Wallis de Vries: 'Ik kan me snel ergens inleven' um-" Zakencentrum Schuttersveld moet Leiden aan kantoorruimte helpen AZL-directeur wil meer waardering van rijksoverheid Van verkeerswethouder naar staatssecretaris van CRM Volgens plannem van gemeente Miljoenenbesparing door kolenstook School in vlammen: Kinderen krijgen andere ruimte REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 door Teun Lagas en Haro Hielkema DEN Haag Maandagmiddag om vijf uur is Gerard Wallis de Vries nog druk bezig zijn verkeersrommel op te ruimen. Zijn tas staat klaar om met allerlei papieren gevuld te worden. Zijn bureau ligt bezaaid met stapeltjes rapporten en brochures. Gistermorgen snorde hij in het nette pak naar Soestdijk om door de koningin tot staatssecretaris voor CRM beëdigd te worden. Het lijkt voor de 41-jarige WD-er, die tot gistermorgen elf uur het wethouderschap van Den Haag bekleedde, een doodnormale stap. de Koekamplus was geen nederlaag Het typeert hem met zijn ambities om het als bestuurder zo ver moge lijk te schoppen. Hij behoort tot de groep bestuurders, die zichzelf dan ook meestal tot een „politiek dier" bestempelen. „Ik hou van de politie ke jus", zegt hij. Een kleine vier jaar zat Wallis de Vries gebakken op de wethouders- stoel voor openbare werken, verkeer en vervoer. Door de vorming van het CDA-WD kabinet werd hij op een hogere sport van de politieke ladder geroepen een politieke promotie tot staatssecretaris voor de maat schappelijke dienstverlening, de mi lieubescherming. sport en recreatie en de monumentenzorg. Tussen het inpakken van zijn tas door heeft hij tijd voor een borreltje en een praatje. Niet over zijn beleid als staatssecretaris: daar wil hij niet over praten zolang minister-presi dent Van Agt nog aan de regerings verklaring zit te werken. Wel spreekt Wallis de Vries enthousiast over „zijn" minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mevrouw M. Gardeniers-Berendsen. „Bij onze eerste ontmoeting klikte het direct", constateert hij tevreden. De trek in „politieke Jus" maakt de overstap voor Wallis de Vries niet zo opzienbarend: „Ik vind dat je in de politiek op elk moment uit Je functie moet kunnen stappen, omdat je poli tiek ergens anders wordt ingezet of omdat je het politiek niet kun bol werken. Of omdat de politieke situa tie verandert. Je moet geen politieke carrière ambiëren, als je niet met de politieke onzekerheden kunt leven." Inleven Jk kan me voorstellen dat men zich afvraagt wat een verkeerswethouder als staatssecretaris moet doen op een heel ander gebied als de maat schappelijke dienstverlening. Maar ik geloof echt dat ik me snel genoeg in die sector kan inleven. Bovendien ben ik meer dan tien jaar in de personeelssector werkzaam geweest. Bij de PTT. Ik heb daar ondermeer te maken gehad met de introductie van het bedrijfsmaatschappelijk werk. Wallis de Vries noemt een sterk inle vingsvermogen als één van de be langrijkste karaktereigenschappen van een politicus. „Toen ik wethou der werd wist ik ook niets van ver keer. Maar als bestuurder moet je je nu eenmaal snel in kunnen leven in de problematiek waarvoor je staat." Zwemmen Hoe diep is de nieuwe staatssecreta ris thuis in de problemen van de sport en de recreatie? In het ant woord op die vraag vertelt Wallis de Vries lachend dat hij veel zwemt. Jk ben lid van de zwemclub van het Bel-Airhotel. Ik mag bovendien graag een partijtje tennissen". La ter, ernstig: „Ik heb me voor één van de verkiezingen in een commissie van de WD eens druk gemaakt voor het programma cultuur, recreatie en sport. Ik heb mijn partij op die ge bieden altijd wel meegeblazen. Die zaken hebben altijd wel mijn inte resse gehad". De verkeerswethouder was tijdens zijn Haagse periode een omstreden man. Hij moest de verdediging op zich nemen van plannen die veel actiegroepen uit de Haagse burgerij op de been brachten. De Koekam plus en de verkeersafwikkeling in de binnenstad. De ideeën die Wallis de Vries had over het tramviaduct voor het Centraal Station en over het verkeer in de binnenstad werden niet door de raad overgenomen. Toch laat de ex-wethouder zich op deze twee punten geen „nederlagen" in de schoenen schuiven. Koekamp Het enkele jaren geleden genomen raadsbesluit om de Koekamplus bij het Centraalstation aan te leggen straks krijgen ze nog een hekel aan elkaar ook werd vorig jaar op het laatste mo ment terug gedraaid omdat de raadsleden zwichtten voor het mas sale verzet uit de Haagse burgerij. Wallis de Vries: „Hoewel ik vind dat ik in de Haagse gemeenteraad over het algemeen te maken heb gehad met een gezonde manier van beslui ten nemen, wil ik nu toch wel kwijt dat de raad op het punt van de Koekamplus de oren te veel heeft laten hangen naar de emotionele benadering vanuit de burgerij en de Haagse pers". Wallis de Vries bena drukt nog eens dat de gemeenteraad van Den Haag, alvorens terug te krabbelen, al eerder besloten had om het tramviaduct aan te leggen. „Ik heb de Koekamplus dan ook niet verloren. Ik heb me bestuurlijk sterk gemaakt om het genomen raadsbesluit zo snel mogelijk uit te voeren". De WD-wethouder heeft zich ver der sterk gemaakt voor een verkeersafwikkeling in de Haagse binnenstad waarbij uitgegaan werd van een brede dwarsweg om de city heen. Bewoners uit de aan de city grenzende wijken kwamen in op stand. De gemeenteraad verdeelde zich in twee kampen van vrijwel gelijke sterkte. De raadsfracties 'kwamen echter tot een compromis een smallere dwarsweg dan in de oorspronkelijke plannen omdat niemand wilde dat het belangrijke besluit om een brede dwarsweg aan te leggen met een heel geringe meer derheid (één stem) genomen zou worden. Dwarsweg Wallis de Vries veert op. „De Dwars weg voor mij een nederlaag? Onzin. Als ik me echt sterk had gemaakt had ik gewonnen. Maar ik had res pect voor de gemeenteraad die zei: wij vinden de meerderheid voor dit besluit te krap. De meerderheid wil de dat de minderheid (de PvdA. PPR en CPN die tegen de verkeers plannen van de Wallis de Vries wa ren. red.) zich beter zou kunnen vin den in het te nemen besluit. Het verkeersbesluit dat genomen is. was dan ook niet meer mijn besluit. De eer komt aan de raad toe". De nieu we staatssecretaris gaat verder: „Bij de Dwarsweg was het pas beroerd voor me geweest als ik een voorstel was gaan verdedigen waarvan van te voren vast stond dat ik er geen meerderheid in de raad voor zou krijgén. Maar zo lag het niet". De Haagse gemeenteraad. Wallis de Vries was er als politicus omstreden omdat hij nooit bang is geweest om zijn nek uit te steken. Met de „per soon" Gerard Wallis de Vries had den de medebestuurders uit andere fracties beduidend minder moeite. Hij wijst er op dat zijn beste vrien den ook bij de tegenpartij zaten. Toch zegt hij bang te zijn dat de tegenwoordige politieke tegenstel lingen in de Haagse gemeenteraad de goede bestuurlijke sfeer een beet je in gevaar gaan brengen. „De frac ties bevechten elkaar te vaak te vuur en te zwaard zonder dat men in de gaten heeft dat er eigenlijk een goed besluit moet worden genomen over een of ander voorstel dat op tafel ligt. Er worden onnodige poli tieke tegenstellingen opgeroepen. De Haagse raad moet uitkijken dat dat spel niet te lang doorgaat. Straks krijgen ze nog een hekel aan elkaar ook. Nou, dat is dan gezond voor de stad, zeg!" In plaats van beperkingen' Van een onzer verslaggevers LEIDEN De algemeen directeur van het Academisch Zieken huis ln Leiden, drs J B M. VerheiJ. Is het nieuwe Jaar begonnen met een rede vol kritiek op het beleid dat de rijksoverheid ten aanzien van de gezondheidzorg voert VOORSCHOTEN - Ruim één mil joen gulden willen Gedeputeerde Staten van Züld-Holland beschik baar stellen voor de reconstructie van de Leidseweg-noord ln Voor schoten. GS hebben dit aan Provin ciale Staten laten weten. Zij wijzen erop dat door het niet aanleggen van de „Leidse Baan" de druk op de Leidseweg gehandhaafd ls gebleven. Als voorwaarde heeft de provincie gesteld dat de gemeente de Leldse- weg-noord in eigendom neemt Ruim 370.000 gulden krijgt Voor- ln zijn nieuwjaarstoespraak hekelde hij het .streven om een van de weini ge nog bloelende bedrijfstakken als de gezondheidszorg te kortwieken." De reden ontgaat ons. aldus de heer VerheiJ. die zijn twijfels uitsprak ARNHEM In 1977 1* bij de Provin ciale Gelderse Elektriciteits Maat schappij (PGEM) het aandeel van kolen in de ln de elektrische centra les verstookte brandstoffen toege nomen van een half procent (ln 1976) tot ruim twintig procent. Het aard gasaandeel daalde van 91 tot 70 pro- rent, het aandeel van olie bleef ge lijk op ongeveer negen procent. De verschuiving van aardgas naar kolen is een gevolg van het over heidsbeleid dat ls gericht op bespa ring van ons aardgas. In 1981 zal het totale kolenaandecl ruim zeventig procent zijn als de nieuwe eenheid van de centrale ln Nijmegen een vol Jaar ln bedrijf is. Het verschil in de prijs van kolen en van aardgas leverde de gezamenlij ke verbruikers van de PGEM een voordeel op van twintig miljoen over een .beleid dat de werkgelegen heid in ons bedrijf dreigt te verklei nen. terwijl dagelijks duidelijker wordt dat het belangrijkste soelaas voor het structureel werkloosheids- Veilingen probleem gezocht moet worden ln de dienstensector". schoten ook als bijdrage ln de recon- structiekosten van andere wegge deelten in de buurt van de Leid seweg. Verontwaardigd sprak de AZL-direc- teur over de noodzaak verpleegsters uit Engeland aan te trekken: .En dat in een land met Jeugdwerkloosheid." aldus de heer VerheiJ, die het verder .unfair" noemde dat geklaagd wordt over het schoonmaken van de zie kenhuisgebouwen, terwijl Nederland met z'n 250.000 werklozen gedwon gen ls daarvoor eer beroep te doen op de bewoners van de stoffige gebie den rond de Middellandse Zee. Drs VerheiJ hoopte dat de regering en de oppositie dezelfde realiteitszin zouden willen opbrengen ten aan zien van het AZL. als het ziekenhuis ten aanzien van de besluiten van de rijksoverheid. De directeur doelde op de .positieve benadering van het AZL door het aanvaarden van beper kende maatregelen." De rijksover heid zou de medewerking van het AZL maar eens meer moeten waar deren. aldus de heer VerheiJ. in plaats van nieuwe beperkende maat regelen op te leggen. NAALDWIJK De omzet van de groente- en bloemenveilingen ln Zuid-Holland over 1977 bedroeg bij na 1,7 miljard gulden: 99 miljoen meer dan over 1976. Dit resultaat is te danken aan de bloemenveilingen, die een omzetstijging van 16,7 pro cent boekten. De omzet van de groenteveilingen gaf daarentegen een lichte daling te zien van 0,8 procent. Voor de groenteteelt was 1977 ln het algemeen geen gunstig jaar: de kos tenstijging werd niet door hogere prijzen gecompenseerd. Bij de glas groenten stelden vooral de uitkom sten van tomaten en komkommers teleur. In de bloemenveilingen, die de laat ste jaren aan een fikse omzetstijging gewend waren, was de omzetgroei van de potplanten zelfs spectacu lair; deze stijging moet bijna geheel toegeschreven worden aan teeltuit breiding. Het omzetoverzicht werd bekend gemaakt door de Provincia le Veilingorganlsatie Zuid-Holland. LEZING Vandaag wordt in het museum van volkenkunde aan de Steenstraat ln Lelden een inleiden de lezing gehouden over de Trans cendente Meditatie Techniek. De le zing. die georganiseerd wordt door de Stichting Ónderwijs in de Weten schap der Creatieve Intelligentie af deling Leiden, begint om 20 uur. CONCERT - Vandaag kan men m de kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 in Leiden een concert bijwonen voor 2.50. Bij deze entreeprijs ls inbegrepen een kopje koffie vooraf en een program ma De vlolist Antonin Rous en de pianist Frans van Ruth verzorgen dit concert Het optreden van beide musici begint om 20.15 uur Het kop je koffie wordt tussen 19 30 en 20.15 uur verstrekt BEELDEND THEATER Van daag geeft de groep .Beeldend The ater van de toneeiraad Rotterdam ln het HOT-theater ln Den Haag een voorstelling van de prod uk tie .Broodsporen". De voorstelling gaat over de alledaagse werkelijk heid. alle beelden zijn fragmenten uit de werkelijkheid, uitbeeldingen van hoe de ene mens ln de wereld van de andere binnendringt. De voorstelling begint om 20.30 uur. TONEELVOORSTELLING De Anglo-American Theatre Oroup in Den Haag presenteert dit jaar weer haar Jaarlijkse toneelvoorstelling. Op 6. 7 en 8 januari wordt de voor stelling .Hans. the witch and the gobbin" opgevoerd in het Neder landse Congresgebouw De voorstel lingen beginnen op vrijdag om 20.15 uur. zaterdag om 2.30 uur en 20.15 uur en zondag om 2 30 uur De prij zen zijn van 6 tot 12 - Kinderen beneden de 14 Jaar. CJP en 65 halve prijst Plaatsen kunnen gere serveerd worden telefonisch 01751- 16610 De opbrengst wordt dit jaar geschonken aan de Nederlandse Pony Stichting KOPERKWARTET Het Koper kwartet bestaande uit John Taber (trompet». Jas Kiert (trompet). Ar thur Moore (trombone) en Ben van Dijk 'trombone) speelt donderdag om 12.55 uur ln de pauzebijeen komst ln de Kloosterkerk. Lange, Voorhout 2 te Den Haag. DUITSE LIEDEREN De Duit se tenor Horst Laubenthal geeft donderdag 5 januari om 20 uur een liederenrecital Ln Dillgentia ln Den Haag. Het programma bestaat uit liederen van Schubert, Schumann. Wolff en Brahms. PALENSTEIN - Donderdag 5 ja nuari (20 uur) wordt ln de vergader zaal van het Croesinckplein in Zoe- termeer voor bewoners van het Croesinckplein en het Bakkersveld een bijeenkomst gehouden over de plaats waar de buurtrulmte ln de wijk Palenstein moet komen. Amb tenaren van de gemeente zullen een toelichting geven. LEZING Ds E K. Teygeler. hervormd predikant te Katwijk, spreekt donderdag 5 januari ln het Jeugdhuis voor de Confessionele Vereniging Katwijk over .De val van Babyion". Aanvang 20 uur Van een onzer verslaggevers LEIDEN De behoefte aan kantoorruimte in Leiden tot 1990 ligt tussen de 95.000 en 135.000 vierkante meter. Welis waar verlaat eind 1982 de Rijksuniversiteit een aantal kantoorpanden, maar de be hoefte aan nieuwe kantoor ruimte ligt dan altijd nog tus sen de 88.000 en 128.000 vier kante meter. Om iets aan die grote behoefte te doen. moet er volgens de afdeling economi sche zaken van de gemeente Leiden, op het Schuttersveld een groot geconcentreerd za kencentrum komen. De afdeling economische zaken trekt deze conclusie in een nota over de kantorenontwikkeling in Leiden in samenhang met de Schuttersveld plannen. De nota is tot stand geko men naar aanleiding van een ver zoek van een aantal raadsleden, die meenden dat bij de discussies over de toekomst van het Schuttersveld te weinig cijfers bekend waren over de behoefte aan kantoorruimte. Eco nomische zaken heeft een aantal no ta's en berekeningen uit de afgelo pen jaren naast elkaar gezet en aan gepast aan de jongste cijfers. Daar bij werd onder andere gebruik ge maakt van gegevens van de Kamer van Koophandel, het ministerie van Economische Zaken en de provincie Zuid-Holland. De afdeling deelt mee dat er in de nota geen rekening ge houden is met de invloed van de Schiphollijn. die op zich de kwaliteit van het Schuttersveld als vestigings plaats voor kantorenontwikkeling verhoogt. Achterstand Uit de nota blijkt dat Leiden in de afgelopen jaren een forse achter stand heeft opgelopen ln de werkge legenheid in de kantorensector. .Deze achterstand", aldus de nota, .komt tot uitdrukking in de relatief grote uitgaande pendelstroom van ongeveer 19.000 forensen, waarvan er 11.000 richting Den Haag trekken. Voor deze groep forensen is binnen de Leidse agglomeratie geen alterna tief om te werken." Er wordt gewe zen op het monotone karakter van de in Lelden gevestigde dienstensec tor met de oververtegenwoordiging van de Rijksuniversiteit. Uit het oogpunt van een evenwichti ge opbouw, waarbij achterstanden zullen moeten worden ingelopen, en vanwege de dagelijkse forensen- stroom. is het volgens de afdeling economische zaken .harde sociaal- economische noodzaak" zorg te dra gen voor een passende werkgelegen- heidsverschaffing in de toekomst- Volgens de afdeling moet er een gro Het Schuttersveld: komt er een groot, woningen bebouwd. te hoeveelheid kantoorruimte bijko men. waarvan veruit het merendeel nieuwbouw zal moeten zijn. De ge meenteambtenaren wijzen in de nota op de verschuiving van oud bouw- naar nieuwbouwkan toren: volgens hen loopt de oudbouwmarkt duidelijk terug. Daarbij komt nog de conclusie uit een onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten dat er over twee of drie jaar een tekort aan nleuwbouwkantoren dreigt te ontstaan. Zakencentrum De gemeentelijke nota spreekt een duidelijke voorkeur uit voor een con centratie van een groot zakencen trum op het Schuttersveld. Door de nu al bestaande spoorverbindingen en de goede invalswegen ln de omge ving van het Schuttersveld verdient dit gedeelte een duidelijke voorkeur. Spreiding van kantoren in een deel van de binnenstad vindt men op het stadhuis niet zo'n beste oplossing: de binnenstad zou bij voorbeeld niet kbnnen voldoen aan de met kantoor gebouwen gepaard gaande parkeer- behoefte. Volgens de afdeling econo mische zaken verhoogt de complex- vorming de aantrekkelijkheid van het Schuttersveld als vestigings plaats. Kantorenontwikkeling moet wel in combinatie met niet-kantoor- activiteiten plaatsvinden, zodat er geconcentreerd zakencentrum of wordt het gebied voor minstens de helft met een uiterst bruikbaar geheel verkre gen wordt. Voorzieningen als hotel- en congresaccommodatie moeten de levendigheid van een dergelijk cen trum vergroten. Projectgroep De duidelijke uitspraak voor een za kencentrum op het Schuttersveld wijkt sterk af van de door de Project groep voor de Binnenstad gemaakte ontwerp-structuurschets. In deze schets heeft het Schuttersveld voor het overgrote deel een woningbouw- bestemming. In de vijf eerdere schet sen werd de mogelijkheid van een dergelijke centrum op het Schutters veld nog opengelaten, maar de vele reacties uit de bevolking en het be- drijfsfleven in Leiden leerde de pro jectgroep dat men niet veel trek had in een Hoog Catharijne. zoals Utrecht heeft Het zakencentrum verdween dan ook uit de definitieve ontwerp-schets In de krant die de projectgroep in Leiden verspreid heeft, schrijft men: .Het zal nooit nodig zijn het Schut tersveld vol te bouwen met kanto ren. De projectgroep vindt dat min stens de helft met woningen be bouwd kan worden." De gemeente raad van Leiden, die zich al in eerste instantie gebogen heeft over de ont werp-schets. mag nu gaan beslissen welk verhaal ze waardevoller vindt: dat van economische zaken of dat van de Projectgroep voor de Binnen stad. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De twee groepen leerlingen die door een felle uit slaande brand in het scholencom plex aan de Heybergstraat in Rot- terdam-Hillegersberg op nieuw jaarsdag van hun lesruimte beroofd werden kunnen na de kerstvakantie gewoon weer aan de slag, zij het in een vervangend onderkomen. De circa 25 leerlingen van de open bare kleuterschool Klein Berglust. ,die door ruimtegebrek in de oor spronkelijke school (Mozartlaan) aan de Heybergstraat onder ge bracht waren, worden tijdelijk ge plaatst in een leegstaand lokaal van de bijzondere kleuterschool aan de Mahlersingel. De 15 leerlingen van de Vrije School, die de kleuterspeel zaal van de school aan de Heyberg straat gebruikten hebben onderdak gevonden in een lokaal aan het Ja cob Marisplein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6