Bezwaren tegen reis van gereformeerden Gebedsweek mag niet vrijblijvend zijn Katholieke erkenning anglicaanse ambten R.k. kerk krijgt eigen liedboek Delegatie naar Zuid-Afrika Praag krijgt aartsbisschop na 20 jaar Waarschuwing tegen open samenwerking met katholieken Eenzame non verjaagt bandieten Gezocht naar nieuwe opzet VANDAAG Voorbijgangers Voorstel: één reformatorisch kerkboek WOENSDAG 11 JANUARI 1978 Trouw/Kwartet door Aidert Schipper Behalve bij dominee Talsma uit Drachten, over wie wij gisteren berichtten, bestaan ook elders binnen de gereformeerde kerken bezwaren tegen de reis, die zes afgevaardigden van de gerefor meerde synode morgenavond naar Zuid-Afrika aanvaarden. Op een redactioneel commentaar, waarin onze krant enig begrip voor deze reis toonde, reageerde een veer tigtal medewerkers en studenten van de theologische faculteit van de Vrije Universiteit met een protest. Gedeeltelijk dezelfde groep VU-men- sen zonden aan de delegatie vorige maand een brief, die tot dusver on beantwoord is gebleven. In deze brief wordt de delegatie ge vraagd zich tevoren te laten inlich ten door de Zuidafrikaanse studen ten in de theologie, die in ons land zijn. Twee van hen. ds M. Magagane en ds J. C. Adonis behoorden tot de briefschrijvers en met hen en een groepje vrienden sprak ik deze week om hun gelegenheid te geven hun bezwaren toe te lichten. Drs G. P. van Dam. medewerker van de theologische faculteit, vertelde dat volgens zijn gToep al iets mis is aan de uitnodiging van de gerefor meerde delegaties. De Nederlanders hebben zich laten uitnodigen door de blanke Nederduits gereformeerde kerk en zij zijn van plan daarnaast nog afzonderlijk met de vertegen woordigers van de zwarte, kleurlin gen en Indiër-kerk te praten. De VU- mensen vinden dat de Nederlanders zich daarmee neerleggen bij de apartheid die in de Nederduits gere- ROME (CIC) Paus Paulus heeft gisteren kardinaal Frantisek Toma- sek (78) benoemd tot aartsbisschop van Praag. Hiermee is een eind ge komen aan een vacature, die ruim twintig Jaar heeft geduurd. Sinds 1965 bestuurde Tomasek het aartsbisdom al als apostolisch ad ministrator (waarnemend bisschop), omdat de TsJechoslowaakse rege ring bisschopsbenoemingen ln het land tegenhield. Dat de verhoudingen tussen Tsje- choslowakije en het Vaticaan aan zienlijk beter zijn geworden, blijkt ook uit het feit, dat de paus tevens de apostolische adminlstratuur Trnava tot aartsbisdom heeft verhe ven en tot centrum van de Slowaak se kerkprovincie, die tegelijkertijd is opgericht. Deze omvat zes bis dommen. die tot nu toe noodge dwongen rechtstreeks door Rome werden bestuurd. Vermoed wordt, dat de paus binnenkort nog meer bisschoppen mag benoemen. Van de dertien bisdommen in het land zijn er nu nog acht zonder bisschop, vier hebben een bisschop en een wordt bestuurd door een apostolisch admi nistrator. De nieuwe aartsbisschop van Praag doceerde katechese tot de sluiting van de theologische faculteit van Olomouc in 1950. In 1949 ln het geheim tot bisschop gewijd zat hij van 1951 tot 1954 opgesloten ln een werkkamp. Daarna was hij pastoor tot hij in 1965 in Praag werd benoemd. WASHINGTON - In 1977. het eerste jaar dat zulke wijdingen wa ren toegestaan, zijn meer dan ne gentig vrouwen tot priester gewijd in de episcopaalse (Anglicaanse) kerk ln de Verenigde Staten. Twaalf van hen zijn slechts verbonden aan een parochie. De anderen doen pas toraal werk in gevangenissen, zie kenhuizen of onder studenten. JERUZALEM De Israëlische regering zal de r.k. kerk bij komende onderhandelingen over de status van de christelijke heilige plaatsen, geen voorrechten verlenen ZIJ heeft nadrukkelijk verklaard, niets te zul len doen ln deze kwestie buiten de andere kerken in Jeruzalem om. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 De directeur voor oecumeni sche zaken van de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Afrika, dr F. O'Brien Geldenhuys. formeerde kerk is doorgedrongen. Drs Van Dam legt uit dat de Neder landers weliswaar graag een bemid delende rol zouden spelen in Zuid- Afrika. De blanken willen dat echter niet en als je niet door alle partijen daartoe wordt gevraagd, heb Je geen kans van slagen. Mejuffrouw drs Marja Meerburg, eveneens medewerkster van de fa culteit, meent dat er geen sprake van dialoog kan zijn. De Nederlanders staan op het standpunt dat de apart heid volledig afgewezen moet wor den en zijn niet van plan zich tot het Zuidafrikaanse standpunt te laten overhalen. Dat betekent dat de Ne derlanders net zo goed hier hadden kunnen blijven en hun inzichten schriftelijk aan de blanke NGkerk hadden kunnen laten weten. „Nu ontstaat de kans, dat elk ge sprek. hoe kritisch ook. door de blan ke Zuidafrikanen wordt aangewend om te tonen dat zij ergens ln de wereld toch nog vrienden hebben. Zonder dat te willen kunnen de Ne derlanders nog gebruikt worden ter versteviging van de blanke positie." meent mejuffrouw Meerburg. Verraad Ema Treurniet, theologisch studen te. voegt er aan toe dat elk contact met de blanke gereformeerden door de zwarten uitgelegd wordt als ver raad aan hun zaak. ..En de Neder landse gereformeerden staan er wat dat betreft niet zo goed op. omdat zij ook al hun aanbeveling aan het spe ciaal fonds van het wereldraadpro gramma tegen de rassenwaan heb ben opgeschort," zegt zij. Tytsje Hibma, haar medestudente vervolgt dat Je als kerk niet zo met de gevoelens van de zwarte mede gereformeerden kunt omgaan. De zwarte gereformeerden ln Zuid-Afri ka hadden de Nederlanders ge vraagd met het speciaal fonds door te gaan. Ds Magagane verwacht niet zoveel van het gesprek met de blanke NGkerk. Tot dusverre heeft deze elk gesprek op basis van gelijkwaardig heid met de andere gereformeerden afgehouden Drs Van Dam legt uit dat de gereformeerden vanuit Neder land zouden moeten bevorderen dat er zwarte machtsvorming komt. zo dat de zwarten op basis van gelijk waardigheid met hun blanke ge loofsgenoten kunnen spreken. De Nederlanders kunnen daaraan bij dragen door de zwarte kerk in staat te stellen zich financieel los te ma ken van de blanke. Nu de Nederlandse delegatie toch gaat, hopen de mensen aan de VU dat zij ln Zuid-Afrika de moed zullen opbrengen een hard gesprek te voe ren. ook al ls dat voor de Nederlan ders erg onplezierig. De Nederlan ders moeten, wanneer het gaat zoals de VU-mensen hopen, aandringen op het houden van een ronde-tafel ge sprek tussen de gereformeerden van verschillende huidskleur. Breuk Een breuk tussen de blanke NGkerk en de Nederlandse gereformeerden zou wellicht de weg kunnen vrijma ken tot betere contacten met de zwarte kerken. De breuk tussen de universiteit van Potchefstroom en de VU kan als voorbeeld dienen. De laatste heeft nu innige relaties met drie zwarte universiteiten, ln Lesot ho. Botswana en Swaziland. De groep VU-theologen hoopt in elk ge val dat de Nederlandse gereformeer den in de toekomst alleen nog naar Zuid-Afrika zullen gaan op een ge meenschappelijke uitnodiging van de vier NG-kerken en dat een volgen de reis niet zal zijn om een reeds bekend standpunt verder uit te dra gen. maar om het noodzakelijke ge sprek tussen de Zuidafrikaanse gere formeerden onderling en met de ove rige kerken in Zuid-Afrika op gang helpen brengen. Wanneer voor zo n gesprek van de Nederlanders ge vergd wordt dat zij eerst hun solida riteit met de zwarte geloofsgenoten opzeggen, kunnen zij zon gesprek niet met kans op succes aangaan. Zuidafrikaanse reacties Onze correspondent in Zuid-Afrika. Hennie Scrfontein. sprak met enkele kerkelijke vertegenwoordigers over het aanstaande bezoek. Dr F. O'Brien Geldenhuys, de directeur voor oecumenische zaken van de (blanke) Nederduitse Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika legde het bezoek als volgt uit: „Vorig jaar schortten de Nederlandse gereformeerden hun bijdrage aan het fonds van het wereldraadprogramma tot bestrij ding van de rassenwaan op, totdat verdere gesprekken met de gerefor meerde kerkfamilie in Zuid-Afrika zouden zijn gehouden. Zij wilden we gen vinden om terrorisme te bestrij den op een andere manier dan door het financieren van terroristen aan de grens. Er zijn ln hun kerken ster ke stromingen, terug te keren naar het PCR, tenzij zij een bevredigende basis voor samenwerking met ons in Zuid-Afrika vinden. Indien de NGkerk kan tonen dat het alles doet wat in haar macht is om de rassen waan te bestrijden, zullen de Neder landse afgevaardigden tevreden zijn," zei dr Geldenhuys. Positief Geldenhuys weigerde te zeggen wat de NGkerk de Nederlandse bezoe kers zou zeggen, maar hij verwacht dat zij zullen informeren naar het geen de plaatselijke kerk doet: voor hulpverlening aan slachtof fers van direct racisme; voor verbetering van de verhou ding tussen de rassen; aan onderhandelingen met de au toriteiten over rassenkwesties. Dr. Geldenhuys verwacht dat hij de Nederlanders op al deze punten po sitieve informatie kan geven. 'Interessant' Dominee Sam Buti, de scriba van de (zwarte) Nederduitse Gereformeer de Kerk in Afrika, de zwarte doch terkerk van de NGkerk. merkte op dat het „interessant" is te horen dat de blanke NGkerk weet dat er slachtoffers van het systeem be staan. „Wij zijn blij dat zij met de mensen uit Holland daar over zullen praten. Maar ik ben er over ver baasd dat zij naar een gesprek zoe ken met de kerken in Holland en niet met de zwarte kerken in Afrika. Er is nooit een bijeenkomst van de blanke kerken en ons geweest om over de kern van de rassenkwestie in Zuid-Afrika te spreken." Ds Buti maakte bekend dat er in maart een vergadering is geprogrammeerd om over deze zaken te spreken. „Ik denk dat de enige reden dat zij nu bereid zijn tot dat gesprek gelegen is in het feit dat de Nederlandse kerk koos voor het PCR. Dit is niet de eerste keer dat wij als kerken naast elkaar bestaan. Waarom is er niet eerder een dialoog gekomen?" Dr Gelden huys was niet bereid tot een ant woord op deze vraag van ds Buti. Hij zei slechts dat er dit jaar twee verga deringen op het program staan „waarin zij alles ter tafel kunnen brengen wat zij willen". Dr Gelden huys merkte op dat zijn kerk nagela ten heeft de „dochterkerken" over de uitnodiging aan de Nederlandse gereformeerden te raadplegen, doch de Nederlanders hadden gevraagd om een conferentie met de NGkerk (blank) en de NGkerk (zwart). „Wij waren het daarmee niet eens. want wij willen geen buitenstaanders er bij hebben, wanneer wij over deze dingen nog in eigen kring spreken," aldus dr Geldenhuys. Rik van Steenbergen, de directeur van de jonge Haagse uitgeverij Gradivus B.V. (adres: Noordeinde 64 a), had best een facsimile-herdruk van de befaamde prentbijbel van ïeter Mortier uit 1700 op de markt willen brengen. Maar overwegingen van zakelijke aard hebben ertoe geleid dat hij het heeft gelaten bij een bijna driehonderd pagina's tellend fors boek, dat als titel kreeg:„Het bijbelwoord in beeld" en dat de gravures uit de Mortier-bijbel bevat, slechts vergezeld van telkens een samenvatting van het bijbelgedeelte, waarop de afbeelding betrekking heeft. Een en ander wordt voorafgegaan door een inleiding, waarin de heer Van Steenbergen verantwoording aflegt van de opzet van dit werk. De prijs van het boek is 47,50. Hierbij één van de platen, waarbij de volgende tekst uit Genesis 25 vers 30 tot 34 (samengevat) staat: „Rebecca schonk haar man Isaak een tweeling, twee zonen. Esau, de oudste, werd een jager. Jakob was huiselijker en genoot daarom de voorkeur van Rebecca. Eens, toen Esau vermoeid thuiskwam, vroeg hij Jakob hem van de linzenmoes te geven, die hij aan het koken was. Jakob antwoordde: Alleen als je mij je eerstgeboorterecht verkoopt. Esau, die uitgehongerd was, stemde onverschillig toe en bevestigde de afspraak met een eed." UTRECHT Najaar 1979 krijgt de r.k. kerk een proefbundel met Nederlandse gezangen. Voor de samenstelling is een commissie gevormd. De bisschoppen hebben hun instemming met dit initiatief betuigd. De commissie wordt gevormd door J. Hettinga (Gregorius-vereniging), A. de Keyzer en dr. A. Vemooy (docen ten aan het instituut voor kerkmu ziek te Utrecht), J. Wilderbeek en F. Wolfkamp (beiden van Winek, de werkgroep integratie Nederlandsta lige kerkmuziek). In de meeste parochies worden thans regionale bundels gebruikt, meestal samengesteld na een peiling naar de behoeften van het „grond vlak". Enkele bundels, zoals de „Am sterdamse bundel", de vanuit Den Haag ontstane „Randstadbundel" en de Nootdlimburgse bundel „Bre- LONDEN De rooms-katholieke kerk zou haar verzet tegen intercom munie met de anglicaanse kerk die nen op te geven. Dit heeft de beken de katholieke theoloog pater Adrian Hastings in een preek op nieuwjaars dag in de abdij van Westminster, de anglicaanse hoofdkerk in Londen, gezegd. Dr Hastings riep de anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr Donald Coggan, op in eigen land alvast te beginnen met waartoe hij tijdens zijn laatste bezoek in Rome aandrong: ruimere eucharistische eenheid tussen de twee kerken. Dr Hastings is lector aan de universi teit van Aberdeen. Hij was lid van de gemeenschappelijke rooms-katho- liek-anglicaanse commissie, die tien jaar geleden het zogenaamde Malta- rapport publiceerde, waarin vastge steld werd dat er gezocht moet wor den naar praktische erkenning van eikaars ambten, zodra vastgesteld is dat er eenheid in de ambtsleer be staat tussen de twee kerken. Hij meent dat de rooms-katholieke kerk nu maar eens moet ophouden met het vage spreken over de noodzaak, de tekenen van de tijden en de roep van de Heilige Geest en moet over gaan tot concrete stappen, omdat anders de geloofwaardigheid van de oecumenische beweging op het spel komt te staan. ken en delen", worden vaak ook bui ten deze gebieden gebruikt. Volgens de nu opgerichte commissie moet de nieuwe bundel materiaal bevatten, dat een plaats verdient in de liturgische praktijk. Bij de sa menstelling zal de commissie con tact houden met de beleidsbepalen de instanties op het gebied van kerk muziek en liturgie. Ook streeft zij naar samenwerking met uitgevers van liturgische muziek. Proefbundel De commissie spreekt van een proef bundel, omdat deze uitgave niet be doeld is als het einde van een ont wikkeling, maar om de creativiteit te bevorderen. Het is nog niet bepaald, welke omvang het katholieke lied boek krijgt. Evenmin is vastgesteld of de r.k. kerkprovincie de uitgave in eigen beheer neemt. BELFAST Dominee Donald Gil lies, de voorzitter van de raad voor oecumenische betrekkingen van de presbyteriaanse kerk van Noord-Ier- land heeft tijdens de synode van zijn kerk gewaarschuwd tegen openlijke samenwerking met rooms katholie ken. Hij omschreef zulke samenwer king als inopportuun en onverstan dig. „Wie de verhoudingen ln Noord- Ierland niet kent, moet afzien van kritiek op diegenen, die vinden dat' wij hier zeer voorzichtig moeten voortgaan," zei ds. Gillies, Hij legde uit dat veel protestanten in zijn land nog steeds in angst leven voor een katholieke machtovername. Binnen de presbyteriaanse kerk bestaat een sterke stroming, die wil dat de kerk zich uit de wereldraad van kerken terugtrekt. Achtergrond hierbij is de voortdurende kritiek op deze sa menwerking van de zijde van Ian Paisley's „Vrije Presbyteriaanse Kerk", een uiterst conservatieve sekte, die haar kracht vindt in anti papisme. ERICE (Italië) (Reuter) Een 72-jarige non, die helemaal al leen woont in een klooster in Erice op Sicilië, heeft in de nacht twee bandieten op de vlucht gejaagd door het luiden van de kapelklok. Gealarmeerd door geluiden ging zuster Maria Angela naar de klokketoren en wekte zij de vijf honderd naburige dorpelingen met haar klokgelui. De bandie ten namen in paniek de benen. Zuster Maria Angela is de laatst overgebleven non van dit kloos ter, waarin zij 55 jaar geleden haar intrek nam. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Van 18 tot 25 januari is het weer over de gehele wereld gebedsweek voor de eenheid van de christenen. In Nederland heeft de raad van kerken gepro beerd, deze week dit jaar een wat nieuwe opzet te geven. De gebedsweek wordt al sinds Jaar en dag geza menlijk georganiseerd door de rooms-katholieke kerk en de wereldraad van kerken op de vaste data in januari. De laatste tijd waren er echter steeds meer christenen, die zich afvroegen of deze week nog wel op de oude voet kon worden voortgezet. Zo zei dr. H. M. de Lange vorig Jaar in een vergadering van de raad van kerken in Nederland: „Van al het bidden voor eenheid van de kerken begin ik genoeg te krijgen. Het is onwaarachtig, als wij niet echt worstelen om de eenheid tot stand te brengen." Geen bidden zonder werken. Een bezwaar was ook. dat de liturgie elk Jaar uniform werd vastgesteld voor heel de wereld: hetzelfde thema, dezelfde gebeden, schriftlezin gen en overdenkingen. Daar zat ongetwijfeld de nobele gedachte achter, dat men zich verbonden kon weten met miljoenen christenen over de gehele wereld Maar de formulieren kwamen zo wel gauw vrijblijvend over. Om aan verstarring te ontkomen, stelde de raad van kerken een werkgroep ln om de gebedsweek een nieuwe opzet te geven. Leden van deze werkgroep zijn dr. H. A. M. Fiolet, drs. E. P. de Jong. mevrouw S. S. J. van Kleef-Hillesum, ds. F. Mooi, Jac. de Rooy SJ en dr. A. Vriens. Voor de komende gebedsweek heeft deze werkgroep een eigen handleiding voor de Nederlandse verhou dingen samengesteld. Het boekje geeft korte hoofdstukjes over wat bidden eigenlijk is en waarover het gaat, als men bidt om eenheid. Het geeft drie modellen voor gebedsdiensten. Ook legt het een duidelijk ver band met de samenleving door een aantal con crete suggesties voor oecumenische actie (zoals ten aanzien van minderheidsgroepen als buiten landse werknemers, Surinamers en Zuidmoluk- kers). Riskant In het woord vooraf schrijft prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de raad van kerken, dat bidden niet zo onschuldig en vrijblijvend is, als het lijkt. Bidden is riskant. Bidden is vragen aan God; maar dan ook: vragen om zelf te worden inge schakeld en dus: afspraken maken met God. „Begin er liever niet aan. als u de risico's niet onder de ogen wilt zien. Als die bidweek niet de inzet voor een heel jaar bedoeld te zijn, zie er dan liever vanaf om door vroom gedoe uzelf en anderen te misleiden," zo waarschuwt prof. Berkhof. In september begint het proces van de kerkenconferentle op plaatselijk niveau. Juist dit jaar moet men zich er daarom extra van bewust zijn, dat er niet vrijblijvend kan worden gebeden. Het boekje „Week van gebed voor de eenheid" is voor een gulden per stuk te bestellen bij het Apostolaat van het gebed, Postbus 418, Nijmegen (minimumafname tien stuks). Bij af name van 50 exemplaren en meer 75 cent. „SMALL TALK" Op een stille, vrije dag tussen kerst M en oud en nieuw word ik gewekt T£ door het licht aan de kim dat ons slaapkamertje op het dorp jt binnendringt. Het is dus niet zo vroeg meer. Ook verder in het huis is^ het stil, want wij behoren bijna allemaal tot hen die het verwijt van te laat opstaan beantwoorden met: g maar, we gaan dan ook later naar bed. Het was dus stil. En toch n hoorde ik gerucht. Het waren geen muizen tussen de pannen en het lage dak, dat begreep ik wel en langzamerhand drong het tot mij door: de kleinkinderen waren er en deze twee knapen mochten bij het eerste krieken uit hun bed op l voorwaarde dat ze dan zonder enig 1 lawaai te maken in de kamer U speelden. En dat deden ze dus. maar ik hoorde ze wel zachtjes tegen elkaar praten. „Zou bonpa nog J slapen?," hoorde ik de jongste vragen. „Natuurlijk," was het voor mijn besef wat al te ras 1 geconcludeerde antwoord. Er zat J zoiets in van: hoe kan je dat nou vragen? Ik kreeg zin om zijn antwoord te logenstraffen en sprongg daarom voorzichtig mijn bed uit, l sloeg mijn kamerjas om en stond toch eerst nog even te luisteren aan tl de deur. En toen hoorde ik dat p kleine gepraat over speelgoed en y allerlei frutterigheden, met die ernst, waarmee wij soms op vergaderingen de tijd doden. „Smalli talk" noemen de Engelsen dat, fi geloof ik. Ik ontroerde ervan en il realiseerde me dat dit soort vredig t; en onbedreigd gepraat op dit e moment overal plaatsvond onder r kinderen tussen de wijkende nacht en de oprukkende dag. Dingen van i niets, maar die samen een sfeer van li vrede en goedheid hebben. i Natuurlijk hebben ze ook wel eens e hoogst onredelijke ruzies, maar dit 1 keer niet en soms denk ik minder n dan wij vroeger. Het ging nergens I over, maar juist daarom was de inhoud herkenbaar als het kleine e mensenleven dat ook z'n belang i heeft. Een soort ruimte om te leven i en om, als het nodig is, grotere j dingen aan de orde te stellen. Toen j deed ik plotseling de deur open om e te constateren hoeveel moeite ze j hadden om het lawaai-verbod niet met één klap geweldig te i overtreden. e Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Glanerbrug: G: v d. Weide te Tricht; naar Heemse: IJ Kandel te Laren (Gld); naar AveJ reest/Balkbrug; J. Hanegraaff te Drunen. Bedankt voor Amsterdam: C. Jj Amesz te Capelle a.d. IJssel. GEREF. KERKEN (VRIJG). Aangenomen naar Soest en Baam: P. Houtman, kand. te Zwolle die, bedankte voor Loppersum-Weste-; remden Ulrum en Zuidwolde (Gr.) GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wolphaartsdijk: D' Rietdijk te Vlaardingen GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Chilliwack (Can.): J. de Groot te Rijssen. BAPT. GEM. Aangenomen naar Den Haag: A. Vis- scher te Veendam, die bedankte voor Stadskanaal-Zuid. Mr A. E. van Wensen Mr A. E. van Wensen (39) is benoemd tot directeur van de katholieke bij' belstichting. Hij volgt mevrouw J M. Schermer Voest op, die sindj 1962 deze functie bekleedde. Me vrouw Schermer, die dit jaar de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt heeft zich op verzoek zowel van hel bestuur en van de heer Van Wenser bereid verklaard, voorlopig als di rectie-adviseur aan de katholiek* bijbelstichting verbonden U blijven. Jonge abt Tekening op het omslag van de handreiking In de Sint Adelbertabdij te Eg mond-Binnen is als opvolger var Dom Adelbert van der Wielen, die 2! november plotseling overleed, tol abt gekozen broeder André Zegveld De nieuw gekozen abt werd te Rijs wijk (ZH) geboren in 1944, trad ii 1963 bij de benedictijnen te Egmont in, waar hij in 1973 tot priester were gewijd. Hij is de veertigste abt sindi de stichting van deze abdij dooi graaf Dirk II in het jaar 950. HARDERWIJK - De regio Har derwijk van de gereformeerde ker ken (vrijgemaakt; buiten verband zal op de komende landelijke verga dering van deze kerken in Wezej voorstellen, een commissie in he' leven te roepen, die de mogelijkhe den moet onderzoeken om samer met andere kerken te komen tot ééi reformatorisch kerkboek. De regi< constateert een groeiende verdeeld heid in de gereformeerde gezindt* ten aanzien van psalmberijming, ge zangen en liturgische formulieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2