klachten over politie talen zelden wat uit' Stichting plaatst advertentie voor homofielen in VS Erkenning 'transseksuelen' aanbevolen MAAR JNDONESIE PER KLM -v.a.2100.- !uid-Afrika i ïafhankelijke onderzoeksinstantie bepleit DP EIGEN '"GELEGENHEID. e,£OMPLEET VER BORGDE RONDREIS NAAR BANGKOK EN SINGAPORE 3 Politie suggereert in bepaalde gevallen 'perspauze' 'Kamer inlichten over afspraken inzake UCN-fabriek' Commissie Gezondheidsraad: wijziging geboorteacte moet mogelijk zijn KLM Thuis in de lucht. Voorwaarden vaststellen na onderzoek Verbree nieuwe burgemeester van Benthuizen Jongen bekent moord op invalide man Advocaten laken verwijderen van muurschildering .METZLER- I =^DAG 30 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 1 n een onzer verslaggevers CN BOSCH Klachten tegen politiemensen zouden niet langer door de politie zelf, maar door i onafhankelijke instantie moeten worden onderzocht. Daarbij zou het regel moeten worden lde halve de beklaagde agent ook de klagende burger officieel te horen. t gens het reciasseringsmaandblad iist( dat dit onafhankelijke onder- k bepleit, halen klachten tegen de optreden van de politie „maar igstzelden iets uit". Wie klaagt, us Kri, krijgt meestal, vaak 'en anden later, te horen dat de cht „terzijde Is geschoven, gese- leerd." rgers die menen door de politie uist of onheus behandeld te zijn, anen zich beklagen bij de politie- ling, bij het hoofd van de politie burgemeester) of bij de officier j justitie. Elke klacht, waar of bij ook ingediend, wordt door dt t itie zelf onderzocht. Alleen als het moeden bestaat dat de klacht be kking heeft op een (ambtsmis drijf, een strafbaar feit, wordt de rijksrecherche, die los staat van de politie, ingeschakeld. Sinds enige tijd kent een aantal plaatsen in het land zogeheten klachtenbureaus, waar degenen die zich over het optreden van politie mensen willen beklagen, terecht kunnen. Volgens Kri hebben ook deze bureaus de „bittere ervaring" dat de klachten „veelal weinig se rieus behandeld lijken te worden". De Amsterdamse politiepsycholoog dr. F. A. C. M. Denkers toont zich in het reclasseringsblad eveneens een voorstander van onderzoek door een onafhankelijke instantie. Hij denkt aan een ombudsman of een commis sie waarin zowel de politie als de burgerij vertegenwoordigd zou moe ten zijn. Naar zijn mening zou zo'n instantie „niet allereerst uit moeten zijn op het bestraffen van agenten die over de schreef gingen, maar op het ontwerpen van regels en maatre gelen die ontsporingen van de politie kunnen beperken." Volgens een functionaris van de Am sterdamse politie, het hoofd van de afdeling interne zaken, die alle klachten over het korps behandelt, is er aan buitenstaanders geen be hoefte. Hij zegt in Kri dat die „veelal niet in staat zijn het onderzoek rond een mogelijk foutief politieoptreden te verrichten, omdat ze te weinig kijk hebben op de taak en organisa tie van de politie en ook over te weinig ondervragingstechniek be schikken." De nu bestaande situatie noemt hij „al met al zeer bevredi gend". Afgevaardigden van het Puttense comité „Noodkreet" hebben er gistermiddag nog eens bij de VARA op aangedrongen de documentaire over de gebeurtenissen van eind 1944 in het Veluwse dorp vanavond niet uit te zenden. Zij boden in de VARA-studio in Hilversum 2034 handtekeningen van verontruste Puttenaren aan. De VARA liet het comité echter weten, dat de uitzending vanavond gewoon doorgaat. Op de foto drie leden van het comité met links de stapel „noodkreten". Een achtergrondartikel over Putten staat op pagina 9. Vervolg van pagina 1 mm* Afrika komen ook tot uiting in voorlopig verslag van de Eerste over de boycotwet. Gezien de tiek van CDA, WD en de kleinere ter rechter zijde is het de tag of dit wetsontverp in de Eer- Kamer wel aanvaard zal worden, i CDA-fractie vraagt de regering rirukkelijk op bepaalde onderde- om een novelle (wijziging). De Hrste Kamer kan zelf geen wijzi- ua^igsvoorstellen indienen. iet wetsontwerp geeft nieuwe re- stifls voor het treffen van sancties oneöals een economische boycot tegen rssendere landen. Het kabinet Den Uyl •ilde die sancties echter in meer evallen mogelijk maken dan alleen j: pp basis van de uitspraken van de paslaad van de Verenigde Naties. Die nuiitspraken hebben internationaal al amen verplichtend karakter. Het wetsontwerp omvat echter ook ancties op basis van uitspraken ■an de Algemene Vergadering van jmie Verenigde Naties of andere inter- lationale afspraken. In de Tweede Camer stemden de progressieve fracties en het CDA (met als woord voerder mr. D. F. van der Mei, de O^nieuwe staatssecretaris van buiten- vajandse zaken) unaniem voor deze r tRitbreiding. „Het is erg belangrijk enpieer te kunnen doen dan alleen op basis van de uitspraken de Veiligheidsraad. Vaak zie je lat gerechtvaardigde acties in de Veiligheidsraad geblokkeerd wor- uifen door een grote mogendheid die ipeciale belangen heeft in het ge- Died waar het om gaat. De Veilig heidsraad kan alleen maar unaniem t* (ADVERTENTIE) n Indonesië reis is een vakantie om nooit ple vergeten.De KLM en Garuda vliegen li er snel en comfortabel heen. En voor de prijs hoeft u "t ook niet meer te laten. aangewezen weg als u Indonesië totóoed kent of er familie of vrienden hebt. ieirerblijf en vervoer ter plaatse regelt u dan zelf. Als u minstens 21 en hoogstens 180 dagen wegblijft kost een retour Ja karta 2100.: Het jongeren tarief is 1777,: "■jDe meest makkelijke en comfortabele manier om de gordel van smaragd te zien. |U reist per luxe touringcar. U verblijft |in le klas hotels. Alles is voor u geregeld. Ook te combineren met een cruise. *P JaK rdf Een bezoek meer dan waard. bijv. 24 da ■njjRen in combinatie met een Indonesië reis ul] De KLM heeft een gratis brochure voor u Dit- kunt u halen bij uw reisbureau. KLM-kantoor of aanvragen bij: KLM Nederland. AfdSPL/UC. Postbus 7700, Schiphol. besluiten nemen. De Algemene Ver gadering kan echter bij meerderheid uitspraken doen, dat geeft meer mo gelijkheden om initiatieven te ne men", aldus het CDA-Tweede Ka merlid mr. H. Gualthérie van Weezel. De CDA-fractie in de Eerste Kamer is minder te spreken over de ruime opzet van het wetsontwerp. De CDA-fractie vindt het onjuist, dat de verplichtende sancties van de Veiligheidsraad en de onverplich- tende uitspraken van de Algemene Vergadering „op één hoop worden geharkt". Deze grondfout levert vol gens het CDA in de verdere uitwer king van het wetsontwerp ook nog moeilijk aanvaardbare regelingen op. Dat geldt met name het feit, dat Nederlandse ondernemers die scha de lijden door een boycot, die niet vergoed krijgen, ook niet bij niet- verplichte sanctieregelingen. Voorts levert de strafbaarheid van Neder landers in het buitenland die zich niet aan deze onverplichte sancties houden, veel kritiek op. CDA en WD nemen in hun afwijzende hou ding ten aanzien van het wetsont werp een vrijwel overeenkomstige positie in. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Bij ontvoeringen met een niet-politiek karakter en bij diefstal van waardevolle en geheime materialen zou de politie met de pers in bepaalde gevallen speciaal wanneer het de veiligheid van men sen betreft tot afspraken moeten komen om hieraan vrijwillig enige tijd geen publiciteit te geven. Deze suggestie is van politiezijde gedaan in het overlegorgaan justi- tie-politie-pers, zo blijkt uit het jaar verslag van dat orgaan. In het bui tenland wordt een dergelijke „pers pauze" soms al in acht genomen. Mede omdat in het overlegorgaan nog niet uitvoerig over de zaak werd doorgepraat wilden de hierin zitten de persvertegenwoordigers zich er voorlopig nog niet definitief over uitlaten. Waarschijnlijk komt er in februari of maart een definitieve nota over. Wel werd algemeen erkend dat een dergelijke perspauze kan bijdragen tot het oplossen van bij voorbeeld een kidnapping, maar de persverte genwoordigers zagen zich niet be voegd, hun „achterban" in deze te binden. Wanneer er derhalve lang lopende afspraken op dit terrein ge maakt zouden moeten worden tus sen politie en pers zou dat volgens hen moeten via de individuele re dacties en hoofdredacties. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een dertigtal vooraanstaande Europeanen zal zich volgende week middels een advertentie tot de Ameri kanen richten met de oproep toleranter te zijn tegenover ho mofielen. De Nederlandse Stichting Vrije Relatierechten heeft hiervoor met moeite een pagina kunnen kopen van het Amerikaanse weekblad Time. De aanleiding voor deze advertentie is het succes dat het Amerikaanse reclamester Anita Bryant geboekt heeft met haar „heksenjacht op ho mofielen", zoals de Stichting dat noemt In verscheidene Amerikaan- NdchtCOIICCrt se deelstaten worden homofielen ge weerd uit overheidsdienst. Op huis vesting, werkgelegenheid en collec tieve voorzieningen hebben homofie len minder rechten dan anderen. Deze praktijken zijn tot stand geko men of worden bestendigd door de campagne van Anita Bryant onder het motto „Redt onze kinderen". Miami, de stad waar Bryant haar succesvolle campagne begon. De Stichting Vrije Relatierechten heeft zich opgeworpen voor de ho mofielen in de Verenigde Staten. Eerder plaatste de Stichting een ad vertentie in een plaatselijk blad in De advertentie in de Amerikaanse editie van Time (oplage 4,25 miljoen) die op 2 januari verschijnt, kost de stichting ongeveer één ton. Dit be drag is grotendeels bijeengebracht met een nachtconcert in Amsterdam onder de naam „Miami Nightmare". De plaatsing van de advertentie heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. „De leiding van dit internati onaal zeer bekende weekblad heeft het ons bijzonder lastig gemaakt", zegt Coos Huysen, voorzitter van de stichting. We moesten met verklaringen aan tonen dat de steun van de mensen die onder de advertentie genoemd staan, echt is. In de tekst worden de acties genoemd voor mensenrech ten van ex-minister Van der Stoel en van president Carter. Time wilde zelfs van de Nederlandse en Ameri kaanse regeringen verklaringen dat tegen het plaatsen van deze namen geen bezwaar is. Ook in de tekst wilde Time hier en daar wat veran deren, kleine dingen weliswaar, maar het tekent wel de weerstand waarop je stuit als je vecht tegen discriminatie van homofielen." In de advertentie onder de kop „wat is er aan de hand in Amerika" stelt de stichting dat ondanks de gedre venheid van Carter als het gaat om mensenrechten in het buitenland, er nog heel wat te doen is op dit gebied in de Verenigde Staten zelf. „Zelfs in een moderne democratie als de Ver enigde Staten, kunnen homoseksue len kennelijk geen aanspraak ma ken op universele rechten." Dat noemt de stichting in tegen spraak met de Onafhankelijkheids verklaring van de VS. Verder schrijft de stichting ervan geschrok ken te zijn dat Anita Bryant discri minatie preekt in naam van God. De advertentie is ondertekend door onder andere de Franse auteurs Jean-Paul Sartre en Simone de Beauvoir, de Nederlandse rabbijn Soetendorp, commissaris der Ko ningin in Gelderland Geertsema, de Spaanse socialistenleider Gonzalez, de dirigent Bernard Haitink, de Duitse schrijver Günter Grass, VVD-voorzitter Korthals Altes en PvdA-voorzitter Van de Heuvel. De Stichting heeft geen CDA-politici uitgenodigd om de advertentie te ondertekenen, gezien de weigering van het CDA om eerdere verzoeken om steun van de stichting te honore ren. Wel zijn de Nederlandse bis schoppen benaderd, maar ook die wilden de actie niet steunen. Een bus van de NZH botste gistermiddag in het centrum van Beverwijk met een vrachtwagen. De vrachtwagen kantelde, de bus belandde half in een vijver. Zeven personen in de bus werden gewond. DEN HAAG (ANP) Een definitief besluit over de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek te Ahgélo mag eerst worden genomen, nadat de Tweede Kamer in kennis gesteld is van de door de regering gemaakte afspraken met Groot-Brittannië en West-Duitsland en van Brazilië over de waarborgen rond de levering van verrijkt uranium aan dat land. Deze stelling hebben de Tweede- Kamerleden Brinkhorst en me vrouw Lambers-Hacquebard (bei den D'66) gisteren betrokken in vra gen, gesteld aan de ministers Van der Klaauw van buitenlandse zaken en Van Aardenne van economische zaken. De vragen zijn ingegeven voor het bericht, dat het kabinet-Van Agt nog voor of rond 1 Januari een beslis sing zou willen nemen over de uit breiding van de UC-fabriek te Alme lo. Nu het kabinet nog niet met een regeringsverklaring in de Tweede KAmer is verschenen, vinden de twee Kamerleden, dat de definitieve beslissing inzake „Almelo" niet ge nomen kan worden voordat de Tweede Kamer in elk geval van de achtergronden op de hoogte is gesteld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAQ Een commissie uit de Gezondheidsraad vindt dat het onder bepaalde voorwaarden verantwoord is mannen of vrouwen, die van geslacht willen veranderen, langs operatieve weg te helpen. Ook vindt de commissie dat het aanbeveling verdient dat na een dergelijke ingreep de geboorte-acte wordt gewijzigd. Dit staat in een advies, dat de Gezondheidsraad aan de be windslieden van volksge zondheid en milieuhygiëne is aangeboden. Voordat het tot „erkenning" van de zogehe ten transseksuelen komt, wil de commissie dat er een on derzoek komt naar de in Ne derland wonende transseksu elen, die al een geslachtsve randering hebben onder gaan. Dit om een definitief antwoord te krijgen op de vraag aan welke voorwaar den moet worden voldaan, wil men op medische gron den tot een operatieve in greep overgaan. Transseksualiteit is het ver schijnsel dat iemand zich man voelt, maar in een vrou wenlichaam „huist", dan wel zich vrouw voelt, maar in een mannenlichaam „huist" Soms ook geven de uiterlijke geslachtskenmerken twijfel aan de sekse. Dit verschijnsel kan tot ernstig psychisch lij den aanleiding geven, zich ui tend in een allesoverheer send verlangen tot de andere sekse te behoren. Medisch gezien is het sinds enkele tientallen Jaren moge lijk transseksuelen uiterlijk het aanzien van het andere geslacht te geven. Dit ge beurt met een operatie of een serie operaties en behande ling met hormonen van het andere geslacht. Psychiatri sche begeleiding kan onder deel van de gehele procedure uitmaken. Vaak ook wendt de transseksueel zich in eer- stelnstantie tot een psychia ter om zijn verlangen ingewil ligd te krijgen Een belangrijk bijkomend probleem ls de verandering van de geboorte-acte van een transseksueel, die van ge slacht is veranderd. Volgens de Hoge Raad is wijziging van de geboorte-acte op basis van de bestaande wetgeving niet mogelijk. Maar afgezien van de noodzaak tot wetswij ziging doemen er volgens de commissie nog twee belang rijke vragen op: is de medi sche wetenschap in staat aannemelijk te maken dat een transseksueel ook ln juri dische zin kan worden geacht tot het andere geslacht te be horen en welke concrete toetsstenen zijn dan van toe passing? Opgemerkt wordt dat de wet gever als toetssteen voor het vaststellen van het geslacht de vorm van de uitwendige geslachtskenmerken in de wet heeft vastgelegd, zich on bewust van de mogelijkheid dat daarover ooit twijfel zou kunnen ontstaan. Van belang is echter ook, aldus de com missie, het gevoel en de in nerlijke overtuiging man res pectievelijk vrouw te zijn. De commissie komt tot de con clusie dat voor het vaststel len van Iemands „juiste" ge slacht de psychische kenmer ken ten minste gelijkwaardig moeten zijn aan de in de wet gehanteerde uiterlijke ge slachtskenmerken. Over de geboorte-acte zegt de commissie dat deze regis treert hoe iemand ls inge schreven, als man of als vrouw. Juridisch gezien heeft de geboorte-acte derhalve het karakter van een rechts vermoeden, aldus de com missie. „Dit betekent dat ook aan de wijziging van ge slachtsaanduiding geen zwaardere eisen hoeven te worden gesteld dan op grond van het rechtsvermoeden staande kan worden ge houden. Aangepast Volgens de commissie moet aan twee voorwaarden wor den voldaan. De verzoeker moet de door deskundig on derzoek bevestigde overtui ging hebben tot het andere geslacht te behoren en de duidelijke wil hebben de ver langde geslachtsrol blijvend te zullen vervullen. In de twe- de plaats moet de verzoeker lichamelijk ln zoverre zijn aangepast aan het verlangde andere geslacht als op me disch verantwoorde wijze kan worden bereikt. De commissie aaviseert ver der ais voorwaarde te stellen dat de verzoeker ten minste achttien jaar oud ls, niet ge huwd is en geen kinderen meer kan verwekken dan wel geen kinderen meer ter we reld kan brengen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tot burgemeester en gemeentesecretaris van de Zuidhol landse gemeente Benthuizen ls gis teren de 31-jarige gemeentesecreta ris van het Zeeuwse Sint Philips- land. de heer A. Verbree benoemd. De heer Verbree, wiens benoeming op 16 januari volgend Jaar ingaat, is gereformeerd en lid van de ARP. Ook was hij enkele jaren actief bin nen de antirevolutionaire jongeren organisatie Arjos. De nieuwbenoem de burgemeester is getrouwd en heeft een zoontje van anderhalf jaar. De heer Verbree heeft sinds 1965 een ambtelijke loopbaan achter de rug ln de gemeenten 's Gravendeel. Nootdorp. Strijen en Woubrugge. Op 1 november 1973 werd hij ge meentesecretaris van Sint Philips- land. Reeds vorige week dinsdag werd het duidelijk dat de heer Verbree elk moment in Benthuizen benoemd kon worden. Toen lekte namelijk uit dat hij als eerste stond op de voor dracht van de minister van binnen landse zaken. Ook werd bekend dat hij die avond een besloten kennis makingsbespreking voerde met de gemeenteraadsleden van Bent huizen. De nieuwe burgemeester wordt in Benthuizen de opvolger van de heer IJp Keijzer die na een serie gerucht makende bestuurlijke conflicten be gin dit jaar geschorst werd bn niet werd herbenoemd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De moord op de veertigjarige Invalide Theo Brouwer zaterdagmorgen vroeg op Katen- drecht is opgelost. Een twintigjarige jongen, die in de Rijkspsychiatri- sche Kliniek „Balkenbrug" in Aver- eest verbleef, en met weekendverlof was. heeft bekend, het slachtoffer te hebben vermoord. Het motief was roof. De jongeman had in de nacht van vrijdag op zaterdag verschillende bars op Katendrecht bezocht. Tegen de ochtend rond zes uur kwam hij de invalide man tegen. De Jongeman heeft de invalide in het wagentje voortgeduwd en vervolgens zijn slachtoffer naar een steegje gereden. In deze steeg heeft de jongen gepro beerd om het polstasje van de man te roven. Toen dat niet lukte gooide de jongen hem uit zijn rolstoel en gaf hem enige schoppen Vervolgens pakte de jongen een steen en liet deze met kracht op het hoofd van zijn slachtoffer vallen. Daarna heeft hij het polstasje, dat slechts tien gulden bevatte, van zijn slachtoffer gegrepen. Ook heeft hij nog een ring van de man gestolen. Daarna begaf de jongen zich naar Dordrecht waar hij werd aangehou den omdat hij verschillende vernie lingen aangericht zou hebben. Om dat de verdachte sporen van bloed op zijn kleding had werd de Rotter damse politie gewaarschuwd. De verdachte werd daarop overge bracht naar Rotterdam waar hij gis teren een volledige bekentenis aflegde. UTRECHT (ANP) - „De Utrechtse politie heeft een duidelijk politieke keus gemaakt door te verlangen dat de Chileense muurschildering op de schutting aan de achterzijde van het hoofdbureau wordt verwijderd. De keus om te zwijgen als het gaat om het vernietigen van een democra tisch orde". Dit hebben veertien advocaten, van wie de meeste verbonden zijn aan advocatencollectleven, gisteren ge schreven in een brief aan hoofdcom missaris C. 8. van Doesburg van de Utrechtse politie. Het Utrechtse korps heeft kortgele den bezwaar gemaakt tegen het po litiek karakter van de schildering. Hoofdcommissaris Van Doesburg heeft verklaard dat de strikte neu traliteit die de politie in echt moet nemen bij haar taakuitoefening niet toestaat dat een dergelijke muur schildering op haar gebouw zicht baar blijft. IADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! „Gebroken tegels zijn helemaal in de

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3