Mbeki leeft nog dank zij geld voor proces IKV vraagt kerken nee tegen neutronenbom Abortus, kraken en vloeken op agenda raad van kerken UIT DE KERKBLADEN Sadat en Accountantskantoor herv. kerk zelfstandig Hall Lindsey VANDAAG Voorbijgangers MAANDAG 9 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet SIMAJ Van een onzer verslaggevers Dat Govan Mbeki. de Zuidafrikaanse politieke gevangene, die vandaag een eredoctoraat krijgt van de universiteit van Amsterdam, überhaupt nog leeft, komt doordat hij en de overige negen beklaagden van het Rivonia-proces in 1964 voldoende rechtshulp kregen. Daar is zeer veel geld mee gemoeid geweest (ca. drie toni. want in Zuid-Afrika geldt, net zoals in vele andere landen, dat men meer kans heeft op een eerlijk proces naarmate men over ruimere fondsen beschikt. De verdedigers van de beklaagden van het Rivonia-proces schreven ka nunnik Collins, de leider van het Internationale Defense and Aid Fund, dat de hulp van het IDAF ertoe heeft bijgedragen dat de be klaagden in elk geval lagere straffen kregen dan anders het geval zou zijn geweest De laatste tijd hoor Je niet zoveel meer van het Defense and Aid Fund. Dat komt doordat het fonds in 1966 door de Zuidafrikaanse regering ver boden werd. Het IDAF kan dus niet meer in het openbaar, zoals in het geval van Govan Mbeki. verantwoor ding afleggen van hetgeen het doet Dat maakt de taak van Toine Eggen- huyzen niet eenvoudiger Hij ver zorgt sinds kort de voorilchUng over het IDAF. vanuit het kantoor in Londen Meer dan ooit Het IDAF bestaat nog steeds. Er zijn trouwens heel wat Nederlanders, die doorgegaan zijn het fonds te steunen en ook de Nederlandse regering geeft nog regelmatig steun. Toine Eggen- huyzen verzekert dat dit meer dan ooit tevoren nodig is. Het IDAF heeft in Zuid-Afrika zelf en in Rho- desië en Namibië heel wat te doen. Duizenden middelbare scholieren zijn de laatste twee Jaar opgepakt, omdat zij weigerden nog langer ge bruik te maken van het zogenaamde Bantoe-onderwijs De meeste kregen een snelle berechting. In andere ge vallen duurden de processen langer. Zoals dat van de Pretoria-Twaalf, het sabotage-proces in Pietermaritz- burg en het onderzoek naar de dood van Steve Biko. Kortgeleden publiceerde het IDAF zelf dat het voor meer dan twee duizend politieke gevangenen in Rhodesië correpondenUecursussen verzorgt, in moeilijkheid oplopend van lager onderwijs tot nascholing cursussen voor afgestudeerde acade mici. Eggenhuyzen wil wel kwijt dat het DAF ..veel" bijstand geeft aan ge zinnen van politieke gevangenen, rechtshulp verzorgt en mensen, die uit de gevangenis komen, helpt bij het opnieuw aan de slag komen. Over namen, bedragen of aantallen wil Eggenhuyzen om begrijpelijke redenen niets zeggen. Maar het IDAF werkt. ..Nu de Zuidafrikaanse regering geld van Nederlandse over heid dat via de organisaties Cebemo en Icco naar Zuid-Arika was gezon den. in beslag genomen heeft, zou men kunnen overwegen, in het ver volg meer gebruik te maken van het Internationale Defense and Aid Fund, omdat het IDAF in de tijd dat het verboden was uitstekende kana len heeft ontwikkeld om zijn hulp te kunnen voortzetten." Eggenhuyzen kan dit verzekeren vanuit zijn eigen pastorale werk in Zuid-Afrika. dat hij anderhalf jaar geleden moest opgeven. Geen politiek Het Defense and Aid Fund heeft goede relaties met de bevrijdingsbe wegingen ANC en PAC, maar het heeft er geen verbinding mee. omdat het IDAF zich wil beperken tot hu manitaire hulp aan slachtoffers van de apartheid Hoewel ook dat poli tiek is. wil het IDAF geen bepaalde politieke positie kiezen. Deze onafhankelijkheid blijkt ook uit de waardering, die de publikaties van het IDAF ontvangen wegens hun accuratesse en betrouwbaar heid. In de geschriften van het IDAF zal men nooit lezen „het fascistische regime van Vorster" of dergelijke waarde-oordelen. Het IDAF zal hoogstens de harde gegevens ver strekken waarmee anderen hun oor deel over Vorster kunnen vormen. Het Defense and Aid Fund bestaat sinds 1950. Het is opgericht door de anglicaanse kanunnik John Collins van de St.-Pauls Kathedraal in Lon den. In 1956 stonden in Zuid-Afrika 166 mensen voor hoogverraad te recht en het IDAF wist het geld bijeen te krijgen voor het proces dat vier en een half Jaar duurde. Het kostte ongeveer twee miljoen gul den, maar de mensen worden vrijge sproken. In 1960, nadat bij Sharpe- ville 68 mensen waren doogeschoten die bezwaar maakten tegen de pas jes, zorgde het IDAF voor de achter gebleven gezinnen en betaalde het een onderzoek naar het bloedbad. In 1964 werd het IDAF internationaal en kreeg het afdelingen onder meer in ons land. Het volgende jaar werd in ons land zeer bekend door de geruchtmakende „ton van Luns", toen onze minister van buitenlandse zaken honderdduizend gulden aan het IDAF schonk. Sindsdien heeft de Nederlandse regering regelmatig steun verleend aan het IDAF. Er is echter altijd geld nodig. (De laatste uitgave van hetl DAF is getiteld: Zimbabwe. The facts about Rhodesia, bestelbaar bij het DAF- Nederland. postbus 12197, Amster dam. Het giro-nummer van het DAF is 2989732. Hilversum). Kanunnik John Collins, de man die in 1950 het Defense and Aid Fund oprichtte en het sindsdien leidde. AMERSFOORT (ANP) Een geza menlijk standpunt van de kerken over abortus, een rapport „Kraken in Nederland" en een verklaring over het misbruik van Gods naam vor men de hoofdmoot van de agenda voor de maandelijkse vergadering van de raad van kerken, komende woensdag. In het regeerakkoord is afgesproken, dat het kabinet een wetsvoorstel tot regeling van de abortuskwestie zal indienen. Voor het zover is. wil de raad van kerken bezien of hij een nieuwe bezinning op gang kan bren- a gen. die zou kunnen uitmonden in' een gezamenlijk standpunt van de aangesloten kerken. Uit de bespre king van de stellingnamen van enke le kerken de oud-katholieke, de gereformeerde, de hervormde en twee van de r.k. kerkprovincie zal moeten blijken of er voldoende basis voor een gemeenschappelijke ver klaring is Het feit. dat een groep krakers van het pand Nes 43 in Amsterdam des tijds een beroep op de raad van kerken heeft gedaan, was voor de raad aanleiding een werkgroep voor de vraagstukken van het kraken in het leven te roepen. Het rapport van deze werkgroep komt nu op de raadsvergadering. Intussen heeft het dagelijks bestuur van de raad van kerken de voorzitter van de Eerste Kamer dRingend verzocht, de be handeling van de antikraakwet (reeds aangenomen docr de Tweede Kamer) voorlopig op te schorten. Op verzoek van de gereformeerde synode had de raad van kerken in februari vorig jaar besloten zich te bezinnen op het toenemend mis bruik van Gods naam, vooral ook bij radio en tv. Een werkgroep ad hoe legt thans een concept-verklaring aan de raad voor. Het dagelijks be stuur stelt voor. dat de tekst voor werp van overleg in de leden-kerken wordt en zal worden aangeboden aan de massamedia en aan de ministers van Justitie en CRM. De kerk op het rekreatieterrein, Op zoek naar nieuwe mogelijkheden m.m.v. ds. W. v.d. Kooij, zaterdag 28 Januari, Toerustingscentrum, Leus den (tel 033-43244). Pastorale problemen rond huwe lijk en gezin. Cursus voor pastores door de katholieke universiteit te Nijmegen op tien maandagavonden, te beginnen 23 Januari. Inl. tel. 080-, 512230. Religieuze aspecten van het huidi ge Indonesië, zaterdagmiddag 14 ja nuari van 13 tot 17 uur m.m.v. ds. J. J. W. A. Wljchers. Inl. Interreligio tel. 010-115111. 9 Stervenshulp: opgave en onmacht, op zichzelf staande orientatiedagen over begeleiding van stervenden, 1-3 februari, 9-10 februari, 15-17 maart, 2-3 mei. 19-20 juni, Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). DEN HAAG Het interkerke lijk vredesberaad, waaraan ne gen kerken deelnemen, heeft die kerken gevraagd, zich op korte termijn uit te spreken tegen de neutronenbom. Een zelfde vereoek heeft het IKV gericht tot enkele vooraan staande theologen en tot plaat selijke IKV-werkgroepen. Het IKV wil, dat eventuele uitspra ken tegen de neutronenbom geba seerd zullen zijn op de resultaten van discussies op het grondvlak van de kerken. In september 1977 startte het IKV een actie tegen de toene mende atoombewapening onder het motto „Help de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Neder land". Tot dusver hebben de kerken zich niet uitgesproken. In verschil lende verklaringen zeiden de kerken, dat zij wel in het IKV vertegenwoor digd zijn, maar dat het IKV niet namens de kerken spreekt. Van de kant van de hervormde kerk werd gezegd, dat het de synode niet past met een verklaring te komen, wanneer deze niet is voorafgegaan door meningsvorming aan de basis. Een soortgelijk geluid, maar nog iets meer gereserveerd, kwam van de ge reformeerde kerken. De r.k. bis schoppen herinnerden aan hun ver klaring van 1976. Daarin noemden zij eenzijdige ontwapeningsactivitei ten niet onmogelijk, maar dan dien den deze activiteiten vooral uitnodi gend te zijn voor de andere partij. In zijn brief aan de kerken wijst het IKV erop, dat het zich gedwongen voelt zich tot de kerken te richten, omdat de Verenigde Staten en de Navobondgenoten voor de beslissing staan een nieuw en verfijnd kernwa pen. de zogenaamde neutronenbom, te produceren en in te voeren. Een positieve beslissing zou volgens het IKV een zware slag toebrengen aan het streven een halt toe te roepen aan de bewapeningswedloop en een begin te maken met nucleaire ont wapening. Het IKV dringt bij de kerken op spoed aan, omdat het be sluit over de neutronenbom in het voorjaar wordt verwacht. Het IKV heeft daarbij de steun ge vraagd van de hervormde theologi sche hoogleraren Berkhof, Bolke- stein, Geense en Roscam Abbing, de gereformeerde hoogleraren Kuitert en Rothuizen, de doopsgezinde prof. Kossen en de remonstrant prof. Kuiper. Aan de plaatselijke IKV-werkgroe- pen is gevraagd, de discussies over de neutronenbom op plaatselijk ni veau te stimuleren en de resultaten daarvan door te spelen naar de be leidsniveaus in de kerken. DEN HAAG (ANP) Het centrale controle bureau van de hervormde kerk iCCBi. de interne accountants dienst van de kerk. is met Ingang van 1 Januari in zijn geheel overge dragen aan het onlangs opgerichte accountantskantoor T. van der Vliet bv De heer Van der Vliet was ad junct directeur van het CCB. Het CCB had naast de controle van diaconieën en kerkvoogdijen, een grote cliêntèle onder de protestants- christelijke maatschappelijke in stellingen De bepalingen echter, dat verklarin gen van Interne accountants niet in de openbaarheid mogen worden ge bracht en tevens dat accountants verklaringen van instellingen op maatschappelijk gebied met ingang van 1 januari 1976 Juist in de open baarheid moeten worden gebracht, dwong tot het zoeken van een oplos sing. die de bestaansmogelijkheden van het personeel veilig zouden stel len en de specifieke ervaring van het bureau niet verloren zouden doen gaan Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/' DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rot terdam Tel 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag TeL 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Prof. dr. J Douma in De ReforroaUe (geref vrtjgem): Wie op het Jaar 1977 terugziet, zal het bezoek van de Egyptische presi dent Anwar Sadat aan Jeruzalem kunnen bestempelen als het merk waardigste fenomeen van het jaar. Wat voor onmogelijk werd gehou den. is mogelijk geworden. Aartsvij anden ontmoeten elkaar en spreken serieus over vrede. Dat moet een verrassing zijn ook voor hen die de bijbel lezen zoals Hall Lindsey het doet. Volgens Lindsey voorspelt de bijbel ons de gang van zaken in het Midden-Oosten duidelijk. Egyp te is daarbij de hoofdrolspeler die de Arabische wereld, in bondgenoot schap met de Sovjet-Unie, verza melt voor een laatste acUe tegen Israël. De Arabieren verenigen zich, zo vertelt Hall Lindsey. in een krampachtige poging om onder Egyptische leiding Palestina te be vrijden (de planeet die aarde heet te/761 Deze lezing van de bijbel wordt door de feiten gelogenstraft: want het Egypte van Sadat is toch anders dan Lindsey (en ook wij) aan het begin van dit Jaar dachten. De Arabieren liggen met elkaar over hoop Egypte zoekt vrede met Israël en de Sovjet-Unie heeft het bij Sa dat verbruid. WIJ vinden mèt Hall Lindsey dat Je de klok van de ge schiedenis moet bijhouden. Wij vin den ook dat je daarvoor de bijbel moet lezen Geeft acht op het profe tische woord als op een lamp die schijnt in een duistere plaats, staat er in 1 Petr 1.19 Maar een lamp is nog wat anders dan een route-be schrijving. Lindsey weet wat er van de EEG. van Rusland, van Egypte, van China en van Israël wordt De gebeurtenissen in het afgelopen jaar kunnen ons leren dat wij de weg van de volken niet kennen Wij weten waar de geschiedenis op zal uiUopen en daarom mogen wij ons veilig voe len Jezus Christus heeft alle macht in handen Maar „veilig" is niet het zelfde als „duidelijk" Wat 1978 zal brengen, is een raadsel voor ons De sleutel voor de oplossing van het raadsel wordt niet in bijbelteksten gevonden, die we dan in elkaar moe ten proberen tc passen De bijbel is geen puzzel-, maar een troostboek. Psalm 121 is hier duidelijk genoeg De dichter weet niet wat hem boven het hoofd hangt op zijn bedevaarts tocht Maar licht heeft hij genoeg: De HERE zal zijn uitgang en zijn Ingang bewaren van nu aan tot in eeuwigheid. Sadat en Cyrus Dr W. Aalders trekt in het Kerk- blaadje (vrienden van Kohlbrugge) een parallel tussen Sadat en de Per zische koning Cyrus (Kores) in het oude testament: En zo kan het nu gebeuren, dat er in de geschiedenis en in de politiek door Zijn wonderbaarlijk ingrijpen opeens openingen komen, waar alles hermetisch toegesloten leek. Er wor den goddelijke bressen geslagen in de fataliteit (noodlottigheid) der dingen. Luther pleegt zulke openin gen te noemen: occasio. Met name de geschiedenis van Israël is vol van dergelijke occasions. Wij wezen reeds op de betekenis van de Perzische koning Cyrus voor de terugkeer van Israël uit de ballingschap. En zou nu mogelijkerwijs de komst van Sadat naar Jeruzalem ook niet gezien moe ten worden als zulk een occasio, zulk een wonderbaar ingrijpen Gods? Zou dat wóflr zijn en er zijn sterke tekenen die in die richting wijzen, dan legt dat feit wel een heel bijzon dere verantwoordelijkheid op de po litieke leiders van Israël. Zullen zij het verstaan en niet verzuimen deze occasio te benutten? Maar behalve voor Israël heeft dan dit gebeuren ook voor ons betekenis. Ons geloof wordt er nog eens opnieuw bij be paald. langs welke wegen God werk zaam is in de geschiedenis en dat geen ding voor Hem onmogelijk is. Er zijn voor Hem geen fataliteiten en onoverkomelijkheden. Het wach ten is echter telkens op de urel! Vereniging Wie bezwaren heeft tegen de gang van zaken in onze kerken, moet niet een vereniging oprichten, maar zijn bezwaren in de kerkelijke weg ken baar maken, zo reageerde prof. dr J. Plomp op de oprichting van de nieu we „vereniging tot bevordering van gereformeerd kerkelijk leven". In het blad van deze vereniging Woord en Geest antwoordt dr E. Masselink onder meer Is het niet een verlammend dilem ma. te zeggen: niet via een vereni ging. maar de kerk moet haar wel zijn behartigen? Onze vereniging tot bevordering van het gereformeerd Dexe taart van een Jeruxalemte banketbakker met de portretten van Begin en Sadat en een Israëliër en een Egyptenaar, die elkaar omarmen, laat iets zien van de indruk, die het contact tussen beide staatshoofden gemaakt heeft. kerkelijk leven acht zich gebonden aan de belijdenis; zij staat alleen open voor leden van onze kerken; en zij wil binnen onze kerken voor haar welzijn bezig zijn. Wat dan met een mannenvereniging? En de bond van mannenverentgingen1 En de bond van geref. vrouwenverenigingen? En de stichting confessioneel geref be raad? Moet elke confessioneel-posi tieve vorm van informatie, toerus ting en begeleiding niet met vreugde begroet worden in een tijd nu er d m v de pers en de communicatie middelen zoveel zienswijzen ge spuid worden, die meer verwarring stichten dan opbouw? En mogen dan zij, die midden in deze span ningsvolle wereldtijd uit het geloof naar de reformatorische belijdenis willen leven, ook elkaar aanspreken en getuigend ieindelijk) eens hun stem doen klinken? Is het eerlijk onze vereniging zo tegen te treden terwijl men aan de zo genoemde jongerensynode (Jongerenrood) vrije doorgang geeft tot in Lunte- ren? Waar komt die 'synode' van- Nu besef ik pas goed. dat er bij God geen aanzien van persoon bestaat, maar dat, uit welk volk ook. ieder die Hem vreest en het goede doet Hem welgevallig is. (Handelingen 10,34-38) We herkennen deze woorden van Petrus. Ze zijn gesproken in het huis van de heiden Cornelius, een vereerder van God, zoals hij in het verhaal genoemd wordt. Petrus heeft iets moeten overwinnen voordat hij de weg van de Messias onder de volken kon zien. Nu is het zo ver. Bij God is geen aanzien des persoons. De Messias is degene op wie heel Gods welbehagen rust, maar er zijn er meer die God aangenaam zijn. Uit alle volken mensen die Hem vrezen en die het goede doen. J e zou kunnen zeggen dat hier die uitstralende gerechtigheid te zien is, waarvan de profeet sprak. Wat uit het licht is komt tot dit licht. Waar deze Heer herkend wordt, komen mensen in beweging en komen Hem vragen wie Hij is en of ze mogen vertrouwen dat in Hem de bevrijding op gang komt. Petrus heeft z'n al te grote zuinigheid ten aanzien van die bevrijding moeten overwinnen. God is guller. Gods bedoelingen strekken verder dan nationale grenzen. Die grenzen bestaan voor Hem niet en daarom moeten ze voor ons ook niet bestaan. De gerechtigheid is wereldwijd en moet wereldwijd worden. Dat is God aangenaam. Dat neemt Hij aan. De doop van Jezus die ook hier op de achtergrond staat is een begin geweest. Wie met Hem verbonden is deelt in dit nieuwe dat in Hem op gang gekomen is. Een goed begin ook voor deze week. (00 10' ms an ijn 4v ew Jdi is. ik) ad< anl reet ing arr eri err en min lef Ma: ran ani »ch h .Hi eg ÏOC le 1 daan? Is dit een kerkelijke zaak? Welke organisatie staat daarachter? Is die selectief of representatief? Als men aan zo'n doorluchtige naam entree geeft; maakt dit prof. Plomps vete naar onze kant in de naam van de kerkelijke weg allerminst geloof waardig. Ouderwets Prof A. Camps in Wereld en Zending: Men hoort nogal eens van islamiti sche zijde in Nederland de moeilijk heid, dat wij in onze boeken en cate chese over de Islam negatief spre ken. Dat zal zeker nog wel eens het geval zijn, hoewel er zeer goede en positieve projekten in omloop zijn en zich steeds meer verspreiden. Hier ligt niet de grootste moeilijk heid. Groter is het gevaar, dat wij door het aantrekken van ouderwet se en zeer orthodoxe islamitische godsdienstleraren de islamitische kinderen dwingen in een oud en onhoudbaar islamitisch patroon in het godsdienstonderricht, terwijl zij in het gewone onderwijs kennis ma ken met de moderne wereld. Er is een groot gevaar, dat de tweede of derde generatie moslims in ons land de Islam zal af laten weten, omdat die niet meer past in het moderne beeld van de mens en zijn rechten. Dit is een veel groter gevaar dan de eventueel nog bestaande foutieve apologetische catechese over de Is lam van christelijke zijde, waaraan ook islamitische kinderen moeten deelnemen. Het lijkt ons van groot belang, dat de in ons land verant woordelijke islamitische instanties een open oog hebben voor de moei lijkheden die islamitische kinderen in de toekomst zullen ontmoeten vanwege de eigen crisis binnen de Islam Daarom Is het van belang, dat in Nederland tussen christenen en moslims openlijk over dit pro bleem gesproken wordt en er een oplossing gevonden wordt. Dit zou een belangrijk punt kunnen zijn. dat ingebracht kan worden tijdens de bijeenkomsten of studiecommissies die wij nu in ons land hebben, bij voorbeeld in de vergaderingen van de Nederlandse afdeling van het We reld Congres van de Godsdiensten voor de Vrede. Ook voor de christe nen is het van belang te werken aan een oplossing van dit probleem, want wie heeft er belang bij dat de volgende generaties moslims in ons land zonder geloof zijn? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zeist: I. J. Wisse te Wageningen; te Glanerbrug G. v.d. Weide te Trlcht; te Babyloniënbroek en te Wilnis: W. Dekker te Sebalde- buren. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Eierland: P. D. Wolthaus kand. te Oegstgeest. Bedankt voor Scheveningen (toez.): J. Th. W. Quak te Vianen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hilversum: M. van Harmeien te Alphen a d. Rijn. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Apeldoorn: H. Hid- dlng te Den Haag-Z.-Loosduinen. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Beroepen te Kampen: H. de Jong te Amsterdam-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse: C. Wisse te Kootwijkerbroek. Bedankt voor Groningen: J. W. Ver- weij te H. L Ambacht. EV. LUTH. KERK Bedankt voor Utrecht: D. Th. Stras- ser te Groningen. NED. HERV. KERK Afscheid van Utrecht: A. Noorde- graaf wegens benoeming tot docent geref. soc. academie te Ede. Pater Albers Dr J. L. Albers van de orde der Augustijnen heeft ontslag genomen als coördinerend directeur van het secretariaat der R. K. Kerkprovin cie. Hij treedt in dienst van de stich ting religieuze secties en commis sies. het overkoepelend lichaam van de samenwerkende instellingen van de mannelijke en vrouwelijk reli gieuzen in Nederland, gevestigd in Nederland. Hij wordt in zijn nieuwe betrekking belast met vraagstukken betreffen de de onderlinge solidariteit van de 30.000 religieuzen en hun pastorale projecten in ons land. WASHINGTON In 1977, het eerste jaar dat zulke wijdingen wa ren toegestaan, zijn meer dan negen tig vrouwen tot priester gewijd in de anglikaanse kerk van de Verenigde Staten. Slechts twaalf van hen zijn direct verbonden aan een parochie als pastor. De anderen zijn als aal moezenier verbonden aan gevange nissen of ziekenhuizen en als studen tenpastor of administratieve kracht werkzaam. LEUSDEN De Trouw-jubileum- bootreis naar Israël heeft 2205,88 opgebracht voor het gereformeerd werelddiakonaat. HAMILTON (Idea) Vijftig lei dende evangelikalen uit de hele we reld komen van 14 tot en met 20 januari in Hamilton op Bermuda bij een voor overleg over de voortzetting van het grote evangelisatie-congres, dat in 1974 in Lausanne werd ge houden. RECTIFICATIE In onze krant van dinsdag 3 januari theldden wij per abuis dat kardinaal Alfrink in Italië meegedaan had aan een mars tegen de bewapening De kardinaal had de mars een instem mende boodschap gezonden, maar hij was daarvoor gewoon thuis geble ven. Ons excuus aan de kardinaal en de overige lezers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2