Drie weken verstandig vermageren De tekening van een lezer Trouw commentaar Elke dag een gezond menu in de krant om u te helpen i Hoeveel calorieën? ...en een T I 'UU1 üpULUig r Afirt - en- Ontwerp Sanctiewet rnnrcnnpH i o* npcrp' n+.ipn VinnrlprH- "'"4 Doordravers Dagmenu voor zondag 1 januari ,,een laakbare overdrijving" scheurkalender spreektrant oudej aarsrede inzamelingen heidenoord kerstnummer ■'ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De CDA-fraclie in de Eerste Kamer heeft een nogal delicate situatie doen ontstaan nu zij min of meer heeft aange kondigd dat zij de VVD een handje zal helpen bij het doen stranden van het ontwerp sanctiewet dat onder verant woordelijkheid van het kabinet Den Uyl was ingediend en door de Tweede Kamer in meerderheid aanvaard. Het betrokken wetsontwerp moet het mogelijk maken, bij wet sancties uit te vaardigen een handelsboycot bij voorbeeld met het doel, het beleid van andere staten te beïnvloeden en zo ,,de internationale rechts-orde te bevor deren", zoals de vorige CD A-staatsse cretaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken, eerste ondertekenaar van het wetsontwerp, het in de Tweede Kamer heeft omschreven. Het bestaande middel van de door de veiligheidsraad van de Verenigde Na ties uitgevaardigde, verplichte sancties blijkt een te beperkt bereik te hebben omdat binnen die raad immers één enkele, al dan niet toevallig aanwezige delegatie, een door de Verenigde Na ties noodzakelijk geachte sanctie kan tegenhouden. Het wetsontwerp Kooij mans zou het mogelijk maken ook sauc- I ties die in andere internationale verban den de Ver-enigde Naties, de Euro pese Gemeenschap worden overeen gekomen, rechtskracht te geven zodra de noodzaak daarvan zich aandient. Met die laatste toevoeging is een marge van beleid aangegeven. Het is immers duidelijk dat de geneigdheid, ook in Nederland, om een middel als de eco nomische boycot ter hand te nemen, verschilt per partijformatie. Om con creet te zijn: een Minister van Buiten landse Zaken afkomstig van De PvdA zal in de meeste gevallen er eerder toe besluiten een sanctie voor te stellen dan een van de VVD. Er is natuurlijk niet aan te ontkomen, deze politieke nuance in rekening te brengen bij het beoordelen van de nog al kritische opmerkingen die de CDA- senatoren bij de schriftelijke voorbe handeling van het wets-ontwerp door de Eerste Kamer hebben gemaakt. De sanctiewet is met unanieme steun van het CDA in de Tweede Kamer aan vaard. Dat gebeurde op een moment, 6 oktober jl, waarop nog mocht worden gedacht dat de regeringssamenwerking van de christen-democraten met de PvdA zou worden voortgezet. Twee maanden later, 13 december, komt de CD A-fractie in de Eerste Kamer met de mededeling dat het ,,haar wel uitermate moeilijk zal vallen, haar steun aan het onderhavige voorstel te geven" een boodschap die juist werd geformuleerd op het moment dat de steven naar de VVD was gewend. Het zal best zo zijn dat dit alles toeval is en dat de christen democraten uit de Eerste Kamer ook zo zouden hebben gereageerd wanneer het tweede kabinet Den Uyl toch tot stand was gekomen. Maar dan moet men toch spreken van een ongelukkig toeval dat voor de beeldvorming van het CDA zijn negatieve gevolgen niet zal missen. En daar moet ook de Eerste-Kamerfractie van het CDA wel eens een beetje om denken. Als voornaamste reden voor hun afwij zende houding voeren de CDA-senato- ren een overweging aan die minder met het buitenlands beleid dan met ons eigen 'echtsbestel te maken heeft. Het wetsontwerp voorziet namelijk in een uitbreiding van de rechts-macht van de Nederlandse rechter tot diegenen die zich ook buiten het Nederlandse grond gebied schuldig maken aan overtreding van de sanctiebepalingen. Nu zal niemand kunnen of mogen be twisten dat het hier om een gewichtige, ja principiële kwestie gaat die niet in een handomdraai kan worden beslist. Maar dan is weer enigszins ongerijmd dat de CD A-senatoren in de schriftelij ke gedachtenwisseling die nu in de Eer ste Kamer op gang is gekomen, ternau wernood aangeven waar en waarom precies het betrokken wetsontwerp in zodanige mate over de schreef gaat dat het zou moeten worden verworpen. Daarbij moet er ook maar even aan worden herinnerd dat de CDA-woord- voerder in de Tweede Kamer drs D. F. van der Mei, thans Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken tijdens het debat over de sanctiewet welgeteld één alinea van zijn overigens nogal wijdlopi ge betoog heeft besteed aan de kwestie die zijn partijgenoten in de Eerste Ka mer nu in zo hevige mate blijkt bezig te houden. Tijdens dat debat in de Tweede Kamer is niet verbloemd dat mogelijkerwijs Zuid-Afrika het eerste doelwit van het nieuwe sanctie-instrumentarium zou kunnen zijn. Het wetsontwerp is uiter aard niet uitsluitend voor Zuid-Afrika gemaakt, maar het ontleent misschien wel zijn urgente karakter aan de zich gevaarlijk toespitsende situatie ter pjaatse. Het is dan ook opnieuw een netelig toeval dat de meningsvorming in de CDA-fractie uit de Eerste Kamer in de publiciteit is getreden op hetzelfde moment dat ons berichten bereiken over een ernstige discussie tussen CDA- VVD-ministers over een passage in dt regeringsverklaring die aan de Zuidafri- kaanse situatie en aan de Nederlandse houding daartegenover zou moeten worden gewijd. Het is duidelijk en zeker niet ten on rechte dat het nieuwe kabinet-Van Agt mede zal worden getoetst aan zijn be leid inzake Zuid-Afrika. Het is zeer te hopen dat het, noch in de regeringsver klaring, noch bij de verdediging van de sanctiewet in de Eerste Kamer, terzake misverstanden of onduidelijkheden zal laten bestaan. door Willem Schrama Op de valreep van deze feestelijke decembermaand zullen velen ongetwijfeld tot de ontdekking zijn gekomen dat het lichaams gewicht behoorlijk is toegenomen. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: we zijn van plan daar iets aan te gaan doen. We gaan drie weken vermageren op een verstandige manier. Als u ook goede voornemens in deze richting heeft, kunt u zonder problemen meedoen. Vanaf vandaag treft u drie weken lang dagelijks in deze krant een menu aan dat u daarbij helpt. Dat menu is niet bindend. Als u bijvoorbeeld worteltjes wilt vervan gen door bloemkool, dan is dat geen bezwaar. U moet zich alleen houden aan de hoeveelheid. Maar ook weer niet te strikt. We kijken niet op een calorie meer of minder. U hoeft geen grammenweger aan te schaffen. De menu's zijn gebaseerd op gegevens van het VoorÜchtingsbureau voor de Voeding in Den Haag en leveren da gelijks ongeveer 1000 k 1100 calori eën. Dat is ongeveer de helft van wat een man met een normaal postuur per dag bij zeer lichte arbeid ver bruikt (bij een vrouw is dat iets minder). Het doel van dit dieët is tweeledig. Uiteraard beoogt het overtollig li chaamsgewicht te verwijderen, maar belangrijker is nog het veranderen van onze voedingsgewoonten. En dat betekent voor de meesten van ons: minder en gezonder eten. Fabels Daar zijn drie dingen voor nodig: de wil, het doorzettingsvermogen en een beknopte kennis van de voe dingsleer. Bent u die de baas, dan kunt u afrekenen met de fabels die ons de laatste jaren overspoelen. U kent ze vast wel: sherrykuren, kool- hydraatarme diëten, vermagerings koekjes en -dranken. Achter al deze franje ligt altijd één koe van een waarheid: afvallen kan alleen maar door minder te eten. Nemen we meer op dan we verbrui ken, dan wordt dat teveel in de vorm van vet in ons lichaam opgeslagen. We worden dikker, en daarmee groeit de kans op hoge bloeddruk, suikerziekte, galstenen, gewrichts klachten en niet het minst de ge vreesde hart- en vaatziekten. Kort om: ons lichaam degenereert. Is het voedselverbruik p-oter dan de opname, dan worden die opgeslagen vetten aangesproken. Zelfs de meest moedelozen moeten hieraan gelo ven. Dik worden van een glas water bestaat niet. De fout zit in de keuze van het voedsel, en vaker nog in die ogenschijnlijk onschuldige tussen doortjes. Slechts een heel klein deel (ongeveer vijf procent) van de mens heid is zwaarlijvig als gevolg van een klieraandoening. Ons vermageringsprogramma duurt drie weken. Waarom drie weken? Eén week zet geen zoden aan de dijk. Pas in de tweede week gaat u zicht baar winst boeken, maar pas na drie weken bent u serieus in staat om opname en verbruik van voedsel in evenwicht te brengen. Het hongerge voel is weg. En dan kunt u doorgaan op uw eigen manier. Totdat een bete re voeding een manier van leven is geworden. Wat is een calorie? Dit moet u weten voordat u begint. Eten levert energie op. Of liever ge zegd: door te eten zet ons lichaam een bepaalde vorm van energie om in een andere. Zoals een auto benzi ne verbruikt om te kunnen rijden, verbrandt ons lichaam voedingsstof fen om te kunnen leven. Daartoe zijn brandstoffen nodig in de vorm van koolhydraten, vetten en eiwitten, die elk een bepaalde hoeveelheid ener gie leveren. Die hoeveelheid wordt in de voedingsleer uitgedrukt in de ver brandingseenheid kilocalorie, beter bekend als calorieën. Een calorie is dus niet iets tastbaars, iets wat je kunt eten („daar zitten veel calori eën in" is een veel gehoorde misvat ting; „dat levert veel calorieën" is juister). Tot zo ver de verbranding. Maar het i dranken (per glas): cal.: •pijzan: cal.: rosé. rode of witte wijn 80 1 dropje 3 sherry 55 1 chocolaatje 35 jenever of vieu 70 1 volkorenbiscuit 45 vermouth, port 75 1 Hollandse nieuwe 100 zoete wrtte wijn 95 1 klem zakje chips (27 gr.) 145 pils, druivesap 110 1 croquet 150 zoete Spaanse wijn 165 1 slagroomgebakje 160 frisdrank of limonade 75 1 appelgebakje 250 volle melk 90 1 amandelbroodje 400 halfvolle melk 75 1 broodje paling 225 magere melk 50 1 saucijzebroodje 260 karnemelk 45 1 zakje frites zonder saus 280 magere yoghurt 45 1/3 rookworst 330 magere chocolademelk 95 1 pasteitje met ragout 600 lichaam heeft ook bouwstoffen no dig. die we kennen in de vorm van mineralen en ook weer eiwitten (die dus een dubbele functie hebben). De derde categorie waarin we onze voe dingsstoffen kunnen verdelen, zijn de beschermende stoffen zoals vita mines en (wéér een dubbelfunctie) mineralen. Al deze stoffen zijn nooit in één produkt verenigd. Daarom is een ge varieerde maaltijd belangrijk voor de instandhouding van ons lichaam. Door gevarieerd te eten kunnen ont brekende stoffen elkaar aanvullen. Kiezen Om het lichaam nu maar voldoende van al die stoffen te verschaffen, is de Schijf van Vijf (zie elders op deze pagina) ontworpen, waarop vijf groepen voedingsmiddelen zijn sa mengebracht die nodig zijn voor onze dagelijkse voeding. Die groe pen zijn: melk en melkprodukten: aardappelen, groente en fruit; kaas en vlees of vis of ei of peulvruchten; boter of (dieet)margarine; en ten slotte bruin of volkorenbrood en grove graanproducten als haver mout en grutten. Met elke dag precies voldoende van elk van deze vijf groepen, gaan we vermageren. Twee pond per week moet er inzitten, maar niet teleur gesteld zijn als het iets minder is. Radicaler afvallen is altijd onge zond. Bovendien moet u zich fit blij ven voelen, anders houdt u het niet lang vol. Het lichaam zal zich bij ondervoeding of gebrek aan vitami nes binnen de kortst mogelijke ke ren revancheren. Heeft u klachten over uw lichamelij ke conditie (bijvoorbeeld nier-, gal- of leveraandoeningen), raadpleeg dan uw arts. die het duizend-calori- eëndieet ongetwijfeld kent. Zijn die klachten er niet. dan kunt u zonder meer meedoen. Nogmaals, de dagmenu's zijn varia bel. Elke dag zijn er keuzemogelijk heden. Met een portie groente be doelen we simpelweg een derde deel van het bord. Een portie aardappe len houdt u op ongeveer 100 gram, een portie fruit op ongeveer 150 gram. Om u een beetje vertrouwd te maken van de calorische waarden van veel gebruikte dranken en spij zen, drukken we hiernaast een staa tje af. U weet alles als u bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding de zogeheten voedingsmidde lentabel bestelt voor een luttel be drag. (Tel. 070-469512). Alcohol Kunt u niet buiten alcohol, laat u dan niet ontmoedigen door dit dieet. Alcohol heeft ook goede eigenschap pen, mits matig gebruikt. Het ver wijdt de bloedvaten en verlaagt de bloeddruk. Maar beperk u ook al vanwege de hoge calorische waarde, op één glas bier of wijn of gedistil leerd per dag als slaapmutsje. Kof fie en thee leveren (zonder suiker en melk) nauwelijks calorieën, even min als ontvette bouillon of mine raalwater. Suiker is slechts brand stof en geeft dus energie, maar is verder nergens goed voor. Probeer eens een zoetje, doe het zonder, of neem er heel weinig van. Ban de frisdrank uit uw bestaan. Wees voorzichtig met de talloze ver borgen dierlijke vetten (in vlees waar. automatiekprodukten enz.). Verzadigde of harde vetten zijn lui en geneigd te blijven steken in de vaatwand. Onverzadigde vetten (veel plantaardige) daarentegen niet. Tenslotte nog een paar tips. Haal niet in huis wat u niet wilt eten. Weeg u elke dag, resultaat geeft moed, Ga vroeg slapen (wie slaapt die eet niet). En vooral: veizin voor uzelf geen uitvluchten. Volgende week iets over het belang van beweging (u hoeft niet per se lid van een trimclub te zijn), over vita mines en over uw Ideale gewicht. Heeft u intussen vragen of reacties, dan graag een briefje of briefkaartje aan Trouw, postbus 895. Amster dam onder vermelding „Drie weken vermageren". Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, (ury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Llllv/llllvllU.vl U. V AjBl HET WEER door Hans de Jong Het oliebollenfeest zal begeleid worden door een stormachtige tot krachtige wind uit west tot noordwest en door buien van hagel en natte sneeuw. Geleide lijk aan wordt het echter een beetje rustiger en dat zal ook in de nacht op zondag het geval zijn. Dit kan tot gevolg hebben dat het in het binnenland tot een graadje vorst komt en als verdere consequentie gladheid van de wegen. Dat komt dan niet zo mooi uit want juist in de Nieuwjaarsnacht zijn veel men sen op pad en weg. Wel even uitkijken dus. De buienwolken die gisteren bo ven de Noordzee ontstonden en op ons land kwamen aanzeilen reikten tot circa 7000 meter. Ze gaven in de voorafgaande nacht en ochtend al onweerverschijn selen: In en rondom Wolvega (Friesland) zo'n harde ramme lende donderslag, dat kerstbal len uit de boom vielen en ruiten schudden. Rond half acht giste renmorgen waren er twee ontla dingen in Delft en eerder ook al in het Zuidlimburgse Eysden. In de vooravond begon het op nieuw te onweren in het noorden van het land onder invloed van een naderende randstoring, die op de Noordzee op dat moment windkracht 9 tot 10 ontketende. In een zóne van Schotland over de Noordzee, onze omgeving naar midden-Europa was het voor de vliegtuigen tussen 6 en 12.000 meter hoogte gisteren ook niet al te veilig: Er deed zich daar namelijk CAT voor: Sterke luchtwoelingen, luchtzakken bij blauwe hemel. Het vorstgrensni- veau van 0 graden lag boven het noordoostelijke deel van de Noordzee op 500 meter, in zuid Zweden 300, in Ierland op 1500 meter. Op 5.000 meter hoogte boven de Noordzee was de tem peratuur tussen -30 en -35 gra den tegen normaal -25, vandaar de hagel en sneeuw die er is gevallen. Zeer lage temperaturen worden gemeten in Noordwest-Rusland te weten -30 tot -36 graden, in Noord-Finland -20 tot -25, Noord-Zweden -12 tot -16, maar bij dalende barometer. Er is geen Russisch maximum te vinden, dat als transporteur van deze winterkou kan functio neren. Zeer sterke noordweste lijke hoogtestromingen noodza ken ons naar de oceaan te kij ken of we dat nu graag willen oi niet: Ten zuiden van Groenland is al weer een volgende depres sie in ontwikkeling, een zoge naamde „break-away-depressl- on", een soort doorbraakfiguur, die zich op maakt om begin 1978 een positie in te nemen nabij Noord Schotland. Het ermee samen hangende warmtefront met regen kan in de loop van Nieuwjaarsdag al ons land bereiken waarna er iets zachtere lucht zal binnen vallen. Eén en ander is slechts tijdelijk en in later stadium komt er op nieuw polaire lucht opzetten uit westelijke richting, maar die heeft een vrij lange weg over de oceaan afgelegd en is dus wel min of meer aangewarmd. Ook op woensdag 15 januari is er wat die hoogtestromingen uit noord west betreft nog weinig of niets veranderd, aldus vooruit-kaar ten uit Noord-Amerika. Volgens mijn bescheiden me ning is er wel degelijk aanlei ding voor de liefhebbers van schaatspret om met zorg verde re verloop van de winter tege moet te zien. De kans dat het huidige onwinterse luchtdruk patroon zich verder in januari en februari in grote trekken zal handhaven, is groter dan die op een radicale wijziging in een oost-west circulatie zoals dat in voorafgaande jaren ook wel eens is vertoond. HOOGWATER zondag 1 Januari Vllssingen 5.59-18 23. Harlngvlietsluizen 6.06-18 25. Rot terdam 7 42-20 22 Schevenlngen 7 01-19 23. IJmuiden 7 48-20.10, Den Helder 11 34-23.29, HarUngen 1.18-14.10, Delfzijl 3.29-16.08. HOOOWATER maandag 2 Januari Vllssin gen 6.48-19 15, Harlngvlletalulzcn 6 52-19 17, Rotterdam 8 32-21 16, Schevenlngen 7 48-20 14, IJmulden 8 37-21.03, Den Helder 12.09—, HarUngen 1.52-14 45, Delfzijl 4 11 16.55 ontbijt 1 dun besmeerde snee bruin- of volkorenbrood met rookvlees of pekelvlees of magere ham. 1 glas halfvolle melk koffie of thee zonder suiker of melk 's morgens koffie of thee zonder suiker of melk lunch 1 dun besmeerde snee bruin- of volkorenbrood met ongelar deerde lever, magere smeer kaas of Zwitserse strooikaas. 1 sneetje knöckebrot met plak jes tomaat en komkommer 1 beker magere yoghurt met een halve appel of een manda rijn. 's middags thee zonder suiker of melk warme maaltijd kop heldere soep naar keuze (bouillon ontvetten door in koude toestand het gestolde vet te verwijderen, hetzelfde geldt voor jus) 100 gram kippevlees (zonder vel) of biefstuk portie groente naar keuze (geen doperwten) kleine portie aardappelen met een weinig jus (ontvet) toostje met camembert of smeerkaas koffie zonder suiker 's avonds 1 glas magere of halfvolle melk, karnemelk of magere yoghurt. Niet doen als u één glas bier, wijn of gedistilleerd wenst. „Er is in vele gezinnen een laakbare overdrijving. Ik beklaag meisjes die in de vierde of vijfde klas al met een echt armbandhorloge zitten te pronken. Waar zouden die blij mee gemaakt kunnen worden als ze zes tien, als ze achttien zijn? De over drijving uit zich ook in de kleeding, in het maken van reizen en in ande re dingen. Maar speciaal toch in het geven van speelgoed en sieraden. Men maakt de kinderen bla sé door te veel en te mooie ca- deaux. Laat ons tot den een voud terugkeeren. Niet alles wat blinkt en schittert en veel kost ver rijkt het leven van onze kinderen." Een vermanend woord van „het hoofd eener Chr. School te Rotter dam," dat op zaterdag 3 december 1927 in De Nieuwe Haagsche Cou rant in de rubriek Schoolnieuws wees op „een kenmerkende fout van de Sinterklaasviering" Voor de rest besteedde die krant vijftig Jaar geleden weinig aandacht aan Sinterklaas, stukken minder dan aan het kerstfeest en oudjaar. Op 5 en 6 december werd er zelfs geen toespeling op gemaakt. Dat kwam pas op 7 december: Enkhuizer vis sers snelden een „schip in nood" op de Zuiderzee te hulp; aan boord was Sinterklaas met een paar Pie ten, op weg naar een officiële ont vangst. En op 14 december werd nog gemeld dat de kinderen van het personeel van de „Vulcaan Mij" zo'n heerlijk Sinterklaasfeest ge vierd hadden. Neringdoenden braken in adver tenties zowat hun tong over de aan prijzingen van Sinterklaas-cadeau tjes. ,,'n Electrtsch toestel is het mooiste en nuttigste St. Nicolaas Geschenk!" roep er één uit „Geef daarom aan grootmoeder een voet- stoof, aan grootvader een verwar- mingskussen, aan moeder een broodrooster, aan vader een straal kacheltje, aan groote broer een scheerbakje. aan Zus een wafelij zer, aan baby een bedkruik, aan „Haar" een haardroger, aan „Hem" een bureaulamp". Een andere ad vertentie: „Dames: meer nog dan ooit moet een St. Nicolaascadeau zijn: nuttig, praktisch, mooi. De tijdsomstandigheden gebieden dit". Daarom moesten de dames nodig een veiligheids-scheerappa- raat voor man, zoon of verloofde aanschaffen. Ook pijptabak werd van harte als cadeau aanbevolen, voorts „de goedkoopste en meest volmaakte vulpenhouder," en „voor de jeugd is een boek het beste geschenk". De banketbakker had boterletters (16 cent per ons), chocolade letters, beestjes van sui kerwerk en chocola, speculaaspop pen. taai-taai, peper- en kruidnoot jes in voorraad. „Koop den Maranatha Scheurka lender 1928 onder redactie van Ds J. J. Knap Czn. Deze Kalen der met zijn prachtige schild is een sieraad voor de huiskamer Een andere kerst-advertentie be looft extra kortingen bij aankoop van een huisorgel, en bovendien „een bank cadeau en eenige num mers schoone Kerstmuziek. Wacht vooral niet langer, vlak vóór het Kerstfeest hebben wij het zoo druk. omdat zooveelen met Kerstmis in het zicht, het gemis van een orgel des te sterker gevoelen". „De Kerstklokken luiden!! Vrede en vreugde heerschen op aarde! Nu dient U nog zorg te dragen, dat Uwe kleeding de feestelijke stemming niet verstoort". Aan het kerstfeest werd vrij veel aandacht besteed, al zijn verslagen en aankondigingen vóór de kerst dagen maar sporadisch te vinden. Een enkele kerstwijding of -viering werd wel aangekondigd en dan ui teraard in de trant van toen. Oude re mensen waren meteen „oudjes", joodse kinderen „Jodenkinder tjes". Zo was er in Schevenlngen een „Kerstfeest voor oudjes", zoals boven het verslagje stond:het jaarlijksch Kerstfeest voor ouden van dagen uit Scheveningen, waar bij ongeveer zeventig oudjes aan wezig waren". Boven het tweede verslag de kop: „Een roerend Kerstfeest. Bij het oude Bonds volk". Eerst een paar regels inlei ding over een „Jodenvoordracht", waarbij de zaal „gierde van het lachen Die Joden toch ook Vervolgens het eigenlijke verslag van een gezamenlijke joods-chris telijke kerstviering: „Nee. geen voordracht-Joden, maar rasechte afstammelingen van het oude Bondsvolk. En die allen vierden het Kerstfeest. Zelden hebben wij het zoo ontroerend zien vieren. Daar zaten ze voorin, de Jodenkinder tjes En zo gaat het verslag nog een tijdje door De NCRV had op die oudejaars avond van 1927 geen zendtijd en zond de oudej aarsrede dus maar vast op de 29ste uit: „Naar wij vernemen hoopt de Voorzitter der Ned. Chr. Radio ver eeniging, Mr. A. van der Deure, zijn gebruikelijke oudejaarsrede te houden op Don derdag 29 December a.s., den laat- sten gewonen uitzendavond van de NCRV in dit Jaar, vla den zender te Huizen." Rondom Kerst was het ook in 1927 al gewoonte, dat particulieren en instellingen een beroep deden op de goedgeefsheid van de burgerij. Het Lger des Hells had tienduizend gulden nodig „voor het Kerstfeest der Haagsche Armen". Het plaat ste een advertentie met deze in houd: „Wij willen: 5000 Haagsche armen voeden; 1000 Haagsche kleintjes feest bereiden; 650 Haag sche kleintjes kleeden; 350 ver pleegden in onze Haagsche Inrich tingen gedenken, alsook den ge vangenen een verrassing bereiden. Wij willen Kerstvreugde brengen, overal waar het noodig en mooge- lljk is De hervormde predikant ds. J. A. Visscher uit Groesbeek hield in z'n eentje een collecte: Mag van het vele, dat u voor anderen over hebt, ook niet een klein zilverstuk- Je rollen naar mijn adres, van waar ik het wel ter plaatse bezorg?" En ook een verzoek van de Jeugdbond voor Dierenbescherming te Sche veningen: „Wij wilden zoo gaarne met de a.s. feestdagen weder onder toezicht van onze geleiders de paardjes en honden van de woon wagens aan de Loozerlaan en de paarden van de verhuurstallen een extra-maal uitreiken. Wie helpt mede?" Eén kerstgedichtje kregen de Jon gens en meisjes op 24 december in hun hoekje voorgeschoteld tussen puzzels en mopjes, maar een week eerder werd er nog met geen woord over het naderende kerstfeest ge sproken. Wel was er toen een zen dingslied voor de kinderen opgeno men, waarvan we drie coupletten citeren: „Houten beelden, steenen goden/Bidt hij in zijn blindheid aan/Leer hem in zijn zonde en noo- den/Slechts tot U om hulp te gaan. - Zie hoe hij, van wraakzucht be vend/Zijne naasten zelfs verslindt; Toon hem. Jezus, hoe Gij snevend/ zelfs Uw vijand hebt bemind. - Och. dat Uwe zendelingen/In het duistre Heidenoord/Mcènge ziel nog voor U vingen/Met de netten van Uw Woord". Elke zaterdag bracht de Nieuwe Haagsche Courant als extra een „Zondagsblad", dat op zaterdag 24 december in een kerstnummer was omgetoverd. In een kader op de voorpagina werd dat aldus aange kondigd: „Aan ons Zondagsblad, hetwelk gedurende de kerstdagen bij de lezers ter tafel zal liggen, is meer dan gewone zorg besteed. WIJ hopen, dat het mede mag dienen, om het voorname feest der Chris tenheid in de gewenschte stem ming te brengen". Die voorpagina liet er trouwens geen twijfel over bestaan, dat het hier om een kerst krant ging: waar anders uitvoerige verslagen en beschouwingen uit de Eerste en Tweede Kamer stonden, was nu de halve pagina gevuld met een hoofdartikel over het kerst feest, en een gedicht: „Israels Kers tfeest". Op de pagina Voor de Vrouw werd met geen woord gerept over het feest, maar de zondagsblj- lage stond er vol van: gedichten, twee verhalen ('Het Kerstfeest van Dirk van Dam' en 'Het Kerstfeest van Mad Ben'), een groot aantal artikelen en beschouwingen (onder meer over bekende kerstliederen, kerstgebruiken en 'het schoone land der papoea's, waar het nog veelszins donker is') en veel stem mige fotootjes, zoals die van een molen onder de titel 'Een mooi win- terkiekje".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5