Mies brengt nieuwe show Ml y f irn lv MBI Kunstgebit Kamerleden willen wetswijziging voor 'transseksuelen' Netwerk over radio en tv wereld 'Globaal' eenmaal voor de kinderen Koopbedragen voor lening eigen huis zijn opgetrokken 'Wat ZOU U Engels tv-spel VARA onderzoekt invloed radio op prijzen softdrugs WOEMSDAG 4 JANUARI 1970 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Vorig Jaar zag ik een man, die zich staande naast zijn auto nijdig maakte. Het nare gevolg was dat daardoor zijn kunstgebit terechtkwam op de motorkap van het vervoermiddel Daar moetje niet om lachen, want het is erg genoeg. Vandaar, dat ik met voldoening luisterde en keek naar wat onze grote actrice Caro van Eyck in het „Rondje Theater" vertelde bij de KRO-televisle. Zij had het over de narigheden van kunstgebitten. Die dingen passen soms niet precies en dan komen ze inderdaad op Je motorkap terecht, als Je even in opwinding raakt Caro van Eyck had er nog veel meer van te zeggen Zo een plastic geval in Je mond gaat slissen en fluiten bij bepaalde woorden. Dat is funest voor toneelspelers. Er gaat niets boven een eigen gebit zelfs al moet Je af en toe een zenuwbehandeling laten toepassen door een terzake bevoegde tandarts. Óoren is beter dan prikken. De tandarts onder wiens behandeling ik mij helaas moest stellen, heeft in zijn wachtkamer een mooie affiche hangen: „Snoep verstandig, snoep gezond". BIJ mijn volgende bezoek heb ik dus een tas vol appels meegenomen en die op een tafeltje neergezet. Het verhaal van Caro van Eyck vind ik het beste dat ik in het nieuwe jaar hoorde. Het ging om landgenoten, die sukkelen met hun gebit en dat zijn er nogal wat. als je de statistieken mag geloven. De actrice liet ook de hoge rekeningen van de tandartsen niet buiten beschouwing. Die opmerkingen waren mij uit het hart gegrepen, al mag ik over mijn eigen tandarts niet klagen. Nu eindig ik over de kiespijn. Nog even dit: via de radio hoorde ik een stelling van iemand, die aan de Vrije Universiteit promoveerde. Die stelling was: „Een kies die niet is aangetast, is een gave". De dubbelzinnigheid is duidelijk. Nu snel verder. Ik bekeek de tv-programma's van deze eerste week in het nieuwe Jaar nauwkeurig. Er zat. zo was mijn indruk, betrekkelijk weinig misdaad bij. Is dat een goed teken voor het nieuwe Jaar? Het is mijn vraag, ik hoop het wel. Als er misdaden gebeuren, moet Je ze in het nieuws brengen. Er is geen enkel belang bij gebaat, wanneer Je de ogen sluit voor wat er plaats vindt. Mijn vraag is wel, moet Je de misdaad ook romantiseren op de televisie. Mijn antwoord is vrij kort Ik zeg „nee, dat moet niet". Jac. B. Looi jen DEN HAAG (ANP) - De Tweede- Kamerleden Roethof (PvdA) en Nij- pels (WD) hebben de ministers Gin jaar (Volksgezondheid) en De Ruiter (Justitie) voorgesteld het wettelijk mogelijk te maken dat mensen die door een operatie van geslacht zijn veranderd, een nieuwe geboorteakte krijgen. De kamerleden wijzen er in vragen aan de ministers op dat in het vorige kabinet al toezeggingen hierover zijn gedaan. De enige voor waarde was toen dat de Gezond heidsraad eerst advies zou uitbren gen. De kamerleden wijzen nu op een onlangs uitgekomen interim-ad vies van een commissie van de Ge zondheidsraad. Daarin wordt inge gaan op de voorwaarden waaraan moet worden voldaan alvorens tot deze operatieve ingreep over te gaan. De commissie adviseert de wijziging van de geboorteakte mo gelijk te maken. ASTERIX EN DE GLADIATOREN Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met haar nieu we programma Netwerk komt Mies Bouwman zaterdagavond voor het eerst sinds lange tijd weer op het scherm. Netwerk zal helemaal afwijkend zijn van het amusementsprogram ma Een van de acht. waarmee ze seizoenen lang een groot aantal lijkers trok. Hoewel Mies over de eerste uitzen ding niet veel zegt, wil ze toch wel kwijt dat het een programma is dat handelt over televisie, af en toe radio en over datgene wat de pers over de televisie en de radio te melden heeft. Een advies van Mies Bouwman voor af: zij wil niet onaardig zijn, maar wenst geen voor-publiclteit. .Laten de mensen eerst maar eens rustig voor hun toestel gaan zitten. De verrassing zal dan des te groter zijn". De AVRO zal Netwerk tot Juni elke zaterdagavond laat op het scherm brengen. Mies' echtgenoot. Leen Timp. heeft de regie van Net werk. Mies wordt geassisteerd door een redactieteam. Intussen knipt Mies Bouwman thuis geen stukjes uit de krant over televi sie, maar is zij naar Amerika geweest voor haar programma. Ze bezocht daar Bette Midler, van wie de VPRO niet zo lang geleden een show op de buis bracht, maar over wie wij in Nederland te weinig schijnen te we ten. Netwerk wordt rechtstreeks uit gezonden en wel vanuit het theater Soeterijn onder het Tropenmuseum in Amsterdam. HILVERSUM (ANP) - Het NCRV- radioprogramma Globaal wordt donderdag gewijd aan kinderen. Het programma is, onder het toeziend oog van de normale programma makers. ook door kinderen zelf in elkaar gezet De NCRV heeft daar voor elf kinderen van acht tot zes tien jaar uit alle delen van het land uitgenodigd. ZIJ zijn allen naar de Abba-fllm ge weest en zullen daarover hun oor deel geven. Verder maakten zij in terviews met een vrachtrijder, een oppasser in een dierentuin en met een bejaarde over „de jeugd van tegenwoordig". In het gebruikelijke „opbeluurtje" kunnen kinderen opbellen met vra gen over „het geweld op de beeld buis" en of ze vroeg of laat naar bed gaan. Uiteraard is de muziek van de uitzending van 14.15-17.30 uur op Hilversum 1 aangepast aan de keuze van de kinderen. DEN HAAO (ANP) Minister Bee laerts van Blokland (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) heeft een wijziging bekend gemaakt van de beschikking bezitsvormings fonds eigen woningen. De wijziging" geldt van 1 Januari 1978 af. Om voor een renteloze lening van 2400 gulden uit dit fonds in aanmerking te ko men. mogen per die datum de ver wervingskosten niet meer bedragen dan 75 000 gulden voor een al eerder bewoonde woning, of 113.000 gulden voor een nieuwe woning. Tot 1 Janu ari 1978 waren deze grenzen 70.000 en 102.000 gulden. De renteloze lening kan worden ver strekt aan meerderjarigen, die Jon ger dan 35 Jaar zijn en in 1975 of 1978 dit naar keuze van de aanvrager een belastbaar inkomen hadden van 32.700 gulden of 36.000 gulden. In geval man en vrouw beiden een Inkomen hadden geldt het gezamen lijk belastbare inkomen. „Wat zou u doen" is een tv-spel van de Engelse schrijver Charles Hum phries dat de NOS vanavond via Ne derland I om 20.00-20.45 uur uitzendt. Hoe definitief is het verleden? Dat is de vraag die centraal staat in het stuk. Degene die met het verleden worstelt is de verkoper Derek (Ian McShane in het midden op de foto), gelukkig getrouwd en vader van twee dochters. Met zijn vieren vormen ze het proto type van een prima gezin. Tijdens een zakenreis naar Leeds komen de ber inneringen naar boven aan zijn onbe zorgde vrijgezellentijd. Rechts op de foto Gilbert Wynne, barman en links Anthony Carrick, cafébezoeker. HILVERSUM (ANP) - De VARA laat een onafhankelijk bureau een onderzoek instelien naar de mogelij ke invloed van het noemen van prij zen via de radio op de marktprijzen van soft drugs. Met ingang van za terdag 14 januari zullen in het weke lijks praatje van Koos Zwart in „In de Roole Haan" geen prijzen van soft drugs meer genoemd worden. Mocht na enige tijd blijken dat de prijzen op de markt daardoor om hoog gaan. dan zal de VARA daaruit de consequenties trekken. De prij zen zullen dan weer wel vermeld worden. Blijkt daarentegen geen en kele invloed, dan zal men in de toe komst de prijzen vermoedelijk ach terwege laten. De rubriek over soft en hard drugs blijft bestaan. Zoals gebruikelijk zal Koos Zwart wekelijks een algemeen praatje houden met voorlichting en commentaar over deze middelen. De rubriek zal door het vervallen van de prijsopgave wel korter worden dan voorheen. Mies Bouwman Speciaal vandaag Van Gewest tot Gewest gaat over de gerestaureerde Grote Kerk in Leeuwarden, waar con certen, kunstmarkten en kerk diensten elkaar afwisselen; ver der over de nieuwe ambtsketen voor de burgemeester van Mon- nickendam nadat de zijne was gestólen; in Mook (L.) staat het beeldje van Kiste Trui, die in het verleden naar een schat op de hei zocht; tenslotte zijn er de Zeeuwse babbelaars. Ned. 1/19.04 Kcrnmerk zendt de tweede film uit die Jan Kees de Rooy en Octavio Cortes in Zuid-Amerika maakten. De film speelt zich af in Ecuador: de makers volgden een bisschop die zich na het tweede Vaticaanse concilie vol ledig wijdde aan de Indiaanse bevolking in de bergen een gediscrimineerde bevolkings groep. Het is de 70-jarige bis schop Leonidas Proanjo, die in 1976 nog door het leger werd opgepakt en verhoord. Ned. 2/19.29 Wat zou u doen? is een En gels spel dat de NOS vanavond uitzendt. De schrijver Charles Humphries gaat in op de rol die iemands verleden in het heden blijft spelen. Ned. 1/20.00 In het programma met de MAP wordt gesproken over To neel als wapen. Het zal gaan over maatschappij-kritische groepen. Ned. 1/20.55 Opnamen van het slotconcert van het vijfde internationale di rigentenconcours van de Her- beurt Von Karajanstichting. Hilv. 2/20.05 Het Amsterdamse dichters- circus met Simon Vinkenoog, Johnny van Doorn, Hans Klomp. Arie Visser en gast Ju les Decider. Hilv. 2/21.20 Radio morgen HILVERSUM I <196 m en FM-Kinalen) TROS 7 00 Nieuw» 7.02 (S) Rustig bijko men 7 10 Nieuws 7 41 (S) Aktua-ochtende- ditir 8 30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 43 (S) Kom er maar eens bij. 10.00 (lS> Wal /egje me nou 10.30 Nieuws 10 33 (S) Toerja-foemee 1145 (Si Café- Chantant 12 26 Mededelingen t b v land- en tuinbouw 12-30 Nieuws. 1141 (S) Aktua II 13 00 (Sl Hoogtepunten uit muaicaU. 1330 (Si Sport na sport 14 00 (S) Specialiteiten a la carte IS 00 (Sl Als dat aou kunnen (15 30 Nieuw* l 16 30 (S> Kernpunt OVERHEIDS VOORLICHTING 1720 Tekst en uitleg. TROS 17 30 Nieuws. 17 32 <S) Aktua-maga- zine P P 18 19 Uitzending van de PvdA. TROS 18 30 Nieuws 18 41 (S) De verhalen van Verglim* 18 45 (Sl Michel en Louis. 19 05 (S) Hartje Amsterdam 22 00 (S) Een mondje Franj 22.30 Nieuws. 22 40 (S) Aktua TV. 23.00 (S) Moord voor de grap, hoorspel 23 50 (S) Lichte grammafoonmuzjek. 23 55- 24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM-Kanalen) VARA 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 In de Roode Cirkel nieuwspro gramma. f8 00 Nieuws) 8 50 Ombudsman 9 00 Accordeonorgelmuuek NOS 9 20 Wat heeft dat kind* Pedagogische rubnek. 9.35 Waterstanden VARA: 9.40 Schoolradio, ac tualiteiten 10 00 Radioweekblad (1100 Nieuws) 1130 De Franse opera (14) 12 00 Elst-Centraal. gesprekken 13.00 Nieuws. 13 11 Dingen van de dag. 13.30 Stoomradio. 16 00 Nieuws 16.03 Een handje valium. hoorspel- 16.40 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 (S) Promenade Orkest; hedendaagse muziek R.V.U.: 17.35 De gemeenteraad (1) 17 55 Mededelingen SOS- en POLITIEBE RICHTEN 18 00 Nieuws VARA: 18.11 Din gen van de dag. 18.25 (S) Tussen start en finish, sportprogramma. 19.30 (S) Vrije tijd, blije tijd. radioportret van Tilburg Big Band. 20 00 Nieuws 20.05 (S) VARA Klas siek opnamen van het slotconcert van het 5e internationale dingentenconcours van de Herbert von Karajan-SuchUng 21 20 (S) De dochter van de beroemde vader, hoorspel. 21 50 (S) Klassieke pianomuziek NOS: 22 15 Hobbyscoop. 23.00 (S) Met het oog op mor gen. 23 55-24.00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham 9.03 (S) Pep op dne. 11.03 (S) Drie draait op verzoek: 16.2S Ran |a rat 17.00 Oa Mckay Mousa Cfcb 16.25 MOS: Sesamstraat 19.50 P.P. IMzenang van da PPR 20 00 WMt would you do' (Wat rou u doen''), tv-spel 20.55 Hat programma mat de MAP 21.35 Journaal 21.50 I NEDERLANDI 16.15 TELEAC: 16.46 NOS: Ti 16.55 Journaal 19.04 IKON: Kon hasi baka kom gauw terug. 20.00 NOS: Journaal 2025 SOCUTERA: Fimpte van de Maatschap^ lol Redding van Dmnkehngen 20.30 AVRO: Superstars 2125 Tale vizier-supplement 21.50 AVRO'S Puzzeluur 22.50 Zaalvoetbal 2325 NOS: Journaal HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 1269: „Koffie graag, kastelein," zei smidje Verholen vriendelijk en hij liep op de tapkast af. Even keek de waard hem aan. Toen voer er een schok van herkenning door zijn dik ke lijf. Dat was die zwartjas, die een dik uurtje geleden de nobele seig neur Knoet tegen de grond geslagen .had. Geen katje dus om zonder handschoenen aan te pakken „Ik moet wat van die snaak te weten komen." peinsde de waard. Hij zette de bestelde koffie neer en vroeg langs zijn neus weg: „Ik ken U niet edele heer. Zijt ge wellicht vreemd in deze buurt?" „Héél vreemd heer waard," antwoordde de smid veelzeggend. „De mensen hier in de buurt moesten eens weten hóé .vreemd „Dót wil ik geloven, seigneur," grinnikte de waard genie pig. „Lieden van uw soort kunnen beter onbekend blijven, nietwaar? Een dik uurtje geleden sloeg ge hier immers nog een nobele heer tegen de grond! Zeker met de bedoeling hem te beroven, hè?" „Dat w£s geen edele heer!" riep de smid op recht verontwaardigd. „Dat was een afschuwelijke misdadiger, die zijn gerechte straf verdient!" Toen deed de waard iets héél vreemds. Hij stak een kaars aan en zette die voor een venster, dat uitzicht bood op een binnenplaatsje. „Het wordt vroeg donker vandaag," zei hij met een onheilspellende grijns. Maar in zijn dikke hoofd vatte de gedachte post:die zwarte Jas die hoge hoed dat kon de geheime politie wel eens wezen FERD'NAND V/// V 1 £ül -AL>v. verzockverhalen. 12.03 (S) Drie tussen de middag 14.03 (S) De Theo Stokkinkshow. 16.03 (S) Hitmeesters NOS: 18.03 De vacatu rebank 18 10 (S) NOS-maal 19.30 (S) Langs- de lijn. 23.02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (S) Metre's Midnight Music. 1.02 (S) Muzekuul. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De achternacht HILVERSUM IV (FM.-kanalen) NCRV: 7.00 Nieuws 7.02 Het levende woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus 7.00 (S) Preludium 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Ongehoord. 10 00 (S) Orkestpalet 11.17 (S) Platennieuws. 12.00 (S) Tafelmuziek. 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Ver halen uit de wereldliteratuur. 14.30 (S) La- terna Magica. 15 00 (S) In de schaduw van de meesters. 16.00 (S) In kleine bezetting. 16.33-17.00 (S) Muziek van eigen tijd. —21— „Nee, meneer Arnold, ik heb echt niets uit mijn duim gezogen, het is allemaal zo waar als ik hier sta, en ik wil wel op de bijbel zweren dat ik hem zijn naam er onder heb zien zetten, en Belly en ik hebben ook getekend, en hij heeft mij echt ver teld dat meneer Edward tegen hem gesproken had in een droom en ge zegd dat hij niet dood was. Maar ik wil echt geen moeilijkheden maken, meneer Arnold, en ais u dat ontslag nou introk en mij misschien wat opslag gaf Arnold Random had een schok ge had, die hem half verlamde en hij kon alleen maar nog eens herhalen dat William Jackson dronken was. Het was het enige wapen in zijn hand, het enige verdedigingsmiddel dat hij had, en terwijl hij dit ge bruikte voelde hij al hoe zwak het was. William mocht vandaag dron ken zijn, morgen was hij weer nuch ter. De drank had hem woorden in de mond gelegd, of zijn tong zo los gemaakt dat hij ze kon uiten. Maar nu hij ze eenmaal uitgesproken had, zou hij ze dan kunnen of willen intrekken als hij niet meer onder de invloed van de drank was? Als er wat tegenover stond misschien wel. Als hij zijn baan weer terug kreeg en wat loonsverhoging zou hij zijn mond wel houden voor een poos je. Tot hij kort bij kas was, of de zucht tot chanteren sterker werd. In de stilte die tussen hen ontstaan was werd één hem duidelijk hij werd gechanteerd. Als hij eenmaal toegaf, eenmaal betaalde, dan kwam hij zijn leven lang er niet meer van af. Wiens leven? Het zou doorgaan tot een van. hen beiden dood was en William was meer dan dertig jaar Jonger dan hij. Woe de welde op In hem, die alle andere gedachten wegvaagde, en hij barst te los: „Jij vervloekte afperser!" En dat was nog maar een begin. Mildred Blake bedekte haar oren met haar handen, maar de schreeu wende stem drong niettemin tot haar door. Wat een taal! En dat in de kerk! Verscheidene van die woorden had zij nog nooit gehoord. Wat schandalig! Wat ongepast! Gewoon heiligschennis! Zij ijlde door de kleine zijdeur naar buiten en bleef staan op het grind pad. waar zij nog steeds de boze stemmen hoorde. Zij was natuurlijk gechoqueerd echt vreselijk gecho queerd. Maar haar hersens waren aan het werk. Zij twijfelde er geen moment aan dat William Jackson de waarheid sprak. Er was een later testament geweest dan datgene dat Arnold tot erfgenaam had gemaakt. In de laatste week van zijn leven Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen had James, naar hij geloofde, een ingeving gehad dat zijn neef Edward nog leefde, en had opnieuw een tes tament gemaakt. Er kon geen enke le twijfel bestaan omtrent de inhoud van dat testament. Als Arnold Random het vernietigd had, ston den hem een schandaal en gevange nisstraf te wachten. Als dit de eerste keer was dat hij ervan hoorde, moest hij óf zwichten voor chanta ge, öf zijn erfenis verliezen. Mildred Blake was een van de weini gen die konden raden wat het bezit van het Slot voor hem betekende. Dertig jaar geleden waren zij intiem genoeg geweest om eikaars gedach ten te kunnen lezen. Er was een korte tijd geweest, dat zij niets voor elkaar verborgen hielden. Wat Ar nold Random toen zag, had hem zich geschrokken doen terugtrek ken. Wat Mildred Blake zag, had zij nooit vergeten. Zij herinnerde het zich nu. De stemmen klonken luider in de kerk. Zij hoorde voetstappen. Haar ogen waren nu aan de duisternis gewend. Zonder de tijd te nemen haar zaklantaarn aan te draaien draaide zij zich om en liep vlug onder de taxisboog door naar de uitgang van het kerkhof. Hoofdstuk 10 Het was de volgende morgen zeven uur, toen Jimmy Heard op de voor deur van de pastorie toerende en er uit alle macht op begon te bonzen. Hij was twaalf jaar en de zoon van een weduwe, dus hielp hij mee door kranten rond te brengen, en dat betekende dat hij naar Embank moest fietsen om de kranten te ha len die met de trein van zeven uur twintig meekwamen. Zijn vader was melker geweest op een van de boer derijen van Lord Burlingham, en het gezin had mogen blijven wonen in een nogal vervallen huisje een eind je het pad op aan de andere kant van de beek. Hij bonsde op de pasto riedeur, en toen mevrouw Ball met haar kamerjas aan opendeed, stond hij naar adem snakkend te snikken. „O, mevrouw Ball, hij is dood, me vrouw! Hij is verdronken! Hij ligt daar in het water, en lk kan hem er niet uitkrijgen! O, mevrouw!" Wordt vervolgd Even puzzelen Vul horizontaal in: 1. maalinrichting, 2. ondoorschij nend, 3. bereide dierenhuid, 4. de creet van de Russische tsaar, 5. sier- steen, 6. tafelfles, 7. landsverorde ning. Bij juiste oplossing vormen de be- gin-en de eindletters van boven naar beneden gelezen de naam van een soort krab, levende in de tropen. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. moker, 4. slaap, 8. as, 10. ra, 12. top, 15. elite, 17. ieder. 19. nok, 20. ree, 22. els, 23. agent. 24. Eem, 26. ert, 27. eng, 29. steen, 30. einde. 31. dor, 33. eg, 37. es, 38. reden, 39. meent. Vert. 1. manen, 2. os, 3. es, 5. la, 6. ar, 7. paars, 9. do, 11. elk, 12. tergend, 13. pienter, 14. adé, 16. loket, 18. eland, 21. eer. 24. ester, 25. mee. 27. Ens, 28. geest. 32. os. 34. ge, 35. re, 36. de. 37. en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4