Kabinet in 1979 voor de échte problemen Gij bergt even hetvuurwerk veilig op. Dan maak ik intussen een paar lekkere aastosti's. Kaastosti Het einde van een idylle KUNST 1978 begint als een politiek rustig jaartje Weet je wat Wie 't eerst klaar is. Da'sgoedeten. De Bultenaar van Slawomir Mrozek Nieuwe boeken ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet9 door Johan van Workum DEN HAAG Binnen enkele maanden zou er heel wat verande ren in Nederland. Met deze boodschap probeerden in november 1972 de linkse partijen in grote advertenties hun alternatieve kabinet aan de man (de kiezer) te brengen. En wonderwel kwam het kabinet Den Uyl nog tot stand ook. Toen de nieuwe premier een paar maanden in functie was, gaf hij. zo mer 1973, een interview aan het soci alistische dagblad Het Vrije Volk. ..Er is heel wat veranderd." betoogde Den Uyl toen. Met name in mentali teit, legde hij uit. Want feitelijk was er. vanzelfsprekend, nog niet veel gebeurd. De nieuwe ministersploeg had wel wat geprobeerd. Nog maar net in functie, kreeg de Tweede Ka mer voorstellen op zijn bord inzake verhoging van benzine-accijns. be zuiniging op defensie, en extra uitga ven vcor de welzijnssector. Maar KVP en ARP, de gedogers van het kabinet-Den Uyl. vermochten niet in te zien wat er zo fout was aan de rijksbegroting 1973, zoals ontwor pen door het kabinet-Biesheuvel en nog maar kort geleden in de verkie zingstijd goedgekeurd door de rege ringspartijen (CDA-partijen, VVD. DS'70). In een nachtelijk debat in 'juni, terwijl de zomerzon al weer boven het Binnenhof rees. haalden KVP en ARP een streep door Den Uyls mooie rekening. Dat was in 1973. Nu, ruim vier jaar later, is het politiek centrum alweer van partner gewisseld. En opnieuw wacht het toeschouwend publiek vol aandacht op de veranderingen die komen gaan. De linkse oppositie wacht zelfs vol ongeduld op de eerste echte beleidsdaad van het kabinet- Van Agt, om de aanval te kunnen openen. Het wachten zal echter tevergeefs zijn. Er zal voorlopig in het nieuwe jaar hoegenaamd niets veranderen in Nederland. Waar het kabinet-Den Uyl snel iets nieuws aan het volk wilde laten zien. wil het kabinet-Van Agt voor alles laten zien dat er eigen lijk niets aan de hand is in politiek Den Haag. Het kabinet zal proberen Oud-premier mr. B. W. Biesheuvel de linkse oppositie zo lang mogelijk te wind uit de zeilen te houden. Geen Januskop Dat is ook niet vreemd. In 1973 had den KVP en ARP er allerminst be hoefte aan hun standpunten van en kele maanden eerder, van de nada gen van Biesheuvel, plotseling af te vallen. Dat zou het bewijsmateriaal hebben geleverd voor de linkse aan tijging dat het CDA geen eigen ge zicht heeft. Dat het CDA een Janus kop is, die afhankelijk van het op portuniteitsbeginsel het linkse of het rechtse gezicht kan voordraaien. Daarom ook heeft het CDA er thans evenmin behoefte aan het beleid dat het onder het kabinet-Den Uyl mede gestalte heeft gegeven, plotseling te verloochenen. (Van Agt zelf slikte dan ook zijn uitlatingen voor de Duitse televisie rap in toen hij merk te waaraan hij zich aan het bezondi gen was.) Daar komt bij dat KVP en ARP in 1973 de onderliggende partij waren van de linkse partners die gebrand waren op een paar snelle, beeldbe palende resultaatjes. Het CDA is thans echter in de coalitie de grotere broer van de WD. Belangrijke CDA-mensen hebben zitting geno men in het kabinet. Bovendien is de VVD allerminst uit op snelle resulta ten. Integendeel, de VVD heeft de afgelopen maanden vooral laten zien dat zij zich wil behoeden voor alles wat het CDA en vooral zijn getergde leider Van Agt zou irrite ren. en wat slapende (rooie) honden zou kunnen wakker maken. Tenslotte zijn er komend voorjaar verkiezingen voor provincies en ge meenten. Met name statenverkie- zingen zo kort na het optreden van een nieuw kabinet hebben de naam te werken als een graadmeter. Voor al het CDA, het politieke centrum, zal er behoefte aan hebben niet, door forse ombuigingen in het be leid, kiezers naar het linkse kamp te jagen. 1978 begint dus als een politiek rus tig jaartje. De eerste daden van het nieuwe kabinet laten dat al zien. Zo werd het wetje van oud-minister Boersma tot beheersing van niet- CAO-lonen door het nieuwe kabinet overgenomen. En zelfs Wiegel is nu, als nieuwe minister van binnenland se zaken, voorstander van verlaging van de ministerssalarissen. Voorts kondigde VVD-minister Van Aar- denne (economische zaken) deze week een nieuwe prijsmaatregel af die zo weinig versoepelingen bood, dat werkgeversvoorzitter Van Veen knorrig en ontevreden reageerde, terwijl FNV-voorzitter Kok veel minder kritisch was. Alsof er hele maal geen kabinet-Van Agt met de VVD was aangetreden. Het was heel andere taal dan Kok ADVERTENTIES door André Rutten DEN HAAG Het toneelstuk „De bultenaar" van de Poolse schrijver Slawomir Mrozek, dat de Haagse Comedie sinds donderdag In het Hot speelt, begint als een idylle en eindigt als een nachtmerrie. Het speelt dan ook in het begin van deze eeuw. in de periode die wel de „belle époque" wordt genoemd, om dat zij een idylle leek, maar niette min eindigde in de eerste wereldoor log. Het speelt ook ergens buiten, rond een idyUisch, zij het wat verval- BOND TEGEN HET VLOEKEN POSTBUS 362 - VEENENDAAL Drievoudig verzoek van de Bond legen het vloeken 1 Vloek zeil nooit 2 Protesteer als in uw omgeving wordt gevloekt 3. Steun het werk van de Bond. dat blikbaar meer nodig is dan ooit Giro 85.20 91 t.n.v. de penmngm. te Den Ham (ov AO-boekje 1695: KAASVAR1A door J. Stigter. Uitg. Stichting IVIO, Le lystad. 20 blz. 1.75. Economische theorie en economische politiek in discussie. Een bundel (onder redactie van W. Driehuis), waarin twaalf studies zijn bijeengebracht, die het terrein van de algemene economie bestrijken. Alleen de theorie van de internatio nale economische betrekkingen komt niet aan bod. Nagenoeg alle bijdragen (van J. van den Doel, W. Driehuis, V. Halberstadt, H. W. de Jong, J. J. Klant, P. Korteweg, C. K. F. Nieuwenburg, A. Pais, B. M. S. van Praag, A. J. Vermaat, D. J. Wolf- son en A. van der Zwan) werden in de jaren 1972/1977 geschreven en uitgesproken als rede bij de aan vaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de economische we tenschappen. Uitg. Stenfert Kroese, Leiden. 364 pagina's. Prijs 39,50. len hoteUetje. in de mooie natuur, waar de zon schijnt en de vogeltjes, fluiten. Er arriveren in het begin twee echt paren: een succesvolle advocaat van lagere komaf en zijn schilderende maar kleurenblinde vrouw, en een intrigerende baron met zijn ietwat hysterich-recalcitrante barones, en in hun voetspoor een wat duistere student, die hin bagage draagt. De bultenaar tenslotte is de eigenaar van het hotelletje, dat een eenmans bedrijfje is. Satire Het lijkt dus een societystuk. wat geaccentueerd wordt door de fraaie kostuums die de heren en dames dragen, en door de schitterende gro te hoeden van de dames. Maar daar zit ook een lichte overdrijving in, evenals in de maniertjes, die erbij horen. Het heeft iets van een satire op de society, onthult de vaslheid van de bedoelingen daarachter, die gevoed worden door allerlei soorten angst, begeerte om de ander te mani puleren. agressiviteit een heel mengsel van drijfveren, die voelbaar worden, maar niet precies geanaly seerd. Een leidraad in het stuk Is de onbere deneerde angst van de advocaat voor de man met de bult. een andere de duistere houding van de student, twee leidraden die samenvallen op het moment dat er op de bultenaar geschoten worden, maar een andere figuur, die zijne excellentie genoemd werd. gedood. Die excellentie is eerder ln het stuk verschenen als een keurige, scherp zinnige heer, die grotehdeels in raad selen spreekt, maar op zoek blijkt naar verdachte figuren, die blijkbaar een aanslag in de zin hebben. Tij dens een feestje, door de baron geor ganiseerd, hoort men dan ook een zware ontploffing. Er is slechts een oude ruïne opgeblazen, maar het is toch het einde van de idylle. De advocaat vlucht het eerst, de twee dames vertrekken samen, de student volgt, de baron moet weg, omdat de bultenaar het hotel sluit: het hele dorp lijkt gevlucht, er is geen voed sel meer. er rijden geen treinen meer. Associaties Het is een stuk, waarbij je heel veel associaties kunt maken, bevorderd door de heldere regie van Carl van der Plas, die het lichtelijk-karikatu- rale verrassend met zijn spelers uit werkte: Gaston van Erven als de advocaat, Francine Dreessen als zijn vrouw, Bas ten Batenburg als de baron, Anne-Marie Heyligers als de barones. Reinier Heidemann als de student. Sacco van der Made als de zachtmoedige, onverstoorbare bulte naar, Leo de Hartogh als de autori taire, niettemin angstig-menselijke „excellentie". Het decor van Harry Wlch. op een verrassende manier be wust „net-echt", bepaalde mede de stijl van dc voorstelling. danks dat mijn partij (het CDA) niet de grootste was geworden. Ik hoopte op een kabinet met een grote meer derheid ln het parlement, en dat in staat zou zijn tot het nemen van impopulaire maatregelen. Ik had ge hoopt dat we na de verkiezingen snel uit de sfeer van polarisatie zou den zijn." Deze ondernemer van KVP-huize was dus blij met de enorme verkie zingswinst van de PvdA van Den Uyl. Hij hoopte op een nieuw kabi net met PvdA en CDA. omdat hij juist van zo'n kabinet de impopulai re maatregelen verwachtte die hij nodig acht om de lastenpositie van de bedrijven te verlichten. Nu vreest hij de polarisatie. Lardinois heeft de polarisatie van zeer nabij meegemaakt, ook al is hij er niet persoonlijk het slachtoffer van geweest. Als minister in het kabinet-De Jong heeft Lardinois de PPR geboren zien-worden, en de PvdA onder felding van oppositielei der Den Uyl steeds onredelijker zien worden. Als minister in het kabinet- Biesheuvel zag Lardinois hoe. In het najaar van 1972, de hele welzijnswe- reld over dit kabinet heenvlel van wege bezuinigingen die ln het niet verzinken bij wat thans noodzake lijk wordt geacht. Zo'n 40.000 men sen uit de onderwijswereld waren naar Utrecht gekomen om als één man te brullen tot de onderwijsmi nister: „Van Veen ga heen." ARP en KVP vonden het beleid van het kabinet-Biesheuvel helemaal niet zo slecht. De enorme beroering in de samenleving was voor hen niet langs de weg van de rede te verkla ren. Toch bracht deze beroering lei dende figuren van ARP en KVP tot de conclusie dat het beter was als de grootste partij, de PvdA, in de rege ring werd gehaald. En dus werd toen het kabinet-Den Uyl gedoogd. Staat ons nu over anderhalf jaar een herhaling van de beroering te wach ten? Het is natuurlijk nog steeds koffiedik kijken, maar toch kan erop gewezen worden dat de beroe ring een voorgeschiedenis had die al in het begin van de jaren zestig was FNV-voorzitter Wim Kok (rechts regel dan VNO-voorzitter Van V eind november nog uitsloeg, toen hij het regeerakkoord van CDA en VVD „puur kapitalistisch" noemde, en de nieuwe coalitie „een levensgevaar lijk experiment", en het kabinet- Van Agt „gebouwd op drijfzand, dat maar één kant uit kan: snel de mod der in". Nadat het linkse hart even is ge lucht, is het nu dus afwachten gebla zen voor vakbeweging en oppositie. Een stilte voor de storm wellicht. Of is het misschien zo dat er helemaal niet per se een storm hoeft te volgen? Koffiedik Dit wordt natuurlijk koffiedikkijke- rij. Iets is er toch wel al van te zeggen. Zo wordt bijna algemeen verwacht dat het kabinet Van Agt het erg moeilijk zal krijgen zodra het moet komen met concrete plan nen voor bezuinigingen. De eerste krachtproef volgt voor het kabinet zelf in de zomer, wanneer de rijksbe groting voor 1979 moet worden op gesteld. Er zal dan een stevig begin moeten worden gemaakt met de vier miljard gulden bezuinigingen die er volgens het regeerakkoord zonder meer moeten komen. Daar zal het kabinet zelf nog wel uitkomen. In het najaar volgt dan de eerste grote krachtmeting met de oppositie in en buiten het parlement, wanneer de plannen worden bekendgemaakt en in de Kamer behandeld. Als het kabinet dit allemaal over leeft, volgen de grote problemen. Voorlopig profiteert het kabinet na melijk nog van de zeer gematigde looneisen van de vakbeweging. Dat zal echter wel niet zo blijven. Vooral in de sterke bedrijven en sectoren zal gerekend moeten worden op ho gere looneisen. De vakbeweging re deneert namelijk dat de werkne mers in principe het recht hebben op te eisen wat de bedrijven econo- 'misch kunnen dragen. Dat leidt ech ter tot uiteenlopende loonsverho gingen voor werknemers die worden geacht allemaal even hard hun best minder kritisch over prijsmaat- en (links). te doen. Bovendien leidt het ertoe dat in zwakkere bedrijven en secto ren de looneisen worden meegezo gen met de hoge eisen in de sterke sectoren. Daarom wil de vakbeweging graag overal dezelfde eisen stellen, en dan bovendien zodanige eisen dat niet al te zeer de zwakke sectoren er onder door gaan. Maar dan is wel, in de ogen van de vakbeweging, nodig dat in de sterke sectoren en bedrijven de superwinsten, die in de ogen van de vakbonden ontstaan doordat men loongeld „laat zitten", worden „af geroomd" ten gunste van alle werk nemers samen. Juist daarvoor was de vermogensaanwas-deling be doeld. Maar deze VAD is nu, zeker in de ogen van de vakbeweging, door het kabinet-Van Agt op de tocht gezet. Weinig verwantschap Er zit dan ook weinig anders op voor de vakbonden om nu toch maar in de sterke sectoren naar boven afwij kende eisen te gaan stellen, met ingang van 1979. Dat is een ontwik keling die trouwens van werkgevers- kant thans openlijk wordt gewenst en uitgelokt. Daar komt bij dat de vakbeweging zo weinig verwant schap voelt met het nieuwe kabinet, dat zij zich ongetwijfeld ook minder gedrongen voelt bij te dragen aan het slagen van het kabinetsbeleid op economisch gebied. Nu zijn echter juist de overheidsuit gaven en sociale uitkeringen bijzon der gevoelig voor hogere loonstijgin gen. Dat dwingt regelrecht tot aan zienlijke aanvullende bezuinigin gen. In de loop van 1979 zal het kabinet-Van Agt daarmee worden geconfronteerd. Bij vrijwel elke be zuiniging komen bepaalde belangen in het gedrang. En de meeste belan gengroepen zijn op een of andere manier verbonden met de vakbewe ging. Er dreigt dan een vicieuze cir kel van verwijdering tussen kabinet en vakbeweging, waarbij het kabi Oud-minister topbankier ir. P. J. Lardinois net vanwege zijn smalle basis in parlement en maatschappij wel eens het onderspit zou kunnen del ven. Uiteindelijk trekken we dan met z'n allen aan het kortste eind. want zowel lonen als overheidsuit gaven zullen dan te hoog zijn ge worden. Het is daarom niet zo vreemd dat ook in ondernemerskring het CDA- WD-kabinet met gemengde gevoe lens is ontvangen. Ook daar had de overtuiging postgevat dat, juist om een economisch zo gezond mogelijk beleid te kunnen voeren, een kabi net met de PvdA erin het beste was, liefst wel met een sterke CDA-in- vloed om socialistische stokpaarden zo ver mogelijk uitgekleed te krijgen. Treffend werd dit gevoelen ver woord door ir Lardinois, topbankier bij de Rabobank, en voordien Ka merlid en minister van landbouw in twee centrum-rechtse kabinetten. Begin december, terwijl het kabi net-Van Agt op het punt stond gebo ren te worden, vroeg een TROS- verslaggever op wat triomfantelijke toon aan Lardinois of hij nu niet van de nieuwe regering een verbetering verwacht van de slechte lastenposi tie van het bedrijfsleven. Dit was het antwoord: „Ik was op 25 mei zeer blij met de verkiezingsuitslag, on begonnen met bewegingen van kriti sche studenten. Het was geen Ne derlandse maar een Internationale beweging, met vergelijkbare ver schijnselen in west- maar ook som mige Oosteuropese landen, en de Verenigde Staten. Hoogtepunten waren de studentenopstand in 1968 in Parijs, en in Nederland de provo beweging, en de bezetting van de Amsterdamse universiteit (Maag denhuis) in 1969. De geleerden hebben nooit overtui gend en eenduidig een oorzaak voor deze beroering aangewezen. Wel is gewezen op een generatiekloof, de oorlog in Vietnam, de snelle wel vaartsgroei. en zelfs op de stand van de sterren. Het beleid van de kabi netten-De Jong en -Biesheuvel is echter nimmer als hoofdoorzaak aangemerkt. Zodat het twijfelachtig is of de beroering zich zal herhalen zodra dit beleid wordt hervat, ge steld al dat het kabinet-Van Agt daartoe zou overgaan. Niettemin zijn er geleerden die po tentiële haarden van sociale span ningen waarnemen in Nederland Een van hen is mevrouw dr In 't Veld-Langeveld, die een studie ver zorgde naar de sociale ongelijkheid, onder toezicht van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbe leid. Mevrouw In 't Veld voorziet aan de ene kant dat de nog steeds om vangrijke sociale ongelijkheid steeds minder geaccepteerd zal wor den, terwijl anderzijds het voor rege ringen zeer moeilijk zal zijn hieraan iets te doen op niet al te lange termijn. Een kruitvat komt echter niet spon taan tot ontploffing. Zal het beleid van het kabinet-Van Agt voldoende lont kunnen vormen? Feit is dat de figuur Van Agt in linkse kring gemakkelijk weerstand oproept en tegelijkertijd in eigen kring toenemende bewondering. Het blijft al tijd tobben met voorspellingen Toch zal het kabinet-Van Agt het wel moeilijk krijgen, ook al wordt 1978 misschien nog een rustig Jaar tje Anne-Marie Heyligers als de barones, Francine Dreessen als de vrouw van de advocaat in „De bultenaar" bij de Haagse Comedie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9