H/lan, vrouw, moard, geen beste keuze Beeldend werken met kleine kinderen Pierre Boulez in Amsterdam Uit brieven van lezers AUTOBIOGRAFIE Gas voor honderdduizenden automobilisten voordeliger friese Toneelgroep Tryate Louis Stotijn leidt Studentenorkest Schone brandstof wordt laag belast Geen navolging van rijklaar pas Saab goedkoper WOENSDAG 11 JANUARI 1978 Trouw/Kwartet P6-RHS11 door P. Terpstra De Friese Toneelgroep Tryater heeft dit seizoen geen geluk gehad in het kiezen van blijspelen. Het van 1954 daterende „Le mari. la femme et la mort" van de geroutineerde André Roussin beeft destijds wel succes gehad (het werd o.a. door de Nederland se Comedie met Mary Dresselhuys in de hoofdrol gespeeld) maar de Friese opvoering in de vertaling van G. Tasma onder de titel .Man, vrouw, moard" is vrijwel een flop geworden. Dat het in een Friese situatie ge plaatste stuk het niet deed, kan niet helemaal worden geweten aan het feit dat het uit de tijd zou zijn. Er ritten genoeg spelmogelijkheden in om er onder een goede regie iets van te maken Maar Jack Dixon die het janvankelijk zou regisseren viel Ui en Ernst Kats die het overnam, is het niet gelukt de vele verwikkelingen de nodige vaart en kleur te geven. DEN HAAG Louis Stotijn van het Koninklijk Conservatorium zet zich met zijn vijf leerlingen orkestdirec tie dit jaar in voor het Nederlands Studentenorkest (NSO). In tien plaatsen wordt een concert gegeven door het orkest met het doel gelden bijeen te spelen voor steun aan ge handicapte en aan gevluchte of ont heemde studenten in ons land. Er worden werken uitgevoerd van Van Beethoven, Mozart, Andriessen, Vorisak en Dvorak. De zestig leden van het orkest zijn ttudenten van het wetenschappelijk m het hoger beroepsonderwijs. On der hen zijn er opvallend veel die medicijnen studeren. Er waren twee audities nodig om het beoogde aan tal bij elkaar te krijgen. De première is zaterdag 14 januari in de Ruinekerk in Bergen. Daarna volgen nog concerten in Arnhem. Utrecht. Zwolle. Groningen, Den Haag. Eindhoven, Amsterdam, Bre da en Rotterdam. Aan spelersmateriaal ontbrak het hem overigens niet; voor het eerst sinds lange tijd bracht Tryater een geroutineerde ploeg bij elkaar. Maar het was of Dikky Modderman niet helemaal geloofde in de rol van de boer van wie gedacht wordt dat hij tachtigduizend gulden bij de paarde- rennen heeft gewonnen en die het slachtoffer dreigt te worden van een stadse juffer en haar broer. De diverse moordpogingen die de spanning moeten brengen kwamen stuntelig over en het slot was zo weinig overtuigend dat het publiek zich er over verbaasde dat het stuk al afgelopen was. Het enige wat het bijwonen van de première in de Har monie te Leeuwarden de moeite waard maakte was de wijze waarop de laang gemiste Jeltsje Das de hoofdrol van Rooie Aaltsje speelde. Maar verder was er alle reden om met weemoed terug te denken aan de nog geen maand gelden gebrach te première van „De Füke" die be wees dat Tryater werkelijk wel wat kan. Een jaar of vijftien geleden publiceerde het maandblad „Kleuterwereld" (dat nu „De wereld van het jonge kind" heet) een serie artikelen over het creatief materiaalgebruik op kleuterscholen. Omdat daar een grote belangstelling voor bleek te bestaan, heeft de educatieve uitgeverij Vermande en Zonen in 1966 het boek „Beeldend werken met jonge kinderen van Tine Cortel doen verschijnen, dat in 1975 zijn zevende druk beleefde. In die opeenvolgende drukken werden weliswaar wijzigingen aangebracht, maar die bleken nu, vooral door de grote veranderingen in de onderwijssitua tie, niet meer voldoende. Ook nieuwe inzichten wat betreft het te gebruiken materiaal, maakten volgens de uitgever een ingrijpende herziening noodzake lijk. Het nu verschenen boek „Beeldend werken met kinderen" 49.50) is dus een volkomen nieuwe uitgave, dat niet alleen het werken met kleuters, maar ook met oudere kinderen zeer diepgaand behandeld. Rijk en kleurrijk geïllu streerd. Pierre Boulez AMSTERDAM Na vele jaren komt de bekende componist-diri gent Pierre Boulez weer eens in Am sterdam dirigeren. In de secie C- concerten van het Concertgebouw orkest komt hij op zondag 15 februa ri met zijn Franse „Ensemble Inter- contemporain" een concert geven. Dit ensemble werd opgericht door Boulez in zijn kwaliteit van directeur van het „Instituut de recherche en coordination acousitque musicale" 'IRCAM). Het specialiseert zich in het vertolken van hedendaagse mu ziek. Boulez heeft in de jaren zestig een groot aantal concerten van het Concertgebouworkest geleid met zo wel hedendaagse als traditionele werken. Sindsdien is hij onder meer verbonden geweest aan het BBC- orkest en het New York Philharmo nic Orchestra. In 1976 en 1977 diri geerde hij een serie voorstellingen van Wagner's Ring des Nibelungen in Bayreuth; dit niettegenstaande zijn niet minder opzienbarende be wering en enkele jaren daarvóór, dat alle operahuizen maar in brand ge stoken moesten worden. Als compo nist heeft hij door al deze werkzaam heden als orkestleider de laatste ja ren minder van zich doen spreken. Maar hij heeft en door zijn composi ties en door de cursussen muziek analyse en compositie die hij o.a. in Darmstadt gaf. grote invloed uitge oefend op de jongere componisten- generaties. Het programma dat hij in Amster dam met het Ensemble Intercontem- porian ten gehore brengt, belicht as pecten van de ontwikkeling van de laatromantiek naar de twaalftoons- muziek. Er worden werken uitge voerd van Schönberg, Ravel, Stra- winsky, en Dallapiccola. Solist is de Engelse bariton John Shirley-Quirk. EPV (3) Terecht heeft de heer Van Agt erop gewezen, dat in de jaren die achter ons liggen, ook de VVD heeft meege werkt aan het wegnemen van socia le misstanden. En: wacht toch in elk geval tot de regeringsverklaring. Ik zou eraan willen toevoegen: mensen, begeeft u niet op de weg van deze heilloze versplintering. Eendrachtig voor het CDA! Amsterdam W. S. Emmens EPV (4) Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte react.es op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogelijk te zijn De redactie behoudt zich het recht van oekorting voor. Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen. Brieven adresseren aan: Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. slot) lijkt totaal vergeten. Juist als pastor kan ik daarom niet langer met de armen over elkaar blijven toezien. Het evangelie is nog altijd springlevend en heeft consequenties waar we ons niet aan mogen ont trekken. Ik denk dat de pijn van onderlinge verdeeldheid in de „christelijke" politiek dan ver de voorkeur verdient boven de veel gro tere schade van het ontbreken van een werkelijk stuk herkenbare evan gelisch gekwalificeerde politiek. Papendrecht ds K. van der Sluijs Blijkens uitlatingen van ds K. van der Sluys, oprichter van de EPV, zal programma en beleid geheel gelijk zijn aan dat van PvdA'PPR. Een mooie gelegenheid voor PvdA-leden en de stemmers van christelijke hui ze om zich bij die EPV te voegen! Lood om oud ijzer. Vooral grondpo- litiek. VAD, ondernemingsraden, abortus wil de EPV volkomen socia listisch regelen. Voorburg J. Keiizer EPV (5) In het manifest van de EPV las ik als eerstgenoemde prioriteit, dat de partijleden zich willen inzetten voor „de omvorming van onze huidige, op voornamelijk sociaal onbewogen li beralisme gebaseerde, kapitalisti sche maatschappij". Verder gaan was eigenlijk niet meer nodig, want toen al was duidelijk dat de EPV opgericht dreigt te gaan worden door enkele wereldvreemde ama teurs, die zich te buiten gaan aan het rondstrooien van politieke priet praat Op de oprichtingsvergade ring zullen er toch wel een paar kritische aspirant-leden aanwezig zijn. die het genoemde duo aan de tand zullen voelen. Het gehele mani fest en de toelichting erop staan bol van kreten en verdachtmakingen je gens CDA en VVD. Triest is het dat men doet alsof men als CDA-stem- mer teleurgesteld is. terwijl Van der Sluijs in 1977 te pas en te onpas zijn voorkeur voor de PPR liet blijken. Zal er een partij komen van spijt- stemmers CDA 1977? Ik ben na le zing van het manifest tot de conclu sie gekomen dat daar geen vrees voor hoeft te bestaan Hoogstens zullen enkele teleurgestelde PvdA- ers en PPR-ers het eens met de EPV gaan proberen. Rood slaat rood dus Papend roc hl P. Kaptein standpunten is geen computerwerk, maar mensenwerk. Ook geeft een christelijk programma voor de poli tiek geen zekerheid dat gehandeld wordt naar ieders verantwoordelijk heid. In alle politieke partijen kun je christenen aantreffen dat is nou eenmaal de werkelijkheid. Als poli tieke partijen samenwerken, werken dus ook de christenen in die partijen samen, ook al hebben ze niet dezelf de organisatorische basis gekozen. Verschil van inzicht kan niet verdoe zeld worden en komt vroeg of laat tevoorschijn als „het (eigen) bloed dat kruipt waar het (niet) gaan kan", Amsterdam L. Kromhout hij dan dat confessionele politiek al lang niet meer eenduidig is, gelet op het bestaan van rechts-conservatie- ve partijen als GPV en SGP naast CDA en gelet ook op het „loyalisme" binnen het CDA. Christelijke poli tiek zal altijd geneigd zijn tot te grote concessies aan de gevestigde wanorde en wel als gevolg van effec ten van de strijd om de macht; dan wordt het tijd voor geestelijke en organisatorische vernieuwing. Baarn Dies Heitmeijer Bevrijding EPV (slot) EPV (7) Dat de EPV veel kritiek zou krijgen, was te verwachten. Maar dat het zulke ongefundamenteerde kritiek zou zijn als in sommige brieven van lezers, neen, daar had ik niet op gerekend. Tegen de heer Swagerman zeg ik: wij betreuren de verontkerkelijking, maar wij zien duidelijk het verschil tussen de kwantiteit en de kwaliteit van de kerk. Hier bedoel ik mee: liever een mindervolle kerk die voor zijn idealen knokt, dan een stamp volle kerk die alleen gelooft op zondag. Tegen de heer Hoekstra wil Ik graag het volgende zeggen: Wij willen sa men met andere partijen (PvdA, PPR etc.) regeren en niet voor. Dat de PvdA voor vrije abortus is, klopt. Dat de PvdA voor het schrappen van het gebed is, klopt. Maar dót kan nooit een reden zijn voor het CDA om met de vvd te regeren. Die is het op dat punt namelijk eens met de PvdA Emmcloord Bob Dijk EPV (8) EPV (6) Het is mij wat al te gemakkelijk om af te geven op medechristenen die weer een nieuwe christelijke partij oprichten Het gebrek aan eenheid van alle christenen is niet (eveni organisatorisch op te lossen Het tot Mand brengen van eenheid is niet de enige opdracht, die christenen te vervullen hebben. Het kiezen van uitgangspunten en het bepalen van De Evangelische Progressieve Volkspartij in oprichting zou een gapende leemte in de politieke ver houdingen kunnen opvullen, nl. op die plaats die bijv. progressief, links, solidair of pacifistisch te noemen is, maar dan juist vanwege dat evange lie. als confessionele partij. De heer Aantjes zal zeggen: „Als christelijke politiek voor tweeërlei uitleg vat baar is en leidt tot tegengestelde koersbepaling, dan hoeft het voor mij niet meer". Misschien vergeet Een paar opmerkingen over de Evangelische Progressieve Volks partij. gemaakt in deze rubriek op 7 januari wil ik graag beantwoorden. Iemand is bezorgd over het „Verlies Aanwas Kerkleden". Daarover zijn we het dan eens. Juist die zorg is een doorslaggevend motief voor de EPV. Veel mensen vervreemden van de kerk door de ongeloofwaardigheid van wat wij als christenen uithalen. Men ziet dat christenen niet „geheel anders" (Efeze 4 20) zijn. Men hoort het CDA roepen dat het zo geweldig is om als christenen één te zijn, en ziet dat KVP, ARP en CHU bijna op leven en dood met elkaar vechten om invloed, baantjes en macht bin nen het CDA. Er komt voor de ver kiezingen een overtuigend program „Niet bij brood alleen", maar men gaat ongegeneerd regeren met een partij die daar haaks op staat. Daar is dan vijf maanden onderhandelen aan vooraf gegaan waarin helemaal geen bevrijdend gebaar aan CDA- zijde eraf kon. Ik zie machtsvorming strijk en zet voorrang krijgen boven beleidsvorming. In de kerken kom ik gelukkig nog heel wat mensen en groepen tegen die intens bezig zijn met een diepgaande bijbelse door denking van de uitdagingen van onze tijd en onze wereld. Er breekt een hieuwe visie door. Groepen als het interkerkelijk vredesberaad (IKV), nieuwe levensstijl, 2%-aktie enz. maken ernst met de navolging van de Heer, die zichzelf prijsgaf, in onze actuele situatie Maar dat werkt nauwelijks door in wat wordt uitgegeven als „christelijke" poli tiek Hoogstens wat lippendienst kort voor de verkiezingen De ver wachtingen daardoor gewekt wor den weldra frustraties. De hoopge vende rede van Aantjes (over Mt. 25 Oppositie Kerkgezang Siccode Jong In „Trouw" van 5 januari las ik met stijgende verbazing het artikel „Kerk herdacht Oktoberrevolutie" met o.a.; „En terwijl van talloze Russische christenen op het platte land de revolutie van 19.17 een bevrijding van honger en armoede betekende enz." Ik vraag mij af hoe u zoiets kan schrijven. Het is toch algemeen bekend, dat b.v. om streeks 1930 door de gedwongen col lectivisatie miljoenen boeren hetzij ter plaatse, hetzij na verbanning zijn omgekomen, (lees b.v. Goelag Archipel, boek 3, bl. 300. en verder) Rotterdam T. Huisman Nadat de PvdA zich grotendeels door eigen toedoen in de oppositie heeft gemanoeuvreerd is nu de aan val op het kabinet-van Agt begon nen. Nog vóór de eerste beleidsdaad is afgewacht, uiten mensen als van Dam, Schaefer en van den Heuvel hun bevooroordeelde vermoedens die sterk lijken op hetzerig getrap. Vele onzakelijke argumenten wor den aangevoerd en irreëele voorstel lingen geschetst om de rampspoed te tekenen die nu met van Agt over ons land zou spoelen. Laten de pro gressieven deze slechte en doodlo pende weg verlaten en overgaan tot het voeren van échte oppositie, dwz: wacht tot er beleid gevoerd wordt, beoordeel dat zakelijk en kritisch en draag alternatieven aan. Daarmee zouden zij én het land én zichzelf en aldus de parlementaire democratie een goede dienst bewijzen. Wateringen L. Dijkstra Wij zullen dit jaar de rubriek Auto- A t/nenoflOt/on i )aren de meest aantrek- biografie beginnen met een groot AAIICl I IClUC/VCI I xeüjke vorm van energie blijft leve- aantal alternatieven op het gebied ren- mede gelet op de benzineprij- van motorbrandstoffen en motoren \/nrH' rAKCl nH CtfAT ^en' die de ,aatste tijd juist weer wat voor auto's. VL/UI L/IQIlUDld dalen. Maar duurdere olie maakt Een aantal daarvan alternatieve energiebronnen aan- wordt reeds volop in praktijk ge- daar schoorvoetend een begin trekkelijk en het milieu kan ons ook bracht, zoals LPG (autogas) en de gemaakt. aan andere brandstoffen de voor- dieselmotor met dieselolie; met an- keur doen geven, zoals met LPG het dere alternatieven wordt hier en Het is duidelijk, dat de benzinemo- geval is. Of met LNG, aardgas Twee Nederlandse auto-importeurs, die niet over dieselauto's beschikken, zijn het gebruik van LPG (autogas) gaan activeren. Op dit moment rijden in Nederland naar schatting al meer dan vijftigduizend auto's op deze goedkoopste van alle motorbrandstoffen: de prijs bedraagt sinds 1 januari 44,6 cent per liter. Daar staat wel wat tegenover de wegenbelasting wordt ongeveer anderhalf maal zo duur doch bij vijftienduizend kilometer per jaar kan men er al winst op maken. En dat is precies het gemiddelde aantal kilometers dat de Nederlandse auto's afleggen. De reden waarom LPG zoveel goed- waarbij de wagen opnieuw gekeurd kan omschakelen en met twee ge- koper is dan benzine en zelfs vergele- moet worden tegen een bedrag van vulde tanks heel wat kilometers kan ken met dieselolie per liter nog twee vijf gulden. Maar de kneep zit er in maken: door Frankrijk bijvoor dubbeltjes goedkoper blijkt, is een dat met installatie de wagen ook beeld, belastingtechnische kwestie. De zwaarder is, dus doorgaans in een overheid heeft daarbij mede in aan- hogere gewichtsklasse valt. De ta- Er is bij voldoende kilometers veel merking genomen, dat rijden op rieven voor de klasse tot en met 1250 voor het rijden op LPG te zeggen. LPG aantrekkelijker is uit milieu- kg hebben we in een tabel afzonder- maar de winst per jaar mag wel wat oogpunt. Het „Liquified Petroleum lijk opgenomen ten behoeve van ei- hoger zijn dan een honderd twee- Gas" komt vrij bij de verwerking van gen rekenwerk. honderd gulden, omdat ook bij in- aardolie en bestaat voornamelijk uit ruil de LPG-installatie niets extra's Propaan en Butaan; twee uit de we- Tevens is er een tabel met voorbeel- oplevert en men alleen de tank op- reld van het kampeergastoestel be- den uit de gegevens van de impor- nieuw kan gebruiken. Terwijl soms kende begrippen. Het is gas dat al- teurs opgenomen: van Fiat voor de nog wel lager wordt geboden op een leen onder een hogere druk dan die 127, van Renault voor de 14. De hier auto die op LPG gereden heeft van van de buitenlucht vloeibaar blijft, genoemde verbruikscijfers zijn ge- wege een oud vooroordeel bij de zodat in de auto's ook een aparte middelden, die natuurlijk per rijder handel. Het initiatief van de Re- LPG-tank gebouwd moet worden. kunnen uiteenlopen. In het alge- nault- en Fiat-importeurs zal daarin meen geldt dat men van LPG meer echter wel verandering gaan Dit heeft in het verleden nog wel verbruikt, omdat het een lichtere brengen, eens wat vrees ingeboezemd. In brandstof is voor dieselolie geldt Frankrijk is zelfs met oog op explo- juist het omgekeerde en daarbij is Slotsom is dat voor honderdduizen- siegevaar LPG lange tijd verboden ook wel sprake van enig vermogen- den automobilisten, die nu nog op geweest, maar de Fransen nemen nu verlies. Het verschil in verbruik mag benzine rijden. LPG toch een aan- ook zelf proeven met auto's op LPG op zo'n vijftien procent gesteld trekkelijk alternatief geacht mag en LNG (aardgas). De tank staat niet worden. worden De keuze tussen LPG en onder een dusdanige druk. dat die diesel wordt daarbij vooral be- gevaren reëel behoeven te zijn, maar In het voorbeeld van Fiat is uitge- Invloed doordat slechts vijf- en bin- het inbouwen is absoluut niet iets gaan van een benzineprijs van 107 nenkort zeven merken dieselau- voor doe-het-zelvers of beunhazen: cent per liter; in het voorbeeld van to s leveren, meestal maar van een het moet door vakbekwame specia- Renault van ruim 108 cent per liter, model en men met diesels net weer listen op dit gebied gebeuren. terwijl op dit moment de prijs per wat meer kilometers moet maken liter super gedaald is tot 106 cent. om voordeliger uit te zijn. Renault heeft hier vorig Jaar als eer- Beiden gingen uit van een LPG-prijs ste meer lijn in gebracht door over- van 44 cent, die inmiddels nog min- WEGENBELASTINGTARIEVEN eenkomsten met de LPG-specialis- der als men vaker buiten de Neder- Per jaar Benzine Diesel/LPG ten Landi-Den Hartog en Vialle-Au- landse grenzen tankt. Benzine is 651- 750 kg. 255.- 397.- togas, die nu de installaties leveren daar soms goedkoper; LPG door- 751. 850 kg. 306,- 469.- aan Renault-dealers. Deze dealers gaans duurder. Boven 15.000 bin- 851- 950 kg. 360,- 543.- hebben speciale instructies gekre- nenlandse kilometer per jaar begint 95i-i050 kg. 432.- 636.- gen en kunnen nu binnen een dag de winst op LPG echter al aan te I05i-H50kg. 505.- 730.- een LPG-installatie in elke Renault tellen. 1151-1250 kg. 579.- 823.- monteren. Daarbij blijft de garantie gelden: dat was juist in het verleden LPG tanken kan men in de Benelux RekGnV00rb66ld6n niet het geval omdat garantie alleen overal verkrijgen, zij het op minder geldt als men niets aan de auto ver- pompstations dan het aantal benzl- Fiat 127 andert. nestations dat ook dieselolie ver- 20.000 km per jaar koopt. In Duitsland is het iets moei- Benzine 1 op 147- 1.473- Fiat-importeur Leonard Lang volg- lijker, in Frankrijk onmogelijk. Wegenbelasting 255. de, mede op grond van ervaringen in Maar BK-Gas geeft een adresboekje Totaal1.728. Italië, waar men veel op LPG rijdt. uit. waarmee men in het buitenland De garantie wordt ook hier ongewij- de LPG-verkooppunten kan vinden.- LPG l op 127»704,— zigd gehandhaafd mits de ombouw Wegenbelasting 469,— bij een erkende installateur ge- KleDDen Afschrijving tank290.— schiedt. Genoemd worden in een Totaal1.463.— prijsovereicht Landi-Hartog, Renzo- Technisch kleven aan het verbruik Landi en BK-Gas. De prijs van de van LPG geen wezenlijke nadelen. Voordeel bij LPG 265,— installaties komt gemiddeld op zo'n mits de kleppen van de motor maar dertienhonderd gulden, wat even- goed zijn afgesteld. Dat luistert nau- Renault 14 eens voor Renault geldt. Bij een wer dan bij benzine Niet precies 15.000 km per jaar kleine auto kan het enkele tiental- afgestelde kleppen kunnen leiden Benzine l op 121.357.— len guldens minder worden: bij een tot een moeilijke koude start, een Wegenbelasting 306,— grote wagen enkele tientallen gul- hoger benzineverbruik en uiteinde- Totaal1.663, dens meer. lijk meer motorslijtage. Daarop moet men dus nauwlettend toezien LPG l op 10,4 634,— Zwaarder en verder is het natuurlijk een na- Wegenbelasting 543.— deel van LPG dat de auto qua ruim- Afschrijving tank300.— Behalve deze extra kosten wordt, te en gewicht extra ballast mee- Totaal1.477, net als bij dieselauto's, de motorrij- voert. Een voordeel is dat men elk tulgen- of wegenbelasting verhoogd, gewenst moment weer op benzine Voordeel bij LPG 186. Het nieuwste snufje op het ge bied van LPG: een tankopening aan de buitenkant van de auto, net als bij benzine. Het is een in Nederland door Komat Eurogas te Delft ontwikkelde installatie, goedgekeurd door TNO, afge stemd op de Rijksdienst voor het Wegverkeer en de Dienst voor het Stoomwezen. De Ko- mat-installatie wordt in Italië gebouwd. Het voordeel is vol gens de fabrikant dal geen ge vaarlijke gasresten in de koffer ruimte achterblijven: normaal tankt men de LPG-tank in de koffer direct, dus moet de klep geopend worden. Citroën heeft de rijklaarprijs bij af levering van auto's nu zo volkomen gemaakt, dat de koper van een auto werkelijk geen cent meer behoeft te betalen dan het bedrag dat het Franse merk in zijn prijslijsten, fol ders en advertenties noemt. Hierbij zijn nu ook een volle tank benzine en het bedrag van 18,50 gulden voor het derde deel van het kenteken inbegrepen. Deze bedragen zijn verwerkt in een prijsverhoging, waarmee Citroën het nieuwe jaar is Ingegaan en die in totaal anderhalf procent bedroeg. Tot nu toe heeft nog geen enkel automerk het enkele maanden gele den door Citroën gegeven voorbeeld nagevolgd en worden door alle ande re merken nog steeds prijzen ge noemd zonder de afleveringskosten te vermelden. Het Zweedse merk Saab heeft de prijs van het basismodel 99 met dui zend gulden verlaagd Dit als LCM 2 aangeduide model kost nu 21.990 gulden. Tevens is een OLCM 2 opnieuw in het programma van de Saabs 99 opgenomen, die vijftienhonderd gul den duurder is. maar veel extra voorzieningen biedt Hiertoe beho ren koplampwlssers en -sproeiers, een elektrisch verwarmde chauf- feursstoel en uitzetbare achterzij- ruiten. De wat zure uitval van uw medewer ker aan de rubriek „Vandaar" over „Kerkgezang." zou stof te over ge ven om daarover een afzonderlijk artikel te schrijven. Vandaar een paar korte opmerkingen: „Grote hoeveelheden mensen, vaak in uni forme kleding". Waartoe, vraagt de schrijver Ik vind zulks toch een groot winstpunt ten opzichte van vroegere massale koorzang, waarbij de dames uiteraard wedijverden in het voor zo'n uitvoering de een de ander de loef afstekende japon, dat met de hedendaagse belichting van de schijnwerpers een te bont en af leidend aspect zou geven. „Einde loos worden de mensen aange spoord om God te loven!" Nu. dan zou ik zeggen dat we in goed gezel schap zijn van de psalmisten en dan laat ik de apostelen in hun brieven er nog maar buiten Laat de schrij ver er zijn concordantie eens op na slaan. waar vele en vele malen spra ke is van loven en danken, lofzingen- en prijzen, van halleluja! Hij mag dit dan allemaal formeel noemen en zonder enige aanwijzing waarin dit zou kunnen bestaan, maar dan moet hij toch ook weer in de Bijbel te recht: „Ik zal de Here loven, terwijl ik nog ben!" God troont nog altijd op de lofzangen Israëls! Als hij schrijft dat er ontzettend veel af valt. als totaal onbruikbaar voor een massacommunicatiemiddel. dan zijn Juist die „massasamenkoin- sten". waarbij geschoolde koren on der bekwame leiding, naast de „kerkgezangen" van vroeger, de oude ..opwekkingsliederen" ten ge hore brengen, in hun moderne zet tingen. opbouwend en versterkend voor het geloofsleven De schrijver moge deze liederen dan smadelijk voor de „eier of fruithal" geschikt achten, maar ik denk dat de omroe pen. ook zakelijk graag rekening houden met de kans dat ze dóór ter plaatse een grotere belangstelling zullen genieten dan in een „kerkge bouw" Je krijgt ze 's zondags daar al niet. laat staan in de week' We hebben al onze „huis-en tempelzan gen!" Die in de eier- en fruithal of welk veilinggebouw ook. kunnen er nog wel bij! Amsterdam F. A. Stroethoff M. A. Stroethoff Defensie-vrouw Dat een leger nodig is onder zeer speciale omstandigheden, is voor een christen onder protest te aan vaarden Dat een vrouw als versie ring voor het apparaat gebruikt zou worden, is in strijd met elke gedach te over de waardigheid van de vrouw in bijbelse zin in de eerste plaats en volledig in strijd met de gelijk waardigheid van man en vrouw in de emancipatiestrijd Of zegt de heer Kruisinga „Toch leuk. zo n neutro nenvrouwtje"0 Toch leuk, als die 350-miljoen gulden niet doorgaan Schiedam A.M. Quispel

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11