Ambitie drijfveer De Graaf Toekomst vanC-elftal somber Kortsnoj ligt dwars Waterpolo-dames vijfde en zesde ■S5 Nieuwe aanwinst van AZ beetje uitgekeken op IJsselmeervogels IJshockeyteam eindigt tweede Clubs vragen dispensatie Arbitragecommissie stelt Rab in gelijk Weer impasse in schaaktweekamp Nederlandse „arbiters" leiden HZC-DSZ Drie selecties per club ideaal; één spelersgroep haalbaar Australiërs uit eigen toernooi Verslaggeefster 'gediscrimineerd' lATERDAG 31 DECEMBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 33 loor Matty Verkamman eri-~ SPAKENBURG Soms vindt-ie het moeilijk om er over te praten. Zegt dan dat de journalisten meer problemen over die zondag maken, dan hij zelf. „Ik heb mijn principes en die zijn niet voor geld te koop." Met die ene zin zou hij eigenlijk het liefst nieuwe discussies, speculaties en gedetailleerde uiteenzettingen Zijnereijds willen voorkomen. Maar dat ligt toch een beetje moeilijk. Julianus „Jaan" de Graaf, 22-jarige marktkoopman talentvol voetballer van het Spakenburgse IJsselmeervogels! gereformeerd, beseft dat ook wel. Hij weet dat zijn unieke contract met AZ'67 nog vele malen tot verhalen over die ene dag :e°eal leiden. De zevende dag. Dan zal hij niet arbeiden, geen werk doen voor AZ'67. Dat is contractueel vastgelegd. Vanaf 1 juli '78 maakt hij op alle andere dagen van de week wel zijn kunsten bij itelde Noordhollandse stichting te gelde. De tijden veranderen, hoewel niet Mroveral in het zelfde tempo. Sociale controle bestaat en remt ontwikke lingen af. Zeker in een besloten ge meenschap als die van Spakenburg De oude dorpskern zou het Jaan zeker kwalijk hebben genomen wan neer hij op zondag was gaan voetbal- 541 len. Jaan: „Toch wordt het steeds vrijer. Vroeger mocht je niet fietsen m op zondag, nu wel. Tegenwoordig is er ook een Chinees en een visrestau- __rant open op zondag." Weer die zondag. In relatie tot de selectie van AZ'67: „Ze zullen er straks wel grapjes over maken. Dat houdt me wel bezig ja, hoe ik daar word opgevangen." „Meent echter dat hij sterk in zijn schoenen staat. Hoezeer het dorp ook vreest dat hij toch een „wereldse" jongen zal wor den. „De meesten zullen wel bang zijn, dat ik toch op zondag ga spelen. Ja. dat denk ik wel." Dol Op het oog lijkt een onmogelijke werksfeer in het verschiet te liggen. Stel dat Jaan een vaste, zaterdagse, plaats verovert. Zal zijn zondagse vervanger dan vrede hebben met dat duiventil-gedoe? En hoe zal de nog KOPENHAGEN De Nederlandse ijshockeyploeg heeft het toernooi om de Pondus-Cup afgesloten met een 5-5 gelijkspel tegen Joegoslavië. Hierdoor is het team van Hans West- berg als tweede geëindigd, vóór dat zelfde Joegoslavië en Noorwegen. De Noren gingen op de laatste dag m met 5-2 de boot in tegen Denemar ken dat zonder puntenverlies als •erste eindigde. n het duel tegen Joegoslavië ver- I peelde Nederland in de derde speel- leriode een voorsprong van 4-1. ichSffer. Hagedoorn, Krikke en de oi- Nederlandse topscorer van dit mo- nent Leo Koopmans waren de doel puntenmakers. Savic gaf de Joego- laven zelfs een voorsprong, tot het moment dat de Groninger Rob van Onlangs de stand weer gelijk trok. Jong Oranje heeft in de Zweedse plaats Osby met 13-19 verloren van de'club met die naam. De periode standen waren 3-5, 7-4, 3-10 Nederland stond een kwartier voor tijd nog met 12-10 voor. Jong Oranje kon daar echter nog maar één doel- punt aan toevoegen en zag de Zwe den ver uitlopen. Beide ploegen kre gen 21 straf minuten. De doelpun tenmakers voor Nederland waren Van Heumen (5), Collard (3). Ament (2) en Meijer,- Jongsma en Saraber. DEN HAAG De vier Nederlandse s. deelnemers aan het op 3 en 4 januari in Rotterdam te houden internatio nale zaalvoetbaltoernooi, Ajax, AZ '67, Feyenoord en Sparta, hebben in een brief aan het bondsbestuur de KNVB gevraagd shirtreclame In het 41 toernooi toe te staan. De toestem ming zou volgens de clubs „absoluut g eenmalig" zijn en wellicht als expe- I riment maar uitdrukkelijk niet als precedent kunnen worden be schouwd. De clubs vinden, dat door de late mededeling van het verbod orga nisator Sparta kreeg gisteren de schriftelijke afwijzing gemaakte afspraken en contracten met spon sors niet meer kunnen worden te ruggedraaid. ZEIST De arbitragecommissie van de Koninklijke Nederlandse I Voetbal Bond (KNVB) heeft FC Utrecht veroordeeld Jan Rab een schadevergoeding van 20.000 gulden te betalen. De commissie had bij tussenvonnis van 5 oktober 1976 FC Utrecht toestemming gegeven met getuigen te bewijzen dat de voorma lige clubtrainer Jan Rab destijds terecht op non actief was gesteio De arbitragecommissie is bij eind vonnis van 29 december tot het oor deel gekomen dat de ter kennis ge brachte feiten en omstandigheden deze ingrijpende maatregel tegen Rab (nu trainer bij FC Dordrecht) niet hebben gerechtvaardigd maar pas in Alkmaar gekomen Jan Verheyen ook een rechterspits zich nu voelen? Jaan zegt er weinig over, omdat dót hem niet aangaat. Toch zal hij inmiddels ook wel bij één en ander hebben stil gestaan. Overigens: AZ is kennelijk niets meer te dol. Cruyff is volgend seizoen van harte welkom (ofschoon zijn komst er nauwelijks in zit), ook al wil hij slechts thuiswedstrijden spelen. Wat een waanzin eigenlijk: Cruyff alleen in Alkmaar, Jaan nooit op zondag. Velen twijfelen trouwens aan AZ's belofte om Jaans standpunt te res pecteren. Neem Aalt Kok, verdedi ger van IJsselmeervogels. Kok heeft ervaring met dit soort kwesties. In 1970 weigerde hij in Italië met het Nederlands amateurelftal een inter land op zondag te spelen. Hij: „AZ gaat echt niet uit van dat zaterdag- contract. Geloof dat maar niet. Ze zullen zo spoedig mogelijk proberen hem om te praten. Of dat lukt? Ach, het gaat niet zo zeer om de druk vanuit het dorp, maar eerder vanuit zijn familie. Dat is het belangrijkste waar hij mee te maken krijgt." Zeker Het zou bijna de indruk wekken dat het niet om Jaans eigen beslissing en geloofsovertuiging gaat. Terwijl de persoon in kwestie toch niet on duidelijk is. Afgezien van één mo ment van lichte twijfel („Je kunt het pas bekijken, wanneer je daar een maal zit"), komt hij zeker over. .An ders had ik al die aanbiedingen (An- derlecht, Rot Weiss Essen. MSV Duisburg-red.) toch wel in overwe ging genomen. Ajax bijvoorbeeld. Jaap van Praag wilde per se met me praten. Maar bij Ajax moest ik op zondag spelen. Nou, toen was het over. Dit jaar heb in Amerika ook geweigerd om met het nationale amateurteam een wedstrijd op zon dag te spelen. De kans is nul procent dat ik van gedachte verander." Heinen „Maar de verleiding is groot," zegt Wout Heinen. Als enige Spakenbur ger ging Heinen Jaan voor in het betaalde voetbal. Lang geleden. JAAN DE GRAAF de hele week voetballen, maar niet op zondag maar wél op zondag. Heinen, 48 jaar inmiddels, blijkt een opgewekte man, die makkelijk over zijn, in het dorp zo bekritiseerde verleden praat. „Vijf jaar heb ik bij HVC op zondag gespeeld. Maar voor elke wedstrijd had ik het gevoel dat ik met iets verkeerds bezig was. Je bent er niet mee groot gebracht hè. Ik was blij toen het was afgelopen. Eerder had ik mijn moeder beloofd, dat ik er mee zou stoppen. Maar ik kon dat contract tussentijds onmo gelijk afkopen. Toen het voorbij was, wilde ik zelfs niet meer voor een miljoen bijtekenen." Opmerkelijk genoeg had Heinen in zijn eerste contract ook een zondag clausule bedongen. „Dat was in 1954, bij de profclub Utrecht. We speelden buiten KNVB-verband op zaterdag, in het wilde profvoetbal. Het contract zou worden verscheurd wanneer de club op zondag ging spelen. Dat gebeurde toen het be taalde voetbal algemeen een feit werd. Ik ging toen weer voor Spa kenburg spelen. Het bestuur vond het geweldig dat ik me zo principieel had opgesteld en gaf me voor mijn opoffering een tientje per week. Na een week of zes gaf dat tientje ech ter grote problemen binnen het elf tal. Ze moesten me niet meer. Dat heeft me toen zó teleurgesteld. On bezonnen gooide ik m'n kop in de wind en ging naar Elinkwijk. En kort daarop naar HVC. Later heb ik daar veel spijt van gekregen. Be rouw na de zonde, zogezegd." „Het is echt wel erg geweest," zegt Heinen over de reacties in die jaren uit het dorp. „Veel mensen wezen mij er op, dat het verkeerd was, wat ik deed. Dat voelde ik zelf ook wel. maar ik was eigenwijs en kon niet meer terug." Ongebruikelijk Het dorp mag dan sindsdien wat veranderd zijn, voetballen op zon dag is nog altijd hoogst ongebruike lijk. Dat blijkt wanneer men reac ties peilt. Wij bezoeken Spakenburg op woensdag. Een dag eerder heeft Jaan ten huize van AZ-voorzitter Arie Ligthart getekend. Het dorp, en met name de jeugd gunt hem zijn contract van harte. Vooral nu hij op zondag in Spakenburg blijft. Jaan, een beetje schuchter: „Het blijft zo als het is. 's Ochtends naar de kerk, *s middags soms ook". Arian van der Groep, eigenaar van het door voetbalsupporters druk be klante café „De Kajuit": Jaan heeft het goed gedaan. Nu er eenmaal zo'n contract door is. zullen er nog wel meer volgen. Wat je ook van AZ'67 mag zeggen: slagvaardig zijn ze, de Molenaars. Maar of Jaan zo principi eel is? Kijk, hij profiteert straks wel van de premies van het A-team, ter wijl hij niet speelt." Dat heeft ook in verscheidene kran ten gestaan. Jaan, daar mee gecon fronteerd: „Dat is beslist niet waar. laat dat duidelijk zijn. Het kan na tuurlijk ook niet: niet spelen, maar wel meedelen." Het geld is trouwens niet direct de belangrijkste drijfveer voor Jaan de Graaf om betaald voetbal te gaan spelen. Financieel is hij op jeugdige leeftijd al onafhankelijk. „Ik kan de kost goed verdienen," is alles wat hij er zelf over kwijt wil. Insiders zeggen dat hij zich onlangs goed uit het iamilie-visbedrijf heeft uitgekocht. Samen met zijn aanstaande schoon vader drijft hij nu een bloeiende markt(banket)handel. Zowel Jaan als de ouders van zijn vriendin Mari an de Graaf, zitten er tamelijk warmpjes bij. Momenteel laat hij in een buitenwijk van Spakenburg een kast van een huis bouwen. Jaan, glimlachend. „Dat wil iedereen hier, een eigen huis. Spakenburgers zijn geen huurders. Dat heeft met onze aparte mentaliteit te maken." Aalt Kok, in relatie tot Jaans welstand: „Hij hoeft voor het geld nauwelijks betaald voetbal te spelen. Het is meer uit pure ambitie dat hij hoge rop wil. De laatste tijd was hij een beetje uitgekeken op ons niveau." Ondanks dat in aanbouw zijnde huis, zegt Jaan wel buiten Spaken burg te kunnen. „Als het mij bij AZ bevalt, dan wil ik op den duur wel in de buurt van Alkmaar gaan wonen." Nog één keer die zondag: „Ik hoop maar dat AZ snel op me gaat inpra ten. Dat betekent immers dat ik dan ook snel lekker draai. Laat ik eerst maar eens bewijzen, dat ik in de eredivisie lekker kan draaien BELGRADO Grootmeester Viktor Kortsnoj heeft in een brief aan de organisatoren gedreigd de schaaktweekamp tegen Boris Spasski voortijdig te beëindi gen. Indien voor aanvang van de volgende (veertiende) partij maandag a.s. niet aan zijn voorwaarden is voldaan. De condities van de Russische dissident om weer aan de schaaktafel plaats te nemen zijn: De overige partijen zullen ge speeld worden in een afgesloten ruimte met een standaard FIDE- uitrusting: één tafel, twee stoelen, een klok en één of twee scheids rechters. publiek is niet toege staan. Er mag geen groot demonstra tiebord aanwezig zijn, wat Spass ki eventueel kan gebruiken voor analyses tijdens de partij. PARIJS - Viktor Kortsnoj. die donderdagavond met onbekende bestemming Belgrado verliet, blijkt zich in Novisad (M kilometer ten noordwesten van de Joegosla vische hoofdstad) te bevinden. Dit verklaarde de Britse secondant van Kortsnoj, Michael Steane. Hij voegde er aan toe dat Kortsnoj geen enkele maal serieus gezegd had dat hij tijdens de elfde en twaalfde partijen getroffen zou zijn door mysterieuze stralingen. „In werkelijkheid", aldus Steane. „heeft Kortsnoj deze mogelijkheid slechts bij wijze van grapje geop perd. Bepaalde kranten hebben er onmiddellijk een zaak van gemaakt om er zoveel mogelijk sensatie bij te doen." Donderdagavond gaf de secon dant van Kortsnoj, de Brit Mi chael Stean, op een persconferen tie te kennen, dat het hier een ultimatum van Kortsnoj betrof, waarover geen discussie mogelijk is. „Als er niet aan wordt voldaan, vertrekt Viktor uit Belgrado en -zal hij de wereldschaakbond (FIDE) verzoeken de tweekamp in een ander land te laten voort zetten." Kortsnoj zelf heeft BelgTado na de dertiende partij verlaten om zich ergens in Joegoslavië tot rust te komen. De partij van gisteren is op zijn verzoek (zijn tweede „time-out") uitgesteld tot maan dag. Ook Spasski heeft Belgrado voor korte tijd verlaten en was niet bereikbaar voor commen taar. Vanaf de elfde ronde haalde Spasski zich de woede van Kort snoj op zijn hals. Hij nam niet meer plaats aan de tafel, maar slenterde heen en weer tussen het bord en de coulissen, van waaruit hij via het demonstratiebord het duel analyseerde. De uitgeweken Rus deponeerde onmiddellijk zijn grieven over het gedrag van zijn „ex-kameraad" bij de wedstrijd leiding en verzocht het demon stratiebord weg te halen. Maar de Joegoslaven gingen hier op na een week van discussie niet in. Tijdens de dertiende partij, waarin Kortsnoj in een moment van totale schaakblindheid zijn dame weggaf, verzocht hij arbiter Kazic het toneel via een gordijn af te sluiten voor het publiek, maar ook dit verzoek werd geweigerd Kortsnoj meent aan stralingen uit het publiek bloot te staan, die hem storen in zijn concentratie en wilde dat verhinderen. Welingelichte bronnen verklaar den. dat de wedstrijdleiding wel licht aan enige eisen van Kortsnoj tegemoet zal komen om de twee kamp te redden. Maar daarvoor is de toestemming van Spasski no dig. Prof Max Euwe, de voorzitter van de FIDE, was donderdag net naar Nederland teruggekeerd na een roerig weekje Belgrado. CITY OF COMMERCE In City of Commerce, in de buurt v»n Los Angeles, is HZC/De Robben als vijfde en DSZ als zesde geëindigd in het eerste toernooi om het wereldkampioenschap clubteams dameswaterpolo. Winnaar werd St. Foy uit Canada, voor het nationale team uit Australië en de A- en B-ploeg van de Verenigde Staten. In de strijd om de vijlde tot en met achtste plaats vond landskampioen DSZ uit Den Haag eerst de organise rende vereniging Commerce op haar DEN HAAG In het eerste half jaar van 1978 praat het nieuwe sectiebestuur over de toekomst van het professionele jeugdvoet bal. Sinds de afschaffing van de betaalde juniorenelftallen zwemmen de voetballers van morgen een beetje in het luchtledi ge. Weliswaar hebben de meeste clubs hun C-elftal tot een Jong omgedoopt, maar dat is primair het gevolg van de door de bond opgelegde leeftijdsgrens (21 jaar, met twee dispensatie mogelijkheden tot 23 jaar). Sommige organisaties vinden het bezit van een jongerenclub zo hinderlijk, dat zij tijdens de algemene vergaderingen van het betaalde voetbal hartstochte lijk voor afschaffing stemmen. Tussen het ideaalbeeld van drie elf tallen per club c.q. stichting en de op papier verwerpelijke structuur van slechts één selectie moet met name Herman Choufoer, het sectielid dat zich met technische zaken bezig houdt, een fraai beloverde midden weg zien te vinden. „We moeten te rug gaan naar 1954, het jaar dat het betaalde voetbal In Nederland werd ingevoerd. Er is toen een constructie bedacht, dat iedere club drie betaal de elftallen moest hebben. In een later stadium is er een discussie ont staan over de vraag of het B-elftal (het reserve-team - red.) nog wel aan de eisen van de tijd voldeed. Wan neer je een elftal afschaft, klonk het toen, zit je met het probleem dat een teleurgestelde voetballer van dertig ploeggenoot wordt van een ambi tieuze jongen van zestien. Vandaar dat die begrenzing van 21 jaar is ingevoerd." Het als ideaal omschreven hervor mingsvoorstel van de zestiger jaren heeft zichzelf allang overleefd. Tal van clubs, zeker in de staart van de eerste divisie, willen of kunnen niet het geld op tafel leggen om de „be taalde" jeugdspelers op iets meer te trakteren dan droog brood en een glas water. Een goed „gesoigneerde" C-selectie vraagt ieder jaar 100.000,- tot 175.000,- van zijn penningmeester. Wanneer de jaarbe groting van een stichting op een mil joen wordt ingeschat, is er van over vragen geen sprake. Zeker niet, wan neer de jeugd de toekomst heet te hebben. Herman Choufoer: „Toch leeft het C- elftal bij veel clubs niet. Je merkt dat elftallen incompleet op het veld zouden moeten verschijnen en daar om uitstel vragen. Je merkt aan de begeleiders van de C-teams, dat hun enthousiasme tanende is. Voor tal van clubs is de situatie niet aantrek kelijk. omdat de publieke belang stelling nagenoeg is verdwenen. Ook kan het jeugdteam niet meer ge bruikt worden om mee te pronken. Al die facetten zijn al onderkend binnen de FBO (de werkgeversorga nisatie in het betaalde voetbal - red.) De andere belangenclubs moeten er nu op inspringen." Choufoer wil nadrukkelijk geen rea listisch schilderij van het palet ha len Het is duidelijk waar zijn voor keur naar uit gaat, maar het is even zonneklaar, dat die drie-eenheid nooitgesmeed zal worden. Verval tot één elftal per club lijkt voorlopig de enig haalbare kaart. Choufoer: „Buiten de budgettaire problemen speelt bij een aantal clubs ook de al dan niet toekomstige CAO een rol HERMAN CHOUFOER: „Bij veel clubs leeft het C-elfUl niet' mee. Wanneer contractspelers het wettelijke minimumloon moeten ontvangen, kan het best zijn, dat sommige salarissen opgetrokken moeten worden." Steun van de overheid oud-minis ter Van Doorn heeft, verspreid over enkele jaren, twaalf miljoen toege zegd: zijn opvolgster mevrouw Gar deniers moet haar geloofsbrieven nog opsturen biedt volgens de oud-voorzitter van FC Den Haag ook geen uitkomst Dé Stoop (FC Amsterdam) noemde dat bedrag zelfs een fooi Choufoer drukt zich sympathieker uit, maar bedoelt het zelfde wanneer hij zegt: „Wat is twaalf miljoen voor het hele betaal de voetbal, als je nagaat, dat de begroting van de gemiddelde club al een miljoen bedraagt?" Kortom, de vormen van middelbaar en hoger voorbereidend onderwijs, die de in de eerste en tweede klasse geplaatste C-elftallen volgen, drei gen te verdwijnen. Een voetballer moet nu in één keer van de lagere school naar de universiteit. Chou foer. berustend: „De ontwikkeling van de Jonge spelers komt volgens mij niet in gevaar, wanneer er per stichting slechts één selectie over blijft. Het betekent wel, dat het amateurvoetbal de profclubs vol wassen spelers moet leveren. En dat zie je zelfs nu al steeds meer gebeu ren. Kijk maar naar Adrie Koster, die van Zierikzee naar het eerste elftal van Roda JC is verhuisd Kijk ook naar Jaan de Graaf, die volgend Jaar bij AZ zit. Maar nogmaals, ide aal is het niet." Nederland volgt, wanneer de ban vloek inderdaad over de betaalde jeugdelftallen komt te rusten, slaafs het WestduiUe voorbeeld. Aan gene zijde van de oostgrens hebben de oefenmeesters van de Bundesliga- clubs de beschikking over zestien tot twintig spelers. Ter illustratie: halverwege de competitie hadden slechts vier eredivisionisten vol doende aan zestien contractanten: FC Twente. Vitesse. Roda JC dn FC Den Haag. Vijf clubs uit de hoogste voetbalklasse moesten een beroep op meer dan twintig krachten doen: Volendam. Feyenoord, FC VW (al len 22). NEC en Telstar (21). Coufoer desondanks: „In Duitsland wijst de praktijk uit, dat zestien tot twintig voetballers inderdaad voldoende is. Je moet niet vergeten, dat er in C- elftallen geen blessures meer kun nen ontstaan. Aan de andere kant ls de binding tussen de profs en de amateurs in Duitsland soepeler dan hier." Hoewel dit verhaal in feite een ne crologie van het betaalde jeugdvoet bal is, valt er over Jong Oranje (eer der tot 23 jaar. nu tot 21, zij het dat de ogen niet voor een dispensatie meer of minder worden gesloten» opwekkender nieuws te vertellen Geen wonder trouwens, want dit Jaar werd dit keurkorps als een club melaatsen behandeld. De aandacht van bondswege was minimaal en beperkte zich tot het afvaardigen van een volslagen onvoorbereide se lectie naar een Internationaal toer nooi In het Franse Toulon. Pas aan de Rivièra zagen sommige spelers elkaar voor het erst Choufoer. „We hopen meer aandacht aan Jong Oranje te besteden Uiteindelijk moeten we daar de kern voor het Nederlands elftal uithalen. Het team gaat in leder geval naar het toernooi in Toulon (van 12 tot 22 mei red.). Bij wijze van voorbereiding worden er twee selectiewedstrijden gespeeld." Dit was het derde en laatste deel van de serie „heeft de jeugd de toekomst?" De voorgaande afle veringen stonden donderdag en gisteren In de krant. weg. De Haagse meisjes kenden wei nig problemen en wonnen gedeci deerd met 5-0 (twee doelpunten van Nel Versluijs). Ook bekerhouder HZC/De Robben ondervond in haar eerste wedstrijd weinig tegenstand Met 10-4. waaronder drie doelpunten van Brigitte Hulscher en Anke 8cha- ras, werd Montreal afgetroefd. In de onderlinge wedstrijd om de vijfde en zesde plaats namen de HU versumse dames revanche op hun Haagse coUega's voor de kortgeleden nederlaag ln de nationale competi tie. Met 4-3 ging de overwinning naar HZC/De Robben. SaUlant detail bij deze wedstrijd is. dat de arbitrale leiding van dit duel in handen was van Roel Praat, de aanwezige Neder landse scheidsrechter en Harrie Vriend, de coach van HZC Zowel De Robben als DSZ hadden in een eerder stadium bedenkingen geuit over de wijze van arbitreren van Amerikaanse scheidsrechters Zij zouden niet fluiten volgens de FINA-regels, maar volgens de high- school en university-regels. waar door in het water nogal veel verwar ring ontstond. MELBOURNE De finale ln het heren enkelspel ln het toernooi om het Australisch tenniskampioen schap voor de „aussies" een buiten landse aangelegenheid. In de halve eindstrijd werden de laatste Twee Australische spelers gewipt. Vitas Oerulaitls. de blonde Amerikaan. won ln drie sets van John Alexan der. In één uur en 27 minuten had hij zich met de setcljfers 8-1, 6-2 en 6-4 geplaatst voor de finale. De Brit John Lloyd, die eerder in de kwartfinale Newcombe uitschakel de gunde zijn opponent Bob Otltnan slechts zes games Met 6-4,6-2 en 6-0 was er voor de Australiér weinig eer te behalen. NEW YORK - Moedwillige discri minatie van de vrouw, op deze grond heeft een vrouwelijke verslaggever bij een New Yorkse rechtbank een klacht ingediend tegen honkbalor- ganlaatoren. omdat zij de toegang geweigerd werd tot het clubhuls van de New York Yankees gedurende het afgelopen seizoen. Melissa Ludtke. verslaggeefster bij Sports Illustrated, voert in haar aanklacht aan. dat zij niet dezelfde kansen kreeg om de sport te ver slaan als haar mannelijke collega's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33