jfedding mogelijk lor Europese iegtuigindustrie Eerlijk is eerlijk EL BANQUE DE PARIS ET Stabilisatie in lederwarenbranche Noemen „echte" rente op leningen moet worden verplicht Melkman zoekt wegterug Ormas tekst systemen "tl/O/ J wie echt 3/2 7o en een Be maand rente wenst zonder opzegtermijn^ boete ofrentekoi reservegektrekemng dij ae. Bei020-52 04911 en vraag naar afdeling Telébanque. Geen grotere belastingvrije invoer drank en sigaretten Jkwart van orders in EG blijft Flexibiliteit hard nodig in textiel Bedrijven krijgen allengs meer lucht Zonder wettelijke regeling consument in zwakke positie Elastische tochtstrip op maat Klokthermoötaat: geen sprake van energiebesparing Mening over reclame (37) - \G 10 JANUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PHS 15 - R 17 £"ien onzer verslaggevers 'ERDAM De Westeuropese luchtvaartmaatschappijen 26,in de komende dertien jaar hun vloten vernieuwen en iiden met materiaal ter waarde van 70 miljard gulden, eer het aandeel van de West-Europese luchtvaartindustrie leveranties net zo groot zou zijn als West-Europa's aandeel burgerluchtvaart, namelijk 25 procent, dan zou die ligindustrie uit alle moeilijkheden zijn. Sterker nog, de siteiten zouden op volle toeren moeten draaien om vol le deskundige vliegtuigbouwers af te leveren. ■ze uitspraak kwam mr C. G. ijk, voorzitter van de raad van !sv. r van VFW-Fokker tijdens eenkomst van ondernemers in xlam. Zijns inziens is er bin- EG een mentaliteitsverande- jdig wil de eigen industrie een ,van de orders binnen krijgen, pdert die mentaliteit niet, blij- itionale prestigeoverwegingen •Europese langs elkaar heen ren de overhand houden, dan le Europese vliegtuigindustrie jekomst achter zich, net zoals geval is in de computerindu- apwijk betoogde dat de vier iuropese landen die nog een ndustrie hebben voor de bur- ïtvaart, Engeland, Frankrijk, Juitsland en Nederland, sa- Rechts zeven procent van alle iersvliegtuigen produceren. '•*j nerikaanse fabrieken beheer- 6.00 wereldmarkt met een aandeel procent. Daar staat echter also »ver dat het Amerikaanse aan- «.ooh het luchttransport niet ver- T)mt dan 46 procent waar de luropese luchtvaartmaat- lenbijen samen tot een kwart "ivinisme 94 zaak van de Amerikaanse he- 94 lie in de produktie is volgens apwijk dat de Amerikanen als «nigszins kan vliegtuigen van '°J bodem kopen. Daarnaast pro- 94 de industrie in de VS van 5 it invoerrechten die op niet- ,oi kaanse vliegtuigen betaald f n worden, terwijl aan de ande- ut de Europese landen geen «^rechten op vliegtuigen pman van VFW-Fokker vroeg if waarom de EG-regeringen ;aans de grootste aandeelhou- van de nationale luchtvaart schappijen) niet net als bij de ire orders (denk aan de F-16) irestaties verlangen van de kanen. In het geval van het ïtsvliegtuig vindt 60 procent de produktie in Nederland 2'Mr Klapwijk wilde niet be- dat Fokker in het vervolg de ïls van de DC-10 zou maken, elde hij voor dat wanneer Eu- len jumbojets bestellen, zij goed, op voorwaarde dat jul- wfnerikanen onze Airbus of F 28 strobreed in de weg leggen, oor is echter de al eerder gesig- de mentaliteitsverandering vraagd gaf mr Klapwijk toe ok de landen buiten Noord- ika en West-Europa veelal ikaanse toestellen kopen. Dat •ojn kwestie van technische ach- ind in Europa, zo zei hij. Op het van supersonisch vliegen en jrfcrticaal opstijgen zijn de Euro- Mln de VS de baas; de Amerika- jeven dat zelf ook toe. Wel is de ïkaanse vliegtuigindustrie Aardiger. Hier is bij voorbeeld iteeds geen Europese vennoot- isrecht. jcherming van VFW-Fokker toonde in het speciale geval van de ;uigindustrie dus een voorstan- an een zekere vorm van be- iing van de eigen nijverheid, t algemeen echter verklaarde C. Maas, voorzitter van de van bestuur van de Nationale fteringsbank (een van de ande leiders) zich een tegenstander protectie. Die dreigt op het Jblik van alle kanten. Vooral een land als Nederland, dat zo e export is aangewezen, is pro- Ie dodelijk, aldus mr. Maas. en vanuit de exportkansen, gaf ^de waardedaling van de dollar "laas reden tot zorg. Die zorg tijdens de discussie tussen de trnemers gedeeld door prof. pten van de AMRO Bank die de rikanen ervan verdacht zo wei- [in te grijpen in de dollarkoers nun eigen export te stimuleren, ger devalueerde een land zijn AMSTERDAM In verschillende sectoren van de textielindustrie is men op het ogenblik bezig met her structureringen. Toch moeten we niet denken dat we er zijn als deze processen zijn voltooid. Dan begin nen we pas. Deze waarschuwing liet de voorzitter va» de raad van bestuur van Gamma Holding, drs. P. W. A. Roef, horen tijdens een bijeenkomst van ondernemers in Amsterdam. De heer Roef wilde de oorzaak van alle textielnarigheden niet uitsluitend toeschrijven aan de goedkope import uit het Verre Oosten. Zijns inziens zijn de Nederlandse textielbedrijven over het algemeen niet flexibel ge noeg. De produktie per werknemer in de textiel is binnen de EG sinds 1970 nergens zo gestegen als in Nederland. Aan de efficiency ligt het dus niet. ,,Maar we moeten omschakelen naar flexibele specialisten'', meende de Gamma-topman. Het nieuwe multi- vezelakkoord geeft de Nederlandse textiel daarvoor enige adempauze, maar die zal zijns inziens kort zijn. De heer Roef vertelde dat de Neder landse textielproduktie in 1976 nog slechts 78 procent was van de omvang in 1970. In Duitsland is dat 108 pro- dent. De grote klap moet naar zijn mening in Duitsland echter nog ko men. De vermogensstructuur van veel bedrijven daar, is verre van gezond. munteenheid wel om die redden, wat dan tijdelijk een opleving te weegbracht. De recente devaluatie van de Zweedse kroon tendeert ook in die richting, vond prof. Karsten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onder het motto „Graag gedaan, vers van uw melkman" gaat de ambulante melkhandel proberen een deel van het in de afgelopen jaren verloren terrein terug te winnen. De reclamecampagne is een van de onderdelen van een programma dat is opgesteld door het Beleids Advies Centrum ambulante melkdetailhandel BAC. Volgens het BAC moet een melk handelaar die met zijn wagen langs de huizen gaat, voor een verbeterd assortiment zorgen, zo wel in de rijdende winkel als bij de bezorging aan huis. Plannen zijn er verder voor de werving van nieuwe ondernemers, voor verbe tering (onder meer door scholing) van de commerciële instelling en het bedrijfsmatig inzicht bij de melkboer en ook nog voor het zoeken naar mogelijkheden van bediening van afwezige huis vrouwen. Achtergrond van de actie is dat het in de eerste helft van de jaren zeventig bergafwaarts ging met de ambulante melkhandel. Tus sen 1970 en 1976 verminderde het aantal zelfstandige melkboeren van 9.000 tot 6.000 waarbij het marktaandeel van de thuisbe zorgde melk terugliep van 73 tot 49 procent. Oorzaak was enerzijds de kostenstijging van de melk boer (die zich zelf bij voorkeur melkman noemt) en anderzijds het goedkope aanbod van melk in de supermarkt en bij de dis counter. Naar aanleiding van deze ontwik keling is in 1976 het BAC opge richt. Het bijzondere bij dit initia tief was dat voor het eerst de melkhandel, melkindustrie, com merciële organisaties en de pro- dukt- en bedrijfschappen gingen samenwerken. Bij de oprichting van de BAC verscheen een rapport van de Wa- geningse hoogleraar Meulenberg over de mogelijkheden van de be zorgende melkhandel. Dat heeft er nu al toe geleid dat de branche gaat opleven. Het marktaandeel blijft nagenoeg stabiel, de be drijfsresultaten worden gunstiger en het aantal deelnemers aan vakcursussen stijgt. UTRECHT Vitatron Medical in Dieren gaat in San Diego Califor- nië) een fabriek voor halfgeleiders bouwen. Dat gebeurt onder de naam Vitatrel Inc. Vitatron ipvesteert er drie miljoen gulden in. In de loop van dit jaar zal de fabriek de eerste halfgeleiders, electronische onder delen voor pacemakers („hartgang- makers") afleveren. De veertig per soneelsleden zullen alleen voor het Nederlandse bedrijf en niet voor derden produceren. ADVERTENTIE #\ORMAS BV ADVERTENTIE banque *Tot f5.000 per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. «Indien U in de loop van 1978 minder dan de helft van Uw gemiddelde jaarsaldo opneemt krijgt U I maand extra rente. Voor meer informatie kunt U een folder aanvragen. «Spaar bij de Banque via Uw eigen Bank-Post- of Gemeentegirorekening. Telefonisch kunt U een rekening openen of informatie aanvragen. U kunt ook terecht bij een van de onderstaande kantoren. PARIBAS DESPAYS-BASNM AMSTERDAM-ARNHEM-BREDA-DORDRECHT-EINDHOVEN-ENSCHEDEGRONINGEN-DEN HAAGHAARLEM- HEERLEN-HENGELO-MAASTRICHT- N'IJMEGEN-ROERMON'D-ROTTERDAMUTRECHT-VENLOAVEERT. een onzer verslaggevers ECHT Het lijkt erop, thans een zekere stabilisa tie lederwarenbranche is treden in het beeld van de lenlandse produktie en de r. Weliswaar overheerst port nog altijd, maar de jven die het hebben over- krijgen allengs meer ht, nu de kostenstijgingen t afvlakken. blijkt uit een mededeling van de (beurs in Utrecht, waar gisteren akbeurs voor koffers en lederwa- is geopend, die tot en met don- lag 12 januari zal duren. de Jaarbeurs zijn het te peil van lonen en sociale lasten ns land en de ongebreidelde im- porten van lederwaren uit goedkope landen geweest, die vele bedrijven de afgelopen twaalf jaar hebben ge noopt hun deuren te sluiten. Vele bedrijven moesten de produktie stopzetten, waarna ze ofwel geheel verdwenen of zich toelegden op de import van produkten die ze voor dien geheel of gedeeltelijk zelf had den vervaardigd Daarbij nam de onderlinge concur rentie nog toe, waardoor aan de tóch al smalle winstmarges nog verdere afbreuk werd gedaan. Het aandeel van de eigen industrie in de lederwarenbranche steeg nog tot 1965 en wel tot ongeveer 75 pro cent. In 1970 was dat aandeel terug gelopen tot 58 procent en in 1977 was dat verder ineengeschrompeld tot niet meer dan 40 procent. In ons land hebben bijna alleen de fabrieken die „kleinlederwaren" ver vaardigen het hoofd boven water kunnen houden. Dat is te danken aan het feit, dat portemonnees en portefeuilles in ontwikkelingslanden nog onbekende artikelen zijn, aldus de Jaarbeurs. Gelijktijdig met de vakbeurs voor koffers en lederwaren wordt ook de internationale souvenirbeurs gehou den. Wat deze laatst genoemde beurs betreft wordt meegedeeld, dat voor detaillisten in ons land per jaar voor ongeveer 95 miljoen gulden aan sou venirs wordt verkocht. Een groot deel van deze souvenirs gaat in de tassen van toeristen naar het buiten land De verkoop van souvenirs is sterk tijdgebonden. Het seizoen begint even voor Pasen en is in september praktisch afgelopen. Het wordt hoog tijd dat banken, financie ringsmaatschappijen en tussenpersonen wettelijk worden verplicht het werkelijk ren tepercentage op leningen te verstrekken, nu is gebleken dat dit op vrijwillige basis een enkele uitzondering daargelaten kennelijk niet kan. De geldverschaffers verstrekken dat cijfer niet zwart op wit, of geven (maar dan wel mondeling) een verkeerd percentage. In deze rubriek heb ik hierover al meer dan eens geschreven. Dat deze kwestie nu weer aan de orde wordt gesteld, is het gevolg van een onderzoek door de Consumentenbond naar de wijze waarop geld schieters en bemidde laars de klant voorlich ten. In en om Den Haag werden 24 banken, finan cieringsinstellingen en kredietbemiddelaars (waaronder garages die auto's in huurkoop ver kopen) benaderd met de vraag: „Ik wil 3.000 le nen voor de aankoop van een auto. Dit bedrag wil ik terugbetalen in 30 of 36 maanden. Hoeveel rente moet ik dan be talen?" Van die 24 waren er maar vijf, namelijk Alcredis, Amro-Bank, Avista. Ne derlandse Midden stands-Bank en de Nuts- spaarbank, die het juiste rentepercentage opga ven. Dat pleit in zekere zin vooral voor Alcredis. omdat deze instelling (en intern is dat ongetwij feld bekend) met een rente van 23 procent tot de duurste financiers be hoort. Mavic en de Rot terdamse Disconterings- bank blijken nóg prijzi ger te zijn. Verschillen In de opgaven van de 19 overige geldschieters en bemiddelaars zaten gro te tot zeer grote verschil len. De meesten gaven een veel lager percenta ge op dan de werkelijke rente; anderen konden alleen maar de maande lijkse aflossingsbedra gen overleggen, waaruit een leek onmogelijk het werkelijk rentepercenta ge kan berekenen. Soms kostte het, zo zegt de Consumentenbond, nogal moeite om de geld schieters en bemidde laars tot het noemen van het rentepercentage te krijgen. Een aantal pro beerde er in eerste aan leg onderuit te komen met de onjuiste dood doener, dat het renteper centage overal het zelfde zou zijn. Dat dit bepaald niet het geval Is, valt in één oog opslag in bijgaande ta bel te zien. Bij sommige geldschieters en bemid delaars, zoals de Citroen- garage Atam, Mabic, Mundus, Rabo Bank, Vola en Volkswagenga rage Wittebrug, blijkt de rente twee tot drie keer zo hoog, als het percen tage dat wordt opge geven Opbrengen Zolang er nog geen wet telijke regeling is, zit de consument nog in een zwakke positie. De con sument is echter niet he lemaal weerloos, omdat hij (of zij) in ruime mate kan kiezen tussen de aanbiedingen van diver se geldschieters en zo doende kan eisen dat het rentepercentage „zwart op wit" wordt gegeven Huurkoop blijkt intus sen wel de duurste vorm van financieren te zijn Het is dus raadzaam het werkelijk rentepercenta ge op jaarbasis te vragen (en te laten vastleggen) en niet uit te gaan van de passieve vraag, of de maandelijkse aflos singstermijnen wel „op gebracht" kunnen worden. WERKELIJK EN OPGEGEVEN RENTEPERCENTAGE bij een lening van f 3000 Algemene Bank Nederland 16 13 A Alcredis 23 23 D Amro Bank 16 16 A Avista 19 19 B Burg, J.N. 18 9 A Citroengarage. Atam 22 8 0 Datsungarage, Valkenbosch 21 11 0 Fiatgarage. Swart 21 11 c Finata Bank 18 13 A Gemeentelijke Kredietbank 14 8 A Industriële Disconto Mij 18 8»/s A Mavic 25 14 D Mundus 22 10 D Nationale Volksbank 18 A Nederlandsche Middenstandsbank 18 18 A Nutsspaarbank 15 15 A Rabo Bank 16 6 V, A Rotterdamse Discontenngsbank 24 C De Schakel 18 - A Uniek B V.. 8SS kantoor 20 11 C Vola 18 7 A VW-garago, Wittebrug 20 7 B West Holland Bank 18 12 A v.d. Wetering, A.C.. ass. kantoor 18 9 A 'IA - persoonlijke lening, af te loaaon In 36 maanden B - huurkoopkrediet voor een nieuwe auto, af te losaan in 36 maanden C huurkoopkrediet voor een oude auto, af te losten in 36 meenden D - huurkoopkrediet voor een oude auto, af te lossen in 30 maanden - - rentepercentage kon niet opgegeven worden De Europese Commissie ziet vooralsnog geen mo gelijkheid de landen van de Europese Gemeen schap ertoe te bewegen de hoeveelheid sigaret ten, drank, parfum etc. die hun onderdanen be lastingvrij uit andere EG-landen mogen mee nemen, te vergroten. Dit blijkt uit het ant woord op vragen die de Luxemburgse socialist Dondelinger als lid van het Europees parlement had gesteld. Dondelinger had aan zienlijke vermindering of afschaffing van de huidi ge beperkingen voorge steld als „een maatregel, die meer indruk op de mensen zou maken dan talloze andere heel wat kostbaarder communau taire initiatieven". De „pietluttige" contro les wekken bij de miljoe nen toeristen die elk jaar de binnengrenzen van de gemeenschap overgaan twijfel of de gemeen schap wel bestaat, meent Dondelinger. De Europese commissie is het met hem eens, dat deze controles, twintig jaar na de ondertekening van het EG-verdrag. „een negatief psycholo gisch effect op de publie ke opinie" hebben De verschillen in de ac cijnzen, die de diverse EG-landen heffen, zijn In het algemeen de afgelo pen jaren alleen maar toegenomen. Daarom is het onmogelijk geble ken, de hoeveelheden die belastingvrij mogen wor den ingevoerd te ver groten. Er is tegenwoordig tochtstrip te koop, waar mee een kier volledig kan worden opgevuld, ongeacht de staat waar in de ramen, deuren of kozijnen verkeren. Het produkt heet Thomsit „tochtstrip op maat". Ik zou er niet over heb ben geschreven, als niet het (afdoende) dichten van kieren meestal grote problemen geeft en als niet het Houtinstituut TNO over deze tocht strip een gunstig advies had uitgebracht. Aan de hand van de fol der bij het produkt (een doe-het-zelver kan het dus ook) werd door het Houtinstituut TNO een zeer brede naad met deze tochtstrip op maat be werkt en vervolgens op wind- en waterdichtheid beproefd. Op beide „fronten" voldeed het produkt aan de gestelde eisen. Een bijkomend voordeel is dat de (elasti sche) afdichting vele Ja ren mee gaat. Het artikel is te koop In doe-het-zelf zaken, ijzer warenhandels en verf- en behangwinkels. De energiebesparing met een klokthermostaat, waarmee Honeywell ad verteert. is flauwekul. Deze kritiek levert de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Honeywell moet de energiebespa ring niet als koopargu ment erbij halen, maar gewoon zeggen waar het op staat. Zo'n klokthermostaat kost 250. Deze uitgave verdient zichzelf niet te rug, aldus deze consu mentenvereniging. Opgemerkt wordt in dit verband dat vrijwel ie dereen (een uur?) voor het naar bed gaan de ka mertemperatuur voor de nacht 5 graden lager in stelt en 's morgens de thermostaat weer op de gewenste kamertempe ratuur zet. Dat gebeurt meestal ook als mensen overdag voor wat lange re tijd het huls verlaten. Op deze manier valt nog méér dan 15 procent op de stookkosten te bespa ren. óók met een „han domdraai". aldus de Ver eniging Eigen Huis. Het enige voordeel van de klokthermostaat is het groter comfort. De thermostaat is namelijk zo in te stellen, dat het huis al warm is voor het opstaan. C. F. Karsten (bankier): Ik betrap mij erop dat, terwijl ik reclame met een zekere intellectuele hovaardij bekijk, ik er toch door wordt beïnvloed. Blijkbaar speelt de herkenbaarheid bij mijn keuze toch een rol. (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15