PvdA'er Boogaard: /olksraadpleging in Chili niet veel waard 31% 81% 81% Zoon van Govan Mbeki neemt eredoctoraat in ontvangst Wat is net zo veilig als beleggen in een zeldzame zegel? O Westland/Utrecht Hartluchtbrug naar Houston blijft bestaan De waardestukken van de Samenwerking christen-democraten en Unidad Popular? Polisario Komité protesteert bij Franse ambassadeur Veel waardering voor werk van gevangen Zuid-Afrikaan Indonesische order van 3,8 miljoen Hollandse Signaal Drie weken verstandig vermageren fO DAG 10 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet tan een onzer verslaggevers jMSTERDAM De kansen p een samenwerking tussen it Chileense christen-demo- raten en de partijen van de dtaidad Popular, de regerings- alJalitie van wijlen president llende. zijn sterk gestegen, it is de voornaamste conclu- e van Wim Boogaard, secreta- s buitenland van de Partij "*n de Arbeid. Boogaard _facht verleden week een be dek aan Chili, juist op het mo ment dat daar een volksraad- n je ging werd gehouden ns eitet was de eerste keer sinds de mili- liren in september 1973 door mid- »1 van een bloedige staatsgreep aan t macht waren gekomen, dat zij om >n legitimatie van hun bewind door et volk vroegen. Veel is deze legiti- latie echter volgens Boogaard niet Het bewind heeft alles ge- om de Chilenen te dwingen Bar de stembus te gaan en zich voor Bneraal Pinochet uit te spreken te- En de Verenigde Naties die Chili egens schending van de mensen ichten hebben veroordeeld. t wijken van de hoofdstad Santia- p. zoals La Reina, waarvan bekend Idat men de partijen van de Unidad opular steunt bracht het leger huis Bn huis bezoeken. De bevolking teeg te horen dat men massale raz- a's zou houden als de meerderheid an de wijk tegen Pinochet zou mmen Bovendien kreeg iedereen Ie stemde een stempel in zijn iden- Iteitskaart zodat nauwkeurig kwam ist te staan wie wel en wie niet 'Stemd had. Niet alleen was de ilksraadpleging ondemocratisch, i was ook nauwelijks geheim. De emhokken waren vrijwel niet ge- oten en de voorzitter van het stem- Jkaal noteerde wie wel gestemd had 'n wie niet gestemd had en of men voor of tegen de junta had uitge broken. Symbolisch voor de sfeer in ^ït verband vindt Boogaard het feit at er een dag na de volksraadple- ing, drie ernstig verminkte lijken in e rivier Mapucho werden gevonden. n Chili vreest men. nu Pinochet de Resultaten van de volksraadpleging entiim zeventig procent sprak zich oor Chili en tegen de VN uit als een verwinning voor zijn persoon heeft einterpreteerd, dat de repressie in at land zal toenemen. Vandaar dat loogaard weigert de namen bekend i maken van degenen met wie hij in hili heeft gesproken. „Er wordt ver-- 'acht dat juist deze mensen gegre- en zullen worden," aldus de PvdA jnctionaris. Vooral vreest men nu Chili dat de politieke partijen, laarvan het bestaan tot nu toe oog- likend werd toegestaan, ontman- >ld zullen worden. Generaal Pino- het heeft dit reeds laten doorsche- ïeren in zijn toespraak na afloop an de volksraadpleging. Toen vroeg ij zich af wat de mensen die met roepen in het buitenland de Chi- [ense ballingen solidair zijn in 'hili nog te zoeken hebben. tet gaat niet goed loven aan de lijst van Pinochet taan volgens Boogaard, kerkelijke ringen en de christen-democrati- :he partij. De kerken hebben op leine schaal de door Allende opge- ette distributie van schoolmelk en Iwitten aan kinderen voortgezet, lit betekent in feite een ontkenning an de bewering van de junta dat het agi Chili economisch goed gaat. Dat afjet niet goed gaat blijkt uit het feit teat de lonen ver bij de stijging van e prijzen achterblijven en dat de werkloosheid in Chili onder het be mind van Pinochet enorm is ge legen. .Is voorbeeld noemt Boogaard, die anderen met vertegenwoordi gers van categorale bonden in Chili gesproken heeft, de arbeidssituatie bij de spoorwegen. Tijdens het be wind van Allende werkten bij de spoorwegen 27.000 mensen, nu wer ken en slechts nog 16.500. Gezien de economische achteruit gang in het land staat men in krin gen van de tegenstanders van de junta in Chili niet afwijzend tegen een internationale eocnomische boy cot van het militaire regiem. Men verwerpt het argument dat een der gelijke boycot juist de laagste socia le klassen het hardst zou treffen. Boogaard noemt het voorbeeld van de kopersector. Sinds de staatsgreep in Chili is de prijs van koper op de internationale markt sterk gestegen. Deze prijsstijging hebben de Chi leense arbeiders in de kopermijnen echter in een stijging van hun lonen niet kunnen waarnemen. Hieruit valt, aldus Boogaard, de conclusie te trekken dat de arbeiders van een economische boycot van het land, weinig negatieve effecten zullen merken. Naast de kerken zullen de christen democraten het in de nabije toe komst moeilijk te verduren krijgen. In gesprekken met vertegenwoordi gers van de christen-democraten en de Unidad Popular werd het Boog aard duidelijk dat beide groepen zich positief over een samenwerking hebben uitgelaten. Het was ook de eerste keer dat christen-democraten en Unidad-Popular krachtig samen werkten bij hun verzet tegen de volksraadpleging van Pinochet. Bei de groepen zijn gaan beseffen dat slechts een „front van afwijzing van de junta" van politieke betekenis zijn kan. De christen-democraten hebben voor een groot deel hun wantrouwen jegens de communisten overwon nen. Bij de Christen-democraten speelt hierbij ook de houding van met name de Westduitse Christelijke Sociale Unie (CSU) een rol. Zowel partijleider Frans Jozef Strauss als zijn plaatsvervanger Lengl brachten onlangs bezoeken aan Chili, waarna zij zich lovend over de democrati sche gezindheid van de junta uitlie ten. Deze uitspraken zijn in alle gele deren van de Chileense christen-de mocratische partij, ook bij uiterst rechts, uiterst slecht gevallen. Vakbonden De samenwerking tussen christen democraten en de Unidad Popular krijgt vooral gestalte op vakbondsni veau. In de bonden zitten nog geko zen vertegenwoordigers van de ver schillende partijen. Zodra een plaats vrij komt word door de junta een opvolger benoemd. Daardoor staan christen-democraten en Unidad-Po- pular-afgevaardigden in de bonds- besturen tegenover een gemeen schappelijke vijand. Op het niveau van politieke partijen heeft het ver zet volgens Boogaard met twee pro blemen te kampen. Op de eerste plaats heeft men in Chili nauwelijks ervaring met het clandestiene werk, en op de twjeede plaats moet een nieuwe leiding in het binnenland worden gecreëerd aangezien vele po litieke leiders naar het buitenland moesten vluchten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vandaag overhan digen vertegenwoordigers van het Polisario Komitee een protestbrief aan de Franse ambassadeur in Den Haag. In die brief keert het comité zich tegen de interventie van Frank rijk in het geschil om de westelijke Sahara. In dit gebied vecht het Fren- te Polisario voor het recht op zelfbe schikking van het Saharaanse volk. De westelijke Sahara, een voormali ge Spaanse kolonie, werd begin 1976 opgedeeld tussen Marokko en Mau- retanië. Het Polisario Komitee, dat het streven van de bevrijdingsbewe ging van de westelijke Sahara steunt, dringt bij de Franse regering erop aan „om alles in het werk te stellen opdat de resoluties, aangeno men door de Verenigde Naties, ten uitvoer worden gebracht". Het comi té doelt hierbij op de resoluties van de VN waarin het recht op zelfbe schikking van het Saharaanse volk werd erkend. Onder luid applaus neemt de 32-jarige Moeletsi Mbeki in de universiteit van Amsterdam de bul in ontvangst, die hem maandagmiddag werd uitgereikt ter gelegenheid van het toekennen van een eredoctoraat in de sociale wetenschappen aan zijn vader Govan Mbeki. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De hartluchtbrug naar Houston zal voorlopig gehandhaafd blijven, totdat de mogelijkheden voor hartopera ties in Nederland daadwerkelijk en aanzienlijk zijn uitgebreid. Hoewel de Nederlandse hartpatiëntenvereniging overwoog deze luchtbrug te beëindigen gezien de vrij hoge bijkomende kosten met name voor de begeleider van de patiënt—is tot nu toe van een definitieve stopzetting nog geen sprake. De medisch begeleider van de lucht- laatste anderhalf jaar heeft opge brug, hartchirurg dr. P. J. van der bouwd. Daarmee wil hij zijn voordeel Schaar, wil de luchtbrug handhaven, doen bij de opbouw van het hartchi- evenals de nauwe contacten die hij rurgische centrum in het Bredase met het ziekenhuis in Houston de ziekenhuis de Klokkenberg, waar hij aan zal worden verbonden. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Onder luid applaus van de toehoorders heeft prof. dr. F. de Jong Edzn. gistermiddag het eredoctoraat in de sociale wetenschappen uitgereikt aan de zoon van Govan Mbeki, de 32-jarige Moeletsi Mbeki. Govan Mbeki kon niet zelf de bul en de kappa, de onderscheidingstekenen die horen bij het eredocto raat, in ontvangst nemen omdat hij een levenslange gevangenis straf uitzit op het Robbeneiland bij Zuid-Afrika. De uitreiking vond plaats in de aula ligentsia tijdens de tweede wereld- van de Universiteit van Amsterdam, oorlog. Dit ter gelegenheid van de 346ste Dies Natalis. Het tweede eredocto raat, in de wiskunde en natuurwe tenschappen, werd verleend aan prof. M. V. Wilkes, die een belangrij ke rol heeft gespeeld bij de ontwik keling van de elektronische com puter. Prof. De Jong wees In zijn toespraak op de maatschappelijke betekenis van het werk van Govan Mbeki. „We tenschap mag nooit doel op zich zijn. Wat immers is de zin van een studie als ze geen maatschappelijke bete- kenis heeft0" Hij herinnerde aan de ,,Ja DEES oorsprong van de politieke en sociale faculteit die in 1947 werd opgericht als reactie op het onmaatschappelij ke gedrag van de Nederlandse intel- Moeletsi Mbeki, die de onderschei ding van zijn vader in ontvangst nam, benadrukte in zijn dankwoord de algemene betekenis van de onder scheiding. „Met mijn vader wordt het gehele Zuidafrikaanse volk geëerd dat strijdt voor vrijheid en emancipatie". In dit licht gezien wenste hij zijn vader niet op een voetstuk te plaatsen. „Govan Mbeki Is een doodgewone Afrikaan die zich inzet voor de vrijheid net als an deren." De hartpatiëntenvereniging, die vo rig jaar september een luchtbrug voor hartpatiënten naar Londen opende, wil deze luchtbrug gaande weg uitbreiden. Daardoor zou Hous ton in de visie van de vereniging kunnen komen te vervallen. De kos ten van zowel de operatie als die voor de begeleiding zijn in Londen lager, terwijl de vliegtijd uiteraard aan zienlijk korter is. Volgens dr. Van der Schaar staan er echter nog zoveel Nederlandse patiënten op de wacht lijst, dat de operatiemogelijkheid in Houston niet kan worden gemist. Tot eind vorig jaar heeft de Hart stichting de begeleidingskosten voor het meereizende familielid van de patiënt betaald. Die betaling is thans echter gestaakt, omdat de stichting daardoor in financiële moeilijkheden zou komen. Dr. Van der Schaar erkënt dat de kosten voor begeleiding naar Hous ton hoger zijn dan die voor Londen, maar beslist niet buitengewoon veel hoger. Bovendien is hij erin geslaagd de kosten voor een begeleider aan zienlijk te drukken, waardoor deze op niet meer dan duizend gulden zouden komen. De vliegreis van de begeleider wordt door de ziektekos tenverzekeraars betaald. DJAKARTA/DEN HAAG - De In- dpnesische marine heeft met Hol landse Signaal Apparaten (Philips) in Hengelo een contract gesloten ter waarde van 3.8 miljoen gulden. Het voor de ,baas'. Hun acties leidden tot Hij haalde een tekst aan die Govan Mbeki in november 1956 schreef over een groep zwarte handwerkslieden die zich onttrokken aan Verwoerds apartheidspolitiek. „Zij deden het meest verfoeilijke dat een zwarte Af rikaan maar kon doen in de ogen van de blanke nationalist. Zij werkten voor zichzelf en hoefden tegen nie mand Ja baas' te zeggen. Zij ver kochten hun produkten aan wie zij wensten en niet aan een paar men sen die door Verwoerd waren uitge zocht. Hun vrouwen gingen niet uit werken bij blanke mevrouwen. De mannen spanden hun spieren niet gaat om de training van Indonesisch marinepersoneel voor bediening van elektronische apparatuur die HSA installeert aan boord van de drie korvetten die het Rijn-Schelde-Ver- olme concern voor de Indonesische marine bouwt. Het contract werd vorige week gete kend door de chef-staf van de Indo nesische marine, vice-admiraal Wa- lujo Sugito, en de vertegenwoordi ger van HSA in Djakarta. De oplei ding zal gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk in Indonesië plaatsvin den. Tevens tekende Indonesië een contract met Anton Kaeser Klima- technik vor de levering van air-con ditioning installaties aan boord van marineschepen die in Nederland en Zuid-Korea owrden gebouwd, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Het eerste van de drie korvetten is. 22 december te water gelaten op de RSV-werf Wilton Fijenoord in Schiedam. de infame veroordeling waarin stond dat de Bantoes alle uren van de dag ter beschikking moesten staan van de blanke meesters." Bij de uitreiking in de aula van de universiteit waren onder meer aan wezig Alfred Nzo, de secretaris-gene raal van het African National Con gress, en Tabo Mbeki de oudste zoon van Govan Mbeki evenals Moeletsi lid van het ANC. Voor zijn arrestatie was Govan Mbeki actief lid van deze Afrikaanse bevrijdingsbeweging die sinds 1912 ijvert voor een vrij en democratisch Zuid-Afrika. Toen het ANC in 1960 door Verwoerd werd verboden, was Govan Mbeki een van de oprichters van de gewapende afdeling van het ANC. Hij zag een beperkte vorm van geweld nog als de enige mogelijkheid om zijn idea len te bereiken. Betekenis Op een persconferentie die gisteren eerder op de dag werd gehouden memoreerde Alfred Nzo de politieke betekenis van de toekenning van het eredoctoraat: „Het regime van Vorster is ermee in het gezicht gesla gen. Vorster wordt aldus geredu ceerd tot een gewone misdadiger." Nzo zei tevens dat de toekomst van het ANC er na gisteren beter uitzag. „De solidariteit met de strijd van het Afrikaanse volk zal de strijd intensiveren." Hij noemde Vorsters uitspraak als zou Zuid-Afrika geen politieke gevangenen kennen maar uitsluitend gewone misdadigers, een grove leugen. „Er zijn minstens dui zenden politieke gevangenen plus nog degenen die zonder vorm van proces zijn opgesloten van wie de ouders en familieleden niet eens we ten dat ze in de gevangenis ver blijven." Eén van de gevangenen die zonder vorm van proces in de cel terecht kwam is Govan Mbeki's dochter Linda. Zij werd na de opstand in Soweto opgesloten en pas in mei van het vorig jaar vrijgelaten. Tot op de dag van vandaag is ze niet op de hoogte gesteld van de aanklacht In Krasnapolsky is gisteravond eer. grote solidariteitsbijeenkofnst ge houden in verband met de toeken ning van het eredoctoraat aan Go van Mbeki De Hogeschoolraad van Tilburg heeft de Zuidafrikaanse regering om vrijlating van Mkebi gevraagd. Ook op de Vrije Universiteit van Amster dam zullen acties voor Mkebi en alle politieke gevangenen in Zuid-Afrika worden gehouden. Regelmatig bereikt ons de vraag hoeveel calorieën een bouillonblokje levert. Ant woord: heel weinig. Om precies te zijn levert 100 gram bouil lonblokjes 49 calorieën. Eén blokje is dus te verwaarlozen. Het is bovendien een uitste kend middel om hongergevoel of behoefte aan „hartigheid" te verdrijven Eén ons blokjes be vat slechts 4 gram vet. géén koolhydraten, maar wel mine ralen en vitaminen (BI en B2) Opgelet: haal een pak Brinta of cornflakes in huis. Morgen gaan we ermee ontbijten dinsdag 10 januari ontbijt 1 dun besmeerde beschuit met magere smeerkaas 1 dun besmeerde beschuit met jam 1 glas magere of halfvolle melk thee zonder suiker 's morgens koffie of thee zonder suiker lunch 2 sneden bruin ojf volkoren brood (dunbesmeerd) met hardgekookt ei. blaadjes sla en plakjes komkommer 1 glas yoghurt of karnemelk thee zonder suiker 's middags koffie of thee zonder suiker met biscuitje beker bouillon warme maaltijd stukje mager vlees (125 g) naar keuze, of portie witte bonen in tomatensaus met wat ui en eetlepel rozijnen flinke portie rauw gesneden witlof met stukjes appel en pe per en zout koffie of thee zonder suiker 's avonds koffie of thee zonder suiker glas sinaasappelsap, tomaten sap of een slaapmutsje Simpkins „Ik ben bang. dat hij te lang m het apenhuis heeft gewerkt." ADVERTENTIE De pandbrieven, spaarpandbne- ven en pandbrief biljetten van de Westland/Utrecht zijn niet alleen een veilige maar ook een eenvoudige manier om uw geld in hypotheken te beleggen. Het zijn waardestukken aan toonder, ze hebben een niet te lange looptijd, zijn er in handzame coupures, laten u een grote mate van vrijheid en zijn permanent verkrijgbaar. Bij afgifte wordt geen aankoopprovisie berekend. De waardestukken van de Westland Utrecht bieden u bovendien de zekerheid, die alleen de expertise en de ervaring van een specialist in hypotheken u kunnen geven. Pandbrieven Pandbrieven zijn stukken aan toon der met een gemiddelde looptijd van ongeveer 5 jaar en langer. Ze hebben een nominale waarde van f 1.000.- en zijn dagelijks ter beurze verhandelbaar. De rente wordt jaarlijks uit gekeerd. De stukken zijn verkrijgbaar bij handelsbanken.commissionairs in effekten en onze kantoren. N B. De afgiftekoere bedraagt 100.50%, te vermeerderen met opge lopen rente. Rendement 8.36"» Spaarpandbrieven Spaarpandbrieven a f 1.000.- zijn ook aan toonder en ter beurze ver handelbaar. De rente wordt niet jaar lijks uitgekeerd, maar na 5 jaar wordt er f 1550.- op elk stuk betaald het nominale bedrag plus rente. Spaarpandbrieven zijn verkrijg baar bij handelsbanken.commissio nairs in effekten en onze kantoren. N B De afgiftekoers bedraagt 100,50%. te vermeerderen met opge lopen rente vanaf 14 februari 1977 Rendement 8,40% 7 IIrun/r III Kulden irgrl. UltgCKrvrn ran IMUl Int HM/S Hypotheekbank nv Pandbriefbiljetten Pandbnefbiljetten zijn waarde papieren aan toonder met een looptijd van 5jaarincoupures van f 1.000. en f 10.000,-. De rente klimt op van 5 4".. na twee jaar tot 8' na vijf jaar volgens samengestelde interest Voorde aankoop kunt u zich wenden tot uw adviseur voor ver zekeringen en belastingen en tot onze kantoren N B De huidige afgiftepnjs bedraagt f 1.000, resp. f 10 000. I Coupon voor informatie. j Stuurmijpcromgaandenadrreinfomiatiroverde J I door mij aangekruiste spaar beleggingsvormen Pandbrieven Spaarpandbrieven j Pandbriefbiljetten Naam Adres Woonplaats I Tel nr J I Invullen en ongefrankeerd opsturen aan I Westland Utrecht Hypotheekbank nv. AnlwiMirdnr 7738.Amsterdam) Rentepercentages.koersen en afgiftepnjs behoudens wijzigingen na 9januari 1978 Kantoren door het gehele tand. Hoofdkantoor Amsterdam. Sarphatistraat 1020-252525.1st 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9