Ombouw gastoestellen niet volledig uitgesloten Hoogovens waarschuwt tegen arbeidsplaatsenakkoord 'Als het slecht gaat, wil men meer greep op z'n bestaan' Blik dicht? Werk tweehonderd mensen op de tocht Door wijziging van aardgasmengsels Gasunie: geen tweede maal Snel besluit nodig voor haven Algerijns aardgas lOrmasi Sharpi zakreken- I machines #\ORMAS BV Landbouwproduktie vier procent hoger Sigaren duurder Nettenfabriek wacht op geld RSV verwacht Nederlandse miljoenenorders Enige toename van door werknemers bestuurde bedrijven ARBEIDERS- ZELFBESTUUR DIP rni r WOENSDAG 4 JANUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De situatie moet onder ogen worden gezien dat de eigenschappen van in de toekomst te distribueren aardgasmengsels zo zeer zullen kunnen afwijken van die van het huidige gas, dat deze gassen door de in gebruik zijnde toestellen niet zullen kunnen worden verwerkt zonder ze hiertoe aan te passen. Dit schrijft het VEG-Gasinstituut blijkens het maandblad .Gas", or gaan van de Koninklijke Vereniging van Gasfabrikanten in Nederland, in een rapport, uitgebracht aan het be stuur van de VEGIN. Volgens het rapport zal de openbare gasvoorziening binnenkort niet meer uitsluitend gebaseerd kunnen zijn op aardgas van Groningse kwaliteit. Dit als gevolg van een reeds nu merkbaar tekort aan Gronings gas en van een zich aandienend aanbod van aardgas uit het continentaal plat en bijvoorbeeld uit Noord-Afri- ka om dit tekort op te heffen. Daarom zullen aardgassen van ande re herkomst aan het distributienet moeten worden toegevoegd. Dien tengevolge zullen maatregelen moe ten worden getroffen met betrekking tot hetzij het te distribueren gas, hetzij de toestellen. Verdere toekomst In de verdere toekomst, aldus het rapport van het VEG-instituut, zul len ondanks de aanvullingen van aardgas uit het continentaal plat en uit andere landen, de hoeveelheden aardgas onvoldoende worden. In steeds sterker mate zal in het tekort aan aardgas moeten worden voor zien door de fabricage van gassen op basis van de dan in voldoende mate ter beschikking staande primaire energiebronnen. Deze gassen zullen eigenschappen kunnen hebben die sterk afwijken van die van het huidige gas. Naast de keuze van de soort gefabriceerd gas doet zich daü in sterkere mate dan in de voorgaande periode, het pro- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM .Een tweede ombouw van gastoestellen moeten wij nooit meer doen, of als het beslist onvermijde lijk is heel ver in de tijd van ons afschuiven". Dat is de me ning van de Nederlandse Gasunie. .Plannen om weer te gaan om bouwen, bestaan er bij ons in elk geval op dit moment be slist niet. We zullen voor alles ■ernaar streven de diverse kwa liteiten aardgas zodanig te mengen, dat het aldus ontsta ne mengsel zonder problemen kan worden verbruikt in de bestaande huishoudelijke ap paratuur. We hebben daartoe niet alleen contractueel, maar ook tech nisch de nodige speelruimte". Aldus een woordvoerder van de Gasunie. bleem voor hoe het distributiegas en de toestellen op elkaar moeten wor den afgestemd. Wanneer vervolgens in het begin van de 21ste eeuw de aardgasbronnen geleidelijk uitgeput raken zal de openbare gasdistributie een karak ter krijgen, aldus het rapport, geheel verschillend van het huidige. Dit kan ook voor de toestellen vergaande consequenties hebben. Volgens het rapport lijkt het met oog op de zeer hoge kosten van ombouw voor de hand liggend deze zoveel, mogelijk te voorkomen. De proble matiek op langere termijn is feitelijk beslissend voor de oplossingen op kortere termijn. Steenkool Het rapport noemt als primaire ener giebronnen voor de gasfabricage olie, kernenergie en steenkool. Met name steenkool wordt gezien als de primaire energiebron voor de pro- duktie van gas, niet alleen na het aardgastijdperk, maar ook in het huidige tijdperk, en wel ter aanvul ling van de steeds groter wordende tekorten aan aardgas. Voor de toekomst, zo constateert het rapport, is steenkoolvergassing on ontkoombaar. Mits tijdig wordt be gonnen met de fabricage van gas uit steenkolen zullen de huidige toestel len niet behoeven te worden omge bouwd. Geleidelijk zullen echter vanaf 1980 wel nieuwe toestellen op de markt moeten komen. Deze zullen later op eenvoudige en goedkope wijze wor den aangepast aan de veranderde samenstelling van het gas. De oude toestellen zullen dan tegen het einde van deze eeuw door slijta ge of ancjere gebreken uit gebruik zijn genomen. Het gecompliceerde ombouwproces op korte termijn wordt hierdoor vermeden, maar ur gent wordt dat nu reeds nieuwere toestellen op de markt komen, aldus het rapport van het VEG-Gasinsti tuut. GRONINGEN Gezien het natio nale belang zal het nieuwe kabinet zich met spoed moeten bezinnen over de mogelijkheden, waarbinnen aanvoer van vloeibaar aardgas in Nederland een feit kan worden. Al leen dan zal ons land en in het bij zonder Rotterdam zijn geografische positie ook op het gebied van vloei baar aardgas ten volle tot zijn recht kunnen laten komen. Vóór 1 oktober moet aan Algerije worden gemeld waar het^gas in 1984 aan land zal komen. Dit zei dr. ir. G. Kardaun, hoofddirecteur van de Gasunie, tijdens zijn Nieuwjaarsrede voor het personeel. De inkoopactiviteiten van de Gas unie zullen ook in het nieuwe jaar versterkt worden voortgezet ter ver dere verzekering van de gasvoorzie ning op lange termijn. Daarbij zal het Groningse gasveld als veilige buffervoorraad blijven fungeren. De heer Kardaun wees er verder op, dat Gasunie een studie voor een kolen- vergassingsinstallatie met kracht voortzet en in 1978 hopelijk stappen tot een nadere concretisering zal kunnen nemen. DSM (Staatsmijnen) In zijn nieuwjaarsboodschap heeft drs. W. A. J. Bogers, voorzitter van de raad van bestuur, erop gewezen, dat de resultaten over 1977 lager zullen zijn dan die van het onbevredigende jaar 1976, toen de winst daalde tot 132 miljoen. Er is ook geen reden om aan te nemen, dat de zaken in 1978 dui delijk zullen verbeteren. Pas na dit jaar zal daarvan sprake kunnen zijn. ADVERTENTIE Bilthoven. Rembrandttóan 9 Tel. (030)78 78 44'Telex 4013^/ levering vie dealers DEN HAAG De Nederlandse land- en tuinbouw heeft in het afge lopen jaar, dank zij betere weersom standigheden, vier procent meer kunnen produceren dan in het droogtejaar 1976. Doordat de prij zen van de produkten gemiddeld gelijk bleven, steeg ook de bruto- produktiewaarde met ongeveer vier procent. De netto-opbrengst daalde echter met ruim een procent. Dit staat in een terugblik op 1977, waarin het secretariaat van het Landbouwschap beknopt weergeeft hoe land- en tuinbouw in Nederland dat jaar gereild en gezeild hebben. De ontwikkeling van de produkten- prijzen, zo meldt het verslag, was voor de verschillende sectoren sterk uiteenlopend: voor akkerbouwpro- dukten een daling met 19 procent, voor veehouderij- en tuinbouwpro- dukten stijgigingen met respectie velijk een en negen procent. EINDHOVEN (ANP) De si garen worden met ingang van 30 januari duurder. Grote siga ren, dat zijn de types bolknak en corona, gaan met twee cent per stuk omhoog. De senoritas één cent en de sprietjes wor den een cent duurder. De prijsverhoging is het gevolg van de sterk gestegen kosten van grondstoffen, verpak kingsmiddelen en vervoer..' Over de verhoging heeft over leg plaatsgevonden met het ministerie van economische zaken, waarbij is geconsta teerd dat in overeenstemming wordt gehandeld met de prijs- gedragsregels, die het ministe rie voor de doorberekening van kostenstijgingen hanteert, al dus de vereniging. In de praktijk zullen de siga- renrokers niet onmiddellijk per 30 januari met de prijsver hoging worden geconfron teerd,- omdat de kleinhandel nog over voorraden tegen de oude prijzen beschikt, zo meent de vereniging. ROTTERDAM/APELDOORN Wanneer de overheid een ver zoek van Verto in Rotterdam om het dochterbedrijf Nettenfa briek Anza in Apeldoorn met acht miljoen gulden te steunen zou afwijzen, komt de werkgelegenheid van tweehonderd man ern stig op de tocht te staan. De massale ombouw van gastoestellen op aardgas. Een beeld uit bet begin van ons aardgastijdperk. Deze waarschuwing heeft de voorzit ter van de raad van bestuur, de heer C. W. van de Griendt gisteren laten horen. Hij voegde hieraan nog toe. dat Verto al verscheidene weken door het ministerie van Economi sche Zaken aan het lijntje wordt gehouden omdat een beslissing steeds wordt verschoven. Verto. welk bedrijf sinds 1976 verlie zen lijdt, heeft die acht miljoen no dig om in Apeldoorn investeringen te doen voor de noodzakelijke ver vanging van oude machines. Dit be drag zou tegen een lage rente ver strekt moeten worden. De Verto-topman zei te verwachten, dat in 1978 nog verlies zal worden geleden, maar minder dan in 1977. In 1977 wordt gemikt op een quitte spe len. De heer Van de Griendt voegde hier met nadruk aan toe dat Verto niet in financiële moeilijkheden ver- .keert. „Onze liquiditeiten zijn in orde en de bankschuld bedraagt slechts 15 min." Inmiddels is de ondernemingsraad van Anza gisteren op de hoogte ge bracht van de recente ontwikkelin gen. Op 11 januari volgt een gesprek met de vakbonden. PROOST BRANDT: Deze pa piergroothandel heeft het kunststof- fenbedrijf in Putten verkocht aan het Duitse bedrijf Cito Kunststoffe und Verpackungen KG. Het bedrijf in Putten, met 80 werknemers en gespecialiseerd In verpakkingen, is omgedoopt tot Cito Kunststoffen. De leiding blijft in handen van de huidige directeur, de heer G. J. M. Boon. De overneming betekent, al dus de directie, dat de huidige werk gelegenheid van 80 werknemers daarmee gewaarborgd is. GROFSMEDERIJ: De Koninklij ke Nederlandsche Grofsmederij in Zoeterwoude en Escher in Den Haag (apparatenbouw) gaan een gezamen lijke dochteronderneming oprich ten. die werkzaam zal zijn op het gebied van gespecialiseerde appara tenbouw. De produktie voor de nieu we onderneming, die zich in eerste instantie 2al richten op de levering van opslag- en transporttanks voor koudgas, zal in eerste aanleg worden geconcentreerd bij Grofsmederij in Zoeterwoude. Met de produktie zal begin februari worden begonnen. De tweede fase van de reorganisa tie bij de GELDERSE TRAMWEG MIJ houdt ontslag in voor 48 werk nemers. De GTW krimpt onder meer het indirecte personeelsbestand in en heft de eigen onderhoudswerk- plaats op. Het buslijnbedrijf is per 1 september 1977 al aan de NS overge dragen. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN „Voorstellen over arbeidsplaatsenovereenkomsten of invoering van een 5-ploegen- dienst vragen in nationaal verband een zorgvuldige discussie over een groot aantal daaraan verbonden aspecten, zoals de kosten en het onomkeerbare karakter van deze sociale experimen ten. Onderschatting hiervan kan zeer ingrijpende gevolgen hebben." AMSTERDAM Gemeten naar omzet is 1977 voor de Amsterdamse effectenbeurs een goed jaar ge weest. De stijging van de omzet, die zich in 1976 voordeed, heeft zich krachtig voortgezet. Zo nam de om zet met ruim 26 procent toe van 28,9 miljard tot 36,5 miljard. Deze waarschuwing liet drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de raden van bestuur van Estel en Hoogovens horen in zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. De heer Hooglandt wees erop, dat Nederland zo langza merhand al een systeem van inko menszekerheid voor individuele werknemers en garantieregelingen heeft, die in 'schril contrast staan tot de grote onzekerheden, waarmee de ondernemingen worden geconfron teerd'. De toevoeging van arbeids plaatsenovereenkomsten in de strik te zin van het woord zou deze wan verhouding nog vergroten." Los van allerlei inhoudelijke aspec ten van arbeidsplaatsenovereen komsten vond de heer Hooglandt Hoogovens niet het meest geschikte bedrijf om als proefkonijn te dienen, omdat het herstel alleen maar wordt belemmerd door zulk soort extra voorwaarden. De heer Hooglandt verwacht in dit verband dat Estel (het samenwerkingsverband van Hoogovens en het Duitse Hoesch) het grootste verliesjaar in zijn ge schiedenis dreigt af te sluiten. In de eerste drie kwartalen van 1977 werd door Estel een nettoverlies ge leden van 262 miljoen gulden. Ook voor het vierde kwartaal wordt gere kend op een groot verlies, waarbij met name ook Hoogovens diep in de rode cijfers duikt. De produktie van ruw staal in IJmuiden bleef vorig jaar met 4,6 miljoen ton 200.000 ton onder het niveau van 1976 en zelfs 800.000 ton onder dat van 1974. Als gevolg van de lagere afzetmogelijk heden werd over de gehele linie ver onder de capaciteit geproduceerd. Aangezien de gemiddelde haalbare produktiecapaciteit thans ongeveer 6,9 miljoen ton staal bedraagt, stelde drs. Hooglandt vast, dat de ruwstaal- capaciteit slechts voor 66 procent was bezet in 1977. Alleen de blikpro- duktie vormde een gunstige uitzon dering op het „trieste beeld van ern stige onderbezetting". Gezien de eveneens verliesgevende jaren 1975 en 1976 dreigt de financië le weerstandskracht van Estel ern stig te worden aangetast. Het is daarbij een schrale troost, zo merkte drs. Hooglandt op, dat dit lot niet alleen Estel treft, maar dat de hele Europese staalindustrie fundamen teel aan het wankelen is gebracht en dat daarbinnen Estel en Hoogovens toch nog steeds tot de relatief mo derne en krachtige ondernemingen behoren. Sprekend over de Europese situatie, merkte drs. Hooglandt op, dat het plan Davignon (Europees commissa ris voor industrie) allerminst bevre digend werkt. In dit plan wordt voor zien in vrijwillige leveringsbeperkin gen op de Europese markt, een ver plichte minimumprijs voor beton staal en richtprijzen voor de belang rijkste andere walserijprodukten. De oorzaken van geringe effect van de maatregelen liggen volgens de heer Hooglandt in het gebrek aan zelfdiscipline bij de staalproducen ten zelf, het bestaan van een vrij groot aantal kleinere staalproducen ten. die buiten het systeem blijven, door het ontbreken van een degelijk controle-apparaat bij de Europese Drs. J. D. Hooglandt. Commissie, en vooral de druk van de importen van buiten de EG, die zowel wat omvang als wat prijs betreft verstorend werken. De maatregelen van vlak voor Kers tmis 1977 om deze lekken te dichten (minimum-lmportprijzen en een uit breiding van het minimum-prijsstel- sel voor de EG-staalproducenten), zijn volgens de heer Hooglandt een belangrijke stap voorwaarts, mits de naleving van de voorschriften kan worden gecontroleerd en afge dwongen. Van onze correspondent ROTTERDAM Rijn-Schelde-Ver- olme verwacht nog deze week de opdracht te krijgen van de Stevin- groep, Beverwijk, voor de boutf van een groot stalen werkplatform. Deze constructie zal moeten worden uit gerust met apparatuur geschikt voor baggerwerkzaamheden. Verder verwacht RSV opdracht van de Rot terdamse rederij Dammers v.d. Hei de voor de bouw van zes koel- schepen. Het platform moet honderd meter lang en 68 meter breed worden en het steunt op vier stalen poten van elk 26 meter. Twee drijvers moeten het mogelijk maken ook ln diep wa ter te baggeren, de vier poten wor den dan via een hydraulisch hefsys- teem buiten werking gesteld. Het is de bedoeling dat de secties op ver schillende werven worden gemaakt en daarna in het grote bouwdok van Verolme-Rozenburg worden samen gevoegd. De omvang van deze op dracht is tweehonderd miljoen gul den, de bouwtijd is ongeveer twintig maanden. De zes koelschépen moeten tiendui zend ton draagvermogen hebben, hun snelheid komt Iets boven de twintig zeemijlen per uur, hun leng te wordt 154 meter. Het is de bedoe ling dat deze schepen geschikt zul len zijn voor het vervoer van fruit. Een definitieve beslissing over deze opdracht wordt eind van de maand verwacht. UTRECHT „Je ziet het steeds weer: als het economisch slecht gaat, worden de mensen bang voor hun hachje en willen ze meer invloed hebben op de gang van zaken in hun bedrijf." Met deze woorden geeft de heer Pro- vily, voorzitter van de Associatie van Bedrijven op Coöperatieve Grond slag (ABC) te kennen, dat hij de economische teruggang met be drijfssluitingen, reorganisaties en ontslagen als de belangrijkste oor zaak ziet van het toegenomen aantal bedrijven, dat door de werknemers zelf wordt bestuurd. De economische motieven zijn echter niet de enige oorzaak, ook ideële en (soms) reli gieuze overwegingen spelen een rol bij de totstandkoming van produk- tiecoöperaties. „In de hele maat schappij is in de tweede helft van de jaren zestig een streven naar meer zeggenschap en invloed op de omge ving, dus ook op het bedrijf, ont staan, aldus de heer Provily. Met welke motieven ook. het aantal bedrijven dat sinds het begin van de jaren zeventig door de werknemers zelf wordt bestuurd, is gestadig toe genomen. Te denken valt, om er en kele te noemen, aan bouwbedrijf Moespin Zwolle, de schoenfabriek Helioform in Drunen, de gereed schapsmakerij „De Acht" in Krom menie en aan het vleesverwerkende bedrijf Gevato in Driebergen. Deze bedrijven zijn, ondanks de veelal uit eenlopende juridische structuur, in feite produktiecoöperaties gewor den. Dat betekent, dat het bedrijf eigendom is van alle werknemers en bestuurd wordt volgens democrati sche beginselen, waarbij ieder lid één stem heeft, ongeacht het aantal aandelen. De heer Provily: „Als ABC-voorzitter ontvang ik jaarlijks vijftig tot hon derd mensen (veelal ondernemers) die niet meer zo nodig de baas willen spelen in hun bedrijf en het willen overdragen aan het personeel. „Hij tekent hierbij aan, dat bij die vijftig tot honderd enig kaf onder het koren is. Ondernemers dus, die onder valse motieven de werknemers met het bedrijf willen opzadelen. „Ik krijg hier een enkele keer tot tranen toe geroerde ondernemers, die uit de meest nobele overwegingen een half failliete boedel met flinke winst aan de werknemers willen overdoen." door Henk Thomas Dit is het eerste artikel van een serie van vier. Het tweede, waarin de houding van de over heid en de vakbeweging ten aanzien van arbeiderszelfbe stuur wordt belicht, alsmede een aantal knelpunten, die de ontwikkeling van bedrijven in eigen beheer remmen, zal mor gen worden geplaatst. De coöperatie die als kenmerk heeft, dat ze is opgericht door een groep mensen, die hun economische posi tie willen verbeteren, is een zeer oude vorm van bedrijfsuitoefening In de oudheid kenden de Grieken al onderlinge vereekeringmaatschap- pijen, maar de coöperatie in moder ne zin ontstond in het begin van de negentiende eeuw in Engeland als reactie op de barre arbeidsomstan digheden tijdens de eerste fase van het zich ontwikkelende industriali seringsproces, later de Industriële Revolutie genoemd. De grondleggers van de coöperatie ve gedachte wilden de op concurren tie en individueel winststreven ge baseerde economische orde vervan gen door een op onderlinge solidari teit en samenwerking berustende maatschappelijke orde. Men wilde de kapitalistische ondernemer ter zijde schuiven, èn als voortbrenger van produkten èn als werkgever. In Engeland werd de eerste verbrui kers (consumenten) coöperatie op gericht (1844). In Frankrijk kwam de eerste produktiecoöperatle (1859) tot stand. Duitsland is de bakermat' van het coöperatieve bankwezen en de landbouwcoöperaties. Daar richtte in 1864 Raiffeisen de eerste onderlinge kredietvereniging op om boeren in staat te stellen tegen lage rente krediet op te nemen. Bovenstaande coöperaties hebben in meer of mindere mate (en vooral met wisselend succes) hun weg naar Nederland gevonden. Behalve in de land- en tuinbouw, is in Nederland noch de verbruikerscoöperatie (in Een archieffoto van huismoeders, vaak vergezeld van hun kinderen, in een demonstratieve optocht door Krommenie. Zij demonstreerden tegen de voorgenomen sluiting van de blikfabriek van Thomassen en DrijverfVerblifa, waar hun echtgenoten werkten. Uit de sluiting, die twee jaar na het nemen van deze foto een feit werd, is de gereedschapsmakerij „De Acht" voortgekomen van acht ex-werknemers van Thomassen en Drijver/Verblifa, die met hun afvloeiïngsgeld voor zichzelf begonnen. tegenstelling tot Engeland en de Scandinavische landen) noch de produktiecoöperatle dn tegenstel ling tot Frankrijk. Italië en een aan tal Oostbloklanden) ooit goed van de grond gekomen. Volgens de heer Provily komt dat, doordat de „Nederlander een nogal sterk individualistische koopmans mentaliteit heeft en pas in grotere eenheden gaat samenwerken als daar materiële voordelen tegenover staan. In de produktiecoöperaties ligt de nadruk veel meer op het gemeenschappelijke belang dan op het individuele belang, waardoor van zo'n coöperatie een nivellerende Invloed uitgaat" DCiKUNDi; PCRSOmêU ONIE<A VJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15