Annelies Maas weer naar Mission Viejo Kloosterboer: stap terug 't Is al volop zomer bij Anno Reizen. Spasski verkleint achterstand wéér Von Bose past in wereld van NOC amroi^gizen Kom langs. De vakantiegidsen liggen voor u klaar. Tweede Amerikaanse stage van zwemster Baan bij CIOS toch niet te combineren met schaatsen Kortsnoj door faalangst bevangen? Kimombwa stelt opnieuw teleur Goldrace revalueert L/>„ jtétèA WOENSDAG 4 JANUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P 9 - RHS"i 1 door Matty Verkamman WAGENINGEN Als in zoveel sporten, is de trainingsintensiviteit ook of wellicht vooral in het topzwemmen bepalend voor het succes. Het aantal afgelegde trainingskilometers per dag en de methodiek (waarin sinds kort ook de krachttraining een voorname plaats inneemt), beslissen over de ereplaatsen. Talent moet er in principe zijn, maar is niet van doorslaggevende betekenis. Wanneer men de uitslagenlijsten van de internationale top-evenementen bekijkt, dan lijkt dat tenminste een gewettigde conclusie. Oost-Duitsland en de Verenigde Sta ten lopen allang voorop, waar het om de trainingsaanpak gaat. De toppers uit die landen wordt het mogelijk gemaakt om een fors aantal uren per dag in het water te liggen. In Oost- Duitsland is het de staat die voor de vereiste faciliteiten zorgt, in Ameri ka de universiteit. Dat beide syste men tot resultaten leiden, staat vast. Ter herinnering: op de Olympische Spelen van Montreal pikten de Oost- duitse vrouwen praktisch alle goud uit het water. Alleen de 200 meter schoolslag was met Koshevaia, Iur- chenia en Rusanova een compleet Russische aangelegenheid, terwijl de Amerikaanse vrije slag estafette ploeg een fractie sneller was dan de Oostduitse. Bij de mannen wrong alleen de En gelsman David Wilkie (200 school slag) zich tussen de Amerikaanse, gouden, hegemonie. Ondanks het ongunstige vertrek punt in vergelijking met Oost- Duitsland en de Verenigde Staten levert ook Nederland soms zwem sters op, die naar zo'n internationale topplaats verlangen. Tot voor kort was Enith Brigitha de voornaamste. De Curagaose, die haar carrière lang zamerhand aan het afbouwen is, heeft de absolute top echter nooit kunnen bereiken. Voor een andere specialiste op de vrije slag zit dat er vooralsnog wel in: Annelies Maas. Deze 18-jange Wageningse heeft in korte tijd een enorme progressie ge maakt en vormt op de 400 en 800 meter inmiddels een heuse bedrei ging voor de Oostduitse top. Maas moet wel een talent pur sang zijn, want ondanks die veel minder gunstige trainingsmogelijkheden, ligt zij slechts een fractie ten achter op het Oostduitse lange afstands kanon Petra Thümer. De atheneum- scholiere werkt voor Nederlandse begrippen een zeldzaam intensief programma af. „Momenteel zo'n tien kilomter per dag", zegt ze. Om dat te verwezenlijken leeft zij al sinds jaren een niet al te gebruike lijk leven. „Elke morgen om half zes trainen, wat inhoudt dat ik 's avonds toch zeker om negen uur op bed moet liggen." Die weinig benij denswaardige dagindeling heeft on dermeer te maken met het feit, dat in Nederland de recreatie-zwemmer er vooralsnog weinig voor voelt om tijdens „normale" uren voor die en kele topper te wijken. Hetgeen ove rigens best valt te begrijpen. Voor degene, die zo volgaarne die top wil bereiken, is het echter een veelal frustrerend gegeven. Dat liet Maas zelf een beetje naar voren komen, toen zij vorig jaar in de „Zwemkro niek" over haar stage-ervaringen in het Amerikaanse Mission Viejo schreef: „Hij (zij doelt op haar trai ner Mark Schubert - red.) heeft er hard voor moeten vechten om tijd te krijgen in het zwembad. En dat moet hij nog steeds om „die recrea tie-klanten" uit het bad te houden. Annelies' huidige trainingsarbeid van tien kilometer per dag lijkt dan heel wat, vergeleken met haar Oost duitse concurrentes is het een kwes tie van „behelpen". Ook buiten het seizoen halen die zwemsters al gauw zo'n achttien kilomter per dag. Waarschijnlijk was dat de reden voor de enigszins teleurstellende vierde plaatsen die de zwemster van „De Rijn" vorige maand tijdens in ternationale wedstrijden in Oost- Berlijn op haar favoriete afstanden (400 en 800 meter) noteerde. Zelf wenst ze daar echter nauwelijks ver ontrustende conclusies aan te ver binden. Ze zegt: „Een jaar eerder zwom ik in deze periode 9.05 op de 800, nu 8.57. In deze winter heb ik niet veel sprinttraining gedaan, mis schien heeft dat meegespeeld." Ook al omdat het top-zwemmen maar enkele hoogtepunten per jaar kent dit jaar de Speedo-meet in Amersfoort (4,5,5 februari) en vooral het wereldkampioenschap in West- Berlijn (19-28 augustus) tilt Anne lies Maas niet zo zwaar aan de ruime achterstand, die zij in Oost-Berlijn op Petra Thümer opliep. Zij weet tenslotte dat zij zeer dicht in haar ANNELIES MAAS: „In Nederland weinig waardering voor top sporters die veel trainen." buurt kan komen. Dat bleek in augustus van het vorig jaar voor het laatst op de Europese kampioenschappen in het Zweedse Jönköping. Toen joeg zij Thümer op de 400 naar een nieuw wereldrecord van 4.08.91 en bleef zelf met 4.09.40 ook nog onder Thümer's oude re cord van 4.09.89. Die tijden wezen nog eens op de geweldige vooruit gang die de vrouwen op de lange afstanden maken. Ter oriëntatie: op de Olympische Spelen van 1968 in Mexico, won de Amerikaan Burton de 400 meter bij de heren in 4.09.0. Een tijd, die dankzij een gigantisch fanatieke training nu dus ook voor vrouwen haalbaar is. Kan Annelies Maas, naast haar school, die zware belasting nog aan? Ze meent: .om bij te blijven, zul je steeds weer meer moeten doen. Wie na mij komt, gaat weer een stap verder. Ik heb er geen moeite mee, omdat ik het meestal leuk vind om te trainen. In Neder land bestaat er echter weinig waar dering voor mensen, die zoiets wil len. Dat is jammer, maar het zal wel met die typisch Nederlandse menta liteit te maken hebben. Wanneer je maar even boven de massa uit steekt, dan krijg je al kritiek. Ook vanuit de pers bij voorbeeld» De mensen vinden alleen de reisjes leuk, die ik zo af en toe maak. Zoals nu, naar Australië." (Op oudejaars dag vertrok zij samen met Enith Brigitta voor invitatie-wedstrijden naar dat werelddeel - red.). Ook al omdat in een land als Ameri ka grotere waarde aan het leveren van sportprestaties wordt gehecht, gaat Annelies Maas deze zomer hoogstwaarschijnlijk opnieuw voor een trainingsstage naar het Califor- nische Mission Viejo. Annelies daarover: .Het hangt nog van mijn resultaten op school af. Maar op dit moment zijn die goed. Als het doorgaat, dan ga ik op uitno diging van de zwemclub Mission Viejo Matadores. Vorig jaar heb ik erg veel baat bij die stage gehad. Het is onder Mark Schubert hard werken, veel duur werk. Erg zwaar, maar wel te doen. Ik moet er wel voor zorgen dat ik conditioneel goed in vorm ben, wanneer ik begin. In die periode van zeven weken train ik dan zo'n zestien zeventien kilome ter per dag." Eén van de zwem-noviteiten die Maas bij Schubert heeft opgedaan is de zogenaamde .negatieve split", hetgeen betekent dat het tweede deel van een race sneller wordt afge legd dan het eerste. Dat moet haar den (mede) de kracht geven om het duel met Petra Thümer aan te kun nen. Heeft zij nooit over de (on)mo- gelijkheid van een stage in Oost- Duitsland gedacht? Annelies, la chend: .Nee, dat zal niet mogelijk zijn. Zo'n fijn land vind ik dat trou wens niet. Bovendien liggen mij die Oostduitse baden niet erg. Het is allemaal nogal stroperig." Over haar veelal .mannelijke" te genstanders uit de DDR wil zij niet zoveel kwijt. Afgezien dan van één aardige anecdote: .ik stond eens in de kleedkamer toen ik plotseling een jongen achter me hoorde pra ten. Tenminste, dat dacht ik aan de stem te horen; bleek het toch een zwemster te zijn." SASSENHEIM De publici taire winterslaap, waarin het Nederlandsch Olympisch Comi té na de spelen pleegt weg te zakken, is vorig jaar opmerke lijk vaak doorbroken. Allereerst met de ambtsaanvaarding van een nieuwe voorzitter en vice- voorzitter (mr. J. D. J. Idenburg en mr. J. W. van der Krol), vervolgens met de vroegtijdige aanwijzing van de chef de missi on voor 1980 (een prolongatie van Bram Leeuwenhoeks rol van 1972 en 1976) en als voorlo pig laatste in die reeks van ge beurtenissen, de benoeming van jhr. Rob von Bose tot full time directeur. Opgeleid aan de militaire academie en met een adellijke titel voor zijn naam lijkt Von Bose (41) precies te passen in het wereldje van het NOC waar de ch in de benaming evenzeer wordt gekoesterd als de amateur-idealen. Maar de schijn bedriegt wel eens. Rob von Bose vindt het jonkheer voor zijn naam eerder een nadeel dan een voordeel. „Het hoort nu eenmaal bij mijn achternaam, daarom laat ik het staan. Maar je wordt wel ge makkelijk in een elitair hoekje gestopt, waar je helemaal niet thuis wilt horen." Voorgangers van Von Bose zijn er nooit helemaal in geslaagd het Nederlandse volk duidelijk te maken dat er achter de term Olympisch meer schuil gaat dan een tamelijk bombastisch aan doend vierjarig festijn. Dat er een gedachte, een levensopvat ting achter zit. Von Bose wil daar aan werken. Hij behoort tot het manager-type. „Een or gaan ter behartiging van consu mentenbelangen". zo om schrijft hij de taak van de Ne derlandse Ski-Vereniging, waaraan hij door de ANWB vijf jaar lang uitgeleend is geweest. Een term, die als men erover nadenkt van toepassing is op elke sportbond. Het NOC in cluis. Al zullen de meeste be- stuurderen nooit in dergelijke termen hebben gedacht. In de vijf jaar dat Von Bose als directeur aan de Nederlandse ski-vereniging verbonden is ge weest, steeg het ledenaantal vaii vijfduizend naar vijf en der tigduizend. Die opmerkelijke groei, waarvoor Von Bose slechts een zekere mede verant woordelijkheid claimt, was niet het gevolg van een groter wed strijdprogramma. De ligging en het klimaat van Nederland ma ken het noodzakelijk dat 99 pro cent van de activiteiten zich in het buitenland afspeelt. Wel heeft die stijging te maken ge had met betere dienstverlening, die de ski-vereniging de afgelo pen jaren is gaan bieden: de eigen verzekering, de landelijke actie voor betere afstelling van veiligheidsbindingen, publika- ties over vergelijkend materi aal-onderzoek, prijsverhoudin gen, informaties over ski-gebie den en dergelijke. Von Bose is daar nauw bij betrokken ge weest. Bij de ANWB had hij per slot van rekening als oprichter van de afdeling toeristische ac ties ervaring opgedaan. De van oudsher sterke band tussen NSV en ANWB verslech terde echter het laatste jaar. Met als gevolg dat de ski-vereni ging per 1 januari geen kantoor ruimte meer heeft in het hoofd- gebouw van de wielrijdersbond. Von Bose: „Van mijn kant heb ik niet begrepen, waarom het nodig was dat de verhouding met de ANWB moest vertroebe len, terwijl juist diezelfde ANWB de ski-vereniging zeer ter wille is geweest. Bovendien is het zo dat de ski-vereniging zich in het kader van haar acties sterk op het terrein van het toe risme beweegt en wat dat be treft kun je alleen maar profijt hebben van goede relaties met een instituut als de ANWB". MADONNA Dl CAMPIGLIO Egbert van 't Oever en Tjaart Kloosterboer zijn na on derling overleg overeengeko men dat de eindverantwoorde lijkheid voor het wel en wee van de kernploeg geheel bij Eg- bert van 't Oever komt te lig gen. Tjaart Kloosterboer kan gezien zijn positie bij het CIOS te Heerenveen niet op elk mo ment bij de ploeg aanwezig zijn en meent derhalve dat hij voor belangrijke beslissingen de verantwoordelijkheid niet kan dragen. Een en ander doet aan de eigenlijke werkwijze echter niets af. De samen stelling van de begeleiding van de kernploeg blijft onveranderd met Egbert van 't Oever, Tjaart Klooster boer en Ad Meyering. Het dagelijks bestuur van de KNSB heeft aan de overeenkomst tussen het trio zijn goedkeuring gehecht. De schaatsers in de Nederlandse kernploeg, die al zes dagen in het Noorditaliaanse Madonna Di Cam- piglio onder leiding van Egbert van 't Oever in trainingskamp zijn, heb ben tijdens wedstrijden niets heel gelaten van hun Italiaanse tegen standers. Zowel op de 500 als de 5000 meter bezetten de Nederlanders de eerste zes plaatsen. De meeste indruk maakte junior Hu bert van der Duim. Hij won de 500 meter in 39,51 seconden en vestigde op de 5 kilometer een nieuw Neder lands juniorenrecord met een tijd van 7.22.50. Als stayer hoefde Van der Duim alleen Piet Kleine voor laten gaan. De winnende tijd van Kleine was 7.21.50. 500 METER 1. Htlbert van der Duim 36 51. 2 Frits Schalij 38.86.3. Klaas Vriend 40.31,4. Jan Derksen 40.66. 5. Piet Kleine 40.68, 6 Yep Kramer 40.84. 5000 METER 1 Piet Kleine 7.21.50, 2 Hllbert van der Duim 7 22.50 tnleuw Nederlands juniorenrecord). 3 Klaas Vriend 7 28 66. 4 Jan Derksen 7.37.27, 5. Yep Kramer 7.38 58, 6 Fnts Schalij 7.51.13. De wedstrijden werden gehouden onder goede weersomstandigheden en op ijs dat in uitsteken de conditie was Inzeil INZELL Wim Pol. lid van de Ne derlandse jeugdkernploeg die op het ogenbük in InzeU in trainingskamp TJAART KLOOSTERBOER realiteit onder ogen ge- is. heeft tijdens internationale wed strijden de beste seizoentijd van Ne derland op de 1500 meter af laten drukken. Pol kwam onder uitste kende omstandigheden in Beieren tot een tijd van 2.02.0. De overige jong oranje-leden kwa men eveneens tot goede tijden. 500 meter 1 Wim Pol 40 0 2 Wim Voomeveld 40 0, 3 Jan van de Roemer 40.2, 4 Harm van de Pal 40 3; 5 Theun Busser 41.1. 6. Antoon Bartels 41.8 15.00 meter: 1. Wim Pol 2.02.0 (beste Nederlandse seizoen- tijd); 2. Wim Voomveld 2.03.3; 3 Theun Busser 2.03.7, 4. Harm van de Pal 2.05.7; 5. Henk Muilerman 2.06.4, 6 Antoon Bartels 2.067; 7 Jan van de Roemer 2.07.6; 8 Ton Oudshoorn 2 08 1 Bij de wedstrijden was ook Hans van Helden aanwezig, maar hij nam met aan de wedstrijden deel Davos DAVOS Nederlandse schaatsers hebben bij internationale wedstrij den op de ijspiste van Davos voor aantrekkeUjke resultaten gezorgd. Bij de sprinters won Roelof Breeder- veld de 500 meter in 40,2 en de 1000 meter In 1.22,0. Bij de kleine vier kamp eindigde .Tan Mantel als eer ste op de 500 meter in 42 seconden rond met Cock de Geus als tweede in 42.6. Op de 3000 meter was de volgorde omgekeerd: De Geus won in 4.36,4 met Mantel in 4.35,6 als tweede. Een bijzondere verrichting leverde de Zwitserse rijdster Silvia Brunner af. Voor de vijfde maal in dit prille seizoen verbeterde zij het Zwitserse record op de 500 meter en bracht het op 42 seconden, waarmee zij steeds dichter bij het wereldre cord van de Amerikaanse Sheila Young (40.8) komt. Bislet OSLO Op Bislet zijn de traditio nele nieuwjaarswedstrijden voort gezet. Opnieuw demonstreerden de Noren een geweldige vorm. Op de 500 meter bij de sprinters bleven liefst 11 man onder de 40 seconden. De snelste man was Kah Stenshjem- met met 38.75 seconden gevolgd door Frode Rönning (38.76) en Jan- Egü Storholt, de Europese kampioe ne bij de aU-rounders. in 38.78. 500 meter sprinten 1 Kaj Sienshjemmet 31.75. 2 Fnxle ROnning 38 76. 3 Jaa-Egi! Storholt 38 78. 4 Johan Ora nath 38 17 5 Kal Arne Engelstad 38 24. 6 Oloph Oranath 38 51. 7 Jarle Pedereen 38 60 8 Jan Aake Carlberg 38 62. 9 Mats Wallberg 39 69 10 Thomas Pettenson 39 80 II Oystein Konv mao 39 96 Op de 1500 meter voor de allroun- ders verbeterde de Rus Vladimir Lo- banov het baanrecord tot 2.00.23. Zijn landgenoot Serge Martsjoek eindigde In 2.00.65 als tweede. Sten Stensen werd ln 2.01.55 zesde. 1500 m 1 Vladimir Lobanov 2.00.23,2 SergeJ Martsjoek 2 00.65, 3 Amund SJoebrend 201 00, 4 Vltaly ZezersklJ 2.01.11, 5 Vladimir Belov 2 01.53, 6 Sten Stensen 2 01.55, 7 Joeri Kondakov 2 01 75, 8 Nikola) Koezmcnko 2.02.28. 9 Hemming Kaarud 2 02 33. 10. Erik Vea 2 04.23 Jan-Egil Storholt die reeds op de eerste dag een nieuw Noors record had gevestigd op de 1000 meter met een tijd van 1.17.14, reed op de twee de dag nog sneller en bracht zijn toptijd terug tot 1.16.77. Hij steeg hierdoor op de wereldranglijst aller tijden van de 35e plaats naar de zestiende plaats Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Jo han Granath in 1.18.66. Kaj Engel- stad en Frode Ronning werden ge- diskwaüficeerd wegens een valse start. 1000 meier 1 Storholt 1 16 77 (Noors record), 2. Johan Ora nath 1 18 66, 3 Stenshjemmet 1.18 76. 4 Oloph Oranath 1 19 28. 5 Konsmo 1 19 54. 6 SleUjoe 1 20 70,7 Wallberg 1 21.20,8 Carlberg I 21.48. 9 Johansson 1.21.89. 10 Pedereen 1.22 16 door Max Pam AMSTERDAM/BELGRADO Boris Spasski heeft gisteren in de tweede zitting de veertiende partij in zijn match tegen Viktor Kortsnoj na 59 zetten gewonnen Daarmee heeft Spasski zijn achterstand tot één punt teruggebracht: TM!'/,. SAO PAULO De Keniase atleet Samson Kimombwa. wereldrecord houder op de tien kilometer (27 mi nuut en 30,47 seconden), heeft bij wedstrijden in Sao Paolo weer te leurgesteld. Kimombwa. die op de oudejaarsavond bij de traditionele Silvesterloop niet verder kwam dan de 28e plaats, eindigde nu in een vijf kilometer op de derde plaats, met een achterstand van meer dan twin tig seconden op de winnaar, de Itali aan Luigi Zarcone (14 minuut 2,2 seconden) Het is duidelijk dat Kortsnoj volko men ln de war moet zijn. Na zijn overdonderend begin is hij met vier nederlagen in successie volkomen in elkaar gestort. Ongeschoolde psy chologen spreken hier van faalangst, in ieder geval is Kortsnoj opnieuw niet bestand gebleken tegen de on- zagwekkende druk die op elke scha ker in een soortgelijke situatie gedu rende vijf uur van de partij moet rusten. Achteraf bezien moet Kortsnoj met zijn 17e zet een positionele misreke ning hebben begaan. Vanaf dat mo ment stond Spasski voortdurend be ter, al Is het zeer de vraag of de stand rond de dertigste zet reeds gewon nen was In plaats van taai verdedigen met 37. Dd7 gooide Kortsnoj zijn tegen stander nog een kwaliteit naar het hoofd en de afgebroken stelling was voor hem reeds volkomen hopeloos. Kortsnoj doet er goed aan zich te realiseren, dat hij zijn evenwicht moet hervinden. De voortdurende protesten hebben hem meer dan Spasski in benauwdheid gebracht Volgens de laatste berichten zou Kortsnoj. nadat hij de veertiende partij had opgegeven Spasski zelfs de hand hebben gedrukt, hetgeen wel eens zou kunnen betekenen dat er weer gewoon geschaakt wordt. Wit (Spasski): Kg2. De4, Tc8, Tfl, c3. d4, f2, h2 Zwart (Kortsnoj): Kg7. Df7. Tf5, Ld6, afi, g6, h7 41. f2-f4! (De afgegeven zet. 41. Lf4x 42. Te8 is kansloos voor zwart) 41. Tf5-h5 (Actief tegenspel is de beste kans) 42. Tc8-e8 Df7-b3 (Op 42. Da2+ volgt 43. De2 Dd5+ 44. Df3 en zwart is uitgepraat) 43. Te8-e6 Db3-b2+ 44. De4-e2 Db2-b8 45. De2-e4 Db8-b2+ 46. De4-e2 Db2-b8 47 Te6-e4 Th5-b5 48 Tfl-f2 (Een kleinigheidje dreigde: Tb2) 48. Db8-b7 49. De2-f3 Db7-c8 50. h2-h3 a6-a5 51. Te4-e5! (Wit offert een kwaliteit terug om zelf aanval te krijgen) 51. Ld6xc5 52. f4xe5 Dc8- f5 53. c3-c4 Tb5-b4 54. Df3-e3 Df5-c8 55. e5-e6 Tb4xc4 56. De3-e5t Kg7-h< 57. De5-f4+ Kh6-g7 58. Df4-f6+ Kg7-h6 59. Df6-H4+ en zwart gaf op, omdat hij na 59. Kg7 «0. Tf7+ mat loopt. De Portugees Simoes werd tweede in 14.08,1, Kimombwa maakte een tijd van 14.23.1 De tien kilometer, in Sao Paolo, leverde een overwinning op voor de Mexicaan Rafael Palomares in 2859.9 De beste prestatie bij deze wedstrij den kwam op naam van de 19-jarige Deense atlete Loa Olaffson, die de 3000 meter bij de dames won in een tijd van 9 minuut en 14 seconden. Daarmee verbeterde zij de vorig jaar door Christa Vahlensieck gevestig de recordtijd met 44 seconden. De Zwitserse Christa Burki werd twee de in 9.49,5; Christa Vahlensiek uit West-Dultsland eindigde deze keer op de derde plaats (9.51,6). De jonge Finse atleet Ari Paunonen ten slotte won de 1500 meter ln de zeer redelijke tijd van 3 minuut 49,1 seconden, voor de Brazilianen Darci Perelra (3.50,0) en Aluisio Araujo (3.50,6). Paunonen heeft op deze af stand ln 1977 een tijd van 3 38,1 gelopen. AMSTERDAM In de goldrace, de belangrijkste Nederlandse wieler wedstrijd voor profs, zijn voor de internationale beroepsrenners meer punten te verdienen voor het klasse ment om de super prestige, ook wel het officieuze wereldkampioen schap genoemd De winnaar van de goldrace. die dit jaar op paaszaterdag 25 maart wordt gehouden, krijgt 50 punten, nummer twee 30 en nummer drie 20 punten. Zelfs voor nummer tien zijn er ook *og punten (drie) te sprokke len. In totaal zijn er dertig punten meer te verdienen dan vorig jaar. cMopqjPPwJsj Vakantieplannen? Dan ogenblik kelijk naar de Amro Bank, want de gidsen van Amro Reizen liggen nu voor u klaar. Wat had u gedacht voor de zomer? Zon, zand, zee? Bergen, bossen, meren? Een kort reisje? Een cruise? Amro Reizen heeft uw favoriete vorm van vakantie. De reisadviseurs van Amro lichten u graag voor. En hebt u gekozen, dan boeken ze voor u. Net zoals ze uw reischeques regelen en uw verzekeringen en buiten lands geld Alles in écn hand, wel zo handig. Kortom, hebt u plannen? Stap dan snel even binnen bi) één van de 515 banken met dit vignet. Ook als u geen Amro-client bent

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11