,PvdA moet duidelijk zijn over nieuw Haags college' Prijstreffer 109.- Oele: 'Leegloop van Delft hoogst bedenkelijke zaak' Du Chatinier (CDA) kijkt vooruit naar verkiezingen I klassieke I meubelen WI^DOMUS JSI Kort nieuws Overheid heeft te weinig begrip voor bedrijfsleven Toneel- en muziekweekend voor Amnesty in Den Haag Restauratie „Heerenlogement" in volle gang VRUDAG 6 JANUARI 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De CDA-fractievooreitter in de Haagse gemeenteraad, Wim du Chatinier, heeft gisteren aangegeven dat er eerst een paar zaken geregeld moeten worden voordat het CDA na de gemeenteraadsverkiezingen van 31 mei een nieuw wethouderscollege met de PvdA en de WD gaat vormen. Du Chatinier wil dat de PvdA vóór de verlciezingen een bereidheid tot samenwerking uitspreekt. HIJ vindt dat de PvdA niet moet ..afwachten of er wellicht toch nog een links meer derheidscollege gevormd kan wor den" Net als nu het geval is wil Du Chatinier dat het uilege gaat wer ken aan de hand van een beleidspro gramma dat de drie grote partijen opstellen. Als de WD in het college wil meedoen mag ze dit keer geen voorbehoud maken op een aantal belangrijke punten uit dit beleids programma. zoals bij de afgelopen collegevorming wèl is gebeurd, vindt het CDA. Du Chatinier hield zijn eerste verkie zingstoespraak gisteravond UJdens CDA-fracüevoorxitter Du Chatinier: „PvdA moet «nel keuxe maken". een oprichtingsvergadering van de CDA-afdeling Den Haag-West De fractieleider verwacht niet dat de stembusuitslag zodanig zal zijn dat er voor Den Haag een links meerder heidscollege inzit en zei dan ook dat daarom de PvdA maar beter zo snel mogelijk een keuze voor samenwer king met het CDA kan maken. De achtergrond van deze uitspraak is overigens dat de PPR deze week duidelijk heeft gelonkt naar grote broer PvdA om samen met andere progressieve kleintjes zoals de PSP. D'66 (een partij die volgens algeme ne verwachtingen na de verkiezin gen zal terugkeren in de Haagse raad) en de CPN een progressief pro gramcollege te gaan vormen. In zijn toespraak ging Wim du Chati nier verder in op een opvallende WD-manoeuvre van deze week: het naar voren schuiven van het raadslid mevrouw Klomp als de nieuwe wet houder van openbare werken, ver keer en vervoer. Nadat Du Chatinier de benoeming van WD-wethouder Wallis de Vries tot staatssecretaris van CRM „verrassend" had ge noemd zei hij: „Ook de kandidatuur van mevrouw Klomp lag niet direct voor de hand. Mevrouw Klomp heeft geen zitting in de gemeenteraads commissie voor OW. Nu is dat niet direct noodzakelijk Maar Je gaat Je afvragen of daar meer achter zit Is mevrouw Klomp een soort Interimwethouder? Was er geen an dere WD-kandldaat die het risico van het niet-herbenoemen na de ver kiezingen aandurfde. Du Chatinier noemde de mogelijkheid dat de WD af wil van de lastige portefuille OW. HIJ meent dat de WD met de voor dracht van mevrouw klomp best eens vooruit zou kunnen lopen op claims in het college na de verkiezin gen. „Het is bijvoorbeeld opvallend dat mevrouw Klomp als raadslid zit ting heeft in de commissie voor volkshuisvesting en economische za ken en het toeval wil dat de huidige wethouders met die portefeuilles (de PvdA-er Van Hagen en de CDA-er Van der Welde, red.) allebei te ken nen hebben gegeven geen nieuwe ambtstermijn te ambiëren", aldus de eerste CDA-man in de Haagse ge meenteraad die bij de WD aan drong op openheid. „Geheime claims op voorhand wijzen wij af". Kleinschalig denken moeilijk Van onze correspondent DELFT „Een middelgrote gemeente als Delft tracht veel en ln elk geval steeds meer klein schaliger te gaan denken, maar verliest deson danks duizend inwoners per jaar aan buurge meenten. Als deze ontwikkeling zich zou door zetten bij geleidelijke opheffing van het huizen tekort dan zou dat voor Delft hoogst bedenke lijk zijn". Aldus burgemeester dr. ir. A. P. Oele in zijn gisteren aan het begin van de gemeente raadsvergadering uitgesproken nieuwjaars rede. De burgemeester meende dat in een stad als Delft het evenwicht tussen grootschaligheid en kleinschaligheid moet kunnen worden hervonden. Hij dacht daarbij aan een goed verbin dingenniveau en voldoende herken bare eigengemaakte sfeer. „Willen we houden wat we hebben en ook nog- wat erbij om de kwaliteit van het bestaan te verbeteren, dan blijkt dat een moeizaam proces te zijn vanwege het taaie ongerief van de structuren die we ons zelf hebben geschapen.aldus de Delftse burge meester Hij noemde dit een ervaring die op vnjwel alle niveaus aangetrof fen wordt Zelfs op het gemeentelij ke vlak „daar waar de flexablliteit en wendbaarheid het grootste moe ten zijn" aldus Oele is er dat taaie ongerief. „Wat komt er al niet kijken bij stadsvernieuwing en bij het bij elkaar schrapen van de voor het buurt- en wijkwerk benodigde gel den. gewend als we zijn ons geld uit te geven aan zulke edele doelen als verkeerslichten en aanvullende on derwijsvoorzieningen" zo merkte hij op Velen schrikken, zijns inziens, er voor terug om met de lusten ook de lasten voor hun rekening te nemen. „Ze vluchten in passiviteit in oude normen en waarden dan wel L-» een Hagenaar door onbekende neergestoken DEN HAAO ANP) De 23-Jangt Hagenaar Percy Raap. zonder be roep. is woensdagavond laat op de hoek van de ErasmuswegCoom- hertstraat in Den Haag door een onbekende neergestoken. De steek partij vond plaats in of bij de auto van Raap. die nog een paar honderd meter voort wist te strompelen maar toen in elkaar zakte Brandweerlie den uit een nabij gelegen kazeme gaven de man eerste hulp. waarna hij naar het Westeindeziekenhuis werd vervoerd Bij onderzoek bleek zijn rechter long te zijn doorboord Na een spoedoperatie was hij don derdag nog niet in staat een verkla ring af te leggen zich afzetten met een vaag en onin gevuld alternatief." Burgers die zeggenschap willen over de straat of buurt waar ze leven zullen ook mee moeten doen in dat kleine stukje collectief handelen dicht bij huis. zo meende de eerste burger van Delft in zijn nieuwjaars rede „Er moet daarbij begrip zijn voor het tijdrovende proces van kwa liteitsverbetering van onze leefom geving" aldus dr. ir. Oele die meende dat de burgers medeverantwoorde lijkheid moeten dragen. „Een stad waar de inwoners dat weten op te brengen in ruil voor het niet aflaten de streven van zijn ambtenaren en zijn bestuurders om de kwaliteit van het bestaan ln evenwicht te brengen met de kwantitatieve mogelijkhe den. heeft hoe dan ook niets voor de toekomst te vrezen." burgemeester A. P. Oele AOVERTENTIÉ uil vroeger lijden stammend en nog steeds met verouderd, sfeerrijke woonstijl Koneklie, hel totaal aan keuze mogelijkheden binnen een woonstijl Een koliektic u ordt breed genoemd indien liefhebbert van een woonstijl er alles in kunnen terug vinden. Juist omdat de klassieke woonstijl zoveel variaties kent. is een grote keuze zeer belangrijk. Service, belangrijk aspect bij woninginrichting, deskundig advtes. snelle levertijden en grote behulpzaamheid zijn bepalend voor een goede Coordinates, AY coordiner). hiermede bedoelt men dat bij een goede woningin richting bij elke stijl passende entourage voorhonden moet zijn in belijning, materiaal en afwerking; b.o. tapijten, gordijnen etc. Betrouwbaarheid, de zekerheid dat men klasse-meubelen koopt met de volledige Vroom Dreesmann garantie Vendomus, wonen op niveau. Zie ook Klassiek, Kollektie, Service, Coordinates en Betrouwbaarheid. hei ^MConMamnr««BMn\Aoom&Oeesownn Rijswijk-winkelcentrum In de F Oeesmem I 'Bogaard Eerste paal LEIDEN De eerste paal voor het nieuwe zwembad aan de Leidse Bos- huizerlaan wordt volgende week woensdag geslagen. Het nieuwe bad zal gebouwd worden naast de be staande Vijf Mei-sporthal. Vo^r de bouw van dit zwembad, dat twee baden (een 25 m-bad en een instruc- tiebad) krijgt, heeft de Leidse ge meenteraad reeds een bedrag van 4,6 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Men hoopt het bad in het voorjaar van 1979 in gebruik te kun nen nemen. Haags Chili Komitee DEN HAAG In Den Haag hebben de Partij van de Arbeid, de PSP, de CPN en de PPR een Haags Chili Komitee opgericht Dit „gezien de voortdurende schending van de mensenrechten in Chili door marte ling en gevangenschap." aldus de partijen. Het Komitee stelt h ten doel het verzet in Chili, dat steeds grotere vormen aanneemt en waarin zowel de kerken als alle democrati sche politieke partijen zowel de Christen Democraten als de partij van de Unidad Popular actief zijn, te ondersteunen. Het Komitee wil dit doel bereiken door naast het verschaffen van informatie over de toestand in Chili, druk uit te oefe nen op de Nederlandse regering om te komen tot sancties tegen het on wettige Pinochet-be wind. Progressief programcollege DEN HAAG De Haagse afdeling van de PPR voelt veel voor de vor ming van een progressief program- college. Hierover wil de PPR het liefst nog voor de komende gemeen teraadsverkiezingen op korte ter mijn praten met de PvdA. de PSP en D'66 Ook nieuwe progressieve groeperingen en de CPN sluit de PPR niet bij voorbaat uit. Mocht het voor de verkiezingen niet meer lukken, dan blijft de PPR ook daar na tot samenwerking bereid. De ra dicalen hebben besloten dat ze niet zullen meewerken aan een college waarin andere (dan genoemde) par i- tijen zijn vertegenwoordigd. Komt er een afspiegelingscollege dan geeft de PPR bij de wethoudersverkiezin gen alleen haar steun aan kandida ten van wie de partij kan verwach ten dat zij een progressief beleid zullen voeren. Hoorzittingen DELFT Op dinsdag 17 januari wordt om 10.30 uur in gebouw Markt 17 in Delft een hoorzitting gehouden over het verzoek van Bouwmateria- lenhandel A. de Boo BV. Dit bedrijf, gevestigd aan de Rotterdamseweg in Delft, heeft vergunning gevraagd voor een nieuwe aftapinstallatie voor superbenzine. Hiervoor is on der meer een nieuwe tank nodig met een inhoud van 10.000 liter. Tot en met 23 januari kunnen bezwaren hiertegen worden ingediend bij het college van b. en w., postbus 78 ln Delft. Eveneens kunnen bezwaar schriften worden ingediend tegen de bouw van een inrichting, die be stemd is voor de fabricage van ver ven, lakken, coatings enz., die Mobil Chemie Manufacturing BV wil bou wen aan de Rotterdamseweg in Delft. De hoorzitting over deze aan vraag wordt donderdag 19 januari om 16 uur gehouden in het stadhuis op de Markt. Kabeltelevisie WASSENAAR De bewoners van de v 'lawijken aan de zuidkant van Wassenaar zullen aanzienlijk meer moeten betalen voor een aansluiting op het kabeltelevisienet dan de ove rige dorpsbewoners. De villabewo ners zullen 700 gulden entreegeld moeten betalen, terwijl de rest van het dorp gewoon 12,75 per maand gaan betalen. De oorzaak van de hogere prijs in de villawijk zit hem in de kleine bebouwingsdichtheid ln die buurt. In sommige gevallen moe ten bewoners ln Wassenaar-Noord ook wat meer betalen dan het ge noemde abonnementsgeld. Voor elke meter kabel (boven de vastge stelde zes meter) moet vijftien gul den extra worden betaald. Voor meer nieuws uit de regio pag. 8. Voorzitter Haagse KvK: Van onze Haagse verslaggevers DEN HAAG De industriële ontwikkelingen in de Haagse regio zijn in het afgelopen jaar zeker niet gunstiger geweest dan in 1976. Aldus de voorzitter vfji de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Den Haag, drs. C. Brouwers, in zijn nieuwjaars rede. Uit een onderzoek van de Kamer van Koophandel blijkt dat de ontwikke lingen wat betreft omzet, winst en investeringen in het gebied van de Haagse Kamer over het algemeen minder gunstig zijn dan in Neder land als geheel. Dat geldt vooral voor de industrie, aldus drs. Brouwers. In zijn toespraak uitte hij kritiek op de diverse overheden die naar zijn me ning te weirig begrip opbrengen voor het bedrijfsleven. „De rijksoverheid zal, als zij het wes ten van het land een motorische functie in de economie toekent, dat ook als uitgangspunt voor haar con creet te voeren beleid moeten nemen en zeker in de huidige situatie de autonome ontwikkelingen hier niet moeten afremmen met een te strak ke toepassing van het Selectieve In- v es te ringsrege lings beleid." aldus drs. Brouwers. Naar zijn mening stelde het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland de ruimtelijke ordening in zijn beleid te sterk voorop en houdt het onvold- loende rekening met de behoefte van het bedrijfsleven. „Dit bedrijfsleven heeft onder meer behoefte aan een goed wegenstelsel", meende de heer Brouwers, die aandrong op een snel le aanleg van rijksweg 19 (door Mid den-Delfland) en van de Landschei- dingsweg. De kamervoorzitter herinnerde aan de moeilijkheden, waarmee het be drijfsleven op het terrein van de stadsvernieuwing te maken heeft: het vinden van nieuwe ruimten voor bedrijven, die de oude stadsdelen moeten verlaten, is een groot pro bleem. Nieuwe industrieterreinen, in Zoetermeer en Leidschendam-oost, dienen dan ook spoedig tot stand te komen, aldus de heer Brouwers. Ko mende herfst viert de Haagse Kamer van Koophandel haar 125-jarig bestaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag wordt het komende weekeinde een to neel/muziekmanifestatie gehou den, waarvan de baten ten goede komen aan Amnesty Inter national. Deze organisatie (met in meer dan 33 landen afdelingen en sinds 1969 in Nederland) komt in actie wanneer, waar ook ter wereld, mensen als gevolg van hun poli tieke of godsdienstige overtui ging, hun ras of etnologische ver schillen door machthebbers wor den onderdrukt. In sommige ge vallen wordt een gevangene door Amnesty „geadopteerd", waarna de organisatie er voor zorgt, dat er brieven worden gestuurd, terwijl geprobeerd wordt om een verte genwoordiger van Amnesty het proces bij te laten wonen. Het toneel/muzlekweekeinde kon tot stand komen, omdat de vaste bespelers van de Koninklijke Schouwburg (de Haagse Come- die) door omstandigheden niet konden optreden. De schouw burgdirecteur Guus Verstraete, die na vier Jaar ook weer op de planken staat, heeft toen deze manifestatie voor Amnesty geor ganiseerd. Het programma ziet er als volgt uit: zaterdag treedt om 14 uur het Hofstads Jeugdorkest op o.l.v. Lex Veelo. Na de pauze speelt de amateur Speelgroep „Carrousel" het stuk „Huis Clos" van Jean- Paul Sartre, 's Avonds om 20.15 uur brengt Nel Oosterhout het stuk „Rasputin" van Klabund. Het Residentie Bach Orkest o.l.v. Gerard Akkerhuis geeft zondag middag om 14 uur een uitvoering, terwijl na de pauze Guus Ver straete voorleest uit „Tijl Uilen spiegel" van Charles de Coster. Het toneel/muziekweekeinde wordt besloten met het stuk „De Apologie van Socrates", gespeeld door Julien Schoenaerts. In de hal van de Koninklijke Schouwburg staat een stand, waar allerlei informatie over Am nesty te verkrijgen is en waar men tevens zich kan opgeven als lid. De inkomsten van Amnesty be staan namelijk alleen uit contri buties van leden en uit giften van mensen, die het werk willen steunen. Van onze correspondent LEIDEN De restauratie van het „Heerenlogement" bij de Leidse Burcht is in volle gang. De werkzaamheden, die volgens het oorspronkelijke plan in 1980 voltooid moeten xijn, zullen nog wel wat meer tijd in beslag nemen. Deze vertraging is gedeeltelijk te wijten aan de brand in september 1976, die uitbrak toen de restauratiewerkzaamheden al gestart waren. De kosten, zo'n vier miljoen gulden, worden gedeeltelijk door het rijk en de provincie gedragen. Na het beëindigen van de restauratiewerkzaamheden wil de gemeente Leiden in 1 het Heerenlogement de openbare biliotheek vestigen, die nu kampt met frote I ruimteproblemen in het huidige pand aan de Breestraat. Op de achtergrond de J Hooglandse kerk. Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117. Leiden jtocoat uit zachte, mine steekzakken en Mooie en makkelijke autocoat uit zachte, warme mohair. Met schuine steekzakken en grote binnenzak Bruin, grijs en groen, mt 44-58 Alleen deze week

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6