eforceerde come-back an Marwijk geslaagd VRIEND BIJNA ZEKER VAN EK Boxelli voorzitter Paris Saint Germain Steenken overleden stuurt spits ondanks blessure de wei in Als opvolger van geschorste Hechter VYY ziet van Bregman af up. waarop hu dat naar huiten \yestfries reed indrukwekkende drieduizend meter fioeijink in ldrijploeg Jevgeni Kulikov Philipijnen wil de volgende tweekamp Kortsnoj nog één punt van eindzege Deelnemers voor schaaktoernooi th ISDAG 11 JANUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P11-RHS13 r Johan Woldendorp tl AAR AZ's nieuwe, met wisselende successen werkende fer Cor van der Hart prikkelde eind vorig jaar Bert van ijk tot het ontplooien van hernieuwde activiteiten. Be- digend klonk het, dat het Alkmaarse sportpark geen va- ord is, maar een plaats waar keihard gewerkt dient te |en. Van Marwijk gaf gedwee gehoor aan de uit nood geboren uitspraak van zijn docent en fabriceerde als invaller zelfs doelpunt in de voor AZ teleurstellend verlopen uitwedstrijd i het nietige Volendam. Een week later, op tweede kerstdag, t de voormalige Deventenaar zowaar anderhalf uur over het apijt. De come-back lijkt, zeker nadat hij zondag Ajax op i-O-nederlaag trakteerde, geslaagd. er Harts reactie is even begrij- als verwerpelijk. Als trainer zich als topclub opwerpende ig AZ'67 is zijn zetel een stoel. Het aankoopbeleid van jroeders Molenaar oogt slag- 5, maar spot met de theorieën fskundigen over het voeren van jvenwichtig beleid hebben ont- gld. PSV heeft jarenlang leer- betaald als het gaat om het te in te gras kopen van papieren ;s. De Eindhovense club is in- •ls afgestudeerd. AZ daartente- Iraagt zich nog steeds als een iljongen. Het leeftijdsverschil deze twee uitersten bedraagt ntien competitiewedstrijden punten. De toppositie, die wil bekleden is zo glad als een l en dreigt daardoor uit de han- an de verantwoordelijke men- f glijden. lier mag evenwel niet ontsnap- Wanneer dat niet goedschiks worden voorkomen, moet de itpoging maar kwaadschiks en verijdeld. Als linkerspits is van Marwijk tamelijk uniek in Ikmaarse voetbalwereld. Dus hij zo snel mogelijk worden iet. En dus moet hij maar pijn wanneer hij tegen een bal apt. De haast, die Van der Hart baart, is typerend voor het on- d, dat het beleid van AZ ont- Cor van der Hart krijgt kenne liet de tijd om daar boven te D. Als oud-voetballer moet hij D. dat een sportman niet simu- Het tegendeel is eerder waar. ëderland gaan te veel vakmen- tr nog vanuit, dat een voetballer volledig hersteld hoeft te zijn Ingezet te kunnen worden. fcaliteit Is anders. Een kamerlid [zich eventueel als bedlegerige Int het Binnenhof op laten ftven, van een voetballer kan ■ijk worden verlangd dat hij |met krukken of in een rolstoel het veld beweegt. Van Marwijk: 1 Van der Hart gezegd heeft, dat tl weer aan de bak kon, is voor heeft gebracht. Ik wilde bewust rus tig het ogenblik afwachten, dat ik weer voluit kon spelen. Echt gepusht ben ik trouwens nooit. Wanneer ik denk, dat het niet kan, zal ik heus niet in actie komen. Aan de andere kant ben je als voetballer geneigd om dat wel te doen. Je staat er naast vanwege een blessure, terwijl je dol graag wilt spelen. Het toegeven aan die drang, dat is de fout, die je bijna iedere keer maakt" Bert van Marwijk heeft veel geleerd van vroegere blessures. De enige kwetsuur, die hij nog bij hoge uit zondering kan oplopen is een voet balknietje. Drie keer werd er bij hem een meniscus uit het kniegewricht gepeuterd. In de afgelopen maan den stond hij door een beklemde zenuw In de wervelkolom buiten spel. En niet door hernia, zoals de geruchten wilden. „Het is onbegrij pelijk, dat er over een dubbele her nia werd gesproken", verbaast de linkerspits zich. „In dat geval zou den er contrastfoto's gemaakt moe ten zijn. Dat is nooit gebeurd." De laatste lijdensweg, die Van Mar wijk aflegde, begon vorig jaar maart in Groningen, ln de bekerwedstrijd tegen de gelijknamige club. De boekhouder trad tussen toen en de recente ontmoeting met Volendam slechts sporadisch op in het elite korps van AZ. In de thuiswedstrijd van de eerste UEFA-cupronde (te gen Red Boys) en uit tegen NEC was Van Marwijk de volle negentig mi nuten van de partij. De competitie seances tegen Vitesse, NAC en FC De Haag maakte hij slechts gedeel telijk mee. Van Marwijk, terugblikkend: „Na de wedstrijd tegen FC Groningen kreeg ik, vlak voor het einde van het seizoen, opnieuw een blessure. Ik heb desondanks in de zomer gewoon doorgetraind. Dat had ik nooit moe ten doen. Ik raakte verblind door het feit, dat ik na die drie meniscus operaties onverwacht snel terug kwam. Er is toen op mij druk uitge- Bert van Marwijk heeft het enige en winnende doelpunt tegen Ajax gescoord. Hier neemt hij de felicitaties van zijn collega Kees Kist (links) in ontvangst. oefend om in de vakantie door te trainen. Dat was niet verantwoord, want het seizoen was zo zwaar dat ik die drie weken echt wel nodig had." Het valt natuurlijk niet te bewijzen tot welke hoogte Bert van Marwijk was uitgegroeid, wanneer hij deze waslijst met blessures niet had hoe ven schrijven. Feit is wel, dat hij drie jaar geleden bij Go Ahead als een veelbelovende voetballer door het leven stapte en op grond daar van voor een aanzienlijk bedrag door AZ werd ingepalmd. „Het is niet aan mij om te stellen, in hoever re al die blessures mijn ontwikke ling als voetballer hebben tegen ge werkt. Wel moet ik toegeven, dat ik op belangrijke momenten gebles seerd ben geraakt. Ik heb bijvoor beeld één keer in het Nederlands elftal gespeeld (in 1975 vriendschap pelijk tegen Joegoslavië, Oranje ver loor met 3-0 red.). Prompt daarna moest er bij mij een meniscus wor den verwijderd." Nu Bert van Marwijk eindelijk een punt achter een Peyton Placelange blessurefeuilleton lijkt te hebben gezet, concentreert hij zich op een ander, nauwelijks te verwezenlijken ideaal: negen punten (inclusief doel saldo) goed maken op PSV. „AZ staat er beter voor dan vorig jaar. Het is alleen jammer, dat PSV zich zo gemakkelijk op de eerste plaats kan handhaven. Toch is die ploeg in te halen. Vanuit die overtuiging moeten wij trouwens ook voetbal len: anders kun je beter ophouden. Eerlijk, ik zou niet weten, waarom PSV zoveel punten meer heeft dan AZ. Ik vindt het geen echte topclub. Het enige verschil met ons is, dat wij minder internationale ervaring heb ben. En verder moeten wij in bepaal de wedstrijden meer geduld be trachten." HANNOVER De bekende Westduitse ruiter Hartwig Steenken is in de nacht van maandag op dinsdag overleden aan de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk, waarbij hij zes maanden geleden betrokken raakte. Steenken was 35 jaar oud. Steenken overleed in de nacht van maandag op dinsdag om 02.00 uur in het academisch zie kenhuis in Hannover na zes maanden in coma te hebben ge legen. Maandag kreeg hij plot seling 42 graden koorts. De dok toren bereidden Steenkens le venspartner Rosemarie Ebert op het naderende einde voor. Het paar was niet getrouwd. In de nachtelijke uren van 12 juli 1977 reed de witte Merce des, waarin Steenken naast de bestuurder zat, met grote snel heid tegen een muur. Het ge beurde in het plaatsje Langen- hagen, op nauwelijks tien kilo meter van het huis van Steen ken. Chauffeur Peter Ballach en de passagier achterin de auto, een 40-jarige zakenman, werden niet ernstig gewond. Steenken echter werd in bewus teloze toestand met zeer zware verwondingen aan hoofd en borst naar het academisch zie kenhuis in Hannover vervoerd. Na een spoedoperatie is de rui ter niet meer uit een schemer toestand ontwaakt. Hij moest kunstmatig worden gevoed en de ademhaling werd van buiten af geregeld. Hartwig Steenken was een van de meest succesvolle springrui ters in West Duitsland. Hij was op 23 juli 1941 in Bowrede gebo ren als zoon van een boeren echtpaar. Zijn carrière was ko meetachtig in 1965 bleef hij voor de eerste maal dc gevestigde ruiters voor. Tijdens de Olympische Spelen in Montreal maakte hij deel uit van de Westduitse ruiterploeg die toen goud veroverde. Steen ken werd ook Europees kam pioen. PARIJS De Franse eerste divisieclub Paris Saint Germain heeit de opvolger aangewezen van de door de Franse voetbal bond levenslang geschorste Daniel Hechter. Het is Francis Boxelli die lange tijd deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Zondag hebben de spelers van Saint Germain en vele duizenden supporters hartstochtelijk afscheid genomen van hun geroyeer de voorzitter over wie vorige week vrijdag de banvloek werd uitgesproken omdat hij door malversaties met kaarten de Fran se voetbalbond had misleid. De spelers van Saint Germain, die in hun thuiswedstrijd Marseille met 5-1. versloegen namen Hechter na afloop op de schouders en droegen hem in triomf over het veld. Het publiek meer dan 40.000 toeschouwers waren aanwe zig juichte hun voorzitter toe en riepen: „Hechter moet terug, weg met de voetbalbond". VENLO - FC VW heeft een einde gemaakt aan zijn pogingen Kees Bregman, de Nederlandse verdedi ger van MSV Duisburg, aan te trekken. De Venlose club heeft MSV Duis burg meegedeeld geen belangstel ling meer te hebben voor de voor negen wedstrijden geschorste Breg man omdat men een transferbedrag van ongeveer een kwart miljoen gul den te hoog vindt voor een speler van dertig jaar. Hechter werd vorige week door een speciale commissie van de Franse voetbalbond uit zijn functie onthe ven. Dat gebeurde toen hij samen met zijn boekhouder had toegegeven spelers te hebben betaald zonder dit in de boeken op te nemen. Daniel Hechter en de boekhouder, Michel Peschaud, werden daarop voor het leven uitgesloten van het bekleden van elke functie ln het Franse voetbal. Behalve deze Ingrijpende beslissing heeft die speciale commissie bevolen dat Paris Saint Germain op zeer korte termijn zijn boekhouding weer in orde brengt. Ook zullen de plaat selijke rechterlijke autoriteiten op de hoogte worden gesteld van het feit dat drukkers regelmatig twee series toegangskaarten vervaardigen voor het stadion van Paris Saint Germain, Pare des Princes. Want de Franse voetbalclub was be dreven in het uitvoeren van nog meer malversaties. Zo was de ene serie toegangskaarten, die aan het Parijse publiek werd verkocht, bepa lend voor het totaal aantal toeschou wers. En de opbrengst van de tweede serie kaarten kwam ten goede aan de spelers, maar bleef natuurlijk onbe kend. Op deze manier verkregen de spelers van Paris Saint Germain zon der medeweten van de Franse voet balbond hun extra uitkeringen. Dit geraffineerde systeem van belas- tingonderduiking en fraude werd overigens door goed ingelichte Fran se journalisten al eerder ontdekt. En gezegd moet worden: niet alleen Pa ris Saint Germain heeft zich er aan bezondigd. Vandaar dat op korte ter mijn nog meer drama's zoals die van Hechter zich kunnen voordoen. De nu geschorste voorzitter van Paris Saint Germain, Daniel Hechter, was echter zo slim om vorige week voor journalisten toe te geven: „Het sys teem van dubbele kaartverkoop werd bij ons ln vijf wedstrijden ge bruikt. Maar laten we redelijk zijn: de meeste eerste divisieclubs beta len spelers 'onder de tafel door', bo ven hun maandelijkse salaris." Als een soort verontschuldiging ver volgde Hechter: „Toen ik er achter kwam dat ook mijn club zich aan de dubbele kaartverkoop had schuldig rekening. Ik sta niet achter het l.-ii li i HAAG Herman Snoeijink, >ndag in Nieuwkoop op overtui- ie wijze Nederlands kampioen 1Jden werd en „nieuwkomer" ier Groenendaal zijn de nieuwe iten in de nationale afvaar- ïg naar de wereldkampioen- ippen. Amateurs en profs zullen lag 22 januari, gescheiden, strij- j om de wereldtitels in Amorebie- Bilbao in Noord-Spanje. Nederlandse ploeg: amateurs: man Snoeijink (Denekamp), nie Stamsnijder (Enter), Reinier enendaal (St. Michielsgestel) en man Steekrs (Noordwijkerhout). erve is Wil Brouwers (Horst erica). fessionals: Gerrit Scheffer (hen- ►Gld.), Gertie Wildeboer (Apel- rdn) en Kees van de Wereld uwkoop). leboer en Scheffer. die in Nieuw- p ontbrak omdat hij herstellen- s van de bof, reden vorig jaar in mover bij de professionals, msnijder, Van de Wereld, Brou- s en Steekers reden mee bij de iteurs. door Peter Onvlee MADONNA Dl CAMPIGLIO Na de eerste van vier dagen selectie-schaatsen in Madonna di Campiglio staat de Nederland se afvaardiging naar de Europese kampioenschappen eind janu ari in Oslo al vrijwel vast. Klaas Vriend, opnieuw vrij, kan het „zekere" trio Hans van Helden, Piet Kleine en Hilbert van der Duim completeren. „Een sterke vierde man," weet nu al schaats coach Egbert van 't Oever. „Deze Klaas Vriend kende we nog niet." NIS De Amerikaan Eddle Dlbbs zich geplaatst voor de tweede ronde het indoor-tennlitoemool in de Ameri- ise stad Birmingham. Dlbbs versloeg landgenoot BUI Scanion met 7-5,4-6.6-4. Is gesde geplaatste Roemeen Ilie Nasta- Baakte korte metten met zijn Amerl- tegenstander Keith Richardson, had slechts weinig Ujd nodig voor 61. 6-4 zege Dick Stockton lV8i ver- de Italiaan Adrtano PanatU met 6-3. AAT8EN De Zweedse ploeg voor de •Uwedstrljd tegen Nederland, die het 1 weekeinde in Oerebroe wordt ge- i. beslaat uil de volgende rijders: ■d Uil Berggren. Lennart Carlsson. Gustafson en Jan JuneU. Jan Aake Carlberg. Johan en Oloph h en Mats Wallberg n Stephen Andersson, Ulf Ekstrand. Ludvigsson en Peter Nyberg tBAL - Het Franse nationale voetbal- speelt als voorbereiding op de eind- n van het toernooi om het wereldkam- •schap in Argentinië in elk geval vier wedstrijden Het programma 8 februa- lalie (In Napelsi. 1 maart Portugal (In »i I april Brazilië dn Parijsi. 5 april: tDuitsland dn Hamburg) igo/1440) TBAL In de strijd om de Engelse hal beker heeft zich een grote verrassing pdaan De eerste divisieclub Bristol werd door de derde divisieclub Wrex- gewipt In de derde wedstrijd versloeg Bristol met 3-0 Dat laatste stelde Van 't Oever al direct nadat Klaas Vriend op de wat incourante drieduizend meter met 4.14.01 niet alleen zijn persoonlijke record met ruim twee seconden om laag had gebracht, maar toonde een totaal andere schaatsenrijder te zijn geworden. Zeven ronden lang knok te de inmiddels 25-jarige Noordhol lander zich leeg, was nadat hij de streep passeerde in wat later de tweede tijd van de dag zou blijken te zijn achter een ook gisteren weer sterke Hans van Helden (winnaar op zowel de vijfhonderd als de drledul-, zend meter in een veelbelovende 39.18 en een nieuw baanrecord op 3000 meter: 4.12.28) minutelang op. Iets, wat hij volgens eigen zeggen zo vier, vijf Jaar geleden voorhet laatste meemaakte. „Vorige week, tijdens de vijfduizend meter, was het wel licht nog erger. Kon ik na afloop ook niets meer. Maar tijdens de race heb ik dat niet. Ik kan dan voluit gaan." Klaas Vriend blijkt na een stilstand van zo'n viertal seizoenen aan een nieuw schaatsleven te zijn begon nen. Ogenschijnlijk is er niet veel veranderd. Opnieuw zal hij tijdens selectiewedstrijden de laatst be schikbare startplaats voor een die per toernooi grijpen. Zoals hij dat de afgelopen seizoenen in twee- of meer kampen ook steeds deed. Daarbij altijd steunend op een relatief goede sprint (gisteren 40.45) en een gede gen langere afstandswerk. Dit sei zoen scheen voor Klaas Vriend na Hamar te zijn afgeschreven. In de landen wedstrijd tegen de Noren ein digde hij op de elfde en voorlaatste plaats. Slechts de op de vijfhonderd meter gediskwalificeerde Piet Klei ne liet hij achter zich. „Er gingen toen stemmen op hem maar te laten vallen", weet coach Egbert van 't Oever. „Maar ik had vertrouwen ln hem. Je ziet het nu. Ik hoop dat de ontwikkeling zoals die zich nu manifesteert zich nog twee- en-halve week tot aan de Europese kampioenschappen doorzet. Niet al leen trouwens bij deze Klaas Vriend." En die Vriend zelf: „Ik heb een ver schrikkelijk moeilijk voorseizoen ge had. Dat was niet in de laatste plaats door deze blessure. Die is op dit ogenblik nog altijd geen honderd procent. Op de eerste dertig meter heb ik het moeilijk. Op de sprint opende ik de eerste honderd meter met 10.7, normaal moet dat onder deze omstandigheden 10.5 kunnen zijn als ik voluit ga. Ook de opening op de drieduizend meter lijkt na tuurlijk met 21 seconden nergens op als anderen in de 19 zitten. Maar op dit moment kan ik niet sneller. Als ik honderd procent zou geven zou alles weer scheuren. Vorig Jaar bij de we reldkampioenschappen in Heeren veen gebeurde dat op de vijfhonderd meter ook. Een spuit tegen de pijn was toen daarna de enige mogelijk heid om door te kunnen gaan. Nu, met over een kleine drie weken Euro pese kampioenschappen en straks wellicht ook nog de wereldkam pioenschappen, is het onverstandig voluit te gaan op die eerste meters. Ik merk voor mezelf aan de pijn tot hoever ik kan gaan." Desondanks: Klaas Vriends presta ties rechtvaardigen op dit ogenblik zeker dat vierde startbewijs in Oslo. Ook wanneer bedacht wordt, dat twee van zijn grootste concurrenten er door verschillende omstandighe den niet bij zijn: Jan Derksen en Ton Oudshoorn. Egbert van 't Oever: „Maar ook met die twee erbij zou Klaas Vriend de duidelijk betere vierde man zijn ge weest. Een Ton Oudshoorn heeft dit seizoen nog geen enkele keer van Frits Schalij kunnen winnen en deze Frits Schalij is nu, ondanks zijn toch niet tegenvallende prestaties (een voor zijn doen weliswaar slechte vijf- KLAAS VRIEND voor het eerst in vijf jaar voluit honderd meter in 40.53, waarbij de laatste bocht en de kruising verre van goed zaten en een sterke driedui zend meter in 4.19.73, een tijd onder het oude nationale Juniorenrecord en tegelijk een persoonlijk record) duidelijk minder dan Vriend. Ook al omdat hij op de langere afstanden als laatste jaars junior gewoon nog niet volgroeid is. Oudshoorn zou, in vergelijking met Vriend, wellicht een betere 500 meter rijden, maar voor de rest zie ik het nog niet. Hij is er door eigen schuld buiten gevallen. Meten met twee maten kun je zeggen, als Je Van Helden er bij betrekt. Maar voor toppers als Van Helden en ook Piet Kleine ben ik bereid uitzonderingsposities te creëren, voor een mogelijke vierde man niet. Hij krijgt de kans op re vanche bij de nationale kampioen schappen. toch ook niet onbelang rijk als kwalificatie voor de wereld kampioenschappen in Gotenborg en ln het licht van een nieuw te forme ren kernploeg voor het komende sei zoen." Terug naar Klaas Vriend. Naar de duidelijk positievere inbreng die hij maakt. Zelf: „Ik heb meer ontspan nen getraind. De druk, die er de laatste jaren op me heeft gelegen, is er nu niet. Het ligt niet zozeer aan de trainer of aan de betere sfeer in de ploeg. Het komt meer van mezelf uit. Als er nu op tempo wordt getraind, dan gebeurt dat ook. Voluit. In het verleden was dat echt niet het geval. Misschien is ook de komst van die jonge knullen (Van der Duim. Scha lij, Kramer, -red.) in de ploeg daar van de oorzaak." Klaas Vriend zal, wanneer er van daag in Madonna di Campiglio en zaterdag en zondag in Innsbruck al thans geen erg vreemde dingen meer gebeuren, dus opnieuw voor een Eu ropees kampioenschap aan kunnen treden. „Het klinkt gek," zegt hij, „maar vroeger vond ik het iets ver schrikkelijks als ik me niet zou plaatsen voor zo'n Europees- of we reldkampioenschap. Nu gun ik het die andere Jongens ook. Het is deze instelling, dit wat afstandeliker be naderen misschien, die ook tot de betere prestaties bijdraagt." Goede prestaties werden er gisteren in Madonna di Campiglio trouwens toch wel geleverd.Onder bijna per fecte omstandigheden sneuvelden vande Nederlandse allrounders in to taal vier persoonlijke records. Alle op de 3000 meter, waarbij slechts Piet Kleine met 4.14.40 wat teleur stelde. „Ik had op meer gehoopt." gaf Van 't Oever toe. „Hij mikte ook op een tijd onder die van Hans van Helden, maar het kwamer er niet uit. Ik zit daar niet over in." Persoonlijke records waren er naast die voor Klaas Vriend ook voor Hil bert van der Duim (4.16,32, tevens onder het oude baanrecord en een- nationaal Juniorenrecord) Frits Schalij (4.19,73) en Yep Kramer (4.22,56). Een oogst, die Van 't Oever met de behoorlijke sprinttijden veelal Juist net boven de persoonlij ke beste prestaties (Van Helden 39,18 tegen 39,08, Van de Duim 39,65 tegen 39.47, Vriend 40,45, Schalij een wat tegenvallende 40,53, Kleine 40,68, tegen 40,6 en Kramer 41,21) tot een toch wel weer wat optimisti scher man stemde. „Vergeet niet. dat we de afgelopen weken erg veel werk hebben verzet. Dat Je daarom kunt en mag verwachten dat de toch wel weer opgaande lijn zich de ko mende perioden zal doorzetten." INZELL De wereldrecordhouder op de sprint Jevgeni Kulikov heeft tijdens het driebanentoernooi in In zeil een uitstekende tijd op de 500 meter gereden. Kulikov finishte in 38 seconden, gemaakt, heb ik de administratie van de vereniging onmiddellijk op dracht gegeven hiermee te stoppen. Later ontdekte ik, dat men er ge woon mee doorging. Ik kwam name lijk op de hoogte van enkele onver klaarbare en onverklaarde bronnen van inkomsten." MANILLA De Philippijnse schaakbond heeft zich formeel kan didaat gesteld voor de organisatie van de tweekamp om de wereldtitel tussen de huidige kampioen, de rus Anatoli Karpov, en de uitdager (Vik tor Kortsnoj of Boris Spasski). De tweekamp zal vermoedelijk in Juli van dit jaar worden gehouden. Volgens dr. Max Euwe. vooizitter van de wereldschaakbond (FIDE), Is de Philippijnen de eerste officiële kandidaat. Euwe verblijft momen teel in Manilla voor een vergadering van het dagelijks bestuur van de FIDE. Eerder heeft men in Italië, Zwitserland, West-Dultsland en Ne derland belangstelling getoond voor de organisatie van de tweekamp. BELGRADO Kortsnoj heeft de afgebroken 17de partij tegen Spass ki gewonnen en leidt nu met 9v;-7' Als hij nog één punt heeft verzameld heeft hij de tweekamp gewonnen en valt hem automatisch het recht toe om wereldkampioen Karpov uit te dagen voor een gevecht om de we reldtitel. Spasski gaf de strijd op tijdens de 57ste zet. Vandaag zal de 18de wed strijd gespeeld worden. Spasski speelt dan met wit. De maandag afgebroken partij heeft Kortsnoj op correcte wijze afgewik keld in zijn voordeel zoals al ver wacht werd. Spasski verloor na de hervatting al spoedig een pion en probeerde op een snelle remise aan te sturen. Met de eerste vier zetten hadden de spelers geen moeite, maar daama bleek Spasski de nodige analyses uit het hoofd te hebben geleerd, terwijl Kortsnoj meer tijd nodig had om zijn beslissingen te nemen. Omstreeks de 50ste zet zag niemand meer winstkansen voor Kortsnoj. Toen verraste de grootmeester vriend en vijand door plotseling de centrale zwartplon van zijn tegen stander aan te vallen en zijn pion nen op de koningsvleugel onverde digd achter te laten. Spasski kon zijn toren op die vleugel echter niet gebruiken en toen de witte pionnen dreigend naar de 8ste rij opschoven, gaf de zwartspeler op. De afgebroken stelling was: wit (Kortsnol) Ke2, Tc5, Ld4, pion nen. b2. e3. f3, g3 en h2. Zwart (Spasski) Kg6 Td7 Pg5, pion nen: b3, d5, f6, g7 en h5. De partij verliep verder als volgt: 41. Tc5-b5 Pg5-e6, 42. Tb5xb3 Pe6xd4, 43 e3xd4 Td7-c7, 44. Ke2-d3 Tc7 cl, 45 Tb3-b5 Tcl-dlt, 46 Kd3-e3 Tdl- elt. 47. Ke3-f4 Tel-e2,48. h2-h4 Kg6- h6, 49. b2-b4 Te2-b2. 50. Kf4-f5, Tb2- b3, 51 f3-f4 Kh6-h7, 52 Kf5-e6 Kh7- g6, 53 Ke6xd5 Tb3xg3. 54 Kd5-c6 Kg6-Kfl, 55. Tb5xh5 Tg3-g4. 56. b4- b5 Tg4xf4, 57. b5-b6 Spasski geeft zich gewonnen. WIJK AAN ZEE - Tot de deelne mers aan het veertigste Hoogoven- schaaktoernooi, dat van 20 januari tot en met 2 februari ln Wijk aan Zee wordt gehouden, behoren drie spe lers met een elo- waardering van ho vende 2600 punten. De op papier sterkste grootmeester is Viktor Kortsnoj (2665), die momenteel ln Belgrado ln heftige strijd met Boris Spasski gewikkeld is om uit te ma ken wie uitdager van wereldkampi oen Anatoli Karpov wordt. De Bra ziliaan Henrique Mecking en de Hongaar Lajos Portisch bezitten 2630 elo-punten. Voor Nederand komen vier spelers uit Hans Ree (2500), Paul van der Sterren (2400), Jan Timman (2585) en Genna Sosonko (2585). UK Anderaaon (Zweden. Elo-getaJ 2S45i, VU Lor Kort* no) (statenlooa. 2666 Loebov X* va lek IV8 2671. Hennqur Merktng iBrazil*. 2*301 Tony Milea (Obr, 26661. Miguel Najdort (A/fen- Unie, 26251. Lajos Portisch (Hongarije. 26301. Hans Ree (Nederland. 2600). Oenna Soaonko (Nederland, 2575i. Paul van der Sterren (Neder land. 24001. Jan Timman i Nederland. 25*61 Oa- car Panno (ArgenUnie. 2680)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13