Mbeki eerste gevangene die eredoctor wordt Minder studenten bij Vrije Universiteit Personalia DICHTBIJ l t» ERDEE Trouw commentaar Overheidsbedri j ven Actie om vliegticket te kopen mislukte Kroon van Stefanus terug in Boedapest Erkenning van strijd tegen de apartheid Ramses Shaffy in PTT-dienst 'Vorst' en vaderland Nieuwe regeling schoolmelk die jeugd van 'tegenwoordig' stuur een brief enquête lijder herinnering leuk leven betekenis ZATERDAG 7 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Drie grote overheidsbedrijven in ons land zorgden deze eerste wer kweek van het nieuwe jaar voor het nodige bedrijfsnieuws. De berich ten van de PTT (78.000 medewer kers). de Spoorwegen (26.300) en DSM (Staatsmijnen, 25.000 ia Ne derland) ademden een geheel ver schillende geest. Wie uitsluitend op de cijfers en uitkomsten van deze bedrijven zou letten moet wel tot de conclusie komen, dat het ene bedrijf aanmer kelijk beter wordt geleid dan het andere. De werkelijkheid is wel geheel anders. De PTT opereert vanuit een mono poliepositie. Er is in ons land geen tweede onderneming die brieven mag bezorgen of die het toegestaan is een telefoonnet aan te leggen. Vanuit deze in zekere zin riante positie kon de PTT, toen zij dat uit een oogpunt van doelmatigheid no dig vond, de tweede dagelijkse postbestelling afschaffen of tegen de zin van de klant in een groene brieven-bus" plaatsen bij elke afne mer die meer dan tien meter van de openbare weg zijn aardse schuil plaats heeft gevonden. Tegen prijsverhogingen van de PTT kan de Tweede Kamer omdat de minister onder wie de PTT ressor teert verantwoording moet afleggen in het parlement nog wel eens fulmineren. Het heeft meestal wei nig succes. Uit bovenstaande zou de verkeerde indruk kunnen ontstaan, dat de PTT zich weinig of niets van zijn afnemers ,,het grote publiek", zoals de directie van de PTT dat noemt aantrekt. Dat lijkt een wat onbillij ke conclusie. Wél kan men zich afvragen of de PTT er zelf ook niet bij gebaat zou zijn, als er meer contacten met bijvoorbeeld de con sumentenorganisaties zouden be staan. Zo'n relatie zou ertoe kun nen leiden dat bijvoorbeeld die le lijke groene postbussen weer ver dwijnen en er weer meer postbezor gers komen (die ook een belangrij ke sociale functie verzorgen). Het rendement van PTT zal dan wel iets dalen, maar het maatschappelijk genot is er vermoedelijk zeer bij gebaat. De Spoorwegen zijn evenals de PTT ook een monopolist. Er is geen tweede bedrijf in ons land dat be voegd is om eigen treinen te laten rijden. Maar de monopoliepositie van de Spoorwegen bevat een be langrijk schijnelement. Bij de PTT kan de klant niet een goedlopende eigen postorganisatie opzetten. Wij, de afnemers, zijn dus vrijwel geheel afhankelijk van de PTT. De „klanten" van de Spoorwegen beschikken wel over zo'n machtsmiddel. Voor steeds meer burgers is de auto de vervangende trein bij uitstek geworden. Slechts in noodgevallen (lange reizen, va kanties, slecht weer) stelt deze re serveklantengroep van de Spoorwe gen nog prijs op railverbinding. De belangrijkste groep vaste afnemers van de Spoorwegen vormen de niet- autorijders (mensen met een smalle beurs, bejaarden enzovoort). Men kan niet spreken van een fa lend beleid bij de top van dit be drijf. Het is ook niet redelijk bij voorbeeld de vorige minister van Verkeer op de verliescijfers van de Spoorwegen aan te kijken. In de concurrentieslag tussen trein en auto is de benzineslurper als over winnaar uit de strijd tevoorschijn gekomen en de verliezer de Spoorwegen krijgt de rekening gepresenteerd. Een derde staatsbedrijf dat deze week van zich liet spreken is DSM. In tegenstelling met PTT en NS bij wie dienstverlening centraal be hoort te staan, werkt DSM als een zuivere particuliere onderneming. Winst is in dit bedrijf onontbeerlijk om te kunnen investeren en zo de continuïteit te kunnen garanderen. DSM (o.a. industriële chemicaliën, kunststoffen, energie en bouwmate rialen) opereert op zeer gevoelige exportmarkten en heeft daarbij te maken met scherpe concurrentie. Vee! meer dan bij de PTT en de NS is de conjunctuurgevoeligheid uit de cijfers over een reeks van jaren bij dit bedrijf af te lezen. De resultaten over 1977 zijn teleur stellend en ook voor 1978 is men niet erg optimistisch. Evenals vele andere Nederlandse (particuliere) exportbedrijven, ondergaat DSM de nadelen van de harde gulden, het hoge loonpeil, stijgende energie-' prijzen en toegenomen kosten van milieuvoorzieningen. Het zijn bij DSM belangrijke exter ne factoren die de uitkomsten mee- bepalen: factoren die zelfs ook de meest bekwame leiding van een particulier bedrijf slechts in beperk te mate kan voorzien en be ïnvloeden. De bedrijfsberichten van PTT, NS en DSM maken ons in ieder geval één ding duidelijk, namelijk dat alle drie staatsbedrijven, hoe verschil lend ook opererend in de samenle ving, ook in niet onbelangrijke mate worden beïnvloed door ont wikkelingen in die samenleving. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Een vijftigtal studenten en medewerkers van de Universiteit van Amsterdam heeft gisteren getracht een vliegticket op naam van Govan Mbeki te kopen bij het filiaal van de Suidafrikaanse Lugdiens in de Leidsestraat in Amsterdam. De aankoop ging niet door omdat geen geldige reispapieren konden worden overlegd. BOEDAPEST (UPI, Reuter) Zon der veel ceremonieel vertoon heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance de gouden kroon van St. Stefanus, het nationale symbool van Hongarije, gisteren op een besloten bijeen komst teruggegeven aan Hongarije. Hij overhandigde de bijna duizend jaar oude kroon aan Antal Apro, de voorzitter van het Hongaarse parle ment. „Deze historische en religieu ze schat die duizend jaar lang een centrale rol heeft gespeeld in de geschiedenis van uw land hoort in Hongarije, als dierbaar bezit van het Hongaarse volk", aldus Vance. De Amerikaanse minister had zich voor de teruggave van de kroon even losgemaakt uit het reisgezelschap van president Carter, die in Brussel verblijft. De kroon van Stefanus. de eerste Hongaarse koning, viel na de tweede wereldoorlog in Amerikaan se handen. De aankoop van de vliegticket maakt deel uit van een actie, die momenteel op de universiteit van Amsterdam wordt gehouden. Het doel is de vrijlating van Govan Mbe ki. die een levenslange gevangenis straf uitzit op het Robbeneiland bij Zuid-Afrika. Mbeki wordt aanstaan de maandag het eredoctoraat in de sociale wetenschappen verleend voor zijn studie over de Bantustans. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de universiteit dat een ere doctoraat wordt verleend aan ie mand die in gevangenschap ver keert. Drie zoons van Mbeki zullen overigens bij de plechtigheid aanwe zig zijn. Het is onzeker of Mbeki zelf van de uitreiking op de hoogte is. In het college van decanen is lang getwijfeld of aan Mbeki een eredoc toraat moest worden verleend. Een van de argumenten daarbij was dat Mbeki na zijn in 1964 gepubliceerde boek „South Africa-The Peasant Re- volt" niets meer had geschreven. Het was een tamelijk vreemd argument omdat iedereen van het feit op de hoogte is, dat op het Robbeneiland geen mogelijkheid wordt gegeven voor studie of publikatie. De gevan genen houden zich onledig met het hakken van stenen. De speciale commissie tegen de apartheid van de Verenigde Naties aal van de ANC is steeds geweest op geweldloze wijze een democratie in Zuid-Afrika tot stand te brengen. Toen in 1960 de politiek voor geweld loosheid onmogelijk werd door de toenemende repressie van de rege ring van Verwoerd, onder meer door de instelling van de zeer discrimine rende pasjeswet, riep Mbeki op tot beperkt geweld. Dat wil zeggen dat het geweld niet op personen zou wor den gericht maar op zaken. Deze gewapende afdeling van de ANC, ju ridisch en strategisch werkten deze twee gescheiden van elkaar, werd in oktober 1963 bijna geheel opgerold toen de politie een inval deed in het hoofdkwartier, gevestigd in Lillies- leaf Farm, de boerderij van de blan ke medewerker van de ANC, Arthur Goldreich. Een jaar later begint in Pretoria het proces tegen de gevan gen genomen leiders. Het proces, dat internationaal wordt gevolgd, is een aanfluiting. Het recht wordt met handen en voeten getreden. Door de heeft inmiddels in een brief aan het buitenlandse druk wordt de eis van wetenschappelijk medewerker van de Leidse universiteit verbonden aan het Afrika Studie Centrum schreef in zijn pleidooi voor de toe kenning van het eredoctoraat: „Mbeki is een van de eersten ge weest. die deze politiek serieus heeft bestudeerd De analyse is nog steeds niet achterhaald." Op maandagavond om half negen wordt in Krasnapolsky te Amster- Govan Mbeki dam een solidariteits-bijeenkomst gehouden ter ere van Mbeki. Op deze bijeenkomst zal een van de zoons van Mbeki, de heer Moeletsi Mbeki/het woord voeren. Ook zal een vertegenwoordiger van het ACN 'hierbij aanwezig zijn. college van decanen instemming be tuigd met de uitreiking van het ere doctoraat aan Mbeki. Vla een hand tekeningenactie op de universiteit is er bij de Nederlandse regering op aangedrongen stappen te onderne men, die tot vrijlating van Mbeki moeten leiden. De regering heeft al aan haar ambassadeur in Zuid-Afri ka opdracht gegeven deze bood schap in voorzichtige termen aan de Zuidafrikaanse regering over te brengen. Strijd tegen apartheid Met de onderscheiding van Mbeki wordt niet alleen een man geëerd voor zijn wetenschappelijke arbeid, maar ook politieke erkenning gege ven aan de strijd tegen de apartheid zoals die door het African National Congress wordt gevoerd. Mbeki is actief lid geweest van deze beweging, die sinds 1912 ijvert voor verbetering van de positie van de kleurlingen en de zwarten in Zuid-Afrika. Het ide- de officier van justitie omgezet in levenslang. De vier leiders Mandela, Mbeki, Sisula en Kathadra worden naar het Robbeneiland overge bracht. Govan Mbeki schreef zijn studie over de Bantustans tijdens eerdere verblijven in de gevangenis. Hij smokkelde de hoofdstukken een voor een op toiletpapier naar buiten. Hij protesteert in zijn studie tegen de plannen van de toenmalige rege ring, die de zwarten en de kleurlin gen in reservaten wil onderbrengen. Precies zoals later ook is gebeurd. Mbeki voorzag dat de reservaten zouden gaan werken als gebieden met goedkope arbeidskrachten. Ook zou de strijd van de zwarten door de oprichting van de Bantu stans worden ondermijnd. Hoewel het al veertien jaar gelden is dat de studie is gepubliceerd, staat de analyse van Mbekei nog recht overeind. Dr Rob Buitenhuis, als Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Bij de Vrije Universi teit in Amsterdam hebben zich voor het komend studiejaar minder stu denten aangemeld dan vorig jaar om deze tijd. Dit blijkt uit d^ cijfers het „centraal bureau aanmelding en plaatsing" gisteren heeft gepubli ceerd. Hadden zich eind december vorig jaar 2546 eerstejaarstudenten opgegeven, thans zijn dat er 2417. De VU is hiermee de enige universiteit waarvoor de belangstelling in de vooraanmelding van eerstejaars ge daald is. Bij alle andere universitei ten en hogescholen is het aantal vooraanmeldingen wat toegenomen of stabiel gebleven ten opzichte van vorig jaar. Wat groei betreft springt de Rijks universiteit van Leiden met 3705 vooraanmeldingen tegenover 3343 vorig jaar er uit. In totaal hebben zich bij het wetenschappelijk onder wijs voor het komende eerste Jaar 30.865 studenten in spé aangemeld, tegenover 29.637 vorig jaar. Dat is een toename van 4 pet. Bij uitsplitsing over de diverse stu dierichtingen valt het op dat het aantal aanmeldingen voor theologie in verhouding aanzienlijk afneemt, namelijk van 227 vorig jaar naar 177 nu. Ook het aantal aanmeldingen voor letteren nam af, terwijl dit voor geneeskunde aanzienlijk toenam. In de grootste groei in de belangstel ling van de komende eerstejaars stu denten mogen zich echter de rech tenfaculteiten verheugen, want daar hebben zich nu al 3743 gegadigden gemeld, tegenover 3158 vorig jaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Amster damse zanger en acteur Ram ses Shaffy zal eind deze maand voor enkele weken in dienst treden bij de PTT. Hij zal in het telefoondistrict Amster dam plaatsnemen aan een in tercontinentale post om in de praktijk te ervaren wat het werk van een telefonist inhoudt. Ramses Shaffy zal dit werk gedurende drie weken doen in verband met een rol die hij krijgt in een musical. De tele fonist die hij daarin moet spe len, wil hij zo natuurgetrouw mogelijk uitbeelden. Met me dewerking van de PTT treedt hij als werkstudent in dienst. Hij krijgt hiervoor het normale salaris. HET WEER door Hans de Jong DEN HAAG De politie zal wets overtreders vaker in de gelegenheid stellen om via directe betaling van een boete strafvervolging te ontlo pen. De ministerraad heeft dat vrij dag beslist. Het volksrijmpje „als Driekoningen is in het land, komt de vorst in het vaderland", slaat wat het weertype van deze winter betreft als een tang op een varken. In elk geval is het kortstondige wintertje juist de deur uitgebonjourd door een zachte oceaanwind. Niet overval in ons land heeft de thermometer daar met daverend succes op gereageerd. Zo bleef het zuidoosten vooral wat kou der door hogedrukinvloed en zal dat ook vandaag nog wel zo zijn. Een zuidelijk windje voert uit Frankrijk lucht aan waarin de tem peratuur om het vriespunt hangt. Gisteren was er in hoofdzaak ten zuiden van Parijs en Rennes een misgebied met zicht minder dan 100 meter. In de West-Alpen sneeuwde het hier en daar, in Zwitserland was het nul graden Celsius-vlak tot de grond gedaald, boven de Oostzee zweefde het op 160 meter, boven het Kanaal op 2800 en boven de Golf van Biscaje op 3100 meter. Ook al is de temperatuur dan nu wat timide, zondag en maandag zal onze goede thermometer binnen de zach te maar ook regenachtige sector van een depressie bij Schotland, wel licht stijgen naar 5 tot 8 graden Celsius met name in de noordweste lijke helft van het land. Verderop volgende week doen de computer- kaarten dan weer een geleidelijk te ruglopen van de temperatuur bij west tot noordwestenwind verwach ten met de mogelijkheid van een regen- of hagelbui maar ook wel van een nieuwe, nu nog niet voorspelba re storm. Een randstoring is in deze fase van de winter snel volwassenen vooral onder een straalstroming in de hogere niveaus, dat zagen we begin deze week overduidelijk. En aangezien de natuur net als sommi ge oudere mensen (de natuur is ook heel bejaard, vergeet dat nietin herhalingen pleegt te vallen, kan ons zomaar van de ene op de andere dag wel weer een of andere „ruig- rok" op de nek springen. Op de kaart voor 5.000 meter hoogte vertoonden de winden uit westelijke richtingen boven de oceaan gister middag nog een hoog tempo. Op verschillende plaatsen tussen 8 en 12.000 meter bedroeg de snelheid 200 tot 250 km per uur. Voor het ogenblik neemt de Jetstream een iets noordelijker positie in met spits gericht op Noord-Schotland een tweede ietwat dreigend op Ierland, en daardoor is het weer bij ons ta melijk rustig vooral nu een kleverig hogedrukgebied van 1042 millibar boven de Alpen ons vandaag tegen regen beschermt. Het weer in december 1978 in tele gramstijl. Etmaaltemperatuur ge middelde De Bilt 5 graden celsius tegen 3 normaal;. Gemiddeld dage lijks maximum 7.5 tegen 5.4 en ge middeld dagelijks minimum 2.2 te gen 0.4 graad celsius normaal; 9 vorstdagen (13), 1 ijsdag (3). Zonne schijn: 45 uren (41). Gemiddelde lan delijke neerslag 45 mm (62). Aantal neerslaguren De Bilt 52 (58). Onweer landelijk op 3 dagen (4). Marken: gemiddelde temperatuur —10 cm: 4,6; -30 cm: 5,7; -50 cm: 7.2 graad Celsius; -100 cm: 9 graad Celsius. Aantal vorsturen 66'/>, gemiddelde luchtdruk circa 1017 millibar, afwij king 2,7 millibar. Water Gouwzee gemiddeld 4 graad celsius; dagen met rijp 10. Medewerker W. Zegers in Ooster beek testte de Enkhuizer Almanak op doeltreffendheid. Zijn bevindin gen: „In totaal over 77: 18.4% pro cent goed geraden. De trefkans werd vergroot bij uitspraken als: oktober 24 tot 31, stil herfstweer. Als na een depressie een rug van hogedruk ont staat, die plusminus twee dagen goed weer brengt, is de trefkans groter (100 procent), dan wanneer de Almanak bij voorbeeld in maart schrijft 1 tot en met 4: opklaringen koud. De grootste giller was van 26 tot en met 31 maart. De Almanak: mooi, zacht lenteweer. Het reële: -10 met sneeuw en op één dag +2 graad (Waarnemingen vliegveld Deelen). Conclusie: wat wordt er toch een waanzin over het weer geschre ven!" en gezegd. (Toevoeging van mij). Burgemeester De heer O. W. Barls (47) wordt met ingang van 1 februari de nieuwe burgemeester van Oel- dermalsen. Hij was sinds half no vember 1969 burgemeester van de gemeente Hummelo-Keppel. De heer Barts is hervormd en lid van de CHU. Overleden Op 76-jarige leeftijd is in Zaandam overleden de heer Wil lem Bruynzeel, oud-directeur van de Bruynzeel vennootschappen. De heer Bruynzeel. zoon van de eige naar van de stoomtlmmerfabriek „De Arend" in Rotterdam, ging als Jongeman (hij monsterde aan op een vrachtboot) naar Amerika, waar hij van alles ln de houtbranche aanpak te. Na verloop van tijd ging hij naar andere landen, om op 23-Jarlge leef tijd in Zaandam een schaverljtje te beginnen met steun van zijn vader. De vader verplaatste zijn bedrijf la ter van Rotterdam naar Zaandam; van dat bedrijf werd later de vloe- renfabriek afgesplitst en met de lei ding van die fabriek werd de nu overledene belast Daarna groeide het concern snel uit: er is nu een reeks van buitenlandse verkoopkan toren van Amerika tot Australië. De heer W. Bruynzeel was onder meer oprichter van het verbond Neder landse houtindustrie, bestuurslid en later voorzitter van het VNO, en lid van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zaanland. Hij be kleedde diverse commissariaten en was commandeur in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. W. Bruynzeel Overleden Op 63-Jarige leeftijd is overleden Y. L Höweler, stadsbei- a ar dl er van Amsterdam voor de Oude kerk en hoofd van de afdeling ernstige muziek van de AVRO. De Amsterdammer Höweler trad al op 1 februari 1940 in dienst van de AVRO, als medewerker van de afde ling ernstige muziek, waarvan hij vijftien Jaar geleden de leiding kreeg. Begin 1971 werd Höweler stads be la ar dier in Amsterdam. RIJSWIJK (ANP) Na de kerstva kantie gaat een nieuwe schoolmelk- regeling van start. Dank zij subsi dies van de EG en van het ministerie van landbouw en visserij, wordt de prijs in het gehele land gelijkgesteld en wel 25 cent per kwartliter halfvol le of 30 cent per kwartliter volle schoolmelk. Het van kracht worden van deze regeling houdt echter niet in dat alle gegadigden er meteen van kunnen profiteren, zo deelt het Centraal Schoolmelkcomité mee. Eerst zullen de zuivelbedrijven de circa zeven duizend scholen bedienen die al „klanten" waren. Daarna komen de andere scholen aan de beurt. Veel zuivelbedrijven hebben tevens plannen opgesteld om de school- melkvoorziening een totaal nieuwe aanpak te geven, zoals een eenvou diger betalingssysteem, een verbe terde distributie, en een intensieve re begeleiding. HOOOWATER zondag januari VUsatngra 0 49-13 W, HaringvlteUIutzen 0 53-13 18. Rotter dam 2 40-15 15 Schevtnkngen l 58 14 19. lJmul- den 2 31 14 52. Den Helder 6 35-1909. HarUngen 8 50-21 19, Delfzijl 10.57-23.25 HOOOWATER maandag 9 Januari. VIlactogen 1 38-13 59. HanngvUeulunen 1 48-14 08, Rotter dam 3 33 16 08. Scheventogen 2 53-15 10. Umu»- drn 3 26-15 43. Den Helder 7.32-20 07. HarUngen 9 47-2215. Delfzijl 1151 1 il [onder redactie van Loes Smit .Jk heb geen hoop meer voor de toekomst van ons volk, wanneer die toekomst afhankelijk is van de lichtvaardige jeugd van tegen woordig. Want deze jeugd is zonder twijfel onverdraaglijk lomp en vroegwijs". „De jeugd houdt te genwoordig van luxe. Zij heeft slechte manieren, minacht de auto riteit, heeft geen respect voor oude re mensen en de jeugd praat wan neer ze moet werken. De jongeren staan niet meer op als ouderen de kamer binnenkomen. Zij spreken hun ouders tegen, leggen de benen over elkaar en tiranniseren hun ouders". Bekende geluiden, die in dit geval zelfs al lang voor onze jaartelling geuit zijn door twee wijze Grieken: Hesiodos. die in de achtste eeuw voor Chr leefde, en Socrates, een kleine 2500 jaar geleden geboren. Beide heren zouden zich opnieuw danig opwinden als ze konden le zen hoe een derdeklasser van de Amsterdamse Prof. Dr. G. v.d. Leeuw Mavo in de schoolkrant Pick-Up waarin Hesiodos en So crates zijn aangehaald) „het grote lerarenspel" in elkaar gezet heeft, want de jeugd is blijkbaar nog precies als die in het oude Grie kenland. De lichtvaardige manier waarop in de spelregels over de met naam en toenaam genoemde leerkrachten wij houden het maar op initialen wordt gespro ken, zou de oude Grieken vast niet bevallen: ,Jta straf van dhr. R. heeft u op geweldige wijze wraak genomen. Een bom in zijn pijp waarderen wij met 4 plaatsen vooruit". Of: „Dhr. De J. een hand gegeven. Beurt overslaan om je handen te wassen". „Dhr. T. beentje gelicht. Deze sympathieke daad honoreren wij met het voor recht om naar 21 te gaan". En ten slotte: .Jioe nu? Huiswerk ge maakt? Opnieuw beginnen!" De kinderen van klas lb, nét op de grote Oranje Nassauschool in Am sterdam dus. hebben zichzelf en el kaar geportretteerd. In de school krant Kontakt neemt de portretten galerij wel drie volle pagina's in. Dit zijn Cynthia (links) en Michel. Julian Lopez Pablo, een boer uit El Salvador, werd op 19 oktober 1976 uit een ziekenhuis in het dorp San Pedro waar hij als patiënt ver bleef weggehaald door mannen die zich agenten van de nationale politie noemden. Hij werd in een ambulance gezet en is sindsdien „verdwenen", niet alleen voor zijn familie, maar ook voor de autoritei ten, die ontkennen dat hij ooit is gearresteerd. Julian Lopez Pablo is lid van de boerenorganisatie UTC en van de christelijke landbouwersfe deratie Feccas. Deze vakbonden hebben weliswaar geen wettelijke status, maar desondanks eisen ze agrarische hervormingen in hun land. Sinds het wetsontwerp voor vérgaande landhervormingen (1976) van ex-president Molina's regering na heftige protesten van verenigin gen van landeigenaren compleet van tafel ls geveegd, zijn de georga niseerde boeren steeds actiever ge worden. Ze vestigden zich steeds vaker op braakliggende stukken land, waarop regering en para-mili taire groepen harder en gewelddadi ger zijn gaan toeslaan. Uit de mond van dr Alfredo Castro Quesada een eind augustus vrijgelaten en naar Costa Rica uitgeweken ex-ge vangene. van wiens gevangenhou ding de regering ook niets beweerde te weten hoorde Amnesty Inter national dat een aantal door Quesa da met name genoemde arrestanten in cellen onder het stafkwartier van de nationale garde in de hoofdstad San Salvador wordt vastgehouden: vermoed wordt, dat ook de „zoekge raakte" landbouwer Lopez daar ge vangen zit Hoffelijk gestelde brieven (ln Spaans of Engels) met het verzoek inlichtingen te geven over Julian Lopez Pablo en andere onbekende, maar eveneens „verdwenen" gevan genen, om hen onmiddellijk in vrij heid te stellen of ten minste een eerlijk proces te geven, kunnen ge stuurd worden naar: Presidente de la Republica. General Carlos Hum- berto Romero- Casa Presidencial San Salvador, El Salvador De leerlingen van de Johan Friso- school in Druten lezen hun school krant erg kritisch. Een enquête in klas 3. 4, 5. en 6 bracht aan het licht dat vooral de derdeklassers geen blad voor de mond nemen. Welis waar vindt bijna de halve klas de krant wel leuk, maar er zijn er ook vijf die 'm niks aan vinden (in klas 4, 5, en 6 samen is er niemand die 'm niet waardeert). Die vijf zullen wel dezelfden zijn die eerlij)c zeggen de schoolkrant nooit te lezen; ook dat is in de hogere klassen niet terug te vinden. Vind Je het erg als er geen schoolkrant zou zijn? Niks hoor, antwoordden veertien derdeklasser- tjes. die in de andere ondervraagde klassen maar een paar medestan ders vinden. Opvallend is wel dat de meeste ouders van de kinderen uit juist die derde klas hun krant met het grootste plezier lezen Als je op de leerlingen af kunt gaan, zijn er onder de ouders van grotere kinde ren heel wat minder die de school krant echt leuk vinden Wie is Joop den Uyl? Antwoord van een leerling van de basisschool ln Appingedam: een p.v.d.a.-UJder „Ze praten over koekjes en kalfjes", merkte een kind op, en een ander maakte een variant op een bekend gezegde; „Hij praat als een rups zonder kop". Een meisje stelde in volle ernst de vraag wat meester later wilde worden. In het school blad De Schakel is ook een collage opgenomen uit opstellen van vijfde- klassers. waarvan we deze citeren: „Meester vertelt altijd veel meer dan in de bijbel staat en daar leer je veel van. Hij is een erg aardige meester maar hij kan ook streng zijn. HIJ heeft geloof ik een goed verhalenhoofd. We hebben met kaarsen gelopen. Ik had 40 gulden opgebracht. Een paar dagen later kwam Joke op school met 45 gulden. Dus zij had mij ontslagen. Het oude Jaar ls intussen zo oud. dat we het al haast vergeten zijn, maar de kinderen van de Livingstone- school in Gouda hebben nog leven dige herinneringen aan wat ze het fijnste van het hele jaar vonden. Uit hun schoolkrant halen we er een paar: „Dat ik mijn aanstaande schoonzus in de winkel mocht hel pen, bij de kassa, groente- en worstafdellng. Oom Joop z'n trou wen. omdat we naar de burgemees ter gingen en zingen ln de kerk en alles Toen er van mij alleen een foto gemaakt werd op de kleuter school. Toen lk een dekbed kreeg. Naar vriesland Dat Sinter klaas Engels tegen mij sprak. Me verjaardag". Geachte mevrouw Jongewaard Gefeliciteerd met de geboorte van uw tweeling. Ik wens u een prettig leven met de tweeling. En een pret tig leven met uw man. Uw man gaat nu alleen naar schooi want u moet voor de kinderen zorgen. Ik wens u en uw man een leuk leven met de tweeling toe. (Brief van derdeklasser Dennis van de Oranje Nassauschool ln Amster dam aan zijn .Juf") 8tommellng, wat heb je nu weer uitgevreten! Zoiets schrijf Je nie mand, en dus doe Je het zo: „Uw handelwijze heeft enige verwonde ring gewekt". Het Roer. de school krant van de mavo ,,'t Lichtschip" ln Dronten, heeft een heel stuk met van die mooie zinnetjes en hun ei genlijke betekenis onder de titel „wat we zeggen wat we denken". Hier zijn er nog wat: „Uw verslag wordt momenteel op mijn afdeling diepgaand bestudeerd" (Het ligt In de map met onbegrijpelijke stuk ken). „Door onvoorziene moeilijkhe den in de voorgeschreven procedure is enige vertraging ontstaan" (We hebben er nog geen moer aan ge daan). „Van het verdere verloop van deze zaak zal ik u nog nader berich ten" (Schrijf het verder maar op Je buik).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5