Triezen hebben te weinig ^creatie-mogelijkheden' [oreca onder prijsregels Feestbrood O /O amro bank Si Zware strijd tussen Vietnam en Cambodja 0/4/O m sactie op provinciale nota unaniem: 0; jename sociale ■«trust Tunesië Turkse universiteit jaar lang dicht na schot op professor Productiemethode landbouw houdt produkten goedkoop Spa Reine Beide landen zwijgen Meer champagne msumentenbond ;jngt aan op "tak prijsbeleid ERDAG 19 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet P 11 - RHS 13 leci UW ARDEN (ANP) In land zijn te weinig moge eden voor dagrecreatie de eigen bevolking. Dit t uit de samenvatting van jacties die via inspraak zijn pngekomen op de provin- nota over recreatie. ie nota zijn dit jaar 212 groepen geweest. Hun reacties zullen a met de nota op 8 februari in iten behandeld worden. helft van de reacties staat dat Friesland voldoende recreatie- lijkheden en -voorzieningen DrOCViff 'recies de andere helft komt tot tegenovergestelde conclusie, jezind is men er echter over dat :reatiemogelijkheden van de ei gen bevolking dichtbij huis gebrek kig zijn. Tweederde is het niet eens met de discussievraag dat nieuw aan te leggen woongebieden bij voorkeur moeten komen bij dorpen en steden met veel recreatiemogelijkheden. Er moet daar gebouwd worden waar behoefte is en met name in kleine dorpen om die leefbaar en in stand te houden, aldus de reacties. Wel vindt men dat recreanten ook gebruik moeten maken van voorzieningen in dorpen of steden. Dit kan het voor- zieningenpeil van die dorpen verho gen en het komt ook de eigen bevol king ten goede. De „insprekers" vinden dat het in de weekeinden droevig gesteld is met de bereikbaarheid van de recreatie- punten. Als knelpunten worden bij herhaling genoemd de Waddeneilan den, het Lauwersmeergebled, de zuidwesthoek en het merengebied. Behalve verbetering van het open baar vervoer pleit men ook voor be tere parkeermogelijkheden bij de re creatiecentra. De verblijfsrecreatie moet zich niet in het huidige tempo blijven ontwik kelen en zou zelfs afgeremd moeten worden, aldus tweederde van de in sprekers. Als redenen worden aange voerd: het is altijd druk, de eigen bevolking komt in de verdrukking, er zijn al genoeg tweede woningen en zomerhuisjes. Een derde deel vindt dat er wel uitbreiding in deze sector mogelijk is. Dit zal echter van plaats tot plaats bekeken moeten worden rvolg van pagina 1 landel mag in januari de han- aarge verschil tussen inkoop- rkoopprijs vergroten met één k mt. Vervolgens mogen de be- in deze sector de handels- ^Le weer uitdrukken in een per- Hge van de inkoopprijs, en voort- Hiit percentage aanhouden. Dat Hkent dat bij stijging van de in- Iprijs automatisch de handels- W te, in centen, ook wat groter w It. Tot nu toe moest een vaste lelsmarge in centen worden aan- luden. Een marge in procenten volgens de minister echter be- lan bij wat gebruikelijk is in de lel. rensmiddelen levensmiddelenwinkels komen ichien binnenkort ook weer on- de prijsregels te vallen. De mi er beraadt zich hierover nog. De sumentenorganisaties hebben al —gedrongen op herstel van het beleid voor de levensmiddelen- keiier. Volgens directrice mevr. risen van de Consumentenbond consument erg gevoelig voor prijs stijging in deze sector. De enige sec tor die in elk geval vrij van prijsre gels zal blijven is de zuivelindustrie voor wat betreft de consumptie- melk. Naast al deze regels geldt dat grote re bedrijven hun prijsverhogingen minstens een maand tevoren moe ten blijven melden bij het ministerie van economische zaken. Het gaat hier om bedrijven in industrie of handel met een jaaromzet boven 1,25 miljoen gulden, of bedrijven in de dienstensector met een jaarom zet boven 0,6 miljoen gulden. Voor grotere winkeliers in levensmidde len en grotere zuivelbedrijven geldt nu al dat zij prijswijzigingen min stens binnen een week moeten mel den. Deze regel blijft in elk geval gehandhaafd. De horeca, die dus weer onder het prijsbeleid komt, mag net als de dienstensector in januari de prijzen verhogen met 2,5 procent ten op zichte van de prijzen van 12 decem ber jongstleden. over. de hele linie nodig zijn. Kok zag liever uiteenlopende regels voor zwakke en sterkere sectoren. Overi gens vond Kok de veranderingen in het prijsbeleid „beslist niet specta- culair."Minister Van Aardenne had betoogd dat hij de prijsregels wat eenvoudiger en daarom globaler wil maken, ook om de controle makke lijker te maken. Maar volgens Kok worden daardoor nu prijsverhogin gen geduld die eigenlijk helemaal niet nodig zijn. Schijntje ben zich in deze sector de laatste Te mager enkele drastische gevallen van istijging voorgedaan en is de HIS (TJPD De Tunesische vak- dsfederatie UGTT heeft een tal stakingen afgekondigd die Irblijkelijk een antwoord zijn op forming van een nieuw kabinet tot taak heeft een einde te ma- i aan de arbeidsonrust. De 13.000 èiders in de fosfaatmijnen van Isa en Kalaa Djarda 's lands Dtste deviezenverdiener gaan ;en voor onbepaalde tijd in sta in de streek van Gafsa volgt januari een algemene staking ondersteuning van die der fos- (mijnwerkers. 2 januari beginnen de 7.000 knemers van de staatsspoorwe- aan een „waarschuwingssta- egV' van drie dagen. Andere acties jen volgen als hun eisen niet wor- vn ingewilligd. De spoorwegem- uifes staakten begin december al ig Ikeer. Twee dagen geleden kwam vjrunesië een nieuw kabinet tot a4id onder leiding van premier li Nouira. Er zitten vertrouwde ■bewerkers in die zijn voornemen I toegedaan een krachtig stand- it in te nemen tegenover de eisen de vakorganisaties. Een nieuw linet was noodzakelijk nadat zes tri van het vorige waren afgetre- l of ontslagen omdat zij een be- I van gematigdheid voorstonden. Werkgeversvoorzitter Van Veen vindt het nieuwe prijsbeleid „beslist aan de magere kant." Hij is er van overtuigd dat in mei zal blijken dat een verdere versoepeling „zeer be slist nodig zal zijn." Met name wordt een te lage stijging van loonkosten verondersteld door de minister. De werkgevers vinden dat eigenlijk he lemaal geen prijsregels meer nodig zijn gezien de scherpe internationa le concurrentie. In Duitsland is er ook geen prijsbeleid, aldus mr. Van Veen. Namens de vakbeweging vroeg FNV-voorzitter Kok zich af of de toegestane doorberekeningen wel Het verhaal van de werkgevers dat de prijsregels zichzelf ontkrachten doordat het ministerie zoveel ont heffingen moet geven, is volgens Kok helemaal niet waar. Mr Van Veen was enkele weken terug met dit verhaal gekomen. Volgens Kok zijn er echter in heel 1977 slechts aan 800 individuele bedrijven ont heffingen verleend, vanwege de slechte financiële situatie van het bedrijf. Dit aantal is volgens Kok te beschouwen als een schijntje verge leken bij het totaal van het bedrijfs leven. Mevr. drs. Fransen (Consumenten bond) waarschuwde ook voor de risi co's van vereenvoudiging van de prijsregels. Konsumenten Kontakt had gevraagd om een aparte prijs maatregel voor de patat, maar mi nister Van Aardenne vond dat hij zijn controleurs beter op andere fronten kan inzetten. De minister verwacht overigens een speciaal effect op de prijsstijging als gevolg van zijn prijsbeleid. De offi ciële voorspelling van het Centraal Planbureau, gemaakt op 17 novem ber, en luidend dat de prijsstijging in 1978 5 a 5,5 procent zal bedragen, hoeft niet te worden bijgesteld, al dus drs Van Aardenne. Simpkins „Goed, Simp kins, voor dit karwei hebben we een handi ge man nodig, laat Pietersen maar binnen komen Oliebollen horen bij Oud en Nieuw, ze zullen wel nooit verdwijnen, al zijn ze vettig. Iets anders om eens bij de borrel of de koffie te eten" is feest brood. Geen gewoon brood, maar anders be- bakken. Het onderstaan de recept kreeg ik uit Amerika van een lezeres. Overigens: mijn dank! Bij haar groeit de zucchini in de tuin. Zucchini heet hier in Nederland ook courget te. Bakken we daar eens een feestbrood van. Zucchinibrood De bakster van het recept schilt de zucchini niet. Zij vindt dat zucchini tot pap kookt als er geen schil meer aanzit. Maar dat hangt ervan af uit welk land de zucchini geïmpor teerd wordt. De kwaliteit verschilt. Het recept is: drie eieren kloppen, een kopje maïsolie, twee kop jes suiker, twee theelepels vanille. Dit wordt samen- geklopt tot het dik en schuimig is. Daarbij ko men één theelepel bak poeder, twee kopjes ge raspte zucchini met schil, een kopje ananas (hele kleine stukjes). Dit ver mengen met drie kopjes bloem of maïzena, een theelepel zout, anderhalve theelepel kaneel, één theelepel nootmuskaat, één theelepel walnoten en één kopje rozijnen. Ver meng dit goed met het zucchini-mengsel. Bak het in twee beboterde brood pannen. Het kan ook in een gewone cakepan zijn. In één uur in een voorver warmde oven. Tempera tuur ongeveer 350 graden Fahrenheit. Als het gaar is tien minuten in de pan la ten staan en laten afkoe len. Dit schrijft onze leze res om anderen ook een plezier te doen met zucchi nibrood. Ze eindigt haar brief met „smakelijk eten". Walnotenbrood Voor walnotenbrood moe ten we een pak broodmix voor bruinbrood kopen. Verder moet er 200 gTam walnoten klein gehakt worden. Bereid het deeg zoals op de verpakking staat aangegeven. Laat het rijzen, kneed het nog eens door en kneed daar bij het grootste deel van de walnoten erdoor. Maak er een dikke bol van. Pak de bakplaat uit de oven en leg de bol erop. Nu moet er een pan omgekeerd bo venop om af te dekken en nog eens te laten rijzen. Snijd er één centimeter dikke ruitjes in, strooi de achtergebleven walnoten erop en druk ze heel zach tjes in het deeg. Sprenkel er een beetje water over, zodat het deeg wat nattig wordt en bak het in een voorverwarmde oven gaar tot het bruin is. Weer wat anders: vlees brood. Bak een brood met bakmix voor een brood (wit of bruin) en let op de gebruiksaanwijzing. Snijd het gebakken brood door midden en probeer zo goed mogelijk het uit te hollen. Neem ongeveer an derhalf pond gemengd ge hakt, braad dat op de ge bruikelijke manier met ui tjes, paprika, komkom mer, gewoon zoals u het gewend bent, en mix dat met het overblijfsel van het uitgeholde brood. Vul het brood ermee en doe het nog even in de oven. Het mag er niet te lang inblijven. Gewoon even om warm te worden. Als het brood goed warm is in reepjes snijden en ieder een pakt dan vast wel zo'n snee. Koud is het ook lekker. ANKARA (Reuter) Het bestuur van de Turkse Hacettepe-universi- teit heeft het complex voor een jaar gesloten in verband met de besbhie- ting van een hoogleraar. De hoogle raar werd gisternacht door een aan tal onbekenden onder vuur geno men in zijn woning. De man werd ernstig gewond. De Turkse presi dent Koroeturk heeft het kabinet van premier Demirel gevraagd maatregelen te treffen ter bescher ming van de universiteitsstaf. Bij de gewelddadigheden, die in Turkije het afgelopen jaar 200 mensen het leven kostten, zijn vooral veel slachtoffers gevallen uit universitai re kring. De meesten van hen waren studenten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ons verhoudingsge wijs goedkope levensmiddelenpak ket is alleen mogelijk bij de huidige produktiestructuur in de landbouw. Een meer alternatieve wijze van pro duceren heeft zowel gevolgen voor de hoeveelheid van het aanbod, als voor de (consumenten)prijs. Dit is een van de punten die Stuur groep Alternatieve Landbouw noemt in de analyse van de belan gen, die een rol spelen in het maat schappelijk verband van de land bouw. De Stuurgroep Alternatieve Landbouw bepleit overigens in een rapport, dat onlangs aan minister Van der Stee werd aangeboden en gisteren voor publikatie werd vrijge geven, een vergelijkend bedrijfson- derzoek van „alternatieve" en' „gangbare" akker- en weidebouw, fruitteelt en groenteteelt. De experimenten zouden zowel ge richt moeten zijn op het vaststellen van de verschillen tussen die beide landbouwmethoden, als op de ver betering van de nu gangbare metho de. Voorts wordt een onderzoek be pleit naar de vraag of er meetbare tADVERTENTIE Natriumarm bronwater zonder koolzuur BANGKOK (AFP) Slechts tachtig kilometer van Ho Tsji Minhstad (het vroegere Saigon) leveren land- en luchtmacht van Vietnam slag tegen een Cambodjaans leger van naar schatting 20.000 man. Dit is woensdag uit diplomatieke kringen in de Thaise hoofdstad Bangkok vernomen. De gevechten zouden zich afspelen in de omstreden grenszone, bij de Cambodjaanse pro vincie Svay Rieng. Uitstekend geschikt voor natriumarm dieet verschillen bestaan in voedings waarde en kwaliteit van gangbare en alternatieve landbouwpro- dukten. Het rapport van de Stuurgroep Al ternatieve Landbouw is te koop door 5 over te maken op postreke ning 505971 te name van Sectie LO TNO Den Haag, onder vèrmelding Rapport Stuurgroep. Al geruime tijd zijn er meldingen van schermutselingen tussen de Cambodjanen en hun Vietnamese buren. Aangezien beide landen zich hermetisch afsluiten voor pottekij- kers is het moeilijk vast te stellen wat de omvang van deze gevechten is. Maar uit wat diplomaten in Bang kok woensdag meldden tekent zich een grote veldslag af. Vietnam zou zijn 9e divisie in de strijd hebben geworpen, de elite-een heid die indertijd Saigon innam. Een Europese reiziger die een tiental da gen geleden vlakbij het omstreden terrein was, kon in de omgeving van Tay Nin „duidelijk het dreunen van de kanonnen horen". „Tai Nin zelf," vervolgt deze reiziger, „was vol soldaten in gevechtstenue, terwijl colonnes vrachtwagens zich in de richting van de grens bewo gen." Volgens Bangkok moet Viet nam naar zulke machtsmiddelen grijpen omdat de Cambodjanen een kwart van hun 80.000 man sterke leger hebben ingezet. De Khmers gebruiken hoofdzakelijk Chinese, Noordkoreaanse of van oorsprong Amerikaanse (buitgemaakte) wa pens. Hoewel ook zij zich grotendeels op berichten uit de tweede hand baseren, menen de bronnen in Bang kok te weten dat de verliezen aan beide kanten zwaar zijn. Reizigers die kortgeleden in Ho Tsji Minhstad waren spreken van minimaal 2000 slachtoffers aan Vietnamese zijde, onder wie veel burgers. Over de Cambodjaanse verliezen is niets be kend, maar op grond van het door Vietnam in de strijd geworpen mate riaal kunnen die niet anders dan zwaar zijn, zo menen waarnemers. De Cambodjanen zijn dit Jaar ook verwikkeld geweest in schermutse lingen aan de grens met Thailand, 400 maal volgens de officiële cijfers van Bangkok. Men noemt die scher mutselingen daar echter een peule- schil vergeleken bij het Cambod- jaans-Vietnamese grensconflict. Zowel Hanoi als Phnom Penh bewa ren officieel het stilzwijgen, duiden de spanningen althans alleen zijde lings aan. Uit wat er toch nog wordt gezegd tekent zich echter steeds meer een levensgrote twist af tussen beide communistische buurlanden. Zo meldde het radiostation „De stem van Cambodja" zondagavond dat „de revolutionaire strijdkrach ten van de provincie Svay Rieng heroïsch strijd blijven leveren tegen de vijanden die zonder ophouden infiltreren en een bedreiging vormen voor de veiligheid van het democra tische Cambodja". De plaatsaandui ding geeft duidelijk aan wie de ge noemde vijanden zijn, hoewel het station kennelijk niet rechtstreeks over „Vietnam" wil spreken. DEN HAAG Nederland heeft in de eerste negen maanden van dit jaar 424.137 flessen champagne uit Frankrijk ingevoerd. Waarde: bijna 4,5 miljoen gulden. In de eerste ne gen maanden van 1976 passeerden 369.233 flessen de grens. Frankrijk produceerde tot en met september van dit Jaar 101.591.736 flessen champagne tegen 89.839.605 flessen in 1976. De Fransen drinken het leeuwendeel zelf op: 71.836.382 flessen tot en met september. Enge land en Italië importeren de meeste champagne, beide ongeveer vijf mil joen flessen, aldus cijfers van het Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne in het Franse Epemay. I N HAAG De Consumenten- *^d heeft er bij de nieuwe minister i economische zaken op aange- hgen een strak prijsbeleid te voe- Hoewel de bond beslist niet evreden is over het huidige infla- ■empo, blijft een strak toezicht op prijsontwikkeling nodig, zo Idt de Consumentenbond in een sbericht. bond vindt dat vereenvoudiging l de prijsmaatregelen niet tot ver- pping van de prijsbeheersing g leiden. Speciale aandacht agt de bond voor het snel doorge- I van verlagingen van grondstof- prijzen aan de consument. Erva- gen uit het verleden (koffie) to- aan dat de consument slechts Ben of zeer vertraagd hiervan kan literen. Verder vindt de Consu- tenbond dat matiging van over- Istarieven zeer gewenst is. moet voor gezorgd worden dat t name openbare nuts-bedrijven t verder verhogen dan strikt idzakelijk is. bond heeft de minister verzocht J de levensmiddelensector weer i Ier het prijsbeleid te laten vallen. ontwikkelingen binnen deze ^.nche duiden er op dat een prijs- "^atregel voor de levensmiddelen en gewenst is tADVERTENTIEi Hoge rente! De Amro Kapitaalmarktrenterekening. De Amro Kapitaalmarktrenterekening: voor rentebewuste spaarders en beleggers. Gedu rende de gehele looptijd van 5 jaar bent u verzekerd van een hoge actuele rente. Het rentepercentage is gekoppeld aan het gemid delde rendement van staatsleningen met een resterende looptijd van 3 tot 8 jaar, dat wordt gepubliceerd door het C B S. Dit rendement zal maandelijks worden bijgesteld en wordt verhoogd met een opslag van 0,5%. Voor de maand december is het 4% noAl percentage: 7.63% en voor U,(JoU/ januari 1978: Jq De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met.een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1 000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7%, 3 jaar: 7 4 jaar: 7%%, 5 jaar: DU Informeer bij een van onze 830 kantoren De Amro Vaste Looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f 100,-. Het rentepercentage staat gedurende de hele looptijd van de storting ge garandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitge keerd en kan vrij worden opgenomen. De rentepercentages: 2jaar7'/<%, 3 jaar: 7'/2%, 4 jaar: 73/4%, 5 jaar: 8%. 4 a a 6 jaar: O 1/ O/

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13