Serie over media voor klein publiek Geen inmenging inzake 'Den Haag vandaag' Dagsluiting met Paulus ,,De schrijvende minderheid" Oud-verzet ziet af van kort geding Bassie en Adriaan Zeeland-Suite van Leo Cuypers NOS-voorzitter in brief aan Kamerlid I6 DINSDAG 10 JANUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE TVCOMM ENTAAR Het zal u opvallen, dat men bij de NCRV al enige tijd experimenteert met andere vormen voor wat sinds de radio-traditie de „dagsluiting" wordt genoemd Vormen die. meer dan het statische beeld, overeenstemmen met het karakter van het medium televisie Met een variant op een oude uitspraak alles woelt hier om verandering, en dat geldt zeker voor het buisgebeuren. Kijkers die de voorkeur geven aan een korte preek of meditatie tot besluit van een tv uitzending, zullen in hoofdzaak „kerkmensen" zijn. Andersdenkenden en zij vormen de meerderheid van het buisvolk willen nog weieens afhaken wanneer zij worden toegesproken door een dagsluiter die een taal en begrippen hanteert waarmee zij niet vertrouwd zijn De experimenten van de NCRV zou je pogingen kunnen noemen om ook deze mensen aan het einde van 3 door Ton Hydra een uitzendavond te bereiken met hetgeen behoort tot de basis van de christelijke levensovertuiging. Na de programma's van ds. Ype Schaaf kunnen de kijkers aantsaande donderdag kennis maken met een voortgaande poging onder de titel „Groeten van Paulus". Sipke van de Land. Jaap van den Hurk. Barend Brinkman en het film- en geluidduo Jan en Rita Huyskens hebben de route gevolgd die de apostel Paulus volgt voor zijn tweede grote zendingsreis Op de tocht langs de plaatsen waar de eerste Europese christengemeenten werden gesticht, ontstond die andere vorm voor het afsluiten vande NCRV-uitzendingen Onder de inruk van wat hij zag en beleefde in Filippi, de oudste pleisterplaats van het christendom in Europa las Sipke van der Lans fragmenten uit de brief die Paulus schreef aan de gemeente waardoor hij een bijzondere genegenheid koesterde, hij herhaalde het voor de camera's en daarmee was de vorm gevonden. Geen moraliserende verbindingen gelegd tussen verleden en heden, geen theologische verhandelng. maar alleen het bijbelwoord laten spreken waardoor het in eerste Instantie werd geschreven. Gistermorgen heb ik vier delen kunnen bekijken. Ze zijn zo goed uitgevallen, dat elk programma wat mij betreft best drie maal zo lang had mogen worden. In de veelal bijzonder mooie camerabeelden ontdek Je namelijk tientallen facetten waarover je graag meer cultuur-historische bijzonderheden zou willen vernemen. Sipke van der Land vertelde mij dat hij en zijn teamgenoten op hun fascinerende reis voortdurend datzelfde verlangen hadden, maar zich bewust beperkingen hebben opgelegd. Eén van de overwegingen was dat de programma's dan veel meer vooronderzoek zouden hebben gevergd en voor een groot aantal kijkers te moeilijk hadden kunnen worden. Bovendien zou met een dergelijke bredere opzet de centrale bedoeling in de verdrukking kunnen komen. Ik heb daarvoor alle begrip, temeer omdat voor mijn gevoel juist door de beperking een vorm is ontstaan die een goede kans maakt om een groot publiek aan te spreken. Bij de sporen van Griekse, Romeinse en Byzantijnse beschaving vertelt Van der Land op enthousiaste wijze voldoende bijzonderheden om de kijkers te interesseren voor de figuur van Paulus. zijn missie en de tijd waarin hij zijn zijn reizen maakte. De toepasselijke bijbelpassages kunnen daardoor voor de één beter toegankelijk worden en voor de meer ingewijde sterker gaan spreken. Na de tocht langs Filippi, Thessalonica, Athene, Corinthe, Efeze en Rome, volgt het NCRV-productieteam de apostel Johannes onder andere op het eiland Patmos en in Smirna, Pergamum en Laodicea. HILVERSUM (ANP) De NOS-radio geeft in de komende maanden in een serie van acht programma's een beeld var blaadjes of kranten met een kleine oplage, bestemd voor eer klein publiek. Vandaar de titel „De schrijvende minderheid". De eerste aflevering van deze serie overmorgen gaat over de wijze, waar op bejaarden van het „Huis in de duinen" in Zandvoort een huisblad „De Golfslag" volschrijven. „Datge ne. waarover wordt geschreven in deze kleine blaadjes, vertegenwoor digt overigens vaak meer dan alleen dat dorp. alleen die vereniging of. zoals in de eerste aflevering alleen dat bejaardentehuis", zo zegt samen steller Michiel Malser In „De Golfslag" bijvoorbeeld staan behalve de gewone nieuwtjes van alledag ook artikelen over het opna- mebcleid van bejaarden in tehuizen. Door een nieuwe regeling van CRM. waarbij de tehuizen weinig meer te zeggen zouden hebben over wie er wordt opgenomen, komen veel men sen in het bejaardenhuis terecht, die er volgens „De Golfslag" niet thuis horen. Die situatie heeft er bij het „Huis in de duinen" toe geleid, dat meer dan de helft van de bewoners bijna dement of hulpbehoevend is. Het gevolg Is, dat de nog gezonde mensen niet erg gestimuleerd wor den tot activiteiten Voor „De Golf slag" betekent dit: drijven op enkele bewoners, die het blad volschrijven. (Hilversum 2-09.00 uur). UTRECHT (ANP) De vier organi saties van ex-verzetsstrijders in ons land die een kort geding aanspanden tegen de Journalist Ischa Meijer heb ben dit nu definitief ingetrokken. Zij besloten hiertoe omdat Ischa Meijer inmiddels de uitlatingen over het voormalig verzet die hij deed in een gesproken column voor de VPRO- radio op 11 november heeft ingetrok ken en zijn excuses heeft aange boden. De TROS komt vanavond met een nieuwe jeugdserie van de twee komieken Bassie en Adri aan op de proppen. Bassie speelt de uiterst domme clown, terwijl Adriaan alles wat hij doet weer moet goedmaken. Speciaal vandaag Leo Cuypers Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - Vanavond brengt de NOS de Zeeland-Suite van Leo Cuypers op het scherm (Ned. 121 55). De eerste uitvoering van dit nieuwe werk vond van de zomer plaats In de provincie Zeeland Een septet onder leiding van de compo nist trok vier dagen lang ln de pro vincie rond om de muziek te spelen op plaatsen die de componist had gekozen Tot de uitvoerenden behoren Wil lem Breuker (saxofoon). Leo Cuy pers (piano). Bob Driessen (saxo foon). Martin van Duynhoven (slag werk i. Arjen Gorter (bas). Willem van Manen (trombone). Harry Miller (bas). Leo Cuypers Is een van degenen, die m Nederland actuele geïmproviseer de muziek maken. Daarmee wordt bedoeld, dat de musici zich niet al leen door jazz. maar ook door ande re soorten muziek uit hun dagelijkse omgeving laten beïnvloeden. Het element improvisatie is afkomstig uit de jazz. HILVERSUM (ANP) De voorzitter van de NOS, mr. E. Jur- gens, wijst de inmenging van het WD-Tweede-Kamerlid Keja in de plannen met „Den Haag vandaag" af. In een brief aan de heer Keja, die onlangs in een reactie zijn verontrus ting had getoond over die plannen met „Den Haag vandaag", schrijft mr. Jurgens, dat het Kamerlid blijk baar noch door de krantenpubllka- ties noch door de Haagse NOS-me- dewerkers een juist inzicht in de werkelijke situatie heeft gekregen. .Jk vind het jammer, dat uw belang stelling voor de NOS zich heeft ge concretiseerd in een poging u te mengen in het interne beleid van de zendgemachtigde NOS. Ik acht dat niet aanvaardbaar en niet verstan dig". aldus de voorzitter van de NOS. Hij wijst er voorts op, dat de omroep wet aan de zendgemachtigden auto nomie verschafte en dat een volks vertegenwoordiger zich naar zijn me ning in het algemeen tegenover het interne beleid van zendgemachtig den dan ook beter terughoudend kan opstellen. Mr. Jurgens stelt ook dat het te ver gaat wanneer een Kamerlid naast belangstelling te tonen voor de inter ne bedrijfsorganisatie ook nog een oordeel uitspreekt over de wijze, waarop de redactie van het NOS- joumaal de richtlijnen van de pro grammaraad van de NOS tot uitvoe ring brengt. „Uw oordeel lijkt mij iets te makke lijk gegeven en u wekt bovendien de indruk de integriteit van de redactie in twijfel te trekken. Uw kritiek wordt daarmee onbillijk, reden om haar van de hand te wijzen", aldus mr. Jurgens. Jurgens vraagt tenslotte een „uiting van ironie" te mogen maken. Hij zegt dan verheugd te zijn, dat de WD- fractie zich ontpopt als een „fan" van „Den Haag vandaag" terwijl die fractie in de afgelopen jaren uitnodi gingen van de NOS om over geuite heftige kritiek te komen praten niet heeft aanvaard. Met de nieuwe jeugdserie De avonturen van Bassie en Adri aan start de TROS een nieuwe kinderserie over een clown en een acrobaat Ned. 2 19.04 Kennies Mill heten de tehui zen voor weeskinderen in de Chinese wereldstad Hong Kong. De Nederlander Jan Kleijn staat daar aan het hoofd. Meindert Leerling bezocht hem Ned. 1/20.10 Met Oklahoma Crude zendt de TROS een speelfilm uit 1973 uit Ned. 2 I 20.25 Nader Bekeken, de actuali teitenrubriek van de EO, komt met een eigen reportage van de stemming onder de bewoners van de joodse nederzettingen aan de westelijke jordaanoever; en met een bijdrage over het buurtbusvervoer; ten slotte is er de vraag of de overheid voldoen de aandacht geeft aan de TBC- bestrijding. Aanleiding is de. tbc-explosie in het Drentse Hol- landsche Veld Ned. 1 21.00 Aktua van de TROS zal gaan over de zeehondenactie in Pie- terburen (Gr.), over vrijlating van 10.000 politieke gevangenen in Indonesië; over de kneuzen- vlucht van wintersporters en over het gesprek tussen cardio loog Meiier en voedingsdeskun dige dr. Hermes Ned. 2 22.15 De Letter M, wekelijks pro gramma van de KRO, zal het hebben over de wijkagent Hilv. 2 9.00 Spreekuur zal gaan over het geheugen, wanneer Fons Disch praat met dr. O. Wolthuis Hilv. 2 16.03 Radio vandaag HILVERSUM I (298 m en FM-k*na1ei». AVRO 7 00 Nieuw* 7 02 (Sl AVRO klok f7 30 Nieuw* 7 41 Radiojournaal). 8.30 Nieuw* 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 8 45 De Groenteman. 8 50 Morgen- vtijdtnjc 9 00 (S> Spaanse gitaarmuziek 9 15 Open School 10 00 Radio Lawaaipapegaai. 10 10 Arbeidsvitaminen Verzoekplatenpro- gramma (10 30 Nieuws. 10.33 Radiojour naal I II 30 Rondom twaalf 12 26 Mcdede- Imgen voor land- en tuinbouw. 1230 Nieuws 1241 Radiojournaal 1255 Europa van morgen 13 10 (S) Pianomuziek. 13 25 Beursplein 5 13 30 'n Middagje AVRO Gevarieerd programma 17 00 Voor ons ge maakt (door ons gekraakt...) kinderpro gramma OVERHEIDSVOORLICHTING 17 30 Kinderboeken over de Nederlandse Antillen 17.30 Nieuws. 17.32 Radiojournaal. 17 50 Toppers van toen P P 1818 Uitzen ding van het CDA 18 30 Nieuws. AVRO: 18.41 Per Saldo. 19.00 De stem van een roepende in de woestijn. Gesprek. NOS 19 15 (S) Accoord Kroniek van amateuristi sche muziekbeoefening AVRO: 20 00 (S) AVRO Totaal Theater (22 30 Nieuws. 22 40 RadiojournaalNOS. 23-55-24 00 Nieuws HILVERSUM U (402 m en FM-kanalen>. KRO 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Het levende Woord. 8.25 Badinerie 7 54 Overweging. 8.00 Nieuws. 8 11 Echo. 8 30 Aubade 9.00 De letter M. (9 30 Scheep spraat 9 35-9.40 Waterstanden.) 10.30 Ik sta hier niet voor de banken te praten (11 00 Nieuws.) 11.30 Ouder worden we allemaal. 12.00 In de Boerderij' OVERHEIDS VOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw KRO 13 00 Nieuws. 13.11 Echo magazine. 13 40 Waar is de Meester? 14.00 Lange vingers. 15.00 De avonturen van Ana- tol. 15 20 In de wachtkamer 16 00 Nieuws 16.03 Spreekuur NOS 17 00 Het zal mijn tijd wel duren 17.20 (S) Eurohght 17 40 Tambu 17 55 Mededelingen 18.00 Nieuws. KRO 18.11 Echo 18 30 (S) Op vleugels 18 50 Verkenning. 19 00 Kerk in meervoud. 19.30 (S) Zin in muziek. 20.00 Nieuws. 20 05 Over weging 20.15 (S) Klassieke en moderne mu ziek. 21.30 (S) Spektakel 1977-1978 NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). VARA: (7 00- 800 Actualiteiten via Dingen van de dag.) 7 02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op TV vandaag 19.04 C.O.: WndkracM 16 1930 Connolan s LucMkamaten. Mm 2Q.10 RenrtesMl 20 29 VanUwk* 2100 Mi 21 35 NOS: Journaal 21.50 Kortweg 21.55 Zeetand-Suite. 19 04 TROS Oe avonturen van Basale en Adriaan. kinderserie '930 In Londen staat een huls, comedy-ee< 20 00 NOS Journaal 2025 TROS Oklahoma Crude, speelfilm 2215 Aktua TV 23 05 NOS Journaal 1274: Zo, dét weten we dus: .smid- je Verholen ging NIET naar de Oost. Maar thuis, in zijn eigen vertrouwde smidse te Rijkhuyzen was hij óók niet, want hij verkeerde op dit ogen blik op zeer mysterieuze wijze in een héél andere eeuw In elk geval wekte zijn afwezigheid de achter docht op van de kranige politieman Eelco Eelkema. Deze deed zijn ron de door het dorp en vond de smidse wagenwijd open, terwijl er niemand aanwezig scheen en er een geheim zinnige, doodse stilte hing „Da's raar," vond Eelco. „Anders klinkt hier al tied het vrolijke klopp'n en hamer'n van stukk'n staalEn anders kun je hier al- tied het siss'n hoor'n van roodgloei- 'nde smeedwerk'n, die ze onderdom- pel'n in de waterbak Maar nou hoor ik alleen een spookachtige stil te Hoe de geoefende politie man in staat was een „stilte" te „horen", daar brak hij zich het hoofd niet over. Eelco wist namelijk héél goed wat hem in zulke gevallen te doen stond en daarom maakte hij een deskundig rapport op. Nog die zelfde middag bood hij het burge meester van Muizenis aan. „Het zou me niks verbaaz'n as hier de Ge£dc heimzinnige Dienst weer achteizatp burgemeester," legde Eelco ultioe „Verhool'n is gister'navond eeij d; kuiertje gaan maak'n in het Rijk- huyzer Bos. D'r benn'n verschill'nde. - getuig'n die dat kenn'n bevestig'n: J Daarna is er eev'nwel geen spoot* meer van hem gezien." „Gunst gunst nog-es-an-toe," zuchte burgeer meester van Muizenis. „Met die Ver holen is er ook altijd wót. Ik zou zo|D] zeggen: je moest dan maar 'es wat in^ het Rijkhuyzer Bos gaan rondspeu-ft ren, Eelco fet FERD'NAND verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) VARA'zoekplaatje. 14 30 (S) Spits- becld. 16 03 LP-Top-30 en Tip-LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde NOS. 18.03 De vacature bank 18.10 (S) NOS-maal. VARA 19.02 (S) Poprekonstruktie 20 02 (S) Nashville. 21.02 (S) Popdonder 23.02 (S) Wachten op mid dernacht met Herman Stok. 0.02 (S) Nacht- drie-draai. 2.02 (S) Peter Holland. 5.02-7.00 (S> Truck. HILVERSUM IV (FM-kanalen). TROS: 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Capriccio. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Als reizigers onderweg. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo. 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13 30 (S) Koren-Korpsen 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om de kunst. 14.30 (S) Guitariteiten. 15.00-17.00 (S) Belcantorium. „En hoeveel mensen zullen dat gelo ven, denk Je?" „Dat weet ik niet." Haar donkere wenkbrauwen gingen omhoog. „De twaalf juryleden? Dat betwijfel ik, weet je." Hij betwijfelde dat ook. Beschuldi ging bedreiging afpersing die woeste scène in de kerk en dan William Jackson met zijn gezicht naar beneden in een ondiepe plas dood wat hem zo ontzettend goed van pas kwam. Hij staarde haar aan en zei: „Het is niet waar." Zij had naar hem toe geleund geze ten over de hoek van de tafel. Zij ging nu rechtop zitten, leunde ach terover tegen de rug van de rechte stoel en vouwde haar handen samen op haar knie. „Kon ik je maar geloven zei zij. Hij herhaalde wat hij al eerder ge zegd had. „Het is niet waar." Zij begon langzaam en bedaard de kapotte rechterhandschoen uit te trekken; zij keek hem nu niet meer aan, maar keek neer op haar hand die langzaam te voorschijn kwam. Een lelijke, benige hand, niet erg goed onderhouden, de nagels aan de bovenkant recht afgeknipt gelige, bloedeloze nagels. Toen zij de hand schoen uitgetrokken had legde zij die voorzichtig op het collecteboek je en zei: „Wij kennen elkaar nu al een hele tijd. Men heeft zijn verplichtingen tegenover de gemeenschap, maar men heeft ook plichten tegenover vrienden. Als ik nu kon geloven dat William Jacksons dood een ongeluk was Zij sprak deze woorden langzaam, bijna slepend uit. „Hoe kan ik je dat nu doen geloven? Ik heb hem helemaal niet aange raakt!" „Als ik dèt kon geloven, zou ik het misschien niet als mijn plicht be schouwen naar de politie te gaan. Misschien, zei ik." „Mildred!" „Je hebt hem niet vermoord?" „Nee nee!" „Je bent hem niet gevolgd naar de oversteek en je hebt hem er niet in geduwd?" Hij kon haast geen woord meer uit brengen, schudde zijn hoofd, terwijl hij zoch naar woorden die haar kon den overtuigen, haar van haar voor nemen afbrengen. Hij kon maar een paar simpele woorden vinden. „Ik heb hem helemaal niet aange raakt. Hij is weggegaan toen heb ik mijn muziekboeken opgeborgen en ben ik ook weggegaan. Ik heb hem helemaal niet aangeraakt" Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen Na een martelend stilzwijgen zei zij: „Nou, ik geloof je. Ik denk niet dat iemand anders dat zou doen, maar alles in overweging genomen geloof ik je wel. Maar als ik mijn mond houd neem ik een behoorlijk risico. Dat begrijp je zeker wel." „Niemand komt dat ooit te weten." „Dat hoop ik ook niet, maar de kans bestaat. Ik heb tegen de mensen op de naaikrans gezegd dat ik even de kerk in zou lopen om het met jou over de muziek te hebben. Er is een kans dat iemand William Jackson heeft gezien óf toen hij de kerk in ging óf toen hij er uit kwam." Hij zei: „Het was donker." „Ja. het was donker. Maar er blijft een risico. Ik ben niet geneigd dat licht op te nemen. Als ik dat voor Jou doe, vind ik dat jij wel iets voor mij mag doen." In zijn opluchting kon hij alleen maar stamelen: „Ja ja wat je maar wilt." Haar stem klonk zelfverzekerd en zakelijk toen zij antwoordde: „Toen hij stierf was je broer Jona than ons een flinke som gelc£~" schuldig." fj „Jonathan!" „Het is je toch bekend dat hij de^ gewoonte had schulden te maken.". „Maar James heeft ze betaald alles afgedaan." „Maar deze niet. Zie je, hij had mij gewaarschuwd Jonathan geen geld te lenen. Ik had niet naar zijn raad geluisterd." Arnold ging recht overeind zittea Twee feiten stonden hem vast voof ogen. James had beslist alle schulden van Jonathan betaald. Tot de laatste cent toe. Hem bleef geen andere keus dan deze vermeende schuld aan Mildred Blake te betalen. Als hij wilde dat zij haar mond hield. In feite had hij de ene afperser geruild voor een andere, en wel één van een veel formidabelei formaat. Hoofdstuk 12 Het gerechtelijk vooronderzoek wa^ formeel en kort van duur, en dö- uitspraak luidde: „Dood door ongel val." Dominee Ball leidde de begra® fenis, en de weduwe huilde bij heil graf, gekleed ln het oude zwarte mantelpakje dat vroeger Juffrou^ Lucy Waynes beste op een na wajg geweest. F Wordt vervolgi Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker. 2. huis dier, 3. kolfhamer, 4. voorbijganger, 5. glijdend (muz.), 6. koppig, 7. hele droge wind op de W. Afrika kust, 8. plezierreiziger. 9. schildpad. 10. ver keerd. 11. medeklinker. Bij juiste Invulling leest men verticaal 1 het zelfde als horizontaal 6. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. slap. 4. eest, 7. rio, 8. eend, 10. os, 12. nier, 14. omen. 16. iets. 18. ieme, 20. Ne., 21. Ares, 23. rot, 25. lire, 27. taks, 29 Ate, 30. edel. 32. si. 34 rapé. 36. gaar. 38. last. 40. eren. 42. Ta., 43. oele, 45. nis. 47. lila. 48. maat. Vert. 1. sl, 2. lont, 3. pee. 4. en, 5. T lr 1) i n. U F 7 l 9 b 10 II Edom. 6. toe. 7. rein. 9. Erie. 13. Isar. 15. merk. 17. eelt, 1 22. reep, 24. Ossa, 26. iers. 5 29. aalt. 31. deel. 33. iris. 35. i anna, 39. aal, 41. rem, 44. e.a

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4