Carter: geen wezenlijke geschilpunten met Polen Stijgende lonen en stijgende verwachtingen in Sowjet-Unie 't Is een filter, 't Blijft een Camel. „Heilige" Stefanskroon naar Kadars Hongarije China: modernisering van onderwijs bepleit Tolk om van te tandenknarsen President sprak drie uur met partijleider San Marino is bijna Euro- communistisch Ongeluk met bus in Spanje: 23 doden RAF-Ieden zouden in Guatemala zijn Turks bevel over zuidflank NAVO Eeuwenlang fel omstreden symbool Kloof tussen hoog en laag wordt kleiner, maar onvrede groeit ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet WARSCHAU (UPD - „Een Pool zegt nooit iets slechts over een dame of een tolk, ook al moeten we onze tanden knarsen," zo reageerde de Poolse leider Edward Gierek giste ren op een incident met de Ameri kaanse tolk bij het begin van presi dent Carters bezoek aan Polen. Het Pools van de Amerikaan die Carters verklaring bij aankomst in War schau moet vertalen bleek niet zo goed. Hij maakte een hele reeks fouten, die volgens sommigen alleen maar lachwekkend, maar volgens anderen pijnlijk en zelfs beledigend waren. Poolse journalisten zeiden dat de man nogal wat Russische woorden en zinswendingen gebruik te, en ook uitdrukkingen die hon derd jaar geleden nog wel, maar nu niet meer tot het levend Pools behoren. In de opvallendste fout schreef de tolk president Carter een nogal overdreven belangstelling voor de Polen toe. De president zei dat hij was gekomen „om de wensen van de Polen" te vernemen. De tolk maakte daarvan: ik begeer de Polen zinnelijk". Verder berichtte de ver taler dat Carter Washington had verlaten „om er nooit meer terug te keren". De betrokken man is onmid dellijk vervangen. Het Pools schijnt de Amerikanen toch niet zo te lig gen. President Nixon heeft zich ook al eens gedwongen gezien zijn tolk te vervangen tijdens een bezoek aan Polen. WARSCHAU (Reuter, UPD De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren drie uur gesproken met de Poolse partijleider Edward Gierek. Na afloop zei Carter dat er tussen hem en Gierek geen „wezenlijke meningsverschillen" bestonden. De Amerikaanse president kondigde aan dat de Verenigde Staten Polen voor het volgend jaar nog eens een lening van 200 miljard dollar zullen verstrekken. Dat geld zal gebruikt worden voor de import van graan en ander voedsel, waaraan Polen mo- Vooruit ff&niT menteel een tekort heeft. In totaal 6 6 hebben de Verenigde Staten Polen nu 500 miljoen dollar voor dat doel geleend. belangrijke rol kan spelen bij de verbeteringen van de betrekkingen tussen Oost en West. „Polens goede diensten kunnen voor ons van groot belang zijn", aldus de president. Carter maakte dit bekend op een persconferentie na zijn onderhoud met Gierek. Het was de eerste keer dat een Amerikaanse president een dergelijke ontmoeting met de pers had in een Oosteuropees land. Te genover de pers legde Carter nog eens uit dat Polen volgens hem een Er zit volgens Carter duidelijk voor uitgang in die betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. Hij zei te hopen dat de beide grote mogendheden volgend voor jaar een nieuwe overeenkomst zul len afsluiten over de beperking van de strategische bewapening. De pre sident kreeg ook vragen te beant woorden over de neutronenbom, waartegen in het Oostblok een ster ke campagne is gevoerd. Carter sprak de hoop uit dat na een nieuw akkoord over de strategische bewa pening (SALT-2) de onderhandelin gen kunnen beginnen over beheer sing van de tactische wapens, zoals de omstreden neutronenbom. Overi gens zijn volgens hem de nieuwe Russische wapens veel krachtiger dan de Amerikaanse. Hij noemde met name de met atoomkoppen uit geruste SS-20 raket van de Sowjet- Unie. Mensenrechten Van Amerikaanse zijde is gisteren gezegd dat Carter in zijn gesprek met Gierek ook de kwestie van de rechten van de mens ter sprake heeft gebracht. Hij had met name aandacht gevraagd voor de proble men van Polen die naar de Verenig de Staten willen emigreren om zich daar bij familieleden te voegen. Van te voren had Gierek gezegd dat hier over helemaal geen probleem kon bestaan omdat Polen die willen emi greren niets in de weg wordt gelegd. Tegenover Carter zou hij hebben beloofd aan de „familie-hereniging" nog eens bijzondere aandacht te zul len schenken. Op zijn persconferentie'verdedigde Carter zijn campagne voor de men senrechten. Hij zei dat het hem juist lijkt te streven naar een „strikte naleving" van die rechten, zoals in SAN MARINO (UPI) - De com munisten in San Marino zijn er niet in geslaagd van deze oudste en kleinste republiek op het Ape- nijns Schiereiland de eerste staat met een Eurocommunistisch be wind te maken. Zij hebben de hoop echter niet opgegeven en voorspellen dat de jonge kiezers hun kant zullen kiezen als er ver vroegde verkiezingen gehouden zouden worden. De twee „kapitein-regenten", die de uitvoerende macht vertegen woordigen in de slechts 61 vier kante kilometer beslaande mini- republiek op de top van een Itali aanse berg, hadden de communis ten op 16 december de taak toege wezen een coalitieregering te vor men nadat de christen-democra ten daarin niet waren geslaagd. De mislukking van communisten leider Barulli's werk betekent een tegenslagje voor het Eurocommu- nisme, dat naar onafhankelijk heid van Moskou streeft en dat eerbiediging van de democrati sche vrijheden belooft. Net als zijn Italiaanse collega en Euro- communistische leider Enrico Berlinger wil Barulli een „histo risch compromis" tot stand bren gen met de christen-democraten. Hij moest donderdag toegeven daar niet in te zijn geslaagd. „Ze wilden niet eens over een ont- werp-regeringsprogram praten," zei hij. Naar zijn mening diende de formatie-opdracht nu aan de bondgenoten van de communis ten, de socialisten gegeven te wor den. Mocht de vorming van een nieuwe regering onmogelijk blij ken dan is de kans groot dat de twee kapitein-regenten de verkie zingen die oorspronkelijk in 1979 dienen plaats te vinden, zullen vervroegen. De republiek San Marino, in de 4de eeuw gesticht door de christe lijke steenhouwer Marino, ligt in het hart van de „rode gordel" van Italië en haar inwoners delen de politieke passies van hun tempe ramentvolle Italiaanse buren. De ongeveer 18.000 zielen tellende Italiaans sprekende bevolking is voor het merendeel rooms-katho- liek. de wetgevende macht wordt uitgeoefend door een Grote en Algemene Raad, waarvan de zes tig leden voor vijf jaar worden gekozen. Gedurende twaalf jaar na de Tweede Wereldoorlog regeerden de communisten, toen nog stali nisten, samen met de socialisten. In 1957 liepen zes socialistische leden van de Grote Raad over naar het anti-communistische kamp en na een gespannen perio de van 25 dagen, waarin aanhan gers van links en rechts zich be wapenden jnet jachtbuksen en pistolen en een burgeroorlog dreigde, trad de linkse regering af. Sindsdien zitten de communisten in de oppositie en wordt San Ma rino door coalitiekabinetten gere geerd, waarin de Christen-demo craten de boventoon voeren. 1975 op de grote conferentie in Hel sinki is afgesproken. De president vond het bemoedigend dat er in Polen een behoorlijke mate van persvrijheid en vrijheid van gods dienst bestaat. In de morgenuren bekeek Carter, die donderdagavond laat was gearri veerd in Warschau, twee nationale monumenten. Hij legde kransen bij het monument voor de onbekende PEKING (AFP) De Chinese leiders willen het wetenschap pelijk onderzoek en het onder wijs in hun land moderniseren. Vooral het technisch onder zoek zal een stimulans krijgen, terwijl bij het onderwijs de ide ologische vorming wat minder aandacht zal krijgen. De nieu we koers zal op een nationale conferentie over het onderwijs worden gelanceerd. Het persbureau Nieuw China publi ceerde vrijdag een lang rapport van de ondervoorzitter van de Academie van wetenschappen, Fang Ji. voor het permanente comité van de „poli tieke raadgevende volksconferentie" die voor het eerst sinds vele jaren van 27 tot en met 29 december in plenaire vergadering bijeen is ge weest. Fang Ji betoogde dat voor rang moet worden gegeven aan het wetenschappelijk onderzoek en de oprichting van nieuwe onderzoek- PONFERRADA (AP) - Bij een frontale botsing tussen een bus met 65 mariniers en een vrachtwagen, even buiten het spaanse stadje Pon- ferrada, zijn gisterochtend 23 mari niers en de bestuurder van de vrachtwagen om het leven geko men. Nog eens 23 mariniers raakten gewond, zeven van hen zijn er ern stig aan toe. De overige mariniers kwamen met de schrik vrij. centra. Na de jaren van stagnatie op dit gebied „moet vrijwe! alles wor den gedaan", zo meende hij. Fang Ji deelde mee. dat er een nationale conferentie over het onderwijs zal worden gehouden. Voorts komen er uniforme schoolboeken voor het ge hele land. Tenslotte zullen ook de uit arbeiders bestaande propaganda- eenheden worden afgeschaft, die sinds de „culturele revolutie" bij elke onderwijsinstelling er op toe moeten zien of daar wel ideologisch zuiver wordt gehandeld. GUATAMALA (AFD) De Justitie in Guatamala heeft arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen negentien Westduitse leden van de „Rote Ar mee Fraktion", die onlangs als toe risten het land zouden zijn binnen gekomen. Als zij gepakt worden zul len ze worden vervolgd wegens het vervalsen van officiële documenten, zo verklaarde een politiewoordvoer der in Guatamala. West-Duitsland heeft de autoritei ten in Guatamala foto's gestuurd van 48 leden van de RAF. Deze zijn inmiddels door het hele land ver spreid. De nieuwe maatregel in Gua tamala betekent een wijziging in de houding van de autoriteiten, die woensdag nog verklaarden dat „de terroristen niets behoeven te vrezen zolang zij de wetten van het land eerbiedigen". soldaat en het gedenkteken dat is opgericht op de plaats van het vroe gere Joodse getto. Mevrouw Carter bracht gisteren, samen met Zbig Brzezinski, een bezoek aan de Pool se kardinaal Wiszinski. Brezezinski, Carters adviseur voor veiligheidsza ken, is geboren in Polen. (Op pagina elf staat een uitvoerige beschouwing over het buitenlands beleid van president Carter.) CASTEAU (Reuter, DPA) Met ingang van volgend Jaar zomer zul len Turkse officieren het bevel krij gen over de zesde tactische lucht- en landstrijdkrachten van de NAVO. Tot dusverre voerden Amerikaanse officieren het bevel. Dit is gisteren bekendgemaakt door de comman dant van de Europese NAVO-strijd- krachten, generaal Alexander Haig. De commando-structuur moest vol gens Haig worden gewijzigd omdat er op papier een geïntegreerd com mando bestond dat in werkelijkheid niet functioneerde. Dit is het gevolg van de terugtrekking door Grieken land van zijn officieren uit het geza menlijke hoofdkwartier in het Turk se Izmir, nadat de Turken in 1974 Cyprus binnenvielen. Tot aan die tijd vormden Griekse en Turkse militairen samen de zuid oostelijke flank van de NAVO. on der Amerikaanse leiding Haig ver klaarde niet erg blij te zijn met de commando-wijziging, maar er door de omstandigheden toe gedwongen te zijn. De Grieken hebben na 1974 verklaard tijdens een Oost-West oorlog zich weer bij de NAVO te zullen voegen, maar de structuur waarbinnen dit had kunnen gebeu ren, bestaat door de wijziging niet meer. Van een onzer redacteuren Na 33 jaar keren volgende week de Hongaarse kroonjuwelen, waartoe de met mysteries omgeven „Stefanskroon" behoort, naar Boedapest terug. Zij zullen zaterdag worden overhandigd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyriis Vance. Tegen het eind van de tweede werel doorlog, toen de troepen van het Rode leger de stad Boedapest nader den, stopten aanhangers van de mo narchie de kroonjuwelen iireen olie vat. Zij slaagden er in de omgeving van Salzburg in Oostenrijk te berei ken, waar zij de schatten aan de Amerikaanse strijdkrachten over handigden. Tot 1947 bleven de kroonjuwelen in Neurenberg, maar toen in dat Jaar Hongarije een com munistisch regime kreeg, verhuisden zij naar de Verenigde Staten. Daar kwamen zij terecht in Fort Knox, waar het grootste deel van de Ameri kaanse goudvoorraad wordt bewaard. Symbool De regering van de volksrepubliek Hongarije (zoals het land sinds de communistische machtsovername wordt genoemd) heeft steeds grote betekenis gehecht aan de kroonju welen. Pogingen om ze terug te krij gen liepen echter tot voor kort op niets uit. John Foster Dulles, minis ter van buitenlandse zaken in de Eisenhower-periode van 1952 tot 1960, weigerde met de opmerking dat het ondenkbaar was „de kroon van het christelijke Hongarije aan atheïstische communisten te geven". De als heilig beschouwde kroon is volgens de overlevering omtrent het jaar 1000 door paus Sylvester de tweede op het hoofd van koning Ste fan gedrukt, die de Hongaarse bevol king tot het christendom had be keerd. Negenhonderd jaar lang werd de kroon beschouwd als het symbool van de Hongaarse staatsmacht. Aleen degene die de kroon droeg, werd als legitiem heerser erkend. Om die reden was de kroon vaak een fel omstreden schat. Soms werd hij geroofd, dan weer verstopt. Zo bleef koning Jozef de tweede ongekroond en was hij eigenlijk geen echte heer ser over de Magyaren. Een Beierse troonpretendent (Gise- la, de vrouw van Stefan, was de dochter van de Beierse hertog Hein- rich) verloor de kroon eens, toen hij ermee langs de Donau trachtte te vluchten. En de weduwe van koning Ladislaw de Vijfde wist met behulp van een dik kussen het fel begeerde object naar het Weense hof te smok kelen. De vrijheidsheld Ludwig Kos suth liet de kroon na de mislukte opstand in het revolutiejaar 1849 bij de grens met Turkije begraven. In 1944 brak de langste reis aan, die de kroonjuwelen ooit in hun bestaan zouden maken. Maar ook daar komt een eind aan. als minister Vance de historische voorwerpen in Boeda pest overdraagt. Betere relaties De relaties tussen Hongarije en de Verenigde Staten zijn in de afgelo pen jaren verbeterd. De regering in Boedapest betaalde zelfs de Hon gaarse schulden uit de tijd van de Eerste Wereldoorlog terug, gaf com pensatie voor in beslag genomen Amerikaanse bezittingen en regelde op bevredigende wijze alle aanvra gen voor familiehereniging. Er werd een cultureel akkoord gesloten en in een handelsverdrag werd aan Hon garije de positie van meest-begun- stigd land toegekend. Nog onlangs werd Billy Graham in staat gesteld, in Hongarije een evangelisatie-cam pagne te voeren. Dit alles waas voor president Carter aanleiding om nadat de Hongaar se partijleider Janos Kadar door de paus in audiëntie was ontvangen te besluiten dat de tijd voor een demonstratieve geste was aangebro ken. Protesten van Hongaarse immi granten in de VS haalden tenslotte niets uit. ADVERTENTIE STIUN AKTIK TICKN ANITA BRYANT j POSTGIRO 1444455 i Stichting V door Victor Zorza Negen miljoen arbeiders in de Sowjet-Unie hebben zojuist een loonsverhoging gehad van 18 procent en dat zonder ook maar één staking en zonder dat een woord tussen werkgevers en werknemers is gevallen. Ze kregen het zelfs zonder er om te vragen. Hoe kan dat? De loonsverhoging past in het vijfja renplan, waarbij werd bepaald dat 31 miljoen werknemers meer betaald zouden krijgen tussen 1976 en 1980. Het zou allemaal in ordelijke stap pen gebeuren, waarbij de meest ach tergebleven groepen het eerst aan bod zouden komen. Overigens maakt natuurlijk het Kremlin uit wat de meest achtergebleven groe pen zijn. Een jaar geleden ging de verhoging naar hen die het slechtst af zijn: naar hen die de ontberingen moeten ver-, dragen van het barre klimaat. In het uiterste noorden, het verre oosten en Siberië. In die gebieden is het uitermate moeilijk arbeiders te krijgen. De jongste verhoging gaat naar de industriële centra in de Oer al, Centraal Azië en het gebied van de Wolga. De volgende stijgingen waarschijnlijk binnen een jaar gaan naar de rest van het Europese deel van de Sowjet-Unie. waar de leef- en werkomstandigheden over het algemeen beter zijn. De kloof tussen hen die het meest en hen die het minst verdienen, is niet langer zo groot als onder Stalin. Op een conferentie over arbeidsproble men in de Sowjet-Unie vroegen som mige sprekers zich zelfs af of de kloof niet te klein was geworden. De confe rentie werd gehouden op het George Kennan Instituut voor Russische studies in Washington. De deskundi gen zijn het er over eens dat het kleiner worden van het verschil, komt door hoger loon voor de arbei ders in de laagstbetaalde groepen. De inkomens van de bedrijfsleiding zijn jarenlang op hetzelfde peil ge bleven. Nieuwe klasse De bedrijfstop maakt deel uit van de nieuwe klasse in de Sowjet-Unie, en heeft voordelen waarvan de gewone arbeider slechts kan dromen. Met de stijgingen die deze maand een feit zijn geworden, is het gemiddelde loon in de Sowjet-Unie 155 roebels (ongeveer 600 gulden) per maand. De salarissen van directeuren kunnen drie tot vier keer zo hoog zijn. Maar bovendien krijgen ze extra voorde len, die veel meer inhouden dan die de mannen en vrouwen in de fabriek krijgen. De „voordelen van het ambt",zijn bij voorbeeld limousines met chauffeur, betere huizen, buitenverblijven, kunnen kopen in speciale winkels waar schaarse artikelen te krijgen zijn, die de gewone mensen niet kun nen aanschaffen, gratis extra levens middelen. Niemand kan iets zinnigs zeggen over de werkelijke waarde van dit soort extra voordelen. De spreiding ervan is een goed bewaard geheim. Maar sommige waarnemers geloven dat de groep die ervan profiteert sinds de dood van Stalin geleidelijk steeds kleiner is geworden. Genoeg prikkels? Als de inkomenskloof voortdurend kleiner wordt, zal het salaris van de bedrijfsdirecteuren hun dan genoeg prikkelen om de produktiviteit in de bedrijven te verhogen? Volgens som mige westerse waarnemers vraagt technologische vooruitgang waar van de economische ontwikkeling van de modernste staat afhangt een bedrijfsleiding die bereid is risi co's te nemen. De meeste mensen gaan eerder risico's uit de weg, dan dat ze geneigd zijn ze te lopen. Als ze zeker duizend gulden kunnen verdie nen, en slechts een halve kans heb ben op 2000 gulden winst, zullen ze eerder de eerste mogelijkheid nemen in plaats van de laatste. Dat geldt ook voor directeuren in de Sowjet-Unie. Om hen ertoe te bren gen grotere risico's te lopen, moeten ze meer betaald krijgen. Grotere ge lijkheid van inkomens, zeggen deze economen, werkt ontmoedigend en zal de toch al geringe technologi sche groei in de Sowjet-Unie nog verder vertragen. Aan de andere kant: als het Kremlin het inkomens beleid verandert en de kloof tussen werkgevers en werknemers weer groter laat worden, kan dat leiden tot politieke moeilijkheden. De arbeidersklasse in de Sowjet- Unie heeft tot nu toe weinig belang stelling getoond voor de dissidenten in het land, deels omdat de levens standaard voortdurend verbetert, sinds de dood van Stalin. Er is nog een lange weg te gaan, voordat het peil van het westen bereikt zal zijn. dat is politiek van minder belang. Zolang de arbeiders in de Sowjet- Unie niet naar het buitenland mo gen reizen, kunnen ze geen vergelij king trekken. Er is een beginnende arbeidsonrust in de Sowjet-Unie, waar de werknemers is geleerd dat volledige gelijkheid mogelijk en wenselijk is, Lenin zei het al en zijn portret hangt ook in deze textielfabriek. Wat de arbeider in de Sowjet-Unie kan zien. is het verschil tussen zijn levensstandaard en die van zijn ba zen, net zo goed als de werknemer in het westen dat in zijn eigen land kan. Maar hij is bereid het verschil te aanvaarden als een onvermijde lijk en noodzakelijk kenmerk van het kapitalisme. De werknemer in de Sowjet-Unie daarentegen, is ge leerd dat volledige gelijkheid én mo gelijk én wenselijk is. Hem is verteld dat dat is waar de 8owjet-Unie naar toe werkt, zelfs als hem daarbij een uitgebreide theore tische uitleg is verstrekt waarom het stichten van de Ideale staat wat tijd zal kosten. Rechtvaardig De leiders in het Kremlin werken toe naar kleinere inkomensverschil len. omdat zij geloven in een recht vaardiger maatschappij en die dich terbij willen brengen Maar ook om dat zij weten dat de arbeiders niet zullen blijven zwijgen als er geen zichtbare verbetering optreedt. Er is een verspreide maar toenemende onvrede met de werkomstandighe den in de Sowjet-Unie. Vaak blijkt dat uit artikelen in de officiële pers in de 8owJet-Unle, die dan dienen als een uitlaatklep voor de klachten van de arbeiders. De loonsverhogingen zijn welkom, maar de 31 miljoen werknemers die ze krijgen onder het huidige vijfja renplan. vormen slechts één derde van het totaal Veel anderen zullen langer moeten wachten, en het is de vraag of ze dat willen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7