Voor tuinbezitter die ook hart heeft voor dieren Beperking als ongerief C 1/1 1 Informatieve boeken over vogels Vragen over verliezen Kiltunnel Kadebouwer op weg naar Jubail Vrijspraak voor 'wanhoopsdaad' Bankstellen Italiaans N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maatschappij Betonboorders Bulldozer-machinisten de Tombe gevorderd assistent accountant Melse co accountants WOENSDAG 4 JANUARI 1978 TROUW/KWARTET H 9 door Henk van Halm Naast veldgidsen voor de herkenning van vogels, onlangs in deze krant besproken, verscheen er een aantal informatieve boeken die aandacht verdienen. Twee ervan mag eigenlijk geen enkele tuinbezitter die ook hart heeft voor de dieren in zijn domein, missen. 's Zomers strijken spreeuwen in grote zwermen op de bomen neer. Deze „slaaptrek" moeten we niet verwarren met de voor- en najaarstrek, waarbij ze duizenden kilometers afleggen. (Van een onzer verslaggeefsters) dordrecht Drie staten-leden, al len PvdA, hebben gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland vragen ge steld over het miljoen verlies van de Kiltunnel. De statenleden, de heren T P. c. van Halewijn, ir. F. D. Andrioli en F. A. Diepenhorst, willen weten of het juist is dat deze verliezen niet aan de Stichting Kiltunnel deelnemende gemeenten zullen worden doorbere kend omdat de tunnel onder verant woordelijkheid van het provinciaal bestuur is aangelegd. Zo ja, bestaan dan daarvoor juridische gronden, vragen de PvdA'ers. Ook willen de statenleden weten of GS de betrokken gemeenten als nog zullen aanmanen om bedragen te reserveren op hun begroting om in de verliezen te voorzien. Voorts dienen GS na te gaan wanneer de aansluiting van het tunneltracé aan rijksweg 16 opengesteld wordt en wat dit voor gevolgen zal hebben op het aantal auto's. HUISSEN De 65-jarige J. G. Buurman uit Huissen is, toen hij op zijn fiets reed, door een auto aange reden en om het leven gekomen. Tony Soper: Leven met vogels. Uitg. Het Wereldvenster, Baarn. 168 blz., 27,50 Dit boek, dat zijn derde druk sinds 1965 zojuist beleefde, is een door Ko Zweeres voor ons land bewerkte uit gave van The New Bird Table Book, geschreven door Tony Soper, een populaire medewerker van de BBC. The New Bird Table Book: het nieu we voedertafelboek, geestig én we tenschappelijk verantwoord vertel lend over wat dagelijks vlak bij huis en op de voertafel te beleven valt. Niemand heeft het Tony Soper zo nagedaan. Hij geeft antwoord op alle vragen over een juiste beplanting, aanleg van bad- en drinkgelegen- heid, het maken van nestkasten en natuurlijke nestplaatsen, wintervoe- dering, het weren van katten en rat ten, voor vogels onschadelijke insek- tenbestrijdingsmiddelen, de verzor ging van zieke en gewonde vogels, eigenlijk alles wat men doen en laten moet om vogels ertoe te bewegen zich nauw bij de mens aan te sluiten. Robert Gillmor, wiens tekenstijl her innert aan onze eigen Rein Stuur man, van wie we weinig meer zien. voorzag het boek van vele aardige illustraties, die veel instructiever zijn dan de grijzige en grof geraster de foto's. Tony Soper: Uw tuin als natuurreser vaat. Uitg. Het Wereldvenster, Baarn en het Wereld Natuur Fonds, Zeist. 148 blz., 24,50 Een logisch vervolg op „Leven met vogels": de tuin niet alleen als toe vlucht voor vogels, maar voor allerlei andere dieren, egels, padden, insek- ten De tuin wordt voorgesteld als een biotoop met een fantastische dierenwereld, maar veel hangt van zelfsprekend af van de aard van de tuin, van de oppervlakte en van de aanpalende percelen. Maar zelfs de kleinste tuin midden in een stedelij ke bebouwing is leefgebied voor tal van diersoorten, waarvan de bezitter vaak geen weet heeft. Dank zij die kleine tuiri en die van anderen leven er in steden veel meer dieren dan men zou verwachten. Als er ooit on derzoek naar werd gedaan, zou men de meest verrassende uitkomsten te zien krijgen. Wie er prijs op 6telt, kan het getal van deze ongenode gasten uitbreiden met vele genodigde, door bij de aanleg van de tuin rekening te houden met de eisen die uiteenlo pende diersoorten aan hun omge ving stellen. En over al die mogelijk heden, voor grote én kleine tuinen, vertelt Soper, met weer veel aan dacht voor vogels, maar ook voor bijen, hommels, kikkers en zoogdie ren. De „veldmuis" op blz. 121, gefo tografeerd snoepend van de bramen, is ongetwijfeld een bosmuis. Hoewel niet vermeld, tekende Gillmor ook voor dit boek, dat door Sietzo Dijk huizen werd vertaald en voor ons land bewerkt. Alan Mitchell en Terence Lambert: Lambert's vogels van bos en tuin. Uitg. Het Wereldvenster, Baarn. 128 blz., ƒ37,50 In mijn vorige boekbespreking sprak ik mijn bewondering uit voor het tekenwerk van Peter Hayman en Lars Jonsson. Het verbaast me tel kens weer hoe heel verschillend en. van verbluffende kwaliteit diverse vogeltekenaars hun geliefde onder werp weten weer te geven. Nog zo'n tekenaar, die op heel eigen wijze vogels neerzet, is de Jonge kunste naar Terence Lambert, 27 Jaar oud, die een hoogte bereikt die hem op één lijn plaatst met wereldberoemde tekenaars als Ad Cameron, Axel Amuchastegui en de 19de-eeuwse Engelsman John Gould. Van elke veer zijn alle baarden getekend, ui terst nauwkeurig, soms zo dat bij vliegende vogels het licht door de slagpennen schijnt. En dat alles met een vlotheid en levensechtheid, die verbijstert. De vogels zijn met ener gie geladen, alsof je ze hoort zingen, alsof ze zo van het blad zuilen vlie gen. En even knap en levend geeft Lambert bladeren, takken, mos, hout, schors en insekten weer. De tekeningen zijn duidelijk hoofdzaak, de tekst van Alan Mitchell, bomen- kenner (auteur van „Elseviers bo- mengids") die hier ook blijk geeft, zijn weetje over vogels te weten, geeft veel aardige informatie die vooral beginners op het spoor zet tot intiemer waarneming van vogels dan alleen het noteren van de naam. In totaal zijn 59 vogelsoorten in dit boek opgenomen, waaronder de meest algemene. Niet mooi, maar wel uiterst nuttig is deze nog naamloze constructie van Adriaan Volker. Het 26 meter hoge en 280 ton zware apparaat wordt ingezet bij de constructie van kademuren van de in aanbouw zijnde handelshaven Jubail in Saoedi Arabië. Het gevaarte stort, egaliseert en legt kademuren alsof het niets is. door dr C. Rijnsdorp Er wordt in het algemeen veel te wijdlopig gesproken en geschreven en veel boeken zijn onnodig te dik. Maar ook het omgekeerde komt voor. Om zakelijke redenen mag een publicatie vaak niet meer om vang hebben dan zo en zoveel pagi na's. Ik weet uit ervaring dat dit voor de kwaliteit van het uit te geven werk een gevaar oplevert. Dit gevaar wordt acuut wanneer aan het boekje verscheidene men sen hebben samengewerkt. Dit is de reden, en niet de mindere bekwaamheid van de samenstel lers of dat onderwerp en behande ling niet belangrijk zouden zijn, dat ik niet zo gelukkig ben met het boekje, getiteld Wat gebeurt er met de levensbeschouwing? Het is uitge geven in opdracht van het Katho liek Studiecentrum voor Geestelij ke Volksgezondheid door Uitgeve rij Ambo b v Baarn, telt 87 blz en kost 8 50 Na een Voorwoord van de redactie (een germanisme dat Nicolaas Beets in zijn tijd „afgrijse lijk" heeft genoemd, maar geen pu rist kan het verdrijven) volgen er zes bijdragen, geschreven door vijf auteurs, vogels van diverse pluima ge Want het is geen typisch rooms werkj^: er is gestreefd naar breed heid en'openheid. Prof dr J P van Praag is humanist, prof dr c Boe- kestijn een protestant, terwijl drs Frans Maas O.C.D. wel r.k. moet zijn en de heren dr L. Heyde en drs H. M. Hagemijer vermoedelijk ook. Wat is dan mijn bezwaar? Prof. Van Praag draagt een artikel bij ijver Geestelijke Begeleiding, dat reeds eerder uitvoeriger (en wel voor hu manisten) in een tijdschrift was ge publiceerd. Het is een abstract-filo- sofische beschouwing, die een uit gestrekt geestesgebied in kaart wil brengen. Wil zoiets echt leesbaar zijn, althans voor een breder pu bliek. dan moet het in vaktaal ge schreven betoog worden verleven digd door voorbeelden, gevallen, een anecdote desnoods. Eigenlijk is het stuk de schets voor een boek. Maar in stee van uitbreiding, dien de het gegeven artikel een bekor ting te ondergaan. Iets dergelijks is ook het geval met de bijdrage van prof. Boekestijn, waarin hij zich „bijna onverant woorde beperkingen" moest opleg gen. Hij zocht redding in een twee tal schema's, die eigenlijk de sa menvatting dienen te zijn van een breedvoerige uiteenzetting, terwijl hier met een korte toelichting moest worden volstaan Nog meer dan bij Van ^aag barst hier de stof uit zijn voegen. In beide gevallen zou een compleet boek nodig zijn om een uitgebreider lezerskring te bereiken Wat deze beide schrijvers vanuit hun standpunt te zeggen hebben is te belangrijk voor een samenpersing die slechts voor inge wijden geheel verstaanbaar is Misschien is drs Hagemeijer, met zijn artikel Psychotherapie in His torisch Perspectief, dat bijna een vel druks beslaat, er nog het meest in geslaagd het gestelde doel te bereiken. Twee dingen hebben hem hierbij geholpen: negatief het ge brek aan voldoende literatuur over zijn speciale onderwerp, en positief de herinnering aan Frederlk van Eeden (jaja, van De Kleine Johan nes) als nestor van de Nederlandse psychotherapie. Frans Maas schrijft over Ervarin gen met Meditatie en Gebedsprak- tika. Ook weer terwille van de om- vangsbeperking zal hier iets onmis baars achterwege gebleven zijn, na melijk het verslag, bij wijze van voorbeeld, van zulk een „cursus". Hij probeert dit goed te maken met een literair getint Verhaal van Niets, de algemeen gehouden be schrijving van een geestelijke ont wikkelingsgang, waarin de „leer- groep in menselijke relaties" een rol speelt. Er zit echte emotie in, maar het blijft toch te weinig con creet. Ik vind dit boekje, als publicatie wel te verstaan, echt mislukt en wel in formele zin. Abstractie vraagt ruimte, heeft omvang nodig om tot haar recht te komen, zoals dat b.v in filosofische geschriften het geval is. De (vermoedelijk geboden) zui nigheid heeft de wijsheid bedrogen En dan ook dit de inhoud is te heterogeen ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft de 31-jari- ge Guus M., die in september vorig Jaar de ex-vriend van de vrouw met wie hij samenwoonde, heeft gedood, ontslagen van rechtsvervolging. Volgens het vonnis het M. gehan deld vanuit psychische overmacht. Zijn vriendin, de 25-Jarige Marianne B., die had geholpen bij de moord, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had tegen beiden vier Jaar geëist. Guus M. en Marianne B. hadden Gerard Dam (27) om het leven ge bracht, omdat dat volgens hen de enige uitweg was uit hun ellende. Marianne was na zes jaar met DanJ te hebben geleefd, waarin ze mis handeld werd en tot prostitutie ge dwongen, weggelopen en bij Guus ingetrokken. Maar toen Dam een maal haar adres had achterhaald, was hij begonnen haar en ook Guus te treiteren en te bedreigen. Op de middag van de 22ste septem ber. toen Dam bij het tweetal was om Marianne te dwingen met hem mee te gaan. sloeg Guus hem met een raamgewicht de schedel in. Ma rianne was hem behulpzaam door de aandacht van Dam af te leiden. Volgens mr G Szegedi, de raadsman van Guus M is het de eerste keer dat een rechtbank iemand die te rechtstond wegens moord, op grond van .psychische overmacht" ontsla gen heeft van rechtsvervolging. Jagers bedreigen de vele miljoenen vogels die heen en weer naar Afrika vliegen om daar te overwinteren. Dr. J. Hanzak: Vogels in woord en beeld. Uitg. Holland, Haarlem. 352 blz., 29,50. Vierhonderd tweeëntachtig foto's, waarvan iets minder dan de helft in kleur, van vogels over de hele wereld bevat dit van oorsprong Tsjechische boek met een beknopte tekst, die nu eens gaat over de verspreiding van de soort, dan weer over het voedsel, over de voortplanting of over speci fiek gedrag. Het geeft een goed beeld van de vormverscheidenheid van de vogelwereld, waarbij de uitgever er goed aan gedaan heeft de titel „The Illustrated Encyclopedia of Birds" niet letterlijk te vertalen, want het begrip encyclopedie houdt wel iets meer in dan een dergelijk voorname lijk oriënterend werk. Jaap Taapken en D. A. C. van den Hoorn: Trekvogels, hun mysterieuze en ongewisse reis over de continen ten. Uitg. In mere, Wormervecr. 160 blz., 14,50. Een opmerkelijk boek voor een lage prijs, maar niet in de boekhandel te koop. Het werd uitgegeven voor een groot aantal kruideniers, voor Albert Heijn en Vroom Dreesman. Met een goed doel voor ogen: het publiek bewust maken van de bedreigingen die voor de trekvogels van de mens uitgaan. De aanleiding tot deze uit gave is het besef dat de massale Jacht op trekvogels, waaronder veel van onze Nederlandse broedvogels, in de landen rondom de Middelland se Zee moeten worden teruggedron gen. Te grote aantallen vogels wor den Jaarlijks het slachtoffer van deze jacht. Voegt men daarbij de andere gevaren die hen bedreigen (weersom standigheden, landbouwvergiften, milieufactoren waardoor hun leefge bieden verdwijnen of inkrimpen, het verkeer en nog zoveel meer), dan zit het er wel in dat een aantal vogel soorten zal verdwijnen, als aan de massaslachtingen geen eind wordt gemaakt. De stichting Nederlands Comité Be scherming Trekvogels, waarin zeven natuurbeschermingsorganisaties sa menwerken, nam het initiatief tot het verschijnen van dit boek. waar voor de auteurs ettelijke malen in onder meer Italië van nabij de vogel- Jacht en de gevolgen ervan hebben geobserveerd. In kleur en In zwart wit geven honderden foto's de soms (gelukkig nog) verbluffende massali teit weer van de vogeltrek, maar ook schrille beelden van wat de mens de vogels aandoet. Er ls naar gestreefd zoveel mogelijk in Nederland voor komende vogelsoorten af te beelden, waarbij nestfoto's zijn vermeden. In de tekst wordt niet alleen aan de bedreigingen ruime aandacht gege ven. maar ook aan de nog altijd niet van al hun geheimen ontdane drijf veren die tot de trek lelden en aan de aantallen en soorten trekvogels. Trekroutes en de concentratiepun ten daarin worden verduidelijkt met behulp van kaarten. In een slotbe schouwing wordt een overzicht gege- ven van de vogelwetgeving in de Europese landen en van organisaties die zich de vogelbescherming ten doel hebben gesteld. ZAKENFLITSEN Aangeb z.g.a.n. klassieke draion velours 3-zits met ol ronder losse rug en zitkus sens, mei o( zonder koord en kwast jesfranje v a. 600,-- tot 1500,-- Gekost 1800,-- tot 3500,-- Di verse kleuren en modellen Tal. 070-458257 Kamervertiuur bemiddelingsbureau Het Trefpunt biedt m de vrije sector aan: kitte gestoffeerde appartementen v a. 535,- per maand met Telefonische ml. bij het beheer van bovengen bureau. TEL 071-141068 A.s. jong chr. echtp. zoekt snel woonruimte in Leiden of omg Lam- menschansweg 46. Leiden Tel. 071-132098 Een goed nieuwjaar en levens welkom in onze ANTIEKAFDELING BLOEMENDAAL HOOGMADESEWEG 43. LEIDERDORP. TEL 071-121920 nabl| Elisabeth Ziekenhuis, Pnvé parkeerplaats. Iedere dag geopend VERZILVERDE SPIEGELS in dtv tinten brons, champagne, goud. blauw en rosakne. event uit voorraad leverbaar op maat. GLASINDUSTRIE J. J. Poppink ROTTERDAMSEWEG «O OELFT. TEL. 015-561500 DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 Echt dineren op z'n rant „LA PICCOLA ITALIA" Uitgebr menu van alle Italiaanse recepten Haarlemmerstr 272. Lelden Tateireservenng mogelijk Tel 071- 123187 Voor Italiaanse levensmid delen en aanverwante artikelen naast het restaurant No 270 Tel 071-123187 Vis te koop van amateur kweker 45 soorten v a. 10.25. B. WASSENAAR. RIETSCHANS 62. LEIDER DORP TEL. 071-891928. kunstgebitten v.d. Waalastr. 44; Lelden. telefoon 071-125566 GEOPEND VAN 8-17 UUfT OF VOLGENS AFSPRAAK Kredietbureau Ton Postelmans Persoonlijke leningen tol elk be drag. aflossmg tot 15 jaar. BEUKENROOE 26 LEIDEN. TEL. 071-131932. Voor tuin ophogen, bielzen leggen, sierbestratingen en tegelwerk Wij komen vrijbfijvend langs U beft. wij komen. Tel 071-144262. Uitnodiging Bijbellezingen in 1978 Gebouw Dunne Bier kade 16, Den Haag. Aanvang 20.00 uur DE TOEKOMST VAN DE CHRISTENHEID Datum 6 januari 20 januari Onderwerp Spreker Zie. Hij komt Hr D Jan mei de wolken! Bruyn uit Wassenaar De Kerk in verdrukking,Hr E Ouweneel waarom? uit Apeldoorn De directie van de maakt bekend dat zij. op grond van hel door de raad der gemeente 's-Gravenhage genomen besluit van 20 |uni 1977, onder voorbehoud van goedkeuring door het Rijk, voornemens is over te gaan tot het aanleggen van verbindingsbogen over de Bosbrug tussen de Koningska de en de Pnnsessegracht ten behoeve van de doortrek king van tramlijn 12 naar Scheveningen Het sporenplan ligt vanaf 5 januari 1978 gedurende drie weken ten kantore van de Technische Dienst. Lijsterbes- siraat 2, alhier, ter visie voor het publiek Belangstellenden die legen dit plan bezwaren hebben, kunnen deze vóór 27 januari 1978 schriftelijk bi| bovenge noemde maatschappij indienen Gevraagd: cn met ervaring. Event, huis aanwezig. Tel. 03200-26144. Da Tombe Melst Co. registeraccountants, hebben vestigingen in- Alkmaar Amsterdam Apeldoorn Arnhem Baarn Bergen op Zoom Oordrocht Ede Eindhoven Enschede 's-Gravenhege Haarlem Leeuwarden Leiden Middelburg Nijmegen Rotterdam Utrecht Winterswijk Zierikzee Voor ons kantoor te Leiden zoeken wij een gevorderd assistent accountant, die in het bezit is van het Praktijkdiploma Boekhouden en studerend voor M BA- S.P D. of NIvRA. Deze opleiding is bijzonder geschikt voor een goede carrière op ons accountantskantoor, waarvoor wij u alle kansen willen geven. Wij bieden uiteraard een afwisselende werkkring, een goed salaris alsmede een aantrekkelijke studie- en auto/reiskosten regeling. Uw sollicitatie dient u te richten aan ons kantoor te Leiden. Zoeterwoudsesingel 50 U kunt ons ook eventueel bellen voor een oriënterend gesprek Vraagt u dan naar dhr R Dorrepaal Telefoon - 071-144451

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9