Felle kritiek op universitair bestel Sociale positie prostituées belicht VERDEK Prof. Derek Phillips: er is iets grondig mis Universiteiten In Eindhovense commissie Zacht winterweer Wintersport kampioenschap voor iedereen dierenbeul geneeskracht de verkeerde zuinig help IJDAG 6 JANUARI 1978' BINNENLAND Trouw/Kwartet Wanneer een Amerikaanse hoogle raar scherpe kritiek heeft op onze universiteiten, is het verleidelijk om ons te verdedigen met een beroep op de vermaarde traditie van de Europese universiteit. Waarom zou den wij ons iets aantrekken van een buitenlander, die kennelijk liever vertoeft aan de Universiteit van Amsterdam dan aan de door hem aan ons ten voorbeeld gestelde Amerikaanse instellingen? Het is ook mogelijk prof. Derek Phillips, wiens ongezouten kritiek elders in deze krant is samengevat, te wijzen op gebreken in het Ameri kaanse onderwijssysteem. Herinne ren wij ons niet verhalen uit Ameri ka over studenten die nauwelijks kunnen lezen en schrijven"' Bestaat er in Amerika geen selectie binnen de door iedereen bezochte high school? Wordt een groot deel van het hoger onderwijs in Amerika niet gekenmerkt door een mateloze p- pervlakkigheid en een ontstellend gebrek aan diepgang? Welnu, al zou maar de helft van dit soort béwerin- g m juist zijn. heeft een Amerikaan se hoogleraar dan het recht ons de oren te wassen? We kunnen ons ook indekken tegen de beschuldigingen van Phillips door de rechtmatigheid te ontkennen van de vergelijking die hij maakt tussen het universitaire onderwijs in Ne derland en het puikje van de Ameri kaanse universiteiten. Phillips voert daarvoor wel argumenten aan, maar daarbij ziet hij wel over het hoofd dat de intellectuele elite van een klein land als het onze moeilijk kan concurreren tegen de top-tien van de universiteiten van een groot en rijk land als de Verenigde Staten. Zoals het ook niet aangaat een wille keurige Nederlandse krant te meten aan de kwaliteit van de New York Times En wie behoefte heeft aan nog meer uitvluchten, kan zich verdiepen in de door Phillips nogal verwaarloos de details. Kan deze zijn betoog staven met meer exacte gegevens? Hoeveel geld krijgen Amerikaanse universiteiten van bedrijven, stich tingen en particulieren voor weten schappelijk onderzoek'1 Hoe is aan die gerenommeerde universiteiten de verhouding tussen het aantal staf leden en het aantal studenten? Als de Amerikaanse wetenschapsmen sen zoveel produceren, wat is dan de kwaliteit van al die papierverslin de nde ijver? Als we even afzien van dit soort zelfverdedigingstechnieken blijft er genoeg over in het verhaal van Phil lips om eens serieus te overwegen. Heeft hij niet gelijk als hij zegt dat er belachelijk weinig vrouwen tot het universitaire bolwerk doordrin gen? Is het niet waar dat er waanzin nig veel studenten de strijd staken? Is het niet waar dat er waanzinnig veel studenten de strijd staken? Zou er toch een element van waarheid steken in de kritiek op de ..elitaire schooltoets" aan het eind van de lagere school? Zijn wij er zeker van dat er onder arbeiderskinderen zo weinig universitair talent schuilt'1 Geloven we zelf dat studieprogram ma's die op papier vijf of zes. maar in werkelijkheid zeven of acht jaar vergen zo goed zijn? Zou Phillips er ver naast zitten, wanneer hij studen ten en docenten van enige gezapig heid verdenkt? Prof. Phillips heeft misschien niet de beste uitkijkpost gekozen toen hij neerstreek in een van de sociale faculteiten in ons land. Reeds in 1971 constateerde de commissie-De Moor dat de stormachtige groei van het aantal studenten de sociale fa culteiten bijna ontwricht had. Facul teiten die voor de helft bemand worden door docenten met amper doctoraal examen die geen tijd krij gen om zich verder te bekwamen, kunnen moeilijk de kwaliteit van het onderwijs op peil houden En als er dan ook nog een slopende discussie gevoerd moet worden over de ver dere richting van de op drift geraak te sociale wetenschap, dan mag je het die jonge medewerkers nauwe lijks aanrekenen dat ze geen grens- verleggend-onderzoek doen. Dat is trouwens toch moeilijk als je de halve dag moet vergaderen. Als prof. Phillips zich meer bewust was geweest van de specifieke moei lijkheden die voortvloeien uit de ontwikkelingen van de afgelopen tien jaar. zou zijn oordeel misschien iets milder zijn uitgevallen. Maar laat dat voor ons geen beletsel zijn om eens na te gaan in hoeverre zijn analyse juist en zijn suggesties ter verbetering bruikbaar zijn. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Nederlandse studenten hebben bij het begin van hun universitaire studie een voorsprong op hun Amerikaan se soortgenoten. Na acht jaar studie blijken zij echter minder ver gevorderd op het pad der wetenschap dan studenten aan de i betere) Amerikaanse universiteiten na vier jaar. Conclusie: er is iets grondig mis in ons universitaire systeem. Deze weinig vleiende gevolgtrekking komt voor rekeningn van dr Derek Phillips, hoogleraar in de sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. Sinds 1971 woont en werkt prof. Phil- VerSChïllOn lips nu in Nederland. Hij is een van de mensen die Amerika, eens het toevluchtsoord van Europese geleer den. verlieten toen het politieke en intellectuele klimaat daar te be nauwd werd. leeftijd een rigoreuze selectie aan brengt die later nauwelijks meer te herstellen is Phillips heeft al eerder gepubliceerd over het Nederlandse onderwijs. Een van zijn adviezen aan aankomende studenten die op hun achttiende aan een sociaal-wetenschappelijke stu die wilden beginnen luidde, ga eerst eens een jaartje naar het buitenland of in een fabriek werken. Dan heb je straks meer profijt van je studie Ook toonde hij een grondige afkeer van de diploma jacht in het onder wijs en pleitte hij in de geest van mensen als Paul Goodman en Ivan Illich voor een ontschoolde uni versiteit. De universiteit zou een ge meenschap moeten zijn waar je rus tig kon studeren en nadenken, zon der daarmee de garantie te verwer ven van een hoog inkomen. In het juist verschenen nummer van het maandblad De Gids oefent Phil lips scherpe kritiek op het universi taire bestel in ons land. Zijn verhaal heeft in eerste instantie betrekking op de geestes- en maatschappijwe tenschappen. maar zijn verwijt treft toch ook de universiteit in ruimere zin. Vrouwelijke studenten In de aanloop tot zijn verhaal spreekt Phillips zijn verbazing uit over het geringe aantal vrouwelijke studenten en docenten aan Neder landse universiteiten en over het zo mogelijk nog bedroevender percen tage kinderen uit arbeidersmilieus dat weet door te dringen tot deze hoogste vorm van onderwijs. De on dervertegenwoordiging van vrouwen wijt hij aan het grote belang dat Nederlanders hechten aan de traditi onele rol van de vrouw als huisvrouw en moeder. Die sociale druk werkt zelfs door aan de universiteit, waar meisjes in nog sterkere mate dan jongens het loodje leggen. Een van de drempels voor arbeiderskinderen is volgens Phillips „de elitaire schooltoets", die op twaalfjarige Er bestaan aanzienlijke verschillen tussen het Nederlandse en het Ame rikaanse universitaire systeem. De Nederlandse student heeft een uit stekende vooropleiding, kent een of meer vreemde talen, en heeft ge middeld een hoog intelligentie quotiënt. De universitaire studie is zeer specialistisch opgezet en duurt „ontmoedigend" lang. gemiddeld ze ven. acht jaar. Het percentage afval lers is onwaarschijnlijk hoog. onge veer vier van de tien studenten haalt de eindstreep niet Na het doctoraal examen zijn er maar weinigen die nog promoveren Een zeer groot deel van de universitaire docenten komt ook nooit verder dan het niveau van het doctoraal. Daartegenover schildert Phillips de opleiding aan gerenommeerde uni versiteiten als Harvard. Yale. Colum bia, Chicago. Michigan en Beverley. Die vergelijking is gerechtvaardigd, zegt hij. omdat Nederlanders zelf zich aan deze standaard meten. Het Amerikaanse hoger onderwijs ver toont een grote variatie. Naast uit stekende en wereldvermaarde instel lingen, zijn er minder goede opleidin gen die wij in Nederland nauwelijks de naam van universiteit waardig zouden keuren. Maar gezien de strenge selectie bij de poort van de Nederlandse universiteit (ongeveer zeven procent van de leeftijdsgroep i mag je onze elite vergelijken met de elite van de Amerikaanse studenten, die eveneens een strenge selectie hebben doorstaan om in Harvard of Yale toegelaten te worden. De Amerikaanse student haalt in vier jaar de graad van bachelor De eerste twee jaar van die termijn werkt hij nog in de breedte, pas daarna gaat hij zich meer specialise ren. Studenten die verder willen ha len vervolgens in één a twee jaar de graad van master. Wie docent wil worden aan de universiteit wordt tenslotte geacht eerst een proef schrift te schrijven. Apathie Prof. Phillips noemt als eerste min punt van de Nederlandse universi teit de apathie onder studenten Ze lijken weinig geïnteresseerd in hun studie en dat is eigenlijk geen won der. als je ziet hoe weinig flexibel de studie in elkaar zit Als je eenmaal een vak gekozen hebt, moet je acht jaar lang hetzelfde doen Omzwaai en is bijna onmogelijk Buiten je eigen vakgebied grasduinen is er helemaal niet bij Een tweede nadeel is dat het Neder landse systeem te weinig tussensta tions kent In Amerika moet je op gezette tijden examens doen en scripties schrijven en als je niet aan de gestelde eisen voldoet, vlieg je 'In Amerika verder na vier jaar dan hier na acht' eruit De studie is bovendien zo duur dat je het niet in je hoofd haalt te luieren Ondanks het hoge peil van het mid delbaar onderwijs signaleert Phil lips bij studenten een geringe vaar digheid in het zich mondeling of schriftelijk uitdrukken Dat komt o.a doordat Nederlandse scholen weinig opstellen en werkstukken la ten maken Amerikaanse scholen en universiteiten verplichten hun leer lingen aan de lopende band pa pers" te schrijven Dat bevordert het systematisch denken, de creati viteit en het rendement wie iets goed kan opschrijven weet dat ht; het begrepen heeft Voor de docent is dit een goede manier om na te gaan of het gegeven onderwijs is overgekomen Ook docenten Niet alleen de studenten ook de universitaire docenten blijven \ol- gens Phillips onder de maat Dat is mede een gevolg van de hierboven besproken gebreken in de opleiding van de student Daar komt bij dat de aankomende docent meestal niet gepromoveerd is t?n in de meeste gevallen ook niet zal promoveren De bijna automatisch verlopende bevordering in het wetenschappe lijk rangenstelsel en de na vier jaar verleende vaste aanstelling werken vervolgens een zekere laksheid in de hand Officieel worden docenten g< acht onderzoek te doen en te pubh ceren. maar er zijn legio medewer ken dte in jaren Seta op dat p bted presteren Niettemin genieten ze een inkomen dat in vergelijking met vakbroeders in andere landen zeer aanzienlijk is Het is prof Phillips opgevallen dat veel wetenschappe lijk medewerkers in Nederland even apathisch en ongeïnteresseerd zijn als hun studenten De arbeidsvreug de die Amerikaanse docenten ken merkt is hier vaak afwezig. Prof Phillips daagt zijn Nederland se collega s aan het eind van zijn artikel uit met hein in discussie te gaan Als ik het beeld verteken, hoor ik dat graag, zegt hij Als men kan aantonen dat ik de zaak verkeerd voorstel, zal ik graag mijn ongelijk bekennen Ou comment aar slaat hiernaas EINDHOVEN Prostituées vormen een groep mensen die veelal onder erbarmelijke omstandigheden leven. Dat is in gesprekken tussen het college van B en W van Eindhoven en een vertegenwoordiging van de wijk Woensel-west in de Eindhovense raadscommissie voor algemene zaken ter spra ke gekomen. Er is in Eindhoven al geruime tijd sprake van het terugdrin gen van de harde prostitutie, de zogeheten raam-prostitutie Vooral de bewoners van de wijk Woensel-west hebben daar veel last van. Volgens de gemeentesecreta ris. mr P Joosten. zeggen de buurtbewoners: „Als de ge meente de prostitutie in heel Eindhoven bestrijdt, behalve in onze buurt, dan bestaat de kans dat de prostitutie zich juist in onze buurt gaat con centreren. Dat willen wij niet. Wel willen wij de prostitutie in de wijk wat tolereren en zelfs met sociale controle begelei den. maar we willen hier geen verzamelpunt" Tegelijk werd aandacht ge vraagd voor de schrijnende so ciale omstandigheden waaron der veel prostituées leven Hun inkomen is vaak erg hoog. maar in tijd van nood trekt geen enkele sociale voorzie ning zich iets van hen aan. omdat zij meestal als kleine zelfstandige een onzedelijk beroep uitoefenen. Als ze ziek zijn zijn ze ziek. Zij kunnen dan hoogstens op de laatste trede van de bijstand terugval len. Ook dan echter zullen zij met groot wantrouwen tege moet getreden worden. Men re deneert nu eenmaal dat deze vrouwen in staat moeten zijn ook in slechte tijden voor zich zelf te zorgen In de raadscommissie werd aangedrongen om dit pro bleem nader te bestuderen zo dat er wellicht aan die slechte sociale positie en dan vooral in immateriële zin iets kon worden gedaan. Burgemeester J J van der Lee reageerde positief op de suggestie te laten nagaan bijvoorbeeld met inschakeling van een werkgroep of door een beroep te doen op de centrale overheid of er mogelijkhe den zijn in de omstandigheden van deze vrouwen verbetering te brengen. Gedacht werd bij voorbeeld aan een opvangcen trum waar ze. als ze in moei lijkheden verkeren, terecht zouden kunnen. Ook het ge meentebestuur van Eindhoven huldigt het standpunt dat prostitutie een verschijnsel is dat er altijd is geweest en dat ook in deze maatschappij moet worden aanvaard. Wel dient echter de overlast die anderen daarvan hebben of krijgen beperkt te worden Aan de andere kant is het ver standig ook aandacht te schenken aan in deze hoek voorkomende levensomstan digheden die niet meer van deze tijd zijn HET WEER door Hans de Jong Gisteren was het doordringend koud bij een snerpende wind en temperaturen om het vriespunt. Maar wat wil je ook als de winter je in de nacht daarvoor toch nog even in het ootje neemt met temperatu ren van -8 tot -9 graden in Gelder land en Overijsel Op de vliegbasis Twente zakte het kwik zelfs tot -14 graden op 10 cm hoogte In de avond daarvoor was in Enschede dan ook een fikse sneeuwbui gevallen Een inwoner van de textielstad gaf een sneeuwhoogte van 2.5 cm door (in Hengelo weinig of niets meen. en die sneeuw moet de nachtelijke afkoe ling bij hogedrukstilte en -helder heid enorm hebben bevorderd Ook in Duitsland is eindelijk weer eens een flink pak sneeuw gevallen De sneeuwval hield in de bergen lang aan waarbij voor het eerst dit seizoen ook in dalen 20 tot 50 cm kwam te liggen en afdalingen tot dit lage niveau mogelijk werden. Ook in Sauerland konden de skiërs voor het eerst deze winter uit de voeten met 20 tot 50 cm. In de Ardennen meldde Robertville 15, Francorchamps 10 cm sneeuw (te weinig), in Oost- Frankrijk werd daarentegen maxi maal 6,5 meter gemeter in Les Deux Alpes. Ondanks die sneeuw in Oost-Neder land en nachtelijke vorst, dacht geen zinnig mens aan een echte, doorzettende winter In de loop van gisteren begon het weerglas dan ook flink te zakken onder invloed van een depressieuitloper, men mag ook zeggen warmtefront Een hogedruk- kerir van 1041 millibar boven Oost- Frankrijk gaf niet erg vlot toe zodat de wind in het Waddengebied tijde lijk nog opgezweept werd tot hard of stormachtig Maar achter het front zullen we de komende dagen op zacht weer mogen rekenen met mid- dagtemperaturen die een niveau van 10 of 11 graden zullen nastreven. Met aanhoudende hogedruk tussen de Azoren en Zuidwest-Europa en grote depressieactiviteit bij IJsland er is alweer een oprukkend uitdie pend minimum op weg met 969 mil libar in de kern en ook boven andere delen van de oceaan, blijft het sein voor Koning Winter op rood en zal de laatste regen nog wel niet gevallen zijn. Op vooruitkaar ten voor dinsdagmiddag hadden ,.de Amerikanen" de wind voor West- Europa wel wat meer een ruimende draai naar west tot noordwest gegeven Zoals bekend is er dinsdag veel schade aangericht door de storm- hogere temperaturen,* wind Sommige kranten spraken van een windhoos De deskundigen plegen dit te betwijfelen zolang er geen slurf is gezien. In dit verband Is misschien wel aardig de volgende passage uit een brief van lezer Ster- ringa in Zuid-Scharwoude (Noord- Holland i Daar waren bomen ont hoofd en pannen van daken gerukt en het gebouw van de Cultuurtech nische dienst was geheel verwoest. De hoos kwam circa 11 45 uur opzet ten tijdens de zware westerstorm die op dat moment woedde Vanuit het noordwesten naderde een grijze muur van hagel. „Zelf heb ik hem niet gezien maar een ooggetuige zag een windhoos zij sprak van een slurf Deze slurf moet gezien de schade een doorsnede gehad hebben van circa 40 meter Trekrichting -noordwest-zuidoost" Commentaar ook na di* rapportje zal er ongetwijfeld twijfel blijven: was het inderdaad een hoos of is de uitwerking toe te schrijven gewee.st aan hoosachtige effecten die ook bij sterke valwinden kunnen ontstaan en vooral rondom de hoeken van flatgebouwen Overigens blijft de vraag actueel: zijn er meer mensen geweest die echt een slurf hebben gezien0 In dat geval zou ik graag een briefkaartje ontvangen gericht aan weerman Hans de Jong. postbus 47 Gorredijk Vrijwel overal is na het laatste pak sneeuw de situatie erg gunstig ge worden Gisteren ging d<- /on srhii non en was het verrukkelijk weer voor de wintersport Maar weldra volgt er nu ook daar een zachtere stroming van atlantische oorsprong met een toenemende kans op een dooisfecr en gevaar voor lawines HOOO WATFK 7 januari Vli. ingrn 1J 10 HjrinifVlIet-.lui/iM. 12 21 Hu'trrdam 1 O U li Kehevi-ntugen 1 "li i i 23 IJmulden I .(7 1 Den Heldrr 3 2D-IA ui. Harlingen 7 45 2(122 Delfzijl H 4R 22 30 onder redactie van Loes Smit Eindelijk komt er dan eens een kam pioenschap voor iedereen Geen elri tesport. geen spel waar je aanleg voor moet hebben of waarvoor je een jarenlange training moet doen. niks waar je extra sterk, slim of intelli gent voor moet wezen, maar gewoon een spel voor iedereen, jong. oud of ergens daar tussenin, zo democra tisch als het maar kan dus. Wie op zaterdag 4 februari naar Emmeloord gaat. kan er meedoen aan of kij ken naar de kampioenschappen „Mens erger je niet" en die komt dus 's avonds misschien wel als een echte landskampioen thuis. Het is niet voor het eerst dat er uitgemaakt wordt wie zich het beste ergert, of niet ergert Van 1970 tot 1974 vonden de kampioenschappen jaarlijks in Harlingen plaats, maar daar is toen een punt achter gezet, waarop de Emmeloordse carnavals stichting „De Droogpieren" de orga nisatie nu heeft overgenomen Een ludieke boel wordt het in elk gpval die zaterdag valt precies in het car naval maar daarom nog niet min- der serieus. De nationale kampioen van de laatste keer zal ook nu mee doen. maar dat wil niet zeggen dat hij onverslaanbaar is. Want dat is het aardige van het spel er komt zoveel geluk bij te pas. dat je niet van „sterke" spelers kunt spreken De kampioen kan in principe door een kleuter worden verslagen Welis waar hebben studenten van de Gro ningse universiteit geprobeerd langs wiskundige weg een methode uit te dokteren om te winnen, maar een waterdicht systeem hebben ze toch niet kunnen vinden. Er wordt net zolang gespeeld tot de vier besten er uit zijn gekomen Dat gebeurt in de zalen van hotel-restau rant Prinsenhof Die vier scharen zich vervolgens buiten, in Emmel- oords overdekte winkelcentrum De Lange Nering, om een reusachtig bord met kolossale pionnen om er gevieren de finale te spelen Ze krij gen alle vier een prijs, maar er kan natuurlijk maar één kampioen zijn. die dan met een weekendje Londen of Parijs gaat strijken Die finale zal naar schatting om een uur of vier gespeeld worden, maar hoe laat pre cies ligt aan het aantal deelnemers; de laatste keer waren dat er wel bijna duizend Omdat het traditie is dat diverse sociale instellingen ook iets aan het feest overhouden, wordt er een in schrijfgeld van 7.50 per deelnemer gevraagd Wie een gooi naar dit kam pioenschap wil doen. kan zich opge ven bij de VW-Noordoostpolder. Lange Nering Promenade 12c in Em meloord. tel 05270-2000 Inschrijven kan desnoods nog op de dag zelf in het Prinsenhof, maar dan niet later dan half elf 's morgens. Hoewel de 44-jarige Parijzenaar tot, zijn verdediging aanvoerde, dat hij behoorlijk wat gedronken had en niet wist wat hij deed toen hij zijn herdershond van zeven hoog naar buiten gooide, heeft de rechtbank hem toch een fikse straf opgelegd hij werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Daaraan zal ook de verklaring van buren wel hebben bijgedragen, de man. zei den ze. was altijd al een beul ge weest voor zijn hond. die niet ouder dan twee jaar is geworden. Owen Wilkes, een montere ex-mijn werker uit hel Engelse dorp Languid in het graafschap Nottinghamshire, heft hier het glas op zijn eigen gezond heid. Dot helpt, zeggen alle dorpelin gen daar, want je blijft er niet alleen tot op hoge leeftijd kerngezond bij, maar als je ziek bent word je er ook heler van. Er zit dan ook niets spiritu eels in het glas. maar ijskoud water uit een oude hron in het dorp. dat erg geneeskrachtig zou zijn. Wilkes noemt zich een levend bewijs van die stelling, want hij was ziek. en niet zo'n beetje ook. Eens leed hij aan de gevreesde mijnwerkersziekte, maar nu is hij weer geheel genezen en is er geen vuiltje meer in zijn longen, dank zij het bronwater van Langold zegt hij. Letterlijk tot in de puntjes heeft een Parijzenaar een moord uit een misdaadroman van Agatha Chris tie nagebootst Alles verliep per fect. alleen trof het gif het verkeer de slachtoffer Met de reconstructie van deze echte moord had de poli tie niet veel moeite, want de dader had in het boek alle passages rood aangestreept, waarin de handelin gen beschreven werden die zijn 80- jarige oom Maxime het leven kost ten De Parijzenaar was sterk aan zijn moeder gehecht, en volgens hem waren haar buren verantwoor delijk voor haar dood. twee jaar geleden In Agatha Christie's boek krijgt een oom een fles vergiftigde wijn, waarvan de buren de inhoud leegdrinken en er prompt aan over lijden. Ook oom Maxime kreeg dus een fles wijn, maar oom hield zich niet aan het boekje hij schonk de wijn voor drie vrienden in, en gevie ren hieven ze het gevaarlijke glas De drie kwamen er redelijk gauw bovenop, maar de bejaarde oom stierf aan de dosis vergif De 58- jarige neef zit nu in het huis van bewaring Tegenwoordig maken weer aardig wat politiemannen gebruik van een dienstfiets, al was het alleen maar omdat je op een tweewieler in druk ke steden veel vlugger vooruitkomt dan in een „snelle vierwieler Voor de oorlog was dat trouwens heel gewoon De politiekorpsen begon nen er aan het eind van de vorige eeuw zelfs al mee de Leeuwarder politie had in 1897 de primeur al had het heel wat wielen in de aarde voordat het algemeen aanvaard was De meeste agenten konden helemaal niet fietsen en moesten het dus eerst leren Hoe de training alleen voor hoger personeel in Haarlem verliep, beschreef Fidelio in zijn „Haarlemsche schetsen" „Toen brak het ogenblik aan. dat ook de politie zich ging oefenen op het rijwiel. Met prijzenswaardige zuinigheid bepaalde men zich aan vankelijk tot één fiets, die boven dien niet was van de nieuwste con structie Toch was ze ter opleiding van het politiecorps goed genoeg En van dat ogenblik af zag men in 't geheimzinnig middernachtelijk duister nu dezen, dan genen inspec teur of adjunct zijn eerste zwakke pogingen doen op het voertuig der democratie, op de Grote Markt, na dat Brinkman dicht was. Welhaast waagden ze zich op klaarlichte dag onder de critiserrnde ogen van het publiek en thans kunnen bijn alle inspecteurs en adjuncten en ver schillende rechercheurs er zo goed mee overweg, dat zij de snelvoetig ste dief met gemak kunnen in halen" De universiteit van het Westduit.se Würzburg heeft een lijstje gemaakt van het aantal bezoeken dat stu denten bij de psycholoog afleggen Studenten in de theologie en in de wis- en natuurkunde komen er maar sporadisch De Jongelui die het vaakst om hulp bij de psycho loog komen, studeren psychologie prik Wat is een 'in heat voor zebra's* Ouwehands Dierenpark waar deze 'in heat' is toegepast, legt het zo uit „Een injectie rfle de zebra-mer ries van de dierenarts hebben ge kregen, opdat ze hengstig worden Die op/.pt is uitstekend gelukt Marjan, die in geen vier jaar een Jong ter wereld had gebracht, kreeg prompt een zoon. en zebra Sonja kreeg het ook direct stevig te pak ken. ook bij haar was hel resultaat een zoon De veulens zijn Andrew en Lucas genoemd, Dankzij die simpele prik kunnen ze er bij Ou wehand nu wel zeker van zijn. dat er elk jaar twee tot drie zebraveu lens bijkomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5