Is 'tniet heerlijk oud door nieuw te vervangen? /1RISTONFV. Personalia gemaakt om lang plezier van te hebben UIT DE WEEKBLADEN Zelfbeschikking VVD-echtpaar Harde lijn Geven voor leven Baptisten stichten commissie voor godsdienstvrijheid Hobby werd te gevaarlijk DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 TROUW/KWARTET De Tijd De Tijd heeft een gesprek met Ml- scha de Vreede, die ondermeer op merkt dat vTouwen voor het eerst over zichzelf kunnen beschikken. „We kunnen aan één stuk door kie zen. De meesten beseffen dat hele maal niet. die zitten maar bij elkaar te Janken in zo n vrouwenhuis". Ver der zegt ze: „Schrijven spaart de psychiater uit." In De Tijd ook een gesprek met de ondernemer en econoom Bert Bak ker over de arbeid, die onbetaalbaar wordt, waardoor we met massa-arti kelen zijn gaan leven, maar hulp. en welzijn onbetaalbaar zijn geworden. Voorts tracht prof. Douben de lezer duidelijk te maken dat we niet bang hoeven te zijn voor Van Agt, en schrijft Jet Kunkeler over een en quête die tot enig optimisme aanlei ding zou kunnen ge"en. Uit die en quête blijkt namelijk dat de gemid delde Nederlander met meer onder scheid over terrorisme en de bestrij ding daarvan denkt dan de rechtse media doen vermoeden. Matthijs de Vreede had een gesprek met Irene Vorrink. die de aanvanke lijk hevige kritiek op haar beleid doorstond en in zekere zin ook door haar daden er bovenuit groeide. Een licht striemende verwijzing naar de positie van de vrouw in onze samen leving proeft de lezer als gesproken wordt van de „obligate vrouw" in het voormalige kabinet Voorts een verhaal over een springlevende „spijkerbroekenkerk" in Rome. (De enige kerk in Rome?) Accent Accent nam het WD-echtpaar Gln- jaars onder de loep. Hij minister, zij Kamerlid. Misschien niet zo vreemd dat de vrouw de daden van haar man controleert. Mevrouw Ginjaars over de inkomsten: „Ik vind die sa lariskwesties rot. Natuurlijk is het voor anderen een enorm bedrag. We zijn óók begonnen met een heel smalle beurs." In Accent ook een reportage over de Nederlanders die in de Arabische wereld voor miljarden aan bagger- opdrachten uitvoeren. „Het respect voor Nederland in dit deel van de Arabische wereld groeit met het uur" schrijft het blad verlekkerd, in de hoop dat er een argeloze lezer is die het gelooft Voorts heeft het blad een vraagge sprek met het PvdA-Kamerlid Henk Molleman, die onder meer opmerkt dat bij de PvdA het „wantrouwen tegen het CDA sterker is geworden." En over de uiteindelijke breuk in de oude coalitie denkt Molleman er net over als Burger: „die breuk is niet rationeel te verklaren." In elk geval hing de zaak niet op „die ene figuur" (Andriessen), zo meent hij. Het blad portretteert Rijk de Gooy- er. wiens laatste langspeelplaat zou zijn geflopc omdat de diskjockeys van Hilversum hem niet (voldoende) willen draaien. De Groene na de kerst zeventig jaar werd. maar er niet aan denkt het wat kalmer aan te doen. HIJ zegt onder meer: „Ik laat me niet zomaar onder de tafel vegen". Het omslagverhaal van Elsevier gaat over de toekomst van de televisie, en dan speciaal wat er technisch alle maal mogelijk is of binnen afzienba re tijd mogelijk wordt Er wordt al gesproken over een 'bijna schok kend proces van miniaturisering' en steeds Tdeinere computertjes'. Men noemt dan ook de zakrekenmachien- tjes niet alleen maar een halve com puter, maar ook nog een 'onhandel baar bakbeest'. Maar wat men met het tv-scherm straks allemaal in huis kan halen is lichtelijk verbijsterend. Verder in Elseviers Informatie over talloze landen met het oog op een min of meer kostbare en exclusieve vakantiebesteding. De Groene signaleert harde ontwik kelingen in het huidige Amerika. Hoe kan de wereldoverheersing van de VS worden veiliggesteld?" Via een harde politiek tegenover de Sowjet Unie of via een grotere na druk op handel met de derde we reld"? Alan Wolfe (Universiteit van Califomiê in Berkeley) meent het eerste. HIJ anallseert onder meer uit spraken van de huidige minister van defensie van de VS. Harold Brown. De Groene gaat uitvoerig in op de zaak van de Nederlandse melkpoe der. die op het eerste gezicht zo zegenrijk zou zijn voor de ondervoe de kinderen in de derde wereld. Ech ter. die melkpoeder wordt in de der de wereld aangelengd met niet ge zuiverd water, en dan ontstaat een levensgevaarlijk bacteriepapje. Ne derland exporteert Jaarlijks voor 800 miljoen gulden aan melkpoeder. Voorts een verhaal over stille discri minatie op de Amsterdamse wo ningmarkt „Merkwaardig genoeg blijkt dat in de buurten waar het grootste deel van het woningbe stand in handen is van de woning bouwverenigingen. Juist relatief wei nig immigranten wonen." Maar, de woningzoekende buitenlanders zijn Juist in de eerste plaats aangewezen op het woningbezit van de sociale, huisbazen (gemeente en woning bouwverenigingen). want de parti culiere huizenmarkt ls voor hen moeilijk toegankelijk. Tenslotte een gesprek met de kriti sche Westduitse cabaretier Dietrich Kittner, die door de Bildzeitung op de lijst van staatsgevaarlijke lieden als derde is gerangschikt en die dus alles kan zijn. behalve staatsgevaar lijk. Elseviers Magazine Elseviers Magazine ging op zoek naai de zeventig miljoen die Nederland in "74 bijeenscharrelde in een actie, ge naamd „Geven voor Leven". Het bleek dat de gelden nog steeds niet zijn uitgegeven. Een zo langzamer hand onverkwikkelijk lijkende affai re. In EM ook het relaas van een Nederlandse vakantieganger, die kennismaakte met een Spaans poli tiebureau in het 'post-Franco-tijd perk' HIJ ontdekte dat de mensen rechten er bepaald niet worden ge koesterd Het blad had een gesprek met de dirigent Willem van Otterloo, die pal Prof. dr. P. Korringa. Met pensioen De visserijbioloog prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserij-on derzoek (RIVO) in IJmuiden, gaat op 1 maart met pensioen. Pieter Korringa, geboren in 1913, werd ruim twintig jaar geleden, op 1 fe bruari 1957, directeur van het RIVO. Sinds 1961 is hij buitengewoon hoogleraar in de hydrobiologie aan de universiteit van Amsterdam. Voordat hij directeur van het RIVO werd. was hij sinds 1937, het Jaar dat hij afstudeerde, verbonden aan het schaal- en schelpdierenonderzoek in de Zeeuwse stromen. Volgens het ministerie van landbouw en visserij is het aan zijn inspanningen te dan ken dat in de jaren dertig de oester- cultuur en in de jaren vijftig de mosselcultuur van een gewisse on dergang ten gevolgen van parasitai re ziekten zijn gered. Prof. Korringa. die officier is in de orde van Oranje- Nassau. had zitting in diverse inter nationale visserij-organisaties. voorzitter FME Het algemeen be stuur van de FME. de vereniging voor de metaal- en de elektrotechni sche industrie, heeft ir. W. J. ter Hart voorgedragen voor benoeming tot voorzitter. Deze benoeming, die moet worden bekrachtigd door de ledenvergadering, gaat uiterlijk 1 ja nuari 1979 in. De heer Ter Hart zal de heer A. Prins opvolgen. Ir. Ter Hart (54) heeft diverse functies in Industriële ondernemingen vervuld. Tot november was hij voorzitter van de raad van bestuur van Vicon NV in Nieuw-Vennep. J. H. Gottmer-prijs De J. H. Gottmer-prijs 1977 is toege kend aan G. Luidinga, hoofd van de Andersenschool in Woerden. De prijs wordt elke twee jaar toegekend aan een persoon of Instantie, die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de stimulering van het lezen, speciaal gericht op het proces van bewustwording. De Jury bestond uit Dick Reumer, Max van Rooy en Joop Voogd. De prijs bestaat uit drieduizend gulden en een kunst werk. vervaardigd door een Haar lemse kunstenaar. Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN De commissie der unie (het dagelijks bestuur) van de unie der baptistengemeenten in Ne derland heeft besloten, een commis sie godsdienstvrijheid in te stellen. Door deze commissie willen de bap tisten adequater reageren op berich ten en verzoeken over personen of groepen, die waar ook ter wereld in hun rechten worden beknot. De naam staat nog niet vast en wordt misschien ruimer „commissie rech ten van de mens". Het dagelijks bestuur besloot ook, dat de algeme ne vergadering van de unie volgend Jaar oktober in Arnhem zal worden gehouden. ARNHEM (ANP) - De politie van Arnhem heeft gistermiddag een in woner van die stad aangehouden die in zijn woning in Arnhem-Zuid een grote hoeveelheid wapens, wapen onderdelen en munitie had opge slagen. Gevonden werden onder meer een groot aantal granaten, au tomatische wapens, een revolver en een serie incomplete handwapens. Volgens de politie is de man. die een wapenverzamelaar is te ver gegaan met zijn hobby. Enkele oude grana ten bleken levensgevaarlijk. P 12 - RHfc D Zwart/wit televisie (51T 630) Dat een zwart/wit t.v. er best fleurig uit kan zien bewijst dit fraaie toestel met 51 cm. beeldbuis, een telescoop antenne en aparte aansluiting voor externe antenne. 7 toetsen voor keuze van zender. 3 schuifregelaars voor volume, helderheid en kontrast. Adviesprijs 755,- Aristona koppelt uitgekiende techniek aan pure betrouwbaarheid. Hetgeen zowel bij kleuren- als bij zwart/wit toestellen jarenlang kijkplezier oplevert. Avond aan avond een stralend helder beeld; feestelijke programma's die een feest zijn om naar te kijken. Dankzij Uw Aristona-televisie. Een druk op de toets en U heeft onmiddellijk een prachtig kon- V trastrijk beeld. Op Uw groot beeld kleurentoestel of Uw handige zwart/wit t.v. Aristona heeft precies wat U zoekt Kleurentelevisie (66 K 4628) Zittend in uw stoel schakelt u de programma's met dit fraaie toestel via de afstandsbediening. Ultra-moderne 66 cm (110° m-lijn) beeldbuis. Uitgebreide mogelijkheden waaronder tiptoetsen voor programmakeuze van maximaal 16 zenders. Elektronisch geheugen met de groene knop. waardoor het ingestelde programma terug is te roepen. Aansluiting voor V.C.R.. diodeaansluiting voor opname op recorder of weergave via versterker installatie. Adviesprijs 2.695 Zwart/wit televisie (61T 662) Een goed kijkjaar heeft u zeker op dit zwart/wit toestel met z'n 61 cm. beeldbuis? Simpel te bedienen door 8 druktoetsen en 3 schuifregelaars voor volume, helderheid en kontrast. En dat alles in een houten kast met fraai notemotief. Adviesprijs 759,- Kleurentelevisie (56K545) Kijken is een plezier op deze prachtige kleuren-t.v. met z'n 56 cm (110° in-lijn) beeldbuis. 12 elektronische tiptoetsen voor programmakeuze en 4 schuifregelaars voor volume, helderheid, kontrast en kleurverzadiging. Altijd direkt beeld en geluid. Bovendien geschikt voor aansluiting op video cassetterecorder. Leverbaar in noten en wengê. Adviesprijs v^. 2.195 u u Kleurentelevisie (66 K 565) 12 Tiptoetsen voor programmakeuze. 6 schuifregelaars voor volume, hoge- en lage tonen, kontrast, helderheid en kleurverzadiging Aansluiting voor extra luidspreker. En natuurlijk een natuurgetrouwe weergave op de 66 cm (110° in-lijn) beeldbuis. Adviesprijs 2.245,- Draagbare kleurentelevisie (37 K 625/13 W) Een lust voor het oog. Altijd direct beeld op d? 37 cm (90° m-lijn) beeldbuis. Simpel te bedienen met 8 tiptoetsen. Dichtbij gelegen zenders ontvangt U op de uitschuitbare telescoopantenne. Adviesprijs 1.295,- Kleurentelevisie (66K756) Dit toestel bedient u vanuit uw luie stoel via de infrarode afstandsbediening, waarmee mogelijkheid tot ontvangst van 12 zenders. Het ideale beeld is terug te krijgen via de groene knop. De grote dubbelconus luidspreker aan de voorzijde garandeert een schitterend geluid. Op het toestel mogelijkheid tot handbediening. In schuiflade 6 druktoetsen voor de zenders en regelaars voor beeld en geluid. Adviesprijs 2.495 Uiteraard is dit maar een j klein deel uit het totale Aristona- assortiment. Er is meer natuur lijk. Ga maar eens kijken bij Uw Aristona-dealer, hij laat U graag alles zien en vertelt U uitgebreid over allerlei technische snufies. Wilt U vooraf informatie, vraag dan de Aristona- brochure "Horen Zien" aan bij Radoma B.V, Postbus 4002, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16