-lengelose huisarts geeft zelf medisch biad uit Dagverblijf Uit brieven van lezers UW PROBLEEM 00K HET ONZE ob Jonquière: 'Ik beschouw patiënten als mondige mensen' Nieuwe boeken - IAANDAG 9 JANUARI 1978 WÊÊÊÊIÊÊÊÊ^M VARIA Trouw/Kwartet 7 ENGELO „Elke winter en herfst per worden veel mensen geplaagd door n neusverkoudheld. De meest simpele erapie daarvoor is het gebruik van usdruppels. Natuurlijk kunt u daar- or naar uw huisarts gaan; het is echter >k mogelijk in eerste instantie zelf deze erapie toe te passen en als deze na rloop van tijd niet helpt, dan pas de ikter te raadplegen. De neusdruppels jn namelijk bij elke drogist of apotheek koop." t advies hebben de patiënten van de Hengelo huisarts Rob Jonquière onlangs zwart op wit der ogen gekregen in het gestencilde krantje t hun dokter is gaan uitgeven. Het omvat httien pagina's en heet heel sober „Praktijk- lletin". Het is de bedoeling dat deze uitgave n dokter Jonquière vier keer per jaar in een ilage van 1200 exemplaren zal uitkomen. In het rste nummer, dat Rob Jonquière (33 Jaar en ids 1972 in Hengelo werkzaam) zelf heeft be- Dstigd in afwachting van een subsidie van het (inisterie of het Koningin Julianafonds, zet hij •t doel van dit initiatief uiteen. „U zult in dit ad naast informatie over de praktijk ook stuk- s vinden die meer liggen op het gebied van de tzondheidsvoorlichting, ziektebestrijding en iedicijnkeus," houdt hij zijn patiënten voor. Het is beslist niet de bedoeling bestaande medi- :t fhe bladen als 'Welzijn' concurrentie te gaan fndoen. Dat zijn algemene bladen, die zich chten tot een grote groep mensen. Aan dat latste zit wel het bezwaar dat degenen die erin Ihrijven soms therapieën verkondigen die be- aalde mensen helemaal niet aanspreken. Dat sico loop je met mijn bulletin niet. Ik benader lensen die mij als huisarts hebben gekozen, ik I, eb het tegen mijn eigen patiënten." voegt hij - [aan toe als ik in Hengelo tegenover hem zit om Ver deze, voorzover bekend in Nederland nog i pieke onderneming, te praten. Wat erin staat kan een verlengstuk zijn van iken die in de spreekkamer worden besproken, 1 moet ik natuurlijk oppassen niet te persoon- k te worden. De mensen mogen niet gaan nken: laat ik maar voorzichtig zijn, want de •lgende keer sta ik misschien in zijn krantje." :n duidelijk voorbeeld van wat dokter Jonquiè- dan wel wil, is in het thans verschenen bulletin vinden als hij het over die neusdruppels heeft daar zijn persoonlijke mening over het ge- Ik ervan aan koppelt. jlruppelen eusdruppels op eigen inititatief mag wel, ar dan niet meer dan drie maal daags één of weé druppels en niet langer dan vijf dagen. Als langer druppelt hebt u kans dat u alleen nog naar druppelt tegen de effecten van de vorige iruppels en niet meer tegen de neusverkoud- leid." Die neusdruppels vormen overigens maar en onderdeel van de informaties die in het lUlletin worden gegeven. Er is ook een stuk in ■let Turks in opgenomen ten dienste van de vele furkse werknemers die onder de medische zorg •Jan Rob Jonquière vallen. J)at bulletin heeft uiteraard een voorgeschiede nis. en daarover wil de initiatiefnemer, geestdrif- -ng als hij is over deze manier van benaderen van etiënten, graag vertellen. Het zal zo'n anderhalf jaar geleden zijn dat er lier in Hengelo een bijeenkomst werd gehouden raar allerlei mensen die in de eerste lijn zijn "letrokken bij de gezondheidszorg, de raakvlak ken bespraken tussen echt medische hulp en de ïeer maatschappelijke dienstverlening. Dat >$>rak mij erg aan, omdat ik zelf ook al een tijd (het vage plannen rondliep om mijn patiënten 'Mieer bij mijn bezig-zijn te betrekken. De tijd dat jfen arts zich op een voetstuk plaatst, ver van de %ensen afstaat en hij de man is die wel zal ■Uitmaken wat ze moeten doen en nalaten, be- loort tot het verleden. Ik beschouw degenen die lij als hun dokter hebben gekozen als mondige ensen. die in eerste instantie zelf verantwoor- ROB JONQUIÈRE lumbus. geen ei van Co- (foto: Bert Bertelink) delijk zijn voor hun eigen gezondheid. Dat staat voor mij centraal. Als huisarts probeer ik hen daarbij te helpen en te adviseren. Dat is een van mijn belangrijkste taken." Adviezen Veel mensen hebben, zo ervaart Rob Jonquière. vooral die adviezen erg nodig. „Vaak krijg je mensen op je spreekuur met klachten over hoofd- of buikpijn en dat soort kwaaltjes, bij wie blijkt als je dieper doorpraat dat hun problemen meer op het maatschappelijke of psychische vlak liggen. Ze hebben moeilijkheden op hun werk, in de kerk of in hun gezin. Veel mensen schamen zich om daarover met anderen te pra ten. Je kunt niet tegen je baas zeggen: 'ik vind De „kop" van het patiëntenkrantje. mijn werksituatie bedonderd en daarom kom ik maar niet'. Dat zal geen baas accepteren. Maar naar een dokter gaan met lichamelijke klachten is legaal. Dan hoef je jezelf niet te kijk te zetten voor de buitenwacht. Je kunt natuurlijk als huisarts, zoals vroeger meestal gebeurde, ook die problemen proberen op te lossen, maar over het algemeen heb je daar tegenwoordig te weinig tijd voor en kunnen de betrokkenen beter wor den geholpen door dienstverlenende instanties die op dat soort terreinen werkzaam zijn." Tegenspel Het was dit vraagstuk, dat anderhalf jaar gele den op de al eerder genoemde vergadering aan de orde kwam, waarop Rob Jonquière heeft doorgeborduurd. „Ik heb er eens over gepraat met een paar patiënten die ik goed ken en hen gepolst over mijn plan te komen tot het oprich ten van een patiëntengespreksgroep. Zij waren er enthousiast over. De moeilijkheid was echter zo'n gespreksgroep op poten te zetten." door Fred Lammers In eerste instantie zocht Rob zelf enige mensen bij elkaar, van wie hij verwachtte dat ze een goede inbreng zouden hebben in een gespreks groep. „Ik wilde figuren hebben die tegenspel konden bieden. Aan mensen die op alles wat ik voorstel ja en amen zeggen, heb lk weinig. Het afgelopen voorjaar waren we zover, dat er negen mensen aan de gespreksgroep Inhoud wilden geven. Er is zoveel mogelijk gestreefd naar een afschaduwing van de mensen, met wie ik in mijn praktijk heb te maken. Zo zit er een goudsmid in, een onderwijzeres, een verpleegkundige, een af delingschef uit een fabriek en een arbeider. Elke tweede woensdagavond van de maand komen we bij een van de leden van de groep bij elkaar. In het begin was het zo maar wat praten en kwamen de zaken ter sprake die Je te horen krijgt als Je in een willekeurig gezelschap de medische wetenschap ter discussie stelt. Je kent dat wel. Op een gegeven moment hebben we ons afgevraagd: wat willen we nu eigenlijk? Toen is besloten per avond een gespreksonderwerp bij de kop te nemen en ook dat het een experiment zou zijn. Over drie Jaar zullen we kijken of het plan aan de verwachtingen voldoet." Het rendement zal met name moeten zijn dat de mensen minder gauw naar hun dokter lopen voor zaken waarvan ze achteraf moeten zeggen dat ze die net zo goed zelf hadden kunnen oplossen. Als dat doorwerkt krijgt dokter Jonquière wat meer armslag voor patiënten die zijn persoonlij ke hulp wel dringend nodig hebben. Er is al het nodige bereikt. Op advies van de gespreksgroep is Rob Jonquière er een paar maanden geleden toe overgegaan daarvoor in aanmerking komen de patiënten persoonlijk in contact te brengen met een maatschappelijk werkster. „Dat ge beurt in mijn spreekkamer en alleen als de betrokkenen dat zelf willen. Er is geen sprake van een afschuifsysteem. Ik doe het voor hun eigen bestwil en dat gaan de mensen steeds meer inzien. Het is echter vooral de eerste stap die ze moeten zetten in een hun onbekende wereld die zo moeilijk is, en daarbij wil ik hen zoveel mogelijk helpen." De gespreksgroep is tevens bedoeld als een in stelling waar mensen kunnen aankloppen als ze klachten over hun dokter hebben en daarover niet tegen hem zelf durven te beginnen. Tot nu toe is daarvan geen gebruik gemaakt, wat een gunstig teken zou kunnen zijn. Gezamenlijk produkt Het patiëntenkrantje is uit de gespreksgroep gestimuleerd. Het is een gezamenlijk produkt, zowel de inhoud, de vormgeving als het stencil- len. Met elkaar hebben de leden van de groep de bladen gevouwen, vastgeniet en bezorgd. Vooral dat laatste spaarde veel geld uit, want de porto kosten drukken zwaar op het uitgeven van zo'n periodiek. Iedereen heeft een stadswijk voor zijn of haar rekening genomen. Ook de dokter zelf trok erop uit met een stapel krantjes onder de arm. De eerste reacties zijn positief. Zelfs uit andere plaatsen komen aanvragen binnen van Instanties die er het hunne van willen weten. Voorlopig zijn er onderwerpen genoeg die in gespreksgroep en bulletin ter sprake kunnen komen. Hoe licht je de dokter in? Wat wil hij precies weten over ziekteverschijnselen en wat doet niet ter zake? Wanneer bel je hem als Je met een ziek kind zit? Het zijn al een paar dingen waarover het nodige te vertellen is. „Ik hoop op die manier technische bouwstenen aan te dra gen. Ik heb echt niet het gevoel met het ei van Colombus te zijn gekomen, al vind lk het natuur lijk wel fijn dat dit initiatief wordt gewaardeerd. Het lijkt me in deze tijd heel nuttig," vindt Rob Jonquière er zelf van. Het vraagt wel de nodige tijd. „De kost gaat echter voor de baat uit." Die uitspraak kun je zowel letterlijk als figuurlijk opvatten. In elk geval zorgt Rob er wel voor dat er tijd over blijft om zich te wijden aan zijn grote hqbby: de muziek en speciaal het cello spelen, eën liefhebberij waarin hij het heeft gebracht tot actief lid van het Twents Clavecimbel Ensemble. door Mink van Rijsdijk Het dagverblijf in een ziekenhuis is een trefpunt van mensen die elkaar nauwelijks kennen, maar die elkaar vinden in het gemeenschappelijke doel van beter worden. Ik hield niet van het vertrek, er werd me teveel over kwalen en pijn gepraat. Het had er soms de'schijn van dat men elkaar wilde overtreffen met sterke verhalen over ziekte en narigheden. Maar op een ochtend was er niemand en streek ik er neer om even uit te puffen van de verplichte wande ling van gang in, hoek om, andere gang verder. De lectuurmand die er stond barstte uit zijn voegen van het intieme leven van wat wij sterren noemen. Ik staarde maar wat doelloos voor me heen. totdat er een man binnen schuifelde, duidelijk op zoek naar wat aanspraak. Zijn kaalgeschoren schedel waarop weer vaag haar begon te groeien verried een herseno peratie. Als bevestiging van mijn diagnose gloeiden rood littekens door het witgrijze dons. Hij stak meteen van wal met de mededeling dat ze hem goed te grazen hadden genomen. ..Geen dag ziek geweest in mijn zestig jaar en toen ineens dit. Nou ja, waarom een ander wel en ik geen portie ellende, zeg ik maar. Opstandig ben ik dan ook de afgelopen weken niet geweest, maar ineens heb ik geen moed meer. Ik ben een doe-mannetje. heb een motortje dat altijd hoge toeren maakt. Pardon zo was het, maar dat is verleden tijd. zei de dokter zoëven. De rest van mijn leven zal ik in de eerste versnelling moeten sukkelen, kalm aan doen. me in acht nemen. Alsof ik dat wil, flauwekul, dat wil ik helemaal niet. Die dokter zei notabene: ,.U kunt de koek van uw leven gulzig oppeuzelen, maar dan is het gauw gedaan." Oppeuzelen, hoe verzint zo'n kerel het woord. Het is tegen mijn natuur in te peuzelen, te knabbelen, dat is me veel te benepen. Ik wil schrok kerig happen, dan proef je tenminste dat je leeft, niet nippen aan de dagen, maar met volle teugen en intens overal van genieten. Begrijpt u?" eindigde hij drin gend. Was dat zo? Begreep ik hem? Ja en nee. Toen vertelde ik hem dat ik in de oorlog eens in een groot gezin had gegeten. Het grauwe brood lag in stapeltjes van drie iele boterhammetjes voor iedereen klaar. Als opperste luxe stond er achter ieder bord een ei. Een van de kinderen kondigde aan dat hij alle boterham men ..met niks" zou nemen en dan het eitje als snoepje toe ging verschalken. Dit plan lokte mij ook. maar het vond geen genade in de ogen van de pater familias. Hij eiste dat er op elke boterham 1 3 ei ging en wenste geen gesnoep. Ik vond dat toen erg onredelijk. Wat kon het die man bommen hoe wij dat extra rantsoen verdeelden'7 Zoals hij het wenste smaakte iedere snee brood naar niets en ging onder tussen toch het entje mooi op. Het gezag van die vader was niet te ondermijnen en zo werd er mokkend volgens de voorschriften gegeten. Ei. ei. Bedoelt u het ongeveer zo?" vroeg ik de man. ,.L' leeft liever een beetje korter en dan echt in plaats an een paar jaar langer zonder kraak of smaak aan de dagen." ,.U bent de eerste die me begrijpt." zei hij dankbaar en daar was ik niet van ondersteboven. Zijn leefregel was immers nog maar nauwelijks bekend gemaakt. Mijn plichtsgevoel vermaande me een paar moralise rende opmerkingen te maken. Het vertelde verhaal deugde als vergelijking ook absoluut niet. Gas terug nemen als je zestig jaar bent mag moeilijk zijn. maar is natuurlijk toch geen grauw oorlogsbrood zonder iets erop. Ik schepte moed en wilde de problemen positief benaderen, maar het bleek niet nodig. Een lawaaierige man op krukken kwam het dagver blijf binnen en onderbrak het gesprek abrupt: ..Zo. De Winter, hoe is het vandaag? Je krijgt alweer een ruige kop met haar als ik het zo bekijk." ..Neemt U me niet kwalijk." zei meneer De Winter tegen mij. ..ik heb me niet eens aan u voorgesteld." Er drentelden twee vrouwen binnen, van wie er een vroeg: ..Ligt hier dat blad nog waarin staat dat Paul van Vliet van zijn vrouw af is?" ,,Geen oog dicht gedaan, vannacht," vertelde de man met de krukken aan niemand in het bijzonder." en een slaappil krijgen is er niet bij. Ze laten een mens maar tobben." Meneer De Winter vertrok. ..Ik wen er nooit aan. merkte hij in het voorbijgaan tegen me op. Ik zag hem er op aan dat hij gelijk had. Zo'n natuur is sterker dan ,de leer. Relatiebureau Wanneer men als gereformeerde leest, dat het GSA mee wil doen met relatiebemiddeling, realiseert men zich plotseling, dat ook namens hem relaties gelegd inplaats van huwelij ken gesloten worden. Het woord duurzaam staat er dan nog bij om het wat echter te doen lijken. Men wil dus als kerken participeren in een zaak die ronduit tegen het ze vende gebod ingaat. Men kan dit relatie noemen, maar dit wordt in Hebreeën 13 vers 4 en 1 Corinthe 7 vers 2 hoererij genoemd! Welke God zal oordelen. Laten we op de bres staan, opdat deze schandelijke zaak geen doorgang mag vinden. Dronten M. Nieuwenhuizc Petrus graf Dat de archeologe Margherita Guar- duca onder de St Pieter het graf van Petrus zou gevonden hebben is een misleidende informatie. Wat zij waarschijnlijk gevonden heeft is een klein grafmonument dat in de loop van de tweede eeuw is gebouwd als gedenkteken voor Petrus die zelf nooit in Rome is geweest. Het is zeer waarschijnlijk dat Petrus is gestor ven rond het jaar 57 binnen de kring van de babylonlsche Joden. Het christendom is in de Jaren dertig en veertig naar Rome gebracht door pelgrims die uit Jeruzalem terug keerden. De pretenties van Rome berusten op aperte geschiedverval sing. Het is een ergerlijke zaak dat zelfs in protestantse kringen hier aan geloof gehecht wordt. Amsterdam P. Krijbolder, theoloog AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands Portugal Comité heeft een kort geding aangespannen tegen twee voormalige medewerkers die volgens het comité op eigen houtje het „Portugal bulletin" zijn gaan uitgeven Deze medewerkers, de voormalige penningmeesteres van het comité, Als Ponse en Mario Pe- reira de Matos, maken daarbij ge bruik van de adressen van het Por tugal Comité. Beowulf, een Germaans epos waarin een Angelsaksische hofzanger uit 700 de hoogtepunten uit het leven van de legendarische Zweedse held Beowulf verhaalt. De prozavertaling is van Jan Jonk en het boek wordt Ingeleid door prof. dr G Storms Uitg. Bakker. Amsterdam. 135 blz. 19.50. Van uitgeverij Veen te Wageningen is de roman Zomereiland van Beatri ce Ferolli. 350 blz. 24,90. Kerstboeket, is een bundel verhalen en gedichten van uitg. Voorhoeve in Den Haag. Vele schrijvers hebben materiaal geleverd voor dit boek van 142 pagina's. De prijs is 9,90. Kies uw auto, KNAC autojaarboek 1978. Foto's en gegevens van 270 personenauto's. Uitg. Elsevier. Am sterdam, 245 blz. geen prijsopgave. VRAGEN uitsluitend in envelop stursn nsar postbus 507. Voorburg. Per vraag een gulden In postzegels, het liefst In waarden vsn 55 en 45 ets. bijvoegen, en beslist niet aan'-de buitenkant opplakken Geheimhouding verzekerd Briefkaarten worden terzijde gelegd. (VraaG: Is het mogelijk iets te ver hellen over de munt die in ons bezit (Is. een hanger? NTWOORD: Uw tekening maakte Ie doordruk duidelijker (meestal is et anderson) Het is een zg. Gouden lijder uit het jaar 1751 (een nieuwe jder). Het was voor 1749 niet onge bruikelijk dat gouden en zilveren unten wat gewicht betreft, ver- nderd waren. Soms was het zwak- e metaal afgesloten, soms had men e slijtage wat geholpen en een mi- uscuul randje goud eraf geknipt, e munt een beetje uitgeslagen er verondersteld dat niemand dat zou [perken. Ook gebeurde het wel dat Énen dit middel (muntbesnoeüng) I an hogerhand toepaste en het goud snrasseerde Dit liep <n de handel net de omringende landen spaak. )e zakenlieden en geldhandelaars tadden wel steeds muntgewicht- loosjes bij zich. maar het geld werd t niet beter van. Er werd een nieu we munt geslagen van een iets lager [oudgehalte en alle afgekeurde munten dienden omgeruild te wor den De nieuwe gouden munten, waarop een ruiter met getrokken wapen voorkomt, moesten een kar telrand hebben, zodat snoeien direct ontdekt kon worden. De vaste koers was 14 gulden en dat was in die tijd heel wat. Deze sanering betekende winst voor de Bewesten, waar de muntslag plaats had, toen de goud prijs opliep. Deze nieuwe G.R. wer den geslagen in de jaren 1749-51 en 1760-64. Bij het stijgen van de goud prijzen, kwam de vaste koers van 14 gulden beneden de goudwaarde te liggen, zodat men de gouden mun ten ging gebruiken als sieraad of onderdeel daarvan. Het omschrift' om het gekroonde wapen van de Staten Generaal, waarboven het jaartal en waarnaast 14---GL, is Con cordia Res Parvae Crescunt (door eendracht groeit het kleine, oftewel eendracht maakt machti. Keerzijde: geharnaste ruiter, rijdend naar rechts boven het provinciewapen (of de gecombineerde wapens van twee provincies, zoals in dit geval met als omschrift: Moneta aurea Provincia- rum Confoederatarum Belgicarum en daarna de provincienaam met teken van de muntmeester. Dit be tekent dus Gouden munt van de Verenigde Nederlandse gewesten. Bij een gewicht van 10 gram. gehalte 0.92 bedroeg de koers in 1606 10 gulden, twee stuiver. In 1749 was de koers 14 gulden. Het is natuurlijk wel heel erg jammer dat er aan deze munt is gesoldeerd en waarschijn lijk ook gepoetst. Daardoor zal de muntwaarde aanzienlijk lager lig gen dan die van de juwelier. Taxatie is niet ons terrein. Vraag: Elke maand rijd ik over rijks weg 12 naar Den Haag en kijk dan altijd bij het begin van de ravage voor de Utrechtse baan of die mooie landhuizen aan weerszijden van de weg er nog staan 't Zal een narrow escape worden ('t zal er om spanne- nin vrij Nederlands vertaald) Antwoord: Het prachtige gebou- w,„in de werelt is veel gevaer", rechts, is een poosje geleden bijna afgebrand, maar gelukkig is de res tauratie bij na voltooid Ook het kleine kasteeltje Hofwijck (links) wordt gelukkig niet afgebroken. Het is gebouwd door Pieter Post en is een juweeltje. Op de Dunne Bierka de in Den Haag kan men een, nog niet lang geleden gerestaureerde groLere uitgave van dit Huys bewon deren. Een heel mooi boek over deze en veel andere huizen en paleisjes in deze buurt in: Lusthoven en oude huizen langs de Vliet, C. H. Voorhoe ve. ISBN 90297 0409 8. Veel goede illustraties (een boek dat Je perti nent niet terugkrijgt, als Je het uit leent.). VRAAG: Ik heb een truitje, waar opzichtige reclame op gedrukt staat. .Verwijderen gaat niet. Met aceton ging er wel iets af, maar nu is dat stuk erg hard geworden en pijnlijk voor de huid. Wat moet ik doen? ANTWOORD: U krijgt die rommel er niet meer af. Het merk is er heet opgeperst en daaraoor onlosmake lijk verbonden met de structuur, ons advies: Weggooien. Vraag: Over gezins- en huwelijks moeilijkheden. Antwoord: U begrijpt wel dat zoiets niet zonder meer in de krant kan worden behandeld. Wij noemen u het adres van de Interkerkelijke Stichting voor Geestelijke Gezond heidszorg (Bureau voor Levens en gezinsmoeilijkheden) Willemsstraat 26. Den Haag. tel 070-646955. Van een goede begeleiding bij de oplos sing van de problemen kan men daar verzekerd zijn. al zal de beslis sing voor de te volgen gedragsregel uitsluitend aan het echtpaar zelf zijn. Dit is hun leven en een ander dient daar af te blijven. Vraag: In het begin van de dertiger Jaren kocht ik van een Hongaar een kleurets, die door een vriend van hem, schilder en musicus Bartok Bela was vervaardigd. Bartok heeft zich later geheel aan de muziek ge wijd en men vertelt mij dat zijn etsen grote waarde hebben. Is dat zo? Antwoord: Uw vraag heeft ons inten sief aan het werk gezet. In geen enkel handboek is iets over de schil der te vinden. Tenslotte kwamen we terecht bij de Hongaarse ambassa de, waar we ons met een paar inder haast geleerde kreten verstaanbaar konden maken (goede morgen ik versta geen Hongaars. Hartelijk dank voor uw vriendelijkheid, tot ziens). Onze conclusie is, dat een heleboel mensen Bartok heten en Bela is zoiets als Kees of Piet. Waar schijnlijk acht men het niet. iets te vinden, maar men gaat op zoek voor u en voor mij. Tot ziens (Viszontlé- tésra!) VRAAG: Wij denken over het laten aanbrengen van een open haard. Statussymbool, zegt de een. Milieu verontreiniging, zegt een ander Zon de van het hout. enz. Als men van alle kanten op en aanmerkingen te horen krijgt, gaat het plezier er zo af. Waar moeten we nu eigenlijk reke ning mee houden? ANTWOORD: In de eerste plaats moet u (laten) nagaan of uw schoor steen geschikt is. Zoniet, wat het dan wel gaat kosten om die schoorsteen zó te maken dat er een goede trek is. Vervolgens gaat u op zoek naar lite ratuur over open haarden (er is een boekje van Anton van Olrschot hier over (uitgeverij Helmond, te Hel mond). Het bouwcentrum Rotter dam heeft een heel goede documen tatie over dit onderwerp. Dan gaat u eens kijken wat er op het gebied van haarden aangeboden wordt. Met ai- lerlei ideeën spreekt u eens met een architect als u iets bijzonder moois wil, en daarna met een aannemer en dan is u een eind verder. Als u er zelf plezier in heeft en u heeft het geld ervoor opgespaard (het valt heus wel mee, als het meezit met die schoor steen, al is het geen goedkoop grap je). dan laat u alle mensen rustig kakelen en Jaloers zijn. Wat de ibrandstof betreft: als u zorgt voor een haardscherm of voor een ijzeren gordijntje, zodat er niets de kamer in kan spatten, kunt u allerlei oude rommeltjes en stokjes en takken op stoken; Trouwens er wordt zoveel weggegooid, dat speciaal voor uw haard beslist geen boom gerooid hoeft te worden. Als alle maatrege len behoorlijk getroffen zijn, is het een verrijking van het huiselijk le ven en uw huis heeft voor uw kinde ren en kleinkinderen een attractie gewonnen. Maar u moet er wel op rekenen dat opa en oma verhaaltjes moeten kunnen vertellen. HULP VAN LEZERS: Wat betreft de afkortingen H N W. die nergens te vinden waren, en het prae-advies van de heer Scheelbeek. Het betrof het prae-advles genaamd: Ontgron dingen-bestuurlijke aspecten van drs J. Scheelbeek. hoofd van de on- deraideling Landschap. Milieu en Ontgrondingen van de Rijkswater staat. ingediend voor de Congres dag '75 van de Vereniging Het Neder landse WeKencongres (zand- en grind voorziening). Op het secretari aat zijn in boekvorm te bestellen, volledig met tekeningen en foto's de verschillende prae-adviezen te be stellen 10,75), postbus 2200, Den Haag. De heer S. vertelde mij over dit prae-advies en over de ontgron dingen, zoals die eeuwen lang wer den uitgevoerd (vervening, aanleg van terpen of vluchtheuvels, dijken, enz.) Wij zijn heel blij met deze gegevens, al zijn we niet verrukt over de invoeging van de H van Het' in de afgekorte naam. VRAAG: Kunt u mij zeggen of het „Legermuseum te Leiden" het hele jaar geopend is en of daar een afde ling is van de marechaussee ANTWOORD: Inderdaad is het le germuseum het gehele jaar open. Er is geen afdeling van de marechaus see daar. maar de Koninklijke mare chaussee heeft een eigen museum in het prachtige Oude Weeshuis van het niet minder mooie stadje Buren (Gld.). Dit museum Ls echter tot 1 mei gesloten. VRAAG: Ik heb een wereldkaart ge kregen en wil die graag ophangen, maar niet met punaises, want dan gaat-ie stuk. ANTWOORD: Er zijn speciale strips te koop, waarmee men posters kan ophangen. In grote zaken worden ze verkocht. Ook is het erg mooi (wel wat duurder) om de plaat op spaan plaat te plakken en de zijkanten óf gladschuren en verven of lakken. dan wel af te plakken met strips, die even breed zijn Ze zijn te koop bij de Doe het zelf-wlnkels. VRAAG: Is het waar dat wortelsap, als het in een koelkast wordt be waard, vol schadelijke bacteriën komt Hoe lang kan men het daar bewaren en wat gebeurt er als je dat schadelijke spul zou opdrinken? ANTWOORD: Sap van groenten en vruchten moet men zo vers mogelijk drinken Als men die sapjes. natuur lijk ongekookt in een koelkast zet. waarvan de deur regelmatig ge opend wordt om er een potje of schaaltje in te zetten, dat nog niet f^]S helemaal afgekoeld is (een koelkast wordt óók afgeleverd met een ge bruiksaanwijzing en die moet bestu deerd worden!) dan bestaat altijd de kans. dat zich de uiterst gevaarlijke botullsme-bacteriên ontwikkelen, een gemeen vergif, zoals men dat in de zomermaanden vaak meemaakt Lees de kranten er nog maar eens op na. Als u het toch gaat opdnnken? In diezelfde kranten heeft u kunnen lezen over de sterfte onder de (wa ter) vogels die van vergiftige kada vers hebben gegeven. Blijf gezond, drink en eet verse sappen, groenten en vruchten en gooi die levensge vaarlijke zuinigheid over boord. VRAAG: Wie schreef het boek: Rosa Fluweeltje en zou het nog te koop zijn? ANTWOORD: De schrijver was Oer- des en we hebben het boek, zolang we aan het rondkijken zijn op de plaatsen die we zo vaak genoemd hebben dat het vervelend gaat wor den op den duur. nog nooit gezien VRAAG: Dit is een blad van mijn streptocarpus. Wat moet lk ermee doen? ANTWOORD: De mlneervlleg heeft uw plant zo te pakken, dat ik u adviseer: doe uw plant maar weg, want. zo te zien. wordt dat niets meer. Dit is een plant die gemakke lijk te stekken en op te kweken valt. Neem dan wel een andere, schone pot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7