CNV-bond schuwt harde acties niet 'NVV-visie leidt tot patstelling' Doe-het ■zeiven aan je eigen omgeving Eerste kneuzen Osborne sherry !L_ Zorgen om toeneming drughandel in Rotterdam 'Omzetting winst in werk geen CAO-zaak' 'Maatschappij hervormen langs de weg van overtuiging' Fietskluis METZLER- Voorzitter christelijke werkgevers: Negentigjarige Heidemaatschappij komt met landelijke actie 'Een kern waar pit in zit' Zaak-Kalma in kritiek stadium Suriname ontvangt koningin Juliana in nieuwe auto's 'Kostbaarheden' in containers stelden teleur VRIJDAG 6 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze. soc.-economische redactie UTRECHT De Industriebond CNV wil langs de weg van overtuiging en i overreding maatschappijhervormingen bewerkstelligen. Maar als de structuren zo hard zijn dat deze weg geen of onvoldoende resultaat heeft, dan zal de weg van harde actie niet geschuwd mogen worden. „Onze keus voor de weg van overleg en overtuiging is principieel be paald Wij zijn bereid verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor beslis singen, die in goed overleg tot stand zijn gekomen, ook al zijn die niet populair Worden er echter beslissin gen genomen, waarbij wij niet zijn betrokken en die ingaan tegen de belangen van de werknemers, dan zullen wij ons daartegen met alle ons ten dienste staande wettige midde len, verzetten", aldus de Industrie bond CNV in de gisteren gepresen teerde nota „Meer mens", waarin de bond de uitgangspunten voor de ko mende jaren uiteenzet. De concept nota komt op het congres van de industriebond op 1 en 2 juni aan de orde. In de nota formuleert de bond een aantal uitgangspunten en vtr- langens, met name op het terrein van de medezeggenschap. Zo mogen volgens de bond niet het bezit van geld of macht beslissend zijn bij het nemen van beslissingen over zaken waar mensen met hun totale hestaan bij betrokken zijn. „Daar, waar geld de macht nog be paalt, zal dit doorbroken moeten worden". De gelijkwaardigheid van alle mensen dient het uitgangspunt te zijn en op grond daarvan zullen er maatschappijhervormingen moeten komen. Over de Nederlandse maatschappe lijk orde wordt opgemerkt, dat die niet op de bijbel is gebaseerd. Zowel kapitalisme, liberalisme als commu nisme worden door de CNV-bond verworpen. „Diegenen, die in onze samenleving kiezen voor moderne systemen van klassenstrijd, voor de onverzoenlijkheid van de tegenstel lingen, zijn evenzeer op het verkeer de spoor, als degenen, die te vuur en te zwaard de bestaande maatschap pelijke orde verdedigen", aldus de industriebond. Bewustwording De bond vindt wel dat de werkne mers bewust moeten worden ge maakt van hun positie. „Alle werk nemers zullen ervan overtuigd moe ten worden dat ze geen slaven mo gen zijn van de technische ontwikke lingen en geen onderworpenen van de zogenaamde wetenschap, maar verantwoordelijke mensen in een verantwoordelijke maatschappij". Evenals het CNV acht de industrie bond het noodzakelijk dat er per bedrijfstak wordt overgegaan tot het instellen van bedrijfstakraden, ge vormd door werkgevers en werkne mers. Die bedrijfstakraden, zullen bindende besluiten moeten kunnen nemen over bij voorbeeld het inves teringsbeleid, de werkgelegenheid, de technologische ontwikkeling, het sociale beleid en over de humanise ring van de arbeid. Het gaat er om, dat deze raden de wettelijke moge lijkheid krijgen om een bepaald be leid te kunnen afdwingen als het belang van de hele bedrijfstak daar mee gediend is. De industriebond acht het daarbij niet onmogelijk dat de bedrijfstak- raden te zijner tijd de huidige publie krechtelijke bedrijfsorganisaties (PBO's) zullen gaan vervangen. In Werkoverleg tegenstelling tot de FNV-bonden voelt de CNV-bond er op dit moment niets voor de PBO's te verlaten. Het algemeen beleid in de onderne ming moet worden bepaald door een gemeenschappelijk bestuur, waar van de meerderheid moet bestaan uit rechtstreeks door de werkne mers gekozen leden. „De werkne mers immers en niet de aandeel houders vormen de onderneming en zij zijn daaraan met hun hele bestaan verbonden." aldus de indu striebond. Wanneer het gaat om de zeggen schapsverhoudingen in de onderne ming gaat de Industriebond CNV een stapje verder dan het CNV. De vakcentrale wil dat het gemeen schappelijk bestuur van de onderne ming ten minste voor de helft uit werknemers moet bestaan, terwijl de industriebond spreekt over de meerderheid van werknemers. De industriebond wil overigens lie ver niet de term arbeiderszelfbes-, tuur hanteren, omdat dit „een nogal belast begrip is en voor verschillen de uitleg vatbaar." Doorslag Niet alleen op het niveau van de bedrijfstak, maar ook in de onderne ming zelf moet de factor arbeid en niet de factor kapitaal op den duur de doorslag geven, aldus de nota. In het gezamenlijk ondernemings- bestuur zullen ook de overheid, af nemers of consumenten inspraak moeten krijgen. De ondernemings raad krijgt dan weer een adviesbe voegdheid over alle zaken die in het gemeenschappelijke bestuur aan de orde komen. Alleen over de zaken die de rechtspositie van de werkne mers raken zou de ondernemings raad het beslissende woord moeten spreken. Daarnaast bepleit de bond het ver der uitbouwen van het werkoverleg werknemers moeten kunnen mee beslissen over de verdeling van het werk en de benoeming van hun chefs en van het bedrijvenwerk. De bedrijfsledengroep waarin de vakbondsleden van een bepaalde onderneming zitten moeten de motor zijn voor het op gang brengen van de democratisering van de on derneming. Ook binnen de bond zal de postitie van de bedrijfsledengroe- pen worden versterkt. De bond vindt ook dat het inko mensbeleid op de helling moet. De inkomensverschillen zijn nog veel te groot en als eerste stap wil de bond een verhouiding tot stand brengen tussen het laagste en hoogste netto loon van één op vier. Voor de hoog ste inkomensgroepen zou dat bete kenen dat er een maximum-inko mensgrens komt. De industriebond waarschuwt er wel voor dat de mid dengroepen relatief niet zwaarder mogen worden getroffen door ver schuivingen in de inkomensverhou dingen dan de hoogste inkomens groepen. De Industriebond CNV wil dat de hogere inkomens een stapje terug doen terwille van de lagere inko mensgroepen. Ook zullen de verkre gen rechten, op grond van de sociale verzekeringen, voor de lagere inko mens in principe niet mogen worden aangetast. Hilversum krijgt binnenkort de Euro pese primeur van een zgn. „fietsen kluis". vergelijkbaar met de bekende bagagekluis op de stations. Nadat de fiets of brommer in een eigen kastje is geplaatst en geld in de betaalsleuf is gedaan, kan de sleutel worden om gedraaid en is de fiets geborgd. Het fietsenkluisabonnement is in eerste instantie bedoeld voor abonne mentshouders van NS: zij behouden de sleutel van de kluis voor de tijd, dat het abonnement geldig is. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Voorzitter De Wit van het NCW (christelijke werkgevers) is bang voor „een levensgevaarlijke patstelling" tussen de werkgevers en vakbeweging, als gevolg van de socialis tische maatschappijvisie waarover het NW zich onlangs heeft uitgesproken. „Hoe kunnen wij nog een constructief overleg voeren als wij weten welke daarvan de achtergronden zijn?", aldus ir De Wit op zijn nieuwjaarspersconferentie. Het NW vormt samen met het klei nere NKV de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). Ir De Wit be toogde dat het NW zijn ideaal voor de inrichting van de samenleving stap voor stap wil realiseren. „Wij dienen erop verdacht te zijn dat alle concrete eisen die vandaag en mor gen, min of meer los van elkaar, worden gesteld, de bedoeling hebben dat 'maatschappijbeeld naderbij te brengen. De NCW-voorzitter noemde zaken als medezeggenschap, inko mensbeleid. winst-werk, discussie, bedrij f stakkenbeleid. Autonomie Ir De Wit noemde het NW-ideaal een „gecentraliseerde, collectieve en gélijkgeschakelde maatschappij. Als christenen willen wij in zo'n samen leving niet leven, als ondernemer kunnen wij het niet." De NCW-voor zitter deed vervolgens een beroep op het CDA om zich nu uit te spreken voor „de particuliere ondernemings gewijze produktie als meeste wen- stelijke inrichtingsvorm van onze economische orde." De individuele onderneming zal daarbij een zekere autonomie moeten behouden. „De positieve waarde van het markt- en prijsmechanisme" moet „ten princi pale" worden erkend. De Wit noemde vrijheid, pluriformi teit. spreiding van macht, spreiding van risico's en verantwoordelijkheid, en flexibiliteit als voordelen van de economische orde die het NCW voor staat. Desgevraagd voegde ir De Wit eraan toe niet te willen zeggen dat een christen nimmer de maatschappijvi sie van het NW als zijn ideaal kan zien. „De christelijke levensstijl geeft ook weer geen blauwdruk voor de inrichting van de maatschappij. Je kunt er vele kanten mee uit". I aldus De Wit. Hij wilde dan ook beslist niet gezegd hebben dat er bij christenen in het NW of in een par tij als de PvdA iets aan hun christen zijn loos is. Ook sloot de NCW-voor- zitter niet uit dat voor bepaalde an dere landen in andere omstandighe den dan de Nederlandse, een centra listisch bestuur zoals het NW voor Nederland als ideaal ziet, een goede oplossing kan zijn. Beroep op CDA De NCW-voorzitter deed een beroep op het CDA om zich uit te spreken tegen het NW-ideaal, omdat mede christenen als zodanig in het CDA zijn georganiseerd. De Wit sloot niet uit dat eenzelfde beroep zal worden gedaan op mede-christenen in met name de PvdA. „Om praktische re denen heb ik dat nu nog niet gedaan, omdat zij moeilijker benaderbaar en herkenbaar zijn, en organisatorisch niet grijpbaar", aldus de NCW-voor zitter desgevraagd. Ook voegde ir De Wit desgevraagd met veel nadruk aan zijn opmerkin gen toe dat hij beslist niet wil polari seren. Hij wil juist in open overleg met ook de NW-vakbeweging kun nen treden om samen maatregelen die in strijd zijn met het marktme chanisme, lossen echter niets op, al dus De Wit. ROTTERDAM (ANP) Ofschoon de hoeveelheid in beslag genomen verdovende middelen in het afgelopen jaar in Rotter dam slechts een geringe stijging onderging, is het aantal arres tanten met ruim 170 toegenomen. Nog maar koud is het wintersportseizoen begonnen of de eerste kneuzen zijn al weer thuis. Gisteren bracht de ANWB samen met Martinair dertien gebroken benen-patiënten door de lucht naar huis. De ANWB rekent erop nog vier van die vluchten te moeten uitvoeren. Volgens de bond is het aantal aanvragen voor zo'n snelle thuisreis groter dan vorig jaar doordat er in de Alpenlanden minder sneeuw ligt, waardoor het skiën meer risico's oplevert. De hoofdcommissaris van politie, de heer A. Vermeij, verwacht dat de handel in verdovende middelen en de daarmee gepaard gaande crimi naliteit dit jaar nog zal toenemen. Hij noemt het een zorgwekkende ontwikkeling. Het Rotterdamse politiecorps maakt zich zorgen over de talloze kleinere misdrijven, zoals diefstallen uit winkels, huizen en auto's die door verslaafden worden gepleegd om aan geld voor verdovende middelen te komen. Ook de jeugdprostitutie on der verslaafden neemt steeds toe. De hoofdcommissaris hoopt, dat er pre ventieve wegen gevonden worden om de problemen te ondervangen. De georganiseerde misdaad in Rot terdam neemt onverminderd in om vang toe. De heer Vermeij vreest, dat de verbindingen tussen de illegale gokhuisexploitanten en andere cri minele groepen een sterke stimulans zijn. Het vuurwapenbezit neemt zeer ernstige vormen aan. De hoofdcom missaris is van mening, dat dit alleen kan worden bestreden door verzwa ring van de wettelijke bepalingen en harmonisering van de desbetreffen de wetgeving binnen de Benelux. Het aantal door .de Rotterdamse po litie geregistreerde misdrijven in 1977 is met ruim 2300 toegenomen. Het aantal mishandelingen en de bromfiets- en motordiefstallen is ge daald, terwijl de inbraken en vernie lingen in aantal sterk zijn toegeno men. Opvallend is de stijging van het aantal gevallen van doorrijden van automobilisten na een aanrij ding. Het Rotterdamse politiekorps is thans met zijn ruim 2500 man perso neel boven de sterkte. Toch zijn er volgens de hoofdcommissaris meer mensen nodig vanwege de zich tel kens uitbreidende activiteiten als gevolg van meer meldingen, assis- tentieverlening aan andere korpsen en bijstand in verband met terroris tische activiteiten. Ten slotte wil de heer Vermeij dat de burgemeesters van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maass luis overleg plegen over een mogelij ke samenwerking tussen hun poli tiekorpsen. Doel daarvan is uniform optreden, het voeren van een ge meenschappelijk beleid, vergroting van doelmatig handelen en assisten- tieverlening. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ARNHEM Als het aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij ligt dan rijzen in de jaren '78 en '79 de ideeën ter verbetering van de woonomgeving en de leefbaarheid in onze steden en dorpen de pan uit. Ter gelegenheid van haar negentig jarig bestaan heeft zij gisteren een nationale actie gelanceerd onder het motto „een kern waar pit in zit". Het is een actie in de vorm van „een milde competitie" waaraan een aantal geldprijzen tot totaal 100.000 gulden verbonden is. EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Doelend op dit initiatief zei de commissaris der koningin in Gelderland, mr. W. J Geertsema, in zijn kwaliteit van voorzitter van de vereni ging Koninklijke Nederland se Heidemaatschappij giste ren bij de lustrumviering in Arnhem: „Ik acht het geen geringe prestatie voor een ne gentig jarige om op haar ver jaardag een nieuwe spruit ten doop te houden". De wed strijd houdt in het zelf door bewoners ontwikkelen van woonomgeving en leefbaar heid. en het uitvoeren van de ideeën. En dat gebeurt dan in een kern. waaronder in dit geval wordt verstaan een ge ografische eenheid waar niet meer dan vierduizend men sen samenleven. Dat kan zijn een stadje of dorp, maar ook een wijk of buurt. Een boekje vertelt de kandidaat-deelne mers hoe zij aan de slag kun nen gaan en een jury zal de ingediende ontwerpen te zij ner tijd beoordelen. Leefbaarheid Een van de doelstellingen van de Heidemaatschappij, wier taak bij de oprichting in 1888 slechts bestond uit het voorlichting geven over de ontginning van woeste gron den, is een bijdrage te leveren aan de kwaliteit van de woonomgeving en de leef baarheid, zodat de mensen er zich prettig en gelukkig kun nen voelen. Hierbij behoren zij zelf niet passief te zijn. Ze moeten meedenken en, waar dat mogelijk is. ook de han den uit de mouwen steken. „Wanneer u niet duidelijk maakt wat u wenst, dan doen het anderen het automatisch voor u". aldus de Heidemaat schappij. „Zo ontstaan situa ties. waarin bijvoorbeeld een groenstrook verandert in een parkeerplaats, of omgekeerd. En dat u denkt: „Ze" hadden ons weieens kunnen vragen wat wij ervan vinden". Vol gens de Heidemaatschappij zal de plaatselijke overheid het op prijs stellen als de burgers zelf met suggesties komen. De bedoeling van de wed strijd is dat de groepen, die eraan meedoen, zelf hun acti viteiten bepalen. Zij bekijken wat zij zouden willen verbete ren, maken plannen en bren gen die tot uitvoering. „Dat kan verder gaan dan voorzieningen", aldus de di recteur van de Heidemaat schappij in Arnhem, „Want laten we vooral het sociale welbevinden niet vergeten. Daarbij kunnen wij bijvoor beeld denken aan de proble men, die de mensen krijgen wanneer ze in een nieuwe om geving komen Denk aan de grote nieuwbouwwijken of aan de overloopsteden. Denk ook aan de sterke verminde ring van contacten in eigen buurt, een gevolg onder meer van de televisie en de sterk toegenomen mobiliteit". Men hoopt dat door de wedstrijd ook de contacten van buren weer worden verbeterd. Het idee om een nationale leefbaarheidsactie te organi seren, stoelt op vergelijkbare, geslaagde voorbeelden in het buitenland Frankrijk had zijn „Village que j'aime", en Duitsland zijn „Unser Dorf soil schöner werden". Een tiental instanties (de vereni ging van Nederlandse Ge meenten, Natuurmonumen ten, de Bond Heemschut enz en drie ministeries) heeft la ten weten sympathiek te staan tegenover het initiatief van de Heidemaatschappij. Het is de bedoeling tussen half januari en half april voorlichtingsavonden door heel Nederland te houden. Uiteenlopend De projecten kunnen volgens de organisatoren zeer uiteen lopen! Van initiatieven zuiver ter verfraaiing van de woon omgeving tot pogingen, die in een andere zin op het op vijzelen van de leefbaarheid zijn gericht, bij voorbeeld het wegnemen van tegenstellin gen tussen oorspronkelijke bewoners en later ingekome- nen. Hier tussenin kunnen zaken liggen als het schoon maken van bos, heide en slootjes, het plaatsen van pa pierbakken, het weer doen functioneren van een oud kerkpad, de inrichting van een onkruidakker, een heem tuin, of een plukweide, het opknappen van een muziek koepel, het in eer herstellen van een oude boerderij in de kom, het weghalen van ont sierende reclames, de inrich ting van een woonerf, de cre atie van een „leugenbank", de inrichting van hondeveld jes, maar ook het organiseren van een boodschappendienst ten behoeve van de be jaarden." Predikaat Als een ingediend project wordt toegelaten tot de com petitie, zal na het verstrijken van de wedstrijdperiode wor den nagegaan of de deelne mende groepen erin zijn ge slaagd de door henzelf gestel de doelstelling redelijk te verwezenlijken. Aan alle ker nen die hun project met inzet vanuit de eigen bevolking met een behoorlijk resultaat kunnen beëindigen zal het predikaat „een kern waar pit in zit" worden toegekend. Er wordt naar gestreefd aan het predikaat „een kern waar pit in zit" een prijs te verbinden van zon duizend gulden, welk bedrag naar eigen in zicht kan worden besteed ter verdere bevordering van de leefbaarheid in de woonom geving. Voor een aantal zeer goede resultaten zal het predikaat worden uitgereikt in de vorm van een trofee, vergezeld gaande van een prijs van 2500 gulden. Voor de beste prestatie in Nederland is een Christelijke werkgevers: Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het omzetten van winsten in werk is geen zaak voor de CAO-onderhandelingen. Dit moet uit de onderhandelingssfeer worden gehaald. Daartoe moet de regering concrete plannen ter advisering voorleggen aan de sociaal-economi sche raad (werkgevers vakbeweging, onafhankelijke deskundigen). Dit bepleitte gisteren ir. J. de Wit van het NCW (christelijke werkge vers). In verschillende bedrijfstak ken zijn al CAO-onderhandelingen begonnen. Het ziet ernaar uit dat het moeilijkste punt de FNV-eis voor ..arbeidsplaatsen-overeenkom sten" (APO's) wordt In zulke over eenkomsten willen de vakbonden duidelijke afspraken maken over omvang en aard van de werkgele genheid die bedrijven en bedrijfs takken zullen bieden. Een andere hoofdeis van de vakbeweging is handhaving van de automatische prijscompensatie. Het ziet ernaar uit dat hierover in de belangrijkste bedrijfstakken geen problemen meer zullen ontstaan. De vakbondseis inzake „Apo's" is het uitvloeisel van de wens om meer invloed te krijgen op het omzetten van winsten In werk. De werkgevers zijn vooral beducht voor het vastleg gen in zulke APO's hoeveel arbeids plaatsen een bepaald bedrijf in het nieuwe Jaar precies zal bieden. De werkgevers zijn bang dat dit tot verstarring zal leiden, terwijl in de huidige snelle economische ontwik keling de bedrijven Juist soepel moeten kunnen inspelen op wijzi gende markten, om op die manier ook in de toekomst nog voldoende marktbereik te kunnen bezitten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw zal dezer dagen nog een definitief standpunt ten opzich te van hoofdinspecteur Kalma be palen. Gisteren heeft de Rotterdam se burgemeester in een gesprek met Kalma de mogelijkheden besproken met betrekking tot zijn positie van hoofdinspecteur. De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie, Vermeij, verklaarde gis teren dat hij een volledige afronding van de zaak-Kalma verwachtte. De commissaris noemde de affaire rond Kalma „betreurenswaardig" Vol gens hem hebben andere „alterna tief denkende" medewerkers binnen het korps thans te lijden „omdat één figuur een beetje doorsloeg". AMSTERDAM (ANP) - De regering van Suriname heeft twaalf auto's en enkele motorfietsen besteld om ko ningin Juliana en prins Bemhard te kunnen ontvangen. Bij de zending die zaterdag uit Amsterdam wordt verscheept bevinden zich twee ver lengde Mercedessen. Verder gaan er nog zes Landrovers, drie Volkswagen-combi's en een am bulancewagen naar Suriname. bijzondere trofee en vijfdui zend gulden beschikbaar De Nederlandse Heidemaat schappij werd in 1888 opge richt in het voetspoor van een dergelijke instelling in Denemarken. Dat gebeurde nadat de heer F. B. Löhni.s. directeur van de Maatschap pij van Weldadigheid te Fre- deriksoord, tijdens een reis in Jutland zeer onder de indruk was gekomen van de wijze waarop men daar onder bui tengewoon moeilijke om standigheden het vraagstuk van bosaanleg op heidegrond oploste. Voorzitter Geertse ma wees er gisteren op dat het negentigjarige bestaan sober wordt gevierd. „We houden het kruit droog voor het eeuwfeest. Thans telt de Vereniging die wel profiteert van het dividend van de Hei demaatschappij Beheer maar overigens zelfstandig werkt, („ten algemenen nut te") 12 000 leden Aanvanke lijk ging het niet zo hard, want wel traden in de Jaren tachtig alle commissarissen van de koningin toe. maar een gloedvolle, wervende brief aan de duizend burge meesters van Nederland le verde slechts 50 reacties op. Voor nadere informatie over „Een kern waar. pit in lit" kan men ook terecht op het secre tariaat van de vereniging Hei demaatschappij, Lovinklaan I. Arnhem. telefoon 085-778363. AMELAND (ANP) Geruchten dat vijf containers die in de nacht van dinsdag op woens dag op de Noordzee overboord zijn geslagen vele kostbaarhe den zouden bevatten hebben de eilandbewoners dagenlang beziggehouden. De vraag was op welk eiland de kostbare goederen zouden aanspoelen. De containers waren tijdens het slechte weer van een Duits vrachtschip geslagen dat on derweg was van New York naar Hamburg. Gistermiddag bleken de Inwo ners van Ameland de „gelukki gen" te zijn. Hun plezier was van korte duur in elke contai ner zat ..slechts" twaalf ton papier. ,,Ik ga terwijl een poosje naar de Cineac."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3