ridré Tomkins en zijn vrienden SOCIAAL BERECHT EUNST Rotterdams Philharmonisch met sprookjesmuziek van Ravel Uit brieven van lezers De broer, die zichzelf op straat zette Westduitser uitgeleverd Dirigent Fackler verlaat Frysk Orkest Drie weken verstandig vermageren TERDAG 7 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet tfoor W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Kort na de Eerste Wereldoorlog schreef Maurice Ravel de muziek bij „L'Enfant et les sortileges" (het kind en de betoveringen) op een libretto van Madame Colette. Het stuk koudt het midden tussen een opera en een „lyrische fantasie". Het verhaal gaat over een ondeu gend jongetje, dat zijn huiswerk niet Ril maken en uit balorigheid alles in gijn kamer kapot slaat. Tot zijn gchrik ziet het de beschadigde voor werpen in levende lijve op zich afko men: meubelen, servies, afbeeldin gen van het behang en uit zijn okjesboek de huisdieren en die van bos en park. Het kind roept fengstig „Mama". De dieren schrik ken zo, dat een eekhoorntje onder de voet wordt gelopen. Het kind ver bindt de wond van het dier waardoor de andere beesten hun vijandige houding laten varen en zelfs verte derd raken. Donderdagavond heeft het Rotter dams Philharmonisch Orkest met medewerking van het uit acht voca listen bestaande „Swingle II", onder leiding van Hans Vonk een boelende vertolking gegeven van dit toverspel. Natuurlijk zijn in de Grote Doelen de toneelmogelijkheden beperkt. Om het toch niet geheel zonder het visuele element hoeven te stellen werden de achtereenvolgende beel den door middel van een groot op vouwbaar decor vertoond, waarbij de acht zangers aan weerszijden wa ren opgesteld. Jammer dat alle voca listen met een microfoon waren toe gerust. Was dit nu nodig? Hans Vonk heeft het geluidsvolume van het or kest echt wel aan de bescheiden kant gehouden, zodat er weinig ge vaar bestond dat het geluid van de stemmen in de verdrukking raakte. De beste geluidsinstallatie kan een zekere vervorming van het stemge luid nu eenmaal niet voorkomen. Het typisch Ravelüaans klank idioom is door het R. Ph. O. onder Hans Vonk op fijnzinnige wijze ver wezenlijkt. De Baskische meester lijkt in zijn instrumentale vondsten wel haast onuitputtelijk. Van de vele bijzonder fraaie details die deze par tituur bevat noemen wij slechts het begin met zijn open kwinten en kwarten voor de houtblazers. Uit beeldende de verveling van het jon getje, de dans van het Chinese' theekopje met zijn Oosters aandoen de pentatoniek, de episode van de twee katten, de opstand van klank nabootsingen door de zangers en het uitzonderlijk fraaie polyfone slot koor, dat met de roep „Maman" ein digt. Alles overziend komt het ons voor, dat een scènische opvoering van Ravels L'Enfant et les sortilè- ges" toch het best tot zijn recht kan komen in een goede schouwburg: het orkest in de bak, en een uitgebreid décor en toneelgebeuren. Voor de pauze heeft Hans Vonk het R. Ph. O. geleid in een spirituele vertolking van Van Beethovens 2e symfonie. Het Larghetto was van grote klankschoonheid en het slot- Allegro werd bij alle heftigheid rit misch accuraat en duidelijk ten ge hore gebracht. Deze fenomenaal getekende liggende leeuw van Rembrandt is een van de 32 prenten uit „De kroniek van het Rembrandthuis" die dit keer geheel gewijd is aan het onderwerp „Bees ten nae 't leven". Rembrandt tekende in verhouding tot andere kunstenaars veel dieren en 't is opvallend dat hij voor verschillende dieren ook telkens andere technieken toepaste waardoor dan het karakter van zo'n beest het beste uitkwam: vogels bijvoorbeeld met de fijne pen, olifanten met ruig zwart krijt en leeu wen vaak met het penseel. Er zijn ook verschillende etsen bij. Voor wie weten hoe dat in zijn werk ging-gaat: van januari tot en met mei zal de Amsterdamse graficus en vroe gere conservator van het Rembrandt huis, Theo Beeredonk weer iedere laatste zondag van de maand een ets- demonstratie geven in de aula van het museum. Deze demonstraties, die het vorige seizoen veel belangstelling trokken, beginnen om 14.00 uur; na afloop wordt een rondleiding gehouden, waarbij speciaal aandacht wordt be steed aan de technische aspecten van Rembrandt's etswerk. DEN HAAG In het tentoonstellingsgebouw van het Haags (Gemeentemuseum is van 7 januari tot 20 februari een grote (overzichtstentoonstelling te zien van het werk voornamelijk tekeningen van de bekende Zwitserse kunstenaar André "homkins. Een tweede expositie zal tegelijk tekeningen en renten tonen, die vrienden van Thomkins hebben gemaakt en ie hij zelf voor deze tentoonstelling beschikbaar stelde. UTRECHT (ANP) De dertigjarige Westduitser H. M., die verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de moord op de 42-jarige A. M. Maar- schalkerweerd uit Utrecht in maart vorig jaar, is aan zijn vaderland uit geleverd. Hij zal daar terechtstaan voor deze zaak samen met zijn 28- PolitiCUS jarige landgenoot H. G. B. Bouwen of breken Herhaaldelijk lees je van Inzenders als zou de C van het CDA dan door deze of die persoon of groep op een zo onwaardige en onchristelijke ma nier misbruikt zijn dat men dan maar nooit meer op het CDA zou stemmen. Ook kreten als: Aantjes en Boersma bijvoorbeeld behoren maar naar het linkse kamp te ver trekken, hoor Je vaak. Ik dacht dat juist dan de C van het CDA het meest geloofwaardig kan worden, als we als christenen van welke ge zindte dan ook, die eerlijk van uit het evangelie willen leven en dit ook in de politiek toepassen, één blok vormden. Dan verketteren we el kaar niet maar zoeken we samen naar het meest Juiste en mogelijke. Dan wijken we niet zoals Buskes e.a. naar de PvdA of met anderen naar de PPR of welke zogenaamde pro gressieve partij, ook niet naar GPV of PSP maar bouwen (in tegenstel ling tot breken zoals zovelen al de den) we samen aan een krachtige christelijke politieke partij. De denk dat we het meest naar de geest van Christus handelen als we als christe lijk volksdeel niet alleen voor de overheid bidden maar ook met woord en daad (ook van onderen op) meewerken en haar helpen en inspi reren om naar Gods wil te regeren tot heil van heel ons volk en tot over de grenzen heen. Hippolytushoef C. Montsma Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeh|k te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niermogelijk over elk geval van bekorting ol nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus, 859, Amsterdam. Bi| publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld B. zat al in Duitsland in hechtenis voor een andere zaak, toen de Utrechtse politie de moord op Maar- schalkerweerd oploste. Men besloot tot de uitleveringsprocedure om bei de mannen gelijktijdig voor de rech ter te krijgen. M. heeft zich hierte gen verzet. De Hoge Raad heeft uit eindelijk uitgesproken dat M. uitge leverd mocht worden, aldus een woordvoerder van de Utrechtse politie. De verkiezing van Den Uyl tot politi cus van het jaar door de parlemen taire pers bevestigt weer eens de politieke kleur van deze heren. Zon der de lange formatie zou de keuze gerechtvaardigd zijn. Erna niet meer. Neen, die eer komt Van Agt toe. Maar het is, en helaas zal dat denk ik in de nabije toekomst zo blijven, voor deze heren erg moeilijk om dit te erkennen. Tinte J. van Dorp Werkloosheid (4) In Trouw van 24 december geeft de heer Huisman een sombere voor spelling over de te verwachten werk loosheid bij het onderwijs. Als reden wordt opgegeven dat het geboorte cijfer steeds lager wordt, maar hij vergeet m.i. nog een oorzaak. De emancipatie van de vrouw is iets waar we al jaren de mond van vol hebben en waar op sommige fronten ook voor gestreden wordt. Maar als je vandaag bij het onderwijs rond kijkt, dan heeft men daar waar schijnlijk bedoeld de emancipatie van de werkende gehuwde vrouw. Want is het niet bedenkelijk dat steeds meer gehuwde vrouwen voor de klas staan, terwijl juist de jonge re onderwijzers niet aan de slag kun nen? En die gehuwde onderwijzeres sen zijn echt niet allemaal getrouwd met Jan Modaal. Natuurlijk heeft een gehuwde vrouw dezelfde rech ten maar we komen, als we zo door gaan, toch wel in de problemen. Als afgestudeerde onderwijzers soms 40 tot 50 keer moeten sollicite ren en dan soms nog niet aan de slag kunnen terwijl een gehuwde man en vrouw een dubbel goed inko men hebben, dan zijn we op de ver keerde weg, al is dat goede inkomen dan wel van harte gegund. Er is nog niet één politicus die hieraan iets durft te doen. Misschien ligt hier een taak voor de vakbonden of school besturen en óudercommissies. Zevenbergen C. Huyssoon EPV (1) Natuurlijk kan aan een predikant, indien hij zich daartoe geroepen voelt, niet het recht ontzegd worden de bestaande verwarring op het ter rein van de politieke partijen nog eens te vergroten door het oprichten van alweer een nieuwe partij en daarvan zelf voorzitter te worden. Niettemin kan ik de neiging niet onderdrukken ds. Van der Sluijs, naar ik dacht in overeenstemming met zijn roeping tot zieleherder, te adviseren zijn gaven en krachten eerder te wijden aan het zorgelijke probleem van het VAK (Verlies Aan was Kerkleden) dan aan het hem onder meer zo hoog zittende politie ke probleem van de VAD. Daar naast lijkt het mij nuttig af te wach ten welke politieke beslissingen het huidige kabinet in portefeuille heeft. PIJNACKER F. Swagerman EPV (2) De nu 48-jarige kunstenaar had al vroeg belangstelling voor stromin gen als dadaïsme en surrealisme. Die interesse is ook nog in zijn meest recente tekeningen (meestal van op vallend kleine afmetingen) terug te vinden: hij weeft allerlei visuele ver schijnselen samen tot vreemde ge heimzinnige werelden. Zijn credo is: „Kunst maakt uit iets iets anders". En dat iets anders bete kent in zijn geval een uiterst verfijnd* eindresultaat. In zijn werk speelt ook de taal een grote rol. Thomkins is er voortdurend mee bezig en woord en beeld vormen in zijn werk een intrigerende tweeëenheid. André Thomkins heeft zich allesbe halve van zijn kunstbroeders geïso leerd. Hij heeft vele vrienden, die zich soms op vergelijkbare wijze trachten te uiten: Daniël Spoerri, Dieter Roth, George Brecht, Robert Fillou, Karl Gerstner en nog vele anderen. Het is interessant om te zien welke van hun werken Thom kins kennelijk hebben aange sproken. Beide exposities dus tot 20 februari in het Haags Gemeentemuseum. LEEUWARDEN - Gerhard Fackler die drie jaren het Frysk orkest heeft gedirigeerd gaat aan het einde van het lopende seizoen 1977-78 het or kest verlaten. Hij gaat terug naar Duitsland om dat de mogelijkheden voor de verde re ontwikkeling van zijn carrière daar groter zijn dan in Nederland. In het volgende seizoen zal het Frysk Orkest, dat nog moet uitzien naar een opvolger voor Fackler, voorna melijk met gastdirigenten werken. Er zal vermoedelijk begin juni 1978- een afscheidsconcert door Fackler worden gegeven in de Grote Kerk te Leeuwarden. Gezien de grote liefde van Fackler voor Bruckner zal het programma dan wel uit werken van deze componist bestaan. Sociaal Berecht, zo heet de rubriek, die voortaan elke zaterdag op pagina negen van deze krant zal verschijnen. De hoofdpersoon in Sociaal Berecht kan een werknemer zijn of een zelfstandige, een zieke, een invalide, een werkloze, een weduwe, een wees of een bejaarde Eigenlijk kan iedereen het zijn. want met sociale verzekeringswetten hebben we allemaal te maken: als betaler van pre mies en (of) als ontvanger van een uitke ring. Soms ontstaan er problemen: iemand raakt zijn uitkering kwijt of de ambtenaar i van het uitvoeringsorgaan zegt dat je op grond van de wet niet eens in aanmer king komt voor een uitkering of voor hulp bij invaliditeit. Dan blijkt hoe moei lijk ons „sociaal paradijs" in eikaar zit. Waarom krijgt mijn buurman wèl en ik géén uitkering. Wat zijn mijn rechten? en ik heb er toch voor betaald! Sociaal Berecht is geen recept voor alle sociale verzekeringsproblemen, geen oplossing voor alle kwalen. De rubriek schrijver onze sociaal-economische redacteur Huub Elzerman wil wèl iets laten zien van de rechtsgang van ie mand. die meent dat hij ergens recht op heeft. Hoe reageert de beroepsrechter op weigeringen of toekenningen van de sociale verzekeringsmannen? Hoe denkt de Centrale raad van beroep erover en wat betekent dat dan voor de recht spraak? Veel lezers zulien zich misschien her kennen in de lotgevallen, die kandidaat- uitkeringstrekkers opdoen. Dat mag. maar er mogen géén snelle conclusies worden getrokken uit het verhaal van Jantje, die ziek thuis mag blijven en van Pietje, die weer aan de slag moet. Uitein delijk heeft iedereen zijn eigen sociale verhaal. Jarenlang werkten de twee broers aan de groei en bloei van hun stucadoorsbedrijf. Ze waren op het goede moment in de bouwmarkt ge sprongen. In de jaren vijftig en zestig werd er in Nederland nog volop gebouwd en de vooruit zichten voor het stucadoorsbedrijf waren dus prima totdat in begin zeventig de eerste donkere wolken zich boven de hoofden van de twee nijvere werkers samenpakten. De orders liepen terug, de rendementen slonken en de twee broers allebei directeuraandeelhouder werden gedwongen tot inkrimping op in krimping. 135 man waren er in dienst, een Jaar later 87 en in oktober 1973 waren het er nog 56. „Ik zie er geen gat meer in, zei de oudste broer tegen een ambtenaar van de bedrijfsvereni ging. Het is financieel absoluut' niet meer haal baar om samen met mijn broer dit bedrijf nog verder te leiden. Ik stap eruit en probeer als nieuwe broodwinning de vertegenwoordiging van een auto-merk te krijgen." Ook de jongste broer vond dat een goede oplossing. Het stucadoorsbedrijf werd omgezet in een beheersmaatschappij en de jongste broer stichtte een nieuw stucadoorsbedrijf. Hij nam alles over, het materiaal, de 56 personeels leden behalve zijn oudste broer. Die werd ontslagen. Helaas was er van die auto-vertegenwoordiging niets terechtgekomen en wat doe Je dan als 58- jarige werkloze? Dan stap je naar de bedrijfsvereniging en dan vraag je een wer kloosheidsuitkering! Ho. ho. riepen de sociale verzekeringsmannen daar. Meneer stemt in met zijn ontslag, vraagt niet eens een afvloeiingsregeling en hij heeft ook niet de moeite genomen zijn zeer hoge salaris 11.000 gulden bruto per maand te verlagen in een poging het bedrijf financieel wat meer lucht te geven. Niet onvrijwillig werk loos, concludeerde de bedrijfsvereniging, en ze hield de knip op de beurs dicht. Daarmee was de zaak niet rond, want de oudste broer stapte naar de beroepsrechter de raad van beroep en kreeg gelijk. Toch een WW-uitkering dus? Nee, hield de bedrijfsvere niging vol. We vechten het uit voor de hoogste instantie: de centrale raad van beroep. Voor dit hoge college moest de oudste broer bekennen dat niet alleen het plan om een autodealer schap te beginnen op niets was uitgelopen, ook andere sollicitaties leverden niets op. Hij was en bleef werkloos, ofschoon hij wèl wilde wer- ken. Zijn kaartje stond bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in de bak: aangeboden een di recteur voor een stucadoorsbedrijf. Er belde niemand. De centrale raad zei niet te twijfelen aan de goede trouw van de twee broers, toen zij op zoek gingen naar een verantwoorde oplossing voor hun benarde bedrijf. Maar de uiteindelij ke oplossing een WW-aanvraag voor een van hen viel niet in goede aarde. De raad wilde niet treden in de vraag of de reorganisatie geboden was, maar constateerde wèl dat al te gemakkelijk was heen gestapt over de financië le gevolgen voor de oudste broer. Iemand van 58 jaar zou moeten begrijpen dat hij een aan zienlijk werkloosheidsrisico liep. Ook het feit dat een wachtgeldregeling of een schadeloosstelling voor de oudste broer ont brak, terwijl het bedrijf wèl beschikte over belangrijke reserves, betrok de raad in zijn overweging. „De vermogenspositie van de ven nootschap was niet zodanig dat de financiële gevolgen van het ontslag in redelijkheid en in volle omvang slechts konden worden afgewen teld op het werkloosheidsfonds", besliste de raad. Bij de beoordeling van de vermogenspositie speelde ook de beheersmaatschappij, die in de plaate was gekomen van het oude stucadoors bedrijf. een rol. In die beheersmaatschappij mét de twee broers als enige aandeelhouders werden het vermogen en de reserves van het oude bedrijf ondergebracht, zodat dit vermo gen in beginsel buiten de risico-sfeer van het nieuw opgerichte stucadoorsbedrijf bleef. De beheersmaatschappij, die over belangrijke re serves beschikte, kon naar eigen inzicht finan- cleringssteun verlenen aan het nieuwe bedrijf. De raad kwam tot de slotsom dat de bedrijfsvereniging een Juiste beslissing had ge nomen. De oudste broer had het nadeel voor het werkloosheidsfonds zwaarder moeten laten wegen, toen hij besloot zichzelf op straat te zetten. In hoger beroep bleef de werkloosheids- kas gesloten. Verdeeldheid onder het christen dom, geen nieuws onder de zon. dat blijkt ook nu weer. Het jaar anno 1978 is nog maar net begonnen of men sticht al weer een nieuwe evan gelische partij, die al weer kritiek heeft op het cda, omdat het niet met de PvdA in zee ging. Moest dan het CDA dan toch maar instemmen met abortus, moest het CDA goedvinden dat Gods naam van lieverlee uitge wist werd enz? Een christelijke par tij heeft recht om voor haar beginse len te strijden en waar te maken en op dat punt struikelde de formatie PvdA/CDA. Het cda liet zich niet voor de tweede keer voor het rode karretje van Den Uylk spannen. Wilt u, EPV samenwerking met de PvdA, laat dan de E van Evangelie vallen, of stem rechtstreeks PvdA. Toon wie u bent. Zeist. D. Hoekstra Burgervader (2) Niet Haaften (met 44), Busnchoten (met 49) of Warmond (met 53 Jaar) heeft een record van een duur van een burgemeestersschap op zijn naam staan. Jhr. Mr. L. von Bön- ninghausen (geb. 1828) was van 1855-1910 burgemeester van Tub- bergen, zoals op zijn grafsteen te lezen staat. Mr. N. S. van Meurs(geb. 1779) werd eind 1862 ontslagen als burgemeester van Heerde „onder dankbetuiging voor in die betrek king gedurende meer dan 60 jaar bewezen diensten". Bij zijn 50-Jarige Jubileum verklaarde hij: „Mogten mijne geestvermogens te zwak wor den voor de vervulling mijper ver- pligtlngen, ik zal daaraan de belan- gens der gemeente niet opofferen maar in dat geval Z. M. de koning eerbiedig mijn ontslag vragen". Bij Koninklijk Besluit van 13 septem ber 1945 is bepaald dat nu de ambts- Zaterdag 7 januari ontbijt 1 glas verse sinaasappelsap 1 snee bruin of volkorenbrood met plakje magere ham of Jon ge kaas koffie of thee zonder suiker en melk *s morgens koffie of thee zonder suiker en melk lunch beker bouillon 1 bruine boterham met plakje magere vleeswaar, schijf ana nas en plakje kaas (eventueel even onder de grill) 1 glas magere, halfvolle of kar nemelk 's middags koffie of thee zonder suiker en melk, met een btscuitje warme maaltijd V, gegrilleerde kip portie snij- of sperciebonen portie sla met tomaat 1 gekookte aardappel 1 glas magere yoghurt 1 mandarijn 's avonds koffie of thee zonder suiker en melk 1 glas tomatensap, wijn, bier of gedistilleerd zondag 8 januari ontbijt 1 dun besmeerde snee krenten brood 1 dun besmeerde beschuit met magere smeerkaas 1 glas magere, halfvolle of kar nemelk s morgens koffie of thee zonder suiker en melk lunch 1 kop heldere groentesoep 1 snee bruin of volkorenbrood met mager beleg 1 appel of sinaasappel 's middags thee met een blscuitje warme maaltijd beker bouillon gegrilleerde entrecote (150 g), vette rand verwijderen flinke portie komkommersla met wat zout en peper portie yoghurt met vanillevla 's avonds koffie of thee zonder suiker en melk glas mineraalwater of toma tensap eventueel een slaapmutsje vervulling bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd moet worden beëindigd. Almelo Z. O. Broek Roelofs Castro Het kan natuurlijk zijn dat Castro inzicht heeft gekregen. Maar ik kan me. aan de hand van het bewuste artikel (Trouw 2 Januari) niet aan de indruk onttrekken, dat Castro's ver eenzelviging met de Here Jezus een politiek fundament heeft. Waar schijnlijk is Castro tot de ontdek king gekomen, dat zijn atheïstische staatsvorm langzamerhand dreigt onder te gaan. En dat het Cubaanse volk zo langzamerhand geen geloof meer hecht aan zijn ideologische sprookjes. De voorstelling die Ca stro van de Here Jezus heeft, ls een zuiver materialistische en dat sluit niet aan bij wat de Here Jezus pre dikte. Verder is er geen gelijkstelling mogelijk tussen Christus' prediking en het atheïstische socialisme. Assen P. A. Meijer Naschrift redactie: Ons bericht, waarop de heer Meijer reageert, be- vatte een storende zetfout. Castro heeft niet gezegd „Ik ben de predi king van Christus", maar „Ik ken de prediking van Christus". Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9