 31 januari 1978, bekendmaking van de 10 winnaars: uiterlijk 28 februari 1978. De inzen dingen worden beoordeeld door Henk Stemmer, auto-journalisten Ted de Braak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12