Diplomate' van RMS «wijgt tijdens proces Smakelijk diëten (2) 't Is al volop zomer bij Anno Reizen. llll lirPi Verlies arbeidsplaatsen na intrekken vergunning amioRgizen Kom langs. De vakantiegidsen liggen voor u klaar. leen duidelijkheid over contacten met Benin Industriebond tot Raad van State Eerste boom Fractievoorzitter PvdA stapt uit Eisen 3 en 2,5 jaar tegen overvallers Drie weken verstandig vermageren Geen optreden tegen Amicales jpe :NSDAG 11 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet h an onze verslaggevers |j SSEN De Groningse rechter-commissaris mr. M. R. van Riessen heeft gisteren in Assen /lejuffrouw Brenda Risamenapatty verhoord in verband met de recente kapingsacties door aiömolukkers. Mejuffrouw Risamenapatty is zaakgelastigde van de in België gevestigde t andelsvertegenwoordiging van de Zuidmolukse regering in ballingschap. iteren is tevens de bankier H. wel. werkgever van mejuffrouw Ri- t menapatty en tot 1975 handelsver- e genwoordiger van de RMS-rege- -.g als getuige gehoord. |ej. Risamenapatty heeft overigens ïjtweigerd op vragen te antwoorden. werd onder meer verhoord over en kwestie waarin mevrouw Sou- okil een rol heeft gespeeld. Deze chtgenote van de door Indonesië dusileerde RMS-president Chris oumokil wordt ervan verdacht een rief te hebben gesmokkeld naar de ein die in mei-juni vorig jaar bij de unt werd gekaapt. In deze brief tonden enkele landen, waaronder enin, die bereid waren de kapers en r en aantal vrij te laten Zuidmolukse edetineerden te ontvangen, ij. Risamenapatty heeft contacten elegd onder meer met het in Brus- gevestigde consulaat van Benin. Ie rechter-commissaris heeft, in anwezigheid van de officier van jus- tie mr. L. de Beaufort, geprobeerd renda Risamenapatty hierover aan e praat te krijgen, Zij weigerde ech- er te antwoorden. Daarbij beriep ze ich op haar diplomatieke status als andelsvertegenwoordigster van een uitenlandse mogendheid (de RMS). lok toen mr. Van Riessen haar erop rees dat zij bij volharding van haar feigering in gijzeling genomen kon rarden, bleef ze bij die weigering, «olgens mr H. Kousemaker, haar idvocaat, is er voldoende jurispru dentie waaruit blijkt dat de RMS door de Nederlandse rechters wordt erkend als rechtspersoon. Boven dien is de vertegenwoordiging offici eel in het Belgische staatsblad gepu- iliceerd. Uit het feit dat mej. Risa menapatty niet is gegijzeld maakte hij op dat haar standpunt werd ge- lespecteerd. Incident Orerigens had zich eerst al een inci dent afgespeeld. Mej. Risamenapat- en haar advocaat protesteerden namelijk tegen de aanwezigheid van twee opsporingsambtenaren bij het verhoor. Nadat mr Kousemaker op [rond van de wet de rechtmatigheid liervan had bestreden, probeerde mr Van Riessen een van hen als (griffier aangesteld te krijgen en zo doende diens aanwezigheid toch te bewerkstelligen. Ook dit werd ech ter niet geaccepteerd, waarna de (ambtenaren, de heren De Weert en [Van Schaik, vertrokken. het begin van de ochtend werd prst nog een klacht van mej. Risa- tenapatty behandeld. Zij protes- i leerde tegen inbeslagname van haar [documenten tijdens een huizoeking bij haar werkgever Owel. Volgens de officier van justitie zou deze zaak echter al in het Belgische Turnhout zijn afgehandeld en ongegrond ver klaard. Na telefonisch contact met België bleek dit echter niet te klop pen. Rechtbankpresident Mr C. Fliek meende op grond daarvan dat hij op dit moment nog geen beslis sing kon nemen over haar klacht. Inmidde s is bekend geworden dat twee Nederlandse rechercheurs uit Assen (Hoekenberg en Sneel) in no vember een bezoek hebben gebracht aan generaal Tamaela, die de Zuid molukse zaken behartigt bij de Ver enigde Naties te New York. De heer Tamaela, die het RMS-president- schap van ir Manusama betwist, staat (omdat de VN geen Zuidmo lukse regering erkent) ingeschreven bij de VN-delegatie van Benin. Het bezoek van de Nederlandse recher cheurs aan New York hield verband met een brief van dr Alfred Posselt. Deze is vertegenwoordiger van gene raal Tamaela geweest in Wenen. Tij dens de jongste gijzelingsacties heeft hij echter met Tamaela gebro ken en Zuidmolukse documenten ter beschikking gesteld van de politie. In een van de hierbij boven water gekomen brieven, wordt aangeroerd dat ds. Metiary, voorzitter van de Zuidmolukse Badan Persatuan, wel licht betrokken is geweest bij de kapingsacties in mei en juni van vorig jaar. Deze brief was aan Pos selt geschreven door mevrouw Sa- hureka, minister van buitenlandse zaken van Tamaela. Er stond in dat zij het voor mogelijk hield, dat Meti ary bij de kapingsacties betrokken was. Tamaela weigerde overigens inlich tingen te verstrekken aan de Neder landse rechercheurs. Wel was hij be reid met hen te praten. HIJ deed dit echter pas nadat de rechercheurs er door Hongouvo, consul-generaal van Benin bij de Verenigde Naties, op was gewezen dat Tamaela onder bescherming van de Benin-delegatie stond. Bij deze waarschuwing waren ook de heer Rudman, hoofd van de veiligheidsdienst van de VN en de Amerikaanse journalist David Ho rowitz (een relatie van Tamaela) aanwezig. In deze bijeenkomst heb ben de rechercheurs de bewuste brief aan Posselt vertoond. Deze kwestie is gisteren in het ver hoor van Brenda Risamenapatty overigens niet ter sprake gekomen, terwijl ook de naam van ds. Metiary niet is genoemd. Wel werd gepro beerd haar uit te lokken over een zaak waarin een onbekende figu reert. Of hiermee ds. Metiary dan wel een eventuele andere persoon wordt bedoeld, is niet bekend. Ook deze week staat de eethoek weer in dienst van de actie „Drie weken ver standig vermageren". Hieronder volgt ander maal een aantal recepten voor gerechten van pre cies 500 calorieën, die u kunt gebruiken ter vervan ging van de warme maal tijden in de dagmenu's, die over het algemeen erg eenvoudig zijn. Ook nu geldt weer dat de recepten bedoeld zijn voor twee personen. Gegratineerde tarbot 400 gr. schoongemaakte tarbot, citroensap, peter- seliewortel, takje selderij, zout, '/i pakje witte saus, 1 dl. halfvolle melk, 50 gr. geraspte pittige kaas, pe per en nootmuskaat. Pocheer de tarbot in 10 minuten in een flinke bo dem water met citroen sap. de peterseliewortel, het takje selderij en wat zout. Leg de gare vis in een vuurvaste schotel. Maak de witte saus volgens de gebruiksaanwijzing op het pakje. Vul de melk aan met 'It dl van het visnat. Bedek de vis met de saus en strooi de geraspte kaas, vermengd met wat peper en nootmuskaat erover. Zet het gerecht even on der de hete grill om het een goudbruin korstje te. geven. Geef er een portie gekookte wortelen en 2 ge kookte aardappelen bij. Een appel toe. Gevulde ham Een voorgerecht maakt een maaltijd extra feeste lijk. Een voorgerecht kan gegeven worden bij een warme maaltijd zonder dat het al te veel calorieën oplevert. Schil 1 appel, snijd hem in dunne reep jes en druppel er wat ci troensap op tegen het ver kleuren. Schep hem bij 2 eetlepels selderijsalade (kant en klaar te koop). Doe er 2 eetlepels zure room en wat mierikwortel poeder (ook klaar te koop, maar erg scherp) bij. Leg op 2 bordjes elk twee plak ken ham en verdeel de sa lade erover. Sla de plak ken ham gedeeltelijk over de salade en garneer met enkele blaadjes kropsla of met wat sterrekers. Na dit voorgerecht wordt een portie andijvie met een melksausje, 1 aardappel en 1 tartaartje (gebakken in 15 gr. boter of margari ne) gegeten. Per persoon. Witte bonen Laat een literblik witte bo nen in tomatensaus uit lekken. Vang de saus op en vermeng ze met 1 eetle pel olie, 4 eetlepels azijn of citroensap. 1 gesnipperde ui. een teentje knoflook, peper. zout. wat chilipoe der, theelepel kummel en een eetlepel fijngesne den selderij. Snijd 100 gr. magere fricandeau, lip of tonijn in stukjes. Meng de bonen en vlees met de saus en laat dit even in trekken. Garneer met plakjes van 1 hardgekookt ei en 1 tomaat. Geef er groentesalade bij. Bijvoor beeld van geraspte wortel, plakjes komkommer en tomaat vermengd met wat magere slasaus. Per per soon mogen hierbij 2 bol letjes consumptieijs met wat aardbeien gesnoept worden. Eenpansgerecht Smelt 25 gr boter of mar garine, voeg 25 gr. bloem toe en vermeng alles goed. Schenk van het vuur af 2 dl halfvolle melk erbij en roer tot alles een gelijkma tige massa is. Doe er zout. peper en paprikapoeder bij en laat het geheel af koelen. Splits 2 eieren en roer de dooiers stuk voor stuk door het wat afge koelde mengsel. Vermeng eetlepel maizena met 75 gram geraspte, pittige kaas en schep dit door het mengsel. Sla nu de eiwit ten stijf en schep ze voor zichtig door de dikke kaassaus. Vul nu één grote of 2 kleine beboterde souf flépotjes met de massa en zet die in een op 180 gr. C. voorverwarme oven. Een grote vorm vraagt 30-40 minuten een kleiner vormpje 20-25 minuten gaartijd. Open de oven niet te vroeg, anders zakt de soufflé in Dien de souflflé zo uit de oven op. Geef er kropsla bij met 1 eetlepel slasaus per per soon en een appeltje toe Dit gerecht levert 500 ca lorieën op. Van onze soc.-economische redactie ARNHEM De Industriebond CNV, afdeling Arnhem heeft er in een brief aan de Raad van State op gewezen dat intrekking van de hinderwetvergunning voor de textiel fabriek Wisselink in Aalte een verlies van 220 (oplopend tot 1100) arbeidsplaatsen kan gaan opleveren. De Industriebond CNV reageert met deze brief op de klacht die de inspec teur voor de volksgezondheid in Gel derland heeft ingediend tegen de be slissing van B. en W. van Aalte om een hinderwetvergunning te ver strekken. Gezien de geluidshinder en de trillingsoverlast die deze fa briek voor de omgeving veroorzaakt had deze vergunning volgens de in specteur niet afgegeven mogen worden. Raad van State in zijn oordeel ovec de hinderwetvergunning rekening houdt met dit alternatief. Als het niet Juist is dat die hinderwetvergun ning is afgegeven, dan zal er steun moeten worden verleend om de ge luidshinder te bestrijden. Meh over heidssteun bijvoorbeeld via een langlopend krediet of een investe ringspremie moet het mogelijk zijn zoveel mogelijk werkgelegen heid voor Aalte te behouden." aldus de CNV-bestuurder. Bestuurder A. Sonneveld van de In dustriebond CNV verklaarde desge vraagd dat de intrekking van de ver gunning ongetwijfeld een verlies aan arbeidsplaatsen zal opleveren. Het bedrijf beschikt niet over de finan ciële middelen om naar elders te verhulzen en er is ook geen zicht op ocrcrlnmArQfiorQQrl overheidshulp bij verplaatsing. De dllvWilU enige mogelijkheid is daarom het Minister Van der Stee van landbouw plantte gisteren in het kader van de ruilverkaveling van terugdringen van de geluidshinder. midden-Maasland in Noord-Brabant de eerste boom, wat hem zo te zien best redelijk afging. Ik hoop Mgt Sonneveld dat de Onjuist Ook de heer Owel weigerde. Hij vond het principieel onjuist zich uit te laten over emotionele contacten die hij heeft gehad met Zuidmoluk- kers toen de kapingszaak in een impasse was geraakt. Hij zei op zui ver humanitaire gronden indertijd adviezen te hebben gegeven, zonder op gespannen voet te komen met het wetboek van strafrecht. Toen de heer Owel protesteerde tegen het feit dat bij de huizoeking in zijn bankierswoning ook naar wapens was gezocht, ontkende de rechter commissaris dat er naar wapens zou zijn gezocht. Dit is in strijd met een verklaring die indertijd door de poli tie is afgelegd. Volgens de rechter commissaris is alleen naar docu menten gezocht, zowel met betrek king tot de bankzaken als politieke 'Zuidmolukse) kwesties. UTRECHT (ANP) „Of het is ont zettend stom of in zijn eenvoud ge niaal". zo typeerde de Utrechtse rechtbankpresident mr H. Donker de overval, die twee Utrechters 3 november pleegden op een geld transport van Van Gend en Loos, waarbij ze 4,1 miljoen gulden buit- maakten. De officier van justitie mr. P. Ben der eiste gisteren tegen de hoofdver dachte, de 37-jarige Cor K. een ge vangenisstraf van drie jaar met af trek en tegen de tweede verdachte, de 22-jarige Erik van G. twee jaar en zes maanden met aftrek. De verdachten sloegen hun slag bij het filiaal van de Nederlandse Mid- denstandsbank op het Utrechtse Veemarktterrein. Toen een geldlo- per samen met een bankemployee twee volle geldcassettes uit een geldauto naar het bankkantoor wil den brengen dwongen de overvallers hen onder bedreiging van een buks en een houten geweerkolf dwars door het propvolle veemarktrestau rant naar buiten te lopen. De hon derden veehandelaren hadden niets in de gaten en ook op een pal naast het bankkantoor gelegen politiepost had men niets gemerkt. De president van de rechtbank, de officier van justitie en de advocaten waren het gisteren over ding eens: in theorie had deze overval eigenlijk nooit kunnen lukken. In de praktijk lukte het echter best. Het tweetal had op een paar ton gere kend, maar wist met een dergelijk grote buit in feite geen raad. Met name Erik gooide het geld op een zeer opzichtige manier over de balk en daardoor kwam de zaak dan ook vrij snel aan het licht. Simpkins ..De baas spreekt je toe op het appa raat, Simp kins." EINDHOVEN (ANP) - De voorzit ter van de PvdA-fractie in de Eind- hovense agglomeratieraad, D. van Veenendaal heeft besloten uit die raad te stappen. Volgens Van Vee nendaal functioneert de agglomera tieraad niet zoals is aangegeven in de wet agglomeratie Eindhoven. Volgens hem ondergraaft een meer derheid van de raad. gevormd door de fracties van het CDA en de VVD. de bevoegdheden van de agglomera tie door het aangaan van allerlei gemeenschappelijke „regelingen" die ook tot stand zouden kunnen komen zónder de wet. Die wet is vorig jaar door het parlement aan genomen en geeft aan de samenwer king van Eindhoven en de omliggen de negen gemeenten een wettelijke status. Nu de raad zich nog steeds bezig houdt met het aangaan van gemeen schappelijke regelingen vindt Van Veenendaal een duur betaald appa raat, zoals het dagelijks bestuur van de agglomeratie dat jaarlijks vele honderdduizenden guldens kost, overbodig. ADVERTENTIE Fruit is gezond, maar levert behoorlijk wat calorieën om dat het vruchtesuikers bevat. Uw dagelijkse portie kan be staan uit de volgende moge lijkheden: 1 appel, peer of si naasappel; 1 kleine banaan; of kleine grapefruit, 2 manda rijnen; 300 g meloen (schoon gemaakt), van buitenlandse meloen 100 g nemen; of een glas vruchtesap zonder suiker (moet op de verpakking staan!). Veel calorieën leveren dadels (300), krenten (310), ro zijnen (270). vijgen (260) en tut ti frutti (230. telkens per 100 g). Een tomaat levert slechts 20 calorieën, is echter geen fruit maar groente. woensdag 11 januari ontbijt portie magere yoghurt met 10 eetlepels cornflakes of 2 dl melk met 2 eetlepels Brinta (bord havermoutpap mag ook) 1 sneetje knëckebrot met plak je jonge kaas thee of koffie zonder suiker 's morgens thee of koffie zonder suiker lunch tosti van 2 sneetjes brulnbrood met plak kaas en plak ham. eventueel smalle reepjes prei en kerrie ertussen glas magere, halfvolle of kar nemelk thee zonder suiker 's middags koffie of thee zonder suiker beker bouillon warme maaltijd 1 portie stamppot zuurkool met 50 g casselerlb of kna- kwordt 1 appel of sinaasappel kopje magere of halfvolle melk 's avonds koffie of thee zonder suiker glas tomatesap of suikervrije cassis HOL4ND WTUJNXTIONA HOMNO ft IWTÏRH/TIOH41 Vakantieplannen? Dan ogenblikke lijk naar de Amro Bank, want de gid sen van Amro Reizen liggen nu voor u klaar. Wat had u gedacht voor de zomer? Zon, zand, zee? Bergen, bos sen, meren? Een kort reisje? Een cruise? Amro Reizen heeft uw favoriete vorm van vakantie. De reisadviseurs van Amro lichten u graag voor. En hebt u gekozen, dan boeken ze voor u. Net zoals ze uw reischequcs regelen en uw verzekeringen en buitenlands geld. Alles in één hand, wel zo handig. Kortom, hebt u plannen? Stap dan snel even binnen bij één van de 515 banken met dit vignet: )ok als u (Ook als u geen Amro-cliënt bent.) Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister De Ruiter van Justitie vindt het niet nodig op te treden tegen de Marokkaanse or ganisatie „Amicales", zolang niet is gebleken dat het doel of de werk zaamheden van deze organisatie In strijd zijn met de openbare orde of goede zeden. De bewindsman zegt dit in antwoord op vragen van het PSP-Tweede Kamerlid Van der Lek. In deze vragen werd de mening weergegeven van de Stichting hulp verlening buitenlandse werknemers Rijnmond, welke vindt dat de Ami cales met alle middelen bestreden moeten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9