amro bank I) Albeda positief over vakbondseis 'Door betere kennis ziekten voorkomen' O /o O/o Prijsstijging vorig jaar aanzienlijk verminderd [ogelijk geen erde man' p defensie O/4/0 'eel bezwaren tegen ardere eisen aan spirant omroepen Regering gaat arbeidsplaatsen-overeenkomsten mogelijk financieel steunen Vrouw blijkt vermoord te zijn Man bekent vijftien berovingen in liften Lijk jonge vrouw in Haarlemmermeer Surinamer van dansavond geweerd Van 8,3 procent in '76 naar 5,4 in '77 Tentoonstelling Horecava over voedingsprobleem Rita ïïr _2NSI IDAG 10 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet onze parlementsredactie N HAAG Het conflict tussen tister van defensie Kruisinga en WD over de benoeming van een jtssecretaris heeft zich gisteren jer toegespitst. politiek Den Haag wordt nu ver- iht dat de WD voorlopig in het tel geen staatssecretaris meer i Defensie zal leveren. Zowel bij VVD als in het CDA wordt het r onbepaalde tijd openhouden I de vacature zo langzamerhand enig overgebleven oplossing ge- Verwacht wordt overigens niet I het conflict gevaar kan opleve- voor het voortbestaan van het prille kabinet-Van Agt als iel. controverse spitste zich gisteren I eens toe doordat WD-fractie- fczitter Rietkerk een verklaring jaf waarin hij onverkort vast- idt aan de kandidatuur van het D-Tweede Kamerlid Ploeg de ididaat die nu al twee weken door c (isinga op verschillende gronder i rdt geweigerd, ie et acceptabel c jtkerk meent dat Kruisinga de D onacceptabele voorstellen tft voorgelegd. Het voordragen I een vrouw, ,,ter wille van het uw zijn", acht de WD onjuist, t een staatssecretaris geen mili- re achtergrond zou mogen hebben dt men onjuist, en Rietkerk wijst Dok op dat de andere staatssecre- is, de CDA-er Van Lent, evenzeer het militaire apparaat afkomstig (rendien vindt Rietkerk dat minis- Kruisinga het takenpakket van WD-staatssecretaris te veel wil kleden. Rietkerk blijft vinden dat staatssecretaris net als bij de (deling in het kabinet-Den Uyl [materieel onderzijn beheer moet jjgen. Kruisinga wil dat echter zelf in. en aan de WD-staatssecreta- de taken militair straf- en tucht- Iht en maatschappelijke accepta- van de krijgsmacht geven. Dat (dt Rietkerk veel te weinig. ider deze voorwaarden wordt het WD wel heel erg moeilijk ge- ikt om een staatssecretaris voor ïnsie te leveren." aldus mr. Riet- Over de kandidatuur-Ploeg: VVD acht het haar plicht om Dr deze post een bekwame en des- hdige kandidaat voor te dragen, acht de bezwaren tegen de kandi- tuur van de heer Ploeg niet gefun- frd." intjes verontwaardigd ■ior de verklaring van Rietkerk ?ek definitief dat het gesprek van Jrige week donderdag tussen pre- _er Van Agt. minister Kruisinga en fractievoorzitters Rietkerk en bitjes (CDA) geen enkel resultaat kft opgeleverd. De laatste heeft h overigens steeds buiten de in- udelijke kant van het conflict ge- liden, en geen oordeel uitgespro- n over de kwaliteiten van de heer beg. In een bemiddelingspoging |i Aantjes nog hebben voorgesteld i mevrouw Haars (nu staatssecre- •is op Justitie) te vragen naar De- isie te gaan. waardoor de VVD een latssecretaris voor Justitie zou >eten leveren. Dat voorstel zou liter door minister Kruisinga zijn i |ewezen. j. Aantjes toonde zich gisteren ove- ens verontwaardigd over het feit t minister Kruisinga in het week- Ide naar buiten bracht dat „ver- Billende CDA-politicihet met reens zijn. Volgens Aantjes gaat hier om de CDA-Kamerleden 'vrouw Van Leeuwen (voorzitter Ictiecommissie Defensie) en J. de Ier (haar mogelijke opvolger in die bctie). Aantjes vindt dat bij de hoeming van staatssecretarissen chts de fractievoorzitters betrok- n dienen te zijn. en dat niet achter m om met de meningen van ande- a gewerkt moet worden. Hoge rente! De Amro Kapitaalmarktrenterekening. De Amro Kapitaalmarktrenterekening: voor rentebewuste spaarders en beleggers. Gedu rende de gehele looptijd van 5 jaar bent u verzekerd van een hoge actuele rente. Het rentepercentage is gekoppeld aan het gemid delde rendement van staatsleningen met een resterende looptijd van 3 tot 8 jaar, dat wordt gepubliceerd door het C B S. Dit rendement zal maandelijks worden bijgesteld en wordt verhoogd met een opslag van 0,5%. Voor de maand januari is het percentage: U.OoO/ De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7%. 3 jaar: 7'/4%, £=*>r\ 4 jaar: 7%%, 5 jaar: OU/ Informeer bij een van onze 830 kantoren De Amro Vaste Looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente De minimum storting is f 100,-. Het rentepercentage staat gedurende de hele looptijd van de storting ge garandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitge keerd en kan vrij worden opgenomen De rentepercentages: 2 jaar 7'/4%, 3 jaar: 7'/2%, 4 jaar: 7%%, 5 jaar: 8% 4 i f\i 6 jaar IJl/ U/ bn onze parlementsredactie EN HAAG Een meerderheid In de Eerste Kamer heeft grote (zwaren tegen de in de Tweede amer, tijdens de behandeling van 1 nieuwe omroepwet, aangenomen lotie De Boer, die het nieuwe aspi- pt omroepen moeilijker wil maken In totnogtoe om definitieve zend- |d voor radio en tv te bemachtigen. ilgens deze motie kunnen nieuwe nroepen naast de vereiste getals- iteria alleen toegelaten worden als voorzien in een behoefte die nog et door de bestaande omroepen dekt wordt. et name de WD-fractie en ook de van de heer De Boer i de senaat, de CDA-fractie, vindt It maar uiterst moeilijk om voor ïze nieuwe toetsing objectieve aatstaven te vinden. Ook de vdA-fractie heeft daar haar twij- Is over. Is men deze eis werkelijk aan nieu- t omroepen wil stellen moeten ze ik om de twee jaar aan de bestaan- gesteld worden, aldus de CDA- Het zou dan wel eens kun- zijn dat de identiteit van som- ige bestaande omroepen geheel frschoven is. zodat weer aan een euwe omroep met officieel grondslag behoefte is, al- het CDA Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) staat positief tegenover de vakbondseis inzake arbeidsplaatsen-overeenkomsten. Dr Albeda noemde dit gisteren een creatieve ontwikkeling. Hij acht het denkbaar dat de regering financiële steun biedt om dit soort overeenkomsten te helpen uitvoeren. De vakbeweging heeft gisteren om een dergelijke steun gevraagd bij de regering. Een delegatie uit het kabinet voerde gistermiddag overleg met de leiders van vakbeweging en ondernemers. Minister-President Van Agt zou de zaak leiden, maar hij was ziek gewor den en moest het bed houden. Minis ter Albeda zat het overleg nu voor Namens het kabinet waren voorts aanwezig minister Andriessen van financiën, en minister Van Aardenne en staatssecretaris Hazekamp, bei den van economische zaken. FNV Het sluiten van een arbeidsplaatsen overeenkomst (APO) is met name van de kant van de FNV-bonden een harde eis voor de lopende cao-onder handelingen, samen met de eis tot behoud van automatische prijscom pensatie. Over deze tweede eis wor den geen moeilijkheden met de werkgevers meer verwacht. De eis inzake de APO's ligt echter moeilij ker. De werkgevers willen niet dat zij gedwongen worden te garanderen dat een bepaald af te spreken aantal arbeidsplaatsen in het bedrijf zal worden gehandhaafd. Ontslagen of inkrimping zou dan onmogelijk worden. Minister Albeda noemde het giste ren creatief dat het cao-overleg niet wordt beperkt tot lonen en arbeids voorwaarden, maar dat de sociale partners (werkgevers, vakbeweging) zelf het arbeidsbeleid willen voeren. Een bezwaar zou zijn als er een te strakke regeling optreedt doordat ontslagen onmogelijk zijn. Afspra ken over overleg bij ontslagen en over het aanpakken van de verdeling van het werk zijn echter positieve mogelijkheden. Ik vind dit persoon lijk een interessante ontwikkeling. Het past ook in mijn visie van de overleg-economie, aldus minister Albeda. Steun De minister kon zich nog niet uitvoe rig uitlaten over een eventuele finan ciële steun van de regering voor APO's. Dat hangt af van de concrete inhoud van de nieuwe overeenkom sten. en van de hoogte van de ge wenste steunbedragen Vakbonden en werkgevers moeten het eerst zelf maar eens worden over concrete overeenkomsten, waarna zij geza menlijk bij de regering kunnen aan kloppen om te zien of die nog iets voor hen kan doen. Grote delen van wat inzake APO's op de onderhande lingstafel ligt. ligt dicht bij het ar beidsmarktbeleid dat de regering wil voeren. Daarom zijn er wel aankno pingspunten voor de regering om eventueel financiële steun te bieden, aldus Albeda. Bij steunverlening ten behoeve van APO's zou het kabinet gebruik kun nen maken van de 500 miljoen gul den uit het steunprogram van 2.5 miljard, dat het vorige kabinet in het najaar op stapel heeft gezet om de economie te stimuleren. Dat halve miljard heeft namelijk nog geen be stemming. Het vorige kabinet wilde dat aan het nieuwe kabinet over laten. De gezamenlijke werkgevers heb ben in oktober al een plan ingediend voor besteding van deze 500 miljoen gulden. Het kabinet-Den Uyl wilde daar toen niet op ingaan. Dit plan houdt in dat de regering het bedrag in eerste instantie zou verdubbelen tot een miljard, en met dit geld één procent van de prijscompensatie in de cao-lonen zou vergoeden aan de werkgevers. De lonen zouden dan zoveel minder hard stijgen, en daar mee tegelijk de sociale uitkeringen en de salarissen van ambtenaren, dat de regering aan het eind van het jaar alweer een half miljard gulden heeft terugverdiend aan lagere uit gaven voor salarissen en uitkerin gen. Uiteindelijk zou dan de rege ring toch slechts de oorspronkelijk beschikbaar gestelde eerste 500 mil joen gulden kwijt zijn. Twijfels Oud-minister Duisenberg van finan ciën had in het najaar enige twijfels over de rekensom van de werkge vers. Bovendien vond hij het ook al onvoldoende verantwoord dat het Rijk die tweede 500 miljoen een jaar lang zou moeten voorschieten. Het tekort van de overheid is ook zonder dat al riskant hoog. vond Duisen berg. Werkgeversvoorzitter Van Veen heeft het werkgeversplan gisteren opnieuw onder de aandacht van het kabinet gebracht. Een nieuw argu ment ten gunste van dit plan is, volgens Van Veen, de vakbondseis om ook prijscompensatie te ontvan gen voor de verhoging van de btw op aardgas per 1 juli. In regeringsstuk ken is er tot nu toe steeds van uitge gaan dat voor deze btw-verhoging geen compensatie wordt gegeven. Inwilliging van de vakbondseis be tekent volgens Van Veen dat er meer loonsverhoging wordt gegeven dan nodig om de ..modale werkne mer" (ongeveer 28.000 gulden bruto) er niet in koopkracht op achteruit te laten gaan, De vakbeweging heeft steeds gezegd, niet meer te willen vragen dan deze handhaving van koopkracht. Minister Albeda verklaarde dat hij het driehoeksoverleg van regering, vakbeweging en werkgevers een blijvend karakter wil geven. ..De re gering kan geen beleid maken zon der voeling met het georganiseerd bedrijfsleven," aldus Albeda. In zijn visie kan een regering ook geen ei gengemaakt beleid uitvoeren wan neer zij daarin wordt tegengewerkt door het georganiseerde bedrijfsle ven. In het verleden vond er vaak driehoeksoverleg plaats, maar al leen wanneer daar bepaalde aanlei dingen toe waren. Albeda wil nu een regelmatig periodiek overleg. Ook Van Veen heeft namens de werkge vers hierop aangedrongen. De vak beweging heeft niet openlijk positief gereageerd op het voorstel van Albeda. UTRECHT (ANP) De op 7 decem ber doodgevonden 52-jarige Utrecht se Cornelia van Ee blijkt te zijn vermoord. Aanvankelijk hield de Utrechtse politie het op zelfmoord. Maar bij het nader aan de tand voe len van de 32-jarige kantoorbedien de H. P L. W. die zich haar pleegzoon noemde, gaf deze zulke tegenstrijdi ge verklaringen dat de recherche hem op verdenking van moord heeft aangehouden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de Bijlmer is een 19-jarige man aangehouden die heeft bekend dat hij ongeveer 15 keer mensen beroofd heeft in liften van flats. Zijn slachtoffers waren meestal vrouwen, met wie hij de lift inging. Tussen twee etages zette hij dan de lift stil en bedreigde hij ze met een mes. Verder heeft hij be kend vele winkeldiefstallen te heb ben gepleegd. Hij verklaarde dit al les gedaan te hebben om heroïne te kunnen betalen. HAARLEMMERMEER (ANP) - Onder een viaduct van rijksweg 9. Haarlem-Amstelveen is gisteren het lijk van een vrouw gevonden. Het meisje is waarschijnlijk vermoord. Volgens de politie in de Haarlem mermeer heeft sectie uitgewezen dat het meisje gewurgd is. De identi teit van het slachtoffer is nog niet bekend De sectie van patholoog-anatoom dr J Zeldenrust heeft aangetoond dat het slachtoffer tussen de 16 en 20 jaar oud moet zijn Niet vaststaat of het misdrijf in de Haarlemmermeer heeft plaatsgevonden, aldus de politie. WINTERSWIJK (ANP) - De 34-Ja- rige uit Suriname afkomstige Albert S. Haridat uit Winterswijk over weegt de organisatrice van een dansavond voor alleenstaanden aan te klagen wegens discriminatie. Ha ridat, die op nieuwjaarsdag als bege leider van een pupil van een psychiatrische inrichting in Groenlo een dansavond voor alleenstaanden wilde bezoeken, werd de toegang geweigerd. Hoewel hij voldeed aan de toela tingseisen van de Gelderse bond van alleenstaanden (ouder dan der tig jaar en alleenstaand), mocht hij de danszaal niet in. Zijn blanke pupil mocht wel naar binnen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijsstijging is in één jaar verminderd van 8,3 naar 5,4 procent. Dit blijkt uit de officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling van de inflatie blijkt ook 1977 gemiddeld lag 6,7 procent bo- uit de maandcijfers van december. In december '77 was er een prijsda ling van 0.1 procent. In december '76 was er daling noch stijging, en in december '75 was er nog een stijging met 0,2 procent. De prijzen van kerstbomen zijn door het CBS apart ondercocht. Die lagen in december negen procent boven die van een jaar daarvoor. Deze stij ging is dus aanzienlijk hoger dan de 5.4 procent stijging van de totaliteit der prijzen over dezelfde periode. Prijsstijgingen waren er in decem ber voor eieren, woninginrichting en schadeverzekeringen. Dalingen wa ren er vooral voor winterkleding, alsmede voor aardappelen, verse groenten en fruit. Ook bij vergelij king van jaargemiddelden blijkt dat het tempo van de inflatie constant blijft dalen, nu al meerdere jaren achtereen. Het prijsniveau van heel ven het gemiddelde niveau van heel 1976, dat op zijn beurt nog 8,8 pro cent lag boven het gemiddelde ni veau van heel 1975 Het zijn deze jaargemiddelden die in regeringsstukken als het officiële prijscijfer worden gebruikt, en dus niet de niveau-vergelijkingen tussen bijvoorbeeld december '77 en de cember '76. Het jaargemiddelde van 6,7 procent voor heel 1977 is over eenkomstig hetgeen het Centraal Planbureau in september vorig jaar had voorspeld. Maar bovendien wijkt dit cijfer ook nauwelijks af van de 6,5 procent die het Planbu reau in september 1976 had voor speld in de „Macro-economische verkenningen 1977". Het is voor het eerst sinds vele jaren dat een voor spelling van deze verkenningen in zake de prijzen ook achteraf, na bijna anderhalf jaar, blijkt uit te komen. AMSTERDAM (ANP) „Nergens in Europa worden op de wegen zoveel vogels en andere dieren doodgereden als ln ons land. Dat komt. omdat er zoveel voedsel op de wegen ligt. Dat is vaak afkomstig van mensen die een deel van hun lunchpakket weggooien omdat ze hun honger op een andere manier hebben gestild." Dat zei gisteren A. H. Rein- ders van de afdeling gasten- service en recreatie van Phi lips bij een symposium in Amsterdam op de tentoon stelling Horecava 1978. Hi} concludeerde dat er erg veei slechte lunchpakketten wor den gemaakt en dat er wat betreft voeding in het gezin nog een heel terrein braak ligt. Hij vond dat er nog veel te weinig bekend is over het begrip voeding. „Daarom is het symposium, dat geheel gewijd is aan een verstandi ger manier van eten. ook van belang, omdat door meer kennis over voedsel meer hart- en vaatziekten voorko men zouden kunnen worden." Over het meenemen van een lunchpakket naar werk of naar school zei Reinders dat ongeveer 85 procent van de Nederlandse werknemers en rond de 95 procent van de overblijvendd scholieren 's morgens met een pakje brood onder de arm de straat op gaat „De inhoud ervan bevat veel te veel calorieën en te weinig fruit Bovendien is er met de inhoud te veel geld gemoeid en zou er door een behoorlijke voorlichting op school wel verandering in de examenstelling gebracht kunnen worden. De huis vrouw zou landelijk op de hoogte gebracht kunnen worden Inventiviteit Prof. dr. H C. Hemker. hoog leraar biochemie aan de Rijksuniversiteit Limburg zei, dat het een geweldige in ventiviteit vraagt van koks, huisvrouwen, diëtisten en fa brikanten om produkten sa men te stellen en te fabrice ren die minstens even lekker, maar zeker verstandiger zijn om te eten. „De andere keuze moet met positieve argumenten wor den beïnvloedt. Er is geen enkel succes te verwachten van vermaningen als. wan neer je niet anders gaat eten. ga je dood. Experimenten hebben aangetoond dat een nieuwe wijze van samenstel len van het menu mogelijk is In keukentermen betekent dat weinig vet vlees, weinig orgaanvlees, weinig boter en weinig zoetigheid." Uit de woorden van de secre taris van de vereniging van fabrikanten van kokswaren en snacks, drs. A. Ruigrok bleek dat de zogeheten snack een zeer grote boosdoener is. Hij wees op een totale omzet van de snackindustrie in 1976 van 350 miljoen gulden. Dit bedrag wordt per jaar groter Statistisch gezien eet elke Nederlander jaarlijks meer dan honderd van deze „harti ge" hapjes. De vereniging wil de kwali teit van de belangrijkste snacks door middel van de samenstelling verbeteren Het produktschap Vee en Vlees begint binnenkort met een kwaliteitscontrole een verordening kokswaren en snacks op de vleeskroket, de vleesbitterbal en de fri- kandel Ongeveer zeventig procent van de op de markt aanwezige vleessnacks zullen onder deze regeling gaan val len. „Er wordt nog gesproken over een uitbreiding van de verordening met andere pro dukten". aldus drs Ruigrok op de Horecava. De medisch directeur van de Nedrlandse hartstichting, dr E. Dekker, meende dat bij dit alles een belangrijke verbete ring kan worden bereikt als de industrie zal overgaan op andere grondstoffen, zoals ongeharde plantaardige oliën, meervoudig onverza digd vet. soja-eiwit en dieet- margarine. In een hangar op de luchthaven Schiphol wordt gewerkt aan een heli kopter voor de rijkspolitie. Belang stellenden komen met de gekste vra gen. Om hiervan af te komen hebben de monteurs een bord bij de helikop ter geiet om een antwoord te geven op de meest voorkomende vragen. Is hij nieuw? Is het een bouwpakket? Kun nen jullie daar nou wijs uit worden. Twee maal ja en eenmaal nee. ,.lk begrijp heel goed. dat studenten vaak dingen niet nemen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3