i errassende progressie "printer Miel Govaert Kortsnoj hervindt zich in tweekamp I; ypil van Henk Gemser: 'Het kan nog harder' ihaatsploeg gen Zweden Rompelberg betrapt op gebruik van doping Nadelige stelling voor Spasski Jim Connors wint Masterstoernooi Leeds United wacht straf Miljoen gulden voor Ray Clarke ÏAG 10 JANUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet PHS 13 - R 15 DewJT "K O Peter Onvlee :en|LL igen|LL Te midden van een vijftal Russische namen prijkte fgelopen weekeinde de naam van één Nederlandse sprinter lnjt eindklassement van de eerste wedstrijd uit het Midden- }>ese driebanentoernooi in Inzeil: Miel Govaert, sinds 1 nber 22 jaar en tot vorig seizoen nog een veelbelovend ind-rijder. Achter Evgeny Kulikov, maar nog voor gerenom- ^ejfle sprinters als Anatoli Medennikov, Alexander Kornilov, Muratov en Andrei Malikov bezette de inwoner van ifoort de tweede plaats; 0,07. punt achter de winnaar. iovaert verraste op de tweede het sprinttoernooi vooral jaaWn uitstekende 500-metertijd 18.82 (goed voor een tweede achter alweer Kulikov; drie I reden slechts onder de grens 9 seconden) en zijn winnende tnetertijd van 1.17.98. Tijden, gelijk nieuwe persoonlijke re- voor hem betekenden en zijn flen fors omlaag dreven. „Op I meter had ik begin dit seizoen 0 rond staan", zegt Govaert Tijdens de wedstrijden om de tad-trofee reed ik voor het pnder die 40 seconden met 39,8 dan direct voor het eerst onder seconden. Ik had het niet ver- k Helemaal niet die 1.17.98. Be- t seizoen stond er nog een 1.20 refeld, oudejaarsdag reed ik in 1.19.23. Enorme sprongen, ln- Bd". •orige seizoen dacht Miel Go- nog aan successen bij de all- iers. „Ik miste toen de selectie Ie B-kampioenschappen op één i", kijkt hij terug. Govaert rea- 3e dat jaar in Utrecht tijdens lomstad-wedstrijden ook een *an 41,6 op de 500 meter, die voor de landelijke technische iissie aanleiding was hem voor (kampioenschappen sprint uit digen. Een val op de eerste dag te aan alle illusies een einde. bezorgde een winnende 1000- „mijn sterkste kant bij de inders was de 1500 meter, de meter lag me direct goed" Uitnodigingen voor ondermeer >en Duitse kampioenschappen Tefeld, een startplaats buiten dinging voor de interland Ne- nd-Zweden in december en een jewijs voor de A-kampioen- ipen in Assen. Wedstrijden, die een razendknappe 1.20.0 in .'ld ook een sterke 1000-meter in I opleverden (derde plaats) én itnodiging voor de kernploeg |e sprinters van dit seizoen. let begin heb ik wel tegen de ploeg opgezien. Het was een voor me. Te meer natuurlijk it er ook van buitenuit altijd de fe spanning komt. Zeker, toen dat de resultaten aanvanke- tegen vielen. Ik reed gewoon t. In Nederland tijdens de di- I wedstrijden, maar ook in Ber- Dp een gegeven moment heb ik ibeerd om alles van me af te n. Nu weet ik, dat ik me in Jn heb laten overdonderen, het mijn eerste internationale wed- I. Bij de wedstrijden om de stad-trofee ging het beter. Ik lüet meer de zesde man van de f, die eigenlijk niet kon meeko- In de week voor de wedstrijd in :ht had ik het rustig aan ge- i Mijn gedachten laten gaan alles wat gebeurd was en ge it op een ontspannen manier Ir te gaan. Ik hield mezelf voor: nu in de kernploeg, je hebt dat I als een doel gezien, je hebt nu finsen". if Utrecht begon voor Miel Go- 1 inderdaad de victorie. De pres- curve werd in een goede rich- omgebogen en in Hamar, tij de voor het eerst in de geschie- I ook door de sprinters verloren land tegen de Noren, eindigde chter winnaar Frode Rönning, I HAAG De LTC van de IB heeft de Nederlandse fitsploeg samengesteld die het ende weekeinde in het Zweedse Iro tegen Zweden zal rijden. de heren senioren komen de ide rijders op het ijs: Ton Hoorn, Hermannus Moek, Rien Dn en Rolf Sybrandy. Op de at wordt Nederland vertegen- rdigd door Sies Uilkema, Jos mtijn, Bert de Jong en Miel Bert. Ëdeze interland zullen ook doren in de baan komen. Het dat door de LTC is aangewe- jtaat uit Hans van de Pol, ti Busser, Wim Pol en Martin N>erkamp. Be allrounders is het opvallend niemand van de kernploeg die p leiding staat van Egbert van 't en Tjaart Kloosterboer in ?n aanwezig zal zijn. Maar na eg heeft men besloten de vier ebleven kernploegleden, inclu- Hans van Helden in Innsbruck Hen rijden als laatste selectie het Europees kampioenschap 28 en 29 januari in Oslo wordt Jos Valentijn, en de tweede Noor Konso op de vierde plaats. Een positie, die nog beter had kun nen zijn wanneer hij tijdens de eer ste 1000 meter niet na 800 meter al min of meer stopte omdat hij dacht de streep al te zijn gepasseerd. „Overgeconcentreerd", zegt hij nu. „De spanning die de kernploeg met zich bracht ben ik nu wel kwijt. De spanning voor de wedstrijden na tuurlijk niet, ook al weet ik voor mezelf dat ik het ook kan. Dat zelf vertrouwen is door de betere resul taten gekomen." Miel Govaert is op de baan een brutale vechter. Buiten de baan toont hij wat schuchter. Over zijn wedstrijdmentaliteit: „Ik probeer me vooraf geen voorstelling te ma ken. Je hoort natuurlijk tijdens de wedstrijden zelf de tijden die er ge reden worden. Zaterdag, toen André Kraayeveld 39.25 op de 500 meter maakte, dacht ik wel even: daar moet ik ook in de buurt kunnen komen. Ik zet me dan gewoon volle dig in. Ik probeer zo hard mogelijk te rijden en zie het resultaat wel". De resultaten tot nog toe hebben Miel Govaert zelf in ieder geval ver rast. „Zeker gezien het voorseizoen. De overgang van allrounder naar sprinter is voor mij ook niet zo groot geweest. De sprongen die ik heb gemaakt, zijn waarschijnlijk het ge volg van het feit, dat ik dit seizoen voor het eerst een specifieke sprint training heb gevolgd. Ook de op de sprint gerichte krachttraining. Het gehele programma van Gemser heb ik nauwgezet gevolgd. Met Gemser heb ik ook veel aan mijn techniek gedaan. Je merkt ook dat het beter gaat. Maar doordat je in de kern ploeg zit heb Je trouwens gewoon de kans je beter voor te bereiden. Je krijgt veel faciliteiten. In het verle den ben ik ook wel eens in Inzeil geweest, maar zoals nu, drie weken lang, dat is anders bijna niet moge lijk". Miel Govaert is uiteraard gelukkig met zijn nieuwe persoonlijke toptij den, die internationaal gezien ook helemaal niet slecht zijn. Integen- DEN HAAG Het eerste on derzoek van de urinestralen, die de stayer Fred Rompelberg op 14 december in Antwerpen wer den afgenomen nadat hij in het sportpaleis het werelduurrecord (indoor) achter handelsmotoren had verbeterd, heeft een posi tief resultaat opgeleverd. De Nederlandse kampioen heeft een tegenonderzoek aange vraagd. In de urine van Rompelberg werden sporen van het produkt reactivan, dat het verboden middel fcncamfamine bevat, aangetroffen. Dit staat op de lijst van verboden produkten van de internationale wielren- unie (UCI). Reactivan was aan het begin van de zeventiger ja ren „populair" onder de ren ners, omdat dit bij de doping controles niet kon worden op gespoord. In 1974 was de ont wikkeling zo ver dat dit wel kon en dat jaar was er (net als in 1977 met stimul) sprake van een dopinggolf met onder anderen Freddy Maertens en Walter Go- defroot bij de betrapten. Fred Rompelberg ontkende sti mulerende middelen te hebben genomen voor zijn aanval op het uurrecord, dat hij op 72 km en 21 meter bracht. ,,Ik had dit hele maal zelf georganiseerd. Ik wist bovendien dat ik na afloop op dopingcontrole moest. Met die wetenschap ben ik toch zeker niet zo stom om wat in te ne men. Volgens mij is er een fout gemaakt en als alles eerlijk gaat, zal het tegenoderzoek be wijzen dat ik onschuldig ben". door Max Pam AMSTERDAM/BELGRADO De zestiende partij in de twee kamp tussen Spasski en Kortsnoj is gisteren na de veertigste zet afgebroken in een stelling die Kortsnoj redelijke winstkansen biedt. Nu de rust in Belgrado is teruggekeerd, heeft Kortsnoj zich hervonden. MIEL GOVAERT: „Ik durf de confrontatie met Hans van Helden zeker aan". deel. Toch zegt hij: „Het is voor mij vooral prettig geweest dat je kon vergelijken. Met de Russen bijvoor beeld. Die zijn normaal toch in staat onder de 37 te rijden en zitten nu vlak bij me. We reden onder zeg maar dergelijke omstandigheden, niet eens de meest ideale gezien de Russische tijden. Zo redenerend zou je dus zeggen: het kan nog harder. Maar ik maak me geen illusies. Ik ga op dezelfde manier voort al zal het wel verschrikkelijk moeilijk zijn nog van die sprongen te maken als nu is gebeurd". Miel Govaert is hoewel de selectie pas tijdens de B-kampioenschappen in Den Haag zullen plaatsvinden samen met Jos Valentijn en Sies Uilkema wel haast zeker van de af vaardiging naar de wereldkam pioenschappen sprint, waar Neder land met een viermansformatie mag uitkomen. Een ploeg, die mogelijk ook plaats zal moeten bieden aan de veel besproken Hans van Helden, vrijdag in Inzeil onder gelijke om standigheden sneller dan alle sprin ters op de 500 meter. Miel Govaert: „Als hij sneller is, dan is dat zo. Maar dit was de eerste keer dat hij sneller reed dan ik onder gelijke omstandigheden. Het verraste mij wel dat hij onder ons zat. Het zat trouwens niet lekker ook in de ploeg, omdat er door Henk Gemser niet over is gesproken. Ik durf de confrontatie met Van Helden echter zeker aan. Waarom ook niet?" NEW YORK Jimmy Connors heeft zichzelf in Madison Square Garden te New York gekroond tot een tenniskoning. De 25-jarige Ame rikaanse miljonair voegde 100.000 dollar aan zijn vermogen toe door de eveneens niet onbemiddelde, 21-ja- rige Zweed Björn Borg in twee uur en 35 minuten met 6-4 1-6 6-4 te verslaan. Voor Borg, die tegenwoor dig in Monte Carlo woont, bleef de troostprijs van 64.000 dollar over. De Amerikaan Brian Gottfried kreeg de derde prijs van 40.000 dol lar. Zijn tegenstander, de Argentijn Guillermo Vilas, kon wegens een en kelblessure niet spelen. Betty Stöve heeft het afgelopen weekeinde geen kans gezien het 100.000 dollartoernooi van Washing ton op haar naam te brengen. In de finale werd ze uitgeschakeld door de Tsjechische Martina Navratilova in twee sets: 5-7 en 4-6. Met wit spelend hield de stelling van Spasski voortdurend onder druk. Na een Dame-Indische opening beschik te Kortsnoj niet alleen over het lo- perpaar, maar had hij zijn tegenstan der tevens een geïsoleerde d-pion bezorgd. Spasski verdedigde zich echter zo actief mogelijk op de da- LONDEN De ernstige ongeregeld heden die zich tijdens de bekerwed strijden tussen Leeds United en Manchester City hebben voorgedaan dreigen Leeds te bezuren. De Engel se voetbalbond heeft verklaard dat een nauwgezet onderzoek zal worden Ingesteld en mocht Leeds verant woordelijk zijn dan zullen strenge straffen volgen. Gedurende twintig minuten moest dit duel worden on derbroken omdat Leeds-supporters het veld op waren gekomen en spe lers van Manchester molesteerden. Vooral doelman Joe Corrigan moest het ontgelden. De voorzitter van de Engelse voet balbond, sir Harold Thompson, ver klaarde ln Londen: „Als blijkt dat de berichten die in de kranten zijn ver schenen juist zijn dan moeten we Leeds wel aanpakken. De club blijft nu eenmaal verantwoordelijk voor het gedrag van zijn supporters. De kans bestaat dat Leeds enige weken geen thuiswedstrijden op Eiland Road (het stadion van Leeds) mag spelen. We moeten een voorbeeld stellen. We kunnen dit niet langer tolereren." DEN HAAG Volgens een bericht in de Engelse krant Sunday Mirror is Newcastle United bereid 250.000 pond sterling (ruim één miljoen gul den) neer te tellen voor de Sparta- spits Ray Clarke. Newcastle ver keert momenteel in de Britse com petitie in ernstige degradatiezorgen en heeft dringend versterking voor de aanval nodig. Sparta's penningmeester Bouwer, die over transferzaken beslist, ver klaarde desgevraagd, dat Sparta of ficieel nog niet benaderd was door Newcastle. mevleugel, maar ln de afgebroken stelling staat hij toch duidelijk min der. De stand is 87r7"> in het voor deel van Kortsnoj. Wit: Kortsnoj Zwart: Spasski. 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 *7*6 3. Pgi n (Vermijdt het Nlmzo-Indisch, waar van Spasski een groot kenner is) 3b7-b6 4. (2 (3 Lc8-a6 5. Ddl-a4 Lf8-e7 6. Pbl-c3 0-0 7. Lfl-g2 La6-b7 8. Da4-c2 d7-d5 9. c4xd5 c6xd5 10. 0 0 Pb8- a6 (Een moderne voortzetting, die een aantal malen door Karpof met succes is gespeeld). 11. Tfi-dl Tg8-e8 12. Pf3-e5 c7-c5 13. d4xc5 Le7xcS (Enigszins verrassend In principe zou zwart liever met de b-pion te rugslaan, maar in dat geval kan 14. Lg5 onaangenaam zijn) 14. Pc5-d3 Dd8-c8 15. Lcl-g5 Pf6-e4 16. Pd3xc5 Pa6xc5 17. Lg5-c3 Pc4xc3 18. Dr2Xc3 Pc5-e4 19. Dc3-a3 Dc8-c6 (Wit staat duidelijk beter, niet alleen omdat hij het lopeipaar bezit, maar ook vanwe ge de geïsoleerde d-plon) 20. Tal-cl De6-c7 (Tot deze ruil is zwart vrijwel gedwongen, omdat hij anders niet in staat zal zijn zijn a- toren te ontwikkelen.) 21. Da3xc7 Tc8xe7 22. Tcl-c2 I7-I6 23. Lg2-g3 (Waarmee wit definitief in het bezit van de c-iijn komt) 23.Kg8-f7 24. Le3-d2! (Dreigt verwoestend 25. Lb4, zodat zwart zijn damevleugel moet verzwakken) 24. a7-a5 25. Ld2-e3 b6-b5 26. Tdl-cl Ta8-c8 27. Lh3- fl Om onderomstandigheden Lb6 of Lc5 te kunnen spelen 27. b5-b4 28. Le3-c5 Te7-c6 29. Lc5-d4 Lb7-a6 30. Tcl!-c7t Kf7-g6 (Op 30Te7 volgt 31. Te7x Yr7x 32. Tc6) 31. Tc7-»7 Te8- «7 32. Ta7xe7 Te6xe7 33. Tcl-«2 (33. Tc6 levert na Lb7 niet veel op) 33. a5-a4 34. e2-e3 b4-b3 35. a2xb3 a4xb3 36. Tc2-c6 Lafixfl 37. Kglxf! Te7-b7 (Wit dreigde een pion te win nen) 38. Kfl-«2 h7-h5 39. f2-f3 Pe4-g5 40. Tc6-c5 Tb7-d7 (afgebroken) HOCKEY India en Pakistan gaan ala voorbereiding op het wereldkampioenschap hockey, dat in april in Argentinië wordt gespeeld, een aantal oelenwedatrijden tegen elkaar spelen Tussen 23 Januari en 5 februa ri ontmoeten de landen elkaar zowel ln India als In Pakistan Het ls voor de eerste keer in de hockey ge schiedenis dat de beide hoc key giganten uit Azli elkaar zo frequent zullen ontmoeten Tot nu toe speelden India en Pakistan slechts tegen elkaar als de wereld- of een Olympische Utel ln het geding was. SKIkN Ingemar Stenmark heeft op de Noordflank van de „Arber" in de buurt van het Westdultse plaatsje Zwiescl, de slalom, meetellend voor het klassement om de we reldbeker, gewonnen Het was de zesde triomf van de Zweed in de serie wereldbeker wedstrijden STUNT Als ik het niet dacht. Zaalvoetbal is werkelijk fantastisch. Net zoiets als biljarten op een alpenweide, ijshoc key in de Sahara en de TT van Assen rond het wasmiddelenrek van de plaatselijke kruidenier. Even de afmetingen aanpassen en hup daar blaast Frans Derks reeds op zijn fluit. De AVRO zond het uiteraard op de televisie uit; daar zijn ze immers gek op leuke stunts. Dan weer noe men ze het met een Volkswagen busje beklimmen van de Eiffelto- ren een sensationele (zenzazionele, zegt die opgetuigde coltrui altijd) vorm van sport, dan weer presente ren ze het hele programma vanuit de kleedkamer van een voetbalclub (jammer, dacht ik nog, waarom ver zint mijn omroep nooit van die unieke stunts) en dan weer bouwen ze een hotel om in een grote flipper kast voor de verkiezing van de sportman van het jaar zodat alle bekende en beroemde Nederlan ders even naast de stukken onge kamd haar in smoking kunnen gaan staan om antwoord te geven op prangende vragen als „hoe gaat het er mee" en „wat verwacht je van de toekomst" om nog maar te zwijgen van kreten als „en, ben je verrast"? („Dankjewel Jos voor dit interview met de bekende rol schaatser Anton Geesink". „Nee Frank, dat was de beroemde ten nisspeler Paul Litjens". „Ik twijfel de al even Jos, want ik dacht eerst dat het de befaamde hockeyer Louk Sanders was"). Stuk voor stuk prima stunts dus. Zeker als je er rekening mee houdt dat ze bij de AVRO uitgezocht heb ben dat de gemiddelde leeftijd van alle televisiekijkers rond de elf Jaar ligt, terwijl die kijkers ook allemaal geestelijk onvolwaardig zijn. Dus zat ook dat zaalvoetbal daar. En natuurlijk weer voorzien van .een fantastische stunt. De uitslag van de finale werd drie avonden bewaard zoals turngala's en kunst- rijavondjes van de familie Haanap pel ook altijd eerst enkele maan den op de plank moeten rijpen. Van rechtstreekse uitzendingen krijg je maar slechte ogen of AVRO-pre- sentatoren. Maar wel prachtig hoor, dat zaal voetbal. En zo goed voorbereid ook. Wat wil je, met een begroting van een half miljoen? Al op de eerste dag kwamen ze er achter dat de spelregels niet deugden. Maar het was dan ook het eerste zaalvoetbal toernooi voor profclubs in Neder land. Want in de jaren zestig, toen it* V j er in de winter nog wel eens Ijs lag, werd er ook wel door profclubs in de zaal gespeeld, maar toen organi seerde Inter Football het nog niet. Vandaar dus. En dat publiek in Ahoy zeg. De tent stond constant op z'n kop. Soms zaten er wel evenveel toeschouwers op de tribunes als bij een thuiswed strijd van sportclub Amersfoort. Die werden dan door Theo Koomen toegesproken, zo origineel, alsof ze bij de radio waren blijven zitten. Dat die Koomen niet tot tien kan tellen is trouwens ook niet waar. Als iedereen meehelpt kan hij het best, zelfs achterstevoren. Alleen die spelregels dus. Reken maar dat ze daar volgend jaar ook wel iets op gevonden zullen heb ben. In eendrachtige samenwer king komen Panorama, Inter Foot ball en de AVRO ongetwijfeld op het idee om de doelen vijf meter naar voren te zetten, gaten achter in het net te knippen, kopballen dubbel te laten tellen en de gemid delde leeftijd van de spelers op 43 jaar te brengen. Als dat geen unie ke stunt wordt, dan weet ik het niet meer. En als dan alle spelers ook nog grote reclameteksten op hun bulk hebben gekregen, nou reken maar dat de AVRO er dan weer als de kippen bij zal zijn om het hele kersttoernooi half augustus uit te zenden. CIJFERS Hoewel de meesten zeggen zich er niets van aan te trekken, blijken toch nogal wat voetballers weke lijks in Voetbal International op te zoeken wat voor cijfer ze nu weer hebben gekregen voor hun presta ties op het veld. VI meldt er altijd bij dat de beoordelaars onafhanke lijk en deskundig zijn. Waar moet je anders voor Je rapportcijfers zijn, als doorgaans slechts afhanke lijke en ondeskundige journalisten zich met hun beoordeling bezig houden? In de afgelopen twee nummers pu bliceerde VI een overzicht van de gemiddelde rapportcijfers in de eerste helft van het seizoen. Eén ding blijkt daaruit duidelijk: voet ballen kunnen we niet in Neder land, maar keepen, keepen dat we kunnen. In de eredivisie kregen de keepers van tien van de achttien clubs in hun elftal het hoogste cijfer. Drie waren er tweede, drie derde, één keeper stond als achtste genoteerd en één als negende. Die topkeepers zijn: Schrijvers, Stuy, Spijkerman, De Jong, Schel- lekens, Van Beveren, Doesburg, Van der Meeren, Istatov en Vieten. Allemaal eerste in hun elftal. Slecht, puur slecht zijn eigenlijk alleen maar André van Gerven (FC Twente) en Riza Meskovic (AZ'67). Van Gerven was ln zijn elftal acht ste, Meskovic liet alleen Van Rijns oever en Ursem die belden gemid deld minder dan een zes haalden, achter zich. Na achttien wedstrijden had Van Gerven zeventien ballen doorgela ten, Meskovic één meer. Op de lijst van minst gepasseerde keepers heeft alleen Van Beveren na acht tien wedstrijden minder doelpun ten tegen. Zo slecht lijken die Van Gerven en Meskovic dus ook weer niet. Ze hebben alleen de pech deel uit te maken van een wereldelftal in tegenstelling tot hun collega's die er steeds maar weer met kunst en vliegwerk in slagen namens de overige tien klungelende ploegge noten de pottebak dicht te houden. In de eerste divisie barst het ook van de topkeepers. Daar heeft ne gen keer een keeper het hoogste gemiddelde van het elftal. Er valt maar één doelman echt tegen: Wil- lemse van Helmond Sport, hoewel hij toch aan een gemiddelde van ruim zes punten komt. Maar ja, ook die man is nu eenmaal de sluitpost van een grandioos elftal. De tijden dat keepers iedere wed strijd wel eens leuk blunderden, is definitief voorbij. Onafhankelijke deskundigen hebben hun taak overgenomen. KANTLIJN „Ach ober, kunt u even een doekje brengen, meneer hier is onwel ge worden." Dat krijg je d'r van als je boven een dampende steak au poivre in het nieuwste boek van Hans Molenaar, „De wondere wereld van het top voetbal", gaat zitten bladeren. Molenaar produceert minstens eens per jaar wel een soort voetbal overzicht in boekvorm. Het liefst doet hij dat aan de hand van het werk van anderen. Dan neemt hij een grote stapel knipsels en begint die te rangschikken. Als het ten minste positief is, want voor nega tief geschrijf kopen we niks, en zeker geen boek van Molenaar. Tot slot meldt hij op de omslag de auteur te zijn. De Boekerij geeft het braaf uit. Dit jaar is er echter sprake van een revolutionaire aanpak. De voetbal competitie wordt niet langer op de voet gevolgd. Molenaar heeft voor een vernieuwende, zeg maar gerust ludieke, aanpak gezorgd. Deze keer zijn „kantlijnberichten" gebun deld. De leuke stukjes over voetbal dus. Molenaar voegt daar dan nog wat privé-leukigheid aan toe. De tweede zin begint al met de uitste kende vondst: „Ik geef Jan Ruiter lijk toe datWeer iemand die naast Seth Gaaikema op gelijke hoogte van Wim Kan (die man wordt op z'n oude dag ook nog stevig beledigd) is gekomen. Eigenlijk, zo klaagt Hans Mole naar, is er in de Nederlandse pers veel te weinig aandacht door die guitige „kantlijnberichten". Nee, dan de buitenlandse pers. die wroet volgaarne ln het privé-leven van de sportsterren en brengt daar mooie grote „kantlijnberichten" over. Mo lenaar begint zijn boek dan ook met dank te brengen aan kranten als Evening News. 8unday Mirror en natuurlijk Bild Zeitung. Want Bild Zeitung is goed verte genwoordigd in het boek van Mole naar die waarschijnlijk denkt dat een Walraff een soort tropische vo gel is Een typisch staaltje van het riool- werk uit Hamburg dat Molenaar met volle teugen opneemt: „Trou wens, Paul Breitner was deze zo mer transfervrij, dus zijn Real Ma- drileense bazen mochten geen cent meer voor hem vragen. Maar Ma oïst Breitner wél. De vice-president van het Berlijnse Hertha gooide eens een visje uit en trok onmiddel lijk zijn hengel in toen bleek dat Breitners uiterst linkse socialisme alleen maar te koop was voor bijna twee miljoen keiharde Duitse Marken. Zoiets kun Je alleen maar uit je typemachine wringen als je de Bild-oogkleppen en oogmerken in huis hebt. Uiterst links socialisti sche en maoïstische hoekschoppen zeker, meneer Molenaar? Wie verderop in het boek leest hoe hij denkt over Cruijff en het grote geld en die oliedomme sjeiks die hun geld in onze geciviliseerde we reld over de balk komen gooien omdat ze zo graag en voetbalclub willen, weet ook meteen hoe fris Molenaar zelf tegen de zaken om hem heen aankijkt. „Ober, kan dat doekje nog een keer doorkomen?" RADIO (12) De rust is teruggekeerd ln huize Brak. Vader sluit zijn onderzoek naar sport op de radio af. Eindelijk weer tijd voor een goed boek, de kinderen kunnen weer eens plaat jes draaien. Woensdagavond ging het NOS-pro- gramma Langs de Lijn in de her kansing. Een uitzending tussen half acht en elf uur op Hilversum III. Onderwerpen: stukje Belgisch voetbal, telefoongesprekje met Harm Kuipers, nieuws van de te lex, tegen acht uur de visserijbe- richten, een stukje basketbal en van minuut tot minuut verslagen van en gesprekjes rond het zaal voetbaltoernooi in Rotterdam. Evert ten Napel en Eddy Poelman verzorgden dat werk. Ze staan ga rant voor mooie propaganda. Af en toe slaagden ze er zelfs in hun volu me op Europa Cup-niveau te bren gen. De hele natie zit aan het toe stel gekluisterd om niets van dit topevenement te missen moet het van origine TROS-duo gedacht hebben. Eigenlijk een misser van jewelste om een gebeuren waar alleen de uitslagen van genoemd zouden moeten worden nu de status van topattractie te verlenen. Iedereen weet nu tenminste dat het nog aan is tussen Poelman en Inter Foot ball. En och, waar had het anders over moeten gaan op zo'n woensdag avond zonder Europa Cup-voetbal zullen de samenstellers wel ge dacht hebben. Het eindklassement: 1. Tussen start en finish (VARA), 2. Langs de Lijn (NOS). 3. Sportcafé (TROS). 4. Sport na Sport (TR08), 5. Sport- show (NCRV), 6. Goal (KRO). 7. Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld (VARA), 8. Sportpanorama (AVRO). RADIO (SLOT) Een onverdeeld genoegen was het niet om wekenlang zoveel mogelijk sportprogramma's op de radio te volgen. Er is veel ouwe-Jongens- onder-mekaar werk, er zijn veel on zinnige onderwerpjes. privé-hob- by's worden schaamteloos aange prezen. Mensen die eens een duide lijk beeld zouden willen hebben van sport op de radio zouden de interviewtjes van een week radio eens uitgewerkt op papier moeten doornemen. Slechts hoogstzelden stijgt dat werk boven het kleedka merniveau uit. Een hard interview heb ik nergens kunnen ontdekken, hoewel de aanleidingen legio wa ren. Nu hoeft dat niet per se aan de verslaggevers te liggen, want veel geïnterviewden slaan ongevraagd onmiddellijk ook dat ouwe-Jongens toontje aan als ze een microfoon onder de neus geduwd krijgen. Wel wordt duidelijk dat er een on peilbare kloof gaapt tussen de nor maal op de radio gangbare manier van verslaggeving en die over sport. Zoals ook het laten blijken van een grote betrokkenheid bij het onderwerp nergens op de radio zo terug is te vinden als ln die sportuitzendlngen. Wordt er veel geluisterd naar sport op de radio? De luistercijfers laten hoogst opmerkelijke verschillen zien. Als verwacht scoren de program ma's die via Hilversum III worden uitgezonden meestal hoog. Zo blijkt bijvoorbeeld dat Langs de Lijn op zondagmiddag en AVRO's Sportpanorama op zondagmorgen elkaar nauwelijks ontlopen: beide komen op ruim twee miljoen luiste raars uit. Drie draait op verzoek enz. komt op dinsdag tot zo'n an derhalf miljoen luisteraars. Sport- show I op zaterdag wordt door ruim een miljoen mensen beluisterd. Langs de Lijn op woensdag zakt al tot ruim een half miljoen. De ande re programma's moeten het met nog minder doen. Van zo'n dikke 200.000 luisteraars voor Sportcafé tot een 50.000 als Qoal of Sport na Sport op de radio zijn. Waarderingscijfers ontbreken he laas. Die moet ledereen voor zich zelf vaststellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13