Politie en brandweer hadden druk weekeinde i 1 een nieuw jaar een nieuwe stap vooruit een veilig begin Weinig verandering produktie en verkoop 't Is al volop zomer bij Amro Reizen. mn Bejaarde man komt om bij felle brand Kogel treft man tijdens vuurwerk amrol^izen Kom langs. De vakantiegidsen liggen voor u klaar. Veel branden en baldadig gedrag Auto doorgereden na dodelijk ongeluk Verslag Nederlandsche Bank derde kwartaal Ontploft vuurwerk doodt jongeman ~rV MAAND3 2 JANUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Viur in de oudejaarsnacht ook in Rotterdam, waar door nog onbekende oorzaak een groot deel van de Htybergschool uitbrandde. Ook het in het gebouw ondergebrachte hartbewakingscentrum ging in vbmmen op. DEN HAAG (ANP) De politie heeft de handen vol gehad rond de jaarwisseling. Op tal van plaatsen liep het afsteken van vuurwerk uit op ongelukken, baldadigheden en vechtpartijen. Ook de brandweer moest diverse malen uitrukken. Op de grote wegen is alles rustig verlopen. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie was er hoogstens sprake van enige drukte in de grote steden. In Groningen moest de politie enke le charges verrichten in de „dure wijk" Helpman, waar enkele honder den jeugdigen het verkeer blokkeer den en automobilisten lastig vielen. Verder moesten overal in Nederland de nodige auto's en autowrakken het ontgelden. Sommige bewoners wer den opgeschrikt door vuurwerk in hun brievenbus. In Heiloo brandde een hulpkantoortje van de VW af. In Stein in Limburg brandde een huis af. De schade was daar volgens de politie aanzienlijk. De mobiele brigade van de politie in Kampen, Zwolle en de Noordoost polder in Kampen heeft moeten in grijpen als gevolg van de zeer rumoe rige jaarwisseling. Zes jongelui zijn aangehouden en opgesloten. De politie van Kampen heeft vijf jongemannen aangehouden, omdat zij tijdens de nieuwjaarsviering ste nen en putdeksels naar voertuigen van de politie gooiden. De politie nam ook dertien melkbussen in be slag die de baldadige jongeren bij boeren hadden weggehaald. Epe, waar de jaarwisseling wel meer „onrustig" wordt gevierd, zette deze „traditie" ook nu voort. De politie moest met de wapenstok optreden tegen jongens die te baldadig waren. Zij beschadigden bloembakken en plantsoenen. Vier mensen werden opgepakt. Oliebollenkraam In tegenstelling tot de voorgaande jaren is de jaarwisseling in Rotter dam uitzonderlijk rustig verlopen. Wel kreeg de politie in de loop van de nacht een stroom van telefoon tjes over kleine brandjes, dronken schap en vechtpartijtjes, maar tot ernstige moeilijkheden kwam het niet. Even leken er in de wijk Ommoord problemen te ontstaan toen jongelui 's morgens vroeg een oliebollen- kraam in brand staken. De brand weer bluste het vuur en de politie verwijderde de jongelui. Hooiberg 4 -1r 4 Zoals gebruikelijk gingen er in de oudejaarsnacht weer duizenden kerstbomen in vlammen op. NEDERWEERT (ANP) Om streeks half tien is eergister- nacht brand ontstaan in een patiobungalow, die deel uit maakte van een complex van vier patiobungalows, in de Aca ciastraat in Nederweert. De 77-jarige heer Linders werd op bed door het vuur verrast en kwam om. Drie andere personen wisten zich uit het pand te redden. Door de doorlopende dakconstructie raakten ook de belendende percelen in brand. De schade bedraagt zeker 300.000 gulden. ROTTERDAM Aan de Heyberg- straat in Rotterdam is gistermorgen vroeg een deel van een houten scho lencomplex door brand verwoest. In dat deel waren een kindercrèche, een kleuterschool en een dependance van de GG en GD voor hartonder- zoek ondergebracht. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. De brandweer had groot alarm gegeven en was met veel blus- materiaal uitgerukt. De achde heeft men nog niet kunnen vaststellen. SCHIEDAM In de vroege ochtend van nieuwjaarsdag werd een Suri naamse bewoonster van een woning aan de Aleidastraat te Schiedam wakker door een brandlucht. Het bleek dat in een kamer brand woed de De vrouw rende naar een hoger gelegen verdieping en wist haar vier kinderen van 3. 4. 6 en 8 jaar naar beneden te brengen. Toen de brand weer verscheen stond de woning in lichterlaaie en brandde geheel uit. De benedenverdieping waarin even eens een Surinaams gezin woonde, moest als gevolg van waterschade worden ontruimd. De politie heeft bij de huisvesting bemiddeling ver leend. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect aan de gas haard. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofdstedelij ke politie weet nog steeds niet of de dood van de 52-jarige T. van Adri- chem in de oudejaarsnacht in de Bijlmer een ongeluk of moord was. De man werd kort na middernacht, terwijl overal het vuurwerk knalde, getroffen door een geweerkogel en was op slag dood. Hij was bij kennissen in de Bijlmer op bezoek en net bezig op de begane grond tussen de flats Egeldonk. Gliphoeve en Eefting vuurwerk af te steken toen de kogel hem trof. Tot nu toe zijn enkele tientallen getuigen gehoord, maar deze heb ben nog geen licht in de zaak kun nen brengen. Van een kerstbomenoorlog tussen groepen jongelül, die vorige jaren in Rotterdam aanleiding was tot grote onrust, heeft de politie tot nu toe niets gemerkt. De jeugd op Schiermonnikoog heeft de tot folklore „verheven" regenton- nenslag weer gevoerd. Veel eiland bewoners moesten op nieuwjaars dag op het platte dak van de open bare school klimmen om hun ton, postbus, fietsenrek of vlaggemast weer in bezit te krijgen. De jongelui hadden deze voorwer pen rond de jaarwisseling naar die hooggelegen plaats getransporteerd en beleefden plezier aan de weten schap dat dorpsgenoten die spullen moesten terughalen. Die tilden er ook niet zo zwaar aan. Vervelend was alleen dat er enkele boerenwa gens omver werden gegooid en sigarettenautomaten vernield. Een weggeworpen vuurpijl heeft in een hooiberg bij de familie Van den Broek in Stolwijk een hardnekkige brand veroorzaakt, die de Stolwijk- se brandweer zeer veel werk heeft bezorgd. De gehele partij hooi, 100 ton, moest uit de berging worden verwijderd, een kwarwei dat veertien uur in be slag nam. Al het hooi alsmede de berging ging verloren. De boerderij en de overige bedrijfsgebouwen konden worden behouden. De scha de, die door de verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op 40.000 gulden. In Den Briel is een trapgevelhuisje dat voorkwam op de lijst van monu mentenzorg uitgebrand. De schade wordt geraamd op 200.000 gulden. Volgens de brandweer is ook hier de brand ontstaan door het afsteken van vuurwerk. Kort na de jaarwisseling zijn in het Brabantse Cuyk enkele loodsen van de Nutriciafabrieken afgebrand. Volgens de brandweer is de brand vermoedelijk ontstaan als gevolg van afgestoken vuurwerk. De scha de wordt aanzienlijk genoemd. De brandweer moest omliggende wo ningen nat houden omdat deze ge vaar liepen ook in brand te vliegen. Postbus ontploft Een postbus van de PTT in Utrecht is door daarin gegooid vuurwerk ontploft. De politie heeft de overal verspreid liggende poststukken ver zameld en naar het stationspostkan toor gebracht. Een politiewoordvoerder noemde de jaarwisseling in Utrecht „bijzonder rustig". UTRECHT (ANP) - De twintigjari ge J. Koetsier uit Utrecht is op oude jaarsavond aan zijn verwoningen, veroorzaakt door een botsing met een auto, in het ziekenhuis overle den. De automobilist, die de fietser met zijn auto in de Utrechtse wijk Overvecht schepte, is na de aanrij ding doorgereden. Zijn identiteit is tot nu toe onbekend, aldus de Utrechtse politie. Men weet alleen dat het een lichtkleurige auto be treft van waarschijnlijk Japanse makelij. HEERENVEEN De tachtigjarige J. Annema uit Jubbega is op oude jaarsavond, toen hij plotseling de Schoterlandseweg overstak aange reden door.een VW-busje en daarbij op slag gedood. BERGSCHENHOEK Bij een ver keersongeluk op de provinciale weg in Bergschenhoek is de 58-jarige pompbediende B. van der Slik uit Bleiswijk om het leven gekomen. Zijn auto slipte in een bocht en botste tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. BEVERWIJK Een bejaarde man is eergisteren bij het oversteken van de Alkmaarseweg in Beverwijk door een auto gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer was de 88- jarige Beverwij ker A. de Graaf. HALSTEREN De zestienjarige scholier J. K. R. Gemert uit Halste ren is eergisteren omgekomen op de Steenbergseweg in zijn woonplaats. Hij reed achterop een bromfiets mee waarvan de bestuurder plotseling moest afremmen voor een een oprit inrijdende vrachtwagen. De brom mer kwam onder de vrachtauto terecht. REEUWIJK - De 41-jarige me vrouw Joh. Nelson-Winde uit Klun- dert en haar negenjarige dochtertje Fabiola zijn in de nacht van zater dag op zondag verdronken toen de door de heer Nelson bestuurde auto door onbekende oorzaak in Reeu- wijk in De Gouwe reed. De bestuur der (37) is opgenomen in het zieken huis van Gouda. HOOGEVEEN - In het ziekenhuis in Hoogeveen is gistermiddag over leden de elfjarige Brenda Peest. Op oudejaarsavond werd zij bij het op de fiets oversteken van de straat ter hoogte van de ouderlijke woning in Hoogeveen gegrepen door een per sonenauto. De bestuurder was on der invloed van alcohol. iADVCHTCNTIC) Van onze redactie economie AMSTERDAM De totale produktie en de totale verkoop van het Nederlandse bedrijfsleven heeft na het eerste halfjaar van 1977 weinig verandering ondergaan De uit een oogpunt van conjunctuurbeoordeling zeer belangrijke index van de nijverheldsproduktie gaf een kleine daling te zien. Maar hiertegenover onderging de bouwproduktie enige verdere stijging. DENEKAMP (ANP) - Bij de ont ploffing van een door hemzelf ge construeerd stuk vuurwerk is vrij dagavond de 17-jarige H. J. M. Bon nes uit Denekamp om het leven gekomen. De jongen, die een opleiding tot laborant volgde, was in een schuur achter zijn ouderlijk huis aan het experimenteren. Hij had een hoe veelheid explosieve stof in een me talen buis gestopt en was bezig met het aanbrengen van een ontsteking toen de zaak tot ontploffing kwam. De scherven sloegen dwars door de deur van de schuur heen. Aldus het kwartaalbericht van De Nederlandsche Bank over de econo mie van ons land in het derde kwar taal van 1977. Aan de bestedingszij de vond een lichte vermindering van de verkoop in het binnenland, een tegenhanger in een beperkt herstel van de in de eerste helft van het jaar sterk teruggelopen uitvoer van goe deren. De invoer van goederen had in het derde kwartaal ongeveer de zelfde omvang als in de twee daar aan voorafgaande kwartalen. De geringere binnenlandse verkoop was in hoofdzaak het gevolg van een lichte daling van het particuliere verbruik en van de investeringen in huizen. De kapitaaluitgaven voor vaste bedrijfsaktiva bleven daaren tegen waarschijnlijk ten naaste bij gehandhaafd op het gestegen peil van de erste helft van het jaar. in sieeds meer bouwbedrijven de oorzaak van belemmeringen in de voortgang van onderhanden werk. De situatie op de arbeidsmarkt voor vrouwen gaf daarentegen een verde re achteruitgang te zien. Prijsdaling Teruggang De teruggang van de bedrijvigheid in de nijverheid weerspiegelde zich althans buiten de verbruiksgoede- renindustrie in onder meer een afnemende bezettingsgraad van de produktie-installaties en in een pes simistischer oordeel over de order ontvangsten en de orderpositie. Voorts wijst het kwartaalbericht van De Nederlandsche Bank er nog eens op, dat het aantal mannelijke werk lozen na de piek in augustus weer enigszins terugliep, hetgeen met name het gevolg was van de ontwikkeling van de bouwproduktie. De vraag naar bouwvakkers heeft intussen weer een hoog peil bereikt en de overvulbare vacatures vormen De stijging van de prijzen van de gezinsconsumptie is, na het tweede kwartaal, teruggebracht tot circa 0.3 procent per maand. De centrale bank ziet deze ontwikkeling in sa menhang met een dalende prijsont wikkeling van ingevoerde grondstof fen. Het ziet er zodoende naar uit, dat de stijging van het gemiddelde prijspeil in 1977 ten opzichte van 1976 niet zal uitgaan boven de offici eel geraamde 67, tot 7 procent. Ook de loonsom per werknemer in bedrijven lijkt zich overeenkomstig de desbetreffende raming te ontwik kelen met een stijging van 8 procent. Aan het kwartaaloverzicht kan ver der nog worden ontleend dat: het groeitempo van de kredieten aan het bedrijfsleven werd gehal veerd tot globaal 6 procent op Jaar basis. De dalende prijs- en voorraad- beweging van grondstoffen en half fabrikaten kan daarop van Invloed zijn geweest. Tóch wist het groeitem po van het korte krediet zich vrijwel te handhaven, naar zich laat aanzien in samenhang met de relatief lage rente voor kort (bank)krediet. De geringere vraag naar krediet vanuit het bedrijfsleven deed zich per saldo dan ook voor bij het middel i-lange krediet, met name bij de banken. de recente ontwikkeling van de rijksfinanciën doet vermoeden, dat het financieringstekort op kasbasis dit jaar lager zal uitvallen dan de 7,5 miljard uit de miljoenennota. Het is echter nog niet te zeggen, welke consequenties dit zal hebben voor het financieringstekort in 1978 (geraamd op ruim 10,5 miljard). Ook is er nog onvoldoende inzicht in de mate waarin het tekort in 1978 zal worden vergroot, door het na de mil joenennota aangekondigde pro gramma van maatregelen ter onder steuning van de koopkracht en ter rechtstreekse bevordering van de werkgelegenheid. ,,Er heeft iemand aan de ruiten sproeier geknoeid." ADVERTENTIE tUUMTlONA TOUïliÜIM - .'•aüJD Vakantieplannen? Dan ogenblik kelijk naar de Amro Bank, want de gidsen van Amro Reizen liggen nu voor u klaar. Wat had u gedacht voor de zomer? Zon, zand, zee? Bergen, bossen, meren? Een kort reisje? Een cruise? Amro Reizen heeft uw favoriete vorm van vakantie. De reisadviseurs van Amro lichten u graag voor. En hebt u gekozen, dan boeken ze voor u. Net zoals ze uw reischcques regelen en uw verzekeringen en buiten lands geld. Alles in één hand, wel zo handig. Kortom, hebt u plannen? fv Stap dan snel even binnen bij één van de 515 banken met dit vignet: (Ook als u geen Amro-clicnl bent.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3