Waarom de dominee nijdig werd t Zie, gij zijt schoon, mijn liefste Bezwaar tegen reis naar Zuid-Afrika (Nogmaals) Kerstfeest voor moslems Chara, de Boheemse Broeders en het avondmaal Poolse bisschoppen pleiten voor grote gezinnen Themadienst over homofilie Meer r.k. kerkbouw Vaticaan waarschuwt Italianen KERK IN DE WERELD Charismatisch leven in de vroeg-christelijke kerk Ic VANDAAG Voorbijgangers Zuid-Afrika wijst predikant uit DINSDAG 10 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet 2NS door A. J. Klei Onlangs heeft een dominee zich ln een door hem gelelde kerkdienst nijdig gemaakt, omdat de organist het opgegeven gezang op een andere melodie speelde dan in het liedboek stond. Ik leid dit af uit een kerkbodeknipsel, waarin de betrokken predikant op de zaak terugkomt en daarbij verklaart, dat zijn geërgerde reactie „niet in alle opzichten even elegant is geweest". Nu kan ik me zelfs uit een eerwaarde mond geen elegant geformuleerde ergernis voorstellen, maar vooruit, het boetekleed ontsiert de man niet en ik laat dit punt rusten Het gaat mij om wat de inmiddels weer geheel bedaarde pastor verder in het kerkblad tot zijn gemeenteleden te zeggen heeft: ..Wat de zaak. waarom het ging. be treft. ben ik wel van mening, dat het toch niet juist is. naar willekeur me lodieën van liederen hetzij van psalmen dan wel van gezangen te vervangen door een andere dan de ir. het liedboek genoteerde. Ook lijkt het me een billijke zaak, dat een predikant, die een kerkdienst voor bereidt en leidt, niet in het onzekere verkeert over de wijze, waarop de door hem uitgekozen liederen in de kerkdienst worden uitgevoerd. De melodie van het bewuste gezang is op zich goed zingbaar. Er zijn wie zou dat willen ontkennen ook me lodieën in het Liedboek, die meer moeilijkheden geven. Bij de keuze van de liederen zullen we hiermee moeten rekenen. Maar het liedboed is toch ook weer tegelijk bedoeld als leerboek. Mijn indruk is wel eens. dat men vaak aan het oude (mis schien beter gezegd: het voorgaan de) vast wil houden, niet vanwege dat het beter was. maar omdat het nu eenmaal minder moeite geeft. Le ren kost inderdaad inspanning. Moge dit ook nog eens ter overwe ging worden meegegeven." Ik ben nogal ingenomen met de woorden van deze dominee, wiens naam en standplaats ik, terughoudend als Ik ben. niet zal noemen Op mijn beurt bied ik zijn verhaal ter overweging aan. Ik heb me eens de woede van enige gelovigen op de hals gehaald door hen voor te houden, dat er geen onzingbare melodieën, maar wel luie kerkgangers bestaan. Voortaan ga ik met dit pastoraal citaat de boer op. Overigens ben ik niet zo preuts om te menen dat je nooit een lied met een minder aansprekende melodie (let op, ik zeg niet: onzingbaar) mag zingen of laten zingen op een andere wijs. Een behoorlijke wijs dan, niet zo'n enge meestamper. De Zwolse hervormde dominee G. Messie heeft een paar jaar terug in het blad „Woord en Dienst" een lijstje gegeven van gezangen, die ook op de melodie van een ander gezang uit het liedboek gezongen kunnen worden. Ik vind wel dat noch de dominee noch de organist hiermee op eigen houtje aan 't rommelen mag gaan. ze zullen er bij de voorbereiding van de dienst met elkaar over moeten praten en het eens zien te worden, anders krijg je hetzelfde gehannes als in de gemeente, waarvan ik de naam verzwijg. Wat me inmiddels treft is dat net als alles in dit leven, ook de gezangenkwestie aanzienlijk ingewikkelder is dan voorheen. Je had vroeger vóór- en tegenstanders van het gezangen-zingen in de kerk en daarmee uit. Tegenwoordig zijn er drie soorten voorstanders: a. de mensen die zonder problemen uit het liedboek zingen (de modale kerkganger, zeg maar); b. de mensen die best gezangen willen zingen, maar niet uit het liedboek, doch uit de hervormde bundel van 1938 (confessionelen en de EO), en c. de mensen die wel het liedboek hanteren, maar rood aanlopen zodra een melodie hen niet bevalt. Deze laatste groep weet ik niet zo vlug te omschrijven. Op grond van enkele waarnemingen ben ik geneigd aan te nemen dat groep drie voornamelijk bestaat uit driftig-ogende mannen van boven de vijftig. Eens zat ik in de kerk naast iemand die toen een bepaald gezang werd opgegeven, even in zijn liedboek neusde, het vervolgens met een luide, nijdige klap dichtsloeg en knorrig voor zich uit ging kijken. Ik slikte een geërgerde reactie in, niet omdat ik het in zelfbeheersing win van de ongenoemde dominee, maar omdat die kerel me nogal gevaarlijk leek. Op nieuwjaarsmorgen was ik met een tachtig-jarige heer, die me zéér na staat, ter kerke gegaan. We moesten gezang 398 zingen. Hij zong niet mee, maar keek wel in zijn gezangboek. Later zei hij: ik kan soms een onbekende melodie niet direct te pakken krijgen, maar dan lees ik wel de woorden mee, en daar heb je ook veel aan. De bijgaande tekening heb ik overge houden aan een discussie over het liedboek. Ik kreeg hem toegestuurd van een echtpaar, dat hiermee te ken nen wilde geven, ingenomen te zijn met het liedboek. Op de oorspronkelij ke tekening is de omslag van het boek dan ook rood. .,2/e. gi/ ziit schoon, mi/n liefste staat er in het vijftiende vers van het eerste hoofdstuk van het Hooglied. Dit poëti sche biibelboek heeft veel kunstenaars geïnspireerd. Eén van hen is Ake Gustavsson. die een hele reeks illustraties bij het Hooglied maakte De hierbigeplaatste tekening hoort bij de geciteerde tekst. Bij Cailenbach in Ni/kerk is nu de tweede dmk verschenen van het door Gustavsson geïllu streerde Hooglied een fi/n boekje, met steeds od de linkerpagina, en soms over twee pagina's, een zachtgetinte tekening, met daarnaast een paar tekstwoorden De titel van dit 125 pagina's tellende boekje is gewoon: „Hooglied". Het kost op twee kwartjes na twintig gulden. Als vertaling is die van het Nederlands bijbelgenootschap genomen. Van een onzer redacteuren DRACHTEN Ds. T. Talsma uit Drachten heeft in een brief aan het moderamen van de gereformeerde synode gevraagd niet op reis te gaan naar Zuid-Afrika. Een delegatie uit de gereformeerde synode vertrekt aanstaande vrijdag voor een ont moeting met de leiding van de Ne derduits Gereformeerde Kerk. De visa zijn reeds verstrekt. Ds. Talsma meent dat een dialoog met de blanke zusterkerk op dit mo ment onjuist en aanvechtbaar is. Hij heeft vooral bezwaar tegen het mo ment waarop de ontmoeting plaats heeft. Ds. Talsma wijst op de om standigheden waaronder de zwarte leider Steve Biko de dood gevonden heeft en hij vindt het in dit stadium onmogelijk te „praten met het dage lijks bestuur van een kerkgemeen schap, waarvan de leden behoren tot de regering-Vorster, onder wiens ver antwoordelijkheid deze schending der mensenrechten valt". Naar aanleiding van de vraag, die de Franse protestantse theoloog Geor ges Tartar heeft opgeworpen over de verhouding tussen de islam en Chris tus. schrijft de heer W W. Meerbeek in Valkenswaard het volgende: Waar er ln het artikeltje „Kerstfeest, ook voor de moslims?" door de is lamkenner en theoloog Georges Tar tar. begonnen wordt met ter onder steuning van deze visie te verwijzen naar de koran: vraag ik mij af op welke sura en aja dit dan stoelt. Natuurlijk moeten alle christenen weten en niet alleen dr Tartar, dat Jezus niet exclusief christelijk ls. Waarom zouden er immers zendelin gen en missionarissen de gehele we reld bereizen om Jezus' woord te verkondigen? Weet Tartar niet dat Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rot terdam Tel 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 hun arbeid Juist in islamgebleden zo hopeloos zwaar is naar menselijke normen gemeten, gezien het geringe resultaat? Ik betwijfel sterk dat de koran aan „Isa". (Jezus) een hogere rangorde toekent dan een vooraanstaande profeet. Daar is de islam te puur monotheïstisch voor. zoals zij het christendom als te polytheïstisch verwerpen. Als voorbeeld: Sura 4 (al- Nisa') aja 171:172 en sura 43 (al- Zuchruf) aja 59 zijn uitgesproken anU Drieëenheid en verklaart Isa duidelijk als alleen een dienaar van Allah. In sura 5 (al-Ma'ida) aja 116:118 ont kent Jezus zelf zijn eigen goddelijk heid. Hun fundamentele vijand schap tegen het christendom is naar ik meen te lezen nog groter tegen de Joden. Maar misschien zijn ze ook onze „lieverdjes" die met hun kruis banier ter kruistocht gingen nog niet vergeten naast hun theologische be zwaren. Om misverstand te voorkomen ben ik zo vrij een stukje van de wat ..bloemrijk-oosterse'' tekst voorko mend in S/A 19-88:92 in onze gangba re omgangstaal weer te geven. Daar in staat dat het voor Allah niet NO DIG is Zich een zoon te nemen! Daar gaat een zee theologie achter, want dat is gewoon te menselijk gezien, mensen hebben kinderen nodig om te kunnen bestaan. Maar een GodVader en een Zoon- (God) zou op zijn minst ook aan een Goddelijke-Moeder bestaansrecht verlenen Maar aangezien Allah (God) enig. uniek en onsterfelijk is. dus eeuwig was. is en zal zijn; is alleen de zoons gedachte niet accep tabel meer! Jezus en Maria worden in de koran wel degelijk als uitverkoren gezien. (SA 3-42 4-156 159) Isa en Marjam worden erkend ook aangaande de maagdelijke geboorte en naar mijn bescheiden mening veroordeelt de koran hier de Talmoed. Hierin zou Mirjam de haarverzorgster gemeen schap hebben gehad met een Ro meinse soldaat Stada of Pandera. Hieruit zou Jezus geboren zijn ge naamd: Ben Stada of Ben Pandera. Verder geeft de koran fragmenten uit NT-apocriefen, zoals spreken uit de wieg. als knaap uit klei vogels knedend en ten leven wekkend. Het is niet verbazend als men bedenkt, dat de profeet Mohammed geboren is omstreeks 570 en tijdens zijn han delsreizen veel contact zou hebben gehad met „veelsoortige" Joden en christenen. Hoe dr. Tartar gezien de harde wer kelijkheid kansen ziet voor een zg. christelijke-moslim en islamitische- christen is mij een raadsel. Daarvoor zijn naar mijn mening de fundamen tele verschillen helaas te groot. En nu heb ik het nog niet eens over de verderfelijke onbesnedenen gehad. Want elke theoloog moet wel reke ning houden met de debatten en het resultaat daarvan volgens het Nieu we Testament. Ds. Talsma doet een beroep op de gereformeerde leiders hun bezoek op zijn minst uit te stellen. Hij schrijft: „Een gesprek met leden van een kerkgemeenschap, dat op deze wijze handelt, is een slag in het gezicht van allen, die geloven dat ieder mens naar Gods beeld geschapen is met WARSCHAU (UPD De Poolse bis schoppen hebben een bevolkings ramp voorspeld, als de mensen niet voor meer kinderen zorgen. In een herderlijke brief hebben zij de gelo vigen opgeroepen tot meer materië le en morele steun aan grote gezin nen. De bevolking van Polen ver grijst snel als gevolg van voorbe hoedmiddelen en abortus, aldus de bisschoppen. een oneindige bestemming en dat alle mensen in Jezus Christus geroe pen zijn om in de Geest met God één te worden. Iedere schending van een mens is een aantasting van het beeld van God. Hoeveel te meer moet dit gelden van een begaafd mens als Steve Biko, die zich in een praktisch onmogelijke situatie op een geweld loze wijze inzette voor verzoening tussen zwart en blank. Heel de bijbel legt er getuigenis van af, dat God opkomt voor de onderdrukten." „God wil ook dat wij ons op dezelfde wijze als Hij voor herstel van recht vaardigheid en bevrijding inzetten. De recente maatregelen van de rege ring Vorster tegen mensen en organi saties, die zich inzetten voor gelijk berechtiging in Zuid-Afrika maken een gesprek op dit moment nauwe lijks zinvol." Ds. Talsma heeft zijn brief aan de synode besproken in het ministerie van predikanten in Drachten. Zijn collega's waren het echter met zijn conclusie niet eens en vonden dat de reis van de gereformeerde delegatie wel moest doorgaan. APELDOORN Komende zondag avond wordt in de Opstandingskerk (Laan van Orden 248) een informa tieve themadienst gehouden over homofilie. De dienst zal uitgaan van de centrale hervormde kerkeraad van Apeldoorn. Voorgangers zullen ds. Rein Brussaard uit Den Haag en pastor Henk Kolman uit Apeldoorn zijn. Leden van de werkgroep op vang en integratie homofilie hebben deze dienst mede voorbereid, die bedoeld is voor ieder, die bij homofi lie betrokken is of die er belangstel ling voor heeft. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er worden in ons land weer meer rooms-kat- holieke kerken gebouwd. Leek het er tot in 1976 op, dat de bouw van nieuwe kerken bijna tot nul zou teruglopen, in 1977 werden tien kerkgebouwen in gebruik genomen en werden er nog eens zes aanbesteed. Voor dit jaar bestaan konkrete plan nen voor de bouw van nog eens zeven kerken. In 1977 werden vier r.k. kerken gesloten (twee in Amsterdam, een in Den Bosch en een in Helmond). Een daarvan werd vervangen door een bescheide ner gebouw. VATICAANSTAD (UPI) Het Vati caanse blad Osservatore Romano schrijft, dat het gevaar bestaat dat de Italianen hun vrijheid afstaan aan ieder die sterk genoeg is een eind te maken aan de gewelddadig heid. Het blad zegt dit in een artikel naar aanleiding van het doodschie ten van twee jonge neo-fascisten in Rome. „Het gevaar is, dat men de terreur van gewelddadige groepen als onvermijdelijk gaat beschou wen. Gewenning leidt tot onver schilligheid en onverschilligheid leidt tot steun aan ieder die bij machte lijkt de orde te herstellen," aldus het blad. De Osservatore zegt niet aan wie de bevolking misschien haar vrijheid zal afstaan, maar hetzusterblad, het weekblad Osservatore Delia Dome- njca schreef vorige week dat enkele Italiaanse leiders met de gedachte spelen communisten in de regering toe te laten omdat er behoefte be staat aan een krachtige hand. door Aldert Schipper ADVERTENTIE De Oude Kerk Is een sterk charismstlsche kerk geweest. Dasrln lag haar wereldveroverende kracht Hoe krl|gen wij het geestelijk elan van de Oude Kerk terug? Hierover spreekt op de 18e theologenconferentie van de Charismatische Werkgemeenschap Nederland. Dr M. Parmentler. Bonn - West-Dultaland. De Wel van »jn onderwerp: De conferentie ral gehouden worden op donderdag 19 januari m Hilversum, Meupad 14 gebouw „De Akker aanvang 10 uur skrfmg 16 30 uur i bq mevr C M Burtenhurs, Kerstent van de t 55 a Rotterdam T* 010-181755 De evangelische kerk van de Bo heemse Broeders is de talrijkste van de protestantse kerken in Bohemen en Moravië en de tweede in grootte onder de protestantse kerken in Tsjechoslowakije. Rond het eind van de jaren vijftig ontstond in de kerk een vriendenclub van theolo gen en niet-theologen, die het erom te doen was, in het reine te komen met de moderne samenleving van het communistische Tsjechoslowa kije. Deze vriendenkring noemde zich „Nieuwe Oriëntatie" en liet zich inspireren door vooraanstaande theologen, zoals Karl Barth, Emil Brunner, Rudolf Bultmann, Die trich Bonhoeffer. Paul Tillich en Reinhold Niebuhr. Hun Tsjechoslo- waakse leermeester was prof. dr. J. L. Hromadka. Nieuwe Oriëntatie schuwde het ge sprek met marxisten niet en de le den van de groep kregen daarom te maken met kritiek uit eigen kring, van mensen, die meenden dat je niet met marxisten kon praten. De dia loog met het marxisme bracht ech ter verrijking, niet alleen bij de christelijke partners. Ook marxis ten hadden er wat aan en er zijn v -17,l)« >7. verschillende directe lijnen te trek ken tussen Nieuwe Oriëntatie en de Praagse Lente. Nadat de Sowjet-Unie Tsjechoslo wakije overviel en er een stalinis tisch bewind schiep, is het slecht gegaan met de mensen van Nieuwe Oriëntatie. Zeer velen raakten hun baan als predikant kwijt en moesten ongeschoold werk verrichten voor zeer lage lonen. Zij ontmoetten in hun werk soms communisten, die ook hadden moeten wijken voor het nieuwe bewind in Praag. In de luwte van Charta 77 publiceer de een groep van 31 christenen in mei van het vorig jaar een gedocu menteerd stuk over de positie van de kerk en de gelovigen, waarin in detail beschreven werd, hoe de Bo heemse Broeders te lijden hebben onder het stalinisme van Husók. De staatsorganen proberen de kerk te manipuleren via de eigen kerkelijke leiding. En daarover zijn de brief schrijvers eigenlijk nog het meest kwaad geworden. De synoderaad heeft gereageerd met een brief aan de gemeenten, waarin zij haar positie in acht pun ten samenvat. De raad verweet de briefschrijvers dat zij trachten de leiding van de kerk te betrekken in de politieke controverse en haar te dwingen tot een positiekeuze. De synode wees dat af en vervolgde met de acht punten, die op zichzelf geno men niet zo mal zijn. De kerkleiding ee K SADAT EN HALL Dat prof. Douma (vrijgemaakt gereformeerd) niet veel van de EO-knutselarij van Hall Lindsay moet hebben, was te verwachten. Iedereen die de eerste beginselen van de bijbelwetenschap heeft geleerd, kan weten, dat de bijbel in ieder geval niet zo gelezen moet worden. Terecht wijst prof. Douma daar dan ook op. Een land is wat anders dan een routebeschrijving. En wij kennen de weg van de v volkeren niet. Toch kan men zich j afvragen of de wijze van signaleren ee van dit soort ontsporingen, zoals prof. Douma dat doet, de juiste is. jet Prof. Douma haalt op hoe Lindsay i de rol van Egypte in de bijbel rz voorzegd zag als die van de grote ja vijand van Israël, samen met de id Sowjet-Unie. Nu gaat Sadat naar D- Jeruzalem en neemt daar een id: verheugend initiatief. Hopelijk ook li< hoopvol. En dan roept prof. Douma rd' bijna juichend uit: Zie je wel, dat die berekeningen van Lindsay niet gi kloppen, want ze komen niet uit. Egypte ontpopt zich heel anders. Ik ju denk dat dit een heel gevaarlijke p wijze van bestrijding van Lindsay's ift inzichten is. Op die manier ga je i namelijk meedoen met het u knutselwerk. Dat is ook erg verleidelijk, maar wel verkeerd. En re bovendien haalt het niets uit. De dl weg der volkeren blijft onbekend, nc En we weten niet wat Egypte ls morgen doet. Dat laatste zal h ongetwijfeld het antwoord van Lindsay zijn. Dat is mijn eerste bezwaar. Doe niet mee met het knutselwerk. Wees blij met iedere stap op de weg naar een werkelijke vrede, maar blijf verder nuchter. In de tweede plaats noemt prof. Douma dan de bijbel, tegenover de opvatting van Lindsay, geen puzzelboek, maar een troostboek. Niemand zal dat kunnen ontkennen: de bijbel is een boek vol troost. „Daarom mogen wij ons veilig voelen", schrijft prof. Douma. Ik wil de behoefte aan veiligheid niet wegvegen. Die is er bij ieder mens. Maar gaat de bijbel op in de troost van de veiligheid? Is er dan niet meer te zeggen tegen Lindsay ja en de zijnen? Ik denk dat prof. jii Douma moet doorstoten: de bijbel is tl ook een boek waarin ons de weg Ie gewezen wordt om als volgelingen ni van messias Jezus medeplichtig te ji worden aan al die pogingen om hier a recht en gerechtigheid tot stand te ti brengen. Ook in zijn volgelingen wil ti Jezus de Wet niet teniet doen, maar i vervullen. n beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Uddel (toez.): W. Dek ker, te Sebaldeburen. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde: M. Boot, geestelijk verzorger van de inrich tingen van het ministerie van justi tie te Veenhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam Z.: A. van der Veer te Zwolle; te Leeuwarden: J. Plantinga te Dronten. Bedankt voor Hilversum O.: D. Bies- ma te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor 's-Gravenpolder: A. Moerkerken te Nieuw Beijerland. Beroepen te Veenendaal J. C. West- strate te St. Catharines (Can.). zet erin uiteen dat de socialistische maatschappij-ordening het beste te gemoet komt aan de menselijke be hoefte. De synode gaat echter voor bij aan de vraag of de huidige ordu in Tsjechoslowakije wel als een deugdelijke socialistische maat schappij aangemerkt kan worden. En dót is nu juist wat de briefschrij vers betwisten. Met de brief van de synode in de hand hebben de autoriteiten de vrij heid gevonden, op te treden tegen de briefschrijvers en hun medestan ders. Dezen werden daardoor ge dwongen opnieuw de degen te krui sen met de synoderaad. Er ontstond een groeiende spanning en de kerk werd steeds meer verscheurd door de houding van de synode. Op 5 juli '77 schreef dr. Bozena Komórkovó namens de 31 opnieuw aan de syno de. Helder toont zij aan, hoezeer de kerkelijke leiders slaaf geworden zijn van de overheid. Zij vecht de kerkelijke tuchtmaatregelen aan, die tegen de briefschrijvers in gang gezet zijn en zij stelt vast dat kerk leiding en briefschrijvers zich samen moeten buigen. De briefwisseling tussen de 31, de synoderaad en mevrouw Komórko- vó staat in extenso in het zojuist verschenen nummer van In de Waagschaal (Administratie: W. van den Dorpe, Prinsenstraat 82, Utrecht, tel. 030-516638). In datzelf de nummer wordt als allerlaatste bericht gemeld dat de najaarssyno de van de Boheemse Broeders de voorgestelde tuchtmaatregel tegen de 31 niet heeft aangenomen. En er is avondmaal gevierd, waaraan bij na allen deelnamen. De illustratie bij dit stukje is afkom stig uit het genoemde blad. De gehei me politie houdt een schrijver in de gaten, die lege biervaten voortrolt. Ds J. J. van der Hoek De gereformeerde predikant J. J. van der Hoek (67) uit Zuilichem is zondagmorgen bij een verkeerson-' geluk in Eethen (NB) om het leven f gekomen. Ds Van der Hoek was aan- vankelijk predikant in de gerefor-" meerde kerken (vrijgemaakt). Vani 1947 tot 1965 stond hij in Den Ham. In het laatstgenoemde jaar ging hij over naar de gereformeerde kerken, en aanvaardde hij een beroep naar Zuilichem en Gameren. Na zijn eme-j ritaat, twee jaar geleden, bleef hij daar hulpdiensten verrichten. I Patriarch tegen wapenontwikkeling MOSKOU De Moskouse patri arch Pimen heeft ter gelegenheid van het orthodoxe kerstfeest (7 ja nuari) in een boodschap gepleit te gen de verdere vervolmaking van oorlogswapens. Hij verzekert dat de volken van de Sowjet-Unie „ijverig zoeken naar een vreedzame samen- j werking met alle volken ter wereld.". Tegelijkertijd maakt de patriarch] zich „diep bezorgd" dat „sommige mensen in een blind streven naaT| een schijnbare veiligheid hun ver antwoording tegenover de mensheid vergeten en voortgaan met de ont wikkeling van steeds verfijnder en moorddadiger middelen voor de oor logvoering." JOHANNESBURG De Zuldafri kaanse regering heeft zonder opgaaf van redenen twee Westduitse mede werkers van de evangelisch-luthersa kerk verdere activiteit in Zuid-Afri ka verboden en hun verblijfvergun- ning niet verlengd. Het betreft ds. W. Lauer en de kerkelijke mede werkster Elisabeth Frei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2