Zaak Kalma opnieuw vertraagd i v W Deel Voedingsbond FNV niet uit bedrijfschappen Gewest Twente na lange weg een feit Voorlopig geen Westeuropese vakantiespreiding Osborne sherry Erasmusmedewerkers willen gedrag procureur laten toetsen 4 maanden eisen wegens 'lolletje' Baby overleden na mishandeling Vakgroepen land- en tuinbouw zeggen 'ja' tegen PBO Kamervragen over Zes veerlieden veroordeeld wegens fraude Meer dan helft gezinnen heeft kleurentelevisie Onder 21 deelnemende gemeenten ook enkele Gelderse Democratischer dan „schappen" 'Journalistiek een gevaarlijk beroep' «uENSDAG 4 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Man in water gegooid Jongens horen AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr R. J. Manschot, heeft een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht voorwaar delijk, geëist tegen twee Amster damse jongens, die vorig jaar een man in de Prinsengracht hadden gegooid. Samen met een achttienja rige vriend, die achter gesloten deu ren wordt berecht, beroofden de twintigjarige Van Z. en K. op 5 fe bruari van het vorig jaar de heer W. J. Koeman van zijn portefeuille met dertien gulden en duwden hem daarna in het water. Koeman kon later door voorbijgangers op het droge worden geholpen. Van onze verslaggevers ROTTERDAM De beslissing die burgemeester Van der Louw van Rotterdam moet nemen in de zaak Kalma is opnieuw vertraagd omdat de burgemeester ziek is teruggekomen van vakantie. Intussen heeft een dertigtal medewerkers van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam gisteren de burgemeester een methode aan de hand gedaan om voorlopig geen beslissing te hoeven nemen over de voorgestelde vervanging van Kalma. De medewerkers stellen voor het gedrag van procureur-generaal W. A. van der Feltz te laten toetsen door de Raad van State. De medewerkers, die werkzaam zijn op het gebied van staatsrecht, straf recht en privaatrecht, menen dat het bindend advies van de procureur- generaal aan Van der Louw om Kal ma van zijn functie te ontheffen, niet voldoende gefundeerd is. Zij wijzen er op dat Van der Feltz vrijwel on middellijk na het deelnemen van Kalma aan de demonstratie bij de Westduitse ambassade (naar aanlei ding van de dood van drie leden van de Rote Armee Fraktion) tot de con clusie kwam dat de hoofdinspecteur moest verdwijnen. Dat getuigt vol gens hen v^in onredelijk gedrag. Ook bij het onderzoek dat de procu reur-generaal later instelde, zetten de medewerkers vraagtekens. Zij vragen zich af, waarom er niet aan de mensen die te maken hebben (ge had) met de zeden- en kinderpolitie, gevraagd is hoe zij over Kalma den ken. Verder zijn de medewerkers van mening dat Van der Feltz alleen de vervanging van een politieambte naar kan verlangen, als deze zijn werk niet goed doet. Aangezien nooit is gebleken dat Kalma daarin tekort is geschoten, had Van der Feltz, al dus de medewerkers, in het geheel geen recht de vervanging van de hoofdinspecteur te eisen. Hoofdinspecteur B. D. Kalma In ieder geval is het de bedoeling dat de heer van der Louw als deze weer op de been is, nog een gesprek heeft met hoofdcommissaris Vermey, voor DEN HAAG (ANP) Van vakantiespreiding in Westeuropees verband zal voorlopig nog niets komen. De Europese commissie, het .dagelijks bestuur" van de gemeenschap, heeft verklaard aiValVerWerklIlg dat zij voorlopig geen voorstellen zal doen om in het Europa van de negen tot vakantiespreiding te komen. Van kcmCCntralëS hij stappen onderneemt. Na zijn deelnemen aan een demonstratie bij het Westduitse consulaat-generaal op de dag dat drie in Stuttgart ge storven leden van de Rote Armee Fraktion werden begraven is hoofd inspecteur B. D. Kalma door burge meester Van der Louw gestraft met een berisping. Tegen deze straf ging de heer Kalma in beroep bij het ambtenarengerecht. In Utrecht was kort tevoren een poli tieman in een vuurgevecht met enige RAF-leden omgekomen. Bij de leden en de leidng van het Rotterdamse politiekorps schoot het deelnemen van de heer Kalma, die als chef van de zeden- en kinderpolitie een re cherchefunctie heeft, aan deze de monstratie op dat tijdstip in het verkeerde keelgat. De heer Kalma, die lid is,van de PSP en die partij enige jaren in de Rijnmondraad heeft vertegenwoordigd, beroept zich op zijn recht van vrije menings uiting: de demonstratie had plaats in zijn vrije tijd. Procureur-generaal mr W. A. baron van der Feltz verzocht burgemeester Van der Louw, gezien de verhoudin gen in het Rotterdamse politiekorps, de heer Kalma te vervangen: de heer van der Feltz wilde hem niet langer in een recherchefunctie handhaven. Waarmee de heer Van der Louw zich in een heel moeilijke positie zag geraken. Volgens de Politiewet blijft de heer Van der Louw weinig anders over dan te voldoen aan het verzoek van de procureur-generaal, waarbij de grote moeilijkheid is, dat de heer Kalma in het Rotterdamse politie korps niet gemakkelijk kan worden Burgemeester Van der Louw overgeplaatst naar een functie, wel ke buiten de recherche ligt. Want ook in een dergelijke functie achten de Rotterdamse politiemensen zich niet in staat met de heer Kalma samen te werken, zozeer zelfs, dat er wordt gedreigd met massa-ontsla gen. Commissaris B. van Toledo, van het politiekorps van Vlaardingen heeft in zijn nieuwjaarsredé"gezegd: „Het recht op vrije meningsuiting wil niet zeggen dat een politieman maar mag doen en laten wat hij wil. Zijn levens wijze moet in overeenstemming zijn met zijn ambtseed, waarin hij trouw, loyaliteit en discretie belooft". Procureur-generaal Feltz Van der Links: Door de storm omgebla zen en stukgewaaide caravans op een camping te Uitdam aan het IJsselmeer. Rechts: Ter hoogte van de Moer- dijkbrug werden drie vrachtwa gens door de storm omver gebla zen. Twee chauffeurs raakten daarbij gewond. GRONINGEN (ANP) De 25-jarige F. J. K. uit Rotterdam heeft zijn negen maanden oude dochtertje bij Loppersum (Groningen) in een taxi door slaan en wurging om het leven gebracht. De man had eerder op de avond thuis moeilijkheden met zijn vrouw en was toen met de baby vanuit Rotterdam per taxi naar zijn moeder in Delfzijl gegaan. Zijn vrouw waarschuwde ondertussen de politie. In Delfzijl ving de politie K. op en trachtte hem ertoe te bewegen naar huis terug te keren. Toen de taxi weer terugreed merkte de chauffeur dat K., die achterin de auto zat, zich vreemd gedroeg en de baby begon te mishandelen. De taxi-chauffeur zet te de wagen stil en probeerde zonder succes de man bij de baby weg te halen. Hierbij rolde het kindje uit de auto en overleed. .Deze keer is het gelukkig goed af gelopen," aldus de president, mr S. Slagter, tot de twee verdachten, .maar als je dat maar vaak genoeg doet, dan verdrinken er mensen, dat kun je toch op je vingers natellen?" Op 9 september verdronk de 44- jarige Turkse gastarbeider Ibrahim Uysal in de Singelgracht, de twee jongens die hem toen over de brug leuning werkten. Van U. en L. hiel pen ook bij de .tewaterlating" van Koeman. De officier heeft tegen dit tweetal Inmiddels straffen van drie en drieeneenhalf jaar geëist. .We wilden een lolletje maken," leg den Van Z. en K. uit. .We hebben er geen moment bij stilgestaan dat de man gevaar liep te verdrinken. Toen we later over die verdronken Turk hoorden zijn we ons rot geschrok ken. We hebben na deze ene keer, ook nooit meer aan dergelijke din gen meegedaan." Voorzover bekend werden in het afgelopen jaar ten minste drie mensen in Amsterdam in de gracht gegooid. De raadslieden van Van Z. en K. vroegen om vrijspraak. Zij meenden dat hun cliënten er de dupe van dreigen te worden dat later bij een soortgelijk incident als het onderha vige een dode is gevallen. .Maar dat mag er niet toe leiden dat zij nu zware vrijheidsstraffen krijgen voor een op zich toch niet zo zwaar ver grijp," aldus een van hen. .Zij heb ben Koeman niet willen mishande len of doden. Hij moest alleen een nat pak halen." Uitspraak dinsdag 17 januari. Van onze soc.-econ. redactie In antwoord op vragen die het Twee de-Kamerlid Aarts Geurtsen (WD) als lid van het Europees parlement heeft gesteld, zegt de commissie dat zij „in verband met bestaande priori teiten" nog geen studie kan onderne men waarop eventuele voorstellen gebaseerd zouden moeten zijn. Zij ziet, gezien de individuele en col lectieve verbintenissen die reeds opf basis van de thans bekende data zijn' aangegaan, geen mogelijkheid om de voor dit jaar vastgestelde vakantie periodes alsnog te wijzigen. DEN HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag heeft zes van de acht veerlieden van de motorpont Kaag eiland-Buitenkaag wegens verduis tering veroordeeld tot korte voor waardelijke gevangenisstraffen, va riërend van twee tot tien dagen met proeftijden van een tot twee jaar. Twee van de veerlieden kregen vrij spraak. De rechtbank achtte hun ontkenning gegrond. De officier van justitie, mr. J. A. Blok, had veertien dagen geleden tegen zeven veerlieden de .een- heidsstraf" van twee maanden voor waardelijk en een boete van duizend gulden, subsidiair een maand hech tenis geëist. Tegen een achtste in valler was een boete van vijfhon derd gulden, of twintig dagen hech tenis geëist. Rechtbankpresident mr. Rigters zei dat de rechtbank geen gebruik heeft gemaakt van op onrechtmatige wijze verkregen be wijsmateriaal. Met name doelde mr. Rigters hiermee op het opsporings beleid van de gemeente Alkemade, waarbif onder andere gebruik werd gemaakt van rechercheurs in burger. Geurtsen had er aan herinnerd dat deze zomer de schoolvakanties in Nederland en in de grootste West duitse bondsstaat, Nordrhein-West- falen, op dezelfde datum zullen be ginnen. „Aan de hand van de laatste jaren, en met name vorig jaar, opge dane ervaringen kan nu al worden gezegd dat door deze vakantierege ling een verkeerschaos op de Duitse autowegen zal ontstaan. Het Nederlandse „nationaal bureau voor toerisme", dat ook probeert tot een betere vakantiespreiding te ko men, heeft onlangs verklaard dat vakantiespreiding in Europees ver band (men dacht aan de OESO, de organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling) zou moeten worden geregeld. DEN HAAG (ANP) Het PPR-Ka-' merlid Jansen wil van minister Van Aardenne (economische zaken) we ten in hoeverre en op welke manier de afvoer, verwerking en het opber gen van afval van Nederlandse kern centrales in de toekomst is verze kerd. Hij heeft de minister schrifte lijke vragen gesteld, onder meer over lekken bij de „opwerkfabriek" voor grotere hoeveelheden afval van kerncentrales in La Haque (Frank rijk). In 1975 zouden 453 gevallen van radio-actieve verontreiniging in het afvalwater van deze fabriek naar de Noordzee zijn vastgesteld. Het Ka merlid vraagt zich af of de gevolgen van deze Noordzee-verontreiniging voor de regering aanvaardbaar zijn. HILVERSUM (ANP) - Meei dan de helft van de Nederland se gezinnen kijkt in kleur naar de televisie. Dat blijkt uit een onderzoek van de NOS tijdens de eerste maanden van het vo rig jaar. In het begin van het vorig jaar had 51 procent van de Neder landse gezinnen een kleuren- ontvanger. In 1971 was dat per centage slechts vier. Het aan tal zwart-wit toestellen is te ruggelopen van 93 procent in 1971 tot 60 procent vorig jaar. Doordat meer dan de helft van de gezinnen al een aansluiting heeft op een antennesysteem of op kabeltelevisie kan 62 pro cent minstens één buitenland se zender ontvangen. Het aantal radio's per gezin bedroeg vorig jaar gemiddeld twee. Ongeveer driekwart van de gezinnen kon in stereo ont vangen. Achttien procent van de bevolking ouder dan twaalf had een klokradio; iets meer dan de helft had één of meer cassette-recorders en drie pro cent een video-recorder. UTRECHT De vakgroepen land- en tuinbouw en sierge wassen van de Voedingsbond FNV voelen er niets voor om uit de verschillende publiek- Waarheid rechtelijke bedrijfsorganisa ties (PBO's te stappen. vakbonden bij de onderhandelingen in een zwakke positie komen te ver keren als de werkgevers nu al weten, dat de bonden niet uit alle produkt- en bedrijfsschappen zullen treden. Weliswaar is de onvrede over het functioneren van de huidige pro- dukt- en bedrijfsschappen alge meen, maar desondanks menen de vertegenwoordigers van de bonden dat er verder moet worden gezocht naar methoden om de werknemers verlangens zoals medezeggen schap bij investeringen te verwe zenlijken. Op een gecombineerde vergade ring van beide vakgroepen werd gis teren in Utrecht door een kleine meerderheid een motie aangeno men, waarin „ja" werd gezegd tegen de PBO. Wel werd er in dezelfde motie gepleit voor een „volwasse- ner" PBO, waarin ook de vakbonden hun gewicht méér dan voorheen kunnen laten gelden. De vakgroepen land- en tuinbouw en siergewassen adviseerden de voedingsbonden als eerste positief over de PBO. De vak groep vlees en pluimvee heeft een verder meewerken aan de PBO's al eerder zinloos genoemd. Tijdens de vergadering in Utrecht liet vakgroepvoorzitter C. Soeter- broek weten dat hij het aannemen van de motie „strategisch" zeer on verstandig vond. Soeterbroek zei gesteund door de besturen dat de Met dat uittreden dreigde de federa- tieraad van de voedingsbonden FNV eind '76 in brieven aan de werkgever sorganisaties, die zitting hebben in de verschillende schappen. De voe dingsbonden riepen 1977 uit tot het jaar van de waarheid voor de PBO in Nederland. In dat jaar zouden de werkgevers zich principieel moeten uitspreken voor meer daadwerkelij ke invloed van de werknemers op de besluitvorming binnen de schappen, anders zouden de voedingsbonden zich terugtrekken. Op 23 januari zal de federatieraad van de Voedingsbonden FNV de re acties van de werkgeversorganisa ties nader bekijken. Dan zal ook de beslissing vallen of en z6 ja welke schappen men de rag zal toekeren.» Bestuurder H. Ligtenberg van de voedingsbonden FNV zei, dat de werkgevers in die schappen over hef algemeen negatief of zelfs helemaal niet hebben gereageerd op de brief van de federatieraad. Sommige werkgevers verwezen naar de Soci aal-Economische Raad het topor gaan van de PBO's die op verzoek van de voormalige minister van soci ale zaken, Boersma bezig is met het opstellen van een advies over de PBO. Ook de drie coöperatieve landbouw- Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Het gewest Twente is gisteren officieel van start gegaan. Aan het gewest nemen 21 gemeenten deel, overwegend Overijsselse, maar enkele liggen er in het belendende Gelderland. Vier gemeenten laten het tot nog toe afweten. Aan het in werking komen van het gewest Twente is een lange en moeizame tijd van voorbereiding voorafgegaan. „Aan de wet van de geaccu muleerde traagheid is niet ontkomen," zei de commissa ris der koningin in Overijssel, mr J. L. M. Niers, die de ge westraadsleden gistermid dag in Enschede heeft ge ïnstalleerd. De heer Niers was toch verheugd dat het ten slotte zover gekomen is. Hij herinnerde eraan dat hij reeds in 1962 als raadslid van Hengelo, fractievoorzit ter vanb de KVP op het belang van nauwe samenwer king voor dit gebied met zijn bijna 600.000 inwoners heeft gewezen. Tot dan toe leefden de Twentse gemeenten eigen lijk naast elkaar. In Twente is men langzaam aan gaan inzien dat het nood zakelijk was samen een vuist te kunnen maken. Dit vooral ook met het oog op de zorg wekkende situatie in Twente wat betreft de werkgelegen heid (de crisis in de wereld van de textiel enz.). In een brochure van het gewest is geschreven dat Twente zowel in „Zwolle" als in „Den Haag", steeds op de tweede plaats is gekomen. En voorts dat Twente het zonder grote steun niet zal redden. eventueel gecorrigeerd. Men wilde van het gewest geen nieuwe, ondoorzichtige be stuurlijke instantie maken. Bij het inwerkingtreden van het gewest verdwijnt een do zijn .schappen", stuurgroe pen en stichtingen als zelf standige bestuurlijke instel lingen. Het gewest Twente is niet te vergelijken met bij voorbeeld het openbaar lichaam Rijn mond en ook niet met de agg lomeratie Eindhoven. De re- geling die voor Twente is op- Verkiezing; gesteld, verlangt van de ge westraad en de gemeentera den dat na vijf jaar de zaak opnieuw wordt bekeken en De huidige werkwijze van deze regelingen wordt onde mocratisch geacht omdat de bevolking geen vinger in de pap.heeft of nauwelijks. De 55 leden van de gewestraad Twente worden indirect ge kozen. Hoewel alleen ge meenteraadsleden bevoegd zijn tot het stellen van kandi daten en ook alleen zij actief kiesrecht hebben kunnen po litieke partijen in het geheel meespelen, want het passieve kiesrecht ten aanzien van de gewestraad geldt voor iedere Twentse burger. De verkie zing geldt voor vier jaar. De gewestraad Twente zal zich, behalve met de al genoemde werkgelegenheidsproblema- tiek, bij voorbeeld bezighou den met milieuzorg, ruimte lijke ordening, agrarische aangelegenheden, verkeer en vervoer en welzijnsbevorde ring. Ook vallen er enige ver zorgende taken onder. In zijn installatierede heeft de commissaris der koningin in Overijssel, mr Niers, ook nog gewezen op de wisselen de ministeriële visies op de gewestraden, de weinige in de praktijk hanteerbaar ge bleken modellen, die er uit voortkwamen en het ontbre ken van de politieke wil, die daaraan volgens hem ten grondslag lag. „Gewestvor ming is mentaliteitsgroel," zei de commissaris der konin gin, die vond dat het lot van de gewestraadsleden ten op zichte van de bestuurlijke re organisatieplannen in Neder land een nogal somber per spectief biedt, „maar dat mag de glans aan het Twent se pionieren niet ontnemen." organisaties zijn bezig met het op stellen van een rapport over de PBO. Tijdens de vergadering in Utrecht merkte een van de sprekers op .dat ook Den Uyl heeft gepolariseerd met het gevolg dat hij nu buiten de rege ring staat. Hetzelfde moet de voe dingsbonden niet overkomen bij het overleg met de werkgevers", aldus dit vakbondslid. Andere sprekers wezen op de ongeïnteresseerdheid bij verschillende vakbondsbestuur ders voor het werk binnen de schap pen. ,We moeten de hand ook in eigen boezem steken en niet alles overboord gooien wat we in het ver leden hebben bereikt," zeiden zij. LONDEN (AD, DPA) De journa listiek is snel bezig een van de ge vaarlijkste beroepen ter wereld te worden. Dit staat in het overzicht over de persvrijheid in de wereld in 1977 van het Internationaal Pers instituut in Londen. Bij dit instituut zijn ongeveer 2000 hoofdredacteu ren en krantenuitgevers in meer dan zestig landen aangesloten. In het rapport wordt geconstateerd dat de persvrijheid in Zuld-Afrika het ern stigst is aangetast. In Argentinië en Uruguay zijn Journalisten in groten getale verdwenen en vermoord. Amin verdient de betiteling kam- pioen-nieuwsverdraaier 1977. In Ite lië, aldus het rapport, waren journa listen van alle politieke opvattingen het doelwit van gewapende aanval len. In totaal wordt verslag gedaan van schendingen van de persvrij heid in 73 landen. In dertig landen wordt openlijk gecensureerd, aldus het rapport, terwijl in een groter aantal landen niet alle nieuws door de zeef van de censor komt. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3