Praktijken discjockeys op de korrel Osbome sherry mrouw =5 commentaar jnstplicht l^ijsbeheersing politieke uitingen niet op gebouwen' Buma-directeur Willemsen: 'Sorry, maar dit is te dol' Rapport over verweving van belangen naar CRM-minister Ruig en kouder jgn kommervolle aanloop martin zeilschaats koopje beul probleem NS DAG 11 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet inbevelingen van de commis- ommersteeg (die moest on- eken of een krijgsmacht van lligers wenselijk en mogelijk n nogal mager en flets gefor- Td. Maar goed: het vrijwilli ger wordt dan toch maar afge- i en dat is een verheugend feit. k alleen een beetje sneu, dat de jiissie zich kennelijk bij het pieren van haar „nee" vooral [praktische overwegingen heeft i leiden, terwijl er toch aan het de commissie zelf bijeen ge- ite documentatiemateriaal heel brincipiële bezwaren tegen een [lijk vrijwilligersleger te ontle en. name in Engeland, waar het (illigersleger tot de nationale H |ies behoort, constateert men (atste tijd dat niet alleen de ineelskosten van het leger zich :ergelijking met Frankrijk en (land in ongunstige zin ontwik- b, maar ook (en dat lijkt ons veel belangrijker) dat het leger ten maatschappelijk isolement 1; dat het niet meer een behoor- afspiegeling van de maatschap- lormt. I laatste geldt niet alleen voor de I re rangen (een vrijwilligersleger It heel snel een toevluchtsoord de kansarmen in onze samen- I |g), maar evenzeer voor de offi- j in, die het gevaar lopen een I te „kaste" met de daaraan ver- I len mentaliteit te worden. Ook ob verheugend bericht: de prijzen ikps land zijn tussen half novem- ek-itn half december met 0,1 pro- ijni gedaald. Het zij toegegeven, eb |s nog geen indrukwekkend cij- ês- maar er is wel sprake van een 1 'belovende wending ten goede. vergelijking: 1976: 8,8 procent (stijging en 1977: 6,7 procent. name oud-minister Lubbers ^economische zaken zal het be lt van de prijsdaling met een -lire voldoening hebben gelezen. moeten we ons hoeden voor een terk gevoel van zelfgenoegzaam- I, want naar puur financiële nor- gemeten is een cijfer van 6,7 tent nog onaanvaardbaar hoog. e kwalificatie ontlenen we aan jaarverslag van de president van ^ederlandsche Bank. verstandig prijsbeleid en de Ite tekenen wijzen erop dat de iwe minister van economische :n, drs. Van Aardenne, het be- uit Amerika, waar men al wat lan ger ervaring heeft met grote groe pen vrijwilligers in het leger, komen de laatste tijd wat terughoudender commentaren, omdat men ook daar gaat inzien dat het leger op deze manier verwordt tot een vluchtha- ven voor de economisch zwakke ren, een ontwikkeling waarbij nie mand gediend is. Uit Amerika komt ook de term „economische cons criptie" om de wijze van werving van manschappen aan te duiden. Het is duidelijk (en dat had wat ons betreft best nog een stuk duidelijker in dit rapport naar voren kunnen komen) dat dienstplicht iets te ma ken heeft met democratie een hachelijk woord overigens tegen de achtergrond van het feit, dat slechts 35 procent van hen die in aanmer king komen voor militaire dienst, ook werkelijk opgeroepen worden. Daar deugt natuurlijk niets van en dus vraagt de keuze tégen een leger van vrijwilligers gelijk een voorge zette studie naar de mogelijkheden voor een maatschappelijke dienst plicht waarbij alle gezond bevonden mannen (en vrouwen!) van om streeks twintig jaar verplicht wor den enige tijd een functie in de maatschappij te vervullen, met name allerlei nuttige, maar als vuil of en onaangenaam gekwalificeerde werkzaamheden. Het rapport van de commissie- Mommersteeg vraagt om een vervolg. id ij.lECHT (ANP) Openbare ge- ik wen moeten gevrijwaard blijven politieke uitingen, in welke an o dan ook. Dit hebben de centra id in politieorganisaties en de vere is-ng van hogere politieambtena- ?n geschreven aan de Utrechtse sttemeester Vonhoff naar aanlei- )n van het rumoer over de „Chili- mldering" op de betonnen schut- :e-! van het Utrechtse hoofdbureau politie. iwel de schildering enkele malen eklad en beschadigd, dringen de organisaties er nogmaals bij de ^•gemeester op aan „maatregelen ld reffen die op zeer korte termijn 'lIen leiden tot verwijdering in 'eke vorm dan ook van de in fidels veel besproken en beschre- e* schildering". In de centrale wer st de Nederlandse, de katholieke le de christelijke politiebond len. e. vakorganisaties kaartten de af- t van de tegen het Pinochet- lem gerichte schildering in okto- Jtf ber aan in een bijeenkomst van de dienstcommissie (een soort onder nemingsraad). In november vroeg de dienstcommissie b. en w. van Utrecht maatregelen te nemen, om dat veel personeelsleden op het hoofdbureau „danig ontstemd" wa ren over de muurschildering. De burgemeester liet weten dat het col lege van b. en w. er, toen het toe stemming voor de schildering gaf, niet bij had stilgestaan dat de muur een onderdeel was van het hoofdbu reau. Er werd gedacht aan een ande re plaats, bijvoorbeeld de Graadt van Roggenweg. Toen de schilde ring in de publiciteit kwam is ze door onbekenden enkele malen be klad, ook vorige week, nadat „vrij willigers" de eerste beschadigingen weer hadden weggewerkt. De Centrale zegt dat ze het eens is met hoofdcommissaris C. S. van Doesburg, dat de politie in een rechtsstaat zich in politiek opzicht objectief en neutraal moet opstel len. „echter met behoud van ieders individuele mening op dit vlak". door Willem Schrama AMSTERDAM De knuppel ligt in het hoenderhok. Eerder dan verwacht is de al jaren voortsudderende verweving van belangen tussen discjockeys, muziekuitgeverijen en platenmaatschappij en naar parlementair niveau getild. Na openlijke klachten van de auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra hebben de Tweede Ka merleden Worrell en De Vries (PvdA) de minister van CRM vragen gesteld over deze situatie, die ons in het buitenland de status heeft bezorgd van een land waar uitgeverijen „eigen zendtijd" hebben. Anders gesteld: in Holland kom je alleen in de ether als je je muziek bij een bepaalde uitgever onderbrengt. leid van zijn voorganger niet princi pieel wil wijzigen moet het mo gelijk zijn aan het eind van dit jaar in de buurt van de vier procent stijging uit te komen. Dat zou betekenen dat Nederland uit de gevarenzóne is, en wellicht met zijn grootste handelspartner, West-Duitsland, in de maat gaat lopen. Intussen doe n het ministerie van economische zaken en de Consu mentenorganisaties er goed aan na te gaan hoe de „vakken" op het prijsrapport met een rood cijfer: huren (stijging ,8 procent), parti- kuliere dienstverlening (9.0 pro cent), medische verzorging (8.7 procent) in de naaste toekomst ver beterd kunnen worden. Prijsbeheersing moet met de werk loosheidsbestrijding ook bij het ka binet Van Agt de hoogste prioriteit krijgen. Buma/Stemra-directeur Ger Willem sen is eigenlijk een beetje geschrok ken van het plotselinge tumult rond deze affaire, maar achteraf is hij er niet ongelukkig mee. „Als dit niet was gebeurd, was er een brief naar de NOS gegaan, met feiten gestaafd, en met het dringende verzoek om er iets aan te gaan doen. Dit euvel moet binnen een half jaar uit te bannen zijn. Zo niet. dan zouden we ons bij de minister gaan beklagen. Zo lagen de papieren. Maar dat hebben ande ren nu al gedaan." De gewraakte situatie in omroep land laat zich simpel gesteld als volgt aanzien. Een aantal muziekuit geverijen is eigendom van platen maatschappijen. Een aantal discjoc- keys is eigenaar van of belangheb bende bij een muziekuitgeverij. Het gevolg is een sterke voorkeur voor „eigen" platen bij de samenstelling van hun programma's. Met uitzonde ring van EO en VPRO, wordt op deze wijze bij alle omroepen, inclusief de NOS, op ontoelaatbare wijze zend tijd gevuld, kennelijk zonder protest van de omroepleiding. De discjockey verweert zich met het argument dat hij platen draait die zijn artistieke voorkeur hehben. En bewijs maar eens het tegendeel. Niet relevant Willemsen: „De vraag of je kunt be wijzen of het zijn artistieke voorkeur is en niet zijn commerciële, is voor mij niet relevant op het moment dat die man zakelijke belangen heeft bij een uitgeverij of platenmaatschap pij. Op dat moment kan hij in mijn ogen geen radio- of televisieprogram ma meer maken. Het is onverenig baar met zijn functie, net zoals een minister geen commissaris mag zijn van een bedrijf. Zelfs een raadslid, dat een aannemingsbedrijf heeft, mag niet inschrijven op projecten van publieke werken. „Ik besef goed dat je dit probleem nooit in zijn geheel kunt oplossen, maar je kunt beginnen door die functies onverenigbaar te verklaren. Het ministerie van CRM is welis waar niet bevoegd het omroep-cao samen te stellen, maar daartoe kun nen wel wettelijke bepalingen wor den getroffen, net zoals dat in de Verenigde Staten is gebeurd. Men verbiedt ons ook terecht, dat we ons niet op het terrein van de muziekex- ploitatie begeven. Hier man nie mand werken die bindingen heeft met radio en tv of een grammofoon- platenmaatschappij. Er werkte hier iemand die in zijn vrije tijd in een bandje speelde, en dat bandje kwam plotseling op de plaat. Toen hebben we gezegd: stoppen. En dat is ge beurd." Rapport In het gesprek met de heer Willem sen worden geen namen van „foute" discjockeys genoemd. Alleen al om dat de bekende in het oog zouden springen, terwijl de mensen op de achtergrond buiten schot zouden blijven. Wel worden namen ge noemd in een vertrouwelijk rapport dat zeer binnenkort bij CRM in de bus zal glijden, gecompleteerd met een reeks van klachten die de Buma/ Stemra de laatste jaren hebben bereikt. „Het moest niet mogen", verzucht Willemsen. „Er komen auteurs, ar tiesten en uitgevers bij me die zeg gen: ik kom niet meer aan de bak, tenzij ik een aandeel van het au teursrecht afsta aan de firma zus of zo, en dan is er opeens een discjoc- key die mijn plaat viermaal per dag draait. Ik sprak enkele jaren geleden een Engelsman, die zo'n wonderlijke zaak nog nooit had meegemaakt. Die was benaderd door een uitgever met de mededeling dat zijn plaatje nog de volgende dag tweemaal zou worden gedraaid, als hij zijn muziek maar bij hem zou onderbrengen. Tot zijn stomme verbazing werd het plaatje één dag later inderdaad tweemaal gedraaid. Ik ben ook wel eens gewezen op een verzoekplaten- programma, waarin een plaat ge draaid werd die nog niet officieel was vrijgegeven, dus die kon onmo gelijk aangevraagd zijn als je ook nog bedenkt dat het programma Ger Willemsen: „Het moest niet mogen. voor zes weken vol zat met ver zoekjes." „Maar dat zijn dan dingen waar je nog je neus voor ophaalt. Je kunt ook niet iedereen op zijn vingers gaan tikken. We willen geen heksen jacht. De zaak moet bij de kern worden aangepakt. En dan vind ik wèl dat er eens een „check" ge maakt kan worden. Wat draalt zo'n discjockey in zijn programma, en is daarin een rode draad te onderschei den? Als men dat doet en dat hebben wij gedaan dan kom je tot de conclusie dat vaak dezelfde uit gevers of platenmaatschappijen een rol spelen, die bijvoorbeeld veertig procent van de markt hebben ter wijl ze tachtig procent van het re pertoire bezetten. Is dat nou toeval, of moet je eens met zo'n man gaan praten. Ik geloof dat je dan al veel voorkomt. Dat kan de NOS ook doen. We hebben drie jaar geleden aangeboden om dat samen met ze te doen, maar er is niet op gereageerd." Hier tussendoor speelt dan nog de tweeslachtige houding van platen maatschappijen. die enerzijds be reid zijn mee te vechten met Willem sen, maar anderzijds hun artiesten adviseren het spel mee te spelen Willemsen: „Dat gebeurt ook met uitgeverijen. Die zeggen dan als Jullie geen kans zien deze praktijken te bestrijden dan moeten we mee doen. want we laten ons niet uit de ether drukken. Onlangs nog kwam er een klagende uitgever bij me. die zijn carnavalsliedje bij een platen maatschappij had aangeboden. Daar had men gezegd: we kunnen van dat plaatje alleen maar een suc ces maken als het bij die en die uitgever wordt ondergebracht Nou. dat zijn toch verhoudingen waarvan ik zeg: sorry, maar dit is te dol." Uitmesten Willemsen: „Er zit iets grondig fout. En zolang er geen enkele reglemen taire voorziening is tegen dit soort zaken, bind Je de kat op het spek. Nogmaals, helemaal uit te bannen is het nooit. Er zullen er zijn die de zaakjes aan hun zwager overdoen. Maar een groot deel van het kwaad is al weggesneden als die directe verbindingen er niet meer zijn. Als Je nu ziet hoeveel uitgeverijen en uitgeversfondsen er zijn dat zijn dan dochters die onder een eigen naam naar buiten treden dan vraag Je je af: hoe is het mogelijk Er lopen zoveel lijnen door elkaar dat Je de structuur niet meer kan zien." Inmiddels stromen op het bureau van Ger Willemsen de reacties bin nen. Zoals die van een uitgever die bereid is alle mogelijke bewijsmate riaal te sturen omdat hij al zolang opbokst tegen dit probleem maar er niet mee in de publiciteit durfde te komen uit vrees geboycot te worden op Hilversum 3. Een telegram van een vroegere directeur van een pla tenmaatschappij luidde letterlijk. „Ik wens u van harte succes bij het uitmesten van de stal." fADVERTENTIE! HET WEER door Hans de Jong Het is weer zover! De golven in de lucht- en waterzee zijn in hevige beroering geraakt. Het opzwepende systeem is een depressie van 978 millibar uit het IJslandse, die aspi raties heeft in de richting van de Noordzee, daarna Noordwest-Duits- land. Door toeneming van de lucht- drukverschillen kan de zuidwesten wind in de loop van vandaag aan wakkeren tot stormachtig, kracht acht, boven de Noordzee en langs onze kusten is windkracht negen (storm) niet ondenkbaar. Wanneer het depressiecentrum eenmaal weer bijgekomen is zal de wind weer flau wer worden om na de passage ervan te gaan toenemen uit noordwest tot noord. Het algemene weerbeeld wordt dus onstuimiger en onstabieler. De com puters in Parijs laten bovengenoem de IJslanddepressie doorstoten naar het Middellandse-Zeegebied waar ze vrijdag arriveert. De prognosekaar- ten van Stockholm concentreren zich alleen op een hoofdcentrum bo ven de Botnische Golf: (toestand donderdag: met een troguitzakking gericht op Zuid-Frankrijk). Deze laatste figuratie komt tot op zekere hoogte overeen met wat de Londen- se computers voor ogen staat: don derdag een markante trog van lage- druk via onze omgeving tot het zee gebied ten oosten van Spanje met zoals zoëven gezegd een lagedruk- kern van 984 millibar boven Noord- west-Duitsland verder wegtrekkend naar het zuidoosten. Deze laatste depressie is dus de boosdoener van alle onrust op de Noordzee. Gistermiddag deden zich in het zee gebied ten westen van Schotland ook sterke drukdalingen voor: zes millibar in drie uur. teweeggebracht door een of andere randstoring. Deze verplaatst zich echter met de algemene noordwestelijke hoogte stroming daar in de richting van de Golf van Biskaje en kan niet direct op het weer bij ons ingrijpen. De depressie voert koudere lucht met zich mee die vooral tot uiting komt als de wind achter het mini mum eenmaal naar noord tot noord oost zal zijn geruimd. Er kunnen dan hagel- en sneeuwbuien ver wacht worden. De depressie wordt gevolgd door een Azoren-hogedruk- uitloper die zich via de Britse eilan den naar de lage landen verplaatst. Deze brengt de atmosfeer later in ruste en dan zal het op veel plaatsen tot lichte vorst in de nacht en och tend kunnen komen. In Denemar ken wordt strenge vorst verwacht, daar zal vermoedelijk ook enige tijd sneeuw vallen. Na het optreden van de depressie en het hogedruksysteem zal een fron tensysteem van een vers bij IJsland tot ontwikkeling gekomen depressie (972 millibar) naar Schotland, Noord-Engeland en de Noordzee ko men. Dit wijst op een aanhoudend gestoord en zeer wisselvallig beeld met temperaturen overwegend bo ven het vriespunt. Dit weerbeeld sluit goed aan bij wat de Engelse verwachting voor de hele januari maand ons voorhoudt. „Zacht weer heeft de overhand en kouinvallers zullen waarschijnlijk niet doorzet ten. Westelijke winden zullen vaker voorkomen en sterker zijn dan nor maal. Overal worden gemiddeld bo ven normale januari tempera turen voorzien. Mist. vorst en sneeuw ko men minder vaak voor dan normaal, stormachtige winden vaker met name in de noordelijke districten." Deze uitspraak wijst dus op voort zetting van het gekwakkel. Er ligt al enige tijd een brief van een lezer in Arnhem, die Trouw de beste krant noemt die er is (dank u, dank u) maar die vervolgens een stelling poneert welke helaas niet voor dis cussie vatbaar is. Hij schrijft er na melijk bij: Alles wat ik hier zeg is 100 procent goed! Wat hij schrijft komt hierop neer: „De winter zal voorlo pig op korte en lange termijn geen doorgang vinden. Dit vindt zijn oor zaak in het feit, dat de bovenlucht (tropo- en stratosfeer) nog steeds door de hete uitlaten van straal vliegtuigen koud gemaakt wordt. Dit proces gaat, en masse, sedert begin winter 1972 door. Vliegtuig- gassen. o.a. hete waterdamp, bevrie zen eerder dan koude, zodoende wordt de koude laag op grote hoogte steeds meer aangedikt." Eén opmerking kan ik gewoon niet voor me houden: na de atoombom uit de jaren na de laatste wereldoor log, die allerlei weerextremen zou hebben ontketend, zijn het dus nu de vliegtuigen die het weer in een heel seizoen wijzigen. Wat zou toch de oorzaak geweest kunnen zijn van het 33 jaar lang durende tijdvak zonder koude en strenge winters van 1623 tot 1655? Een lezeres uit de Wieringermeer- polder vond gistermiddag om streeks twee uur een diezelfde dag in Hemsby (Zuidoost-Engeland) opge laten radiosonde (weerballon). Een duidelijk bewijs van de kracht van de westcirculatie op dit ogenblik Weerrapporten van gisteren 19 uur Station max neerslag weer temp 7-19 uur Amsterdam regen 0.2 De Bilt geh bew 6 0.3 Deelen zw bew 5 0.4 1 Eelde zw bew 4 Eindhoven regen 6 0.1 Den Helder regen 6 0.1 Rotterdam regen 6 0.1 Twente iw bew. 5 0 VUssingen regen 6 0.1 Zd Limburg geh bew 6 0 Aberdeen geh bew 2 0 Athene onbew. 9 0 Barcelona onbew. 11 0 Berlijn onbew. 5 4 Bordeaux mist 12 0 Brussel regenbul 7 3 Frankfort licht bew. 6 2 Oenève onbew 4 0 Helsinki sneeuw 3 Innsbruck onbew. 0 0 Klagenfurt zw bew -4 0 Kopenhagen halt bew 3 0.1 Lissabon onbew 13 0 Locamo half bew 6 0 Londen regen 7 0.2 Luxemburg half bew 5 0.1 Madrid onbew 10 0 Malaga geh bew 0 Mallorce zw bew. 14 0 Munchen zw bew. 4 0.2 Nice zw bew 12 0 Oslo licht bew. 2 0 Parijs zw bew 0 0 Rome motregen 11 0.1 Split geh bew e 0 Stockholm onbewolkt 2 1 Wenen geh bew -1 0 Zurich zw bew 2 0.4 HOOOWATER donderdag 12 Januari Vltssln gen 3.54-16.21 Hanngvlirtsluizcn 4 14 1632. Rotterdam 5 54-18 35 Schcventngen 5 12-17 28 IJmulden 5 49-18 05 Den Helder 6 49-22 26 Har- lingen 12.17-. Delbijl 1 4IT14 27 raer redactie van Loes Smit :d' fep wanhopig ben ik door u nare halen over kustgebitten." Zo re- ert een onderwijzeres uit een {ens mogelijke herkenbaarheid nader te noemen) Brabantse its, die „na vele jaren fanatieke |d. hoge kosten en veel moeite" een kunstgebit toe is. Ze ziet vreselijk tegenop en is zo ge- rokken van de al geplaatste ge- - en-perikelen, dat ze nu bang is t vroeg of laat de hele zaak de i door vliegt" als ze eenmaal zelf - prothese draagt. is natuurlijk niet de bedoeling al die tragi-komische verhalen, ■rvan er intussen alweer een sta- Itje klaarligt. Het gaat trouwens **ds om uitschieters, waar 99 pro tst van de honderdduizenden iesedragers persoonlijk nooit te maken heeft gehad. Natuur- gaat er niets boven een eigen, gebit, maar wie het duidelijk itbare tegendeel bezit, is meest- wat blij met de „namaak", is één troost voor die mevrouw. Nog iets: probeer eens voorzichtig na te gaan. hoeveel collega's en kennissen kunstgebitten dragen zonder dat u er ooit iets van ge merkt hebt. Zo onopvallend kan elke goede prothese zijn. Adressen van goede tandartsen die haar bo vendien van tevoren precies willen uitleggen hoe haar gebit zal uitval len en hoe ze dan nog plezier in het leven kan hebben (daar zit ze echt mee omhoog en haar eigen tand arts gaat. schrijft ze. er niet serieus op in) kunnen wij uiteraard niet geven. De onderwijzeres zegt be reid te zijn voor zo'n meelevende tandarts best een flink eind van huis te willen, dus als er een tand arts is die meent haar te kunnen helpen: neem contact met ons op. Naam en adres van de aspirant- patiënte zijn hier bekend. Na deze kommervolle aanloop nu iets vrolijkere, uit wat andere lezers ons toestuurden. Zo herinnert een mevrouw uit Emmeloord zich, hoe nieuwsgierig zij en de andere kin deren thuis waren naar wat vader toch aldoor op het station moest. Vader en moeder waren samen een paar dagen naar familie geweest, met de trein. Eenmaal thuis stapte vader herhaaldelijk naar het stati on „om iets te vragen". De oplos sing van het raadsel: „moeders nieuwe kunstgebit zat niet prettig. Het moest er telkens even uit. Toen ze onderweg een appeltje wilde eten, legde ze het gebit op een schone zakdoek die ze over haar schoot had gespreid. Daar kwamen ook de schillen op. Toen ze klaar waren gooide vader alles het raam uit. Weg kunstgebit! Nooit meer gezien". Een geluk bij een ongeluk, schrijft de Emmeloordse lezeres, dat het tweede gebit veel beter zat. Het verhaal van een lezer uit Mon ster gaat terug tot in de oorlog, toen een collega van hem griep had met alle gevolgen vandien. „Op een moeilijk moment strompelt hij naar de w c., deponeert zijn gebit in die mooie witte po en trekt haastig door". Tussen die w.c. en de beer put liep de afvoerbuis en omdat de prothese heel goed nog ergens in de buis kon zitten, durfde bij die colle ga thuis niemand meer van de w c. gebruik te maken. Een timmerman wist raad: hij maakte een soort schepbak met lange steel en kippe gaas. waarmee hij eerst de put in specteerde. Geen gebit. Dus moest het inderdaad nog in de afvoer zit ten. De timmerman gaf opdracht de w.c. door te trekken en iedereen keek in spanning toe: „En Ja, een juichkreet bij de put, klik-klak in de bak. Het wonder was geschied." De volgende reeks boeiende beleve nissen kunt u morgen aantreffea Je kunt haast wel zeggen dat hij twaalf ambachten en dertien onge lukken achter de rug heeft, acteur Martin Brozius die momenteel voornamelijk kindershows doet. In „Veronica" staan er wat op een rijtje: „etaleur, bordenwasser, ka mermeisje in een hotel, en oliebol lenbakker op de kermis". Vervol gens kwam de academie voor klein kunst, en sindsdien heeft Martin zich steeds met ander werk kunnen bezighouden, misschien zelfs nog wel eens een enkel keer als „kamer meisje", maar dan toch wel altijd op het toneel. De lang niet ongevaarlijke schaats- plank die langzaam maar zeker land voor land verovert, wordt steeds mooier en sneller gemaakt. De En gelsman Reg White heeft er een zeil op gefabriceerd, zodat je nu rustig van een zeilschaats kunt spreken. De Londense politie is verre van blij met de nieuwe constructie. Een ge routineerde „plankschaatser" kan op een gewone schaatsplank zónder zeil al wel honderd kilometer per uur halen, en hoewel de honderden Lon dense kinderen die in december zo'n ding cadeau gekregen hebben, lang zo hard niet kunnen, veroorzaken ze toch veel overlast op wegen en voet paden. De vier banen in de Britse hoofdstad, waar de nieuwe sport be dreven kan worden, zijn op geen stukken na voldoende voor alle beoe fenaars, zodat plankschaatsende kinderen overal in de stad op een levensgevaarlijke manier tussen verkeer en voetgangers door flitsen. De politie wordt overstroomd met klachten van weggebruikers, maar heeft nog nauwelijks een idee hoe het verschijnsel aan te pakken. Waar haal je de boodschappen? Als het even kan, waar ze goed en het goedkoopste zijn natuurlijk. Zo doet de Maleisische man ook als het om zijn bruid gaat. Wil hij trou wen. dan kosten bruid en de hele rompslomp daar omheen hem in eigen land een dikke 2500. maar in Thailand kost ze hem inclusief bruidsschat en plechtigheid niet meer dan ƒ350 Een koopje dus voor een mooie Thaise dame. en er zijn dan ook steeds meer mannen in Maleisië die een uitstapje naar Thailand maken om er een vrouw te zoeken. Zoveel al, dat de opper- kadi van de Maleisische staat Ke- dah sjeik Ismail bin Omar in het openbaar zijn ernstige onge rustheid over deze gang van zaken heeft uitgesproken. Volgens hem is de religieuze raad van het land al druk doende met het bedenken van nieuwe wetten, die deze huwelijks- praktijken de kop in moeten drukken. niet aan om het servet direct onder de kin vast te knopen? „We gebrui ken onze servetten alleen als ondoel matige schorten." schreef meneer Rees in de krant „Laten we ze toch gebruiken als slabbetjes, zoals de Europeanen. We zullen ons dan niet alleen goede Europeanen tonen, maar ons ook heel wat kosten en verlegenheid besparen "De gevol gen van de stug volgehouden weige ring van Engelse heren zijn volgens hem duidelijk zichtbaar: „Hoeveel fraaie, cadeau gekregen stropdassen werden al ontsierd door vetvlekken"» Hoeveel overhemden werden reeds bevuild door Jusdruppels en hoeveel vesten door wijnvlekken?" En dat komt allemaal, aldus meneer Rees. door „die bespottelijke gewoonte om het servet als een schort over de knieën uit te spreiden en zodoende het bovenste en kwetsbaarste deel van de dinerende persoon alle be scherming te ontzeggen." Meneer Rees uit Cambridge krijgt vast veel bijval. Zijn typisch Engel se probleem, dat hij als een ingezon den brief in de Londense Times op tafel gooide, zal zeker veel Britten aan het denken zetten. Oorzaak van alle hoofdbrekens is het servet. Want waarom wil de Engelsman er Voor de in Tsjecho-Slowakije va cant gekomen beulsplaats zijn 59 sollicitaties. Onder de gegadigden bevinden zich o.a. een gewezen hoogleraar, een advocaat, een amb tenaar op wachtgeld en ook een vrouw. De aantrekkingskracht van het luguber baantje zal wel de vas te ambtenaarspositie zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5