Linnaeus: grootste botanicus aller tijden Meer Hollanders naar Engeland 1/1 Vandaag tweehonderd jaar geleden gestorven ki Toerisme belangrijk voor Britten Regering vindt Chili-refendum ondemocratisch Bekeuring mag niet met accept-giro-kaart worden betaald Engeland gispt Ierse premier Paisley laat zwembad op zondag sluiten Algerije koopt niet meer in Frankrijk Ee9 g administratief medewerker algemene diensten 3 Italiaans TOEKOMSTIG HOOFD van de afdeling. L Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten administratieve kracht "RIOOLVERSTOPPING rOPPING~l WOENSDAG 11 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET -m Regering ingenomen met verklaring Carter door J. de Jong Gisteren. 10 Januari, was het tweehonderd Jaar geleden dat de grote Zweed Carolus Lin naeus is gestorven. Wie was deze man. en is zo'n sterfdag de moeite van het herdenken wel waard0 Nu Ja. we weten, dat een grote straat in Amsterdam- Oost naar hem vernoemd is, dat er zoiets als een „Linnaeus- hof" bij Heemstede bestaat, en vaag. dat hij iets met planten systematiek te maken had. Linnaeus was zonder meer de groot ste botanicus aller tijden. HIJ is ge boren in 1707. toen Zweden een reeks uitputtende oorlogen achter de rug had en amechUg trachtte daarvan op adem te komen. Er moet bij wor den verteld, dat hij werd geboren in de maand mei. wanneer de bloemen op hun mooist bloeien, en dat in 't bijzonder in de provincie SmAland. bij het Möckelmeer. Linnaeus heeft daar altijd sterke na druk op gelegd. Inderdaad, de streek is fantastisch mooi. harmonisch. ..echt Zweeds", en Je kunt begrijpen, dat je daar als vanzelf liefde voor de natuur krijgt Zijn eenvoudige ge boortehuis bij R&shult staat er nog in dezelfde staat als toen. een grote blokhut van houten balken en een dak met dik gras bedekt Zijn vader was er hulpprediker, en kon twee jaar later, als volwaardig predikant benoemd, verhuizen naar de ruimere pastorie van Stenbrohult, daar vlak bij. De grote belangstelling van ds. Linnaeus voor planten mag dan wel een hobby zijn geweest, maar had toch ook praktisch nut. Want artsen waren toen dungezaald in Zweden en zo werd de dominee vaak te hulp geroepen om zieken niet alleen gees telijk bij te staan, maar ook te gene zen met kruiden. Hulp Daarbij kwam. dat hij vrijwel altijd op het Juiste ogenblik ouderen ont moette. die oog hadden voor deze grote gaven en de sympathieke jon geling graag voorthielpen. Dat was reeds zo in Vftxjö, maar ook tijdens zijn studie aan de universiteit, eerst in Lund. daarna in Uppsala, en in hoge mate later in Holland. Of schoon Carl, volgens zijn ouders, ook predikant moest worden, is daar niets van gekomen. Hij had niet vol doende grondkennis voor die studie opgebouwd en zijn belangstelling ging nu eenmaal in een andere rich ting. Het vak „plantkunde" bestond nog niet; dat zou hij later zelf maken, en de geneeskunde kwam daar het meest nabij. Promoveren echter was in zijn vaderland onmogelijk. Zwe den deden dit naar traditie in Hol land. en de universiteit van Harder wijk was het goedkoopste. „Harder wijk is een stadje van negotie, men koopt er bokking, blauwbessen en bullen van promotie" aldus luidde Immers het liedje. De Jonge Carl werd dus als vanzelf vertrouwd met planten en later in zijn gymnasiumtijd in Vaxjö heeft zijn studie onder die gerichte belang stelling duidelijk geleden. Maar het genie groeit tegen de verdrukking is. en dat was nogal wat: geldgebrek en zelfs armoede, onbegrip van de kant van thuis, vooral zijn moeder, onvol doende leermiddelen. Aan de andere kant bezat de jonge Linnaeus door zettingsvermogen. een enorme werk lust en had hij een heldere kop. In een week Zo reisde Linnaeus In 1735 met een studievriend naar ons land en pro moveerde binnen één week met goed gevolg. Alvorens de terugtocht te aanvaarden maakte hij kennis met verschillende geleerden, onder ande ren Boerhaave, om over zijn geliefde flora te spreken. Van het een kwam het ander en een schitterend aanbod van de schatrijke bankier Clifford om diens buiten „De Hartekamp" (nu Linnaeushof) botanisch op orde te brengen, nam de berooide stu dent. alias jonge medicus, maar wat graag aan. M in zijn studententijd had Lln- ïaeus zijn denkbeelden op bota- ilsch gebied uitgewerkt en de Hol landse geleerden zagen terstond het geniale daarvan in. Vele van Lin naeus' manuscripten kwamen door hun bemiddeling en financiën! op de drukpers. Het voornaamste daarvan was Systema Naturae (het systeem tn de natuur), een poging totaal steeg van 500 tot wel 1500 kleine aantallen in onze ogen, maar de waarde van wat daar geschiedde klinkt tot in onze dagen door. Daar naast heeft Linnaeus ontelbare ta ken vervuld, onder meer op medisch gebied, want hij was tenslotte arts. Toch laat zijn succes tot op de huidi ge dag zich niet alleen verklaren uit zijn aanstekelijke persoonlijkheid. Hij was levendig, sociaal bewogen, gezellig in de omgang, een geliefd leermeester, al dacht hij niet gering over hetgeen hij verricht had. Zelf voelde hij zich een profeet: hem was de bijzondere gunst geschonken tn Gods raadkamer te mogen schou wen. Zo was het hem vergund om het plan, dat de Schepper met al het geschapene voor had, openbaar te maken. Uit zijn latere geschriften blijkt, dat hij steeds God ln het middelpunt wist, al lag daarbij de nadruk vrijwel geheel op „schepping" en niet op verlossing. De geest van de tijd werkte daartoe stellig mee. Innocue vivito; numen adest (leef onbespro ken, God is nabij), was zijn zin- Carolus Linnaeus om de rijken der gesteenten, plan ten en dieren naar een nieuwe me thode in te delen. Van alle eerdere probeersels daartoe door anderen had Linnaeus het beste in zijn eigen systeem overgenomen, en nog steeds wordt in de wetenschap uit sluitend dit stelsel gebruikt. Iedere plant en ieder dier kreeg als het ware een Latijnse voor- en ach ternaam en wordt daarmee ln de vaklitteratuur aangeduid. Wel verre van een dorre opsomming, zijn de overwegingen, waarom juist déze methode werd gekozen, uiterst inte- De Haagse polilie heelt gisternacht de omgeving van de Nigeriaanse ambassade aan de Wagenaarweg afgezet nadat in het portiek een pakje was gevonden dat tikte. In het pakje dat later op de dag tot ontploffing werd gebracht, bleken alleen twee wekkers te zitten. AMSTERDAM (ANP) Het aantal Nederlandse toeristen dat dit Jaar een bezoek aan Engeland brengt zal tien procent hoger liggen dan ln 1977 toen 832.000 landgenoten dit vakantieland uitkozen. In 1976 hebben 604 000 Nederlanders Engeland uitver koren voor een langere of kortere vakantie. ..Het bezoek tan ons land door uw landgenoten zal blijven toenemen, maar het tempo waarin dat gaat zal niet zo hoog liggen als de afgelopen Jaren, toen de groei 20 tot 25 pet bedroeg", aldus sir Henry Marking, voorzitter van het Brits bureau voor toerisme. De buitenlandse toeristen, totaal twaalf miljoen, hebben in 1977 in Engeland 10.8 miljard gulden uitge geven en voor hun vervoer naar en van Engeland nog eens 2.7 miljard gulden neergeteld De Nederlanders hebben aan het totaal van 13.5 mil jard gulden 500 miljoen gulden bij gedragen „Het toerisme is ln Enge land de snelstgroeiende valutaver diener". aldus sir Henry Marking Ondanks de sterkere positie van het pond sterling en de afname van de inflatie is Engeland ln vergelijking met andere landen nog steeds een goedkoop land Nergens krijgt men zoveel voor zijn geld. aldus sir Henry Marking Sinds 1970 is het aantal bezoekers ieder Jaar gestadig gegroeid, zelfs in de Jaren van de oliecrisis. „Ik zie niet ln. dat dit in de toekomst zal veran deren". aldus de topman van de Britr se toeristenindustrie. Het tempo van de groei zal echter wat lager komen te liggen, zo voegde hij aan zijn uit spraak toe. Sir Henry Marking ver telde verder, dat Londen en de grote steden veel buitenlanders ontvan gen. maar het echte Engelse leven zal men buiten de hoofdstad moeten zoeken. Het is wel zo. dat de wat men noemt toeristeninvasle zich slechts in een bepaald deel van Engeland afspeelt. Het toerisme heeft naast de Inbreng van geld ook niet-afmeetba- re positieve kanten. Het toerisme helpt Engeland zijn maatschappelijk leven op peil te houden. Zonder vakantiegangers zouden de theaters in Londen het een stuk moeilijker hebben „Deze theaters worden door het bezoek van de toeristen op de been gehouden", verklaarde hij Historische gebou wen en kathedralen zijn afhankelijk van het buitenlandse bezoek. DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering beschouwt het vorige week in Chili gehouden referendum niet als een democratische volks raadpleging en de uitslag zeker niet als een vertrouwensvotum voor het regiem van Pinochet De volksstemming werd gehouden terwijl de staat van beleg nog van kracht was en uitsluitend de rege ring gebruik kon maken van de pu- bliciteitmedia. In de vraagstelling werd gesuggereerd, dat de waardig heid van Chili dreigde te worden aangetast door Internationale agressie. De verklaring die juntaleider Augus- to Pinochet na het bekend worden van de uitslag aflegde, namelijk dat de eerste tien jaar geen verkiezingen zullen worden gehouden, geeft vol doende aanwijzingen over (het ont breken van) de democratische ge zindheid van Pinochet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Ruiter van Justitie heeft de suggestie om bekeuringen voortaan via accept girokaarten te laten betalen afgewe zen. Het Tweede Kamerlid Nijpels (WD) had liem dit voorgesteld. Vol gens de minister zitten ook aan be taling via acceptgirokaarten nadelen. spreuk. Zij. die dat te kennen geven, wortelen in goede aarde en nun werk blijft bewaard. „Ik zou onze planeet gaarne voor ouder houden dan zelfs de Chinezen doen (op grond nl. van geologische gegevens), als de Schrift dit toeliet" is van hem bekend. Hij wist een hogere autoriteit in zijn .even dan zijn toch zo scherpe ver stand. Dat is wijsheid, naar de toon van Prediker of Spreuken. Hoe geheel anders ligt dit, een eeuw later, bij Darwin! Daar is het ver standelijk inzicht het een en het al. Met als gevolg dat half werk is gele verd, waardoor de wereld in verwar ring werd gebracht, en de vraagte kens na deze, overigens grote en beminnelijke geleerde, groter zijn dan daarvoor. Linnaeus echter gag een solide fundament. Daarop bou wen wij in de biologische weten schap nu nog voort en het is goed. zijn persoon en werk in dankbare herinnering te houden. De heer J. de Jong is amateur-bioloog en sterk op Zweden gericht. Hij richt te de Zweedse jeugdbond voor na tuurstudie op. ai- f i DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering heeft met voldoening kennis genomen van het verloop van de bezoeken die president Car ter vorige week in Brussel heeft af gelegd bij de NAVO en de Europe; Gemeenschappen en de toespral die hij daar heeft gehouden. Zij acht het van bijzonder belang dat de Amerikaanse president zich an heeft uitgesproken voor een vere- qo nigd en sterk Europa en dat hij bereid is regelmatig overleg te ple- ieT gen met de voorzitter van de Euro- uic pese commissie, Roy Jenkins. Dit am versterkt de positie van de Commis sie. het „dagelijks bestuur" van de isti Gemeenschappen. Ook waardeert Nederland zeer. dati""™ president Carter de Amerikaanse Sei toezeggingen voor de verdediging^ van Europa opnieuw heeft beves- [f tigd, en heeft toegezegd de komende anderhalf jaar 8.000 man extra Ame rikaanse troepen in West-Europa te stationeren. De verklaring van het Amerikaanse ri staatshoofd dat de Verenigde Sta- tl ten nauwer overleg zullen plegen o met hun Westeuropese bondgeno- ri ten over de Salt (de Amerikaans- t Russische besprekingen over een beperking van de strategische bewa pening) en de veiligheidsaspecten en daarvan, acht Nederland bijzonder positief. ressant en ook zo levendig beschre ven. Linnaeus was een kleurrijk ver teller en zijn reisbeschrijvingen, on der meer van Lapland, zijn nog zeer de moeite waard. Professoraat Geen wonder, dat na zijn Hollandse periode de voorspoed hem toelach te: een gevierd professoraat in Upp sala bekroonde zijn levenswerk; hij heeft daar „school" gemaakt en de roem van die universiteit sterk ver hoogd. In die jaren stroomden de studenten van alle kanten toe en het LONDEN (DPA) De Britse rege ring heeft kritiek geuit op de uitla tingen van premier Jack Lynch van Ierland over een samengaan van zijn land en de Britse provincie Noord-Ierland (Ulster). De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Roy Ma son. zei dat hij „verrast en ontgoo cheld" was over de „niet ter zake doende opmerkingen" van Lynch. „Noord-Ierland blijft Brits, zolang de meerderheid van het volk het wil", aldus Mason. Over de zinspeling van de Ierse pre mier over eventuele amnestie voor veroordeelde terroristen bij beëindi ging van de geweldplegingen, zei de minister, dat dergelijke uitlatingen alleen de terroristen helpen. Lynch heeft zondag ln een vraagge sprek van de Britse regering geëist dat zij zich bereid zal verklaren haar troepen uit Noord-Ierland terug te trekken. Hij voegde er aan toe dat zij ook haar Interesse zou moeten tonen in het samenbrengen van het Ierse volk. De eisen staan in het program van de Fianna Fall-partij van Lynch. Alleen het ogenblik en de vorm van de uitlatingen hebben verrassing gewekt. BALLYMENA In de Noordierse stad Ballymena, de woonplaats van de Noordierse dominee Ian Paisley heeft de gemeenteraad besloten de stedelijke zwembaden op zondag te sluiten. Paisley heeft ln Ballymena grote Invloed. Tien van de twintig leden van de gemeenteraad zijn van Paisleys Democratisch Unionisti sche Partij. Bij de stemming over het zondags verbod voor de zwembaden gaf de stem van burgemeester John McAu- ley de doorslag. In de gemeenteraad zei hij: „Daar lk door Gods genade verlost ben, beschouw ik mijzelf als christen en daarom neem ik Gods geboden ln acht, ook dat over de heiliging van de zondag." ALGIERS (UPI) Algerije heeft besloten niet langer ln Frankrijk te kopen. Tot nu toe was Parijs Algerij- es grootste leverancier, maar omge keerd schafte het zich nauwelijks iets aan. Dit heeft bij Algerije kwaad bloed gezet. Daar komt bij dat er politieke geschillen zijn. Alge rije steunt het bevrijdingsfront Poll- sario in de West-Sahara, terwijl Frankrijk achter Mauretanië en Ma rokko staat, die het gebied hebben opgedeeld. Grootste handelspartner van Algerije ls op het ogenblik de Verenigde Staten, dat ongeveer de helft van de Algerijnse olie en het Algerijnse gas afneemt. Pannevis De Lier is ons teelt- en selektiebedrijf in het Westland De belangrijkste aktiviteiten bestaan uit de produktie van kwaliteilszaden (glasvollegrond). zaaikisten voor perkplanten. bloeiende perkplanten en de research voor glasgewassen. De ontwikkeling m dit bedrijf is zo toegenomen dat behoelte bestaat aan een Dt is een groeifunktie waarvan alle taken nu nog niet precies zijn vastgelegd. Voorlopig zien we de aktiviteiten op het volgende vlak liggen: - administratieve verwerking van de zaaikistenproduktie dwz. o.a. voor bereiding van de fakturering - inkoop en beheer van materialen. - expeditie dwz. dokumenten-verzorging en kontakten met vervoerders. - kostprijskalkulatie. - loonadministratie voor losse krachten - kontakten met het moederbedrijf te Enkhuizen. Voor deze veelzijdige funktie zoeken wij naar jonge kandidaten (23-28 jaar) met een middelbare opleiding en administratieve ervaring, eventueel aangevuld met Praktijkdiploma Boekhouden of Midden standsdiploma. Kóntaktvaardigheid en initiatief. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan Zaadume BV. Westemde 62. Enkhuizen, t.a.v. Personeelzaken. Telefoon 02280-3838. ZAKENFLITSEN PADDENBURG het hele jaar goed gesorteerd, maar met KARNAVAL niet te overtretlen in kinder- en volwassen karnavalskieding. Paddenburg heeft ook juist die dingen, welke praktisch niet te koop zijn De enige goed gespe cialiseerde karnavalszaak voor Leiden en omg PADDENBURG NIEUWE RIJN 11 - LEIOEN Tel. 071-121430. Kredietbureau Ton Postelmans Persoonlijke leningen tol elk be drag, aflossing tot 15 jaar. BEUKENRODE 25 LEIDEN. TEL. 071-131932. kunstgebitten v.d. Waalsstr 44. Lelden telefoon 071-125566 GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK Voor tuin ophogen, bielzen leggen. tegelwerk belt «l| komen, tei VERZILVERDE SPIEGELS in div. tinten: brons, champagne, goud. blauw en rosaline. event, uit voorraad leverbaar op maat. GLASINDUSTRIE J. J. Popplnk Echt dineren op z'n van 12 30-14 uur en van 10 30- 22.30 uur in ons Itakaans Restau- „LA PICCOLA fTAUA" Uitgebr. menu van alle Italiaanse Hsarlemmerstr. 272. Lelden Tafelreservenng mogefc|k Tel. 071- 123187. Voor Itakaanse levensmid- n en aanverwante artikelen it het restaurant No 270 Tel 071-123187 Ook welkom In onze ANTIEKAFDEUN6 BLOEMENDAAL HOOGMADESEWEG 43. LEIDERDORP. TEL 071-121920 nab«f Elisabeth Ziekenhuis Privé parkeerplaats, iedere dag geopend De Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten is een vooraanstaande beroepsvereniging van gekwalificeerde belastingadviseurs. Op de afdeling opleiding en examens van het Federatiebureau is op korte termijn plaats voor een eerste assistent (M/V), De aan te stellen funktionaris zal met een toenemende mate van zelfstandigheid worden belast met de zorg voor de organisatorische en administratieve taken van de afdeling. Voor een goede vervulling van deze funktie zijn verantwoorde lijkheidsgevoel, akkuratesse, kontaktuele kwaliteiten, organisatievermogen en representativiteit van veel belang. Noodzakelijk worden geacht: een VWO- of daarmee vergelijk bare opleiding en een goede uitdrukkingsvaardigheid in woord en geschrift. Wij bieden een plezierige werkkring in een aantrekkelijk kantoor. Het in overleg vast te stellen salaris zal in overeenstemming zijn met het funktieniveau. Inlichtingen: mevrouw A C. van der Stiaaten. Wassenaarseweg 20 Den Haag Telefoon 070-469739 De Tombe Metse Co. registeraccountants, hebben vestigingen in: Alkmaar Amsterdam Apeldoorn Arnhem Baarn Bergen op Zoom Dordrecht Ede Eindhoven Enschede 's Gravenhage Haarlem Leeuwarden Leiden Middelburg Nijmegen Rotterdam Utrecht Winterswijk Zienkzee de Tombe Voor ons kantoor te Leiden zoeken wij een Wij denken aan een jonge man met HAVO- opleiding, in het bezit van praktijkdiploma boekhouden en moderne bedrijfs administratie (MBA) of studerende daarvoor. Leeftijd variërend tussen 20 en 25 jaar. Uw sollicitatie dient u te richten aan ons kantoor te Leiden, Zoeterwoudsesingel 50. U kunt ons óók bellen voor een oriënterend gesprek. Vraagt u dan naar dhr. R. Dorrepaal. Telefoon (071) - 144451. 's Avonds bereikbaar onder nr. 01714 - 2959 van 19.00 uur tot 22.00 uur. Melse&co accountants BEL SNEL: SERVICE BARTHEN Langa Gracht 43. Latdan, maar dan 50 jaar arvartng In hat ontatoppan zulgan van pull an/tank» ARTHEN B.V. M. 071-141555 rtatoppan an vamlauwan I n rloolatank an hat laag- I Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Chriilrhjk Nilmul VilmMnd Utrecht. RivelUjn I. fotlbut 247$.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8