/VimNeyman: 'Ik laat nooit iemand afgaan' Haal alvast de zomer binnen. ABN Bank deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd ie Geloof, Hoop Liefde Show, een nieuw IKON-programma J Weekblad - ETiNDERDAG 29 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet oor Jan van Galen ILVERSUM De IKON begint vrijdagavond 6 januari iet een serie van negen programma's onder de titel eloof, Hoop Liefde Show. De samenstellers, Wim eyman en Jef Rademakers, voorspellen nu al dat de twerking meer dan opvallend zal zijn! Op bijzonder penhartige wijze spreken studiegasten over sex, liefde, eloof en eenzaamheid. e Geloof, Hoop Liefde Show telt negen afleveringen, wee daarvan betreffen verliefdheid, twee handelen rer liefde en erotiek, twee gaan over kinderen krijgen i hebben en in twee komen eenzaamheid en dood aan pd. In de laatste aflevering zullen die de meest pmerkelijke uitspraken hebben gedaan nog eens naar jren gehaald worden. Doel van de Geloof, Hoop lefde Show is op niet-moraliserende wijze en zonder elk waarde-oordeel dan ook, in te gaan op problemen aarmee ieder mens worstelt. ngeveer een jaar geleden kwam Rademakers met het idee bij de CON een wekelijkse praatshow te laken, waarin mensen vertellen ver emotionele hoogtepunten uit r. in hun leven. Het doel van de raatshow. stelde Rademakers oor, moest zijn een aantal zaken bespreken die hoogst zelden of ooit via de tv zijn aangesneden, lat moest dan op een niet-morali- erende wijze gebeuren. laarbij moest duidelijk gemaakt lorden dat er een aantal dingen in ,et leven is, waarvan mensen ten nrechte denken dat zij er als enige pee zitten. Het herkennen van ver- [elijkbare gevoèlens en problemen jij anderen, zo was de gedachte, tan een hulpmiddel zijn om beter net hoogst persoonlijke gevoelens im te gaan. In ieder geval mocht iet programma niet de uitwerking iebben van het sleutelgat-kijken Joor een voyeur of de divan van; ADVERTENTIE De politicus van het jaar heet opnieuw Joop den Uyl. Voor de vijfde achtereenvolgende maal koos de Nederlandse parlementaire pers in een enquête van de Tijd hem tot nummer één. .Omdat hij niet alleen een goed politicus is maar ook een goed staatsman is (geweest) en omdat hij de beste oppositieleider wordt die ons land ooit heeft gehad'. Opmerkelijke uitslagen, verrassende argumenten _1 Irene Vorrink neemt afscheid van de landspolitiek. De .obligate vrouw' uit het kabinet-Den Uyl wist ondanks alle kritiek de stormen te doorstaan. Een exclusief interview van Matthijsde Vreede: .Doorzakken? Hoeft voor mij niet meer. De toekomst? Na twee maanden slapen een zwartgat Een kerk van spijkerbroeken neemt het op voor de allerarmsten in Rome is het een verademing in de volkswijk Trastevere een basisgemeente van jongeren m de weer te zien met radicaal missiewerk. Een reportage van Ton Oostveen over een andere kerk onder de rook van het Vaticaan Mischa de Vreede spaart met schrijven de psychiater uit Met Corine Spoor sprak ze over haar werk (,Er zijn maar weinig vrouwen die zo over hun eigen lichaam schrijven als ik') en het ouder worden (.Mijn gezicht wordt hoe langer hoe meer zoals ik het altijd al wilde Bon voer proefabonnement e d» Tijd voor 6 guidon. /onifer poif/rgfl rendrn tan dï l«|d IAntmooldnunimer 6 Altisten)»» Beting na onl«»ngtl van acceptgiro Otfil U fcvo» f MS ^••mokiiii 020 2)IS04 een psychiater. In zijn draaiboek legde Jef Rade- makers er vooral de nadruk op dat, hoe precair de onderwerpen ook waren en hoe verstrekkend de in terviews ook zouden kunnen zijn, het accent hoe dan ook op het showelement moet liggen. De pre sentatie diende in handen te ko men van IKON-programmamaker Wim Neyman, bekend door zijn programma's „Jouw beurt", „Ik spreek jou nog wel eens" en „Van onze speciale verslaggever". Rademakers dacht aan acht afleve ringen. Twee over verliefdheid, twee over liefde en erotiek, twee over kinderen krijgen en hebben en even zovele afleveringen over een zaamheid en dood. Rademakers stapte met zijn idee uitgerekend naar de IKON, omdat, zoals hij het zelf stelde, deze omroep de meeste affiniteit met het produkt zou hebben. Rademakers: „De IKON is niet al leen een strikt kerkelijke omroep, maar meer naar mijn gevoel een instelling die mentaliteitsprogram- ma's maakt." Bij de IKON had zowel Wim Neyman als hoofd-tv Wim Koole er direct oren naar. Een programma waarbij inhoud het voornaamste is, maar waar toch ook het ludieke, de entourage niet uit het oog verloren wordt. Jef Ra demakers: „De IKON heeft bewe zen in de laatste jaren uitstekende dingen te kunnen maken. Het zat allemaal prima in elkaar. Ik liep al een hele tijd met dit idee rond. Vormgeving De IKON leek mij de beste uitlaat klep. al vond ik dat ze daar nog te veel vast zaten aan de authentieke vormgeving, die een kerkelijke in stelling zogenaamd siert. Dat wilde ik doorbreken. Wim Neyman zou en moest voor mij de presentatie doen, omdat ik vond dat hij die series over kinderen zo uitstekend deed. Voor de Geloof, Hoop Lief de Show moest hij alleen af van dat geitewollen trui-image, dit moest een heel serieus stuk tv worden, voor volwassenen, een programma op een laat uur. Hij is naar de zeer modieuze kapper Christian ge weest en we hebben ook honderden guldens uitgegeven voor een aantal kostuums. Elke aflevering draagt hij een ander pak De IKON heeft ook nog nooit een decor uitbesteed dat 18.000 gulden kost. Alles is aan vankelijk donker, het decor wordt langzaam uitgelicht en dan komt Wim op, vanachter het decor dat open en later weer dichtschuift. Dat is allemaal zeer goed overwo gen. Het is een soort „late late show" en daar hoort nu eenmaal een fraaie verpakking bij. De veer tig gasten in de studio hebben alle maal hun zondagse pak aangetrok ken, daar past geen presentator bij met een geitewollen trui. Je krijgt anders weer dat alternatieve bij verschijnsel van: zo, wij gaan hier eens over dingen spreken waaraan de man in de straat nog lang niet toe is. Daar willen we nu juist vanaf". Onderwerpen „Er zit een chronologie in de onder werpen. Verliefdheid, liefde, kinde ren krijgen, doodgaan. Daar wordt iedereen vroeg of laat mee gecon- fronteerd. Er wordt alleen niet openlijk over gesproken. Verliefd heid kan een bijzonder ingrijpende emotie in je leven zijn. In de eerste aflevering praat een man van 86 jaar over een meisje, op wie hij 71 jaar geleden hopeloos verliefd is geweest. Ze was voor hem onbe reikbaar. Dat heeft zijn hele leven beheerst. Als hij daar zo lyrisch over vertelt zit zijn vrouw ernaast. We hebben er zelfs stukjes uit moe ten monteren. Het was af en toe gênant voor die vrouw". In die eer ste aflevering gaat de „bekentenis" van een jonge vrouw het verst. Zij zegt openlijk dat ze, ondanks het feit dat ze getrouwd is, nog regel matig verliefd wordt. Ze knoopt relaties aan, van langere en kortere duur. Haar man, in de studio naast haar gezeten, heeft het daar moei lijk mee. Hij vertelt dat het hemzelf Wim Neyman: „Ik weet niet waar het precies aan ligt, maar mensen blijken tegen mij nogal snel hun ziel bloot te leggen." Op de achtergrond het publiek en het voor de IKON unieke decor. nooit overkomt en dat hij het van zijn vrouw verstandelijk gezien wel kan begrijpen, maar gevoelsmatig absoluut niet kan accepteren. Wim Neyman laat ze rustig praten, luis tert, stelt af en toe een vraag, de camera signaleert reacties van de andere aanwezigen. Een waarde oordeel wordt niet gegeven. Wim Neyman daarover: „De men sen die zich geleend hebben voor de show hebben dat bewust gedaan. Er is lang met hen gepraat. Het team heeft urenlang vergaderd over de vraagstelling, de mogelijke reacties en de nawerking ervan. Dan draait de camera en die men sen leggen hun ziel bloot, ze klap pen misschien uit de school of ver tellen gewoon als volwassenen waar hun frustraties en emoties zitten. Daar kun Je eenvoudigweg geen conclusies aan verbinden. Ze weten exact wat ze zeggen, ze zijn zich er doorlopend van bewust dat ze hun 'Jiart uitstorten bij duizen den en duizenden mensen, net zo goed als ze weten dat het tv is en elk tv-pipgramma een show is, hoe je het ook draait of keert. Kon dat wel? „Dat wil niet zeggen dat we ze niet soms tegen zichzelf in bescherming moeten nemen. Af en toe gingen uitspraken zo ver, dat wij dachten: daar krijgen ze moeilijkheden mee, op het werk of in de familie en kennissenkring. Na afloop be spreek Je dat. Kon dat wel wat u zei? We kunnen het er bij het mom teren uithalen! Dat is eerlijk, maar dat is ook een kwestie van fatsoen. Ik weet niet waar het precies aan ligt, maar mensen blijken tegen mij nogal snel hun ziel bloot te leggen. Als ze tien minuten praten verge ten ze die hele camera. Als ik kijk hoe Henk van der Meyden zich in allerlei bochten kronkelt om maar een paar sensationele uitpspraken los te weken, dan denk ik: ongeloof lijk, dat speel ik zo klaar. Iemand af te laten gaan is voor mij geen kunst. Ik zal het alleen absoluut nooit doen. Je moet je realiseren dat die mensen de volgende dag weer naar hun werk of naar school moeten. Ze mogen er geen schade van ondervinden. Een kind vertel de in de serie Jouw Beurt eens dat haar vader iedere vrijdag dronken thuis kwam en dan alles kort en klein sloeg. „Oh, dat vindt hij hele maal niet erg hoor, als dat er in komt." Ik heb het er natuurlijk uitgehaald. Zoiets kan verstrek kende gevolgen hebben." „Er zitten in de Geloof. Hoop Liefde Show ook uitspraken die we met de betrokkenen goed doorge nomen hebben. Zo is er een man die al jarenlang getrouwd is. Hij heeft ook al enige tijd een vriendin. Ze zitten allebei naast hem. Dat komt bij velen vreemd over. Er is ook een echtpaar dat zegt dat ze per onge luk getrouwd zijn. Het berust op een vergissing, toch leren ze ermee te leven. Aan de andere kant is er ook een echtpaar bij dat al 17 jaar gelukkig samenleeft. Ze vertellen wat ze ervan maken, hoeveel moei te ze ervoor doen en hoe ze de erotiek beleven. Ze vormen wel een beetje een uitzondering. Vaak zijn er problemen, frustraties. Het gaat over dingen waarmee ledereen wel eens geconfronteerd wordt. Wie dat ontkent liegt dat het gedrukt staat. Iedereen wordt meer dan eens ver liefd in zijn leven, op welke manier dan ook. Een kloosterlinge vertelt bij voorbeeld dat ze meer dan eens een vergaande sympathie voor mannen heeft gehad. Het is maar hoe Je het noemt." Kritiek Rademakers en Neyman zijn zich er terdege van bewust dat er ook negatieve kritiek geoogst zal wor den. Een programma, uitgebracht door de IKON, dat heilige huisjes omvertrapt en daarbij ook nog de titel show draagt kan kwaad bloed zetten. Wim Neyman: „Dat is natuurlijk besproken. Wim Koole, hoofd tv van de IKON, was aanvankelijk wat terughoudend, maar we heb ben hem snel kunnen overtuigen. Hij heeft de eerste aflevering over verliefdheid gezien. Hij was en thousiast. Daarbij werk ik langer bij de IKON dan Koole. Ik doe er alles, registreren, samenstellen, produceren, interviews maken. De bedrijfspolitiek heeft ook geen ge heimen voor me. Het is zo'n klein winkeltje dat je van alle markten thuis moet zijn. Ik geniet dan ook een extra vertrouwenspositie. Ik zit al twintig Jaar In dit vak en ik heb alles gedaan, ook geluld, camera, regie, noem maar op. Ik doe nog regelmatig de regie van Hier en Nu van de NCRV en Studio Sport van de NOS. Dat gebeurt dan onder de namen Geert van den Bogaerd en Henk Leger. Het tast je geloofwaar digheid een beetje aan als de kij kers Je naam overal bij zien op duiken." Samen verantwoorde lijk „Zo'n programma als de Geloof Hoop Liefde Show heb ik altijd al willen maken. Een stuk met een goede Inhoud, maar dan wel met wat meer allure dan bij de IKON gebruikelijk is. Ik heb lang aan een andere omroep gedacht, tot Jef langs kwam. Ik dacht meteen: dat is het. We vormen een aardig team dacht ik. Samen dragen we de ver antwoordelijkheid voor de samen stelling, ik. zorg meer voor de ethiek ervan en Jef staat garant voor de ludieke kant. Interesses voor inter menselijke relaties en het showele ment gaan uitstekend samen. Tv is show, elk programma is een kijk spel. Mensen die kritiek hebben moeten maar eens naar het hele pakket van de IKON kijken. Kenmerk is er ook nog. Ook hierin zitten religieuze en para-religieuze facetten Die ko men het sterkst naar voren in de afleveringen over eenzaamheid en dood. het zit er onherroepelijk aan vastgekoppeld. De kijkers moeten alleen niet verwachten dat ik foei ga roepen als iemand iets beweert dat hun waarheden, hun zekerhe den aantast. Ik heb dat sterk ge merkt bij het maken van Jouw Beurt. Sommigen schreven: „Waar om wijs je die snotneus niet te recht". Daar is de IKON niet voor, Ouders kunnen dat doen, zij zijn de opvoeders. Wij signaleren bepaalde dingen in de samenleving en gaan daar op in. We mogen natuurlijk nooit gaan vertellen hoe het wel en niet moet. Ieder mens ontwikkelt zich voortdurend, dus wat zou ik kunnen zeggen. Ik heb ook mijn angsten en frustraties. Eigen situatie Ik heb mijn vrouw een aantal afle veringen laten zien van de Geloof, Hoop 6i Liefde Show Om 11 uur 's avonds kwamen we thuis van de studio. We hebben toen tot half vijf 's morgens over onze eigen verhou ding gesproken. Er kwamen dingen naar boven, waarvan we na 17 Jaar getrouwd te zijn geweest dachten: hé daar heb ik nooit bij stilgestaan. Bij Jef ging dat precies eender. Bij alle voorvergaderingen die we gehad hebben, is er ook altijd ge praat over de eigen situatie. We moesten ons wel verdiepen in die situatie om tot de Juiste vragen te komen. Vooral ook omdat we met opzet hele gewone mensen hebben gekozen. Iemand met een baard en spijkerbroek viel bij wijze van spre ken al bij voorbaat af. Oeen opge wonden playboy, maar gewoon een kantoorbediende die toevallig een buitenechtelijke verhouding is aangegaan. Ook geen pedagogen of psychologen. Er zijn dan ook geen mensen bij die Je in feite naar een psychiater zou moeten sturen. Juist de IKON die zendtijd heeft namens de kerken is de aangewe zen instelling om deze show te brengen, want was de essentie van de brief, die Paulus aan de Corin- thifirs schreef niet dat alles berust op geloof, hoop en liefde? Van die drie vond Paulus liefde het belang rijkst. En als Je het over liefde hebt. heb Je het ook over naastenliefde. Je kunt je naasten alleen liefheb ben als je die wilt leren kennen, naar hen luistert. Vandaar die titel, want dit is nu precies wat wij trach ten te bereiken." (ADVERTENTIE) Vakantie *78 Kom even langs bij de ABN en u hebt vandaag nog een zonnig stapeltje voor pret in huis. De ABN heeft een prima uitgemeten reizenpakket: uit het zomer- aanbod van de grote, bekende reis organisaties. Bij de ABN krijgt u een goed advies en u regelt er meteen uw andere vakantiezaken, zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. De ABN-reisadviseurs staan voor u klaar! Coupon voor meer informatie. Stuur mij meer informatie over ABN Vakantiereizen '78. Dhr/Mevr: Adres: Plaats; Land van bestemming: Wij reizen bij voorkeur per auto vliegtuig boot trein touringcar camper. In ongefrankeerde envelop zenden aan ABN Bank. afd. Ó.D. 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. A S

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9