Minder aangevoerd in haven van Rotterdam Ruim duizend kilo vuurwerk in Dordt in beslag genomen Uitbreiding ultra- centrifugefabriek ffff Staatssecretarissen Voor het eerst sinds Tweede Wereldoorlog Winkeliers beseffen gevaar niet Soldaten terug om eventueel dijken te bewaken Osborne sherry, om u de rest te doen vergeten. Folkerts (RAF) gaat in beroep Minister Wiegel gaat Molukse zaken coördineren HOORT GIJ DE DONDER NIET? HOORT GIJ ity DE DONDER NIET? bestelbon ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het jaar 1977 is de Rotterdamse haven geconfronteerd met een zoda nige terugloop van het aantal zeeschepen, dat voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog de netto register-tonnage daal de en wel met 1,3 procent. De voorlopige cijfers van het afgelo pen jaar geven aan dat het aantal aangekomen zeeschepen circa 30.800 bedraagt, ongeveer 1200 stuks min der dan vorig jaar. ofwel min 3,9 procent Vanaf 1973 is het aantal zeeschepen steeds iets teruggelopen, maar dat had te maken met het in de vaart komen van steeds grotere schepen. In totaal tonnage gemeten was er tot 1977 nog steeds groei. De terugloop van het aantal zeesche pen had een nagenoeg evenredige teruggang in de totale goederen stroom tot gevolg, namelijk 4 pro cent. De statistici van het Havenbe drijf hebben berekend dat er dit jaar 272 miljoen ton goederen zijn behan deld tegenover 283 miljoen ton in 1976. Van het herstel van vorig jaar is daarmee nog maar één procent over. Ruwe olie Volgens wethouder Van der Pols (ha ven en economische zaken» is de negatieve tendens in het Maasstede- lijke havenbedrijf te wijten aan de verminderde aanvoer van ruwe olie (7 procent). Het Rotterdamse lading pakket bestaat voor tweederde deel uit olie. De positie van Rotterdam-Euro poort als energiehaven voor West- Europa heeft een geduchte knauw gekregen, aldus Van der Pols. Met name de doorvoer met overlading, waarbij tankers van de allergrootste categorie hun lading lossen in Rot terdam en kleinere tankers voor ver der transport naar buitenlandse ha vens zorgen, liep met. een kwart terug. In deze situatie zou verandering ge bracht kunnen worden als de ..olie geul" van de haven aangepast zou worden aan de vereiste diepgang van 72 voet. zo verklaarde Van der Pols. De gemeente Rotterdam heeft hier echter geen geld voor en het Rijk heeft tot nu toe geweigerd bij te springen. De aanvoer van olie be- stemd voor eigen land en voor door voer per pijpleiding naar het achter land nam met enkele procenten toe. Een grote rol speelt voorts het er- tsvervoer dat in 1976 al achterbleef en dit jaar opnieuw 9-12 procent la ger uitkomt. Dit betekent een onder streping van de afzetproblemen voor de Westeuropese staalindustrie en een teken dat het nog steeds erg slecht gaat ln deze bedrijfstak. Van der Pols constateerde tenslotte een opleving met 15 procent in de kolensector en het containervervoer (10 procent). Ook de granen en vee voeders. al jaren een bloeiende sec tor, vertonen opnieuw een groeicij fer, nu van 5 procent. ADVERTENTIE Van onze verslaggevers AMSTERDAM Er zal van avond heel wat minder vuur werk de lucht in gaan dan er verkocht is: in het hele land heeft de politie de laatste da gen namelijk duizenden kilo's in beslag genomen. Een lande lijk record heeft daarbij ver moedelijk de Dordtse politie lADVCnTENtlEt Olficièle publikatie van de STICHTING UNIE „SCHOOL EN EVAN6EUE" Secretariaat Van Breestraat 14. 1071 ZP Amsterdam leleloon; 020-724275 BALANS-77 EN BEGROTING-78 Traditiegetrouw komt de Urne School en Evangelie weer even acie de présance geven. Zeker nu hel meuwe iaar hel komende Eeuwteest van de Unie gaal inluiden Een leest dal zo God wil op 20 januari 1979 gevierd zal worden Maar voor dal we op die toekomst wat zichl willen geven, eerst een terugblik naar het verleden. Wat is er gebeurd en wat staat er te gebeuren? Uniecollecte. Deze inzameling len behoeve vart noodlijdend christelijk onderwijs (in binnen- maar zeer in hel bijzonder in het buitenland) bereikte hel algelopen jaar 2.5 miljoen! Een bedrag dal nog niet eerder werd gehaald Ook de collecte '77-78 die dit jaar in oklober startte wijst nu al naar 1,7 miljoen! Een verhaal om m te kleuren m het prenlenboek van de School met de Bijbel! In 1968 bedroeg de collecte „nog maar" vier ton! Maar wie bedenkt dat ook dit jaar het totaalbedrag van de aangevraagde proiecten zeker de zes mil|oen overschrijdt, zal besellen dat we er nog niet zijn. Wie daaraan iets wil doen giro 5151 n.v. Urne „School en Evangelie te Voorburg Cahiers voor het christelijk onderwijs. (uitgave J H Kok B VKampen, onder auspiciën van de Unie „School en Evangelie In hel algelopen |aar zi|0 de volgende Cahiers verschenen nr 25 L. Kalsbeek: „Een school met of ronder Bijbel?'1 Bijdrage aan een gesprek over chnslendom. humanisme en onderwijs in hel bi|Zonder met betrekking lot- het verschijnsel van de samenwerkingsschool, nr 9 H. Stolk: „Gesprekspunten over wereldverkenning en christelijk onder wijs". Wereldverkenning is een centraal begrip in de school Ook m die zin dat het gaat om hel verkennen van de relaties waarin we leven Dal is in elk onderwiis. maar zeker in het christelijk onderwijs van levensbelang. Daarover gaat het in dit Cahier nr. 26 Workgroep C.V.H.O.: „De school een het werk". In t voorjaar vierde wat thans heel de prol.chr.seclie van hel Ned Genootschap van Leraren (NGl) onder haar eigenli|ke naam CVHO (Ver van Leraren bij het Christelijk Voorbereidend Hoger Onderwijs) haar zestigjarig beslaan Het Congres dal toen gehouden werd hield zich vooral bezig mei de „invulling" van hel z g schoolwerkplan in verband met de eigen identiteit van het chnsteli|k voortgezet onderwiis. De neerslag van referaten en discussies op dit Congres vindt men in dit Cahier. Kalender In 1978 hoopf de Unie de volgende bijeenkomslen Ie houden 28 januari 1978 Werkvergadering Jaarbeurs Congres Centrum in Utrecht Feestelijke inleiding van hel Eeuwteest van de Unie Beelden van chnsteli|k onderwas uit binnen- en buitenland Première van de film „Honderd |aar Christelijk Onderwijs". 22 april 1978 Werkvergadering Jaarbeurs Congres Centrum in Utrecht. Presentatie twee meuwe Cahiers voor het christelijk onderwiis: nr. 12: Drs T M Gilhuis en Prol dr Jac Schouten „Om hier te zijn en overkant' (Doelstellingen van hel christelijk onderwas vroege/ en nu), nr. 27: Werkgroep Chr Buitengewoon Onderwijs „Hèt christelijk buitenge woon onderwiis een brug naar de toekomst 17 aug. 1978 Gebedsdienst voor het chnstelijk onderwijs in de Grote Kerk te Apeldoorn Voorganger Prol dr. J Verkuyl Ter herdenking ook van een zeilde gebeuren honderd iaar geleden toon in Apeldoorn een bidstond gehouden werd bij de Aanbieding aan Koning Willem III van een Volkspelilionnemenl dat vroeg om „Een School met den Bijbel". 16 sept, 1978 Werkvergadering Jaarbeurs Congres Centrum te Utrecht. Inluiding Uniecollec- te-Eeuwleest aan de hand van een verguld projectenboek. Aanbieding nieuw Cahier nr. 28: Sipke van der land De kans van |e leven (Boeiende achtergrond inlormatie bij de projecten buitenland) 1-8 okt. 1978 Uniecollecte Eeuwfeest Tijdschriften Bulletin Kwartaaltijdschrift voor Documentatie van en Bezinning op hel christelijk onderwijs In dit tijdschrift wordt de discussie gekanaliseerd die allerwegen nog steeds plaatsvindt over de identiteit van openbaar en biizonder onderwas Een bron van authentieke inlormatie Deze periodiek ging onlangs zri zesde jaargang in Schoolschrift' Olficieel orgaan van de Unie „School en Evangelie" Du blad bedoeli in populaire vorm voorlichting ie bieden over allerlei aspecten en activiteiten van het chnstelijk onderwijs in binnen- en buitenland Een blad voor ouders besturen, personelen en wie verder maar bij het christelijk onderwijs betrokken is. Ou blad verschiint viermaal per jaar School «nd Gospel Internationaal Bulletin, in samenwerking met hel Internationaal Verband voor Christelijke opvoe- dmgs- en onderwijsorganisaties Du orgaan bedoelt de band lussen hel christelijk onderwijs in ons land en daarbuiten le verstevigen door het geven van wederzi|dse inlormatie en documentatie. Ou internationaal Bulletin verschijnt tweemaal per iaar Kunstzinnig. Ti|dschrrft van óf Stichting Chnstelijk Cultureel Studiecentrum (CCS) Een uitgave die tot nu toe geheel door de Urne werd gesubsidieerd Het genoemd Centrum streeft naar de oprichting van een Christelijke Academie voor Beeldende Vorming en naar een soortgelijke Academie voor Expressie m woord en gebaar Juist dezer dagen is na een aanloopperiode van ruim dertien jaar het verheugende bericht i'gekomen dat het Mm.stene van O en V/ voornemens is beide genoemde Academies (m Kampen te vestigen) vanat i aug 1978 te subsidiëren Een geweldige inhaalmanoeuvre d* chnstenen nadden te nemen op het terrein van de kunst is daaimee voltooid Heet hartelijk dankt de linie allen die waar ook. zich dit iaar hebben ingezet voor chnsteh|ke opvoeding en voor chnsteli|k onderwijs Op de drempel van hel |aar dat het Eeuwteest van de Unie mluidt staan we voor de vraag hoe aragen we in hel christelijk onderwas de traditie over? Berkhol zegt ergens Juist zi| die Zich geroepen welen over de traditie te waken zullen degenen moeten zi|n die zich steeds weer zorg maken over twee dingen tegelijk ol het nog écht hel heil is dal men overgeeft en ol hel workeli|k de ander bereikt aan wie men hot wil overgeven Welnu wie in hel christelijk onderwqs aan de beantwoording van genoemde vragen wil bijdragen, kan voor hel komende |aar op de Unie rekenen Gaarne vertrouwt zi| van deze medewerkers hetzeltde Met de beste wensen voor een gezegend Jaar on zes Heren Namens het Dagelijks Bestuur. Drs' T M Githuis voorzitter W M Ridderbos-de Ro»i. secretaresse Amslerdam 31 december 1977 gevestigd; zij haalde bij vijf vuurwerk-verkopers in totaal 1001,5 kilogram weg. De Dordtse verkopers hadden zich niet gehouden aan het toegestane maximum voor hun voorraad van vijftig kilo. Van dis vijftig kilo mag bovendien maar vijf kilo in de ver koopruimte (de winkel) aanwezig zijn. De in Dordt in beslag genomen hoeveelheid komt grof gerekend neer op 170.000 stuks vuurwerk met een verkoopwaarde van omstreeks honderdduizend gulden (de inkoop prijs zal omstreeks de vijftigduizend gulden geweest zijn). De politie stond er versteld van dat, (op de man na die verklaarde blij te zijn van de „rommel" af te zijn en tegelijk met de inbeslagname zijn vergunning maar inleverde), geen van de overtreders besef had van het gevaar dat het opslaan van grote hoeveelheden vuurwerk met zich mee brengt. Eén van hen had het bestaan 177 kilogram op te bergen in een volkswagenbusje, dat achter zijn winkel stond, niet was afgesloten en dus voor de op straat spelende jeugd bereikbaar was. Dezelfde man had in zijn magazijn een voorraad vuur werk verborgen in lege levensmidde lendozen die tussen volle waren ge schoven. De in beslag genomen voorraad vormde intussen een aardige bom in een kamer van het Dordtse politie bureau. Het explosieve spul ging dan ook niet de gebruikelijke weg naar de officier van justitie maar werd gisteren met een speciale wagen af gehaald door het korps controleurs gevaiarlijke stoffen. Het zal ln partij en worden vernietigd maar dan wel na nieuwjaar. Leesportefeuille In Hilversum nam de politie veertig kilo vuurwerk in beslag bij een lees- portefeuillebedrijf, dat de verkoop daarvan als een soort nevenzaakje beoefende. Tegen de directeur van het bedrijf, een bezorger en een chauffeur is proces-verbaal opge maakt. In Den Haag werd voor honderddui zend gulden schade aan een woning in de Sijzenlaan aangericht, waar vuurwerk door de brievenbus naar binnen gegooid werd. In Amsterdam kreegn de Stichting Koninklijk Ne derlands Geleidehondenfonds uit zonderlijk veel klachten binnen van blinden die niet met hun hond naar buiten durven omdat de dieren door het geknal overstuur raken. De hon den kunnen daardoor onbruikbaar worden en men vreest dat een aan tal honden op den duur onbruikbaar kan blijven. De vuurwerkhandel nu verenigd in de „Federatie van vuurwerkfabri kanten. importeurs en grossiers" kwam gisteren tot een schatting dat er dit jaar in totaal voor 27 miljoen gulden aan vuurwerk verkocht is. Dat is evenveel als vorig jaar, zodat er van een stabilisatie van de markt gesproken kan worden. „Tevreden" P. A. de Bruin, directeur van de Eerste Nederlandse Kunstvuur werkfabriek voorheen J. N. Schuur- mans in Leeuwarden. „We zijn te vreden, maar er is niet meer omge- DEN HAAG De Koninklijke Landmacht heeft gisteravond twee bataljons naar hun kazernes terug geroepen om zonodig bijstand te verlenen bij de dijkbewaking Langs de Nederlandse kust werd in de vooravond beperkte dijkbewa king afgekondigd. Er werd bij Den Helder voor gisteravond een verho ging van de waterstand van tweeën halve meter verwacht. De militairen die al met weekendverlof naar huis waren, werden opgeroepen met een mededeling op de radio. zet dan vorig jaar. De zaak stabili seert zich nu," zegt hij. De neiging om meer siervuurwerk te kopen groeit. Ook koopt het publiek duur dere artikelen. De Leeuwardense vuurwerkfabrikant heeft weer tal van vernieuwde artikelen op de markt gebracht. „Het zijn meer vari- aties op variaties." legt hij uit. Vol gens hem komt op het ogenblik tachtig procent van al het vuurwerk uit China. „Het zijn ware kunste naars. die prima kwaliteit leveren." Leeftijd Wie Spanje kent, kent Osborne sherry. Vervolg van pagina 1 Hij wilde nog niet op de inhoud van de regeling ingaan omdat Brazilie'ij officieel nog niet op de hoogte is gesteld. Zodra dat gebeurd is zal ook de Tweede Kamer per brief door de regering van het akkoord op de hoogte worden gesteld. Voldongen feit Premier Van Agt wilde eveneens niet in gaan op de vraag of de Kamer voor een voldongen feit wordt ge steld of dat de overeenkomst met Urenco en Brazilië nog niet definitief is zo lang de Kamer die niet heeft goedgekeurd. De CDA-deskundige J van Houwe- lingen zei gisteren: „Het zou een slechte start van dit nieuwe kabinet zijn indien de Kamer over de ultra centrifuge voor een voldongen feit wordt gesteld. In alle discussies die hierover tussen de Kamer en de re gering hebben plaatsgevonden is steeds beloofd dat de Kamer het laatste woord zou hebben", aldus de heer Van Houwelingen. Premier Van Agt benadrukte giste ren dat het nieuwe kabinet evenals het vorige, de kwestie van het tegen gaan van de verspreiding van kern wapens zeer ernstig neemt en „daar toe ook het redelijk mogelijke wil ondernemen". Hij wees er voorts op dat bij het besluit over de ultracen trifuge vele uiteenlopende factoren een rol spelen. „Indien de transactie niet door gajit hoeven Engeland en West-Duitsland het Urenco-contract dat in 1981 af loopt. niet te verlengen. Als West- Duitsland dan op eigen houtje een ultra-centrifuge fabriek gaat bou wen. heeft Nederland geen enkele invloed meer op het Westduitse ex portbeleid ten aanzien van uranium. Werkgelegenheid Nu de uitbreiding wel doorgaat wordt ook het Urencocontract ver lengd met daarin het Nederlandse vetorecht over de gehele Urenco- export". aldus Van Agt Een ander zeer belangrijk argu ment, aldus Van Agt, Is de werkgele genheid in Twente De uitbreiding van de ultracentrifuge fabriek zal 1500 man aan werk helpen. Voorts zal Nederland bij kunnen blijven op dit technisch hoogwaardige gebied Sinds oktober jl. werkt in Almelo een demonstratie ultra-centrifuge fabriek die in 1979 per jaar 200 ton uranium kan verrijken. De uitbrei ding waartoe nu besloten gaat wor den, zal de capaciteit van Almelo met nog eens 1000 ton per jaar op voeren. Bij de in gebruik neming van de demonstratiefabriek deelde Urenco mee dat er reeds ter waarde van vier miljard gulden aan verkoopcontrac ten is afgesloten. De levering zal gebeuren door de uitgebreide fa briek in Almelo en door de Engelse ultra-centrifuge fabriek in Capen- hurst. die van 200 tot 800 ton capaci teit wordt uitgebreid. Onjuist Zoals gemeld zijn in een aantal ge meenten de regels voor verkoop van vuurwerk strenger geworden. Overi gens is de mededeling in onze krant van donderdag, dat de leeftijds grens in een modelverordening van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, op achttien jaar gesteld was, niet juist. In dat „model" dat door een groot aantal gemeenten is overgenomen, staat dat geen vuur werk verkocht mag worden aan per sonen beneden de veertien. In een aantal andere plaatsen gelden ech ter strengere voorschriften: daar is in een aantal gevallen een mini mumleeftijd van achttien van kracht. AMSTERDAM - De 25-jarige West duitser Knut Folkerts. lid van de RAF, is bij het Amsterdamse ge rechtshof in beroep gegaan tegen het vonnis van de Utrechtse recht bank, die hem op 20 december jl. veroordeelde tot twintig jaar. Zoals bekend kreeg hij die straf wegens moord op brigadier A. Kranenburg van de Utrechtse politie en poging tot moord op agent L. C. Pieterse. West-Duitsland heeft midden de cember bij de Nederlandse justitie een verzoek tot uitlevering van Fol kerts Ingediend. De rechtbank in Maastricht zal 11 januari a s. in een openbare zitting dit uitleveringsver zoek behandelen. Folkerts is gedeti neerd in Maastricht. Ook in Maas tricht zullen events bij de behan deling in Utrecht veiligheids maatregelen worden getroffen. Het Duitse RAF-lid Christoph Wac- kernagel (27) is uit het Scheveningse penitentiaire ziekenhuis overge bracht naar het huis van bewaring in Maastricht. De gezondheidstoe stand van Wackernagel, verdacht van poging tot doodslag op drie re chercheurs. is volgens de behande lende artsen uitstekend. Het huis van bewaring in Maastricht is mo menteel het modernste en meest be veiligde in Nederland. De Westduit ser Gert Schneider (28), eveneens bij de schietpartij in Amsterdam op 10 november gewond, blijft gedeti neerd in het Scheveningse peniten tiaire ziekenhuis. De Haagse rechtbank zal op donder dag 12 januari zowel het uitleve ringsverzoek voor Wackernagel als voor Schneider behandelen. De pu blieke tribune wordt met kogelvrij glas afgeschermd en het „recht bankplein" in het gerechtsgebouw zal worden afgeschermd met hek ken. Degenen, die de zitting bijwo nen, worden gefouilleerd. De overige zittingen in het paleis van justitie hebben die dag normaal doorgang. i Vervolg van pagina 1 houdt aan de formatieafspraken De CDA-tweede Kamerfractie ging slechts met moeite akkoord met een VVD-minister op onderwijs. De pil werd verguld door de afspraak dat naast die WD-minister twee CDA- staatssecretarissen zouden komen, een voor het voortgezet onderwijs en een voor het kleuter en lager onder wijs. De staatssecretaris voor het kleuter en lager onderwijs behoort, zo vindt het CDA ook als eerste verantwoor delijk te zijn voor de nieuwe wet op het basisonderwijs, die leidt tot sa mensmelting van kleuter- en lager onderwijs. Minister Pais wil echter zelf deze belangrijke onderwijsvernieuwing ter hand nemen en heeft daarom de taken tussen hem en Hermes zo wil len verdelen dat Hermes voorna- menlijk de bestaande wetgeving als terrein zou krijgen. weten liever een ander als staatsse cretaris te hebben dan het Kamerlid Ploeg. Kruisinga zoekt momenteel een vrouwelijke staatssecretaris. Als redelijk serieuze kandidaten worden genoemd de dames Mr. Fa- ber-de Heer (bekend als justltievoor- lichter bij gijzelingen) en mevrouw Van Someren-Downer, fractieleider van de WD ln de Eerste Kamer. De vrouwelijke staatssecretarissen zullen niet de zorg voor het defensie materieel op zich nemen, maar de vermaatschappelijking van de krijgsmacht en het straf- en tucht recht in hun portefeuille krijgen Kruisinga wil defensiematerieel zelf gaan beheren. De uitbreiding van de ultra-centrifu ge fabriek in Almelo is door een deel van de PvdA en de andere linkse partijen steeds heftig bestreden ge zien het gevaar van de verspreiding van atoomwapens en gezien de risi co's die het gebruik van kernenergie kan opleveren. Deze partijen vinden het volstrekt onjuist dat Nederland wel brandstof voor kernreactoren naar andere lan den gaat uitvoeren terwijl in Neder land zelf nog steeds de vraag bestu deerd wordt of kernenergie wel een aanvaardbare zaak is. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Wiegel (Bin nenlandse Zaken) is gisteren in de ministerraad aangewezen tot coör dinerend minister voor Molukse aangelegenheden. Dit deelde pre mier Van Agt gisteren mee op de wekelijkse persconferentie. In de komende weken zullen de mi nisters van CRM, Buitenlandse Za ken, Binnenlandse Zaken en Justi tie, die allemaal met bepaalde as pecten van de Zuldmolukkers in Ne derland te maken hebben, zich bui gen over de Molukkennota die de secretarissen-generaal van hun de partementen in de afgelopen maan den opgesteld hebben. Binnenkort valt de bekendmaking van deze nota' aan de Kamer te verwachten, aldus Van Agt. IADVERTENTIEI Waarschuwing „We gaan naar de jcugdbioscnop. Ilij wil graag voor me betalen Vanuit het CDA is Pais gewaar schuwd dat het niet politiek ver standig is de zaak op dit punt zo hard te blijven spelen. Als hij de vernieuwing zelf ter hand neemt dan zal hij daarbij door de CDA-fraktie met als woordvoerder de heer Her mes zeer kritisch gevolgd worden. Dit argument heeft tot nog toe niet de gewenste indruk op minister Pais gemaakt. Hij past ervoor om alleen maar het universitair onderwijs als eigen terrein over te houden. Binnen de CDA-fraktie heeft men voor het standpunt van Pais wel begrip maar. zo zegt men, de zaak is nu eenmaal bij de formatie anders afge sproken. Drs. K. de Jong Ozn had reeds vori ge week overeenstemming bereikt met minister Pais. Maar uit solidari teit met de tweede kandidaat- staatssecretaris van het CDA. de heer Hermes. had hij de definitieve beslissing uitgesteld. De Jong: „Ik was solidair met de opstelling van Hermes. maar ik kon niet langer wachten met mijn be sluit. Vóór 1 januari moest ik kiezen. Tot die datum loopt het buitenge woon verlof dat Ik als rector kreeg, toen staatssecretaris werd bij minis ter Van Kemenade. Nu heb ik die baan opgegeven." De heer De Jong krijgt behalve scholenbouw en voortgezet onder wijs nu ook het onderwijs aan wer kende jongeren en universitaire bouwzaken onder zijn beheer. De experimenten met de middenschool blijven onder de verantwoordelijk heid van de minister vallen. Drs. De Jong heeft zich aanvanke lijk tamelijk kritisch uitgelaten over de onderwijsparagraaf in het regeer akkoord tussen WD en CDA. Toch stapt hij nu in de nieuwe coalitie. „Ik vind dat Je niet twee soorten CDA-bewindslieden kunt hebben zegt hij. „dus doe ik mee. Ik heb goede hoop dat ik het gezicht van het CDA ln de onderwijspolitiek ge stalte kan geven. Ik vertrouw erop dat ik mijn beleid kan voortzetten." Defensie Met twee andere staatssecretaris sen. op defensie en op economische zaken wil het eveneens nog niet vlot ten. De VVD zoekt nog steeds naar een kandidaat voor de handelspoli tiek. en minister Kruisinga (defen sie) heeft de VVD nu duidelijk laten Zojuist verschenen: Begin van het einde onzer gezagvoering in Indië Een persoonlijke terugblik. door Daniël van der Meulen Met een woord vooraf van Prof. Dr. H. Kraemer. Omvang 265 pagina's. In geheel linnen band met geplastificeerd stofomslag. Prijs 35,—. Rl Tstt Satu Onder hel geringe aantal oud-bestuursambtenaren van Nederlandsch-lndie dat zijn mémoires oip schrift heeft gesteld, neemt de schrijver van dit boek ongetwijfeld een bi|zondere plaats in. Als adept van de grote Islam-kenner, de Letdse hoogleraar Prof Dr C. Snouck Hurgronje, en als diplomatiek waarnemer (in de dubbele zin van dat woord) in het Midden-Oosten, heeft hi| vooral naam gemaakt door een aantal voortreffelijke studies over Arabie en de Islam. Reeds als Leids student in de Indologie was hij, evenals zijn vriend en studiege noot. de latere zendingstheoloog Prol Dr H Kraemer. zich bewust van de verandenngen die het koloniale systeem te wachten slonden Over de eindfase daarvan verscheen in de zestiger jaren zijn boek IK STOND ERBIJ Hei emöe van ons koloniale Ri/k In dit nieuwe boek. een uitgebreide versie van het eerste, gaat hi| uitvoeriger in op de oorzaken die tot dat einde hebben geleid In zijn woord voorat zegt wi|len Prot. Dr H Kraemer Door de vele levendige verhalen loopt ais een rode draad de zich steeds herhalende ontdekking van de steeds krachtiger groei van het nationalisme als uitdrukking van een nieuw gevoel van eigenwaarde en van de wil tot zelfbepaling De schrjver op zijn vele posten in Indonesië en Arabie heeft voor het ruiken en aanvoelen daarvan een zesde zintuig waardoor het hem mogelijk werd door zijn levensverhaal duideli|k te maken dat het einde van het koloniale tijdperk zich voor de scherp ziende reeds vi|ttig iaar geleden aangekondigde en zich door alle verwarring van mensen heen doorzetle Het verdienstelijke van zijn boek is dat het in een steer ligt die boven alle pro- en anti-kolonialisme uitgaat Zijn bijna legendarische kennis van de islamitische wereld en hot interessante verslag van de |êren die Van der Meulen in Dieddah (Saudi-Arabie) heetl doorgebracht, geven bovendien een extré dimensie aan de historische ..onder bouw' van dit boek. dat zich overigens laat lezen als een roman U kunt dit boek bestellen door gebruik te maken van onderstaande BON Zend dte vandaag nog aan uw boekhandel of fin open envelop, zonder postzegel) aan UITGEVERIJ FRANEKER T. WEVER B.V. - ANTWOORDNUMMER 5 - rechtstreeks '""""l .nbowhand.1 1 ex D van der Meulen HOORT GIJ DE DONDER NIET? Begin van het einde onzer gezagvoering in Indie. Prijs gebonden 35, Naam Straat: Plaats Gironummer Datum Doorhalen wat u met wenst i i .1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3