'Hersens van Noordieren aan wasbeurt toe' voorlopig Pastoraat als hulpverlening Ciaran McKeown, de man achter de Vredesbeweging: VU-MAGAZINE VU Nobel- vredesprijs zware last VANDAAG bon ZATERDAG 7 JANUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet 2 door Aldert Schipper De medaille, die je krijgt als winnaar van de Nobel vredesprijs is een gouden schijf van ongeveer acht centimeter doorsnee en een millimeter of acht dik. Het is een heel gewicht. Misschien te zwaar voor Malread Corrigan en haar vriendin Betty Willi ams. Maar zeker te gewichtig voor de derde leider van de vredesbeweging in Noord-Ierland, Ciaran McKeown. McKeown is de filosoof achter de twee moedige vrouwen die anderhalf jaar geleden vonden dat het maar eens uit moest zijn met het geweld en het bloedvergieten in hun land. Gelet op de Ierse pers. lijkt het wel of de Ierse peace people populair der worden, naarmate zij verder uit Ierland verwijderd zijn. Hoewel de Ierse kranten nog steeds bijna da gelijks over hen schrijven, is het toch heel vaak op een afkeurende en kritische manier. De glans is van de Ierse vredesbeweging af, lijkt het. In augustus 1976 trachtten Britse troepen een IRA-man ln een auto tot stoppen te dwingen. Hij reed door. waarna de politie schoot. De man werd dodelijk getroffen, de auto werd stuurloos en reed in op een moeder, die met haar drie kin deren op straat wandelde. De kin deren werden dood onder de auto vandaan gehaald Betty Williams kende de moeder. Ze ging diezelfde avond in haar buurt, het katholieke Anderson- town. de deuren langs en haalde 6.000 handtekeningen op tegen de gewelddaden. Malread Corrigan. de tante van de omgekomen kinderen, voegde zich spontaan bij Betty en na enige tijd kwam ook de journa list Ciaran McKeown er bij. On danks gietende regen en stenen en scheldwoorden van extreme jonge ren, gingen in het begin tot 60.000 mensen de straat op voor vredes marsen. die in de hele wereld op zien baarden. Het leek alsof er iets veranderd was in de geest van de Noordlerse bevolking. Maar het is nu voorbij. De wereld had het nog niet in de gaten en kende de twee moedige vrouwen de Nobelprijs toe. maar toen zij uit Oslo in Bel fast terugkeerden, waren er nog maar 500 getrouwen om hen wel kom te heten. Overschat De peace people hebben zichzelf overschat en gemeend dat een de monstratieve mars de mensen zou genezen van hun sektarisme en hokjesgeest. De vresesmensen heb ben aldoor de Noordlerse bevolking voorgehouden dat zij anders moet gaan denken over de oude politieke partijen en de kerk. over protestan ten en katholieken. Maar de men sen hebben het vergeefs gepro beerd en zijn tenslotte anders gaan denken over de ..peace-diva's", zo als iemand ze al noemde. De peace people noemen zich radi cale pacifisten. Ze missen dat te veel bij de kerkleiders. McKeown: Dit land heeft moedige kerkleiders nodig, die desnoods bereid zijn de mensen van zich te vervreemden. Maar zulke kerkelijke leiders heb ben wij niet Het zijn conservatie ve. voorzichtige mensen, die aan de top van de kerk staan." De peace people beweren dat zij nu 69 grote en kleine vredesgroepen op poten hebben. Er werken dage lijks zo n 150 mensen in de bewe ging. De oplage van het blad dat zij elke veertien dagen uitgeven is on geveer zesduizend. Dat zal ook wel het getal zijn van mensen, die een oppervlakkige sympathie hebben voor de drie. De peace people heb ben tot dusver ongeveer 200 men sen het land uitgeholpen, die be trokken waren (geweest) bij ge welddaden en die een nieuw leven elders wilden aanvangen. Binnen de kerken bestaat een afne mende sympathie voor de peace people. Na de felle aanvallen, met name op de katholieke hiërarchie, willen de hoge katolieke gezagsdra gers de peace people niet meer ont vangen. Dominee Patterson, de voorzitter van de presbyteriaanse kerk, is als vertegenwoordiger van zijn kerk nog wel naar de wel komstrally gegaan, nadat de twee vrouwen teruggekeerd waren uit Oslo. „Elk vredesinitiatief, hoe be scheiden of onbescheiden ook, wil ik ondersteunen", zegt hij. Oecumenisch De vredesmensen richten hun kri tiek vooral op de katholieke kerk, hoewel zijzelf praktiserend katho liek zijn. Zij hebben meer sympa thie voor een oecumenisch type van geloven. Zij staan achter de pogingen van de raad van kerken, een moedig en rechtvaardig woord te spreken. McKeown: Het is alleen zo Jammer dat wat de raad van kerken zegt niet doordringt tot de plaatselijke- gemeente. De kerken doen mooi oecumenisch in Europa en de rest van de wereld, maar hier houden zij vast aan de stammenverdeeldheid. Corrigan: Sommige dominees doen prachtig werk. maar zij krijgen on voldoende steun van de kerk als geheel. En veel anderen praten op. een vage en utopische manier over de vrede. De kerk moet zich sterker uitspreken tegen de paramilitaire groepen en duidelijk zeggen dat er geen rechtvaardige oorlog bestaat. Dan geven zij betekenisvolle lei ding aan de Jongeren. In mijn mi lieu (katholieke arbeiders-A S.) hadden niet zoveel Jongeren naar geweld gegrepen, als de kerk maar betere leiding had gegeven. In de kerk huldigt mendubbele stan daards. Als je een geweer opneemt en iemand doodt terwillle van de eenwording van Ierland of aan de andere kant, voor de handhaving van de band met Engeland, dan geldt het „Hou van God. hou van Je natie." Bedoel je dat de kerk het moorden en bommmengooien niet verbiedt? MsKeown: In een aantal gevallen heeft de kerk opgeroepen tot het handhaven van de doodstraf. De kerk is niet volledig ln het afwijzen van het doden. Daarbij komt dat de kerk een traditonele band heeft met het leger door haar aalmoeze niers. De oude kerk was pacifis tisch. Christus zelf was een pacifist. In onze tijd bestaat grote behoefte aan praktisch pacifisme. Sommige dominees en priesters verbroede ren zich met paramilitaire organi saties. zodat de indruk ontstaat dat zij het geweld goedkeuren. Dat geldt ook voor het leger: als de kerk aalmoezeniers naar het leger zendt, lijkt het alsof de kerk de wapens zegent. De dominees die voor jullie stand punt kiesen, hebben het moeilijk in hun gemeente. Christelijke leiders moeten bereid zijn, net zo alleen te staan als Chris tus heeft gedaan. Als de gemeente zo'n geestelijke verlaat, is er ten minste geen schijnheiligheid. Dan lijden zij met Christus, waar ze ook toe geroepen zijn. Als ze vermijden bepaalde dingen te zeggen uit angst voor de reactie in de gemeen te. zijn ze in dezelfde positie als de farizeeërs en deze houding bevor dert het geweld. Ik begrijp dat priesters en dominees hun mensen niet graag onnodig aan het schrik ken brengen, maar wij zijn hier ln een situatie die schreeuwt om zo duidelijk mogelijk leiderschap. Verdrietig Corrigan: Een paar weken geleden vroeg ik een priester, zijn mensen te willen opwekken, naar onze vre desbijeenkomst te gaan en hij zei toen: Als ik dat doe. lopen de men sen bij me weg. Ik antwoordde toen: het maakt niet uit of uw ge meente wegloopt, als Je de waar heid maar zegt. Later zullen ze er u om respecteren. Een vrouw zei gis teren tegen me: Je ziet dat de kerk snel sterft, want er Is geen christen dom zoals Christus het heeft gepre dikt. Dat vindt lk een verdrietig commentaar. In een jeugdclub in Londonderry zei iemand tegen me: Ik sta achter de provisionals, om dat de IRA een rechtvaardige oor log voert en de kerk staat achter rechtvaardige oorlogen. Maar lk zei: Christus heeft gezegd: Gij zult niet doden. En HIJ maakte geen uitzondering voor Noord-Ierland. Het respect voor het leven en voor de vrijheid is beperkt tot de leden van de eigen stam en de kerk wil er bij de eigen stamleden goed op blijven staan. Dat heeft ervoor gezorgd dat de kerk haar morele gezag kwijtraakt. De kerken mij den samenwerking met elkaar en zij vormen daardoor een factor in onze samenleving, die verdeelheid brengt. Maar jullie werken ook weinig sa men met anderen. McKeown: Dat willen wij volgend Jaar gaan verbeteren. Wat doen jullie met het geld dat jullie ontvangen? McKeown: Dat wordt gebruikt voor steun aan allerlei vredesinitia tieven. zoals gemeenschapspro gramma's. vredesliteratuur. werk plaatsen voor gewonden, het vluchtprogramma en plaatselijk vredeswerk. Het meeste geld gaat naar andere organisaties, maar zij willen dat wij dat niet publiceren uit angst voor wraak van de provi sionals. Maar wij gaan hen nu vra gen er openlijk voor uit te komen. Wij hebben zelf niets genomen van het geld dat wij ontvingen. Wat doen jullie met het geld van de Nobelprijs? McKeown: Wij hebben het geld voorlopig voor een jaar op rente gezet. Daarna kijken wat we er mee doen. We zullen het nodig hebben voor onze eigen toekomst. Malread en Betty zullen in Noord-Ierland nooit meer een baan kunnen krij gen. Wij zijn de jongste Nobelprijs dragers. Er worden talloze beroe pen op bns gedaan om morele en financiële steun. We moeten het geld gebruiken om onze verant woordelijkheid te kunnen dragen. Je weet niet hoelang er nog een beroep op ons gedaan zal worden. We vinden trouwens dat de vredes beweging moet leren financieel op eigen benen te staan. Betty en Mai- read hebben de halve wereld afge reisd en een kwart miljoen pond bijeen gehaald. Als we die tachtig duizend pond van de Nobelprijs er ook nog instoppen, leren de men sen nooit dat de vrede geld kost. In het begin hadden jullie veel meer aanhang dan nu. Hoe komt dat? McKeown: Op de morgen van de tiende augustus 1976, dus vlak voordat de drie kinderen gedood werden, zei ik in een radio-uitzen ding dat er een verandering merk baar was in het bewustzijn van de Van links naar rechts Mairead Corrigan, Ciaran McKeown en Betty Williams. gemeenschap. Ook anderen merk ten dat de mensen hun geloof in het geweld kwijt raakten. En toen de kinderen dood waren, ontstond er een emotionele golf van afkeer van geweld. Alle militaire en politieke pogingen om een oplossing te be reiken waren vastgelopen. De para militaire oplossingen waren mis lukt. Toen voelden de mensen dat er een andere weg moest zijn. De mensen voelden aan dat ze zich moesten losmaken van hun voor oordeel en haat. Hebben jullie een politieke oplos sing in je hoofd? McKeown: Ja. wij willen streven naar een geweldloze gemeen schapsdemocratie. Er moeten ster ke plaatselijke gemeenschappen komen met relatief grote autono-, mie, die hun vertegenwoordigers naar een assemblee zenden. Wij hebben alvast bij wijze van voor beeld zo'n vredesassemblee ge vormd. De overheid moet werken als een dienstencentrum. De uit voerende macht kan alleen gezag hebben op basis van wat zij doet voor de gemeenschap, niet op basis van wat zij pretendeert. Dat klinkt nogal utopistisch. Wor den jullie niet de zoveelste politieke partij? Er bestaan hier feitelijk geen poli tieke partijen, omdat de macht door de Britten wordt uitgeoefend. De macht is gebaseerd op financie ring en militaire macht. De lokale politieke partijen zijn vernietigd. Daarom wordt het mogelijk een nieuw soort democratie op te zet ten, gebaseerd op samenwerking. Maar je kan van de Britten niet verwachten dat zij de macht aan het drietal idealisten van de vredesbe weging overdragen. Dat willen we ook niet. Voorlopig moeten de Britten nog blijven. Wij werken intussen aan de basis en bereiden de mogelijkheid voor een nieuwe democratie voor. Er moet een lichaam ontstaan, waar de macht aan kan worden overgedra gen. Dat zullen de peace people niet zijn, maar een assemblee, waarin de mensen kunnen samen werken aan woningbouw, onder wijs en economisch beleid, zonder dat hun verschillende achtergron den daarin meespelen. In onze vre desassemblee kan dat alvast wor den geoefend. Maar de oude politici zullen dat niet aanvaarden. McKeown: Dat zal inderdaad nog wel een tijdje duren. Er moet nog heel wat brainwashing gedaan wor den, voordat het sectarisme en de bigotterie is verdwenen, twee of drie generaties. Maar de mensen zullen zich niet vrijwillig de hersens laten spoelen. De gedachten van de mensen moe ten worden schoongeschrobt. Het is daarom nodig dat wij fel spreken, ook al klinkt dat niet altijd erg vredelievend. ADVFRTtNTlt I I I I Beknopt maandblad voor geloots- en le- vensonèntatie Het tijdschrift waar auteurs van midden en links In kerk, politiek theologie terecht kunnen. Mensen die niet of te weinig gehoord worden, maar die wel wat te zeggen hebben over onderwerpen die voor bladen in de buurt van de kerk te controversieel zijn. VOORLOPIG is eenzi|- dig Akkoord Een kritische stem terzijde Maar het vervult een functie en gezien de bolangstelimg wordt het Wad door velen op door prof. dr C. H. Lindljer Wilt u kennis maken om een abonnement te overwegen? Stuur dan een briefkaartje aan Adm VOORLOPIG. Postbus 3150. Delft U ontvangt dan het laatst verschenen nummer gratie (gewone pri|S 4.70) Het gaat voor een deel over (RELIGIEUZE) ERVARING Auteurs Or H Wiersinga. Dr G Oekker Huub Ooetertw.t. Prol Dr J T Bakker. Or J. J Buskes. Jaap Gulmans. Rudi Dutschke. Drs. N. A. Schuman Abon nement 1 29.50 per jaar (studenten 20.75). Uitgave Kok/Memema Het ls de moeite waard, aandacht te besteden aan het proefschrift over het pastoraat, waarop onlangs G. Heittnk, docent praktische theologie aan de gereformeerde theologische hogeschool te Kampen, aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde. De literatuur over dit vak is in ons land nog steeds niet uitgebreid, en wij bezitten nu een breed opgezet en kundig boek over vorm en inhoud van het pastoraat. Het boek houdt zich vooral bezig met de theorie van het vak, maar het is verheugend dat het geschreven is door iemand die pastoraat en pastorale training van binnenuit kent; hij is als docent ook de supervisor van zijn studenten. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rot terdam Tel. 010-115588 (red) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv). DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 In een oriënterend hoofdstuk geeft Heitink een overzicht van de stro mingen ln het pastoraat in de laatste halve eeuw. Enerzijds is er de sterke invloed van de Zwitserse theoloog Eduard Thumeysen. medestander van Barth. met zijn visie dat pasto raat niets anders ls dan verkondi ging van Gods Woord aan de enke ling. anderzijds zijn er de Ameri kaanse pastorale theologen, bij wie pastoraat vooral gesprek, ontmoe ting. is en bij wie het „hoe" van het pastorale gesprek en de training er voor nadruk krijgen. Ook over de ontwikkeling in Neder land wordt een nuttig overzicht ge geven. Heitink weet hierbij (en ln het hele verdere boek) een grote hoeveel heid literatuur en feiten te verwer ken (de literatuurlijst van 24 pagi na's liegt er niet om!). Het geeft een imposant beeld van de belezenheid en de studiezin van de auteur. Ook is het makkelijk om in één boek nu veel dingen bij elkaar te hebben. De keerzijde ls dat hij soms boeken noemt, zonder er iets over te zeggen. Dit „te veel" maakte dat ik soms toch moeite had om door gedeelten heen te komen en dat dit werk toch niet helemaal een fijn. inspirerend boek over pastoraat is geworden Maar dissertaUes zijn nu eenmaal zelden leuke boeken. Wat is pastoraat? Het ls een geliefde bezigheid van theologische studenten en pastores om een deflniUe van pastoraat op te stellen Dr Heitink geeft ook een definitie en Iaat deze dan (een goede vondst!) in zes stukken verdeeld, de ruggegraat vormen van het hele ver dere boek; ze zijn de inhoud van de volgende zes hoofdstukken. Ziehier zijn definitie: Onder pastoraat als hulpverlening verstaan wij. dat een pastor een helpende relatie aangaat met mensen om ln het licht van het evangelie en ln verbondenheid met de gemeente van Christus met hen een weg te zoeken in ge- loofs- en levensvragen. Ik wijs erop, dat hij bij „pastoraat als hulpverlening" denkt aan be roepsmatig. meer Intensief pasto raat. Hij onderscheidt dit van zowel „onderling pastoraat van gemeente leden" (als mensen die verantwoor delijk zijn voor elkaar) als van „pas toraat als gemeenteopbouw", waar bij hij denkt aan pastoraat (o.a. huis bezoek) door leken. Ik vind het Jam mer dat hij de vormen van lekepas- toraat zo afgrenst van het beroeps pastoraat en daarmee de lekepastor bulten spel zet in zijn boek. Zouden de grenzen tussen beroeps- en leke- pastores niet vloeiend worden bij de voortgaande training voor lekepas- toraat? Mensen Het pastoraat richt zich op mensen. Heitink geeft veel aandacht aan de vraag naar de mens. Hij zegt dat de mens het menselijk subject in theologie en kerk veel tekort is geko men. Hij herinnert dan ook aan een uitspraak van H. Bavlnck, dat de dogmatiek meer psychologisch moet worden en meer rekening moet hou den met de religieuze ervaring. Het- tink zoekt een weg temidden van de mensbeschouwingen der theologen (Barth. Tillich. Berkhof. Kultert). Hij ziet de mens als zondaar, maar ook als schepsel; ln de relatie mens-God ls er breuk èn samenhang. Pastoraat en evangelie Wat is nu het eigene van het pasto raat. van de pastorale hulpverle ning? Hoe functioneert het evange lie in het pastoraat? Heitink wil niet blijven staan bij Thumeysens be perking van het pastoraat tot woordverkondiging. Toch valt het op hoe evenwichtig hij over deze theoloog schrijft, hij probeert hem echt recht te doen. Hij zegt: „Je moet als pastoraal theoloog steeds opnieuw door Thumeysen heen om de vraag naar de communicatie van het evangelie in het pastoraat ln zijn volle diepte te kunnen pellen." Bij Thumeysen dreigt echter een ver korting en misschien ook een verba lisering; het gaat om meer dan spre ken van woorden, het gaat om de communicatie van het evangelie in het pastoraat. Heitink voert nóg een verbreding ln: pastoraat is hulpverlening ln het licht van het evangelie, werk dat om Christus' wil gedaan wordt, met het oog op Hem. op zijn Rijk, op de vernieuwing van mens en wereld. „Daarbij gaat het niet zo zeer om zeggen of doen. maar om een wijze van zijn die zeggen en doen kan insluiten." Voor het hoofdstuk over de vragen van geloof en leven waarbij het pas toraat hulp wil bieden heeft de au teur meer dan zeshonderd gespreks verslagen bekekert. Dan zitten we met hem midden in de realiteit van het pastoraat. Over de „laatste vra gen" (naar de zin en naar het waar om) zegt de schrijver dat het een verleiding voor de pastor is ze voor barig te beantwoorden, terwijl we ze alleen kunnen openlaten. Laatste vragen kunnen door geen mens be antwoord worden, maar we kunnen wel onderweg iets van de diepste dimensies van het heil ontdekken; dit als pastor tégen de ander zeggen is goedkoop, dit mét de ander mo gen ontdekken is genade. In het gedeelte over sociaal-culturele pro blemen zegt de auteur dat een mo dem pastoraat niet te denken is zonder engagement in de verande ringen ln de maatschappij en de kerk. In het pastoraat zijn èn de concentratie op het individu èn het zich richten op verandering van maatschappelijke structuren, legi tiem. En hij waarschuwt: Noch de hardheid van sociale structuren, noch afweerpatronen als intrapsy- chische structuren mogen onder schat worden. Andere hulpverlening In de definitie van pastoraat is een aantal dingen dat het pastoraat ge meen heeft met andere hulpverle ning (een helpende relatie met men sen. om met hen een weg te zoeken), terwijl een aantal andere punten alleen voor het pastoraat geldt (een pastor doet het. in het licht van het evangelie, verbonden met de ge meente van Christus). Heitink be steedt onder andere aandacht aan de verhouding tussen pastoraat en psychotherapie. Hij vermeldt de fel le afwijzing van de theoloog Asmus- sen, die ln de psychotherapie een verleiding van de satan zag om op eigen kracht te vertrouwen. Zelf ziet hij ze in eikaars buurt. Er is een gezamenlijk „voorveld", een ge mengd overgangsgebied en ook een eigen terrein. Dit laatste formuleert hij zo: voor de therapeut bevrijding van psychische druk en neurosen, voor de pastor de zingeving van het leven. Zoeken van een weg In de laatste hoofdstukken gaat het over pastoraat als zoeken van een weg met een ander. Dit wordt uit eengelegd in helen, bijstaan, bege leiden en verzoenen. O.a. tekent de schrijver hierbij in enkele lijnen de echte pastor: een pastor die broeder kan zijn, die de moed heeft om „te genover" te zijn, niet de man die alles weet, maar die vertrouwen wekt, luisteren kan, anderen ruimte geeft, staat voor wat hij zegt. Hei tink beschrijft hier ook de weg die hij als opleider met de aanstaande pastores gaat. Tenslotte wordt er geschreven over pastoraat als plaatsvindend in verbondenheid met de gemeente van Christus. Het wordt verricht vanuit de gemeente en „tot" de gemeente. Wie zich echt eens wil verdiepen ln het pastoraat, moet eens naar dit boek grijpen. Prof. dr. C. H. Lindijer, luthers theo loog te Amsterdam bespreekt G. Hei tink, Pastoraat als hulpverlening, uitg. J. H. Kok, Kampen; prijs 39,-. ADVERTENTIE BOND TEGEN HET VLOEKEN POSTBUS 362 - VEENENDAAL Drievoudig verzoek van de Bond legen hel vloeken: 1. Vloek zeil nooit 2 Protesteer als in uw omgeving wordt gevloekt 3. Steun hel werk van de Bond. dal blikbaar meer nodig is dan ooit. Giro 85.20 91 t.n.v. de penningm te Den Ham (ov HET WELBEHAGEN Dit Is mijn dienaar ln wie Ik behagen schep; mijn geest stort Ik over hem uit: gerechtigheid laat Hij stralen over de volken. (Jesaja 42. 1-4, 6-7) Het is duidelijk dat deze woordet een rol hebben gespeeld bij het g« beuren van de doop van Jezus. Zt zijn door de evangelisten niet geheé eensluidend weergegeven. Matthew heeft: „deze isen de anderen „gij zijtHet zijn ontroerend! woorden die in dit gedeelte van d< profetie te lezen staan. Hij roept niel en hij schreeuwt niet. deze „knech! van de Heer". Hij zal het geknakt! riet niet breken. Voorzichtig zal Hi; 1 zijn weg gaan. En dat alles onder di: 1 voorteken: Gods welbehagen is ir Hem. Dat is Gods welbehagen dus geen drukte, geen geschreeuw Geer vertoon van geweld en macht, geei gegoochel met getallen en bespeler van de massa, geen „bek die onj kleineert". Dat wil niet zeggen dat de knecht een zwakke zal zijn. „On vermoeid en ongebroken zal Hij oj de aarde gerechtigheid laten zegt vieren. Hij heeft dat fldes obstlnat dat hardnekkig geloof, waarvan Tl citus ten aanzien van de Jodt spreekt. Een obstinaat geloof. Oi vermoeid en ongebroken blijft Hi overeind. Juist in dat niet schreei wen en zonder geweld optreden eo dat sparen van het zwakke en hei openen van de ogen der blinden en het oprichten van de kreupelen) Voor dat alles ls volharding nodigj Makkelijker is al dat zwakke gedoe opzij te duwen, in gevangenissen en' in klinieken. Maar dat is het rechte niet. En dat straalt niet uit de Geest Hij is anders. De Andere, die als de belichaming van Gods welbehagen, op ons af kwam. ADVERTENTIE H boekennieuws Dezer dagen verschenen: Or. Gerben Heitink PASTORAAT ALS HULPVERLENING 412 Wz geb /39.- Inleiding m de pastorale theologie en psy chologie. Dil boek wil voorzien tn de behoefte aan een min ot meer samenvat tende studie op het terrein van de pasto rale theologie en psychologie 72 blzgeb 9,90 4 Thomas a Kempla DE NAVOLGING VAN CHRISTUS 72 blz geb 9.90 Beide klassieken zijn door Sipke van der Land verkort en bewerkt om ze toegan kelijk te maken voor velen, die deze klassieke werken wel bij name kennen maar ze nooit gelezen hebben Deze boekjes zijn bijzonder geschikt om er dagelijks uit te lezen. Lewis B. Smedes IK MAN. IK VROUW 192 blz 19,90 Sexualiteit en christeli/k leven Een betrouw bare gids voor allen die zich op het brede lerrem van de sexualiteit willen oriënte ren en bij alle moderne inzichten de B'jbei richtinggevend willen laten zijn Verkrijgbaar in de boekhandel KOK KAMPEN magazine De onopvallend aanwezige ".li- ln-nl hierin hel bejaardentehuis «d vaak mei de dood he/ig. Dan deuk ik: heden gij. morgen kan t mijn heurl zijn. Maar ie In-nl men>. je gaal door. lai ik hen geen knkMHir. Ms hel je lijd k rhm ga je, I m il ben ik wet Wij. als ik 's morgens wakker word.dal liet mijn lijd nipg niel is." Deze maand: Bewoners van bejaar dentehuizen worden veel meer dan anderen bepaald bij de dood. Niet alleen doordat er medebewoners overlijden, maar ook door het besef dat het eigen einde nadert. Hoe beleven zij dat? Is zo'n leven nog wel leefbaar? In 'De onopvallend aanwezige', het omslagverhaal in VU-magazine, wordt gezocht naar antwoorden op dergelijke vragen. Verder In dit nummer: Prof. Kuitert en mevr. Van Leeu wen over 'eerbied voor het leven' en abortus; Medische vakkennis in gevaar? Pastoraat als hulpverlening; AR en CDA: einde van een begin selpartij? VU-MA6AZINE een opinieblad waar studie achter zit! t Te verzenden In open enveloppe zon der postzegel aan: VRUE UNIVERSITEIT Antwoordnummer 1771 Amsterdam Woonplaat»: geeft zich op als abonnee op het VU- magazine voor de prijs van 20,- per jaar. Voor betaling wordt uw acceptgiro kaart afgewacht. datum: handtekening:

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2