org voor voldoende beweging fes* 4r eleerde vrouw toch goede huishoudster 7 Een toren van zand in de zee Hoeveel calorieën? |We eten bijna altijd meer dan we nodig hebben Wat is een goed gewicht? Wetenschap en techniek -03r Meer kolen worden gas Lakens lauw wassen ÉRDAG 7 JANUARI 1978, BINNENLAND Trouw/Kwartet 13 or Willem Schrama JjNu de eerste week er bij- ia op zit, koersen we lijlsnel naar een onder werp dat niet los te ma- ;en is van ons vermage- sprogramma: bewe ging. Beweging is ener gie verbruiken, dus ook een uitstekend middel im overtollig voedsel te 'erken. We eten bij- altijd meer dan we ig hebben, dus is vol- ioende beweging onont- irlijk. Vertoont uw li- laam behoorlijke vet bobbels, dan zult u eraan moeten geloven. Theoretisch zouden we nog kunnen stellen dat een matig eter weinig beweging nodig heeft om vetstapeling te voorkomen, ware het niet dat de medaille nog een keerzijde jeheeft. Bij weinig inspanning loopt de kwaliteit van hart, Jongen en spieren geleidelijk pterug. Ze verweken, en daar- 5nee wordt de basis gelegd 14voor latere complicaties en gebreken. Activiteit daaren tegen maakt ze krachtiger en ster bestand tegen ziekten. ;esultaat: een langere le- nsduur. Bovendien snijdt het mes aan twee kanten, want ook de stofwisseling is ie«rmee gebaat. Het voedsel wordt beter verteerd. i lev" ,eVem Trimmen !u zal de wil slechts bij wei- igen ontbreken, maar me ieen ondervindt wellicht iktische problemen bij iken naar mogelijkheden te bewegen. Trimmen is lurlijk uitstekend, maar het niet in clubverband rordt gedaan is het vaak al gauw afgelopen. En toch is het nemen van de trap in plaats van de lift niet vol doende, als u bedenkt dat __met een kwartier hard fietsen slechts honderd calorieën worden verbruikt. Dat is ge- lijk aan een boterham met rookvlees. Er wordt meer van '°u gevraagd. Wat dacht u van ioeen avondje badminton per week. Onderschat deze tak r.ran sport niet: er wordt zo "Hngeveer alles van u ge vraagd, er is weinig voor no- nig en het is tamelijk eenvou dig om te doen. ^ent u moeilijk bij een sport- tfub in te lijven, probeer dan ns een strandloop. Hon- rd meter looppas, honderd ieter wandelen, enzovoort. ;jgt u pijn in de kuiten, in is dat een teken dat uw •ieren er aan toe waren, 'acht tot de pijn na enkele igen verdwenen is en ga rerder. Bedenk dat trimmen in het weekeinde weinig zin heeft, lis u doordeweeks niets doet. Zwemmen is een prima aan- ruiling. Doe ook elke dag aan „slaapkamergymnastiek". Reserveer dagelijks twee maal vijf minuten voor de rolgende drie simpele oefe- fïi't iVS** 1 beschuit30 1 broodje130 1 snee volkorenbrood70 1 snee weekendbrood100 1 sneetje knackebrot30 1 eetlepel bak- en braadvet 110 1 eetlepel boter of margarine90 1 ei (gemiddelde grootte)80 1 eetlepel mayonaise90 1 eetlepel magere slasaus10 gehakt, slavink (100 g)310 rookworst (100 g)390 rundvlees mager (100 g)120 rundvlees vet (100 g)280 varkensvlees mager (100 g)160 varkensvlees vet (100 g)370 1 suikerklontje20 1 gekookte aardappel (middelmaat)70 bloemkool (150 g)40 witte of bruine bonen (150 g)400 doperwten middel (100 g)80 rode kool (250 g)70 postelein (250 g)30 spinazie (250 g)40 snijbonen (150 g)30 1 appel, sinaasappel of peer50 1 banaan90 1 grapefruit60 1 mandarijn20 1 paling (gemiddeld)100 1 gebakken visstick50 cashewnoten en pinda's (100 g)600 walnoten (100 g)680 1 glas bouillon (ontvet) In de tabel hieronder staat aan gegeven hoeveel u gemiddeld zou moeten wegen. Het is geen ideaal gewicht (dat is voor ieder een anders) maar een streefge- wicht n nooit bepalend voor één persoon. Soms blijken men sen me een juist" lichaamsge- wicht toch ee te grote vetreser- ve te hebben en andersom. Voor etk gewicht geldt dat 15 procen hoge ot lager ook „nor- maal" kan zijn De tabel is ont leend aan g egevens van hei Voorlichtingsbureau voor de Voeding. vrouwen Ungte vanaf 20jaar in cm gewicht in kg licht normaal zwaar 152 154 50 55.5 59,5 156 51 56,5 60.5 158 51.5 57.5 62 160 52.5 58,5 63 162 53.5 59.5 65.5 164 54.5 60.5 66.5 166 55.5 61.5 68 168 56,5 62.5 69 170 57 64 70 172 60 65 71 174 \6I 66 72.5 176 62 67 73.5 178 63 68 75 180 64 69 76 182 65 70 77 mannen 162 U2.5 68 73 164 63.5 69 74 166 '65 70 75 168 66 71 76 170 67 72 77 172 67.5 72.5 78 174 68 73.5 79 176 69 74.5 80 178 70 75.5 81 180 70.5 76 82 182 71.5 77 83 184 72 78 84 186 73 79 84.5 188 74 79.5 85.5 190 74.5 80,5 86.5 192 75.5 81,5 87.5 194 76.5 82.5 88.5 ningen: met de handen in de nek opkomen uit hurkzit; lig gen op de rug, omhoogkomen en met de vingertoppen de tenen aanraken; en tenslotte drie minuten looppas-op-de- plaats (optillen die knieën!) De ouderen doen er goed aan voorzichtig een oefenpro gramma op te bouwen, en voor iedereen geldt dat een goed gedoseerde lichaams training beter is dan een veldloop van tien kilometer. Tip: zoek een partner en maak vaste afspraken. Trim altijd vóór de maaltijd. Vitamines Vandaag ook iets over vita mines. Vitamines zijn be schermende stoffen en hun rol in ons lichaam is te verge lijken met die van olie in een motor. Vorige week las u al dat eiwitten, vetten en kool hydraten als brandstof fun geren, zoals een auto benzine nodig heeft om te kunnen rij den. Vitamines zorgen ervoor dat die motor niet vastloopt. Vitamines geven ons lichaam weerstand tegen nadelige in vloeden. Extra vitamines zijn in de vorm van een pil te koop, maar wie gezond voed sel eet, krijgt er voldoende van naar binnen. Weet dat bruin of volkorenbrood veel meer vitaminen bevat dan witbrood, blikgroente minder dan verse groente, enzovoort. Uw keuken hoeft geen labo ratorium te zijn, maar neem notie van het volgende. Vitamine A (in vlees, boter, kaas, wortelen, boerekool, spinazie, andijvie) bevordert huid, slijmvlies en de ontwik keling van het gebit. Vitami ne BI (in gist, peulvruchten, lever, varkensvlees en bruin- brood) zorgt voor afbraak van suikers en alcohol en be schermt tegen zenuwaandoe ningen. Vitamine B2 (in melk, lever, eieren, kaas) bevordert de groei. Vitamine B6 (in vlees, eieren, vis; bruinbrood en aardappelen) speelt een rol bij de vorming van eiwit ten. Vitamine B12 (in vlees, vis, melk, kaas en eieren) is belangrijk bij de aanmaak van het bloed. Vitamine C (in fruit, aardappelen, koolsoor ten, paprika en bladgroente) is actief bij de omzetting van voedsel in energie en onmis baar bij intensieve training en zwangerschap). Vitamine D ten slotte (in melk, boter, kaas en vis) bevordert de ont wikkeling van botten en tanden. Calorie/joule Om het zo eenvoudig moge lijk te houden, spreken we in dit vermageringsprogramma telkens van calorieën. Cor rect is dat eigenlijk niet, om dat de hier bedoelde warmte- of verbrandingseenheid ei genlijk kilocalorie heet, ook wel aangeduid als Calorie met een hoofdletter. Wat de zaak er niet eenvoudiger op maakt, is een internationale afspraak die er op neerkomt dat vanaf 1 januari van dit jaar alleen nog de „Joule" mag worden gebruikt als ver vanger van de calorie. Een calorie is 4,2 Joule, wat in houdt dat u binnenkort elke kilocalorie met 4 moet ver menigvuldigen om tot de eenheid kilo joule (kJ) te ko men. Officiële voedingsbro chures zullen echter pas in de loop van dit jaar rekening gaan houden met deze nieu we eenheid, die op zijn vroegst in 1980 volledig in Nederland zal zijn ingevoerd. Om die reden gebruiken wij in deze drie weken nog steeds de vertrouwde calorie, en daarmee is dan meteen gere ageerd op brieven van enkele lezers, die meenden dat we bewust of onbewust aan de joule voorbij gaan. Met die calorieën moeten we leren tellen. Niet in de zin van dagelijkse optelsommetjes, maar we moeten beseffen welke gerechten veel en wel ke weinig calorieën leveren. Om u daarbij te helpen druk ken we vandaag andermaal een tabel af met veel gebruik te voedingsmiddelen. Vragen en reactie (ook over resultaten) weer naar Trouw, postbus 859, Amsterdam, on der vermelding van „Drie we ken vermageren". )- 10 k >r J. G. A. Thijs jaar was nog geen 24 uur oud p we tenminste al één sombere voor- J ling te pakken hadden. Voor de radio iar je de vrees horen uitspreken dat de jr-Dmst bij de beide verkiezingen die jw dit voorjaar te wachten staan, wel heel wat kleiner zou kunnen zijn dan 1 g jaar in mei het geval was. De kie- zouden van de zich moeizaam voort- ende kabinetsformatie zo'n kater •gehouden hebben dat ze aan de zin een gang naar het stemhokje zouden gaan twijfelen. week waarin het binnenlandse nieuws wat op gang komt heb Je volop gelegenheid iver wat na te denken. Allereerst is er dan ag: is het waar dat de bereidheid om k mee te doen door de trage formatie zo'n >tie deuk opgelopen heeft? Het lijkt nog 4 Jninst zeker. Wat wel vast staat zou best iin een andere richting kunnen wijzen: alles enigszins met politiek te maken heeft t veel gemoederen hevig in beweging te len brengen; dat kun je wel concluderen uit er aan brieven en telefoontjes bij een krant en komt. Is daarmee te rijmen dat de men- bet stemmen niet meer zien zitten? tweede vraag staat hiermee in verband: kun innemen dat de nasleep van een bepaald 1 verkiezing (voor de Tweede Kamer) zo veel led zou hebben op het verloop en het resul- van heel andere, regionale verkiezingen? De stemming (op de woensdag na pasen, 29 de kandidaatstelling moet op 14 februa- rar beslag gekregen hebben) gaat het om de lezing van leden van de Provinciale Staten, *eede (op woensdag 31 mei. kandidaatstel- op 18 april) om de verkiezing van leden voor t ufnerendeel van de gemeenteraden. Niet al en bij deze stemmingen zelf maar ook bij de deaan voorafgaande beslissing om de tocht IN-' het stemhokje al of niet te ondernemen in veel gevallen wel eens heel andere overwegingen en motieven een rol kunnen spe len dan bij de Kamerverkiezingen van mei 1977 in het geding waren. In een aantal gevallen, en vooral bij de raadsverkiezingen, zal dit zelfs zeker het geval zijn. Eén partij Wat wél vaststaat is dat de stembussen open zullen staan voor mannen én vrouwen. Daaraan moest ik denken toen door een kleine alledaagse oorzaak mijn aandacht getrokken werd voor het feit dat er nog steeds een politieke partij in ons land is die zich met zoveel woorden tégen vrou wenkiesrecht uitspreekt. In het beginselprogram van de Staatkundig-Gereformeerde Partij staat in artikel elf dat de partij een organisch kies recht voorstaat „dat rekening houdt met het gezin als cel der samenleving" en daarop volgt artikel twaalf: „Vrouwenkiesrecht echter strijdt met de roeping der vrouw Of het merendeel van de staatkundig-gerefor meerde vrouwen zich overeenkomstig de geest van dit artikel van stemming onthoudt moet echter betwijfeld worden. In plaatsen waar een belangrijk deel van de bevolking deel uitmaakt van de SGP liggen de opkomstcijfers zo hoog dat het eenvoudig uitgesloten geacht moet wor den dat de SGP-vrouwen op de stemmingsdag massaal thuisblijven. Iemand uit SGP-kring her innerde mij eraan dat een oud-gereformeerde predikant in de periode tussen de beide wereld oorlogen zijn mensen placht aan te raden Alle maal te stemmen en wel op dominee G. H. Kersten (de in 1948 overleden SGP-leider) „want dat waS de beste manier om het vrouwenkies recht afgeschaft te krijgen." Niet verdrongen In een tijd dat het vrouwenkiesrecht ook bij de anti-revolutionairen nog erg in discussie was. heeft de in 1921 overleden dr. H. Bavinck (eerst hoogleraar in Kampen, later aan de VU) eens iets geschreven dat in de ruim halve eeuw die sinds dien verstreken is. waarheid is gebleken. In 1918 verschenen brochure „De vrouw in de heden- daagsche samenleving schreef Bavinck dat we echt niet bang hoeven zijn dat de vrouwen, die in Professor H. Bavinck (illustratie uit de Christelijke Encyclope die, Kok Kampen). de meerderheid zijn. „tegen de mannen de strijd zullen aanbinden en hen uit alle ambten en bedieningen verdringen zullen". Bavinck kwam ook met serieuzere argumenten: hij vond het „uitnemend te verstaan dat vrouwen er een belediging in zien dat baliekluivers, dronkaards, souteneurs, bordeelbezoekers enz het stemrecht ontvangen en zij zeiven als minderwaardig van de stembus worden geweerd". Ook over de positie van de vrouw op andere terreinen des levens liet Bavinck zijn licht schij nen. Zo sprak hij zich uit voor meer onderwijs aan meisjes, maar dan gericht op huishoudelijke en dergelijke taken. „In goede banen geleid zal de meerdere ontwikkeling haar gezinstaak geen schade doen. Een geleerde of intellectuele vrouw behoeft nog geen slechte huishoudster te zijn", aldus Bavinck, wiens standpunt in die jaren in het algemeen nogal ruim genoemd werd. Een leuke reactie op Bavincks brochure kwam, naar dr. R. H Bremmer in zijn boek over Ba vinck vermeldt, van de Kamper professor J. Ridderbos. Wat Bavinck over de moeilijke op voeding van meisjes schreef is. aldus Ridderbos, „mijn vrouw en mij dikwijls tot troost geweest in de omstandigheid dat onze vier kinderen allen jongens waren". Taal Het nu wat ouderwets-plechtig aandoend taalge bruik van Bavinck komt dicht in de buurt van wat je vaak van onze nieuwe minister-president Van Agt kunt horen, en daarmee zijn we terug in de actualiteit van 1978. Wat de taal van Van Agt betreft, onlangs wees de premier erop dat de aanspreekvorm „gij" in plaats van „u" of zelfs van „jij" allerminst deftig is, maar in bepaalde delen van het land zelfs doodgewone spreektaal. Ik kan dat bevestigen: op het beneden-Moerdijk- se stukje grond waar eens mijn wieg op stond kwam het voor dat ouders in hun streven om hun kroost niet het dialect maar het „algemeen be schaafd" te doen spreken de „gij"-vorm voor het huiselijk verkeer verboden. Wat ik als lid van de Trouw-redactie minder kan toejuichen is het feit dat de premier kennelijk geen bezwaar heeft tegen de uitdrukking „de tachtiger jaren" althans hij sprak deze woor den uit in een overigens interessant tv-gesprek met zijn Belgische collega Tindemans. Er mogen dan schrijvers van naam (ik weet het zeker van Vestdijk en Ter Braak) zijn die het hebben over de twintiger of de dertiger jaren, wij bij „Trouw vinden dat dat een germanisme is en hebben het liever over „de jaren twintig" of „de jaren tach tig". En in deze voorkeur hebben we de dikke Van Dale aan onze zijde Constructie- platform Opgevouwen membraan j "i K /Water ,Buis\ Aaken Pomp\ J L Zand\ in Hel constructieplatform wordt mei opgevouwen membraan naar de plaats van bestemming gesleept (a). Het platform wordt verankerd en het membraan vol water gepompt (b). Terwijl een zand/watermengsel wordt ingelaten, wordt voortdurend water naar buiten gepompt (c). Wanneer de gewenste hoogte is bereikt, wordt het platform door middel van ballast op de bovenkant van de zandtoren vastgezet (d). De vernuftige mensen die voor oliewinning op zee haast onvoorstelbaar grote stalen en betonnen eilan den hebben bedacht en gebouwd, zullen zich wel op hun achterhoofd hebben gekrabd toen ze voor het eerst het idee tegenkwamen dat Je zoiets ook eenvoudig van zand kunt maken. En dat dat wel eens vlugger en aanmerkelijk goedkoper zou kunnen werken. Vier jaar geleden was het een idee, vorig jaar zette de Britse onderneming Sandisle Struc tures voor de zuidkust van En geland in tien meter water het prototype van de zandtoren neer. De constructie ter plaat se was in twee dagen bekeken. En hoewel het ding later in vliegende storm verging, zijn ze dik tevreden. Het neerleggen van een berg zand is op zichzelf geen revolu tionair idee wanneer je in zee ergens een droge plek wilt scheppen. Maar in wat dieper water wordt dat al gauw een even begrotelijke als zorgelijke onderneming. De zijkanten mogen namelijk maar een flau we helling hebben (anders spoelt de zaak weg) en dat be tekent dat de benodigde hoe veelheden zand gigantisch worden. Oplossing De Britse oplossing: zand in een hele grote rubber zak Wanneer je bovendien het wa ter eruit pompt, krijg je een massief en onwrikbaar blok dat desnoods loodrechte wan den mag hebben Wie ooit een keer over een mul strand naar de waterlijn toe is gewandeld, is ervan doordrongen det voch- tit zand zich vrij doeltreffend tegen vormverandering verzet. Maar het idee om er nu maar een toren van te gaan bouwen, lijkt intuïtief toch wat ris kanter. Een eenvoudig sommetje leert echter dat zo'n toren door de zee zelf wordt gestabiliseerd. Weliswaar drukt het zand, naarmate je dieper kijkt, steeds harder het waterdichte membraan naar bulten. Maar met de diepte neemt ook de druk van het zeewater toe. en dat drukt het membraan op elk punt ongeveer twee maal zo hard naar binnen toe. (In het gedraineerde zandlichaam heerst overal de normale lucht druk op zeeniveau.) Uit een iets ingewikkelder sommetje blijkt dat ook tijdens het vul len van de rubber zak het zand lichaam stabiel is. mits er maar duchtig wordt gepompt. Cijfers Het eerste modelletje, ge bouwd in 45 centimeter water. bleek zich volgens de somme tjes te gedragen. Er volgden grotere modellen, van 1.4 me ter hoog. waaraan ook het draagvermogen en de gevolgen van zijdelingse belasting kon den worden beoordeeld Een zandlichaam bleek 80 procent van zijn eigen gewicht aan la ding te kunnen dragen En een zandtoren die tweemaal zo hoog als breed is. kan een zij delingse belasting opnemen van 40 procent van het eigen gewicht Dat waren vertrou wenwekkende cijfers. Probleem Vervolgens werd bekeken hoe het vullen van modellen ver liep in een golfbassin. en hoe de bouwseltjes zich in boos weer hielden Zandtorentjes van 70 centimeter waren met golven van een halve meter hoog niet van hun plaats te krijgen. Het dek bewoog twee- tiende millimeter Toen oor deelde men de tijd rijp voor dat prototype van tien meter hoog, voor de kust in de echte zee. Doorregen met en omgord door meetapparatuur verrees het binnen 48 uur. Het enige serieuze probleem bleek toen het stond. De verbinding tus sen het platform en de boven kant van de zandmassa was niet zo best Terwijl men bezig was aan een degelijker con structie sloeg het boze weer toe. Maar in een serie van steeds krachtiger stormen heeft die eerste echte toren het volgens de heer N. A. Smith van Sandisle Structures nog knap lang uitgehouden voor dat uiteindelijk het platform er af geslagen werd. Reddeloos Toen was de zaak natuurlijk ook meteen reddeloos. En dat blijft toch wel een hardnekkige gedachte bij de onderwater kastelen die de bouwers in het verschiet zien. Drooggemalen zand in een rubber zak mag dan een puik constructiemate riaal zijn, als de zaak ergens goed lek raakt, blijft er weinig meer dan een vage hobbel op de zeebodem over. Maar de Britten zijn al aan het bekij ken hoe hun zandconstructies zich zouden houden bij ijsgang en aardbevingen. Met de techniek voor steenkoolvergassing die Shell in een proefinstallatie in Amsterdam ontwikkelt, gaat het hard in de richting van praktische toepasbaarheid Op het terrein van een raffinaderij in Hamburg moet begin dit jaar een proeffabriek gaan draaien met een capaciteit van 150 ton kolen per dag Commerciële installaties zouden te zijner tijd een omvang moe ten krijgen die per dag tenminste duizend ton omzet. Het geproduceerde gas, in hoofdzaak waterstof met wat koolmo noxide, is van het type dat volgens een deze week gepubliceerd rapport van het VEG Oasinstituut erg handig zou zijn om in de toekomst geïmporteerd aardgas op de „Groningse" verbran- dingswaarde te brengen, zodat verbruiksapparatuur niet weer hoeft te worden omgebouwd. Eveneens uit de Amsterdamse 8hell-laboratoria komt een klasse stoffen die er. op papier tenminste, uitzien als de wasmiddelen van de toekomst Ze werken beter dan de bestaande, en dat zonder enige toepassing van fosfaat of een van de moeizame vervangingsmiddelen daarvoor. Ze lijken wel duurder, meldt het olieconcern. Maar afgezien van het milieuvoordeel (en de kosten van het fosfaat) zit er nog een energiebesparing in. omdat ze bij lagere temparaturen al effectief wassen. Afwachten maar. of het wat wordt Wie weet kunnen straks de lakens op het. programma yoor de fijne was de machine In

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13