Hevige strijd tussen Vietnam en Cambodja Het nieuwe jaar begon te laat Het 'verraad' van Sadat Beperkte autonomie Spaans Baskenland Sjeik Sabah van Koeweit gestorven Betrekkingen verbroken Referendum in Navarra Applaus voor Ecevit Journalist vlucht uit Zuid-Afrika Bisschoppen in Chili keren zich tegen referendum Ecevit moet nieuw Turks kabinet vormen Ontvoerd kind vrijgelaten Ontvoering in Guatemala-stad MAANCKG 2 JANUARI 1978 BUITENLAND T rouw/Kwartet5 HONGKONG (Reuter, UPI, AP) Vietnam en Cambodja heb ben elkaar gisteren over en weer beschuldigd van agressie en het bezet houden van gebied. Deze beschuldigingen kwamen nadat Cambodja afgelopen zaterdag de diplomatieke betrekkingen met Vietnam had verbroken. Volgens waarnemers in het grensge bied tussen Vietnam en Cambodja laaiden de gevechten in dit gebied vorige week op, waarbij honderden soldaten om het leven kwamen. Het officiële Vietnamese dagblad Nhan Dan schreef gisteren dat Cambodja een ontelbaar aantal mensen heeft gedood en veel bezittingen heeft ver nietigd. Afgelopen zaterdag deed de Vietnamese regering in Hanoi nog een beroep op de Cambodjanen en tot een regeling van het grensgeschil te komen, een beroep dat gisteren nog eens herhaald werd. Gisteren was de houding van de Vietnamese regering echter al een stuk agressiever, nadat in de Cam bodjaanse hoofdstad Pnom Penh niet gereageerd was op de uitgesto ken hand van Vietnam. Een Vietna mese krant herinnerde gisteren nog eens aan de gemeenschappelijke strijd van Cambodjanen en Vietna- mezen tegen het Amerikaanse impe rialisme en aan de tijd dat de volken van Laos, Vietnam en Cambodja niet alleen streden voor hun eigen vrij heid en onafhankelijkheid, maar ook voor de gemeenschappelijke zaak van de drie volken. China Cambodja deelde afgelopen zater dag mee de betrekkingen met het buurland te verbreken in verband met de onverklaarde oorlog die dit land tegen Cambodja was begonnen. De regering in Pnom Penh beschul digde de Vietnamezen gisteren van „barbaarse agressie, gepleegd door duizenden soldaten en honderden tanks. Vietnam wil grote delen van Cambodja bezetten om een grote macht in Zuid-Oost Azië te worden". De Cambodjaanse ambassadeur in Peking verklaarde dat Hanoi dezelf de houding aanneemt als Adolf Hit ler, toen deze in 1939 tegen alle inter nationale wetten in Tsjechoslowa- kije binnenviel. De betrekkingen tussen Cambodja en China zijn de laatste maanden steeds hechter ge worden, terwijl Vietnam zich steeds meer in de gunst van het Kremlin mag verheugen. Radio China zond gisteren de Cambodjaanse versie van het grensconflict uit, terwijl ook de Russische radio uitvoerig mel ding maakte van de gevechten, waarbij niet verzwegen werd dat Cambodja de steun van China heeft. Volgens berichten van het slagveld zou de Vietnamese regering de luchtmacht en zware artillerie heb ben ingeschakeld in de strijd tegen de Cambodjanen. Volgens politieke waarnemers is de kans aanwezig dat het grensconflict uitgroeit tot een ware oorlog tussen de beide landen. AMSTERDAM Het nieuwe jaar is gisteren begonnen met het afsteken van grote hoeveelheden vuurwerk, het uitspreken van goede wensen en het formuleren van goede voorne mens. De internationale politiek vormde wat dat betreft geen uitzonde ring. De meest merkwaardige jaarwisseling viel wel ten deel aan de twee Russi sche ruimtevaarders aan boord van de Saljoet 6. Zij konden in totaal vijftien maal nieuw jaar vieren, aangezien zij per etmaal zestien maal om de aarde vlogen. De eerste maal dat Joeri Ro- manenko en Georgi Greisjko nieuw jaar beleefden was bij hun 1474ste omwenteling toen het in Moskou nog 31 december 16.13 uur was. Overigens begon 1978 volgens een door deskundigen in Parijs uitgevoer de manipulatie één seconde te laat. Het oponthoud van een seconde vindt regelmatig plaats om alle officiële tijd seinen gelijk te zetten met de op 31 december 1971 ingevoerde atoomtijd, die op een duizendste seconde nauw keurig is. Deze tijd wordt bepaald door instrumenten die de deling van cesium atomen meten. De klokken lopen dus vanaf 1 januari weer gelijk met de draaiing van de aarde. Verwachtingen Over wat het nieuwe jaar zal brengen blijken de verwachtingen van de men sen nogal verdeeld te zijn. Het beken de Amerikaanse Gallupinstituut, dat meningen van mensen onderzoekt, heeft personen in achttien landen ge vraagd wat zij van het nieuwe jaar verwachten. Australiërs bleken met Mexicanen het meest te verwachten, terwijl Japanners en Westduitsers de meeste twijfels hadden. Ook de Brit ten bleken voor het merendeel te ver wachten dat het hen in het nieuwe jaar beter zal gaan. Fransen, Finnen, Zweden, Japanners en Westduitsers zien de toekomst zwarter met toene mende werkloosheid en stijgende prijzen. Paus Paulus VI heeft in zijn nieuw jaarstoespraak gisteren opgeroepen tot gebed voor Libanon. Elf jaar gele den riep de paus 1 januari uit tot de werelddag van de vrede. De paus zei verder dat de hedendaagse jeugd ern stig bewogen is door de mensonteren de levensomstandigheden in de we reld, waardoor er onder de jongeren allerlei vormen van rebellie en agTes- sie ontstaan tegen de maatschappelij ke structuren. Hij deed een beroep op de jeugd om zich in te zetten voor gerechtigheid in de wereld. In Beiroet vonden tijdens de jaarwis seling weer diverse ontploffingen plaats, waarbij zes winkels verwoest werden. Van de algemene feestvreug de over het aanbreken van het nieu we jaar, die in Libanon volgens een jarenlange traditie gevierd wordt met veel geknal van vuurwerk en wapens, hebben sommigen gebruik gemaakt van een nog liggende rekening te vereffenen. Het eerste communiqué van de blan ke regering van Rhodesië op nieuw jaarsdag maakte de dood van elf men sen bekend, waaronder vier guerrilla strijders en twee Rhodesische mili tairen. Premier Ian Smith van Rho desië zei in een nieuwjaarstoespraak dat het goed gaat met de besprekin gen over de overgang naar een meer derheidsregering, maar dat het alle maal nog wel heel wat tijd zal nemen. Het officiële Russische persbureau Tass meldde oudejaarsdag dat de werkende klasse in de kapitalistische landen in het Westen het nieuwe jaar ingaat ,,met een gevoel van bezorgd heid dat aan angst gTenst." Arbeiders en kantoorbedienden worden neer slachtig door de gedachte dat hij in het nieuwe jaar wel eens werkloos zullen kunnen worden. In de Sowjet- Unie, dat een geleide economie heeft, komt daarentegen gelukkig helemaal geen werkloosheid voor, aldus het persbureau. Oost-Duitsland voelt zich het slacht offer van een nieuwjaarsgrap door een bericht in het Wcstduitsc blad Der Spiegel dat er in de DDR een Eurocommunistischc groep zou be staan. De nieuwe organisatie zou Fe deratie van Duitse Democratische Communisten (BDKD) heten, aldus het door de Oostduitse pers gelaakte bericht in Der Spiegel. Beter De Britse premier Callaghan heeft in zijn nieuwjaarstoespraak 1978 het jaar van de gezondmaking van Groot- Brittanniê genoemd. Dit jaar valt een reële en merkbare verbetering van de levensstandaard te verwachten, die niet van korte duur maar permanent moet zijn, aldus de Britse premier. Callaghan zei niet te zullen aftreden als de liberalen het pact met Labour zouden opzeggen. Callaghan zou nu rekenen op de stemmen van Schotse en Welshe nationalisten. De Franse president Giscard heeft de Fransen opgeroepen hun eenheid te bewaren, de Westduitse kanselier Schmidt heeft zijn landgenoten een moeilijk jaar met werkloosheid en recessie in het vooruitzicht gesteld, luitenant-kolonel Moessa Traore, het staatshoofd van Mali, heeft in zijn nieuwjaarsboodschap vrijheid voor alle politieke gevangenen in zijn land aangekondigd, en zo zijn er nog veel meer mooie dingen gezegd voor de Tijdelijk In de verklaring van de Cambod jaanse regering waarin wordt mee gedeeld dat de diplomatieke betrek kingen met Vietnam verbroken zijn, stond overigens wel dat deze verbre king van tijdelijke aard zou zijn. In dezelfde verklaring wordt voorts melding gemaakt van de dood van talrijke Cambodjanen, verwoestin gen en plunderingen die hadden plaats gevonden bij de aanvallen van de Vietnamese troepen, „die nog slechter zijn dan die van Thieu en Ky" (de vroegere door de Vere nigde Staten gesteunde leiders van Zuid-Vietnam). Vietnam heeft deze verklaring van Cambodja inmiddels lasterlijk genoemd. De Cambodjaanse regering geeft als mogelijke verklaring voor de Viet namese agressie de honger die in dit land heerst. „Als je geen honger wilt lijden, moet je de rijst maar uit Cambodja halen," zouden de Viet namese autoriteiten tegen de bewo ners van hun land gezegd hebben. De grensgeschillen tussen Vietnam en Cambodja dateren uit de koloni ale tijd en deze geschillen worden nog verhevigd door de traditionele vijandigheid tussen de volken van beide landen. Soortgelijke geschil len bestaan tussen de volken van Thailand en Cambodja, wat regel matig leidt tot botsingen aan de grens van beide landen. Inmiddels zijn alle luchtverbindingen tussen Vietnam en Cambodja gestaakt en is het leger van Vietnam in staat van paraatheid gebracht. MADRID (Reuter, UPI) De Spaanse regering heelt op oude jaarsdag, na een langdurig beraad in het kabinet, voorlopige autonomie verleend aan Spaans Baskenland. Voor de provincies Guipuzcoa, Vizcaya en Alava komt een „algemene raad van het Baskenland". Turkse parlementariërs applaudiseren voor oppositieleider Bulent Ecevit, die met een door zijn Republikeinse Volkspartij ingediende motie van wantrouwen de rechtse regering van premier Demirel ten val bracht. KOEWEIT (AP, UPI, Reuter) Op 63-jarige leeftijd is deheersei van het olierijke Koeweit, sjeik Sabah as Salem as Sabah zaterdag aan een hartaanval overleden. Tijdens een speciale kabinetszitting werd de 54-jarige kroonprins Jaber al Achmed tot nieuw staatshoofd uitgeroepen. Overeenkomstig de moslemse tradi tie in het Arabische spreekwoord „om de doden te eren, begraaf ze" werd de overleden sjeik op dezelfde dag van zijn dood zaterdag nog begraven. De regering heeft een offi ciële rouwperiode van veertig dagen afgekondigd. Tot en met vandaag zijn alle rege ringskantoren gesloten en hangen de vlaggen half stok. In de meeste ande re Arabische landen is een rouwperi ode van een week afgekondigd. Vrij wel alle Arabische leiders hebben condoleantieboodschappen ge stuurd en sommige zelfs delegaties naar Koeweit afgevaardigd. Met een massale optocht werd de kist van de dode heerser naar de begraafplaats van de regering gebracht. Ter af scheid werden 63 kanonschoten ge lost, een schot voor elk jaar dat de sjeik leefde. Sjeik Sabah verkeerde al enige tijd in een slechte gezond heidstoestand. Begin dit jaar bracht hij enkele maanden in een ziekenhuis in Lon den door. Al een half jaar geleden deden geruchten de ronde dat Sjeik Sabah de macht aan kroonprins Ja ber zou overdragen, die de dagelijkse leiding van het land reeds in handen had. Sabah werd in november 1965 heerser van Koeweit na de dood van zijn broer. Tijdens zijn bewind ont wikkelde zich Koeweit van een klein woestijnlandje tot een rijk olieland en met veel politieke invloed. Het toenemende olierijkdom leidde tot de komst van een groot aantal bui tenlandse arbeiders, waaronder veel Palestijnen, die nu twintig procent van de plaatselijke bevolking uitma ken. Om de Koeweitse identiteit te beschermen zijn de belangrijke rege- ringsbanen aan Koeweitis voorbe houden en mogen alleen Koeweitis land kopen. De discriminatie ten aanzien van buitenlanders op allerlei gebied in Koeweit heeft een haard van latente onrust in het land gecreëerd. Om een speciale explosie te voorkomen heeft de nieuwe heerser beloofd met spoed de mogelijkheden om Koeweitse staatsburgerschap te verkrijgen te vergemakkelijken onder de loep te nemen. Sjeik Sabah zag zich in augustus 1976 gedwongen om de noodtoe stand in het land uit te roepon. De grondwet werd buiten werking gezet en het parlement werd naar huis gestuurd. Een scherpe perscensuur werd ingesteld. Toentertijd werd aangenomen dat Koeweit hiermee mogelijke effecten van de Libanese burgeroorlog er leven ongeveer 270.000 Palestijnen in het olielandje wilde tegengaan. Een speciaal comité dat een nieuwe grondwet moest opstellen en een kieswet moest ontwerpen heeft zijn werkzaamheden neg steeds niet af gesloten. MASEROE (Reuter) De Zuidafri- kaanse hoofdredacteur Donald Woods, wiens bewegingsvrijheid door de regering in Pretoria werd beperkt, is er in geslaagd naar Le sotho te vluchten en heeft van de Britse autoriteiten asiel gekregen. Woods, hoofdredacteur van de in East Londen verschijnende Daily Dispatch en scherp criticus van de apartheidspolitiek mocht zijn woon plaats niet uit en mocht maar een persoon tegelijk ontmoeten. Boven dien mocht hij sinds 19 oktober zijn functie als hoofdredacteur niet meer vervullen. In Lesotho verklaarde Woods, dat hij als eerste een boek over zijn nauwe vriend Steve Biko zou schrij ven. Biko, een bekende zwarte lei der, stierf in september vorig jaar in Zuidafikaanse gevangenschap. Aan genomen wordt dat Woods spoedig naar Londen zal vertrekken. Hierbij zal hij wel moeten opletten dat hij geen voet zet op een Zuidafrikaans vliegveld. Dit zal niet makkelijk zijn aangezien alle lijnvluchten van Le sotho naar het buitenland tussen landingen maken in Zuid-Afrika. Daarom zal hij vermoedelijk of met een privévliegtuig of met een char ter uit Lesotho moeten vertrekken. In een vraaggesprek beschreef Woods hoe hij uit Zuid-Afrika wist te vluchten. Hij verfde zijn grijs) haar zwart, zette een valse snor op en zette zijn bril af. Hij verliet East Londen liggend in een auto die door zijn echtgenote werd bestuurd. Na dat zij hem buiten East Londen uit de auto liet stappen liftte hij met vrachtwagens naar Lesotho. Onder tussen reisden zijn echtgenote en hun vijf kinderen via Transkei naar Lesotho. SANTIAGO (AP) De roomskatho- lieke bisschoppen in Chili hebben president Augosto Pinochet ge vraagd de volksstemming, waarin het Chileense volk moet antwoor den op de vraag of zij de militaire junta steunt, ten behoeve van het „algemeen nut" uit te stellen of in het geheel niet te laten doorgaan. De 25 bisschoppen, die vrijdag in Santiago bijeen kwamen, gaven een kort communique uit waarin Pino chet en de andere junta leiders ge vraagd wordt het referendum geen doorgang te laten vinden. Pinochet gaf opdracht tot de volks temming nadat de Verenigde Naties onlangs een resolutie aannamen waarin het Chileense bewind be schuldigd werd van het schenden van de mensenrechten. Het standpunt van de roomskatho- lieke bisschoppen komt Pinochet zeer ongelegen. Hij moet het al stel len met de tegenstand van een en mogelijk twee leden van de junta en met een rechtskundig probleem, dat is ontstaan doordat de controleur- generaal het decreet waarin tot het referendum wordt opgeroepen, heeft verworpen als „indruisend te gen de grondwet." ANKARA (UPI, Reuter) De Turk se president Fahri Koroeturk heeft gisteren de leider van de Republi keinse Volkspartij, Bulent Ecevit, verzocht een nieuwe regering te vor men. Zaterdag viel de rechtse coali tieregering van premier Soeleiman Demirel toen het Turkse lagerhuis een motie van wantrouwen aannam. De 54-jarige Ecevit is tweemaal pre mier geweest. Dat was gedurende acht maanden in 1974, toen hij de invasie op Cyprus gelastte en gedu rende een maand na de verkiezingen van juni vorig Jaar, toen zijn partij 214 zetels veroverde in het 450 zetels tellende parlement maar echter niet in staat bleek een parlementaire meerderheid op te bouwen die ste vig genoeg was om een regering te vormen. De nieuwe regering zal een economi sche crisis, toenemend politiek ge weld en slepende conflicten in het buitenlands beleid moeten aanpak ken. In diplomatieke kringen wordt aangenomen dat Ecevit vrijwel on middellijk na zijn eventuele ambts aanvaarding een „vredesoffensief" zal beginnen inzake de kwestie Cy prus, dat waarschijnlijk een voorstel inhoudt voor een topberaad met de Griekse premier Konstantijn Kara- manlis. Een Turkse columnist schreef gisteren dat Ecevit „niet minder in staat is een dramatisch gebaar te maken dan Anwar Sadat van Egypte". Verder zou Ecevit willen proberen met het Internationale Monetaire Fonds overeenstemming te berei ken over een lening aan Turkije, om het tekort op de betalingsbalans en het daaruit voortvloeiende tekort aan buitenlandse betaalmiddelen te verlichten. Hiertoe moeten bezuini gingsmaatregelen worden getroffen, zoals devaluatie en het terugdringen van investeringen. Nu het Midden-Oosten op zijn kop staat vanwege de halsbrekende toeren van de Egyptische president Sadat is de Nieuwsbrief van het Palestina-komitée bijna een verplicht num mer. Het Palestina-komi tée draagt in Nederland het standpunt van de Pa lestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO uit. De PLO heeft zich tegen Sadat ge keerd en in de Nieuwsbrief wordt uitgelegd waarom. In de aankondiging op de voorpagina gaat het met een van dik hout zaagt men planken: „De roken de puinhopen in Zuid-Li- banon waren amper ge doofd toen Sadat landde in Tel Aviv en het ganse Israëlische establishment in z'n armen sloot. De wes terse pers jubelde. Maar noch z'n politieke flirt met Begin, noch z'n roman tisch rendez-vous met oma Meir konden het doel van deze egotrip verhul len: het verkwanselen van alle elementaire Palestijn se rechten in de hoop het eigen politieke lijf te red den." Het stuk binnen in is wat rustiger van toon en zakelijk onderbouwd. Wat het Palestina-komitée Sa dat verwijt is dat hij bij zijn vredesinitiatief alleen het eigen belang op het oog had en de Palestijnse kwestie maar even heeft vergeten. Toegegeven wordt dat hij op het punt van de Arabische onder- handelingseisen zelf geen concessies heeft gedaan. „Hij hield zich aan de mi nimum-overeenstemming in de Arabische wereld." De grote boosdoener in het Midden-Oosten blijft voor het Palestina-komi tée de Israëlische leiding. „De essentie van de poli tiek waarvoor Begin nu kennelijk de steun heeft weten te winnen van Sa dat. bestaat hierin dat de kern van het conflict de ontrechting en onderdruk king van het Palestijnse volk van de agenda is afgevoerd. Het ziet er naar uit dat het Palestijnse vraagstuk de komende tijd bevroren zal worden. Dat is de inhoud van het „verraad" van Sadat en de consequentie van het nieuwe Israëlische-Egyp- tische bondgenootschap Aan het eind van de be schouwing staat: „Voor een werkelijke vrede is al lereerst nodig dat de Is raëlische samenledving wordt verlost van haar door het zionistische esta blishment opgedrongen zelfvernietigende aan spraak op heel Palestina en dat de Palestijnse aan spraak op een onafhanke lijke nationale staat in Pa lestina wordt gehono reerd." De Nieuwsbrief Palestina- komitée verschijnt eens per twee maanden. Het re dactie-adres is Postbus 10520 in Amsterdam. Open brief De Latijnsamerikaanse Arbeiderscentrale (CLAT) richtte zich begin dit jaar in een open brief tot de nieuwe Amerikaanse pre sident Jimmy Carter. Deze brief is nu in verta ling uitgegeven door CLAT-Nederland. Hoewel het stuk dus al bijna een jaar oud is, is het de moei te nog waard, omdat het een soort beknopt beleids- program van CLAT bevat. In de brief worden de vele schendingen van mensen rechten. de macht van de multinationale onderne mingen en de sterke eco nomische onafhankelijk heid in en van Latijns- Amerika kort aangestipt. CLAT wijst er nadrukke lijk op dat de Verenigde Staten als grote mogend heid een grote verant woordelijkheid draagt voor de wantoestanden bezuiden de Rio Grande. „Wij kunnen niet verzwij gen dat de Verenigde Sta ten sterk bevoorrechte le vensvoorwaarden genie ten, die gedeeltelijk de vrucht zijn van verleden en tegenwoordige over heersing van de Verenigde Staten in de wereldecono mie en de aanwending van de grondstoffen en na tuurlijke rijkdommen in de wereld," zo staat in de brief. CLAT pleit voor nieuwe machtsverhoudingen op het zuidelijk halfrond, waarbij Latijns-Amerika zijn eigen ontwikkeling zal mogen bepalen. „De toekomst van de betrek kingen tussen de volken van Latijns-Amerika en de volken van Noord- Amerika berust op de noodzaak om een nieuwe, duidelijke machtsverho- duing in het leven te roe pen waarbij zulke nieuw- soortige en fundamentele betrekkingen van gelijk heid, rechtvaardigheid en solidariteit kunnen ont staan, met algeheel res pect voor de onafhanke lijkheid en de soevereini teit van de volken en na ties De beste manier om nieuwe betrekkingen te vestigen tussen u en ons is de Latijnsamerikaanse beweging die haar histori sche grondslagen heeft op de eenheid van alle volken en naties van Latijns- Amerika", aldus de open brief aan president Carter. Het adres van CLAT-Ne derland is Nieuwe Gracht 47 in Utrecht. NOVIB-mappen De NOVIB (Nederlandse organisatie voor ontwik kelingssamenwerking) heeft aan haar uitgebreide informatie-pakket twee nieuwe mappen toege voegd: één over India en één over Peru. De India- map is zo actueel mogelijk en bevat artikelen over de verkiezingen van maart 1977 en wat daaraan voor af ging (de noodtoestand) en de vooruitzichten van de nieuwe Indiase rege ring die na die verkiezin gen optrad. Deze analyse is uitvoerig onderbouwd met stukken over de poli tieke geschiedenis en de sociale verhoudingen in India. De map over Peru behandelt vooral de ge beurtenissen van de afge lopen tien Jaar in dit Zui- damerikaanse land. In 1968 startte in Peru een nieuwe militaire regering met een programma van hervormingen. Wat is er van deze „Peruaanse revo lutie" terecht gekomen? Die vraag wordt In vijf ar tikelen behandeld. De NO VIB-mappen zijn te be stellen bij de NOVIB. Amaliastraat 5-7 in Den Haag. De genomen maatregel is bedoeld om de emoties in het noordelijk doel van Spanje, die regelmatig tot ge welddadige uitbarstingen komen, in te dammen. Onder generaal France waren de Basken. die zichzelf niet als Spanjaarden beschouwen, geheel onderhorig aan Madrid. De autono mie, die een voorlopig karakter heeft, in afwachting van een defini tieve herziening van de Spaanse grondwet, werd bereikt na meer dan drie maanden onderhandelen tussen de regering in Madrid en vertegen woordigers van de Basken. De drie genoemde provincies krijgen een be perkt zelfbestuur. Navarra De provincie Navarra krijgt de mo gelijkheid zich in een referendum uit te spreken over de vraag of deze provincie zich bij de Baskische pro vincies moet aansluiten. De weife lende houding van Navarra om zich bij de drie andere provincies aan te sluiten heeft de goedkeuring van de regering van de overeenkomst die vorige maand tussen de regering en Baskische vertegenwoordigers was gesloten, opgehouden. Navarra. dat half Baskisch is maar altijd vrij rechtstreekse contacten met Madrid heeft gehad en door de geschiedenis heen steeds een onafhankelijke koers heeft gevolgd, is zeer verdeeld over de kwestie van het Basische zelfbestuur. Verwacht wordt dat de voorlopige beperkte autonomie aanleiding zal zijn tot grote festiviteiten in Basken land. De radicale Baskische bevrij dingsbeweging ETA heeft zich in middels tegen de beperkte autono mie uitgesproken en verklaard dat ze de strijd niet zal staken voordat het Baskenland volledig onafhanke lijk is. De organisatie heeft met nieu we gewelddadige acties gedreigd. Vérondersteld wordt dat de ETA ver antwoordelijk gesteld moet worden voor de ontvreemding van gTote hoe veelheden springstof in Galdacano en Gallarta. Aangenomen wordt dat de op te richten raad voor het Baskenland zal worden voorgezeten door Ramon Rubial, het hoofd van de Baskische afdeling van de Spaanse socialisti sche partij (PSOE). Rubial zat onder Franco 24 jaar in de gevangenis. De Baskische regering in ballingschap, die wordt geleid door Jose Maria de Leizaola, is niet wild enthousiast over de toegekende autonomie, maar heeft zich er niet tegen uitge sproken. ATHENE (UPI, Reuter) - De 8-Jari- ge zoon van de Libanese zakenman Saoed Zein die vrijdag in een bad plaats bij Athene werd ontvoerd, is zaterdagavond vrijgelaten. Zijn moeder zei tegen verslaggevers dat hij weer thuis is. De ontvoerders hadden aanvankelijk een miljoen dollar voor de vrijlating van de jon gen geëist. Volgens mevrouw Zein namen zij later genoegen met 500.000 dollar waarna zij tenslotte beloofden de jongen zonder enige prestatie naar huis terug te sturen. De Libanese zakenman had de ont voerders eerder gevraagd het los geld te verlagen omdat hij niet in staat was een miljoen dollar op te brengen. OU ATE MALA-STAD (Reuter) Gewapende mannen hebben zater dag de voormalige Guatemalteekse minister van buitenlandse zaken. Roberto Herrera Ibarguen, ontvoerd na zijn chauffeur en een lijfwacht te hebben doodgeschoten. Herrera, tegenwoordig regeringsad viseur. was per auto op weg naar zijn woning in de buurt van Guatemala- stad toen hij werd overvallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5