'Enge' over Han de Wit ICHTBIJ tékening van een lezer commentaar -Ë 'OUW Roeland Kerbosch maakte 'Retourtje derde wereld' isters en staatssecretarissen listers en staatssecretarissen (2) Klrgunning voor aluminiumfabriek M6EEFT WIT Hi) HTEFT, IS WAARD DAT H5 LFFFTMAAR HOE IAN6 HOG? Guur verschiet Wintersport smurfen uit egypteland te opvallend niet lekker hond niet snik stinkwapen 10 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet lien herinnert men zich nog •ste optreden van het kabinet- fyl. Behalve zestien ministers A n niet minder dan zeventien V; ecretarissen een plaatsje ach- regeringstafel. Wij hebben ibinet destijds in deze kolom iet naar onze mening veel te aantal staatssecretarissen en- flink gekapitteld. nister-president slaagde er in geringsverklaring ook niet in ligend aan te tonen waarom secundanten aan de zestien ers moesten worden toege- De indruk is nooit helemaal nomen dat politieke invloed lalen belangrijker leek dan gedeeltelijke taakverlichting :en bepaalde minister, "^tonden destijds in onze kritiek SÊ Heen. Ook de heer Wiegel, de Tj ïleider van de VVD, de groot- Üi ?positiepartij in die periode, ^veinig ingenomen met een zo geladen kabinet, rlijkheid gebiedt op te merken heer Wiegel zeer consequent zijn opvattingen en gedachten ihet aantal ministeries en de ij behorende ministers en icretarissen. idere partijen is het meermalen ird dat men zonder slag of over belangrijke politieke vraagstukken van gedachten veran derde. Dat kon men de heer Wiegel en de zijnen op dit punt zeker niet verwijten. Het was dan ook geen verrassing dat de VVD in zijn ver kiezingsprogramma 1977-1981 veel ruimte besteedde aan de departe mentale herindeling. Nu kan men ernstige bedenkingen hebben tegen bepaalde passages in dit VVD-programma op bijvoor beeld sociaal en financieel terrein, de genoemde paragraaf over de op zet van de ministeries duidt op een aantrekkelijke en doelmatige aan pak. De formulering in het pro gramma is ook niet voor tweeërlei uitleg vatbaar: ,,De ministerraad is gediend met een zo beperkt moge lijk aantal ministers. Het aantal staatssecretarissen wordt vermin derd". Nu wil het nog weieens gebeuren dat exegeten met de uitdrukking ,,zo beperkt mogelijk" vele kanten uit kunnen. In dit geval is dat uitge sloten. In het programma wordt duidelijk aangegeven dat het aantal departementen moet worden terug gebracht van zestien naar twaalf. Een zorgvuldige analyse van dit onderdeel van Wiegels verkiezings programma brengt voorts aan het licht dat een aantal staatssecreta riaten van ongeveer vijf of zes vol doende wordt geacht. :ou denken dat deze opzet een in de lucht is moet zich vergis- Bij deze afslanking van de ke top behoort ook de ge le dat het aantal Tweede-Ka- jpgden kan worden terugge pakt van 150 tot 100. Dit idee bij ons ernstige twijfel, dat is t i thans niet aan de orde. intussen heeft ons land nu i maar weer een kabinet van zestien ministers en in ieder geval vijftien staatssecretarissen. Men kan zich afvragen hoe dit nu valt te rijmen met het VVD-verkiezings- programma. Wij hopen maandag a.s. van de minister-president in de regerings verklaring te horen hoe hij er in is geslaagd de VVD volledig van die doelmatige departementale aanpak af te houden. eri *toELBURG (ANP) - Gedepu- "Me staten van Zeeland hebben euilumuniumfabriek Péchiney Ne- jrnd in Vlissingen-oost een hin- ■4etvergunning verleend op ld van de wet inzake de lucht- ptreiniging. Deze vergunningen ""fatten de gehele bestaande fa- t, en de geplande uitbreiding een derde serie ovens. De ver- igen komen in de plaats van inderwetvergunning van 30 1971. Jen het verlenen van de vergun ning is bezwaar gemaakt door de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, de stichting Natuur en Milieu en bijna veertig particulieren. De aan vraag om vergunning door Péchiney dateert van 1974. Zij is tot stand gekomen, zoals trouwens gebruike lijk, na vooroverleg met verschillen de technische overheidsinstanties. De vergunningen hebben in hoofd-, zaak betrekking op de bijzonder ge compliceerde moderne installaties voor de zuivering van fluor uit de smeltovens. door Nico Kussendrager AMSTERDAM - Vrijwilligers die uit een ontwikkelingsland terugkomen, kunnen hier hun ei niet kwijt.Ze stuiten bij fami lie en vrienden op onbegrip, onkunde, gebrek aan inlevings vermogen. Het blijft bij een avondje dia's vertonen, napra ten over „hoe warm het was en hoe ver", en dat was dan dat. Over die teleurstelling en ontgooche ling van Han de Wit (het prototype van de Nederlandse vrijwilliger) draaide de cineast Roeland Ker bosch „Retourtje derde wereld." „Een vrijwilliger? Dat is een koloni aal met een retourbiljet." De machteloosheid druipt van de wat „enge", eenzijdige film af. De vrijwilligers stoten, weer thuis, voortdurend hun neus. Ze slagen er niet in hun betrokkenheid (meestal tenminste) ook in Nederland vorm te geven. Eén van hen loopt met stij gende verbazing over de verspilling van de welvaartsmaatschappij langs de vuinisemmers, een ander kan ook aan zijn vrouw zijn verhaal niet kwijt, en een derde zit helemaal in de problemen omdat hij uit Ivoorkust een vrouw heeft meegenomen die hier niet aardt. „Ik had me niet kun nen voorstellen dat de mensen hier zo anders zijn. Heel anders dan bij ons." Han de Wit is eenzaam. Verder dan dat vaststellen is Roe land Kerbosch niet gekomen. „Dat was ook m'n bedoeling en m'n op dracht niet," zegt hij. Je kunt je afvragen of de opdracht, verstrekt door de Stichting Nederlandse Vrij willigers, dan wel zo goed is geweest. Want wie kan er nu met deze film uit de voeten? Teruggekeerde vrijwilligers kunnen er de schrale troost uithalen niet de enige te zijn die het weer thuis moei lijk hebben. De SNV kan de hand in eigen boezem steken wat betreft het gebrek aan opvang van de mannen en vrouwen die terugkomen uit de derde wereld. „Het is een uitdaging aan het adres van de opdrachtgever, die het aandurft zichzelf kritisch te laten bekijken," vindt de chef van de Nederlandse Vrijwilligers, Willem Ze venbergen. En mensen met geen of oppervlakkige belangstelling voor de derde wereld komen een heel klein beetje aan de weet wat de SNV is en horen van de mogelijkheden te worden uitgezonden. Dat het met die kennis droevig gesteld is blijkt uit Een vrijwilliger kwam in de problemen omdat hij uit Ivoorkust een vrouw had meegenomen die hier niet aardt. „Ik had me niet kunnen voorstellen dat de mensen hier zo anders zijn", straat interviewtjes: „De SNV? Oh, ja, van hiep, hie, horee! Kerbosch had een andere film kun nen maken. Een film waarin door de ogen van de vrijwilligers een beeld was gegeven van het leven en wer ken in een ontwikkelingsland, van de moeilijkheden en teleurstellingen daar, van de verschillen tussen onze samenleving en die in Afrikaanse landen. Een paar keer duikt bijvoor beeld op dat het hier „ieder voor zich en God voor ons allen is." tegen in Afrika „ieder voor ieder" binnen het familie- en stamverband. Over het „zweten en aanpakken" van de vrij willigers in de derde wereld, vergele ken met ons „gelikte leven" (tekst uit een andere SNV-film), hier. Via de camera hadden ze dan ook nog een „stukje van hun ei" kwijt gekund. Zo'n film was totaal verschillend ge worden van wat Kerbosch nu heeft afgeleverd, maar wel bestemd ge weest voor een veel breder publiek (de film komt ook op het scherm) dan alleen de SNV-„incrowd". Filmisch zit „Retourtje derde we reld" voor het lekenoog goed in el kaar, met aardige grappen die overi- Roeland Kerbosch gens soms wel de aandacht afleiden. Een beeld van het eten van een ba mibal uit de muur tegenover het stampen van gierst op het Afrikaan se platteland. Een beeld van een jongen die auto-techniek had gestu deerd: Dat zag ik na mijn verblijf in Kenia niet meer zitten, dat wés snel beeld van een dichtslaande mo torkap en nu ben ik bijna klaar met economie. Hij heeft wat geleerd van zijn verblijf in een ontwikkelingsland, maar er zijn ook anderen. Iemand die vertelt „daar baas te zijn geweest, en dat ben ik hier weer". In Zambia kapte hij bomen om een weg te kunnen maken, hier staat hij aan het hoofd van een plantsoenenbedrijf dat groen aanlegt. Het zijn wel sterk onderling verschillende vrijwilligers die Kerbosch heeft uitgekozen. Ove rigens valt het op dat de drie hoofd rolspelers in de film mannen zijn. Kèrbosch heeft nauwelijks met vrouwelijke vrijwilligers gepraat over hün ervaringen. Bewustwording Het leven van een aantal terugge keerde vrijwilligers is vaak des te meer teleurstellend, omdat zij grote verwachtingen hebben van de moge lijkheden tot „bewustmaking" hier. Dat valt tegen. Nogmaals: er is nau welijks belangstelling voor ontwik kelingssamenwerking (zij het meer dan in veel andere westerse landen), er is een groot gebrek aan kennis en veel verandert daar niet aan. Ook door „Retourtje derde wereld niet". Iemand kan zich de vraag stellen of dat nu zo hoog nodig moet. en zeker op de schaal waarop het bij ons gebeurt. Arie Kuiper schreef een paar weken geleden een wat zuur stukje in het weekblad De Tijd over al die bladen die zich in dit land bezighouden met „bewustwording" van het Neder landse volk. „Een taak die tegen woordig dikwijls als belangrijker wordt beschouwd dan de hulpverle ning aan de derde wereld zelf". Kui per wordt wel eens moe van al die bewustwording en al die „struc turen". Hij haalt prins Claus aan. nota bene voorzitter van de Stichting Neder landse Vrijwilligers, die eens heeft gezegd lichtelijk onwel te worden als hij het woord „structuren" hoort. Als je ziet dat er ergens iets mis is en je wilt helpen, dan mag dat niet, het haalt allemaal niets uit. „want het zullen de structuren wel weer we zen". Natuurlijk, zegt Kuiper, is het van groot belang dat steeds meer mensen gaan beseffen dat een deel van onze economie omver moet om de derde wereld te kunnen redden, „maar zou het niet kunnen zijn dat in Nederland het evenwicht tussen bewustwording en hulpverlening een beetje te veel is verdwenen?" Ja. cTat zou best eens kunnen zijn, maar toch legde vrijwilligers-chef Zevenbergen er bij de vertoning van Kerbosch' film sterk de nadruk op. Tweede doelstelling van de SNV is „het helpen voorlichten van de Ne derlandse bevolking over de oorza ken en de hardnekkigheid van de onrechtvaardige verdeling in de we reld." Koffiepot Zevenbergen had het in zijn inlei ding bij de film over de „vlucht" van het „thuisfront in de gezelligheid rond de pruttelende koffiepot" (die in de film van Roeland Kerbosch steeds terugkomt). Waarom is die tweede doelstelling (van het helpen voorlichten van de Nederlandse be volking) zo moeilijk, vroeg Zeven bergen zich af. De film van Ker bosch, sloeg hij de spijker op zijn kop. geeft op die vraag geen ant woord. Hij zelf trouwens ook niet. De SNV blijft de voorlichting en bewustwording hoog in haar vaan del voeren, ondanks de kritiek van de „Kuipers". De SNV, zei Zevenber gen, moet meer doen aan de opvang van vrijwilligers om hen warm te maken voor die tweede doelstelling. Dat heeft de film „Retourtje derde wereld" dan tenminste voor de SNV eens te meer duidelijk gemaakt. ikemngen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten BELOOF JE D'R 6£EN STOUTEÖN6EN MEFTfJOOEN? AMDE.es ICpijS jE 'T MlET HOOP' De kaarten van de hogere ni- veau's beloven niet veel goeds. Ze laten er geen twijfel over be staan dat er boven de Oce&an met grote snelheid zeer koude (boven)lucht onderweg is naar de Britse eilanden en onze om geving. De temperatuur op 5000 meter hoogte kan boven de Brit se eilanden inmiddels gedaald zijn tot minus 40 graden (Ierland en Engeland) en minus 43 gra den (Schotland). Dit zijn waar den die goed zijn voor sneeuw niet alleen in de bergen maar ook op de begane grond. Ter oriëntering: normaal óp dit ni veau in januari is voor De Bilt minus 27 graden. Bij waarden van minus 40 en daaromtrent denk je onmiddellijk aan een koude put. Dat is in dit geval niet zo. De hoogtekou wordt met een imponerende vaart, maxi maal 170 kilometer per uur bij Ierland, langs een strakke west- oost-baan aangevoerd. Op 12000 meter hoogte is het tempo 200 tot 250 kilometer per uur. Net als een week geleden zijn de straalstromingen dus nu weer dichter bij ons in de buurt en dit vergroot toch wel de kans op complicaties. Het wordt dus weer even spannend. Hangt er ook dit keer weer een onvoorzie ne en spectaculaire depressie- tint in de lucht? Een aanwijzing hiervoor zou kunnen zijn de door „Bracknell" verwachte de pressiewandeling van het ge bied ten zuiden van IJsland en via het zeegebied ten noorden van Schotland (woensdag) naar Denemarken (donderdag) waar bij hij zich boven de Noordzee opnieuw zal gaan activeren en uitdiepen. (Onder 980 millibar). Dit vergroot de luchtdruktegen stellingen. Wij moeten dan reke nen op een krachtige tot storm achtige wind uit de onpopulaire hoek noordwest met de moge lijkheid van stormgevaar boven zee en langs de kusten. De na tuur zou dus weieens weer in herhalingen kunnen vallen, wanneerde computerpro gnoses goed uitkomen. De koude lucht waarvan sprake was, is afkomstig uit Labrador en Baffin-Land (noordoost-Ca nada), waar het de afgelopen dagen aan de grond plaatselijk minus 40 graden is geweest. Een weergeïnteresseerde uit Zwolle vroeg of het niet-dicht- vriezen van de Oostzee, nu al verscheide jaren achter elkaar, het voorkomen van strenge win ters misschien tegenhoudt. Ant woord: nee. Een strenge winter hangt in eerste aanleg samen met de luchtdrukverdeling en daaruit voortvloeiend de lucht stromingen liefst aanhoudend uit noordoost tot oost. Als de natuur werkelijk wat wil in die winterse richting, bevriest de Oostzee heus wel en bij voldoen de lange kille adem misschien zelfs wel het tegen het PEB- koelwater afgeschermde bin nenwater van Leeuwarden (start Elfstedentocht). De jongens van de Nederlandse vereniging voor Weer- en Sterre- kunde staan voor niets. Eén van hen kreeg het lumineuse idee een regenmeter mee onder de douche te nemen. Wellicht is de onderliggende gedachte ge weest een nieuw Nederlands re cord te boeken en dat is dub bel en dwars gelukt. In 60 secon den was er al 35 millimeter regen opgevangen. Per minuut valt er in uw en mijn douchevertrek vijftig tot honderd millimeter water. Eén met de douche verge lijkbare regen is nergens op de wereld waargenomen. Volgens het blad „Weerspiegel" bleek bij zware regen de neerslagintensi teit en -hoeveelheid duidelijker beïnvloed te zijn door de drup pelgrootte dan door het aantal druppels. Uit Emmen vernam ik nog dat daar op 22 december de forcy- thia bloeide en uit Zwolle (oost zijde) dat daar tijdens de explo sieve koufrontbuien van dins dag 3 januari de temperatuur midden op de dag daalde tot minus 1 graad, waargenomen met een geijkte maximumther mometer in een speciale thermo-meterhut. In het gehele Alpengebied is de situatie goed tot zeer goed voor de wintersport. Boven 900 meter ligt er nu 20 tot 50 centimeter poedersneeuw; in de hogere la gen groeide de sneeuwhoogte aan tot 100 270 centimeter. In de Harz is het nog overwegend gunstig met 10 tot 80 centimeter sneeuw maar het weer wordt er niet fraaier op met bewolking, mist en later wat sneeuw. Enke le sneeuwhoogten: Feldberg 38 centimeter poedersneeuw. Kan- zelwand 120 centimeter poeder sneeuw. Garmisch Partenkir- chen 18 centimeter poeder sneeuw. Braunlage 60 centime ter poedersneeuw. Berchtesga- den 20 centimeter oude sneeuw, Andermatt 72 centimeter, Mür- ren 35 centimeter. Sk. Moritz 26 en Zermatt 32 centimeter. Edde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen regen regen regen licht bew geheel bew half bew geheel bew geheel bew mist motregen onbewolkt geheel bew geheel bew Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas New York TelAviv Tunis half b geheel bew licht bew sneeuwbui teil Üder redactie van Loes Smit imt het goedmoedige smurfen- Ikje echt uit het land „waar de urfenhuisjes staan?" Zo'n vrien- ijk kabouterland, waar iedereen voor elkaar is en alles doet om de ander naar de zin te maken? rgeet het maar. Smurfen zijn in oorspronkelijke verhaal slaven "ten land dat verdacht veel op het - ypte van de farao's lijkt, maar i niet geregeerd door een Egyp- laar, maar door een boosaardige id, een beul, een slavendrijver en i grote hebberd. Een puur anti- Ddse strip dus. onthult M. Kopuit het Nieuwe Israëlietisch Week- E I strip waarin de smurfen in feite itfcoren zijn. dateert van 1969 en Leiet Het Onzalige Land. De Parijse jejtenaar Peyo liet daarin de smur- nog figureren, maar is later ifcrgestapt op verhalen met uit etend smurfen De helden in Het ^zalige Land heten Johan en Pir- piet. hulpvaardige ventjes overi gens en de nobelheid zelve, maar het verhaal is volgens het NIW dui delijk geïnspireerd op de uittocht uit Egypte, hoewel net omgekeerd. De twee ventjes dienen blijkbaar tot vermaak van een goede koning, maar zien geen kans hem op te vrolijken. Evenmin helpt het brouwsel van toverkol Rachel of wie of wat dan ook, tot de man met het kooitje opdraaft. Daarin zit de eerste smurf, ooit door een mense lijk oog aanschouwd. De koning heeft danig plezier in het goedge mutste kereltje en Johan en Pirre- weit kopen hem dus vrij. „Voor twee zilverlingen, de geijkte term die associaties aan verraad op roept." aldus het NIW. De bevrijde smurf kan nu terug naar zijn vader land, Het Onzalige Land. waar de Grote Smurf woont, maar dat land blijkt geterroriseerd te worden door een karikaturaal joods man netje. Monulf. Bijgestaan door zijn vuurspuwende draak Fafnir dwingt het slechte schepsel het smurfenvolkje diamanten te del ven en houdt het behalve de gewo- me smurfen ook de Grote Smurf als gijzelaar gevangen. Monulf bedient zich van een zweep en herkenbare uitroepen als: Baal!, Asmodeel!, Beëlzebub!, die boven zijn hoofd in Hebreeuwse lettertekens worden aangegeven. De goede koning, Johan en Pirre- wiet gaan met de enige vrije smurf op weg naar Het Onzalig Land om het volk uit de macht van de slech te jood te bevrijden. Mèt toverstaf, waarmee ze als Mozes water uit de bodem kunnen slaan. Onderweg krijgen ze eerst nog een plaag of tien te verwerken: een ondoor dringbaar oerwoud, een moeras waarin ze haast verdrinken, duis ternis, plenzende regen, een woes tijn met verzengende zon en alleen zout water, bergen met steile wan den, diepe ravijnen, gletsjers, lawi nes en verblindende sneeuw stormen. NIW-hoofdredacteur Kopuit vroeg Pierre Kartner. de zanger van het smurfenlied, of hij van het stripver haal gehoord had. Dat had hij, maar verder wilde Kartner er niet op ingaan. „Ik zing voor Jan met de Pet. Ik heb geleerd geen uitlatin gen meer te doen die mij kunnen schaden Ik onthou mij van een mening." En bij de Brusselse uitge ver van de strip. Dupuis Zonen, kreeg Kopuit onder meer te horen: „De mensen gaan achter alles wat zien en dat is zo verkeerd." Intussen heeft het succes van Peyo's creatie de smurfen uiteinde lijk bevrijd, want dat succes was de reden, waarom de tekenaar op ver halen met louter en alleen smurfen overstapte. Wel is volgens het NIW de oude geschiedenis met de snode Monulf nog steeds te krijgen, maar hopelijk hebben strips lezende kin deren daar niet zoveel erg in. In een sneltrein tussen Cannes en Ventimiglia sloeg een vrouw een 72- jarige passagier op zijn hoofd en probeerde hem vervolgens zijn por tefeuille te ontfutselen. Ondanks een gapende hoofdwond zag het slachtoffer kans aan de noodrem te trekken en al gauw werd de over- valster gepakt. Het bleek dezelfde Fran^aise te zijn, die een half jaar geleden, gewapend met een pistool, een bank in Cannes trachtte te beroven: het is niet eenvoudig Je onopvallend op de achtergrond te houden als je boven de 250 pond weegt. Een jonge Fransman zal op be schuldiging van moord terecht moeten staan. Hij schoot in een dronken bui zijn 19-jarige vrouw dood. alleen omdat ze zei de taart die hij voor had meegebracht, niet lekker te vinden. STELLETJE i/We&FAHTËer-JES.' MS /AS mWHW MET EEN BCOES VOL MET EGELSTENEN HEB. LAPT /k'OOLL/E GEO TE- SMOET LEVEND VEESPENDEN POOE MOM DPHDtr 6NEME.' Twee van de illustraties uit Het On zalige Land, die bij het verhaal in het Nieuw Israëlietisch Weekblad geplaatst zijn. Boven staat dc ont aarde Monulf de arme smurfjes weer uit te schelden en op te jagen, en onder zit het wakkere tweetal Johan en Pirrewiet (met op de achtergrond de vrijgekochte smurf) zich te ver bijten om Monulf niet meteen aan te vliegen. De Portugezen, vindt Hans Dorre- ptijn, zijn vriendelijk en zachtaar dig, en de honden van de Algarve 'doen in (zacht-) aardigheid niet voor hen onder. „Nog nooit heb ik zoveel leuke lieve honden meegemaakt." schrijft hij in de VPRO-gids „Hart verwarmende non-blaffende hon den. Speciaal één hond staat me nog levendig voor de geest, een zwarte kort haar met gele ogen. Het lieve dier kwam glimlachend op ons af. de fcop iets naar beneden gericht, zodat hij op een Jan Blaaser-achtige ma nier onder zijn bovenste oogleden doorkeek. Zulke aardige, niet-agres- sieve, niet bezitterige, niet lawaaiige honden had ik nog nooit meege maakt. Zwerfhonden met meer be schaving in hun pink dan al die zenuwachtige villabewakers in Ne derland In hun hele bast." Een op vallend verschil met de honden die daar permanent gevestigde Britten, Duitsers en Nederlanders van thuis hebben meegenomen, vindt hij. Dat zijn de enige honden ln de hele Al- garve, die als razenden tegen elke voorbijganger tekeer gaan. Een kleine tachtigduizend gulden heeft het gemeentebestuur van Li verpool klaarliggen om er een standbeeld in het centrum van de stad mee op te richten voor de Beatles, alle vier afkomstig uit en met hun carrière begonnen in Li verpool. Of de beroemdheden er zelf blij mee zijn? Ex-Beatle Paul McCartney in elk geval niet. Vol gens Televlzier heeft hij al laten weten dat al dat geld beter voor een goed doel gebruikt kan worden. En op de mededeling dat het bedrag één en al goede gaven van de Beat- le-fans Is, moet hij gezegd hebben: „Die zijn niet goed snik." Ooit over je nek gegaan van ellende door de stank van een bunzing? Mogelijk is dat binnenkort in heel Amerika te ruiken want ene Paul Leblond heeft de stank verwerkt tot een wapen tegen aanranders. Het luchtje zit ln een capsule die je zo met je nagel stukmaakt, en het stinkt zo verschrikkelijk dat geen aanrander er langer dan een paar seconden tegenop kan. Een specia le deodorant, die de stinkende vrouw zelf weer verlost van haar oneigenlijke geurtjes, wordt bij deze „rapel" geleverd (samentrek king van rape aanranding, en to repel afslaan); al met al kost het afweergeschut goed vijftien gul den. Wat een vrouw moet doen als haar aanrander zelf een busje bun zing-deodorant bij zich heeft, ver meldt de geschiedenis niet, maar de politie van Los Angeles kan daar misschien iets zinnigs over zeggen. Daar hebben ze er al ervaring mee opgedaan, toen Leblond zijn wapen kwam demonstreren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5