erde wereld uiteen Bouw deed het beter 'Heloform zal altijd experiment blijven' Dollar iets omlaag Geen koppeling prijzen en lastenverlichting Actievere middenstand nodig in gemeentepolitiek ARBEIDERS- ZELFBESTUUR [rof. Van Dam: Noord-Zuidgesprek is een schimmmenspel K. Fibbe geridderd Grootaandeelhouder Veneta legde nog geen geld op tafel Gesprek Van der Stee Landbouwschap NCOV: permanent overleg gewenst Minimumrente in Engeland omlaag KSH krijgt meer tijd voor oplossing problemen iJERDAG 7 JANUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 27/RHS 29 i een onzer verslaggevers OTTERDAM De derde wereld is uiteengevallen in deelgroepen met tegengestelde belangen, idus prof. F. van Dam. beleidsmedewerker van de minister voor ontwikkelingssamenwerking. Hij s gisteren één van de sprekers bij het afscheid van de heer K. Fibbe als directeur van de'OGEM. in Dam noemde een aantal voor leiden. De verhoging van de olie ijs is ten goede gekomen aan de PEC-(olie)landen, maar heeft in an- re ontwikkelingslanden grote te- irten veroorzaakt. De exportindus- ie zit in maar een paar derde we- ldlanden (Argentinië en India bij- lorbeeld), die gebaat zijn bij hoge tvoerprijzen (waardoor ze meer trdienen), terwijl de ontwikkelings- nden zonder eigen industrie ge- tat zijn bij lage prijzen. t ok wat betreft grondstoffen be- aat. er een tegenstelling en doel ver het prijspeil tussen ontwikke- ngslanden. die grondstoffen uitvoe- 3 n (de meeste), en zij die grondstof- n invoeren (vooral die landen in de J erde wereld, die al een eigen indus- ie hebben opgebouwd). Hetzelfde aat op voor de toegang tot de kapi- aalmarkt, die ook maar geldt voor 7 en beperkt aantal ontwikkelings- - inden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Ter gelegen heid van het aftreden van de heer K. Fibbe als voorzitter van de raad van bestuur van OGEM Holding heeft Hare Majesteit de Koningin hem benoemd tot Rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw. In het er ere van hem georgani seerde symposium ,,De onder nemer en zijn taak in de we reld" zei de heer Fibbe, dat wat in de onderneming wordt beslo ten en gedaan, gevolgen heeft voor de wereld buiten de onder neming en voor deze gevolgen draagt de onderneming ten min ste medeverantwoordelijkheid. Over de uitbreiding van de maatschappelijke doelstellin gen (milieu, ruimtelijke orde ning, energiepolitiek en de werkgelegenheid) zei de voor malige OGEM-topman, dat hier in eerste instantie de overheid regelend en ordenend moet op treden. ,,De ondernemingen worden voor de uitbreiding der doelstellingen wel voor grote di lemma's geplaatst. Immers, de eisen van winst en continuïteit blijven geheel van kracht, wil althans de bodem niet uit de mand vallen." Volgens de heer Fibbe is het vrijwel zeker, dat de industrie én de grote bedrijven om allerlei redenen niet meer in staat zul len zijn op grote schaal arbeids plaatsen te scheppen. Het zal in de eerste plaats moeten komen van het midden- en kleinbedrijf en van maatregelen om deze groepen te stimuleren. K. FIBBE De landen die moeilijk geld kunnen lenen, pleiten voor een algemene schuldenregeling, terwijl landen die wèl kunnen lenen daartegen zijn, omdat zij vrezen daardoor hun ge loofwaardigheid en daarmee de toe gang tot de kapitaalmarkt te verlie zen. Ook het ontstaan van multi nationale ondernemingen is beperkt tot een kleine, zij het belangrijke, groep ontwikkelingslanden. Prof. Van Dam: „Het economisch uiteenvallen van de ontwikkelings landen in deelgroepen met tegenge stelde belangen, heeft tot gevolg dat deze landen niet langer als economi sche eenheid tegenover de rijke lan den kunnen optreden". Onderhan delingen over de „nieuwe economi sche orde" en in het kader van het Noord-Zuidoverleg hebben geen be tekenis meer, omdat ze uitgaan van de eenheid van ontwikkelingslan den. „Integendeel," aldus de hoogle- DEN HAAG De vakbonden be trokken bij de tapijtfabriek Veneta, hebben de hoofdaaandeelhouder, de Duitser Günther, gisteren per tele gram onder druk gezet om zijn toe zeggingen na te komen. Veneta heeft een bedrijf met 130 man in Hilversum en een met rond 45 man in Dinxperlo. Het bedrijf in Dinx- perlo is volgens de vakbonden te Ontbinding behouden. raar, „zij hebben een verlammende werking, omdat zij de ontwikke lingslanden dwingen tot gezamenlij ke standpunten te komen, wat door hun tegengestelde belangen niet meer mogelijk is. De Noord-Zuiddia- loog is verworden tot een zinloos en tragisch schimmenspel". De blokvormiflg van de ontwikke lingslanden was zinvol voor onder werpen, waar zij gelijksoortige be langen hadden. Die liggen met name in de volkenrechtelijke sfeer, wat bijvoorbeeld blijkt uit het Handvest van de economische rechten en plichten van staten. Dat behelst bij voorbeeld de zeggenschap van lan den over de eigen hulpbronnen, het recht op naasting van ondernemin gen en het recht op het vormen van producentenkartels (waardoor lan den gezamenlijk prijzen van hun uitvoerprodukten op peil kunnen houden). Vergeleken met vroeger zijn veel derde wereldlanden volgens Van Dam beter af. Sommigen geven zelfs hulp en bedreigen ons op grondstof- fenmarkten (in beide gevallen de OPEC), of wedijveren met eindpro- dukten (textiel, staal,schoenen, schepen). Prof. Van Dam: „Hierdoor is het voor de rijke landen niet lan ger mogelijk een éénvormige hou ding ten aanzien van de ontwikke lingslanden aan te nemen. Per groep ontwikkelingslanden dient een aparte politiek te worden geformu leerd." In het overleg met de bonden heeft de heer Günther zich steeds soepel opgesteld. Hij beloofde 1 miljoen op tafel te leggen om het bedrijf in Dinxperlo draaiende te houden door tijdig grondstoffen te laten inkopen. Ook verklaarde de Duitser zich ga rant voor 2,4 miljoen ten behoeve van het sociaal plan voor degenen die moeten afvloeien. De heer Günther heeft echter tot nu toe nog steeds geen geld overge maakt ten behoeve van Veneta, al dus deelde gisteren bestuurder De Bruijn van de Industriebond CNV mee. Intussen beginnen de bonden zich zorgen te maken, want Veneta verkeert nog steeds in surseance van betaling en voor de voortgang van het bedrijf is het nodig dat Günther nu snel zijn beloftes na komt. Hoe gaat de verhouding tussen arme en rijke landen er de komende jaren uitzien, zo vroeg prof. Van Dam zich af. Er moeten nieuwe ma nieren worden gevonden om inter nationaal overleg te kunnen voeren. Uitgangspunten daarvoor zouden kunnen zijn: Behandeling per onderwerp en niet langer een algemene discussie tussen Noord en Zuid. De onderwer pen zouden dan kunnen zijn grond stoffen, elndprodukten, kapitaal, in vesteringen en hulp. Bij onderhandelingen moet reke ning worden gehouden met de plaats die de verschillende deelne mers innemen. Dit kan Inhouden dat sommige ontwikkelingslanden voorrechten krijgen en andere wor den behandeld alsof ze rijke landen zijn. Deze Amerikaanse militair in Duitsland kon donderdag nog lachen toen hij naar de bank ging om zijn dollars tegen marken om te wisselen. Hij kreeg ongeveer 9 pfenning meer voor een dollar dan woensdag. De vreugde lijkt echter maar van korte duur te zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de bouw werd in 1977 bij 39 procent van de kleinere bedrijven en bij 52 procent van de grotere ondernemingen het rendement als onvoldoende ervaren. In 1976 sprak 42 procent van de kleinere bouwbedrijven en 59 procent van de grotere ondernemingen van onvoldoende winst. Voor 1978 is de verwachting, wat de winstontwikkeling betreft, eerder negatief dan positief. Het aantal be drijven dat op een winstdaling re kent is groter, dan die een reële winstgroei voorspellen. Vooral de loonkostenontwikkeling blijkt de motivering van de minder gunstige verwachtingen. De investeringsverwachtingen ge ven blijk van een lichte daling in de bereidheid tot investeren. Dit zowel bij de grote als bij de kleinere bouw bedrijven. Dit beeld komt overeen met dat van de totale industrie. SMIT TRAFO: Smit Transforma toren (Holec Hengelo) heeft 1977 met een sterk verbeterde orderportefeuil le kunnen afsluiten. Naast twee gro te opdrachten van de Samenwerken de Elektriclteits Producenten (SEP) te Arnhem in het begin van het Jaar en een opdracht voor de machine transformator voor de Provinciale Gelderse Electricitelts Maatschap pij, werd 1977 afgesloten met een opdracht van de Homburgse Elektri- zitfits Werke voor twee transmorma- toren met een vermogen van elk 300 MVA voor een totaal bedrag van ca. 10 min. BREDERO: 1977 wordt afgesloten met een nettowinst per aandeel die op hetzelfde peil zal liggen als in 1976, toen deze per aandeel van 100 nominaal 35,10 heeft bedragen. Aangezien in december 1977 ten behoeve van een overneming het aandelenkapitaal met 1.800.000 tot 29.600.000 is verhoogd en deze overneming uiteraard niet tot de winst over 1977 heeft bijgedragen, betekent dit dat de winst van de overige activiteiten in 1977 ruim 7 pet is gestegen. De resultaten van Bredero Vast Goed over 1977 zijn zodanig, dat de netto winst zal stijgen van 226 in 1976 tot ca. 245 in 1977 per 1.000 aandelenkapitaal. Ook voor 1978 zijn de verwachtingen onvoorziene omstandigheden voorbehouden voor deze vennootschap gunstig. AMSTERDAM - De verwach ting van sommige pessimisten in kringen van de valutahan- del, dat de verbetering van de dollar wel eens van heel korte duur zou kunnen zijn, lijkt te worden bewaarheid. In elk ge val was het gisteren gedaan met de opwaartse beweging van donderdag, die het gevolg was van een ommezwaai in het Amerikaanse monetaire beleid. Zo verloor de dollar op de Amster damse valutamarkt ruim een cent. Er werden bij het begin van de han del zaken gedaan tussen 2.2985 en 2.3010, tegen een slot van donder dag van 2.31 en een slotnotering van 2,23 op woensdag. Vrijdag bij het slot werd 2,2975 genoteerd. Bankpapier deed 2.25-2,35. Ook in Frankfort viel de dollar wat terug. Hier werd bij het begin van de handel DM 2,1420 genoteerd, tegen donderdag bij het slot DM 2,1485. wat zo'n 9 pfennig hoger was dan vóór de besluien van de regering Carter om iets te doen aan de aan houdende daling van de dollar. In Frankfort kon men horen, dat de maatregelen van de Amerikaanse regering om de dollar te steunen maar weinig betekenen voor het fundamentele probleem, waaronder de dollar te lijden heeft. n.l. het grote tekort op de Amerikaanse handelsbalans. De dollar zal pas ver beteren wanneer de Amerikaanse autoriteiten met doeltreffende eco nomische maatregelen komen om dit grote tekort te verminderen, zo meende men. De slotnotering van de dollar in Frankfort was DM 2.140. DEN HAAG Minister Van der Stee van (Landbouw en Visserij) wil geen koppeling leggen tussen eventueel te kort schietende EG-landbouwpriJzen en door de Nederlandse regering te finan cieren lastenverlichting voor de Nederlandse boeren. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Omdat de middenstander nauw te maken heeft met zaken als stadsvernieuwing, verkeerscirculatieplannen en bestemmingsplannen moet de kleine ondernemer bijtijds zijn zegje doen bij de invulling van partijprogramma's voor de eind mei te houden gemeenteraadsverkiezingen. Na afloop van deze verkiezingen zou de middenstand via overlegcommissies perma nent betrokken moeten worden bij die onderdelen van het gemeentelijk beleid waar de winkelier mee te maken krijgt. Het NCOV suggereert verder dat de middenstanders in zogenaamde ge meentelijke projectororganisaties meedoen. Dat zijn organisaties die Ingesteld zijn met het oog op de voorbereiding en de uitvoering van het stadsvernieuwingsbeleid. Ook wordt gedacht aan stadsvernieu wingscoöperaties. Daar zouden be- ders dienstverlenende organisaties In het midden- en kleinbedrijf moe ten Inschakelen alsmede onder meer rijksconsulenten voor handel, am bachten en diensten. Ten slotte vraagt het NCOV aan dacht voor enkele punten uit het CDA-programma, die eventueel ln langhebbenden lid van kunnen zijn de plaatselijke programma's kunnen Dat schrijft het Nederlands Christe- meentebestuur nodig. Dat ls naar de lijk Ondernemers Verbond (NCOV) mening van het NCOV echter niet SllPPestieS in een rapport getiteld „Samen- genoeg. Er zal een doeltreffende sa- die stadsvemieuwingsactiviteitén voorbereiden en uitvoeren. spraak gemeentebestuur en midden- en kleinbedrijf". Het rapport is spe ciaal bestemd voor plaatselijke on dernemersverenigingen. Vooral bij stadvernieuwingsactivi- teiten zijn de belangen van het mid den- en kleinbedrijf sterk in het ge ding, schrijft het NCOV. Op verschil lende manieren kan de waarde van het bedrijf of zijn omzet aangetast worden. Op zijn minst is daarorq een goede communicatie met het ge- genoeg. 1 menwerking tot stand moeten ko men met het gemeentebestuur waar voor ln de eerste plaats een commis sie kan dienen zoals die geregeld is in artikel 61 van de Gemeentewet. Het voordeel van zo'n commissie (samen gesteld uit gemeenteraadsleden, be langhebbenden en deskundige bui tenstaanders) is dat zij niet alleen een adviserende taak heeft maar ook van de gemeenteraad of het college van B. en W. bepaalde uitvoerende taken kan krijgen. Bepaalde bevoegdheden die nu aan het ge meentebestuur zijn voorbehouden worden in de suggestie van het NCOV gedelegeerd aan zo'n coöpe ratie. Het NCOV merkt overigens op dat door een grotere zeggenschap van middenstanders in het stadsvernieu wingsbeleid nog geen grotere deelna me van de ondernemers ls gewaar borgd. Van de geboden gelegenheid moet ook gebruik gemaakt worden. Daarvoor zouden de middenstan- worden opgenomen. Daarin staat on der meer dat een nauwkeurige om schrijving van bestemmingsplannen nodig is, zodat bij voorbeeld de de tailhandel van Industrieterreinen ge weerd kan worden. Het NCOV doelt hiermee op de weidewinkels die aan de rand van steden zijn gebouwd. Verder zou een gemeenteraadsvoor stel inzake verkeersmaatregelen ver gezeld moeten gaan van een advies van de middenstandsvereniging. Het rapport is verkrijgbaar bij het NCOV door storting van vijf gulden op postgiro 27372 onder vermelding van: „bestelling rapport samen spraak". Met het Landbouwschap ls hij het eens dat de prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor 1978/1979 te kort schieten, maar pas wanneer de feitelijke landbouwinkomens achterblijven zouden naar zijn me ning maatregelen van nationale inkomenspolitiek overwogen kun nen worden. Het Landbouwschap heeft dit te ho ren gekregen, nadat het de bewinds man had gevraagd om maatregelen ter versterking van de concurrentie kracht van de Nederlandse land bouw. Dit in de vrees, dat andere EG-landen het Inkomen van hun boeren zullen kunnen verhogen door afbraak van zogenaamde monetaire compenserende bedragen. In Neder land met zijn „dure" gulden, zou zo'n afbraak Juist op inkomensverlaging neerkomen. LONDEN (Reuter, UPI) De cen trale bank van Engeland gaat de minimumrente (vergelijkbaar met het bankdisconto) met ingang van maandag verminderen van 7 tot 6V> procent. De Amerikaanse Citibank de op een na grootste handelsbank in de VS heeft de prime-rate (de rente voor eerste klas debiteuren) gisteren verhoogd van 7 naar 8 procent. Daarmee is de prime-rate weer op het peil van oktober 1975 gekomen. De minister wilde ook geen uit spraak doen over het verzoek van Landbouwschap de bestaande las tenverlichtende maatregelen voor de melkveehouderij, die midden febru ari eindigen, alsnog voort te zetten. Na het afleggen van de regeringsver klaring kan daarover verder worden overlegd, zo zei hij. Deze lastenver lichting. vorig Jaar aan de melkvee houders gegeven wegens hun moei lijke inkomenssituatie en wegens te genvallende EG-prijzen, komt neer op 38 cent per honderd kilo melk. UTRECHT Gedelegeerd commis saris R. F. van Heusden heeft van minister Van der Stee (landbouw) meer tijd gekregen voor het zoeken naar een oplossing voor de proble men van Kon. Scholten-Honlg, (6.000 werknemers), zo heeft Jan Schermer van de Industriebond NW meegedeeld. Tijdens een gesprek met KSH heb ben de bonden een procedurevoor- stel gedaan voor de oplossing van de problemen. KSH zou zich daarmee akkoord hebben verklaard en het voorstel hebben voorgelegd aan de drie bedrijven, die leder een deel van KSH willen overnemen Dat zijn: aardappelmeelfabriek Avebe. Wes- sanen en Suiker Unie. „Mormaal bepaalt de directeur wat er gebeurt, maar hier worden beslissingen genomen door de hele groep en dat vergt nogal wat. Jammer is daarom dat wij in allerlei overlegsituaties geen voorbeeld hebben, waarnaar we ons kunnen richten. In dat opzicht zal Helioform wel altijd een experiment blijven." Deze uitspraak is wat kras. Hoewel de voorbeelden van democratische overlegstructuren in bedrijven in derdaad niet voor het oprapen lig gen, zijn ze er wel. Bij bouwbedrijf Moes bij voorbeeld, waar ruim 500 man werken en waar overleg, gezien de aard van de bouwactiviteiten (op verschillende plaatsen) ook niet een voudig is. De uitspraak is van de heer Duquesnoy, personeelschef van de schoenfabriek Helioform in het Brabantse Drunen, die ook nog tot taak heeft de contactpn met de pers te onderhouden. Zoiets vereist ken nelijk bijzondere vaardigheden. In dit opzicht wijkt Helioform niet van „het normale bedrijsleven" af, maar voor het overige houdt elke gelijke nis op. De schoenfabriek ls geen onderne ming, die geheel eigendom is van de werknemers zoals bij produktie- coöperaties. Het is ook geen onder neming. waarin de ondernemings raad alleen de wettelijk voorgeschre ven bevoegdheid tot medezeggen schap heeft. Bij Helioform heeft de onderne mingsraad een vergaand medebe slissingsrecht. zonder dat alle aande len in handen zijn van de personeels leden. De schoenfabriek is in feite een bedrijf, waarin de opvattingen ten aanzien van produktiecoöpera- ties (met democratische besluitvor ming) vermengd zijn met de ideeën van de vakbeweging en dan met name van NW en NKV, over arbei derszelfbestuur (arbeid en kapitaal dienen gescheiden te blijven, maar alleen het personeel bepaalt het on dernemingsbeleid). Helioform maakte tot ln 1972 deel uit van het Bloch Stibbe-concern, dat in de loop der jaren het perso neelsbestand in de schoenproduktie- bedrijven had teruggebracht van 1.600 tot ongeveer 400 man. Half 1972 besloot de directie de produktle van schoenen geheel te staken. Dat be sluit viel echter op een moment, waarop de gezondheidsschoen van Helioform vaste voet begon te krij gen op de markt Op initiatief van een bestuurder van de Industrie bond NKV. de heer Geurts, en een aandeelhouder van Helioform, de heer Stlbbe, is de gedachte van ar- betderszelfbestuur gelanceerd. Het met ontslag bedreigde personeel kon weinig anders doen dan de idee toe juichen. Het had de bloei en aftake ling van de schoenenindustrie in de Langstraat in het algemeen en van Helioform in het bijzonder van nabij meegemaakt en in 1972 was de kans om werk te vinden ln een andere schoenenfabriek of waar dan ook in de buurt vrijwel nihil geworden. Omzet stijgt Het ministerie van economische za ken was bereid geld te steken in een verkleinde (175 man) Helioform. Via het Financieel Industrieel Garantie fonds werd een belang genomen van 400.000 gulden (36%) in het aande lenkapitaal op voorwaarde, dat ook de werknemers voor 200.000 gulden (18%) zouden deelnemen. Voor dit bedrag legden de werknemers hun 200.000 gulden afvloeüngsgeld van Bloch Stibbe op tafel. Bloch Stibbe zelf bracht, inclusief de oude inventaris, een half miljoen gulden in en verkreeg daarmee een belang in de nieuwe onderneming van 46%. Het werknemersbelang is onderge bracht in een Stichting tot Beheer van Aandelen van Werknemers. Voorzitter van de stichting ls het CDA-kamerlld Van Zeil. Nu. ruim vijf jaar later, bezitten de werknemers van Helioform 51,03% van de aandelen, is de omzet geste gen van 12,5 miljoen in 1972/73 tot 19,7 miljoen ln 1976, liep de bruto winst op van 529.000 gulden ln 1972/ 73 tot 1,2 miljoen gulden in 1976, liggen de lonen van het personeel afgezien nog van de winstdeling 20 tot 25% boven de CAO-lonen en heb ben de ondemenmingsraadsleden zitting in alle organen en commissies waarin besluiten worden genomen of voorbereid. Moeilijk Je hoort wel eens zeggen, dat demo cratie erg mooi ls, maar niet in een bedrijf. Is, kortom, een slagvaardig ondernemingsbeleid wel mogelijk met al dat praten, overleggen en vergaderen? „Ja, zegt de heer Du quesnoy, maar het ligt moeilijk. Vandaar dat ik klaagde, dat we geen voorbeeld hebben van overlegstruc turen, die een efficiënte bedrijfsvoe ring bevorderen. We hebben ons ruim een half jaar afgevraagd of het lopende band al of niet moest ver dwijnen. Het voordeel is echter, dat als na overleg een besluit is geno men, de mensen er ook helemaal achter staan. Daarbij komt nog, dat uit dat soms langdurige overleg sug gesties komen, die èn de werksitua tie verbeteren èn kostenverlagend werken. Iedereen weet hier heel goed, dat met eigen geld wordt ge werkt." „Ik ben van mening, dat arbeiders zelfbestuur mogelijk is, mits het on derlinge overleg constant en open hartig wordt gevoerd. Een andere voorwaaede is, dat iedereen wordt betrokken bij de besluitvorming. Dat is tamelijk moeilijk. Voor het werk in de schoenenindustrie ls na melijk weinig algemene scholing no dig. WIJ willen die mensen zoveel mogelijk bijbrengen over het reilen en zeilen van het bedrijf in de vorm van discussiegroepen, lezingen e.d. Dat loopt als een trein.'Naast de ondernemingsraad hebben we ver der nog regelmatige bijeenkomsten van het hele personeel waar dan gepraat wordt over alle mogelijke problemen en onderwerpen." „Misschien is dit allemaal niet mo gelijk bij een concern als Philips, maar bij onze omvang is arbeiders zelfbestuur haalbaar, mits ik zeg het nogmaals de besluitvorming open is. Wij publiceren elke maand de resultaten. Iedereen kent ons be loningssysteem. Het laagste loon (zeg maar van de jongste bediende) verhoudt zich tot het hoogste (van de directeur) als één staat tot bijna twee en een half. Mannen en vrou wen worden tenslotte gelijk be loond." sussen voor personeelsleden, die met pensioen gaan. Als tastbare vruchten van arbei derszelfbestuur noemt de heer Du quesnoy nog het personeelsverloop, dat er niet is. „Behalve in het begin, zo'n vier of vijf man, heeft nog nooit Iemand te kennen gegeven het hier niet meer te zien zitten." Dan is er het ziekteverzuim, dat in 1975 lande lijk op 8,8 procent lag en bij Helio form op 7.2 procent. In 1976 waren die percentages respectievelijk 8,08 procent en 7,6. De heer Duquesnoy vraagt of wij hierbij willen aanteke nen, dat Helioform ln zijn percenta ges ook de langdurig zieken (WAO- ers) opneemt en dat de schoenfa briek een grote groep werknemers heeft, die ouder zijn dan 50 jaar. Tastbaar ls tenslotte het Socia le Voorzieningen Fonds van zes ton. gevormd uit de winsten van de afge lopen jaren. Uit dit fonds kan wor den geput als onverhoopt mensen moeten afvloeien. Daarnaast wordt het fonds gebruikt voor gezinshulp, vervroegde pensionering, extra-stu dietoelagen en hobby-gerichte cur Spinneweb Overigens, een volledige vorm van arbeiderszelfbestuur is Helioform (nog) niet. De heer Duquesnoy: de ondernemingsraad is binnen Helio form het spinneweb waar de besluit vorming begint en eindigt, maar de raad heeft rekening te houden met een andere, die van commissarissen. Deze raad is een uitvloeisel van de eigendomsverhoudingen binnen de schoenfabriek. Er zitten dan ook een vertegenwoordiger in van de over heid, een onafhankelijke deskundi ge (van de bedrijfsvereniging), een werknemersvertegenwoordiger (P. van Zeil) en aandeelhouder Stibbe. Alle besluiten van de ondernemings raad moeten door de raad van com missarissen worden goedgekeurd. Is er wel eens een besluit in de prulle- bak terecht gekomen? De heer Du quesnoy: „Neen, dat is nooit voorge komen. Het kan natuurlijk wel eens gebeuren. Dan zal er 'n crisissituatie kunnen ontstaan, waarvan ik ook niet weet hoe je daar uit komt". De schoenfabriek staat regelmatig in contact met de vakbonden, die zich na het overlijden van de heer Geurts, bestuurder van de Indu striebond NKV en initiatiefnemer tot zelfbestuur bij Helioform steeds gereserveerder zijn gaan op stellen. De heer Duquesnoy: „bij een schoenfabriek in Nijmegen, waar men op de rand van de ondergang door Henk Thomas Dit is het laatste artikel van een serie van vier. In het eerste artikel is ingegaan op produktie- coöperaties, waarin arbeiders- lelfbestuur de logische conse quentie is van de eigendomsver houding. Een produktiecoöpe- ratie is namelijk het gemeen* schappelijk berit van de be- drijfsgenoten. In het tweede ar tikel kwam aan de orde een stu die, die de overheid heeft laten instellen naar vormen van ar beiderszelfbestuur. Daarnaast werd gelegd de opvatting van de Industriebonden NW en NKV ten aanzien van arbeiderszelf bestuur. In de laatste twee arti kelen werden twee bedrijven („De Acht" en hier Helio form) naar voren gehaald, die al geruime tijd ervaring hebben het zelfbestuur. eveneens dacht over arbelderszeil- bestuur, zei een vakbondsbestuur der. dat de werknemers bij Helio form achter de worst aanlopen. WIJ hebben die uitspraak (naderhand is die worst ingeslikt) maar gelaten voor wat hij was. We weten wel beter."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29