Verboden voor gehandicapten Toekomstbeeld van mensen versombert Trouw U kunt er meer aan doen dan u denkt Carter en Sadat FAMILIEBERICHTEN TEL. 020-913456 Toestel 796 SIRE Deelstaat India door centrale regering bestuurd Hoewel de persoonlijke verwachtingen niet slechter worden: Zwartkijkerij vooral groter bij de jeugd MAANDAG 2 JANUARI 1978 TROUW/KWARTHT 8 kunnen van maandag tot en mei vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 16.00-20.00 uur. Romeinen 8:18 Wij geloven dat hij overging van de Strijdende naar de Triomferende Kerk Na een geduldig gedragen lijden behaagde het de Here tot Zich te nemen mijn geliefde man. onze zorgzame vader en grootvader Pieter van Delft echtgenoot van Cornelia Ravensbergen op de leeftijd van 57 jaar. Rijns burg- C. van Delft-Ravensbergen Paul en Wilma Peter Duivend recht: Tineke Rijnsburg: Anneke Rijnsburg. 1 januari 1978. Burg Meiboomstraat 14. De rouwdienst zal D.V. plaatsvinden a s. vrijdag 6 januari om 11.00 uur v.m. in de Immanuélkerk aan de Kerkstraat te Rijnsburg. waarna de begra fenis zal plaatshebben op de begraafplaats van de Gereform. Kerk aan de Sandtlaan te Rijnsburg. Gelegenheid tot condoleren a.s. vrijdag voor de rouwdienst in de lmmanuelkerk van 9 45-10.45 uur. Thuis geen bezoek. Geen toespraken. Zijn leven was Christus; Zijn sterven gewin Na een moedig en geduldig gedragen lijden nam God heden tot Zich onze geliefde broer, zwager en oom Pieter van Delft echtgenoot van Cornelia Ravensbergen op de leeftijd van 57 jaar Rijnsburg: A. M. van Delft-Glasbergen C van Delft W. van Delft-Star J. van Delft A. van Delft-v.d. Meij A van Delft T van Delft H van Delft T van Delft-Heemskerk Rijnsburg. 1 januari 1978 Na een moedig gedragen lijden nam God tot Zich de heer Pieter van Delft op de leeftijd van 57 jaar T roos te de Here zijn vrouw en kinderen Fa. C. van Delft D.Zn. C. van Delft W. van Delft A. van Delft B. van Delft D. Lindhout Rijnsburg. 1 januari 1978. Heden nam de Here tot Zich onze lieve zuster, schoonzuster en tante Lenie Zuidervaart op de leeftijd van 75 jaar. Uit aller naam: W. Zuidervaart Vlaardingen. 30 december 1977 Albertinc Agneslaan 372 Gelegenheid tot condoleren maandagavond van 7 30-9 30 uur ui het woonhuis. De begrafenis za) plaatsvinden D.V dinsdag 3 januari 1978 op de algemene begraafplaats ..Holy" aan de Olmendreef na aankomst in de kapel om 3 uur. Vertrek vanaf het woonhuis omstreeks 2 30 uur De begraafplaats is te bereiken met bus 56 vanaf station Vlaardingen-Oost Wees getrouw tot de dood en ik zal u geven de kroon des levens Uit onze familiekring is weggenomen Roelof Vis echtgenoot van Froukje Zwart op de leeftijd van 84 jaar Zeist D. Zwart J. Zwart-van den Berg Zeist M van Marum-Zwart J van Marum Haren J. Zwart M. Zwart-Bergman Lange Zwaag K. Zwart E. Zwart-Hageman Leeuwarden: T. Zwart A. Zwart-Fijma Lunteren: W. J. Zwart R- J. Zwart-Robijn Leeuwarden: D. Link-Zwart M. Link Amersfoort S. D. Zwart J. S. Zwart-van Dijk. God nam door een verkeersongeval van ons weg, mijn lieve man en onze lieve, zorgzame vader Rudolf Bartholomeus Egbert Roosendaal op de leeftijd van 46 jaar „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus!" Romeinen 8:35 W. Roosendaal-Van Vessem Barthold Egbert Remco Arnhem. 30 december 1977 Ockeghemlaan 29 Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Op 4 januari a.s. om 14.15 uur zal er een dienst worden gehouden in de Moriakapel Lisztstraat hoek Beethovenlaan te Arnhem (Alteveer), waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om - 15.30 uur op de Hervormde Begraafplaats te Schaars bergen Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestel ling in het Hervormd Centrum aldaar In Jezus ontslapen, na een ziekte van enkele dagen, onze lieve zuster en tante Wijntje Baart in de leeftijd van 75 jaar. Alphen a.d. Rijn: H. Baart Rotterdam: J. G. Baart J. Baart-Jonker nichten en neven Alphen aan den Rijn. 1 januari 1978. Willem de Zwijgerlaan 4 De overledene ligt opgebaard in één der Kamers van de Goede Herderkerk, Ten Harmsenstraat 16 te Alphen aan den Rijn. waar donderdagavond 5 januari van 7 30-8.30 uur gelegenheid is tot condo leren. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden, D.V. vrijdag 6 januari, aanvang 2 uur in bovengenoemde kerk. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Oosterbegraafplaats Aan komst aula 3 uur namiddag. Ook na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats. INLICHTINGEN over de advertentie tarieven van Met droefheid delen wij U mede het overlijden van onze broer en zwager Jacob Filius op de leeftijd van 76 jaar. Hoofddorp: J. Filius-Bax Badhoevedorp: C. A. Filius Den Haag: P. Filius M. H. Filius-van Wijk Aalsmeer: H. J. Filius T. FUius-Goulooze Canada G W. Pols-Filius J. Pols Aalsmeer. 31 december 1977. Met grote dankbaarheid delen de kinderen van J. Schenk en C. H. Schenk-Stey u mee dat hun ouders D.V. 12 januari a.s. mogen geden ken dat zij 45 jaar geleden in het huwelijk traden. Gelegenheid tot feliciteren donderdag 12 januari van 19- 22 uur te Enkhuizen, gebouw .Pro Rege". Olifantsteiger 4. Zaandam, januari 1978 Kennemerbeek 1. Piet ten Have en Jeannet van Dijke laten hun trouwbelofte bevestigen temidden van de gemeenschap waarin zij hun plaats hebben, op zaterdag 14 januari 1978 om 10.15 in het Gemeentehuis te Amstel veen. Dorpsstraat 1. Pater B. te Riele verzorgt met hen de kerkelijke viering om 13.30 in de Carmelkerk te Aals meer. Stationsweg 15. Gelegenheid tot gelukwensen tus sen 15.30 en 17.00 in „De Hoge Wilgen", Uiterweg 27 te Aalsmeer. U iterweg 53 Satumusstraat 24. Toekomstig adres Uiterweg 53 te Aalsmeer. iedereen leest de krant altijd en overal. Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid vanéén miljoen landgenoten wordt belemmerd. Wal kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A. V.O. Nederland Vereniging van arbeids en welzijnszorg voor mindervaliden. Bos en Lommerplantsoen. Amsterdam, teL 020 872401. Vervolg van pagina 1 Plan Begin In het2elfde vraaggesprek gaf Sadat te kennen dat er kans is op een compromis tussen zijn streven naar een Palestijnse staat en voorstel van Israels premier Begin autonomie te geven aan de onder Israëlische be zetting levende Palestijnen. „Wij moeten de politiek van of alles krij gen of alles verwerpen afzweren," aldus de Egyptische president. „Wij moeten nemen wat wij krijgen kunnen totdat wij alles kunnen krij gen wat wij willen. Wat wij in jaren zijn kwijtgeraakt, kunnen wij niet in een enkele dagen heroveren." Vol gens de Egyptische president werd over het „principe van Israëlische terugtrekking" uit de Sinai-woestijn „in het allereerste ogenblik" van zijn besprekingen met Begin in Is- mailia besloten. Vandaar dat er niet over Scharm-el Scheikh. de vesting in het zuiden van de woestijn werd gesproken. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Kamel, heeft het afge lopen weekeinde een verklaring uit gegeven waarin Egypte een volledi ge terugtrekking van de Israëlische troepen uit de westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastrook eist. Kamels verklaring wordt mede gezien als formulering van de Egyptische on derhandelingspositie bij de minis tersbesprekingen die midden deze maand in Jeruzalem zullen worden gehouden. In de verklaring wordt de Israëli sche terugtrekking een voorwaarde voor Palestijnse zelfbeschikking ge noemd. Volgens de verklaring is het Palestijnse recht op zelfbeschikking „onvervreemdbaar" en valt daar over niet te onderhandelen. Kamel noemde als tweede principe naast Israëlische terugtrekking, voor de verwezenlijking van het Pa lestijnse recht op zelfbeschikking de ontmanteling van Israëlische neder zettingen op de westelijke Jordaan- oever en in de Gaza-strook zo gauw als mogelijk. Kamel legde zijn ver klaring al vlak na een ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur in Egypte. Hermann F. Eilts. Carter Voor zijn vertrek naar India besprak Carter gisteren in Teheran met Ko ning Hoessein van Jordanië de mo gelijkheid dat diens land aan de Egyptisch-Israëlische vredesbespre kingen alsnog zou deelnemen. Bij zijn vertrek naar Nieuw-Delhi ver klaarde Carter dat hij niet geloofde dat Jordanië dat nu al zou doen. Carter zei dat hij de koning, die naar Teheran was gekomen om hem te ontmoeten, niet gevraagd had aan het vredesoverleg deel te nemen. „Het is aan hem daarover te be slissen." „Op het ogenblik vertegenwoordigt naar mijn mening president Sadat de Arabische positie op een krachti ge manier en voor dit ogenblik zie ik geen reden dat koning Hoessein er mee instemt rechtstreeks aan de be sprekingen deel te nemen." In een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS zei Hoessein aan de vredesbesprekin gen te willen deelnemen wanneer zou blijken dat hij een constructieve bijdrage zou kunnen leveren. Een vredesregeling is echter niet mogelijk, aldus de koning, wanneer Israël niet bereid is zich uit alle in 1967 bezette gebieden, met inbegrip van Oost-Jeruzalem, terug te trek ken. „Alles minder zou betekenen dat wij rechten van de Palestijnen zouden opofferen, hun menselijke rechten en hun territoriale rechten, en dat is onmogelijk vóór ons." Volgens Hoessein heeft Israël echter van een Palestijnse staat niets te vrezen omdat de meerderheid van de Palestijnen niet gelooft dat de Joodse staat vernietigd moet wor den. De koning voegde hieraan toe dat er over de Joodse nedersttin- gen op de westelijke Jordaaroever onderhandeld kan worden. Arafat De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren in Beiroet de Aneri- kaanse politiek in het Middenoos ten veroordeeld en opgeroepei tot meer guerrilla-acties tegen Israël. Arafat werd toegejuicht door oage- veer tienduizend Palestijnen opeen bijeenkomst in de Libanese hoofd stad toen hij zijn afkeuring uitsprak over president Carter, die deze w;ek besprekingen zal voeren met Saoe- di-Arabische leiders en president Sadat van Egypte. De Palestijnse bijeenkomst ging ge paard met militair machtsvertoon door guerrillastrijders met raket- werpers en zware machinegeweren. „Als Carter neen zegt tegen een Pa lestijnse staat zegt hij neen tegen vrede in het Midden-Oosten. Vrede en stabiliteit kunnen hier aaleen worden bereikt via de Palestijnse revolutie", zei de PLO-leider. Doelend op het overleg van Carter met koning Hoessein, merkte Arafat op „Carter verknoeit zijn tijd, Hoes sein kan hem niets bieden." Voor zijn vertrek uit Iran kondigde Carter de levering van zes tot acht kernreactoren aan Iran aan. Deze zijn uitsluitend voor vreedzaam ge bruik bestemd. Bij zijn aankomst in de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi werd hii door duizenden mensen uit bundig welkom geheten. Na zijn aankomst had Carter een onver wacht gesprek van drie kwartier met de Indiase premier Desai. Waar over de beide staatslieden gespro ken hebben werd niet bekend gemaakt. Vanmiddag zal Carter in het Indiase parlement spreken over de rol van de mensenrechten in ontwikkelings landen. Aangenomen wordt dat het vraagstuk van nucleaire samenwer king, beperking van de bewapening in de Indische oceaan en India's rol als regionale wereldmacht onder werpen van gesprek zullen zijn tij dens Carters bezoek aan Nieuw-Del hi. Langs de weg van het vliegveld naar de stad demonstreerden Tibetanen met het portret van de Dalai Lama. Op spandoeken eisten zij Ameri kaanse steun voor een referendum in Tibet. Na de Chinese machtsover name in 1959 vluchtten duizenden Tibetanen naar Incia. NEW DELHI (Reuter) De regering in New Delhi heeft de door de Con grespartij gevormde regering van de staat Karnakata in het zuiden van India naar huis gestuurd en de staat onder haar rechtstreeks bestuur ge plaatst. De congrespartij in Karnakata is al maanden diep verdeeld over de posi tie van ex-premier Indira Gandhi in het partijbestuur. De centrale rege ring nam het bestuur over nadat 109 van de 206 leden van het parlement van Karnataka hadden laten weten geen vertrouwen meer te hebben in de regering van de staat. LONDEN (Reuter) Een Syrische diplomaat en zijn chauffeur zijn za terdagavond omgekomen toen een bom in hun auto 'n het Londense Mayfair ontplofte. De Syrische ambassade deelde mee dat de slachtoffers de medisch atta ché, Jawdat Awas. en chauffeur Sayez Sjbly zijn. De attaché was ongeveer een jaar aan de ambassade verbonden. Wie voor de bomaanslag verantwoordelijk is, is onbekend. Maar 't vrome volk, in U verheugd, zal huppelen van ziele- vreugd. daar zij hun wens ver krijgen Psalm 68 2a Na een kortstondige ziekte, heeft de Here zacht en kalm in Zijn eeuwige heerlijkheid tot Zich genomen Zijn kind. mijn lieve man en onze zorgzame vader en opa. Hugo de Heer echtgenoot van Dirkje de Hoop. in de leeftijd van 69 jaar Linschoten: D. de Heer-de Hoop kinderen en kleinkinderen Linschoten, 30 decem ber 1977 Berkenlaan 8 De begrafenis zal D V plaatsvinden op woens dag 4 januan 1978 op de Ned Herv Begraaf plaats te Linschoten De rouwdienst zal ge houden worden in de Gereformeerde Kerk aan de Nieuwe Zand weg om 11 30 uur. waar na de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 12 00 uur Gelegenheid tot condo leren in „De Wingerd" aan het Kerkplein te Linschoten op dinsdag 3 januari 1978 van 1930- 20 30 uur en na de be grafenis in de Gerefor meerde Kerk. In dankbaarheid om het verleden en in vertrou wen op Gods toekomst, geven wij u kennis van het heengaan van onze lieve man. vader, grootvader, broer, zwager en oom Izaak Rotteveel in de leeftijd van 72 jaar s' Gravenhage. M. Rot teveel-Jorda an s* Gravenhage I Rotteveel jr. G. M. S. Rotteveel-van Voskuylen Rockanje: M. Giebel-Rotteveel C. A. Giebel s Gravenhage F Zijdenbos-Rotteveel J. Zijdenbos s' Gravenhage A- Rotteveel A. Rotteveel-Wijdekop Boskoop A Rotteveel A D C Rot teveel-Wilhelm s' Gravenhage: R. Rotteveel A. Rotteveel-Maan Aaide: Ch Rotteveel M. Y. Rotteveel-de Leeuw Kleinkinderen en verdere familie s' Gravenhage. 31 december 1977 Reinkenstraat 42 Geen bezoek aan huis De overledene is opgebaard in het rouwcentrum „Sweelinck". Sweelinckplein 30. te 's Gravenhage Bezoek maandagavond van 7-8 uur De gedacTitenisdienst zal worden gehouden in de Maranathakerk Sweehnckstraat 156 op dinsdag 3 januari om 1 uur. Na de dienst gelegenheid tot condoleren. De be grafenis zal daarna plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats ..Westduin" aan de Ockenburgh- straat 27 te s' Gravenhage-Loosduinen om 230 uur. door Piet Hagen GRONINGEN Het toekomstbeeld versombert. Dat is niet een zwartgallige gedachte die de jaarwisseling ons ingeeft, maar de conclusie van een sociaal wetenschappelijk onderzoek van de Groningse hoogleraar I. Gadourek. Beide keren werd de vraag Onder de titel „Het versom berde toekomstbeeld In Ne derland (1958-1975)" heeft prof Gadourek de gegevens geanalyseerd van twee en quêtes. Door het tijdsverschil van zeventien jaar kon prof Gadourek nagaan of zich ver schuivingen hadden voorge daan. Zo vond hij een toene ming van het percentage pes simisten van 40 tot 65 Tussen 1958 en 1975 is er veel veranderd ln Nederland. De welvaart nam toe, het oplei dingsniveau van de bevol king ging omhoog, de ontker kelijking schreed voort, het land verd voller en voller, en zo is er wel meer te noemen. Dat omstreeks 1975 het toe komstbeeld somberder zou zijn lag misschien voor de hand In 1971 had de Club van Rome een onheilspellend rapport gepubliceerd over o a. het opraken van natuur lijke hulpbronnen In 1973 was daar een politiek getinte oliecrisis overheen gekomen Inmiddels deed ook de eco- nomische terugslag zich voe len in een snel groeiende werkloosheid Pessimisme Het zou niet moeilijk zijn in krante-artikelen en tijd schriftverhalen. In preken en dagsluitingen, in radio- en te levisieuitzendingen en in boeken een toenemend cul tuurpessimisme te bespeu ren Maar prof Gadourek heeft die weg niet gevolgd. Hij heeft niet gekeken wat de „opinieleiders" dachten, maar wat de mensen zelf er van vonden. Hij kon daarbij teruggrijpen op de gegevens van twee gro te onderzoekingen: een en quête in 1958 en een uit 1975. gesteld: Vindt u dat de toe komst voor de mensen beter, slechter of dezelfde zal zijn als het heden?". Behalve be ter, slechter of dezelfde, kon men ook antwoorden dat men het niet wist. Van de dertienhonderd on dervraagden zei in 1975 niet minder dan 56 procent: slech ter. Zeventien jaar eerder was het percentage pessimis ten nog maar 40. Het percen tage optimisten (de toekomst is beter) daalde van 23 naar 12; het percentage mensen dat weinig verandering ten goede of ten kwade verwacht bleef ongeveer gelijk. (De groei van het aantal pessi misten was mede te danken aan het kleiner worden van de groep die een direct ant woord ontweek.) Verbanden Hierboven is met de natte vinger al het een en ander gesuggereerd over de oorza ken van de versombering van het toekomstbeeld. Maar als goed socioloog (er zijn ook minder goede) heeft prof Ga dourek zich niet beperkt tot het overgieten van vanzelf sprekendheden met een we tenschappelijk sausje. Hij heeft geprobeerd bepaalde verbanden op het spoor te komen en van die (onder- zoektechnisch zeer ingewik kelde) bezigheid legt hij in een recent artikel in Mens en Maatschappij (Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam) reken schap af. Eén van de meest opvallende conclusies van Gadourek is dat ondanks de versombe ring van ons algemene toe komstbeeld de persoonlijke verwachtingen omtrent de ei gen toekomst (gemiddeld) niet pessimistischer werden. De vragen „Ziet u nog kansen in het leven vooruit te ko men?" en „Denkt u of uw man/vrouw dat hij/zij in de komende jaren nog werkloos zal worden?" werden in 1975 onverwacht optimistisch be antwoord. Hoewel het spook van de werkloosheid toch overal rondwaarde, dachten vier van de vijf ondervraagden zelf voor dit lot gespaard te blijven (om precies te zijn 79 procent tegenover 78 procent in 1958). Een goede kans om in het leven vooruit te komen zag in 1958 39 procent van de ondervraagden; in 19/5 was dat percentage gestegen tot 43. Rara hoe kan dat? De verklaring voor dit ver schijnsel ligt volgens prof. Gadourek hierin, dat de men sen nu een betere opleiding hebben en daardoor ook meer verwachten van hun ei gen toekomst. Wie een goede opleiding heeft, denkt eerder eenZgoede baan te kunnen krijgen en houden. Dat klopt ook als je kijkt naar de persoonlijke ver wachtingen van laag ge schoolden: die zien zichzelf eerder Werkloos worden dan beter geschoolden. Bij de jongeren hangt de pessimisti sche kijk op de eigen toe komst trouwens wel degelijk samen met een somber beeld van de toekomst voor de mensen in het algemeen. Nu we het toch over jongeren hebben: het toenemend pes simisme in ons land is in niet geringe mate te wijten aan de somber wordende jeugd. Om dat zij (gemiddeld) een betere opleiding hebben dan oude ren. zouden ze, gezien het ver band tussen hoge opleiding en persoonlijk optimisme, een vrolijker kijk op ons aller toekomst moeten hebben. maar het is juist hun zwart kijkerij die bijdraagt aan de stijging van het percentage pessimisten. Of omgekeerd: was in 1958 nog de helft (48 procent) van de 20- tot 40- jarigen optimist, in 1975 was dat minder dan eenderde (31 procent). Jongeren zijn niet langer van nature optimisti scher dan ouderen. Prof. Gadourek stelt ook de vraag of de terugloop van het aantal kerkelijken een rol speelt Dat zou je namelijk denken als je let op de hoge geboortecijfers bij met name rooms-katholieken in het ver leden. Uit die hoge geboorte cijfers sprak een optimisti sche toekomstverwachting. De gegevens van beide en quêtes bevestigen deze ver onderstelling echter niet Terwijl er in 1958 nog een zwak verband bestond tus sen kerkgenootschap en toe komstverwachting, was hier in 1975 geen spoor van terug te vinden. Net zoals het ge boortecijfer verschilt ook de toekomstverwachting weinig per levensbeschouwelijke richting. Maar het teruglopen vèn de kerkelijkheid is geen directe oorzaak van de ver sombering van het toekomst beeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8