BN ontkent rente- ctie tegen Rabo-bank Veel Gooise bedrijven naar Almere kunstmestindustrie breekt derde wereld ABN Bank NMB Met teelt granen is melkplas in te dammen Perry en SporthuisCentrum bespreken samenwerking amrobankD bod in concurrentie met alle banken Vrouw als stationmanager Meer cheques uitgeschreven Verlai debetrente reten Omvang uittocht overtreft Amsterdam Perez: olieprijs door OPEC niet bevroren leganda zal alsnog broedkuikens betalen Elektronische klok loopt goed Verlaging opslag debetrente. Verlaging opslag debetrente. )ok Nederlandse boer betaalt te hoge prijs Wereldhandelsvloot verdubbeld NSDAG 11 JANUARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P13-RHS15 ji een onzer verslaggevers 1STERDAM/UTRECHT De Algemene Bank Nederland ontkent dat de naar verhouding hoge ite die op depositorekeningen wordt gegeven een actie is, die tegen de Rabo-Bank is gericht, inze aanbieding heeft niets te maken met één bepaalde bank, maar is in concurrentie met 411e dere partijen op de geldmarkt," zei drs. D. J. van Dissel, hoofd van de afdeling voorlichting van ABN, gisteren desgevraagd. rder had drs P. A. J Wijnmalen, retaris van de hoofddirectie van Rabo-bank, de beschuldigende Iger naar de ABN uitgestoken. Hij ak daarbij van een gerichte com- rciële actie van de ABN tegen de bo-bank. Dit niet alleen omdat de die wordt geboden ongeveer derhalf procent hoger ligt dan het dige rentetarief op de geldmarkt, vooral omdat de circulaires tdit aanbod door de ABN óók aan aantal relaties van de Rabo- ink waren gezonden. ilgens de heer Wijnmalen overbie- de banken elkaar weliswaar re- Imatig, maar deze activiteiten van ABN waren voor hem op z'n chtst gezegd merkwaardig en zeer *~:bruikelijk. eageren elke rentepercentages de ABN lans biedt, wilde de heer Wijnma niet zeggen. Wel noemde hij het „dure exercitie". Verder viel uit in woorden op te maken, dat het aanbod van de ABN slechts voor korte tijd zal gelden, aangezien de rente op de geldmarkt dalende is. Bovendien merkte hij nog op dat de Rabo-Bank op „beheerste en gepas te" wijze zal reageren, waarbij hij echter in het midden liet wat dat precies zal inhouden. Volgens de heer Van Dissel mist het verwijt, dat de activiteiten van de ABN op dit gebied alleen de Rabo- Bank zouden treffen, elke grond. „Het kan best zijn," zeg hij. „dat er een brief van de ABN bij iemand in de bus is gevallen, die ook een reke ning bij de Rabo-Bank heeft. Dat weet ik niet. Maar er zijn nu eenmaal mensen die bij méér dan een bank een rekening hebben." De beschuldiging dat er van een ge richte commerciële actie van de ABN tegen de Rabo-Bank sprake is, noemde hij volkomen uit de lucht gegrepen. „Wij hebben geen enkele positie ten opzichte van de Rabo- Bank gekozen," zo voegde hij hier aan toe. Beperkt Daarbij wees hij erop, dat de aanbie ding is gebaseerd op de rentetarie ven van eind december vorig Jaar. die toen hoger lagen dan ze nu zijn. Het bod geldt bovendien voor be perkte bedragen (van ƒ50.000 tot 250.000) en voor een beperkte ter mijn van (van 2/1 tot en met vrijdag 13/1). Voorts tekende hij aan, dat er niet gesproken kan worden van ander half procent meer rente, omdat het tarief afhankelijk is van de termijn waarop het geld wordt vastgezet. Op grond van de huidige actie biedt de ABN tot en met vrijdag aanstaande op deposito's van een en twee maan den 6 3/4 procent; drie maanden 6 7/8 procent; vier en vijf maanden 7 pro cent; zes maanden 7 1/8 procent; zeven en acht maanden 7 1/4 pro cent; negen maanden 7 3/8 procent en tien t/m twaalf maanden 7 1/2 procent. VEENDAM (ANP) Om de markt voor agrarische produkten in evenwicht te brengen zou de landbouw in de Europese Gemeen schap moeten overschakelen op produkten, waaraan nog een aanzienlijk tekort is, zoals voerdergranen. De KLM heeft een vrouw als assistent-stationmanager benoemd. Het is mevrouw Frances Cardovilles, die daarmee de eerste vrouwelijke assistent- stationmanager van de Nederlandse luchtvaartonderneming is. Zij werkt op de luchthaven van Nairobi in Kenya, waar zij toezicht houdt en verantwoordelijk is voor de gehele (grond)afhandeling van vliegtuigen. Het zou daarom aanbeveling verdie nen grote produktiegebieden in Frankrijk, Engeland, Italië en West- Duitsland aantrekkelijk te maken voor de voedergraanteelt. De ge neigdheid daar meer melk en bepaal de andere akkerbouwprodukten dan voergranen te telen, kan dan afnemen. Ir. D. Luteijn, voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomi- te KNLC, betoogde dit in Veendam in de algemene vergadering van de Veenkoloniale Boerenbond. De pro- duktie van bepaalde gewassen zou hij willen beperken via een algemeen overschakelingsbeleid met speciale premies. Produktlebeperking via contingentering leek hem alleen in uiterste nood gewenst Hij zei niet welke akkerbouwprodukten hij pre cies bedoelde, maar in een artikel in het aan zijn organisatie verwante landbouwblad schreef hij onlangs over de prijsdrukkende werking van een teveel aan melk. suiker en wijn. Als een andere mogelijkheid om tot agrarisch marktevenwicht te komen ziet Luteijn de ontwikkeling van nieuwe produkten, die niet dienen voor de voedselvoorziening, maar voor allerlei industriële toepassin gen. Hij pleitte voor fundamenteel onderzoek naar mogelijkheden om de landbouw meer in te schakelen bij het voortbrengen van produkten. die sommige steeds schaarser wor dende grondstoffen voor de indu strie kunnen vervangen. Fabrieks aardappelen en vlas zouden in dat onderzoek betrokken kunnen wor den. De heer Luteijn bepleitte voorts het verruimen van het aanbod van landbouwgrond in Zuidelijk Flevo land. ROTTERDAM In ons land worden steeds meer cheques uitgeschreven. De mensen ma ken veelal gebruik van de door de banken verstrekte betaalche ques en eurocheques om iets te betalen. In 1976 werden 80 mil joen cheques uitgeschreven met een totaalbedrag van 5,25 miljard. Dit was 1,25 miljard meer dan het jaar daarvoor. Ofschoon er over het afgelopen jaar nog geen cijfer bekend is. nemen de banken aan dat er in 1977 nog veel meer per cheque is overgemaakt. ADVERTENTIE In verband met de daling van de rente op de geldmarkt is het ons mogelijk om met ingang van 12 januari 1978 onze tarieven te verlagen. De tijdelijke toeslag op de debetrente van de kredieten, waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessendisconto van de Nederlandsche Bank N.V. zal op genoemde datum verlaagd worden van 1% tot '/2%. Van een onzer verslaggevers WEESP Van de precies honderd bedrijven waarvan op het ogenblik bekend is, dat ze zich in Almere zullen vestigen, komen er 23 uit het Gooi en de Vechtstreek tegen 23 uit Amsterdam. Het vertrek van de 36 bedrijven betekent het vertrek van 1.000 arbeidsplaatsen, vertelde de voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Gooiland ir. F. A. in 't Veld, in zijn nieuwjaarsrede. De heer In 't Veld verwacht dat de overloop van Almere vanuit het Gooi naar Almere nog wel enige tijd zal voortduren. Hij acht het niet on waarschijnlijk dat het Gooi geduren de een aantal decennia vier a zeshon derd arbeidsplaatsen per jaar aan Almere zal verliezen. j ÏRACAS (Reuter) Volgens pre- lent Perez van Venezuela hebben olie-exporterende landen vorige land niet besloten de olieprijs te iezen maar hebben zij hun be- »ing over een prijsverhoging al- uitgesteld tot een buitengewo- Df vergadering van de OPEC (Orga nisatie van olie-exporterende lan den), De OPEC-landen hebben de theorie van de prijsbevriezing, waar op de industrielanden zo sterk heb ben aangedrongen, niet aanvaard, aldus Perez. De president zei dat de opbrengst EN HAAG/OTERLEEK (ANP) eganda zal de rekeningen betalen de Nederlandse broedeierenex- irtcombinatie in Oterleek (Noord rand). Die rekeningen voor de le ring van broedkuikens lopen sinds eember 1973 en bedragen in totaal jna 100.000 gulden, augustus eiste de eigenaar van ït bedrijf, J. Stekelbos uit Oterleek, de rechter beslaglegging op de itwikkelingsgelden van Nederland ior Oeganda. Het ministerie van ntwikkelingssamenwerking liet larop weten, geen projecten in dat nd te subsidiëren. Alle hulp zou via irticuliere organisaties verlopen. Ie rechtbank in Alkmaar heeft de egandese staat toen gedagvaard. AMSTERDAM In verband met de tcente daling van de tarieven op de eldmarkt hebben de meeste ban en de opslag op de debetrente voor redieten in rekening-courant per 12 inuari met een half procent ver- lagd De opslag zal vanaf die da- nm een half procent bedragen. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de regering in Kampala nu laten weten de rekeningen te zul len betalen. Of het proces nu niet meer doorgaat, is evenwel nog niet zeker. Oeganda betaalt namelijk wel de rekeningen, maar niet de rente over de afgelopen periode, noch de gemaakte kosten om de rekeningen geïnd te krijgen. Stekelbos vertelde desgevraagd dat aan zijn advocaat over tc laten. van een hogere olieprijs gebruikt zou moeten worden om de schulden van ontwikkelingslanden te finan cieren. Slechts drie landen zijn het met Perez' eigen mededelingen eens, maar de president noemde niet de namen van die landen. Op de door hem genoemde buitengewone vergadering van de OPEC zou het voorstel ter sprake komen. Ook ten aanzien van deze vergadering gaf Perez verder geen bijzonderheden over plaats en datum. De laatste OPEC-binnenkomst werd in decem ber in Caracas gehouden. Perez toonde zich niet optimistisch over de resultaten van de dialoog tussen rijke en arme landen. Alleen een nieuwe internationale economi sche order kan de wereldeconomie uit de ernstige crisis halen. Zelfs wanneer de olieprijzen dit jaar be vroren blijven, zal deze crisis ernsti ge vormen blijven aannemen, zo zei president Perez. Als knelpunten waarmee het Gooise bedrijfsleven te maken heeft noem de voorzitter van de Kamer: een tekort aan betaalbare wonin gen waardoor met name de jongeren het Gooi verlaten. het gebrek aan expansiemogelijk heden waardoor bestaande bedrij ven in de problemen kunnen komen de werking van de Gooise indu strieverordening die op „weinig sub tiele wijze" de vernieuwing van het Gooise industriële bestel verhin derd. de matige belangstelling voor het industriële gebeuren bij de plaatse lijke en regionale overheden, die vol gens de heer In 't Veld een negatief economisch klimaat veroorzaakt. financiële structuur die nog in de expansieve fase verkeren. Van de aanwezigheid van zulke onderne mingen is echter ook het bestaan van een groot aantal andere bedrij ven afhankelijk. In 't Veld voorziet dan ook dat in een volgende fase ondernemingen met een regionaal verzorgende functie de eerste golf vertrekkers zullen volgen. Ook voor de winkelstand zal deze ontwikke ling niet ongemerkt voorbijgaan. Als wapen tegen een al te rigoreus vertek naar Almere verlangt ir In 't Veld in de eerste plaats een sneller en doeltreffend reageren van ge meentebesturen op verzoeken van het bedrijfsleven om de werkgele genheid niet verloren te laten gaan. Het aanwijzen van één contactman per gemeente is daarbij zeer belang rijk. De gemeente Hilversum denkt overigens al in die richting. In 't Veld dron ook aan op een instrument om hoogwaardige bedrijven die weinig ruimte innemen de opengevallen plaatsen te laten innemen. Op de uitkomst van een meer jaren durend onderzoek naar de situatie in de Gooise regio wil hij niet wachten. dat zulke ondernemers op gegist be stek, zo niet een blinde koers varen. In "tVeld vindt de speelruimte in het midden- en kleinbedrijf te gering ge worden om de administratieve be scheiden in de bekende schoenen doos te verzamelen en ze eens in de zoveel tijd bij de boekhouder te de poneren Vooral door de branchever vaging is voorzichtigheid nodig. Aan te raden is daarom een systeem te ontwerpen waarbij de diverse groe pen in het assortiment in hun ont wikkeling gevolgd kunnen worden. RIJSWIJK - Dit jaar zullen naar verwachting 720.000 elektrische en of elektronische klokken in Neder land worden verkocht Dat is 25 pro cent meer dan vorig Jaar. Dan hebben zes op de tien Neder landse gezinnen een elektrische of een elektronische klok in gebruik, zo blijkt uit een onderzoek van Braun Electric Nederland. Steeds meer gezinnen blijken hun mechanische klok te vervangen, In 1976 werden er 500.000 mechanische klokken verkocht, maar in 1977 is dit aantal teruggelopen tot naar schatting 475.000. AMSTERDAM Sporthuis Centrum en de dochtermaatschap pij van Koninklijke Bijenkorf Beheer, Perry van der Kar, zijn besprekingen begonnen over de mogelijkheden van samen werking. Traag Boekhouding ADVERTENTIE Met ingang van 11 januari zal de extra opslag ad 1% voor debetstanden in rekening courant met een 3% verlaagd worden tot een 3%. De contacten tussen ondernemers en gemeentelijke instanties worden door eerstgenoemden gekenschetst als traag, ongecoördineerd en pas sief. Als een bedrijf klaagt over ruim telijke problemen bij de gemeente, komt het voor dat men een twee jaar op antwoord moet wachten. Nu is het in de ogen van Ir. In 't Veld niet zo. dat het vertrek naar Almere op gTote schaal werkloosheid in het Gooi zal veroorzaken. Omdat de af stand betrekkelijk gering is, zal slechts een enkeling zijn baan opge ven. De ervaring bij vestigingen in de nieuwe polders leert verder dat slechts een van de vijf werknemers van het verhuizende bedrijf ook in het nieuwe gebied gaat wonen, wat in het geval van het Gooi ten eerste betekent dat de woningnood niet wordt verlicht en ten tweede dat er (zolang er geen trein is) een grote verkeersstroom ontstaat. Toch had de vooreitter zorgen over de Gooise economische structuur. De ondernemingen die het gewest verlaten kunnen zonder uitzonde ring gerekend worden tot de stuwen de sector: bedrijven met een gezonde In het begin van zijn rede had de voorzitter van de Gooise Kamer stil gestaan bij het grote aantal onderne mingen die bijvoorbeeld eind 1977 alleen nog maar de definitieve cijfers hebben over 1975 of nog vroeger. Hij toonde zijn medeleven met mensen die wegens administratieve achter stand uitstel van hun belasting aangifte hebben gekregen. Echter niet door de problemen die zij heb ben met hun administratie maar om- Het is de bedoeling de winkelvesti gingen van Perry van der Kar (10 filialen met 150 personeelsleden) en van Sporthuis Centrum (12 filialen met rond 180 personeelsleden) sa men te voegen. De recreatiecentra van Sporthuis Centrum zullen bui ten de samenwerking blijven, zo de len de gesprekspartners mee De be trokken bonden en ondernemingsra den zijn van de besprekingen op de hoogte gesteld. KONINKLIJKE DISTILLEER DERIJEN ERVEN LUCAS BOLS gaat over 1977 een onveranderd inte rimdividend betalen van 1 per aan- ADVERTENTIE In verband met de recente daling van de tarieven op de geldmarkt zal de opslag op de debet rente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 12 januari 1978 met Vi% worden verlaagd. De opslag bedraagt vanaf die datum tot nadere aankondiging Vi%. an een onzer verslaggevers ILBURG De ontwikkelingslanden (inclusief China) hadden 1974/75 een aandeel van 13 procent in de totale kunstmestpro- aktie in de wereld. Hun aandeel in het wereldverbruik lag :hter op 23 procent. Dit betekent, dat de ontwikkelingslanden aportafhankelijk zijn. Deze afhankelijkheid van de invoer ligt trankerd in de structuur en organisatie van de internationale instmestindustrie. et systeem functioneert zodanig, at sterke krachten werkzaam zijn deze importafhankelijkheid per- lanent dreigen te continueren De itwikkelingslanden zijn namelijk restmarkt voor de westerse ïnstmestindustrie. Voor de expor- m naar die restmarkt worden nu tos hoge monopolieprijzen bere- tnd. dan weer (lage) dumpingprij- en met name dit laatste ver- thijnsel maakt de importafhanke- Jkheid tot een zichzelf versterkend ^schijnsel. 'it concluderen twee econonomen an het Instituut voor Ontwikke- Dgsvraagstukken van de Katholie- t Hogeschool in Tilburg in hun stu- k „De Westeuropese Kunstmestin- Bstrie en de Derde Wereld". Vol- tns hen wordt de internationale handel in kunstmest (en dan vooral de stikstofmeststoffen) beheerst door kartels. Gezien de moeilijkhe den om de produktie in ontwikke lingslanden snel op te voeren is mede onder invloed van de internati onale marktverhoudingen de im portafhankelijkheid van kunstmest stoffen voortdurend toegenomen. Dit hield dan tevens in, dat een gro tere afhankelijkheid ontstond van transport over grote afstanden en van wereldmarktprijzen. De ontrege lingen in deze systemen zijn groot, menen de economen. Door een onze kere aanvoer van kunstmest tegen onzekere prijzen wordt de landbouw- produktie in de derde wereld voort durend bedreigd. De nationale markten in de geïndu strialiseerde landen vertonen, aldus het Instituut voor Ontwikkelings vraagstukken. een zeer sterk ollgo- polistisch (bijna monopolistisch) ka rakter. In West-Europa is het „cen trale verkoopkantoor" een veel voor komend verschijnsel. In een derge lijk kantoor bundelen enkele grote ondernemingen hun hele binnen landse afzet. Dit heeft tot gevolg, dat met name in West-Europa, ondanks het bestaan van een gemeenschap pelijke markt, niet gesproken kan worden van een effectieve concur rentie tussen de afzonderlijke kunst- mestproducenten. Binnen de EG zijn prijsverschillen tussen nationale markten blijven bestaan, die het grootst zijn tussen West-Duitsland en Italië. Ook in Nederland zijn de prijzen bepaald aan de hoge kant. Bij een effectieve concurrentie bin nen de EG zouden vermoedelijk de prijzen in Nederland met 10 tot 20 procent kunnen dalen, zo wordt in de studie vastgesteld. Volgens het Instituut voor Ontwik kelingsvraagstukken streven de Westeuropese oligopolisten ernaar om op de thuismarkten stabiele en zo hoog mogelijke prijzen te realise ren. Ook de export van kunstmest naar ontwikkelingslanden wordt ge domineerd door een beperkt aantal exportkartels. Voor stikstofhouden- de en samengestelde meststoffen zijn dit NITREX/COMPLEX (West- Europa). JASUECO (Japan) en PHOSCHEM (VS). NITREX'COM- PLEX is gevestigd in Zürich en één derde van alle import van stikstof- houdende kunstmest in ontwikke lingslanden valt onder de regels van dit kartel. Alleen al vanuit Neder land is ongeveer 10 procent van hun importen afkomstig. door de industrie en de overheden van rijke landen volledig afgewen teld op ontwikkelingslanden. Als voorbeeld wordt de periode 1973/75 genoemd, toen door de schaarste en de extreem hoge prijzen de voedsel- Bijdrage voorziening van miljoenen mensen in ontwikkelingslanden in gevaar werd gebracht. De westerse kunst mestindustrie maakte toen een ex tra winst op exporten naar ontwik kelingslanden van ettelijke miljar den guldens. garantie is om te komen tot unifor me en zo laag mogelijke prijzen bin nen de gemeenschap. Geen sprake De Nederlandse kunstmestsector be hoort tot de meest straf georgani seerde in West-Europa. Wat enkel voudige stlkstofhoudende meststof fen betreft is er sprake van een vol komen gesloten afzetsysteem, mede omdat de industrie door middel van overnames de groothandel aan zich heeft gebonden. Van enige concur rentie is in Nederland geen sprake, zo wordt geconcludeerd. Internationale schaarste aan kunst mest wordt volgens het Instituut van Ontwikkelingsvraagstukken Ter oplossing van de geschetste pro blematiek bepleit het Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken meer aandacht voor de mededingingswet geving. prijscontrole en het prijsvor mingssysteem. Geconcludeerd wordt o.a. dat, zowel in de EG als in Nederland, exportkartels onder de mededingingswetgeving kunnen (en moeten) worden gebracht zonder dat hiervoor wetswijzigingen noodzake lijk zijn. Voor Nederland wordt een ontbinding van het Centraal Stik stof Verkoopkantoor en de ANK (de groothandelsorganisatie) aanbevo len Verder dient binnen de EG een stelsel van maximum-kunstmes t- i prijzen te komen, omdat dit de beste Het Instituut voor Ontwikkelings vraagstukken meent, dat kunst- mesthulp nauwelijks een bijdrage kan leveren tot oplossing van de problemen van ontwikkelingslan den. Zo besloot Nederland kort gele den tot noodhulp in de vorm van kunstmest aan enkele landen. Voor 16.000 ton ureum werden door de Nederlandse industrie prijzen in re kening gebracht, die dubbel zo hoog waren als vergelijkbare binnenland se prijzen. De Nederlandse Industrie maakt op de „hulp" een extra winst van ongeveer 6,5 miljoen gulden. Het Instituut voor Ontwikkelingsvraag stukken: de Nederlandse belasting betaler mocht die winst opbrengen. Het instituut merkt op. dat voor die 6,5 miljoen gulden aan kunstmest gemakkelijk het basisvoedsel voor 300.000 mensen voor één Jaar kan worden geproduceerd. deel van 10 nominaal over het per 9 mei vorig Jaar door een uitgekeerde agiobonus met 40 pet vergrote kapi taal. Het overleg tussen VOLVO en de Belgische vakbonden over het ont slag van 200 arbeiders uit de drie Belgische fabrieken van de Zweedse firma is vastgelopen. In totaal heeft Volvo in zijn Belgische vestigingen 1550 man in dienst Produktieveria- gingen en automatisering zouden volgens het bedrijf al geruime tijd geleden tot een overbezetting heb ben geleid. Volvo wil nu per 1 maart 200 werknemers af laten vloeien. De sigarenfabriek HOFNAR In Valkenswaard overweegt een deel van de produktleafdeling over te plaatsen naar Ierland. Dat zou bete kenen dat 150 van de 550 arbeids plaatsen komen te vervallen. Dit kan worden opgevangen door het na tuurlijk verloop niet aan te vullen. Gedwongen ontslagen zijn niet no dig. Hofnar wil in Ierland halffabri katen maken. De vervaardiging van het eindprodukt blijft in Valkens waard. Werknemers en directie van de tapijtfabriek DESSEAUX in Oss hebben overeenstemming bereikt over een regeling voor de functiewij ziging van een aantal oud-wevers. Dit heeft het Arbeidersmachtcomlté Oss meegedeeld. Die regeling was in december vorig jaar aanleiding tot een wilde staking van veertien da gen. De stakers verzetten zich des tijds met name tegen de door de directie voorgestelde regeling omdat daardoor naar hun mening werkne mers in loon zouden achteruitgaan. Het Japanse elektronica concern SONY Corp. gaat in of in de omge ving van Amsterdam een volledige dochteronderneming oprichten. Sony Broadcast De nieuwe onderne ming met een maatschappelijk kapi taal van 12 min zal nog in januari worden opgericht De activiteiten zullen in de loop van de zomer een aanvang hebben. ROTTERDAM De tonnage van de wereldhandelsvloot is In de afge lopen tien jaar van 1 Januari 1968 tot 1 Januari 1977 meer dan ver dubbeld. De tankervloot groeide in omvang het meest. Deze nam in tien Jaar toe met 190 procent. Begin deze maand bestond de we reldhandelsvloot uit 31.387 vracht en passagiersschepen met een to taal tonnage van 586.975 miljoen. Dat zijn 4.729 vaartuigen met een tonnage van 326.577 miljoen, ofwel 125,4 procent, meer dan begin 1968 De gemiddelde omvang van het zee schip nam in deze periode met 81 procent toe tot 18.682 ton

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15