HETEBtST kleine krant Trouw de mmi Kalma weg bij kinderpolitie mï De uitslag De Reddertjes DAG 10 JANUARI 1978 rant TROUW/KWARTET 11 Waarom de kleine krant? Vanaf vandaag beginl de kleine krant. Elke dinsdag komt er een krant uit speciaal voor jullie. In deze krant staat informatie over alles wal er in Nederland en in de wereld gebeurt Over politiek, over sport, over dieren, over vakantie, over verkiezingen. Zeg maar alles wat er ook in de gewone krant te lezen valt Wat is dan het verschil? De kleine krant zal het nieuws zo brengen, dat het door jullie begrepen kan worden Alles zal duidelijk worden geschreven. En als we moeilijke woorden gebruiken, zullen we ze altijd uitleggen. Voor wie is de kleine krant? De kleine krant is voor jongens en meisjes van 10 tot en met 16 jaar. Maar als je jonger bent. mag je er ook gerust in lezen. En oudere mensen, je vader of je moeder, je opa en je oma, zullen we niet verbieden om in de kleine krant te kijken. Maar hij is in de eerste plaats voor jullie. Wat komt er in de kleine krant? We hebben al gezegd dat al het nieuws van de hele wereld in de kleine krant kan staan Maar de kleine krant is maar klein, een halve pagina per week We zullen moeten kiezen. Elke week zul je een artikel vinden dat actueel is. Dus nieuws waar je op de radio en de televisie over hoort. Of waar de meester of de juffrouw op school over vertelt. Aan de rechterkant staat tussen de stippellijntjes de wekelijkse aflevering van de encyclopedie. Daarin wordt het nieuws uitgelegd. Bijvoorbeeld waarom de koftie opeens goedkoper wordt. Je vindt het stukje onder het trefwoord „koftieWe hebben bij het stukje de datum gezet. Als je het wilt uitknippen en er een speciaal boekje van wilt maken, weet je later precies op welke dag hel stukje in de krant heeft gestaan Natuurlijk mag je ook de andere artikelen uitknippen om te bewaren Maar zet er wel zelf de datum bij. Wie schrijven er in de kleine krant? ledereen van de redactie van Trouw mag in de kleine krant schrijven We zullen zeker de sportredacteuren vragen over de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië te schrijven. Of iemand van de Haagse redactie over premier Van Agt, als dat nodig is Wij, dat zijn Piet Hagen en Hanneke Wijgh, zullen er op letten dat de woorden niet te moeilijk zijn. Vaak ook zullen wij zelf de stukjes schrijven. Je kunt onder het woordje „medewerkenden" zien wie er die week in de kleine krant hebben geschreven. Erik Terlouw zal steeds voor een prachtige opmaak zorgen. Mogen jullie ook in de kleine krant schrijven? Ja, dat mag. Je kunt reageren op de stukken die in de kleine krant hebben gestaan. Of je het er mee eens bent, of dat wij ons vergissen. Misschien weet je zelf nog meer te vertellen dan wij hebben gedaan Elke week zullen we een brielje plaafSen. Maar omdat de kleine krant (nog) erg klein is, moet de brief wel heel korl zijn. Anders kap de brief er niet In. Als er bij jou in de buurt iets gebeurt, kun je er zelf een artikeltje over schrijven. Nieuws, dat bijvoorbeeld nog niet in de krant heeft gestaan, maar dat wel belangrijk is. Of als je met de klas een encyclopedie wilt maken, is dat ook goed. Overleg maar eens met de meester of de juffrouw. Wie weet! Amoud vin Pllln (Asten), Erik Plter Meijer (Woirdln), Marjen Teteer (Nijme gen), Imca Schouten (Pm Hug) en Erik Toormen (Mechelen, Belglé) hebben de beste Kleine Krenten gemaakt en due de wedstrijd uit onze kerstkrant gewonnen. We zullen hen uitnodigen samen met ons in de krokusvakantie een echte Kleine Krant te komen maken op de redactie in Amsterdam. Jullie hebben het ons wel moelliik ge maakt om te kiezen. Eigenlijk waren er veel meer kranten bij die een prijs waard waren. Maar we konden niet ledereen naar Amsterdam laten komen. We be danken jullie allemaal voor het vele werk dat je eraan besteed hebt. Wat kun je doen met de kleine krant? We hebben het al een beetje verteld. Je kunt alles doen met de kleine krant. Knippen, plakken, bewaren, de onderwerpen gebruiken voor een werkstuk op school. Het zou fijn zijn als de kleine krant ook in de klas zou worden gebruikt. We hebben de krant zo verdeeld, dat hij vermenigvuldigd kan worden op de stencilbrander. Je kunt hem ook fotocopiëren. Veel succes! Mi 10 JANUARI 1978 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Erik Terlouw Nico Kussendrager Gilles Stoop Brieven en reacties, naar: Trouw, Postbus 859. Amsterdam Snoep Een tandenborstel in tv-re- clame voor snoep heeft geen zin, zeggen veel men sen. Als je zo'n tandenbor stel laat zien, denken de kijkers juist dat snoep niet schadelijk is voor je tan den. Hoe moet het dan? Twee mensen aan de Vrije Universiteit hebben een idee. J. de Wilde wil dat het snoep voortaan gemaakt wordt in de vorm van tan- denborsteltjes. Maar D. J. Eppink wil liever dat ze bij reclame voor snoep een verrot kindergebit laten zien. Zou dat helpen? Zuinig De actie „zuinig met ener gie" op de Technische Ho geschool in Eindhoven is een succes geworden. Vo rig jaar is 670.000 gulden op de rekening voor gas en licht bespaard. Hoe hebben de studenten dat aange pakt? Op elke kamer waar licht brandt, en dat is in de winter vaak de hele dag, werd maar de helft van hel aantal neonbuizen ontsto ken. Ook hielden ze reke ning met de extra dure ..spertijden", drukke uren bij het Gas en Electra Be drijf, als veel mensen ener gie gebruiken. Zoals op maandag als veel mensen de was doen. Het uitgespaarde geld komt in een potje voor nog beter onderwijs. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoofdinspecteur Bouw Kalma (53) verlaat morgen de Rotterdamse kinder- en ze denpolitie. Aan de Kleine Krant vertelt hij wat zijn werk bij de politie inhield. Voordat we de heer Kalma aan het woord laten, eerst iets over de reden van zijn ontslag. Hoofdinspecteur Kalma heeft in de afgelopen jaren herhaaldelijk meege daan aan politieke demon straties. Hij was ook bij een demonstratie tegen de ma nier waarop West-Duitsland de terroristen in de gevange nis behandelt. Hij kreeg daarover zoveel moeilijkhe den met zijn collega's, met de burgemeester (het hoofd van de politie) en de hoogste ba zen in Den Haag, dat hij nu met buitengewoon verlof gaat. Als zijn zaak is afgehan deld, gaat hij een andere baan zoeken. Opsporen Wat deed u nu bij de kinder en zedenpolitie? vroegen wij. Bouwe Kalma: „Wij werken hier met zestig mannen en vrouwen. Niet in uniform, maar in gewoon pak. Wij hebben twee taken: kin deren en minderjarigen (tot 21 jaar) èn zeden-kwesties." Wanneer komen kinderen met de politie in aanraking? Op drie manieren, zegt Kal ma. Allereerst moeten wij kinderen opsporen die iets strafbaars hebben gedaan, diefstal, brandstichting, ver nieling en dat soort dingen. Wij moeten de daders dan opsporen en kijken wat ze gedaan hebben en waarom. Een tweede groep zijn de kin deren die weggelopen zijn van huis of uit een kinder huis. Ons wordt dan ge vraagd hen te zoeken en te rug te brengen. We moeten dan nagaan of ze echt ver mist zijn of een ongeluk heb ben gehad. Als blijkt dat ze echt weggelopen zijn, omdat ze het thuis niet uithielden, dan proberen we erachter te komen wat de oorzaak is. Niet altijd brengen we die kinderen weer terug. Als we zeker weten dat dit slecht is voor het kind, dan proberen In Nederland wonen veel Chilenen die uit hun land gevlucht zijn omdat ze daar niet langer veilig waren. Op deze foto zie je Chileense kinderen die (vorige week) protesteerden tegen de volksstemming (het „referendum") dat in Chili gehouden werd door president Pinochet. Die stemming was puur bedrog, zeggen de spandoeken. De mensen mogen in Chili alleen zeggen wat de militaire regering van Pinochet wil. En dus is het geen wonder dat de mensen stemden vóór Pinochet en tegen de Verenigde Naties, die Chili beeft veroordeeld omdat de regering om politieke redenen mensen gevangen neemt en foltert. Maar Pinochet trekt zich van die demonstraties in de wereld niets aan. De uitslag van de stemming geeft mij gelijk, zei hij. Dc eerste tien jaar zijn geen stemmingen of verkiezingen meer nodig. Kalma we een andere oplossing te vinden, samen met de Raad voor kinderbescherming of andere hulp-verleners. De derde groep kinderen komt uit zichzelf naar de po litie. Bijvoorbeeld omdat ze thuis slecht behandeld wor den: kinderen die geslagen worden of meisjes die door hun vader verkracht worden. Zwarte Ruiter Hoofdinspecteur Kalma ver telt dat sommige dingen nu vaker gebeuren dan een paar jaar geleden. Bijvoorbeeld van huis weglopen. Maar ook het vernielen van gebouwen of het in brand steken van scholen. „Ik weet zelf ook niet precies wat je daartegen moet doen." zegt Kalma. „In veel gevallen is het een soci aal probleem: kinderen die thuis of op school niet geluk kig zijn en dan tot dit soort dingen komen. Dan is het erg belangrijk hoe Je met hen praat en met hen een oplos sing zoekt." Hoofdinspecteur Kalma gaat nu dus weg bij de Rotterdam se politie. Precies twintig jaar nadat hij in het nieuws kwam omdat hij een zware jongen „De Zwarte Ruiter" arresteerde. „Je hebt lef." zei De Zwarte Ruiter toen. Hij zag dat Kalma ongewapend was. De film „De reddertjes" is al door een paar honderddui zend kinderen en volwasse nen gezien. „Ik schat dat er in een paar weken tijd al meer dan een kwart miljoen kij kers geweest zijn," zegt ie mand van het filmbedrijf dat deze Disney-film aan twintig bioscopen in het land ver huurd heeft. Disney heeft goed gegokt met het idee van de Redder tjes: een detectiveverhaal in een tekenfilm. De arme Bianca (zie foto) is een klein weesmeisje dat op adoptiedag niet „gekozen" wordt door een nieuwe vader en moeder (gaat dat zo in Amerikaanse kinderhuizen?). Op een dag neemt de afschu welijke tante Medusa haar mee naar het duivelsmoeras. Als Bianca wil weglopen wordt ze door monsterlijke krokodillen in haar kraag ge grepen en terug gebracht. Ten einde raad werpt ze een fles in het water waarin ze om hulp vraagt. De reddertjes vergaderen in de kelder van het gebouw van de Verenigde Naties in New York en snel len te hulp. Een spannende film die ook oudere mensen met plezier kunnen bekijken. Dat mag ook wel voor een film die twintig miljoen gulden ge kost heeft. Koffie en thee zijn goedkoper gewor den. Een goed bericht na twee Jaar waarin de prijs alleen maar omhoog King Koffie komt vooral uit zogenaamde ont wikkelingslanden, zoals Brazilië en Co lombia (in Zuid-Amerika) en Angola (in Afrika). Deze landen zijn voor een groot deel van hun Inkomsten afhankelijk van de verkoop van koffie. De hoge koffieprijs van de laatste tijd betekende nog niet dat de gewone men sen in die landen het zoveel beter had den Veel van de opbrengst kwam ook in de zakken van de handelaren terecht. Daar schieten de plukkers natuurlijk niet veel mee op. Er bestaan wel winkels in Nederland waar je koffie kunt kopen waarvan de opbrengst wèl ten goede komt van de kleine boeren. Dat zijn wereldwinkels en SOS-winkels. Die kopen hun koffie bijvoorbeeld rechtstreeks bij groepen boeren in Guatemala (Mldden-Ameri- ka). De arme landen („de derde wereld") proberen wel iets te doen tegen deze schommeling van prijzen op de wereld markt. Ze willen meer zekerheid over de prijs van grondstoffen zoals koffie, thee. koper en katoen. Daarom zou er een grondstoffen-fonds moeten komen. Dat is een soort bank die koffie (dl andere grondstoffen) koopt als er te veel van is 10 januari 1978 (waardoor de prijs te laag wordt» en die de voorraden weer verkoopt ais er te kort ontstaat (bijvoorbeeld door een slechte oogst). Over zo'n fonds wordt al een paar Jaar gepraat. Maar de rijke landen houden dat tegen, omdat het hun geld gaat kosten. Slechts een paar landen (waar onder Nederland) zijn wel bereid mee te doen aan zo'n fonds. Het gekke was dat sommige koffielan den toen de prijzen hoog waren ook vonden dat zo'n fonds eigenlijk niet hoefde (ze verdienden immers goed) Nu de prijzen weer gaan zakken zit het er dik in dat ze samen met de andere landen in de derde wereld wel weer zullen proberen zo'n grondstoffenbank van de grond te krijgen. Inkomsten uit grondstoffen zijn voor de ontwikke lingslanden letterlijk van levensbelang. 5.- ƒ4.- ƒ3.- 2.- ƒ!.- Jur 1974 1976 1977 r een pak roodmerk koffie van 250 gram v/5.19 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11