ledding voor ppijtmdustrie n kwaliteit Ahold wil wegrestaurants van Borel Produktie volgend jaar licht omhoog financien en economie or-otere export nodig Kamerbreed ilM bestelt Adriaan Volker volgend jaar naar de beurs wee jumbo's ran Wijnen neemt toos-Bouw over Spanjaarden Jiopen maritieme F-27's Kolen in Nederlandse bodem toch gebruiken Wel lager dan gemiddelde elders Afspraken over video-produktie tegen EG-regeis Sloop en bouw van tankers in evenwicht Industriebonden breken overleg met de Strucon ^TlSDAG 28 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet 13 roviri ispel O D g "ik sul JteeJ Peter van Lakerveld e 30 •en \»P Op de Europese tapijtmarkt, waar de concurrentie fel \an de Nederlandse industrie zich onderscheiden door hoog- inVdige artikelen. Met name op het gebied van de wollen ®jten liggen er kansen. De Nederlandse producenten zijn daar k in. itrok iüï> r. het antwoord van secretaris ..I P. M. Huisman van de Vereni- f g q, van Nederlandse Tapijtfabri- len op de aanbeveling om meer Een suggestie die litgeKomt in het structuurrapport dooihet adviesbureau Urwick heeft 8 hojireven over de Nederlandse ta- 72 b|ranche. v visie is vrij optimistisch want Stiet eerste gezicht ligt het hele- zl niet zo voor de hand dat de ikant van vaste vloerbedekking actiever op de export moet wer- Er mag dan in Nederland een te e produktiecapaciteit bestaan, e ons omringende landen is dat et zo en ook daar zullen ze zich lurlijk extra inspannen om per- ;el aan het werk te houden en taande machines te laten draai- Toch zien de fabrikanten per- ïtieven. )i Huisman: De vraag naar wollen jt groeit, niet alleen in Neder- J maar ook in West-Duitsland. i land is binnen de EG het groot- land voor vloerbedekking, een len tapijt wordt er echter nauwe- s gemaakt. Groeiende belangstel- j is er ook in Frankrijk en Italië. Ierland zou het minder moeten ken in massagoederen, het „bulk- d". Deze goedkopere kleden wor- i overal gemaakt zodat de export gelijkheden niet geweldig zijn. vendien ondervindt de eigen in- strie concurrentie van geïmpor- rd bulkgoed. Vooral België dat rmaal zoveel tapijt produceert als derland, is een groot gevaar voor Nederlandse industrie want de ftsument is hier, meer dan in ande landen, gesteld op kwaliteits- iden. de Nederlandse fabrikanten op de valiteitsmarkt zo'n sterke positie nemen, wordt overigens betwijfeld pr secretaris L. Ester van de Indu- Hebond CNV. Als lid van de werk- jnersdelegatie neemt hij deel aan t gesprek over de herstructurering n de tapijtbranche. |er vindt de marktfilosofie, zoals j voorkomt in het Urwickrapport die ook in grote trekken werd rwoord door Huisman, onvoldoen- onderbouwd. Te weinig, zegt hij, rekening gehouden met de concur- Itie van het Britse kwaliteitsta- |t. De produktiekosten in Enge- |d zijn lager en het pond is goed- op. De heer Ester wijst ook op de uiteen lopende behoeften in de verschillen de Europese landen. De Franse markt, bijvoorbeeld, is totaal anders dan de Nederlandse. Dat komt vol gens de CNV-secretaris niet goed in het Urwickrapport naar voren. Ook is niet onderzocht of je niet vanuit een buitenlands steunpunt de Ne derlandse export moet regelen, zo als Gamma dat doet. Deze onderne ming heeft daartoe een Duits bedrijf overgenomen. Slecht nieuws Wanneer tapijtfabrieken de laatste maanden in het nieuws kwamen, was dat doorgaans niet op een gun stige manier. Bergoss meldde over 1976 een verlies van 3,5 miljoen en uitsluitend over het eerste halfjaar" van 1977 een negatief resultaat van 4,1 miljoen. Desseaux zag de winst in het eerste kwartaal van het op 1 juli begonnen boekjaar met 20 procent dalen en werd in het begin van deze maand getroffen door een staking naar aan leiding van een geschil over loon- classificatie. Veneta tenslotte, kondigde de slui ting aan van de hoofdvestiging in Hilversum met ontslag voor 135 mensen. De verliezen van de laatste drie jaar hebben de financiële reser ves van Veneta meer dan opgesou peerd. Spinnerij in tapijtfabriek Desseaux te Oss Alarmerende berichten, Feiten, die te wijten zijn aan verschillende oor zaken maar die ook een gemeen schappelijke achtergrond hebben: de verzadiging van de markt. Vooral in de jaren zestig was het tapljtver- bruik in Nederland fors gegroeid. Kwam de omzet van de gezamenlij ke tapijtfabrieken in 1960 niet bo ven de 150 miljoen, dit jaar verko pen ze samen voor 800 miljoen en dat is, zelfs als we de inflatie incal culeren, niet gering. Geen groei meer De expansie was in het bijzonder te danken aan de zegetocht van het niet geweven kamerbrede tapijt dat de geweven kleden en vooral de har de vloerbedekking voor een groot deel heeft verdrongen. Nog in 1960 bestond de afzet van de industrie voor 60 procent uit harde tapijt (co- cos, sisal), vandaag is dat marktaan deel gezakt tot minder dan tien procent Kamerbreed zacht tapijt mag zich in Nederland in een grote populari teit verheugen. De vloeren van 76 procent van alle huiskamers zijn er mee bedekt. In 9 procent van de huizen ligt parket op de vloer, terwijl de overige 15 procent verdeeld is over plavuizen, harde vloerbedekking en gebeitste of gelakte planken. In die restgroep zit de markt voor losse niet kamerbrede kleden (karpet in vaktermen). Het Centraal Bureau Woninginrichting (waarvan deze cijfers afkom stig zijn) vertelde dat het kamerbrede tapijt in 70 procent van de hoofdslaapkamers voorkomt en in 40 procent van de overige (slaap)ka- mers. In die laatste categorie zit voor de industrie dus nog een afzetgebied wanneer het met de economie weer beter gaat. Van de 800 miljoen omzet in de tapijtindustrie neemt Van Heugten" met 225 miljoen bijna een kwart voor zijn rekening. Desseaux is tweede met 225 miljoen. Bergoss (net als Desseaux gevestigd in Oss) verkocht in het laatste boekjaar voor 86 miljoen. Van Gamma is niet bekend hoe groot het tapijtaandeel in de omzet is. Een andere grote is Forbo in Soest. In de klasse middelgrote bedrijven zitten onder meer Veneta 23,4 miljoen) en Kon. Verenigde Tapijtfabrieken (geschatte omzet 30 40 miljoen), tegenwoordig Iers eigendom. Zo rond 1970 waren de Nederlandse huiskamervloeren al zodanig met „Kamerbreed" bedekt dat de gou den tijd voorbij was. En de ontwik kelingen na 1970 gaven geen nieuwe groeistimulansen. Huisman: de woningbouw loopt te rug; de mensen zijn door de econo mische situatie voorzichtiger met grote uitgaven, ze zijn wat spaarza mer en bovendien heeft de vloerbek- king een wat minder hoge plaats in het huishoudbudget dan enige tijd geleden. Nu de reële lonen nog maar weinig stijgen, laten we de buitenlandse reis niet schieten, maar de vloerbe dekking kan nog wel een half Jaar langer mee. Blijkens cijfers van het Centraal bureau woninginrichting vervangen we het kleed in de woon kamer eens in de 4,5 5,2 jaar. Vernieuwing als gevolg van verhui zing is daarbij inbegrepen. De stabilisatie in de markt duurt nu al enige Jaren maar als gevolg van de successen in de periode daarvoor zijn de ondernemers aanvankelijk doorgegaan met hun investeringsac tiviteiten. Het resultaat is overcapa citeit. Dat is voor werkgevers, werk nemers en de Nederlandse Herstruc tureringsmaatschappij (Nehem) re den geweest het bureau Urwick te vragen de bedrijfstak door te lich ten. In augustus is het (niet open baar gemaakte) rapport aan de ge sprekspartners aangeboden en die hopen in februari met hun eindcon clusie te komen. Uit wat van het rapport is bekend geworden, blijkt dat Urwick de over capaciteit wil bestrijden met de al gesignaleerde grotere export. Daar voor zijn, aldus het bureau, op grote schaal fusies nodig, zodat een aantal grote bedrijven overblijven, met een aanbod, gevarieerd genoeg om de hele buitenlandse markt te bestrij ken. Naast de groten zou er plaats blijven voor kleine gespecialiseerde bedrijven. Huisman stelt vast dat de tapUton- dememers niet veel voor fusies vo- len. Wel staan ze open voor meer samenwerking. Zo zouden ze kun nen afspreken om bepaalde doelbe- werkingen aan elkaar uit te beste den waar deze nu (soms) aan het buitenland worden uitbesteed. Sa menwerking in de export behoort ook tot de mogelijkheden. Volgens de secretaris van de fabri kantenorganisatie geeft Urwick geen dwingende oplossing maar is er ruimte voor discussie. Vaak ver schijnen herstructureringsrappor ten van bedrijfstakken die in feite al kapot zijn. „Dat is niet zo, we zijn hier tijdig met de herstructurering bezig, zodat er nog speelruimte is." Een mening die de CNV-er Ester onderschrijft. Winstpunt JHIPHOL - De KLM heeft bij de Deing fabrieken in de Verenigde aten twee vliegtuigen van het pe 747-b besteld voor een totaal' (drag van ongeveer 245 miljoen ilden. Beide toestellen zullen in ei en september 1979 worden gele- ird. De KLM heeft de bestelling .'plaatst „met het oog op de ver- lersontwikkeling, zoals deze voor i jaren 1979 en volgend is te voor- pn", aldus een mededeling van de (aatschappij. e KLM bestelde begin dit Jaar ook twee Boeing 747 vliegtuigen, zij pt een andere versie, te weten de 17-m. De Boeing 747-b is de norma- passagiersversie van dit type, ter- Ijl de 747-m zodanig kan worden iranderd, dat in het achterste deel facht kan worden meegenomen. In >79 zal de KLM de beschikking tbben over acht 747-b's en over ier 747-m's. (an één onzer verslaggevers (OTTERDAM Bouwmaatschap- Ij P. van Wijnen te Dordrecht eemt per 2 januari het totale aan- elenpakket over van Roos-Bouw te otterdam. De overneming zal vol- :ns de directie geen consequenties ;bben voor de 200 personeelsleden tn Roos-Bouw noch voor de 1600 erknemers van Van Wijnen. Vol- :ns de directie van Roos was over- sming door Van Wijnen de enige ogelijkheid om aan bedrijfsslui- ng te ontkomen, gezien de ernstige r.anciële moeilijkheden waarin het edrijf verkeert. e vakbeweging heeft haar defini- eve oordeel opgeschort in afwach- ng van de financiële cijfers, die aar door de directie zijn toegezegd, fel menen de vakbonden dat ze eel te laat zijn ingelicht. „De trans- ctie is bedisseld door de beide di- ecties en personeel en vakbeweging jn pas na afloop summier op de oogte gesteld", aldus Jaap van lam van de hout- en bouwbond van et CNV. ZAANDAM Ahold (Albert Heijn, Miro, etc.) onderhandelt met het Franse horecaconcem Jacques Borel over de overneming van een aantal wegrestaurants van deze Franse onderneming. Hoe lang die onderhandelingen zullen duren, was volgens een woordvoerder van Ahold niet te zeggen. Ahold heeft momenteel twaalf weg restaurants in Nederland, twee in België en één in West-Duitsland. Bo rel bezit, verdeeld over een aantal Westeuropese landen, in totaal 800 restaurants en exploiteert ook ho tels. Het Borel-concem, dat een paar jaar geleden een spectaculaire groei beleefde, leed in 1976 en ook in het eerste halfjaar van 1977, zware ver liezen. Een aantal onrendabele acti viteiten is toen afgestoten. De Koninklijke Adriaan VOLKER Groep gaat in het voorjaar van 1978 naar de Amsterdamse beurs. De exacte datum staat nog niet hele maal vast maar rekening wordt ge houden met de mogelijkheid dat het in de buurt zal zijn van de datum waarop het jaarverslag voor publika- tie gereed is (vorig jaar 5 mei). Financieel directeur De Smit zegt dat de groep financieel zo sterk is dat ze aan de kapitaalmarkt voorbij kan gaan. „Op langere termijn kan de behoefte hieraan echter wel dege lijk ontstaan en dan zou de huidige situatie ook statutair problemen ge ven. Samenwerking met een ander bedrijf zou bovendien de mogelijk heid tot aandelenruil bieden." Een belangrijk argument voor beursin troductie is volgens de heer De Smit ook dat op deze manier het imago van een onderneming wordt verbe terd. Ook in het buitenland geeft het de onderneming meer aanzien als ze ter beurze is genoteerd. Hoe de 35.784 aandelen precies zijn verdeeld over de circa 140 aandeelhouders wil De Smit niet kwijt. Wel zegt hij dat in ieder geval de meerderheid zich nog in familiehanden bevindt. In 1975 werd 200 dividend gegeven, in 1976 300. De manier waarop men naar de beurs zal gaan zal nog wel wat hoofdbrekens kosten. Tot de voorschriften behoort dat de onder neming minimaal 15 pet. van haar aandelenkapitaal bij de introductie moet aanbieden. Volker gaat via haar Britse dochter een bod uitbrengen op G. Dew and Co. te Oldham, Engeland. Indien alle aandelen worden aangeboden is hiermee een bedrag van circa 7 min pond sterling (ruim 30 min) ge moeid, zo maken beide maatschap pijen bekend. Dew and Co. behaalde in 1976 een omzet van circa 15 min pond. De nettowinst bedroeg 800.000 pond. Het bedrijf heeft circa 850 me dewerkers. AKZO zal over 1977 geen interim dividend uitkeren. Hoewel hier niet mee vooruit gelopen wordt op een volgend jaar te nemen beslissing over het slotdividend, moet er, aldus het bestuur rekening mee worden gehouden dat het slotdividend wordt gepasseerd. NIJVERDAL TEN CATE ver wacht een aanzienlijk kleiner verlies dan de 28,8 miljoen over 1975 en de 30,5 miljoen over 1976. Het licht aan het eind van de tunnel is in zicht, aldus topman Alberdlngk Thijm. Hoewel met name de sector bovenkledingstoffen nog zorgen baart, vindt het bestuur dat de tota le herstructurering vruchten gaat afwerpen. DE ALGEMENE BANK NEDER- LAND heeft een belang van 60 pro cent verworven in het aandelenkapi taal van de Neue Bank in Zürich, een kleine financiële instelling. De overige aandelen zijn in handen van Andresens Bank uit Oslo (10 pet), Privatbanken uit Kopenhagen (15 pet) en Skandinavlska Enskilda Banken uit Stockholm (15 pet). Voorheen hadden ook Bank Mees en Hope, Banque de Neuflize, Schlum- berger, Mallet SA alsmede de Mor gan Guaranty Trust belangen in de Neue Bank. De bank telt 120 perso neelsleden. Eind 1976 beliep het ba lanstotaal 263 min. Zwitserse franken. VAN KEMPEN EN BEGEER heeft over de eerste tien maanden van 1977 mede dankzij een bevredi gende omzetgroei een resultaat ge boekt dat vergelijkbaar is met de jaren van voor 1975. De omzetten van november en december recht vaardigen de verwachting, dat het winstniveau van de jaren 1973 en 1974 resp. 988.000 en 849.000 meer dan geëvenaard zal kunnen worden. Het bestuur meent over 1977 een dividend van 8 per aan deel van 100 in het vooruitzicht te kunnen stellen. Het dividend over 1976 werd gepasseerd nadat over 1975 6 was betaald. STAD ROTTERDAM - De winst voor belastingen en voorzieningen over 1977 van Assurantieconcem Stad Rotterdam anno 1720 is, met 15 pet gestegen van ca. 40 min tot ca. 46 min en de nettowinst even eens met 15 pet van 27,7 min tot 32,0 min. Het plan is over 19.77 een contant dividend te betalen van 4 (vj 3,50) alsmede een onveranderd stockdividend van 10 pet ten laste van de agioreserve. LONDEN/AMSTERDAM ue Amerikaanse dollar is de laatste week van het jaar prijshoudend tot iets hoger begonnen. In Amsterdam kwam een notering tot stand op 2.32725-2,32975 tegen 2,32225-2,32475 de vorige week vrijdag. In het pond sterling zijn geen noteringen opgemaakt, omdat de Britse banken gisteren waren ge sloten. AMSTERDAM De Spaanse over heid gaat de maritieme uitgave van de Fokker F-27 gebruiken voor red- dlngs- en opsporingsdoeleinden. De Spanjaarden hebben drie F-27 Mari- time's besteld. Ondergronds vergassen niet voor eeuwwisseling DEN HAAG De Nederlandse Energie Ontwikkellngs Maatschappij (NEOM) begint hoop te krijgen dat de Neder landse steenkolen in de toekomst toch zullen kunnen wor den gebruikt. De onlangs overleden directeur van de NEOM, dr. G. Hamm, heeft dit kort voor zijn dood meegedeeld in een vraaggesprek met de bedrijfskrant van de Esso. De NEOM is vorig jaar door de staat opgericht om te helpen bij de ontwikkeling en uitvoering van energieprojecten, die anders niet van de grond zouden komen. Er zit veel steenkool in de bodem van ons land: praktisch onder heel Nederland zit steenkool, maar dan op grote diepte. Men heeft berekend, dat de hoeveel heid methaan, die deze steenkool lagen moeten bevatten, tien tot twintig maal zo groot moet zijn als onze huidige aardgasvoor raad. Er zijn deskundigen, aldus dr. Hamm, die menen, dat dankzij de geavanceerde boortechniek, die de oliemaatschappijen onder meer op de Noordzee toepassen, er een mogelijkheid bestaat om de ondergrondse kolenlagen hori zontaal te volgen met een buizen stelsel, waardoor de kolen onder gronds zouden kunnen worden vergast. Concretisering van dit idee is overigens niet voor de eeuwwisseling te verwachten. De NEOM ziet veel in de moge lijkheid de Nederlandse energie voorziening aan te vullen met steenkoolgas. Het is nu al moge lijk steenkoolgas te maken tegen een prijs, die aardig in de buurt komt van de aardgasprijs. De NEOM is druk bezig met het be vorderen van de totstandkoming van een behoorlijk grote demon stratie-installatie voor steenkool gas om de mogelijkheden van dit gas aan te tonen. De NEOM hoopt voorts in 1983 in Delfzijl een in stallatie in bedrijf te hebben, die een half miljoen ton steenkool per Jaar kan verwerken. Omstreeks 1995 moeten er op verschillende plaatsen in ons land vergassings- fabrieken staan. Het lijkt de NEOM doelmatig om dergelijke installaties daar te bouwen, waar het geïmporteerde Noordzeegaa en Algerijnse gas ons land zal binnenkomen, dus niet alleen in Delfzijl, maar ook bij IJmuiden en op de Maasvlakte in de omge ving van de installaties van de Nederlandse Gasunie. Er wordt namelijk grondig gestu deerd op de mogelijkheid om steenkoolgas te gebruiken voor de verdunning van het geïmpor teerde gas, dat hoogcalorisch is en zonder verdunning niet ge schikt is voor het Nederlandse aardgasnet. De NEOM schat, dat in het Jaar 2000 tussen de tien en vijftien procent van de Neder landse primaire energiebehoefte zal worden gedekt door steen koolgas. Daarvoor zullen jaarlijks ongeveer twintig miljoen ton steenkool moeten worden ver bruikt, wat op het huidige prijsni veau negen miljard gulden zal kosten. De NEOM houdt zich verder in tensief bezig met stadsverwar ming en wil om te beginnen de nieuwe stad Almere daarvan voorzien. Daarnaast worden nog twaalf van dergelijke projecten bestudeerd, voornamelijk voor steden met nieuwbouwwijken. Serieuze projecten zijn onder an dere gepland in Den Haag, Breda, Tilburg. Amsterdam en Rot terdam. De heer Hulsman vindt het een be langrijk winstpunt dat de tapijtfa brikanten meer zijn gaan nadenken over de positie van hun eigen bedrijf binnen de branche en binnen het geheel van de economie. Ze zijn ook opener tegenover elkaar geworden. Dat alles is belangrijk want door de lange periode van groei en winst waren de ondernemers aanvankelijk in het geheel niet ingespeeld op stagnatie. Zijn slotconclusie is wel optimistisch. Ook wat de werkgelegenheid be treft? Huisman weet het niet precies maar verwacht toch niet dat het aantal werknemers in de tapijt industrie (nu ruim 4.000) spectacu lair zal dalen. Een mening die voor de vakbonden onwgetwijfeld niet hard genoeg is. Ester: „We voelen niets voor een koude sanering door middel van een structuuronderzoek. Wij willen van de werkgevers een garantie voor het behoud van zoveel mogelijk arbeids plaatsen. Die doelstelling moet dui delijk worden uitgesproken." PARIJS (UPI, AP, Reuter) Op basis van de op wat meer groei gerichte beleidsmaatregelen, voorspelt de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), dat het Ne derlandse nationaal produkt in 1978 met 2.75 procent zal toene men. Voor de gehele OESO is dat cijfer ongeveer 3 procent. De vliegtuigen zullen gestationeerd worden op de vliegvelden van Sevil- la, Palma de Mallorca en de Canari- sche eilanden. Zij vervangen de ver ouderde Grummau HU-16 Albatross die gedurende een groot aantal Ja ren deze taak heeft vervuld. Uitgerust met speciale apparatuur is het Fokker-vliegtuig geschikt voor opsporings- en reddingsacties. De rondzoekradar is speciaal ont worpen voor het ontdekken van kleine objecten in ruw water. Die 2.75 procent kan worden vergele ken met de (reële) groei van 2.5 pro cent in 1977 en van 4.6 procent in 1976. De daling van het overschot op de Nederlandse betalingsbalans wordt als een verschijnsel van vermoede lijk tijdelijke aard gezien. Voorspeld wordt dat het overschot in 1978 zal toenemen tot 4.1 miljard, na in 1977 te zijn gedaald tot 1.2 miljard. Dit vergeleken met het overschot van 5.6 miljard in 1976 en 4.0 miljard in 1975. In de eerste helft van volgend jaar zal er op de betalingsbalans op Jaarbasis berekend een overschot zijn van ruim 3.5 miljard en dit jaar in de tweede helft van het jaar verbe teren tot 4.7 miljard op jaarbasis. Consument Vermoedelijk zullen de kosten van levensonderhoud in ons land het ko mende jaar met 6 (dit jaar 6.75) pro cent oplopen. De stijging van de' particuliere consumptie zal daarbij beperkt blijven tot 2.5 (dit Jaar 4.25) procent. De OESO becijfert, dat de uurlonen in de Nederlandse industrie van het tweede kwartaal van 1976 op het tweede kwartaal van 1977 met 5.3 pet zijn gestegen. Dit was alleen in Zweden (3.8 pet) en Zwitserland (1.2 .pet) lager. In de andere landen was de stijging aanmerkelijk groter: in Duitsland 7.7 pet, in de Verenigde 8taten 8.7 pet, in Japan 11.3 pet, in Frankrijk 13.2 pet, in Engeland. Ca nada en Oostenrijk ruim 10 procent en in België 7.9 pet. Werkloosheid komst die Philips met zeven West- duitse ondernemingen heeft geslo ten Inzake produktie en verkoop van videocassettes en videorecor ders in strijd is met de concurrentie- bepaiingen van het EG-verdrag. De commissie heeft het nodig ge vonden haar oordeel openbaar te maken hoewel de overeenkomst in september van dit Jaar al is ontbon den nadat de betrokkenen te horen hadden gekregen hoe er in Brussel over werd gedacht De overeenkomst was in december 1975 aan de commissie voorgelegd. Partijen waren overeengekomen al leen cassettes en recorders te maken en te verkopen conform de licenties van Philips. Een bedrijf dat zich niet aan de afspraak zou houden zou zijn licenties krachtens octrooien van de overige betrokken ondernemingen verspelen, terwijl de overblijvende fabrieken hun recht op de octrooien van het zich terugtrekkende bedrijf zouden behouden. De Europese Commissie is van me ning dat deze regeling de vrije con currentie in een onaanvaardbare mate beperkt. Dat is volgens de commissie van groter belang dan de verdergaande standaardisatie die zij wenst Wat onze belangrijkste handelspart ner betreft kan nog worden gemeld dat in West-Duitsland door de ver snelde groei van de beroepsbevol king de werkloosheid in 1978 ver moedelijk boven de 5 procent zal gaan uitkomen. Ondanks de belastingmaatregelen die de regering in Bonn heeft geno men of voorgesteld, ziet het er nog steeds naar uit dat de economische groei minder zal zijn dan de vier procent of meer die nodig is voor vermindering van de werkloosheid. In het derde kwartaal van dit jaar kende de Bondsrepubliek een werk loosheid van 4.7 procent, in het twee de van 4.5 procent en in het eerste kwartaal van 4.6 procent. De OESO derJct dat het Duitse bru to nationaal produkt het komende jaar reëel 3.25 procent hoger zal uit vallen dan dit Jaar en dat er over 1977 een groei van 2.75 procent waar te nemen zal zijn. terwijl de Duitse regering ongeveer 3.5 procent had voorspeld. Van de overheidsuitgaven zal het komende jaar waarschijnlijk de krachtigste stimulans voor de Duit se economie uitgaan. Het particulie re verbruik zal naar verwachting vol gend Jaar met 3.25 procent toenemen na een stijging van drie procent dit jaar. Voor de consumentenprijzen zijn de cijfers respectievelijk 4 en 3.75 procent. OSLO Intertanko, de internatio nale organisatie van onafhankelijke eigenaars van tankschepen, zegt in haar jaaroverzicht dat het nu bijna zo ver is dat meer tankschepen wor den gesloopt dan gebouwd. In feite was dat in oktober van dit Jaar al het geval. Daarna is de schaal weer naar de andere kant doorgeslagen. In de afgelopen drie jaar heeft het slopen van tankschepen een steeds grotere omvang aangenomen: 2,3 procent van de wereldvloot in 1974, 8,3 procent in 1975, 11,9 procent in het afgelopen jaar en 6,8 procent in de eerste tien maanden van dit Jaar. De vorige maand bedroeg het draag vermogen van de hele vloot 329,2 miljoen ton. De werven hadden in november be stellingen in portefeuille voor 20,8 miljoen ton. Daarvan moet drie kwart voor het einde van het ko mende jaar worden afgeleverd. In tertanko verwacht dat de wereld- vloot in Januari 332 miljoen ton zal meten. Een Jaar later zal het onge veer 331 miljoen ton zijn, begin 1981 ca 328 miljoen ton. in 1982 335 mil joen ton en in 1983 342 miljoen ton (alles deadweight). Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - De industriebon den NVV en NKV hebben het over leg met de Strucon (structuurcom missie confectie) afgebroken. Men is in beraad om geheel uit deze com missie te stappen. Oorzaak is het ontslag van 175 werknemers bij de herenkledingfabriek gebroeders Le- vle in Groningen buiten de 8trucon om. Deze zaak sleept al een poosje. Volgens de directie van de herenkle dingfabriek was er geen andere mo gelijkheid dan ontslag. Een sugges tie om werk voor derden te laten uitvoeren acht de directie niet mo gelijk omdat de fabriek daarvoor te zeer gespecialiseerd is. Het is de bedoeling dat de ontslagen werknemers nu tijdelijk onderdak krijgen bij de stichting Wercom, om na te gaan of herplaatsing elders tot de mogelijkheden behoort Of deze stichting, die van tijdelijke duur zou zijn. na komend voorjaar nog zal worden voortgezet is onduidelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13