Soeharto verliest steun Indonesische volk RENAULT4 Voor rond10.000/ zóveel ruimte, toegankelijkheid,ekonomie en betrouwbaarheid, dat doen ze in Turijn en Tokio nog steeds niet na. Toenemende kritiek op sociaal-economisch beleid Win een 4 met 2500,- jubileum-voordeel. Renault Nederland n.v. Auto Haag b.v. Haal 'tVijf miljoen xVier wedstrijdformulier bij de Renaultdealer. ONDERDAG 12 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET H 11 t twee beelden van „Het Huls met de Beelden" aan de Wagenweg Haarlem zijn deze winter voor het eerst verpakt in vitrines om [t publiek ook in de winter de gelegenheid te geven de beelden te donderen. De beelden worden ieder jaar tegen de vorst be- hermd, maar tot nog toe gebeurde dat door verpakking in houten tten. Van een medewerker Nu de datum van de zitting ;van het Indonesische Volks congres Majelis Permusya- ;warataan Rakyat (MPR) nadert, wordt het duidelijk dat het bewind van president Soeharto niet meer over de Ivólledige steun van het Indo nesische volk beschikt. Dit MPR, het hoogste lichaam van de Indonesische Staat, komt over eenkomstig de bepalingen van de Indonesische Grondwet tenminste Éénmaal in de vijf jaar bijeen. In deze bijeenkomst geeft het MPR een oordeel over het door de Indo nesische president in zijn hoeda nigheid van uitvoerder van het vijf jaar geleden door het MPR uitge stippelde beleid, stelt vervolgens de grote lijnen op van het te voeren beleid in de volgende vijf jaar en benoemt voor de uitvoering van dit beleid een mandaathouder die als president van Indonesië wordt beëdigd en dat vijf jaar blijft. liet MPR telt 920 leden. Het wordt gevormd door de 460 leden van het larlement Dewan Perwakilan üakyat (DPR) en de 460 afge vaardigden van de provinciale par lementen. Door het Kiesstelsel dat ln 1969 van kracht is geworden, heeft de president het recht om zowel 120 van de 460 leden van het DPR als weer 120 leden van de afgevaardigden van de provincies zonder verkiezingen te benoemen. Van de overblijvende 340 zetels uit de DPR wordt door de uitslag van de verkiezingen van 1977, ongeveer 60 procent bezet door leden van de als regeringspartij opererende GOLKAR (Golongan Karya). In de provinciale parlementen vindt men dezelfde verhouding voor leden van de GOLKAR terug. Dit betekent, dat president Soehar- in het MPR kan beschikken over de stemmen van de 240 benoemde lieden en over nog eens 60 procent Ijan de overblijvende 680 stemmen. Intimidatie In kritische gesprekken met politi ci van de twee andere partijen, PPP (Islamitische Partij) en PDI (Democratische partij) wordt er wel eens op gewezen dat de GOLKAR eigenlijk geen politieke partij is in de ware betekenis van dit woord. Zij is een instelling die van bovenaf ior generaals namens president ieharto wordt geleid, waarvan ie- :re ambtenaar die niet van huis it lid was van de PPP of de PDI, ld moet zijn. Gezegd wordt, dat net allerlei vormen van intimidatie bij de verkiezingen een dergelijk groot aantal stemmen voor deze Golkar werd gewonnen. Dank zij deze constellatie beschik ken Soeharto en de mensen om hen heen zoals de burgerministers, hoge ambtenaren en zakenlieden die in materieel opzicht van het bewind mee-profiteren over een dusdanige meerderheid in MPR en DPR, dat zij voor een groot aantal jaren veraekerd zijn van het voort duren van hun welstand. Gezien dit stelsel is het helemaal ondenkbaar, dat langs parlementaire weg verbe teringen in het regeringsbeleid op sociaal economisch gebied en an dere terreinen, zouden zijn te be werkstelligen. Daar komt dan nog bij, dat het bewind van president Soeharto al vanaf diens optreden in 1966 door de rijke landen die zich vanaf die tijd hebben verplicht dat bewind jaarlijks met vele miljar den guldens aan politieke steun te helpen, dat beMnd als het beste in dit deel van de wereld beschouwen t m wjmsm V President Soeharto vanuit een oogpunt van competitie met het communisme. 4ls extra zekerheid tegenover ex perimenten van het bewind Soe harto, bepaalde de IGGI (Inter Gouvernementele Groep voor In donesië) zoals deze rijke landen worden genoemd, dat de IGGI hulp alleen bestendigd zal worden wan neer het gehele financieel-economi- sche beleid in Indonesië geheel in handen blijft van de Indonesische economen onder prof. dr. Widjojo Nitisastro. Deze Indonesische eco nomen moesten in het Indonesi sche Nationale Planbureau BAP- PENAS waarvan Widjojo Voorzit ter was, een geheel van de Indone sische regering onafhankelijke po sitie innemen bij het bepalen van het te voeren financieel-economi- sche en sociale beleid van het be wind Soeharto. Later is er nog bij gekomen, dat terwille van de syn chronisatie van de uitvoering van dat beleid, Prof. Widjojo tevens coördinerend minister voor econo mie, financiën en industrie moest worden naast voorzitter van het planbureau BAPPENAS. Ter illu stratie van de positie van de Indo nesische economen in de relatie tot andere landen als bijvoorbeeld Ne derland (dat een zeer belangrijk lid is van de IGGI) moge dienen, dat het Nederlandse ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking en in ieder geval de leidende ambtena ren van dit departement, BAPPE NAS als hun gesprekspartner in Indonesië zien en niet het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken zoals eigenlijk het geval had moeten zijn. Dat is ook wel begrijpelijk. De be- leidvoerdende ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken/Ontwikkelingssa menwerking zijn immers ook me de-opstellers en uitvoerders van de als geheel mislukte saneringsmaat regelen van oktober 1966 te be schouwen. Deze saneringsmaatre gelen lieten Indonesië achter met een ambtenaren-apparaat dat door een niet in de salarissen gecompen seerde daling van de koopkracht van de Indonesische munt tot een vierde van haar oorspronkelijke waarde, stevig onderbetaald werd. Corruptie Aan deze ver onderbetaalde ambte naren werd met grote instemming van de IGGI vervolgens de uitvoe ring van de Indonesische 5-Jaren plannen opgedragen. De IGGI en in bijzondere mate de betrokken ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken/Ontwikkelingssamenwerking zijn dus in hoge mate mede schul dig aan de enorme vlucht die de corruptie in Indonesië sindsdien heeft genomen. Drs. J. P. Pronk heeft zich tijdens zijn vierjarige mi nisteriële periode bijna geheel aan de macht van deze ambtenaren overgeleverd terwille van het be houd van zijn ministersschap. Daar is men het in Indonesië zowel in regeringskringen als bij de opposi tie volledig over eens. Het is hoofdzakelijk om de thans in sociaal en economisch opzicht vol komen scheef gegroeide toestand in Indonesië, dat het Indonesische volk zich bij de naderende zitting van het MPR op een aantal fronten roert. De studenten van de belangrijkste Indonesische universiteiten bij voorbeeld, vallen vooral het so ciaal-economische en financiële be leid van de regering en dus in het bijzonder het beleid van de econo misten in de regering en hun vrien den in de IGGI aan. Meer dan voorheen zijn zij er zich nu echter van bewust, dat dit beleid Indone sië in de na-koloniale periode van de jaren 70, weer heeft terugge bracht tot de status van wingewest van het rijke, geïndustrialiseerde buitenland. Het enige verschil is, dat de blanke kolonialen zijn ver vangen door Indonesiërs die zich dezelfde allures hebben aangeme ten als de vroegere Nederlands-In dische ambtenaren. Men vergelijkt Prof. dr Widjojo NitisaStro de rijkdom die deze nieuwe kolo nialen hebben vergaard met de in komsten welke de Indonesische boeren, de Indonesische vissers en de kleine neringdoenden hebben. Waarschuwend Maar zolang deze studenten in hun kritiek niet tot grote demonstraties overgaan, behoeft het regime van president Soeharto niets te vrezen. En om zulke grote demonstraties te voorkomen, laten de regionale mili taire commandanten bij tijd en wij le waarschuwende woorden horen. Naast deze studentenkritiek, heeft het Indonesische publiek echter een nieuwe en misschien meer ef fectieve manier uitgevonden om het de regering lastig te maken. De laatste tijd verschijnen er in de Indonesische dagbladen meer en meer openlijke discussies over bij voorbeeld de vraag, waarom het MPR dat tenslotte de nieuwe presi dent moet kiezen, ook de kandi daat voor dat presidentschap vast stelt. Zou het. zo vragen de schrij vers zich af, eigenlijk niet demon- cratischer zijn wanneer iedere In donesische burger die daar de am bitie toe heeft zichzelf ook kandi daat voor het presidentschap kan stellen en ook de kans krijgt daar naar te dingen? De redacties van de dagbladen wierpen zich in hun commentaar-rubrieken op hun beurt op dit onderwerp en schreven hun bijdrage tot de discussie. Totdat die discussie voor het leger kennelijk vervelend werd en een regionaal commandant de op dracht kreeg van de legerleiding om te zeggen, dat hij over een volle dige lijst van namen van machts wellustelingen beschikte die de ambitie hadden om president te worden. Een duidelijke aanwijzing aan het publiek dat iedere mogelij ke tegenkandidaat van president Soeharto door de gewapende macht ongewenst werd geacht. Instrument Andere discussies over soortgelijke onderwerpen in de dagbladen ga ven de top van de Indonesische staat tenslotte de indruk dat er een georganiseerde kritiek op de rege ring bestond. De leiding van de Indonesische strijdkrachten rea- geerde erop met een plechtige ver klaring van de commandant van de Indonesische strijdkrachten gene raal Maraden Panggabean voor de televisie Omringd door de bevel hebbers van alle strijdmachtonder delen verklaarde hij, dat de strijd krachten „als instrument van de regering'' iedere poging om deze regering omver te werpen krachtig zou onderdrukken. Het is nog niet zover Maar ongetwijfeld zal bin nenkort in de dagbladen de discus sie losbarsten over de vraag of de Indonesische strijdkrachten nu het instrument van een zittende rege ring of van de Indonesische staat zijn. Niemand gelooft echter dat al deze speldeprikken een gevaar voor het bewind van president Soe harto vormen. Maar meer dan wat ook, versterken zij de indruk dat het bewind bezig is de sympathie van het volk volledig te verliezen. De Renault 4 heeft ruimte voor 8 volwassen Nederlandse benen. Sommige auto's beloven véél aan de buitenkant. Maar als je er met je hele gezin instapt en je bekijkt (en voelt) eens heel nuchter wat je nu krijgt voor je geld., dan kom je vaak tot énge ontdekkingen, Renault weet dat allerlei foefjes en franje weinig waard zijn als je niet de ruimte krijgt om van je komfort te genieten. En de Renault 4 geeft in z'n prijsklasse zit-, been- en bagageruimte als géén ander. Is de enige die zoveel ruimte met 5 deuren toegankelijk maakt. En optimaal te benutten via de opklapbare achterbank. Al 16 jaar is de Vier het schoolvoorbeeld van ruimte door voorwielaandrijving. En omdat de r Vier in uitrusting en zitkomfort helemaal y. met z'n tijd is meegegaan, wint ie 't nog steeds op de belangrijkste punten. Ook van z'n nieuwste konkurrenten. De Renault 4 biedt riikomfort door voorwiel- aandrijving en onafhankelijk geveerde wielen. Ook van 'n voordelig geprijsde auto moet u een prima weggedrag kunnen verlangen. Op de grote weg, in de stad en op een hobbelig wegdek. De vering en de voorwielaandrijving van de Vier resulteren onder alle omstandigheden in een plezierig rijkomfort. Waar u voluit van ge niet in komfortabele stoelen. De Renault 4 TL heeft 'n komplete eigentijdse uitrusting. Let de show. De Renault 4 TL is nog steeds een nuchtere funktioneleauto. En juist daarom geeft hij u zo kompleet wéér voor uw geld. 1. Komfortabele voor- stoelen met verstelbare rugleuningen. 2. Ruitewissersmet 2 snelheden. 3. Achterruitverwarming. 4. Efficiënt ventilatie verwarmingssysteem 5. Ruime bergvakken in en onder 't dashboard. 6. Autogordels met oprol- automaat voori" 7. Opklapbare en neembare achti bank 8. Wegklapbarehoedenplank. 9. Funktioneel dashboard. 10. Met vinyl beklede portieren. 11. Verstelbare koplampen 12. Mist-achterlicht. 13. Alarmknipperlicht-installatie. Renault41 9 665,-.Renault 4Tl f.10 Renault 4 Salari I 10 350,- Pnjien inkl B T W. al imporieu' W'i De Renault 4 heeft z'n betrouwbaarheid 5 miljoen maal bewezen. Inderdaad: de 5 miljoenste Vier is inmiddels gefabriceerd. En zijn betrouwbaarheid is inmiddels welhaast legendarisch. Evenals het ekonomische benzineverbruik: 1 liter gewóne op 15 km bij 90 km/u. konstant (hij kén veel sneller: 120 km/u.) Gescheiden remcircuit en remkrachtbegrenzer. De kwaliteit van de carrosserie kunt u aflezen aan de 5 jaar ML-Carrossene-Garantie. En 't is logisch dat een auto die zóveel jaren achtereen alsmaar geperfektioneerd is. goedkoop in onderhoud is. Doe mee. ter gelegenheid van de 5 miljoenste Vier zijn er 10 Renaults 4 TL te winnen met f. 2500,- jubileum-voordeel. Kom naar onze showroom en ontdek die eigentijdse Vier Maak 'n grote gratis proefrit. En maak daarna een leuk verhaal over de Vier op uw "Vijf miljoen Vier"-formulier En bedenk een slagzin Vraag ook 't gratis Renaultboek '78. 't Komt van pas bij het schrijven van uw verhaal Inzending vóór 31 januari 1978, bekendmaking van de 10 winnaars uiterlijk 28 februari 1978. De inzen dingen worden beoordeeld door Henk Stemmer, auto-joumalist en Ted de Braak. Kom snel uw licht opsteken in onze shOwrooml Vestigingen: OEN HAAG loosduinseweg 1 Gaslaan 2 (schade «fdellng) Tel 070-643830 SCHEVENINGEN Westduinweg 186-196 Dr. Lelykade 36 (pal aan de haven) Tel. 070-552600 Showrooms: Pletterljkade 9-14 Tel. 0704J58307 (Spul.Rijsw.pl) Stadhoudersplein 47, WASSENAAR, Tel. 01751-17400 Werkplaatsen: Calandplein 2. Tel. 070-889255 Pletterl|kade/Gouwestr., Tel. 070-859870 Okkernootstraat 82. Tel. 070-233760 Beeklaan 147. Tel 070^34854 Stadhoudersplein 47. WASSENAAR, Tel. 01751-17400 C39L

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11