^Lotsverbondenheid qhield F. A. Kleene 51 jaar bij AEG Voorlichting aan consument moet wel objectief zijn Obligaties in trek dit jaar h Horeca mag prijs 2,5 procent verhogen Dollar laat zich weer niet van beste zijde zien Beslissing over order OGEM binnen half jaar Jongste bediende klom op tot president-directeur Beurssluiting Op laatste dag valutahandel in 1977 Bouw universiteitsstad bij Riaad Prijsstop valium en librium wettig Metaal, wat nu? TAP vliegt weer Berichten over VV V-directeur niet correct iTERDAG 31 DECEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 35 Het begin van het nieuwe jaar pleegt in het bedrijfsleven gepaard Opvolger G. J. J. Wesly: te gaan met tal van wisselingen in leidende functies. Aan een ervan besteden wij ditmaal wat meer aandacht. Vandaag, Oudjaarsdag, legt nl. de heer F. A. Kleene (66) president directeur van de Electriciteitsmaatschappij AEG te Amsterdam, die in januari haar 75-jarig bestaan viert, zijn functie neer. Een opmerkelijk iets omdat de heer Kleene ruim 51 jaar aan de onderneming verbonden is geweest. Met hem en zijn opvolger bij AEG-Telefunken Nederland, zoals de vennootschap vanaf morgen officieel heet, de heer G. J. J. Wesly (42), had een onzer redacteuren nevenstaande gesprekken. door J. G. Wolters AMSTERDAM „Ga maar eens bij de AEG kijken". Zo luidde het advies, dat het arbeidsbureau destijds nog gevestigd aan de Passeerdersgracht in Amsterdam, aan de ruim 15-jarige Franciscus Antonius Kleene meegaf, toen hij zich daar in 1926 voor een baantje presenteerde. En zo geschiedde. Met een drie-jarige HBS-opleiding op zak en niet in het bezit van een technische cnobbel was er eigenlijk in die tijd geen andere mogelijkheid dan maar „naar kantoor" te gaan. De toenmalige directeur van de AEG-vestiging in Amsterdam, Ec- kart Hauptmann, zoon van de schrij ver Gerhart Hauptmann, wilde de jonge Kleene wel in dienst nemen. Aanvangssalaris 35 gulden per maand. In die dagen voor een jong ste bediende niet eens zo slecht. Ook vader Kleene, een middenstander, was ingenomen met de functie "an zijn zoon, „AEG is een goed bedrijf", zo oordeelde hij, „want ik heb daar mijn lampen voor de zaak ook van daan." In 1934 ook dan maakt ons land in economisch opzicht een moeilijke tijd door verdient de jonge Kleene 115 gulden in de maand. Zijn baas vindt echter dat het niet kan lijden gezien de ernst der tijden. Hij geeft hem vijf gulden afslag. „Ja", zegt de heer Kleene, „vandaag de dag nu er uitsluitend over opslag wordt ge sproken, een wat vreemd klinkend woord. Maar dat kon in die tijd. Nu zou het beslist niet meer mogelijk zijn zo'n afslag." Vechten om baan Van 1936-1939, de tijd van grote wer kloosheid, zien we de heer Kleene werkzaam als administrateur bij het bouwbureau van AEG in Maam. QEG moet voor de Spoorwegen de elektrificatie uitvoeren van de baan vakken Utrecht-Arnhem en Utrecht- Eindhoven. „Voor het monteren van de bovenleidingen moesten wij ter plekke mensen aantrekken. Als we tien man nodig hadden, stonden er wel honderd voor de deur. In die dagen vochten de mensen om een baan, die 35 gulden per week be taalde". Tijdens de oorlog is de heer Kleene directie-secretaris. AEG geen ei gen produktie in Nederland, maar aangewezen op het Duitse moeder bedrijf kan niet meer leveren. Er wordt trouwens niet geïnvesteerd, dus de vraag naar elektrotechnisch materiaal slinkt als sneeuw voor de zon. Als de oorlog teneinde is, be staan er geen banden meer met het moederbedrijf. Het ministerie van economische zaken neemt AEG in Nedeland als vijandelijk vermogen in beslag. Het Beheersinstituut be noemt de latere minister van justi tie, mr. H. Mulderije, tot beheerder/ bestuurder. De nog overgebleven honderd man, waaronder de heer Kleene, speuren teneinde zo hun baan veilig te stellen naarstig naar nieuwe leveranciers van elektrotechnische produkten. Het lukt aardig. Veelal gaat het om zgn. compensatietransacties. Op de Leipziger Messe bijvoorbeeld wordt Hollandse nieuwe haring geruild te gen schakelaars en contactdozen, Nederlands fokvee tegen hoogspan- ningsschakelmaterlaal uit Italië. Koppen bij elkaar In 1950 gelukt het vrij te komen van het Beheersinstituut. Een dertigtal employés van AEG Amsterdam steekt de koppen bij elkaar en legt botje bij botje om de firma van de Staat terug te kopen. De heer Kleene wordt van AEG-Amsterdam-nieuwe- stijl procuratiehouder. Op 1 juli 1954 is hij adjunct-directeur, op 1 januari 1956 financieel-economisch direc teur en op 1 november 1975 ten slotte president-directeur. Daarmede is de keten van jongste bediende tot president-directeur ge sloten. Een dergelijke carrière komt vrijwel niet meer voor. Dat iemand zijn hele leven in dienst van één bedrijf stelt is een uitzondering." U moet het zien als een soort lotsver bondenheid", zegt de heer Kleene, als we hem vragen waarom hij zo lang bij één en hetzelfde bedrijf heeft gewerkt. Iets, dat vroeger een aanbeveling was, doch tegenwoor dig nogal eens negatief wordt uitge legd. Men spreekt dan van iemand met weinig initiatief. In elk geval heeft de heer Kleene er beslist geen spijt van dat hij ruim 51 jaar in dienst van de AEG is geweest. Zijn gouden horloge („Ik heb er wel drie gehad", zegt hij lachend) is voor hem welverdiend. „Ik had eigenlijk al op 1 januari 1977 willen weggaan, maar de raad van commissarissen kon direct geen goede opvolger voor mij vinden. Daarom heeft het allemaal wat lan ger geduurd. Ik ben evenwel van mening, dat jongeren tijdig een kans moeten krijgen. Als oudere ben je niet meer zo ingespeeld op de ontwikkelingen van deze tijd. Die ontwikkelingen gaan zö snel, dat jongere mensen het wel moeten overnemen". Ook daarom acht de heer Kleene een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd ge wenst. Maar niet alleen daarom. Stress De stress (spanning), zo zegt hij, is groot tegenwoordig. Vroeger was het werk van een directeur heel an ders. Om half tien reed die met de auto voor en om half vijf vertrok hij weer, na intussen zijn orders te heb ben gegeven. Tegenwoordig is dat echter heel anders. Nu heb je een werkgemeenschap. Als directeur moet je er zelf bij zijn. Je moet veel meer met je medewerkers spreken in het kader van ondernemingsra den e.d. Een bedrijf is op dit moment niet AMSTERDAM „Ik ben er absoluut voor dat de consument, zoals heden ten dage trouwens al gebeurt door de consumentenorganisaties wordt voorgelicht. Maar deze voorlich ting dient wel objectief te zijn." Dit zegt de heer G. J. J. Wesly (42) opvolger van de heer Kleene als president-directeur van AEG-Telefunken Nederland. De heer F. A. Kleene (rechts) met zijn opvolger de heer G. J. J. Wesly. meer zo te leiden als 25 jaar geleden het geval was. De mensen zijn mon diger en moeten gemotiveerd wor den om hen hun werk in de werkge meenschap goed te laten vervullen. Als je hen met plezier wil laten wer ken en dat is erg belangrijk dan moét je bepaalde zaken met hen overleggen. Het is echter wel zo", aldus de heer Kleene", dat de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor wat er wordt besloten bij de directie moet blijven. Het is nl. de directie, die verantwoordelijkheid draagt voor het functioneren en voortbestaan van een bedrijf". Heeft die verantwoordelijkheid hem ooit benauwd? „Neen", zegt hij zon der nadenken. „Als dat het geval zou zijn geweest en ik mijn beslissin gen niet zou hebben kunnen nemen, was ik niet de goede man voor deze post geweest. Je voelt echter Je verantwoordelijk heid wel veel zwaarder dan vroeger omdat de mens veel meer in het middelpunt is komen te staan. En daar komt dan weer de lotsverbon denheid om de hoek kijken, nl. dat je in je functie tracht het beste voor mens en bedrijf te bereiken". Vanaf morgen krijgt de heer Kleene meer tijd voor zijn hobbies. Als com missaris van de vennootschap zai hij minder nauw betrokken zijn bij het dagelijkse wel en wee van het bedrijf. „Ik hoop wat Spaans en Italiaans te kunnen gaan studeren. Wegens tijdgebrek ben ik daar nooit aan toegekomen. Verder nog wat reizen, tennissen en bridgen. Neen, ik geloof dat ik me niet zal vervelen. De praktijk zal het echter moeten uitwijzen." De heer Wesly weet waarover hij spreekt. Voordat hij bij AEG in dienst trad was hij algemeen direc teur van Moulinex Nederland en Ge- schöftsführer van Moulinex Duits land. In die functies heeft hij veel te maken gehad met consumenten zaken. „De consument is veel prijsbewuster geworden," zo merkt hij op. „Een goed iets. De breedte van het be schikbare assortiment maakt het voor hem echter dikwijls moeilijk om een verantwoorde keuze te ma ken. Goede voorlichting kan hierbij de helpende hand bieden." Hij betreurt, wat hij noemt, het pro fileren van de factor prijs, zoals dat vandaag op grote schaal gebeurt in de detailhandel. „De prijs." zegt hij, „is evenwel maar één van de dingen, die de detailhandel te bieden heeft. Er is ook nog zoiets als service, assor timent e.d. Het is geen gezonde zaak, dat het element prijs zo sterk naar voren is gekomen. Niet in het minst omdat hierdoor de rentabiliteit (winstgevendheid) van tal van be drijven ernstig onder druk is komen te staan met als gevolg sterke con centratietendensen.' Lange carrière We vragen de heer Wesly hoe hij als jongere staat tegenover een zo lange carrière bij één en hetzelfde bedrijf als de heer Kleene achter de rug heeft. „Ik geloof dat zoiets nu nauwe lijks nog mogelijk is, uitgezonderd misschien in Japan waar men nog wel „voor het leven" bij een bedrijf in dienst treedt. De banen veranderen nl. veel sneller dan vroeger het geval was. Ook dat brengt met zich, dat de mensen veel wisselen. Iemand, die vandaag in zeg Delft, afstudeert, heeft over een jaar of vijf alleen nog maar een zekere basiskennis over. De huidige technieken zijn nl. over vijf jaar al weer voor een belangrijk deel verouderd." Aansluitend bij hetgeen zijn voor ganger heeft gezegd over moeilijke tijden en werkloosheid, zegt hij te hopen dat hij ervoor gespaard zal blijven om mensen te moeten ont slaan." Maar het heeft ook weinig zin om met elkaar als wolven in het bos te hullen over de slechte economie. We moeten samen naar oplossingen willen zoeken. Daar gaat het om. Gelukkig is het niet meer zo als vroeger, toen ontslag een ramp bete kende. Er zijn nu financiële voorzie ningen getroffen, waardoor je ook als werkloze toch consument kunt blij ven. Dat is wel eens anders geweest. Hele economieën ondervonden de gevolgen van het feit, dat mensen nagenoeg niets meer konden kopen. Overstap De overstap van een Frans concern (Moulinex) naar een Duits (AEG) heeft de heer Wesly niet zoveel hoofdbrekens gekost. „Zeker wat de grotere bedrijven betreft zijn de pro blemen en de aanpak daarvan vrij wel hetzelfde. Toch ziet hij wel ver schillen na zo'n jaar bij AEG te heb ben gewerkt. „Bij de Duitse bedrij ven geschiedt alles veel planmatiger. De Fransen daarentegen zijn veel creatiever. De Fransman reageert ook eerder op veranderingen. De Duitser zoekt meer naar alterna tieven." Hij vindt, dat de revolutie, die we in de industrie hebben gezien (alsmaar grotere eenheden) nu ook in de han del te bespeuren valt. Wat de techni sche ontwikkelingen aangaat, waar AEG het nodige mee te maken heeft, meent hij dat deze onverminderd zullen doorgaan. „De ontwikkeling van de techniek zal nooit tot stil stand komen. En mits deze ontwik keling goed wordt bestuurd, zie ik niet in, waarom dat ten nadele van de mensheid zou moeten zijn." AMSTERDAM Obligaties hebben dit jaar op de Amsterdamse effectenbeurs sterk in de belangstelling gestaan. Duidelijk werd dit weerspiegeld in de omzet, die met 16,3 miljard in de eerste elf maanden al 3,4 miljard gulden hoger was dan voor geheel 1976 (12,9 miljard gulden). De belangstelling voor pandbrieven (waar depapieren die door hypotheekbanken worden uitgegeven) in het bijzonder nam zeer aanzienlijk toe. De omzet in de eerste elf maanden (2,6 miljard) was meer dan vijfmaal zo groot als in dezelfde periode van 1976 (502 miljoen). De ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt en de aanvankelijk zeer sterke gulden waren de oorza ken van de groeiende interesse van beleggers, met name uit het buiten land, voor Nederlandse obligaties. Tegen het einde van het jaar echter kwam de obligatiesector, waar sinds het midden van het jaar de omzet die van de aandelenmarkt had overtrof fen, wat onder druk te staan van een zwakkere stemming voor de gulden tegenover de Duitse mark, waarmee de buitenlandse belangstelling ver dween. Aandelen Ook in de aandelensector was de omzet hoger. Voor de eerste elf maanden kwam deze uit op 17,0 mil jard gulden tegen 16,0 miljard gul den voor geheel 1976. De totale effec tieve beursomzet (aandelen en obli gaties) in de periode januari tot en met november lag overigens met 33,3 miljard gulden al ver boven het vorig jaar geregistreerde record van 28,9 miljard gulden. De algemene ANP- CBS aandelenindex (1970 is 100) gaf over geheel 1977 een lichte daling te zien: van 87.6 eind 1976 tot 86.7 op de laatste beursdag van dit jaar. Drie factoren drukten een duidelijk stem pel op het verloop van de aandelen koersen: de stakingen aan het begin van het jaar, de verkiezingen ge volgd door een uitzonderlijk lange formatieperiode en de valuta-onrust, waarbij de dollar op een nieuw na oorlogs dieptepunt kwam. Bankwezen Het koersverloop was naar beursru- briek overigens uiteenlopend. Aan zienlijke verbeteringen gaven de in- dex-cijfers voor het bankwezen (van 204,2 naar 225,7) en het verzekerings wezen (van 106,6 naar 130,9) te zien. Dit als gevolg van de goede gang van zaken in deze sectoren en het defen sieve karakter van belegging in fi nanciële waarden. Zeer sterke koers stijgingen waren weggelegd voor o.m. de Nederlandse Middenstands- bank en de Westland-Utrecht Hypo theekbank. Scherp achteruit ging daarentegen het indexcijfer voor de scheep- en luchtvaart (van 112.3 naar 97.1). In de laatst week van januari schrikte de KNSM de beurs op met een zeer ongunstig bericht, waardoor dé koers in drie dagen tijds met 31 duikelde tot 109. Over het gehele jaar zakte Koninklijke Boot met niet minder dan 53.50 in naar 84. Voorts daalde Van Ommeren, op de minder gunstige gang van zaken in de scheepvaart, met 44.50 tot 131.50 en de Ned'.loyd Groep met 290.70 tot 99. KLM echter steeg, mede op aanhoudende verbetering van de beladingsgraad, 20.20 naar 114.50. Bij de internationals, waarvoor de index lichtelijk daalde van 75.9 tot 74.4 was het koersverloop verdeeld. De twee verliezers waren Hoogovens en Akzo, de eerste met een val van 7.70 naar 25.80 de grootste. Akzo. die 1977 afsloot op 23.20, verloor 3.70. Unilever daarentegen won 2.80 op 122.80. Koninklijke Olie en Philips waren op resp. 127.50 en 26.70 enige dubbeltjes hoger. Voor industrie en handel was het koersverloop verdeeld. In de bouw sector behaalden de aannemersbe drijven, die mammoetorders in het Midden-Oosten verwierven, enorme koersstijgingen. De uitgeverijsector deed het op de fraaie resultaten ook bijzonder goed dit jaar. Bedrijfsperi- kelen bezorgden daarentegen zware koersdalingen voor KSH (van 24.20 naar 4.90), Meneba (van 80.50 naar 52.30) en VMF-Stork 73 naar 46.50). Pakhoed gleed 28.50 af naar 44.50. Het verloop in de topleiding van dit concern en (ADVERTENTIE) BELEGGINGSFONDS VAN DE 7 Over het boekjaar 1977 zal aan de partici panten, die op 31 december 1977 als zodanig in het register staan ingeschreven, een uit kering worden gedaan van netto 0,34 per participatie. Dit bedrag is betaalbaar per 2 januari 1978. Amsterdam, 28 december 1977. N.V. Beheermaatschappij van het beleggingsfonds van de 7. 5070-78 het niet kunnen geven van een prog nose van de resultaten over 1977 werd door de beurs zeer negatief beoordeeld. Eveneens in mineur wa ren tapijt- en papieraandelen. Nieuwe gezichten In 1977 kwamen ook nieuwe „gezich ten" op de beurs. Geïntroduceerd werden Twinstra en Gudde, Eriks, Smit Internationale, BOG, Old Court Dollar Commodity Trust, Thorn Electrical Industries en het beleggingsfonds in kunst Artemis. Uit de notering verdwenen o.m. Kappa (overgenomen door KNP) en Van Nelle (die volledig eigendom werd van de Amerikaanse Standard Brandts). De emissie-activiteit was dit jaar groter dan in 1967, toen slechts twee DEN HAAG De horeca mag zijn prijzen met 2,5 procent verhogen ten opzichte van de prijzen die op 12 december 1977 werden berekend. Dit geldt ook voor horeca-activitei- ten van para-commerciële instellin gen (clubhuizen etc.). Hiermee wordt de horecasector niet opnieuw uitgezonderd van de wer kingssfeer van de algemene prijscal- culatievoorschriften. Dit is het ge volg van onder meer het opgetreden herstel van de omzet in de horeca sector, zo heeft het ministerie van Economische Zaken meegedeeld. Na overleg met de horecasector heeft het ministerie besloten met het oog op de afrondingen de vol gende maximale verhogingen toe te staan: tot en met 1,25 gulden een verhoging van vijf cent; van 1,25 tot en met 2,50 een verhoging van tien cent; van 2,50 tot en met 12,50 gul den een verhoging van tien cent; van 12,50 tot en met 25,00 gulden een verhoging van 25 cent; meer dan 25 gulden een verhoging van 50 cent. Door de recente daling van de kof fieprijzen op de wereldmarkt ver wacht het ministerie dat de prijs van een kopje koffie op hPt huidige niveau zal worden gehandhaafd. De effectenbeurzen van Amsterdam, Frankfort en Japan bleven gisteren dicht. ondernemingen met een aandelen- uitgifte kwamen. Nu waren het er zeven. Evenals in 1976 deed de mi nister van financiën dit jaar zeven maal een beroep op de markt. Hij leende in totaal bijna 2,5 miljard tegen bijna 2.6 miljard in 1976. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten kwam met vijf leningen waarop in totaal 800 min gulden werd toege wezen. Uit het buitenland deden De nemarken en Oostenrijk ieder voor 75 min gulden een beroep op de Nederlandse markt. Op de incourante markt stonden dit jaar met name de onroerend goed- maatschappijen in de belangstel ling, waarbij de koersontwikkeling stormachtig genoemd kon worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook op de laatste dag van de handel in 1977 op de Westeuropese valutamarkten heeft de dollar zich weer niet van zijn beste zijde laten zien. Opnieuw bleek de notering hier en daar nog lager te kunnen dan die van voorgaande dag. Op de achtergrond speelde ook vrij dag het besluit van president Carter om Arthur Burns als voorzitter van de Federal Reserve Board te vervan gen door G. William Miller, president van de Amerikaanse Textron. Niet tegenstaande de onbekende Miller een succesvol zakenman is gebleken in de loop van de jaren, heeft de valutahandel in Europa toch zo zijn twijfels over het beleid, dat Miller zal gaan voeren en over zijn opvattingen op het gebied van de valutapolitiek. In elk geval, zo kon men beluisteren, behoort Miller (dat werd althans uit de keuze van Carter afgeleid) tot de tegenpolen van Bums, die, zoals be kend voorstander was van een krachtige bestrijding van de inflatie en bijgevolg van een krappe geldpo litiek. Iets, dat hem meermalen in conflict bracht met Carter, die voor alles erop uit is de economie te sti muleren en zo de werkloosheldJerug te dringen en niet in de eerste plaats het accent heeft gelegd op het onder controle houden van de inflatie. De onbekendheid van Miller, met name in kringen van de Europese valutahandel. heeft een Europese bankier inmiddels al tot de uit spraak verleid, dat Miller heel goed pas in het team van Carter, dat van al hetgeen zich in de internationale financiële wereld afspeelt maar wei nig kaas heeft gegeten. Hoe het ook zij, Miller heeft, zoals tegenwoordig elke nieuwkomer doet. zijn doelstel ling voor de toekomst omschreven als: herstreven naar volledige werk gelegenheid bij prijsstabiliteit. Op de valutamarkt in Amsterdam ging gisteren weinig om. Dc handel Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het kan nog wel een maand of vier. vijf duren eer het Rotterdamse OGEM-concert zeker weet of het de giganti sche order uit Saoedi-Arabië werkelijk zal verwerven. Er zijn nog vier concurrenten, zo zei de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur, drs. B. J. Udink, desgevraagd. De order heeft een omvang van ongeveer 10 miljard gulden en betreft de bouw van een universiteitsstad nabij de hoofdstad Riaad. De heer Udink geeft OGEM een goe de kans op de opdracht. Uiteraard speelt de prijs waartegen het con cern het werk kan verrichten een heel grote rol maar van groot belang is ook de vraag of de gegadigden wel een uitvoeringscapaciteit hebben die groot genoeg is om het project aan te kunnen OGEM heeft die wel, aldus drs. Udink. omdat het concern een consortium heeft gevormd voor de bouw. Partners in de combinatie zijn de Britse aannemers Laing en Wimpey, het Canadese bedrijf Gen- star en het Duitse Beton- und Mo- nierbau. In dit laatste bedrijf heeft de OGEM een minderheidsbelang. Met de Nederlandse ondernemingen Bredero en Bos Kalis wordt nog on derhandeld over deelneming in het consortium. was zo goed ais dood. De dollar open de op 2,2725, tegen een slot van 2,2790 donderdag. Daarna volgde een lichte stijging tot 2,2750. In Frankfort werd de koers van de Amerikaanse munt bij de opening vastgesteld op DM 2,1062, iets boven het slot van DM 2,1018 van donder dag. Aan het eind van de middag werd een notering opgemaakt vén DM 2,1050. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft de prijsstop voor valium en librium wettig verklaard. Met de uitspraak stelde het ge rechtshof zich achter het eerder uit gesproken vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag. Onlangs hadden de ministeries van economische zaken en volksgezond heid de prijsstop ingesteld. Tegen die uitspraak in kort geding gingen de importeurs van de kalmerende middelen, de firma Hoffman la Ro che uit Zwitserland en het Deense bedrijf Dumey in beroep. De firma's beschouwden de prijsstop als een opgelegde prijsverlaging. Het ver weer van de importeurs als zouden door de ministeriële beschikking va lium en librium niet meer rendabel kunnen worden geproduceerd en verhandeld, werd verworpen Het besluit was volgens de rechtbank president ook niet strijdig met de EG-overeenkomst. Van een onzer verslaggevers DELFT Op 12 januari 1978 organiseert de studievereniging van werktuigbouwkundige stu denten aan de TH te Delft, het Gezelschap Leeghwater, cea symposium ter gelegenheid van haar 110-jarig bestaan. Het stu die-onderwerp zal zijn: „Me taalindustrie, wat nu?" De ge nodigde sprekers zijn de hoogle raren Wemeisfelder (economie, TH-Eindhoven), Kievits (me taalkunde, TH Delft) en de he ren Molkenboer (directeur-ge neraal ministerie economische zaken), Oele (burgemeester Delft en voorzitter Energie- raad), Stikker (president Raad van Bestuur RSV) en Klevcring (president-directeur Enraf-No- nius). Plaats van het symposi um: Aula TH Delft, Mekelweg LISSABON (Reuter) De 340 pilo ten van de Portugese luchtvaart maatschappij zouden na een sta king van een week om kracht bij te zetten aan een els tot een loonsver hoging van 100 procent weer gaan vliegen nadat een voorlopig ak koord was bereikt dat nog nader moest worden uitgewerkt Dit werd meegedeeld door de bond van de vliegers. Details van het akkoord werden niet onmiddellijk bekendge maakt. Voltooiing van het project vraagt vijf zeven jaar, meent de heer Udink. Hij zegt nog niet te weten hoeveel Nederlanders in Riaad zul len worden ingeschakeld. Bij de bouw van een woonwijk in Damman (een order van 1.4 miljard) door OGEM zijn 500 Nederlanders betrok ken en 2000 Koreanen. Uit de verge lijking van 10 miljard en 1.4 mil jard mag echter niet de conclusie worden getrokken dat een evenredig aantal mensen meer voor de bouw van de universiteitsstad nodig zijn, zei Udink. De OGEM zal (wanneer de order doorgaat) op ruime schaal ge bruik maken van Nederlandse toele veranciers. Ook andere onderdelen van het OGEM-concern dan de bouwpoot worden ingeschakeld, on dermeer voor de installatie van een elektriciteitsnet. Als het consortium onder leiding van de OGEM de opdracht inderdaad krijgt, zal het de grootste order zijn die ooit aan een Nederlandse onder neming is verleend. Nog zeer onlangs kreeg Ballast-Nedam uit Saoedi-Ara bië een opdracht ter waarde van 4,7 miljard gulden. ROTTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse VW is geschrok ken van de publikaties die in de pers zijn verschenen over de handelingen en het beleid van de WV-directeur, de heer F. van H. Het bestuur verklaart nadrukkelijk dat op geen enkele manier gebleken is dat de WV-directeur op onrecht matige wijze heeft beschikt over gel den van de stichting. De lening, die in de persberichten is genoemd (wij schreven gisteren over een lening van 30.000 gulden), is verstrekt met toestemming van de voorzitter van de VVV. Dat besluit is bovendien gelegaliseerd door het bestuur Daar komt bij dat de heer Van H. het geleende bedrag reeds volledig heeft terugbetaald. Het bestuur van de WV betreurt het dat in dit stadium berichten in de pers zijn verschenen, te meer daar er onjuistheden in zaten. Voorts vindt het bestuur het niet correct thans in de openbaarheid te treden. Het bestuur is thans met de directeur in gesprek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35