oor 39.000 leerkrachten reen baan in het onderwijs Opschudding door uitzending 'doodsangst' "H. van der Meulen 'tpvolger Lanser' Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Beleggings bewijzen tot postgiro en Spaar deposito's tot rijkspostspaarbank pn ommissie schetst somber toekomstbeeld Jijna helft van $lle ongelukken j)p kruispunten dodelijk ongeluk «in sneeuw en hagel Fleurop voor.. Van der Klaauw naar Spanje Ziekteverzuim blijft thans op zelfde peil Dader van overval na drie minuten al gearresteerd Nieuwe voorzitter werkende jeugd 'Bompakket' met twee wekkers Ook Senaat zal Boersma-wetje aanvaarden Radioprogramma veroorzaakt nachtelijke invasie in Woudrichem Verklaring kabinet en Kamerdebat op radio en televisie DENSDAG 11 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet in onze parlementsredactie SN HAAG Als gevolg van het steeds verder teruglopend geboortecijfer zal er naar verwach- rat ig in de komende jaren voor bijna 10.000 pas afgestudeerde kleuterleidsters en 29.000 onderwij- rs geen werk zijn in het onderwijs. Tot 1982 zullen er van de 21.000 opgeleide kleuterleidsters i ichts 11.000 (53 procent) een volledige baan kunnen vinden, en van de 52.500 studenten die de jte voor onderwijzer voor het lager onderwijs behalen niet meer dan 23.500 (45 procent). ADVCHT£NTIE r'Je"cr^atieOVeI ®0oge,v0a^eiente3paaldeposuos I et: blijkt uit de gisteren naar buiten 1 -acht vierde publikatie van de imissie prognose kleuter- en onderwijs. In het rapport van commissie, getiteld „vraag en hbod kleuterleidsters, onderwij- rs en onderwijzeressen 1976-1982", 'voor elk jaar berekend hoeveel euwe leerkrachten er nodig zijn om |t totale bestand bij het kleuter- en lager onderwijs op de gewenste sterkste te brengen. Schatting Er is een schatting gemaakt van het aantal geslaagden dat van de oplei dingen voor kleuterleidster en on derwijzer zal komen, het aantal leer lingen dat er dan waarschijnlijk zal zijn en de gemiddelde klassegrootte. - ,g ld vies Verbondsraad CNV: >n8an onze soc.-economische redactie TRECHT De verbondsraad van het CNy heeft de aangeslo- in bonden geadviseerd Harm van der Meulen te verkiezen tot pvolger van voorzitter Jan Lanser, die omstreeks april zijn inctie zal neerleggen. der Meulen (52) is sinds maart 173 lid van het verbondsbetuur van It CNV. Hij houdt zich speciaal fzig met het loon- en prijsbeleid, edezeggenschap en arbeidsverhou- pgen. Hij is lid van de Sociaal- it ionomische Raad en van het be rt uur van de Stichting van de Ar- in lid. De bonden hebben tot 1 februa- de gelegenheid zelf kandidaten te ellen, waarna de verkiezing zal ge- t jhieden in een algemene vergade- ng op een nog nader te bepalen |tum. arm van der Meulen maakte ken- 6 met de vakbeweging, toen hij in Irommenie werkte bij de Verenigde jikfabrieken. Na het vervullen van jn dienstplicht in het toenmalige ederlands Indië werd hij in Does- ïrg secretaris van de christelijke etaalbedrijfsbond (de voorloper in de Industriebond CNV). In 1953 erd hij dlstrictsbestuurder in Arn- im. Van die bond werd hij in 1967 ^eede voorzitter om zes jaar later "Ver te stappen naar het verbonds- •«stuur van het CNV. Van der Meu- 'eilig Verkeer-actie TRECHT (ANP) Onder het mot- j „hoe hard rijdt u nü?" begint j, ïilig Verkeer Nederland een voor- ^htingsactie die vooral tot doel ;eft de weggebruikers te manen tot frorzichtig rijden bij kruispunten. Dljna de helft van alle verkeersonge- "Ikken in ons land gebeurt op kruis- jnten. In 1975 was het er 22.805 ter „raak". Van die aanrijdingen j aren er 684 met dodelijke afloop. eilig Verkeer maant de weggebrui- srs nu kruispunten niet met een ioodgang" te naderen maar kalm ,rjn. Ook moet men de voorrangsre- '^ls in acht nemen, maar niet op tiorrang staan als daarmee de ver- tersveiligheid in gevaar komt. In et kader van de actie, die tot half jaart duurt, worden overal in het circa 30.000 affiches opgehan- en ook wordt de actie op radio en V ondersteund, le- dl- MUIDWOLDE (ANP) - De veertien- t«rige Reijer van den Berg is giste- en op zijn fiets door een achterop- lomende zandauto aangereden en im het leven gekomen. Het ongeluk (ebeurde in een hagel- en natte ;gjneeuwbui, waardoor er erg weinig aflicht was. 2JUMMELO EN KEPPEL - De vijf- C. A. M. Willemsen uit Idlteenderen is op een kruising in jsflummelo en Keppel gegrepen door in auto en omgekomen. RECHT De 47-jarige A. C. M. in der Mespel uit Zeist is overleden dat hij op de Amsterdamse raatweg in Utrecht door een auto ischept was. (ADVERTENTIE) J wieVi wit voetje heeft gehaald. IVh-i 'n mens K<M-d rol hfiHTTM-ngriHl J Mnk kous ui! hol (U-urop idooonbook bi| uw hlurfimf a* 'Ipunip lolrrfkira slajl of vi Jt j'-ininyuwvv-rji U IJS. L)rn H. van der Meulen len is lid van de Anti-revolutionaire partij. De laatste jaren trad hij her haaldelijk op als woordvoerder van het CNV bij de loononderhandelin gen en ook als vervanger van Lanser. Als CDA'er èn als vakbondsman voelt Van der Meulen zich aange sproken door het CDA-program „Niet bij brood alleen". In de eerste ontmoeting tussen het bedrijfsleven en het kabinet-Van Agt kwam dat tot uiting toen Van der Meulen in het belang van de zwakken in de samenleving een ondubbelzinnig antwoord vroeg op de vraag of ook in de toekomst de sociale bodemuitke ringen gelijke tred zullen houden met het netto-minimumloon. Minis ter Albeda van sociale zaken kon hem toen geruststellen. DEN HAAG (ANP) De minister van buitenlandse zaken, dr C.A. van der Klaauw, zal van 27 februari tot en met 1 maart een officieel bezoek aan Madrid brengen, Dr Van der Klaauw is de eerste Nederlandse minister van buiten landse zaken die sinds het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog in 1936, een officieel bezoek aan Span je brengt. Verder is uitgegaan van het huidige beleid, hetgeen met name van be lang is wat betreft de leerlingen- schaal (die aangeeft bij welke klasse grootte een klas gesplitst mag worden). Nog ongunstiger De prognoses van het KBO-rapport zijn overigens nog maar gebaseerd op de bevolkingsgegevens die per 1 januari 1976 bekend waren. Nu in middels gebleken is dat het aantal geboorten nog verder gedaald is mag aangenomen worden dat de toch al sombere voorspelling voor de werkgelegenheid nog iets gunsti ger is dan de werkelijkheid van straks zal zijn. Verder gaat het rapport uit van de verminderde belangstelling van ma- vo-4 meisjes de laatste tijd, voor de opleidingen voor kleuterleidster en die van havo-gediplomeerden voor de pedagogische academies. Mocht deze belangstelling weer toenemen, dan worden de uitkomsten voor de werkgelegenheid uiteraard ook weer ongunstiger. Tets gunstiger daarentegen wordt het beeld doordat er constant voor 10 procent van de genoemde periode afgestudeerde kleuterleidsters en voor 7 procent van de geslaagde onderwijzers en onderwijzeressen een tijdelijke functie als invaller of een part-time functie als extra leer kracht beschikbaar is. Daarnaast komt een klein deel van de onder wijzers die pas afgestudeerd zijn te recht in het voortgezet onderwijs (voornamelijk LTO en LHNO) ter wijl een deel van de nieuwe kleuter leidsters emplooi zal vinden bij kleuterdagverblijven of peuter speelzalen. Uitsplitsing van de prognoses van het KBO-rapport geeft aan, dat er dit jaar 1914 nieuwe kleuterleidsters niet aan de slag zullen kunnen ko men. in 1979 1577, in 1980 1458, in 1981 1285 en in 1982 1208. Van diegenen die met hun diploma de pedagogische academies verla ten zullen er volgens het rapport dit jaar 3889 geen werk vinden, in 1979 4424, in 1980 4934, in 1981 5388 en in 1982 5655. een envelop ^5*» jsie'O"" - - -m Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggingsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogeüjkhedea Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders 8% Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 7Vi%, 4 jaar 7W% en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs krijgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. 81% Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van 7^96 tot 8^4%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De jarenlange groei van het ziekteverzuim in Ne derland is vorig jaar tot stilstand gekomen. Bij het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor. het GAK, zijn vorig jaar 2.3 miljoen ziekte-meldingen binnengekomen Dit was evenveel als in 1976 Dat geldt ook voor het aantal dagen waarover een ziektewet-uitkering werd verleend: ruim 31 miljoen. President-directeur van het GAK. mr G. van 't Huil noemde deze „stil stand" gisteren in zijn nieuwjaarsre de tot het personeel opmerkelijk. In de voorgaande jaren nam het ziekte verzuim vrijwel voortdurend toe Wat de werkloosheidswet betreft deelde de heer Van 't Huil mee dat het aantal van 160.000 aanvragen om een uitkering in verband met ontslag vijf procent lager was dan in 1976. Aan werkloosheidsuitkeringen betaalde het GAK vorig jaar 640 miljoen tegen 712 miljoen in 1976. De daling moet in hoofdzaak wor den toegeschreven aan minder on derbrekingswerkloosheid wegens verkort werken en vorst. Het aantal verzekerden dat aan het eind van 1977 een WAO-ultkering kreeg bedroeg 257.000, dat is 15.000 meer dan eind 1976. Hoewel het aan tal personen met een WAO-uitke ring nog steeds blijft stijgen is het tempo de laatste jaren toch wat gedaald. Het GAK voert de adminis tratie voor ongeveer tweederde van alle werknemers, die onder de socia le verzekeringen vallen. EINDHOVEN (ANP) - Nog geen drie minuten nadat hij gisteren een overval had gepleegd op een posta gentschap aan de Aulislaan in Eind hoven is de 31-jarige J. L. uit Eind hoven aangehouden en gearres teerd. Toen de overval gemeld werd zag de politie in de directe omgeving van het agentschap een auto met grote snelheid rijden Een paar straten verder stopte de auto, waarna de bestuurder uitstapte met in zijn ene hand een postzak en in zijn andere een tas. Toen de man was aangehou den bleek in de tas het pistool te zitten waarmee bij de overval en agentschapshouder en zijn vrouw bedreigd werden en in de postzak de 36.000 gulden, die bij de overval buitgemaakt waren De verdachte is al eerder met de politie in aanraking geweest. AMSTERDAM (ANP) Tot voor zitter van Werkende Jeugd CNV is benoemd André Bal, De heer Bal is -sinds 1 februari 1977 in dienst van Werkende Jeugd. Hij is werkzaam ten behoeve van jongeren van de Industriebond CNV en houdt zich tevens bezig met de begeleiding van jeugdwerk in het district Overijssel. Voorheen was hij algemeen secreta ris, tevens jeugdwerkadviseur bij de Nederlandse Lutherse Jeugdbond Voordat hij, eerst als "vrijwilliger en later als beroepskracht te maken kreeg met het jeugdwerk, was hij in dienst van Spoorijzer NV te Delft, als machine-bankwerker. Zijn voor opleiding bestaat uit: LTS, de vak opleiding constructiebankwerker (Bemetel) en de sociale academie. André Bal, die 31 jaar is, is gehuwd en heeft 2 kinderen. Hij is Evange lisch Luthers. Door deze benoeming is voorzien in de vacature van voor zitter. die is ontstaan door het ver trek van Jan van Treuren DEN HAAG (ANP) Een pak je in' het portiek van de Nigeri- aanse ambassade aan de Wage- naarweg in Den Haag bleek niet een bom, zoals gevreesd werd, te bevatten, maar twee wekkers. Het pakje werd gisternacht ont dekt in het portiek van het ge bouw, waarna de politie de om geving afzette en het portiek met strobalen afdekte. Uit het pakje klonk namelijk een getik. Toen de explosievenoprui mingsdienst het pakje met een kleine springlading tot ontplof fing bracht, bleek wat de werke lijke inhoud was. De herkomst van het pakje was gisteren nog duister. Van onze sociaaleconomische redactie DEN HAAG De Eerste Kamer lijkt akkoord met de wet van Boersma en Albeda, de vroegere en de huidige minister van sociale zaken, ter beheersing van de niet-cao-lonen. Wel staan de drie grote fracties (PvdA, CDA,WD) in de Eerste Kamer erop dat voor niet-cao-lonen prijscompensatie is toegestaan, ook over degenen die niet per halfjaar maar slechts eenmaal per jaar prijscompensaties plegen te krijgen. Dit is gisteren gebleken in een verga dering van de commissie sociale za ken van de Eerste Kamer over het nieuwe wetje. Net als in de Tweede Kamer is nu ook in de Eerste Kamer de WD niet langer hiertegen. Op aandrang van VVD en CDA had minister Albeda al in het wetje op genomen dat er prijscompensatie is toegestaan per 1 januari voor niet cao-loners, vergelijkbaar met de ge bruikelijke prijscompensatie in de CAO's. Het betreft dan een vergoe ding voor de prijsstijging tussen april en oktober 1977. Werknemers die niet onder een CAO vallen, en die gebruikelijk op 1 januari een loonbijstelling krijgen bij wijze van prijscompensatie voor een heel jaar, zouden nu op grond van het wetje slechts een halve prijscompensatie mogen ontvangen. De cao-loners waarmee zij worden vergeleken, hebben echter op 1 juli nog een prijscompensatie gehad, dus twee maal per Jaar. In de Tweede Kamer was Albeda al hierop gewezen. Maar de minister gaf toen geen krimp De drie grote fracties in de Eerste Kamer vinden nu echter dat er voor deze groep toch een oplossing moet komen. De VVD'er Tets noemde dit geval „een slippertje tengevolge van het haastwerk". Een probleem is dat de Eerste Kamer niet meer het recht heeft wijzigingen aan te brengen in- door Peter van den Berg AMSTERDAM Het VPRO-radioprogramma „De Tweede doodsangst escapa de" dat in de nacht van maandag op dinsdag van één tot vier uur op Hilversum III is uitgezonden, heeft nogal wat consternatie veroorzaakt. Honderden auto mobilisten veroorzaakten in het holst van de nacht opschudding in het dorpje Woudrichem, waar ze probeerden de Maas over te steken om zich naar het slot Loevenstein te begeven, dat in het programma werd betiteld als „het beloofde land". van de naar schatting van de rijkspolitie, drieduizend mensen niet opgewassen. Het dorp raakte door de auto's van de deelnemers van de „puzzelrit" geheel verstopt en de plaatselijke veerman, qïe door de VPRO van te voren was ihgellcht, kon de honderden mensen niet tege lijk overbrengen. De VPRO riep in de uitzen ding luisteraars op om een doodshoofd-vignet, dat in het programmablad stond afge beeld, op de rechterboven hoek van de voorruit van de auto te plakken, winterkle- ding aan te trekken en een thermosfles met een warme, opwekkende drank gereed te maken. Wanneer de luiste raars de instructies via de radio zouden opvolgen, dan zouden de deelnemers „vreemde en huiveringwek kende avonturen beleven." Mensen die geen auto had den werd aangeraden met het doodskop-insigne op de borst te gaan liften. „Als u dan in de nacht gaat liften, dan zullen de deelnemers u volgaarne meenemen De dorpskern van Woudri chem. waar slechts vijfhon derd mensen wonen, bleek te gen de nachtelijke invasie gelukken voorgedaan en er wordt ook niemand vermist. Wel is er in het dorp schade ontstaan. De burgemeester, de heer L. M. Vorster, zal bij de VPRO een schadeclaim indienen. Reizigers toonden daarop ei gen initiatief en haalden uit de winterberging van een werf ongeveer zestien vlsbo- ten om zich over het water naar Loevenstein te begeven. Enkele boten sloegen om, waardoor de inzittenden een nat pak opliepen. Doordat er geen roeispanen voorhanden waren, pakten de reizigers planken en zelfs verkeersbor den. Er waren ook deelne mers die zwemmend de over kant probeerden te bereiken. Er hebben zich volgens de poliUe geen persoonlijke on- „Deze happening van de VPRO is helemaal uit de hand gelopen. De lugubere grappen over zwaar vermink te lichamen van een man en een vrouw die gevonden zou den zijn, pasten wel in het kader van het programma, maar ik vond het niet gepast Ik heb in de loop van de dag mijn ongenoegen bij de VPRO kenbaar gemaakt", al dus de burgemeester. Hij wil in de komende dagen een in ventarisatie maken van de schade die is aangericht Verontschuldiging Commentaar van directeur radio van de VPRO Jan Haasbroek: „We hebben niet voorzien dat er zoveel men sen op af zouden komen. Bij eerder soortgelijke acties wa ren slechts veertig man op de been De zaak is nu wat uit de hand gelopen. Als we dit van te voren hadden geweten, zouden we veel meer instan ties hebben ingelicht, niet het dorp Woudrichem heb ben uitgezocht en het gehar rewar bij de oversteek heb ben voorkomen. Ondanks de vele positieve reacties van deelnemers is dit voor ons een les. Die schadeclaim wachten we af. We zijn alleen verantwoordelijk voor de in houd van de uitzending en daarin hebben we de mensen niet aangezet tot strafbare feiten. Het was een rustige uitzending. Voor eventuel wangedrag aanvaarden we geen aansprakelijkheid Wel bieden we onze verontschul digingen aan voor de overlast die we hebben bezorgd". Een woordvoerder van de po litie in Woudrichem deelde gisteren mee het vrij druk te hebben gehad met het nach telijke spitsuur in de gemeen te „Er zijn hier tussen drie en vijf uur ongeveer drieduizend mensen gekomen. Ongeveer achthonderd autos stonden links en rechts in het dorp geparkeerd. De Algemene Verkeersdienst sloeg alarm toen de kilometers lange file van de rijksweg richting Woudrichem insloeg. Dat leidde hier tot een enorme verkeerschaos. Het werd nog erger toen ze met z'n allen de rivier wilden oversteken. La ter hebben we zelfs assisten tie van de waterpolitie moe ten aanvragen. Door de lyri sche bui waarin de mensen waren is er een chaos ont staan. Er zijn geen arresta ties verricht omdat er geen sprake is geweest van zware baldadigheden." De hoofdofficier van justitie, mr. A Niessen uit Dordrecht, onderzoekt het gebeuren, maar „dat doe ik met alles wat in mijn arrondissement gebeurt. Voorlopig wacht ik op het officiële politierapport en naar aanleiding daarvan beslis ik of er verdere stap pen genomen moeten wor den. Vooralsnog wachten we rustig af", aldus de hoofdoffi cier 'Onnozel iets' Bewoners van Woudrichem zijn door de toeloop wel uit hun slaap gehaald, maar til len aan het voorval toch met al te zwaar. „We werden wak ker van wat rare geluiden op straat en zagen dat de stoe pen volstonden met gepar keerde auto's. Eerst dachten we dat er een feestje aan de gang was, of dat we ons ver slapen hadden Later hebben we de radio aangezet en toen begrepen we dat de belang stelling via de uitzending was opgewekt Achteraf kunnen we er wel om lachen Je fronst alleen Je wenkbrauwen als je ziet hoe zo'n onnozel iets zoveel reacties kan op wekken". De bewaarder van Slot Loe venstein. het „beloofde land" waar de escapade uiteinde lijk eindigde, de heer Hoven- kamp, vindt dat het achteraf allemaal enorm is meegeval len. „Wij waren van te voren op de hoogte gesteld door de VPRO. Er zijn hier zo onge veer honderd mensen aan ko men waaien Toestanden zijn hier absoluut niet geweest. Het was alleen niet te voor zien dat het zo zou lopen Het was hier tot een uur of vijf een komen en gaan Er zijn mensen geweest die het be zoek afsloten met de bezich tiging van de onderste ver dieping van het slot. Zo zat er aan de manifestatie toch nog een cultureel trekje" een wetsontwerp. Deze Kamer kan slechts aanvaarden of geheel verwer pen. Een oplossing is mogelijjk door dat de minister een nieuw wetje in dient bij de Tweede Kamer, inhou dende een wijziging in zijn eerste wetsontwerp. Zoiets heet een ..novel le". Maar volgens Eerste Kamerle den is het wellicht ook mogelijk dat de kwestie van de prijscompensatie wordt opgelost via de maatregelen die de minister op grond van de nieuwe wet toch nog moet afkon digen HILVERSUM (ANP) - Radio en t* levisie zullen in het begin van de komende week uitgebreid aandacht besteden aan de regeringsverklaring door minister-president Van Agt en de daarop volgende kamerdebatten De NOS-televisie verzorgt op maan dag 16 januari vanaf één uur 's mid dags via Nederland I een recht streekse reportage van het afleggen van de regeringsverklaring in de Tweede Kamer Een samenvatting wordt 's avonds uitgezonden op Ne derland I van kwart voor elf tot kwart voor twaalf. Van de op de verklaring volgende kamerdebatten is er dinsdag van één uur 's middags tot kwart voor zeven via Nederland 2 een recht streekse uitzending. Den Haag Van daag zal diezelfde dag via Nederland I van kwart voor elf tot kwart voor twaalf weer een samenvatting ge ven. Op woensdag 18 en donderdag 19 Januari worden alleen samenvat tingen van de debatten uitgezonden vla Nederland I Op woensdag van 22.50 tot 23.50 uur en op donderdag van 22,45 tot 23.45 uur Ook de NOS-radlo zal maandagmid dag vanaf één uur (via Hilversum I) een rechtstreeks verslag geven van de regeringsverklaring De debatten worden in eerste instantie eveneens direct uitgezonden en wel op dins dag 17 januari var één tot zes uur en vervolgens vanaf half acht tot het einde via Hilversum r .Wil je uit mijn buurt blijven, als ik met mijn fiets beiig ben?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3