-yrERDAG 7 JANUARI 1978 Mexico-Stad dreigt te^tikken door Herman Amelink In een cafeetje in het centrum van Mexico- Stad lees ik me, bij een j kop koffie, door het da gelijks stapeltje kranten i heen als een wat oudere man, zonder een woord te zeggen, een vreemd j voorwerp op mijn tafel legt. Een balpen met een i gommetje eraan. Op de pen zit een briefje ge- f plakt: „Ik kan niet horen en niet praten, maar ik maak en verkoop deze I pennen om in het onder- 1 houd van mijn gezin te voorzien." Drie en een w halve peso kost de pen, k bijna veertig cent. Even later komt een schoen- ec poetser het cafeetje binnen, j Of ik mijn schoenen niet wil laten poetsen. Ik laat hem zien dat ze net twee uur daar voor door een hevig aandrin gende collega van hem glan- zend gemaakt zijn. Hét is voor de man geen reden om e door te lopen. Hij heeft een 9 middeltje dat de glans dieper maakt en dat de schoenen geen week maar veertien da gen waterafstotend maakt. Als ik zeg dat het toch echt niet nodig is, loopt hij met een „morgen dan?" door naar het volgende tafeltje. De balpenverkoper en de schoenpoetser behoren tot het leger van de zes miljoen inwoners van Mexico-Stad die op of onder het bestaans minimum leven. De stad, die in totaal 13,5 miljoen inwo ners telt. en met de vallei waarin de stad ligt 17 mil joen, wemelt van schoen poetsers, vuurspuwers, snoepventers, lotenverko- pers en krantenjongens. „Subempleados" worden deze'mensen in de Mexicaan- se statistieken genoemd, een n, woord waarvoor ik geen goed a Nederlands kan bedenken. Men onderscheidt ze van de I echte werklozen (desemplea- I dos), wier aantal in de statis- 7 tieken maar een fractie is van 1 de subempleados. Deze laat- 1 sten zijn namelijk niet echt el werkloos, omdat ze door een of ander handeltje in het on- ♦j derhoud van hun gezin en familie voorzien. Ze worden echter niet gerekend tot het produktieve deel van de be volking. De werkloosheid beloopt, wanneer je de „subemplea dos" meetelt, bijna 55 pro cent in Mexico-Stad. Wan neer je door de stad loopt, kun je het daarvan benauwd krijgen. Om de tien meter zit of staat een bedelaar. Kinde ren jengelen aan je arm voor een peso voor hun spaarvar ken, dat even later wordt leeggeschud bij moeder, die op een straathoek pinda's zit te verkopen. Na een paar da gen wen je aan dat straat beeld. Je wordt er wat gevoel loos voor, omdat je niet aan iedere bedelaar een peso kan gevèn en omdat de peso die je af en toe dan toch geeft in feite niets aan de situatie ver andert, alleen maar helpt om de volgende dag te halen. En die gevoelloosheid benauwt je dan ook weer. Minimum Een vakbondsleider vertelt me dat het minimum dag loon in Mexico-Stad 106.40 pesos bedraagt. Maar dan moet je natuurlijk wel een baan hebben. Het genoemde bedrag is het officieel vast gestelde minimumsalaris, dat is overeengekomen tus sen regering, werkgevers en de door de regering beheerste vakbonden. In bepaalde sec toren worden hogere mihima betaald. Zo verdienen arbei ders in de staalfabrieken van de regering tenminste 141.80 pesos per dag Maar het be drag dat minimaal nodig is om een gezin een dag fat soenlijk in leven te houden is 180.00 pesos. Als je werkloos bent, moet je op een dag echt wel heel wat schoenen poet sen (voor zo'n vijf pesos per paar) om te kunnen blijven eten. Werkloosheidsuitkerin gen bestaan in Mexico niet. Wie niet werkt, zal dus ook niet eten. Bovendien hebben de werk lozen geen medische voorzie ningen. Als je je baan kwijt raakt, dan heb je vanaf 56 dagen na je ontslag geen recht meer op gratis medi sche zorg De enige uitkering die vaststaat is je pensioen, kinderen, de bejaarden en de mensen met ademhalings moeilijkheden die de eerste slachtoffers zijn, aldus een arts die verbonden is aan een team van de Verenigde Na ties dat een onderzoek instelt naar de gevolgen van de mi lieuverontreiniging. Om de voornaamste proble men op het gebied van de ruimtelijke ordening in Mexi co-Stad aan te pakken is in juli van het afgelopen jaar. een commissie voor de stads ontwikkeling Ingesteld. Deze commissie heeft tot taak ge kregen gronden, die noodza kelijk zijn voor het algemeen belang, te onteigenen, om tussen beide te komen in ge vallen van illegale grondbe- zettineen en om normen en criteria vast te stellen voorde verdeling en de indeling van de grond. De directeur van deze commissie sprak bij de installatie over het streven naar een menswaardiger stad, maar of het allemaal veel zal helpen blijft voorlo pig nog een onbeantwoorde vraag. Herindeling De autoriteiten lijken nu vooral hun hoop gevestigd te hebben op een bestuurlijke herindeling van Mexico-Stad en omgeving. Burgemeester Carlos Hank Gonzalez stelde in februari van het afgelopen jaar voor, de hoofdstad tot een afzonderlijke deelstaat van Mexico te maken. De zes tien districten van de stad zouden in dat geval zelfstan dige eenheden kunnen wor den. De afstand tussen bur gers en bestuur zou zo ver kleind kunnen worden en al lerlei ongewenste ontwikke lingen zouden dan wat ge makkelijker in de hand ge houden kunnen worden. In de bestaande structuur is de afstand tussen de opdracht gever en de uitvoerder vaak zo groot dat er maar weinig van het aan de top uitgestip pelde beleid terecht komt. President Lopez Portlllo heeft in Juni steun betuigd aan het idee van burgemees ter Hank Gonzalez. Het is wel ernstig de vraag of het geld er wel is voor een dergelijke bestuurlijke her vorming. Een groot deel van de begroting van de stad wordt nu al besteed aan de aflossing van schulden. De uitbreiding van het metronet vergt ook de nodige miljar den en sociale voorzieningen, onderwijs en cultuur slokken een groot deel van de begro ting op. Verpaupering Voor een werkelijk beëindi gen van de wildgroei van de metropool zijn veel ingrijpen der maatregelen nodig dan een bestuurlijke herindeling. Er zullen voorwaarden ge schapen moeten worden voor een stopzetting van de trek van het platteland naar de stad. Dat betekent dat land loze boeren aan een stuk grond geholpen moeten wor den. Het enorme analfabetis me, In Mexico-Stad zeventien procent, zal krachtiger be streden moeten worden. En niet de rendementen van de bedrijven, maar het welzijn van de burgers zal het oriën tatiepunt van de politiek van de regering moeten worden De pater met wie ik sprak, verwacht van de huidige re gering echter geen maatrege len die nodig zijn voor een verbetering van de situatie van de armen Hij constateer de dat de politiek van de re gering leidt tot een toene mende verpaupering Hij bleef echter optimistisch: „De grote massa heeft het al vier eeuwen uitgehouden on der een steeds toenemende onderdrukking. De massa heeft nog best spankracht om het nog wat langer vol te houden. De bewoners van de barrio en de landloze boeren is door de eeuwen heen in de prediking van de kerk steeds het koninkrijk der hemelen beloofd na dit leven, maar zij hebben dit altijd vertaald naar een verbetering van hun eigen situatie hier op aarde. Ze hebben een rijk hier op aarde verwacht en deze volksreligiositeit geeft hen een enorm uithoudingsver mogen. tot het dieptepunt bereikt is." Moet dit dieptepunt dan het revolutionaire keerpunt voor Mexico-Stad worden? Behuizing Ondanks de ellende van de grote stad, trekken nog dage lijks honderden mensen van het platteland weg. maar hui zen zijn er voor hen niet in de stad. Volgens een opgave van een officiële instantie als de Algemene Directie van de Volkshuisvesting leven twee miljoen bewoners van de hoofdstad in slechte woon omstandigheden. Er zijn 920 zogenaamde huurkazernes onbewoonbaar verklaard. Van de bewoners van deze huurkazernes verdient 12 procent minder dan 400 pe sos per maand. 20 procent heeft een ongeregeld inko men en 68 procent wordt ge rekend tot degenen die het minimumloon verdienen. Speculatie Geen van deze mensen die in deze huizen leven, zal er dan ook op eigen kracht in slagen naar een beter huis te gaan. Andere cijfers geven een nog minder rooskleurig beeld. Zo zouden 850.000 inwoners van Mexico-Stad in het geheel geen dak boven hun hoofd hebben. Twee-en-een-half miljoen mensen leven in een zeer slechte behuizing en voor twee miljoen anderen is verbetering van de woon ruimte noodzakelijk. Het meest opmerkelijk is wel dat 65 procent van de huizen in Mexico-Stad door de bewo ners zelf is gebouwd, 18 pro cent van de woningen in de publieke sector zit en ruim 16 procent in de particuliere sector. Door de ongebreidelde groei van de .stad is het totaal on duidelijk geworden van wie welk stuk grond is. Er vinden op grote schaal grondspecu- laties plaats. Plannen voor registratie van de gronden blijven op de bureaucrati sche bureaus liggen. Het on gecontroleerd bouwen van huisjes en optrekjes aan de rand van de stad leidt tot een steeds verdergaande ontbos sing en erosie. Het weinige groen dat nog in de buurt van de stad te vinden is, ver dwijnt daardoor. Regelmatig komt het voor dat gezinnen, die van het platteland naar de stad trek ken, neerstrijken op terrei nen die voor andere doelein den bestemd zijn. Zo werden bij voorbeeld in Acapulco in mei van het vorig jaar 148 families verwijderd van een terrein dat bestemd was voor uitbreiding van het vliegveld. Een dergelijke gang van za ken is vrij normaal en de be trokken families moeten maar zien waar ze een nieuw huis bouwen, in de hoop dat ze een stukje grond vinden dat geen andere bestemming heeft. Door de snelle groei van de stad worden de voorzienin gen in Mexico-Stad bedreigd. De bevolking gebruikt per persoon per dag gemiddeld 403 liter water. Vroeger was de vallei van Mexico een zeer waterrijk gebied, met kana len als voornaamste verbin dingswegen. Nu ziet het ge bied er droog en dor uit. Door de voortdurende daling van het grondwaterpeil daalt de bodem op sommige punten van de vallei meer dan tien centimeter per jaar. Dat be tekent dat veel planten en bomen doodgaan. In het cen trum van Mexico-Stad is men daarom voortdurend bezig bomen, planten en grasvel den nat te houden. Daar mo gen de planten in ieder geval niet doodgaan, want dat staat zo ongezellig voor de toeristen. De overheid is ech ter bang dat er binnen enkele jaren ernstige watertekorten zullen ontstaan. Luchtvervuiling Naast het eten op hun bord, het water uit de kraan en het dak boven hun hoofd is de luchtvervuiling wel een van de grootste problemen waar mee de bewoners van Mexi co-Stad kampen. De stad heeft de twijfelachtige eer de smerigste stad van het Ame rikaanse continent te zijn. Slechts een van de zeventien dagen die ik in de stad ver bleef, kon ik vanaf de twaalf de verdieping van mijn hotel de met sneeuw bedekte ber gen zien die om de stad heen liggen, terwijl de vallei waar in Mexico-Stad ligt toch niet meer dan dertig kilometer breed is. Alle andere dagen waren de bergen onzichtbaar door een grauwe grijze, soms wat gele. stinkende mist. Deze enorme vervuiling wordt zowel veroorzaakt door de fabrieken als door het ver keer. Er bestaat wel een wet op de luchtverontreiniging waaraan de bedrijven gebon den zijn, maar er is niemand die zich daaraan houdt. Het gevolg daarvan is dat de ver vuiling in de vallei van Mexi co zes maai zo hoog is als de maximaal toegestane vervui ling in de Verenigde Staten. In Mexico-Stad rijden boven dien nog eens een 1,5 miljoen auto's rond, waardoor dage lijks 1.500.000 manuren verlo ren gaan aan verkeersopstop pingen. 96 procent van alle voertuigen zijn particuliere auto's. De overige vier pro cent zijn bussen en taxi's, maar van deze vier procent wordt door maar liefst 85 pro cent van de verkeersdeelne mers gebruik gemaakt. De overige 15 procent zet dus met de particuliere auto's de stad regelmatig helemaal vast. De enorme vervuiling leidt tot aantasting van longen en luchtwegen. Deze vormt dan ook de voornaamste doods oorzaak in Mexico-Stad. Vol gens officiële cijfers van de Mexicaanse Academie voor Ecologie komen in Mexico Jaarlijks 150.000 kinderen om het leven als gevolg van de luchtverontreiniging, waar van het grootste deel in de hoofdstad. Op straat is dat gewoon te merken. Heel veel kinderen lopen voortdurend te hoesten alsof het uit hun tenen komt. Bij het overste ken van de Paseo de la Refor ms, een van de voornaamste verkeersaders van Mexico- Stad. was ik herhaaldelijk ge noodzaakt een zakdoek voor mijn mond te houden, omdat ik anders bang was halverwe ge. bij gebrek aan zuurstof, te zullen stikken. De Amster damse Zellstraat op een hete zomermiddag is er een scho ne polderweg bij. Wanneer bereikt een stad de grens van het bestaan? Komt er een punt dat de lucht gewoon op is? Belangen Iedereen vindt dat er aan deze problemen wat gedaan moet worden. Maar het aan pakken van deze problemen betekent dat er gevestigde belangen zullen moeten wor den aangetast. En dat blijkt telkens weer het grote strui kelblok te zijn bij het nemen van maatregelen. De regering klaagt dat de trek van het platteland naar de stad niet alleen leidt tot een vergroting van de proble men van de stad, maar ook tot een verzwakking van de basis van de samenleving: de voedselproduktie. Het in zicht ontbreekt echter, dat de trek naar de stad vooral te wijten is aan het beleid dat de regering op het platteland voert. De regering van presi dent Lopez Portillo legt alle nadruk op de verhoging van de produktie in de landbouw en heeft een einde gemaakt aan het gematigde land- bouwhervormingsbeleid van president Echeverria, die stukken grond beschikbaar stelde voor de vier miljoen landloze boeren van Mexico. „De oplossing is niet het op delen van het land, maar het verveelvoudigen van de pro duktie," aldus Lopez Portillo in een onlangs gehouden toe spraak. „Je brengt de boer geen rechtvaardigheid door hem land te geven of door de grond op te delen, maar door nieuwe produktie-eenheden te vormen om de doelmatig heid te verbeteren en de wel vaart te vergroten." Deze nieuwe politiek, die een duidelijke afwijzing inhoudt van het beleid van zijn voor ganger, betekent wel dat Lo pez Portillo de landloze boe ren alle hoop op een eigen stukje grond ontnomen heeft. Een deel van hen zal zeker proberen zijn heil in de stad te zoeken. De groot grondbezitters varen echter wel bij deze politiek. Huren Toen de regering begin vorig jaar plannen ontvouwde voor een beperking van de huur verhogingen om het noodlij dende deel van de bevolking van Mexico-Stad dat in huur huizen woont wat verlichting te geven, kwam er onmiddel lijk een protest van de Natio nale Kamer voor Onroerend Goed. Een dergelijke maatre gel zou een aantasting van de vrijheid van de eigenaars zijn en dat kan natuurlijk niet toegestaan worden. De maat regel ging dan ook niet door. Ook de bestrijding van de vervuiling blijft in de goede voornemens en de corruptie steken. Omkoperij in de ambtelijke wereld is heel ge bruikelijk Fabrieken zijn al tijd voordeliger uit wanneer zij de controlerend ambte naar te vriend houden en zij kunnen zo voor een betrekke lijk gering bedrag afzien van maatregelen die de vervul ling tegengaan. De voorspel ling is dan ook dat enkele dagen warm. windstil weer zullen leiden tot de acute dood van duizenden mensen Het zijn en zulke gevallen de als je 65 wordt. „Een premie op lang leven", noemt de vak bondsleider deze uitkering, want de gemiddelde levens verwachting is 64 Jaar. Eén pater die in een van de arme wijken van Mexico- Stad werkt, vertelt me dat het onder de regering van president Lopez Portillo, die nu een jaar aan de macht is, voor het armste deel van de bevolking nog een stuk be roerder is geworden. Lopez Portillo voert een politiek die het Internationale Monetaire Fonds en het internationale bedrijfsleven behaagt. Hij richt zich op de verbetering van de rendementen van de bedrijven. De loonstijgingen zijn het vorig Jaar beperkt gebleven tot tien procent, terwijl de prijzen veelal het vierdubbele gestegen zijn. „Op het ogenblik sterven in de barrio (sloppenwijken) de mensen weer gewoon van de honger. Ze hebben gewoon geen eten en dat kwam een jaar geleden, tijdens het be wind van president Echever ria niet voor. De bewoners van de barrio vragen zich af of zij moeten opdraaien voor de buitenlandse schuld van het land, die ze zelf niet ge maakt hebben," aldus deze pater. Alle problemen waarmee het land te kampen heeft, lijken in Mexico-Stad te zijn sa mengeperst. Per jaar trekken ongeveer 400.000 mensen van het platteland naar de ste den. Mexico-Stad neemt het grootste deel van deze men sen op en groeit daardoor per jaar met 5,2 procent tegen een gemiddelde bevolkings toename van 3,5 procent per Jaar over het hele land. De verwachting is dat er in 1980 twintig miljoen mensen zul len wonen in de vallei van Mexico en dat dit aantal te gen het einde van deze eeuw de 35 miljoen is gepasseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17